Recenze nejlepších odvlhčovačů vzduchu | Test & Jak vybrat | Arecenze
Menu

Recenze nejlepších odvlhčovačů vzduchu
dle testu 2023

Aktualizováno:
Srpen 2022

Koupili jste si starší domek, ale nedostává se vám financí na jeho rekonstrukci? Žijete v oblasti s vysokou vlhkostí vzduchu, která se negativně projevuje na zdech vašeho domu? Potřebujete důkladně vysušit zatopený sklep? V těchto a mnoha dalších případech vám skvěle poslouží odvlhčovače vzduchu nebo také pohlčovače vlhkosti.

Moderní technologie naštěstí nalezla řešení, jak nadměrnou vlhkost a plísně udržet na uzdě. Ačkoliv elektrické odsávače vlhkosti rozhodně nemohou posloužit jako náhrada zateplení či podřezání zdí, pomohou vám výskyt nežádoucích jevů alespoň zmírnit. A ty dražší jako bonus vzduch vyčistí od všech alergenů a patologických činitelů.

Na následujících řádcích naleznete rozbor těch nejdůležitějších kritérií pro správný výběr odvlhčovačů vzduchu. Zdůrazníme, které parametry byste rozhodně neměli opomenout a neopomeneme ani tradiční finanční okénko. Po důkladném prostudování textu byste tak měli mít alespoň rámcovou představu o tom, jakého pomocníka vlastně potřebujete.


Nejlepší odvlhčovače vzduchu (a pohlčovače vlhkosti) dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze TrueLife DH5 Touch
TrueLife DH5 Touch 94 %
Počet recenzí: 55
7 800 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze SILVERCREST SLE 200 B2
SILVERCREST SLE 200 B2 78 %
Počet recenzí: 17
2 900 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Sinclair CFO-16P
Sinclair CFO-16P 95 %
Počet recenzí: 38
7 000 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Home Life TS 8293
Home Life TS 8293 86 %
Počet recenzí: 143
1 100 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Olimpia Splendid Aquaria 20P Wi-Fi
Olimpia Splendid Aquaria 20P Wi-Fi 93 %
Počet recenzí: 12
7 500 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Concept Perfect Air OV1100
Concept Perfect Air OV1100 90 %
Počet recenzí: 18
3 600 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Concept OV1000 Perfect Air
Concept OV1000 Perfect Air 83 %
Počet recenzí: 46
2 800 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze MeacoDry Arete One 10L
MeacoDry Arete One 10L 100 %
Počet recenzí: 2
5 300 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze MeacoDry Arete One 20L
MeacoDry Arete One 20L 98 %
Počet recenzí: 5
7 500 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Rohnson R-91316 True Ion & Health Clean
Rohnson R-91316 True Ion & Health Clean Zatím nehodnoceno 6 400 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat odvlhčovač vzduchu

Základní dilema, před nímž stojíte ihned po vstupu do obchodu či rozkliknutí webových stránek e-shopu, spočívá ve volbě adekvátního typu odvlhčovače. Poměrně výrazné rozdíly jsou dány vlastnostmi použitých technologií.

Samotný provoz nejvíce ovlivňuje vzduchový výkon a odvlhčovací kapacita. Jejich kombinací zjistíte, kolik vlhkosti přístroj dokáže ze vzduchu odstranit a jak rychle tak učiní. Na váš komfort má největší vliv objem nádržky na vodu. Vždyť komu by se chtělo každých pár desítek minut vylévat nastřádaný obsah? Zapomenout byste rozhodně neměli ani na spotřebu energie. V současné nabídce naleznete vysoce úsporné přístroje, stejně jako nenasytné žrouty elektřiny.

Dobře se též zamyslete, kam odvlhčovač umístíte a podle toho volte jeho hlučnost. Podstatnou roli sehrávají také hmotnost a rozměry vybraného modelu. Jakousi třešničku na dortu představuje výbava v podobě nejrůznějších doplňkových funkcí. Závěr jako již standardně dedikujeme přehledu cen. Seznámíme vás s výsledky provedené cenové analýzy.

Typ

Úplně první volbu představuje výběr vhodného typu odvlhčovače. V současné době se na trhu nacházejí tři základní systémy, které se od sebe navzájem liší použitím a principem fungování.

 • kondenzační odvlhčovač – ochlazuje nasátý vzduch, vlhkost kondenzuje a přemění na vodu, vhodný do prostor s pokojovou teplotou, čím vyšší vlhkost, tím lépe pracuje
 • adsorpční odvlhčovač – ohřívání vzduchu, vhodný do nižších teplot, tichý provoz, nižší výkon
 • absorpční tablety, gely – nejlevnější, vhodné do uzavřených prostor, jednorázové použití, nižší účinnost

Jestliže hodláte vysušovat vzduch v místnostech, kde panuje běžná pokojová teplota, rozhodně doporučujeme zakoupení kondenzačního modelu. Oproti svému adsorpčnímu protějšku se pyšní nižší spotřebou a vyšší účinností. Absorpční tablety jsou sice nejlevnější, ale pro dosažení odpovídajícího efektu je zapotřebí jejich velká koncentrace a častá výměna.

Vzduchový výkon

Mezi podstatné parametry řadíme také vzduchový výkon. Udává se v m3/h a říká, kolik vzduchu prožene ventilátorem za jednu hodinu. Dobře si před nákupem rozmyslete, v jak velkých prostorách budete odvlhčovač nejčastěji používat. Obecně se doporučuje zakoupit přístroj, jehož vzduchový výkon se rovná trojnásobku objemu místnosti. Pro obývací pokoj o objemu 50 m3 tedy hledejte odvlhčovač, který zvládne 150 m3 vzduchu za hodinu. Pro výpočet objemu místnosti stačí vynásobit její rozměry – délku, šířku a výšku.

Snažíte se na trhu najít výrazně předimenzované zařízení, aby vaše práce byla rychlá a efektivní? Buďte obezřetní. Příliš efektivní odvlhčovač totiž může při nevhodném zacházení způsobit opačný problém, tedy vysušení vzduchu v místnosti, kde se vám nebude příliš dobře dýchat.

Odvlhčovací kapacita

Další neméně významné kritérium spatřujeme v odvlhčovací kapacitě. Jedná se o množství vody v litrech, které přístroj dokáže ze vzduchu dostat za jeden den. Čím větší množství vody vyždímá, tím výkonnější je. Bombastické proklamace výrobců berte s rezervou, neboť se jedná o marketingový trik. Firmy totiž své údaje vypočítávají z množství vody získané při vysoušení vzduchu o teplotě 30 °C a relativní vlhkosti 80 %. Na podobné hodnoty se ovšem v našich zeměpisných podmínkách dostaneme jen zřídka.

Obvykle se rozlišují následující hodnoty odvlhčovací kapacity podle druhu čištěných prostor:

 • 0,2–0,9 l – nejmenší místnosti s nízkou vlhkostí
 • 8–15 l – menší, vlhké místnosti
 • 15–30 l – středně velké vlhké místnosti
 • 30–40 l – nadměrně vlhké větší prostory
 • Nad 50 l – údržba komerčních prostor

Stejně jako u výkonu i zde doporučujeme vybírat obezřetně a s ohledem na rozměry místností. Zbytečně silný stroj v malinké komoře totiž zkrátka nebude efektivní, stejně jako maličký odvlhčovač s kapacitou 8 litrů za den v chladném sklepě o vlhkosti okolo 95 %.

Objem nádržky na vodu

Nasbíraná vlhkost se musí někde ukládat a pravidelně vylévat. Aby se z odvlhčování nestalo martyrium neustálého běhání s nádobkou, snažte se zvolit model s dostatečně velkou nádrží. Ve standardních podmínkách si s pětilitrovou nádobou vystačíte po dobu tří dnů, což není zrovna málo.

Myslíte, že větší znamená automaticky pohodlnější? Určitě ano, tedy za předpokladu, že přístroj nebude potřeba často přenášet z místa na místo. Každý litr kapacity navíc totiž vyžaduje větší místo, a tedy i robustnější a těžší konstrukci.

Některé přístroje poskytují možnost kontinuálního odvlhčování. Stačí na příslušné místo v přístroji nainstalovat hadičku a tu zavést například do odpadu nebo do kyblíku, ze kterého můžete vodu nabírat například na zalévání květin.

Spotřeba energie

Volíte mezi dvěma modely velmi podobných vlastností? Potom může jako rozhodující parametr posloužit deklarovaná spotřeba energie. Kdo by totiž nechtěl ušetřit peníze za provoz při zachování odpovídající efektivity? Jako u všech elektrických spotřebičů se spotřeba odvlhčovačů odvíjí od příkonu. Samotný počet wattů však rozhodně neposkytuje spolehlivou informaci o skutečném výkonu.

Příkon se vždy snažte dohledat v informacích výrobců. Rozdíl mezi dvěma na první pohled podobnými produkty může mnohdy činit i několik set wattů. Dávejte si pozor zejména na podezřele levné spotřebiče, u nichž je použití laciných dílů vykoupeno vyššími náklady na provoz.

Hlučnost

Používáte odvlhčovač v garáži nebo ložnici? U prvně jmenované místnosti asi nebudete jeho hlučnost řešit, zatímco u ložnice bude představovat jedno z hlavních kritérií. Běžně dostupné modely se pohybují v rozmezí od 30 do 50 dB. Zatímco u technických prostor hlučnost nehraje žádnou roli, v obytných místnostech byste se měli snažit dostat pod hranici 40 decibelů.

Hmotnost a rozměry

Jistý význam mívají i rozměry a hmotnost, zejména tehdy, plánujete-li odvlhčovač často přesouvat z místa na místo. U výraznějších spotřebičů byste se měli poohlížet po transportních kolečkách a madle. Obecně platí, že s rostoucím výkonem a zejména objemem nádoby stoupají též hmotnost a rozměry přístroje.

Dodatečné funkce

Žijeme v 21. století, není proto divu, že i odvlhčovače dostávají celou řadu doplňkových funkcí. Některé z nich významným způsobem ovlivňují efektivitu práce, jiné slouží spíše jako lákadlo potenciálních zákazníků. Pojďme se teď společně podívat na ty nejvýznamnější:

 • displej – zobrazení vlhkosti, teploty, zvoleného programu a cílových hodnot
 • senzor vlhkosti – snímač stávající vlhkosti, který přístroj automaticky vypne po dosažení požadovaných hodnot
 • časovač – možnost plánování spuštění přístroje
 • automatické vypnutí – ukončení chodu po naplnění nádoby nebo dosažení požadovaných hodnot
 • čistič vzduchu – uhlíkový nebo HEPA filtr pohlcující prach, kouř, pyly a další alergenní částice (na test dvou přístrojů právě s kombinací funkce odvlhčování a čištění vzduchu jsme se zaměřili v reálné recenzi na této stránce)
 • UV lampa – likvidace virů a dalších patologických činitelů
 • ionizátor – pročištění vzduchu obohacením o záporné ionty
 • regulace výkonu – možnost plynulého nastavení výkonu
 • anti-freeze – ochrana před zamrznutím
 • Wi-Fi – možnost připojení prostřednictvím bezdrátové sítě
 • smart režim – spínání řízeno senzory vlhkosti a teploty
 • sušení prádla – urychlení sušení prádla na šňůře

Cena

Nastal čas na závěrečnou kapitolu našeho rádce, která je jako již tradičně věnována analýze cen. Dostupné odvlhčovače jsme rozdělili do tří základních cenových pásem, v nichž naleznete pomocníky podobných kvalit a funkcí. Získáte tak alespoň částečný přehled o tom, co můžete za připravenou finanční částku očekávat.

Cena do 5 000 Kč

Žijete v suchém domově a zvýšená vlhkost vás trápí jen občas v zimním období? Potom si plně vystačíte s modely, jejichž cenovka nepřesahuje hranici 5 000 korun. V nabídce naleznete kondenzační, adsorpční i absorpční pomocníky, záleží tedy jen na vašich konkrétních požadavcích. Odvlhčovací kapacita obvykle nepřesáhne hranici 3 l za 24 hodin, neočekávejte proto žádné zázraky.

Pozor si dávejte též na vyšší hlučnost nabízených přístrojů pohybující se nad 40 decibelů. Sběrná nádoba má kapacitu okolo 1–5 litrů, což je plně dostačující pro údržbu menších prostor. Kromě funkce automatického vypnutí a přehledných displejů neočekávejte mnoho technologických vychytávek.

Cena od 5 000 Kč do 12 000 Kč

Ve střední třídě naleznete bohatou nabídku zařízení určených do rozměrnějších prostor s výraznější vlhkostí. Většina z nich dovede během jediné hodiny vytáhnout více než litr vlhkosti. Tomu je uzpůsobena i nádrž na kondenzovanou vodu pyšnící se objemem nad 5 litrů. Hlučnost obvykle nepřesahuje 44 decibelů, díky čemuž se nemusíte bát zařízení využívat i v obytných prostorách.

Těšit se můžete i na širší nabídku funkcí a vychytávek. Základem je praktický displej nabízející přehled nejdůležitějších údajů a bohatou paletu režimů a řízení výkonů. Modely u horních hranice cenového pásma se rovněž pyšní čističem vzduchu, ionizátorem či UV lampou, případně všemi třemi pomocníky současně. Pozor si dávejte snad jen na výraznější hmotnost, jež v mnoha případech přesahuje 12 kilogramů.

Cena nad 12 000 Kč

Vlastníte stavební firmu a potřebujete, aby opracované plochy vysychaly opravdu rychle? Kupujete vhodný odvlhčovač do svých komerčních prostor? Připravte si cenovku přesahující 12 000 korun a máte ho mít. Upozorňujeme, že tato částka je skutečně vstupní a na trhu naleznete nemálo modelů, za jejichž pořízení zaplatíte i obnos pětkrát vyšší.

Samozřejmostí je obrovská rychlost odvlhčení, která mnohdy přesahuje i 3 litry za den. Robustní konstrukce je odolná proti vlivům počasí i méně šetrného zacházení. Sběrná nádoba na vodu pojme více než 10 litrů, díky čemuž ji není nutné neustále vylévat. Samozřejmostí je kompletní škála doplňkových funkcí. Největší modely jsou dokonce vybaveny velkými gumovými koly pro snadný přesun.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.3 z 58 hlasů