V následujícím článku vás provedeme výběrem odvlhčovače vzduchu. Chcete-li nejdříve vědět, jaké informace se dozvíte, podívejte se na stručný souhrn článku v odrážkách níže.
- Proč koupit kvalitní odvlhčovač vzduchu – zajistí zdravé ovzduší ve vaší domácnosti. Vybrané modely mohou zároveň splňovat vaše představy o designu.
- Nevýhody odvlhčovačů vzduchu – neobejdete se bez finanční investice a vyhrazení vhodného místa v dané místnosti. Nevýhodou může být také nutnost vylévání zkondenzované vody z přístroje.
- Druhy odvlhčovačů vzduchu – existují elektrické kondenzační a adsorpční odvlhčovače, které se liší vlastnostmi použitých technologií. Nejlevnějším řešením jsou ale pohlcovače vlhkosti s absorpčními tabletami či gely.
- Důležité parametry odvlhčovače vzduchu – samotný provoz nejvíce ovlivňuje vzduchový výkon a odvlhčovací kapacita. Na váš komfort má největší vliv objem nádržky na vodu a důležitá je i spotřeba energie.
- Funkce odvlhčovačů vzduchu – dokáží zvýšit komfort při používání tohoto zařízení. Mezi nejčastější patří automatické vypnutí při zaplnění nádržky, ionizátor, UV lampa, časovač nebo regulace výkonu.
- Oblíbené značky odvlhčovačů vzduchu – mezi ověřené značky a výrobce v tomto segmentu patří například Sencor, Rohnson, Concept, Domo, Honeywell, Orava, TrueLife nebo Rowenta.
- Ceny odvlhčovačů vzduchu – nejlevnější odvlhčovače vzduchu na tablety dnes pořídíte již pod částkou 500 Kč. Elektrické odvlhčovače pak mohou stát od 1 500 Kč až po více než 10 000 Kč.
Zajímat by vás mohlo i naše srovnání mobilních nebo nástěnných klimatizací.
Proč koupit kvalitní odvlhčovač vzduchu
Na začátek si ujasněte, proč je dobré vybírat opravdu obezřetně a zvolit kvalitní odvlhčovač vzduchu. Jaké výhody vám takové zařízení přinese?
- Zajistí zdravé ovzduší domácnosti – zvýšená vlhkost v místnosti způsobí, že se na zdech začnou tvořit plísně, můžete mít orosená okna nebo na dotyk navlhlé vybavení interiéru. Kvalitní odvlhčovač vlhkost vysuší a v místnosti se vám bude dobře dýchat.
- Atraktivní či nenápadný design – propracovanější modely odvlhčovačů se vymykají i svým designem. Mohou mít konstrukci s čistými liniemi, která snáze splyne s interiérem nebo třeba barevné podsvícení indikující provoz.
- Nabízí užitečné funkce – zainvestujete-li do kvalitního odvlhčovače, pak se pravděpodobně dočkáte i řady doplňkových funkcí. Užitečná může třeba kombinace s čističkou vzduchu, ionizátorem nebo UV lampou.
Nevýhody odvlhčovačů vzduchu
Nyní se zaměříme na vlastnosti odvlhčovačů vzduchu, na které lze s jejich pořízením pohlížet negativně.
- Finanční investice je nezbytná – nákup odvlhčovače vzduchu se neobejde bez vynaložení finančních prostředků. Ty se mohou v závislosti na požadovaném výkonu vyšplhat až na více než 10 000 Kč.
- Vyhrazení vhodného místa – aby byl odvlhčovač vzduchu efektivní, je nutné jej v domácnosti či jiných prostorech umístit na správné místo. Nesmí stát v blízkosti tepelných zdrojů a místnost by měla mít zavřená okna, aby nedocházelo k nežádoucímu proudění vzduchu.
- Vylévání zkondenzované vody – pokud nenapojíte odvlhčovač na odtok vody (ne všechny modely to umožňují), pak budete muset pravidelně vylévat zkondenzovanou vodu z nádržky. Četnost tohoto úkonu se odvíjí od objemu.
Druhy odvlhčovačů vzduchu
Úplně první volbu představuje výběr vhodného typu odvlhčovače. V současné době se na trhu nacházejí tři základní systémy, které se od sebe navzájem liší cenou, použitím a principem fungování.
- Kondenzační odvlhčovač – jde o elektrický model, který ochlazuje nasátý vzduch, vlhkost kondenzuje a přemění na vodu. Je vhodný do prostor s pokojovou teplotou, čím vyšší vlhkost, tím lépe pracuje. Často nabízí užitečné funkce a vysoký odvlhčovací výkon.
- Adsorpční odvlhčovač – skvěle se hodí do místností s nižší teplotou, jako jsou sklepy, sklady a garáže, kde kondenzační odvlhčovač nefunguje správně. Nabízí tichý provoz, ovšem nižší maximální odvlhčovací výkon a vyšší spotřebu energie.
- Pohlcovač vlhkosti na absorpční tablety/gely – nejlevnější varianta vhodná do uzavřených prostor či pro jednorázové použití. Pohlcovač má nižší účinnost, ovšem nevyžadují připojení k elektrické síti. Nutnost dokupovat absorpční tablety či gely.
Jestliže hodláte vysušovat vzduch v místnostech, kde panuje běžná pokojová teplota, rozhodně doporučujeme zakoupení elektrického kondenzačního modelu. Oproti svému adsorpčnímu protějšku se pyšní nižší spotřebou a vyšší účinností. Absorpční tablety jsou sice nejlevnější, ale pro dosažení odpovídajícího efektu je zapotřebí jejich velká koncentrace a častá výměna.
Typ | Výhody | Nevýhody | Pro koho / jaký účel se hodí |
Kondenzační odvlhčovač | Vysoký výkon
Často nabízí funkce Energeticky úsporné Atraktivní design |
Nehodí se do chladných prostor
Nevhodné do míst, kde kolísá teplota |
Ideální do obytných místností
Pro vytápěné místnosti |
Adsorpční odvlhčovač | Nejsou závislé na teplotě ani vlhkosti vzduchu
Tichý provoz |
Náročnější na prostor
Nižší maximální odvlhčovací výkon Vyšší spotřeba energie |
Do prostorů s nízkými teplotami
Sklepy, sklady, garáže Průmyslové využití |
Absorpční tablety | Nízká pořizovací cena
Dobrá dostupnost |
Nutnost vylévat kondenzát
Dokupování tablet Nízká účinnost |
Uzavřené místnosti
Spíše jednorázové použití |
Důležité parametry
Při výběru odvlhčovače vzduchu je nutné zvážit celou řadu parametrů podle toho, v jaké místnosti jej budete využívat.
- Vzduchový výkon – informuje o tom, kolik m3 vzduchu se prožene ventilátorem za jednu hodinu. Měl by odpovídat trojnásobku objemu místnosti.
- Odvlhčovací kapacita – Jedná se o množství vody v litrech, které přístroj dokáže ze vzduchu dostat za jeden den. Čím větší množství vody vyždímá, tím výkonnější je.
- Objem nádržky na vodu – větší objem usnadňuje obsluhu, protože pak nemusíte zkondenzovanou vodu vylévat tak často. Pro lepší představu, 5litrová nádoba odvlhčovače vystačí na zhruba 3 dny chodu.
- Spotřeba energie – jako u všech elektrických spotřebičů se odvíjí od příkonu. Platí, že čím vyšší příkon daný odvlhčovač má, tím vyšší je i jeho spotřeba energie. Stěžejní je zde ale spíše energetická účinnost, jež se často projeví v ceně.
- Hlučnost – vybíráte-li odvlhčovač do obývací místnosti, pokoje či do ložnice, pak se zaměřte na zařízení s hlučností do 40 dB, které vás svým chodem nebude rušit. Do sklepa či garáže je možné zvolit i hlučnější zařízení.
- Hmotnost a rozměry – odvíjí se od výkonu a objemu nádržky na vodu. Na tyto parametry se zaměřte v případě, že budete odvlhčovač používat ve více místnostech a budete jej často přenášet. V takovém případě se hodí madlo či transportní kolečka.
- Délka přívodního kabelu – protože většina odvlhčovačů vzduchu vyžaduje pro svůj provoz připojení k elektrické síti, vyplatí se sledovat i délku přívodního kabelu, aby nebyl příliš krátký.
Vzduchový výkon
- Optimální vzduchový výkon – měl by odpovídat trojnásobku objemu místnosti. Pro obývací pokoj o objemu 50 m3 tedy hledejte odvlhčovač, který zvládne 150 m3 vzduchu za hodinu.
Mezi podstatné parametry řadíme vzduchový výkon. Udává se v m3/h a říká, kolik vzduchu prožene ventilátorem za jednu hodinu. Dobře si před nákupem rozmyslete, v jak velkých prostorách budete odvlhčovač nejčastěji používat. Obecně se doporučuje zakoupit přístroj, jehož vzduchový výkon se rovná trojnásobku objemu místnosti. Pro výpočet objemu místnosti stačí vynásobit její rozměry – délku, šířku a výšku.
Odvlhčovací kapacita
- 0,2–0,9 l/den – postačí pro nejmenší místnosti s nízkou vlhkostí.
- 8–15 l/den – vhodné do menší místnosti s vysokou vlhkostí.
- 15–30 l/den – ideální pro středně velké vlhké místnosti.
- 30–40 l/den – doporučujeme do nadměrně vlhkých větších prostorů.
- Nad 50 l/den – vhodné pro údržbu komerčních prostor.
Bombastické proklamace výrobců ohledně odvlhčovací kapacity berte s rezervou, neboť se většinou jedná o marketingový trik. Firmy totiž své údaje vypočítávají z množství vody získané při vysoušení vzduchu o teplotě 30 °C a relativní vlhkosti 80 %. Na podobné hodnoty se ovšem v našich zeměpisných podmínkách v běžné domácnosti dostaneme jen zřídka.
Stejně jako u výkonu i zde doporučujeme vybírat obezřetně a s ohledem na rozměry místností. Zbytečně silný stroj v malinké komoře totiž zkrátka nebude efektivní, stejně jako maličký odvlhčovač s kapacitou jen 8 litrů za den v chladném sklepě o vlhkosti okolo 95 %.
Objem nádržky na vodu
- Optimální objem nádržky na vodu – běžně se pohybuje v rozmezí od 0,5 až po 6 litrů. Aby se z odvlhčování nestalo martyrium neustálého běhání s nádobkou, snažte se zvolit model s dostatečně velkou nádrží. Ve standardních podmínkách si s pětilitrovou nádobou vystačíte po dobu tří dnů.
Myslíte, že větší objem znamená automaticky pohodlnější obsluhu? Určitě ano, tedy za předpokladu, že přístroj nebude potřeba často přenášet z místa na místo. Každý litr kapacity navíc totiž vyžaduje větší místo, a tedy i robustnější a těžší konstrukci.
Některé přístroje poskytují možnost kontinuálního odvlhčování. Stačí na příslušné místo v přístroji nainstalovat hadičku a tu zavést například do odpadu nebo do kyblíku, ze kterého můžete vodu nabírat například na zalévání květin.
Spotřeba energie
Volíte mezi dvěma modely velmi podobných vlastností? Potom může jako rozhodující parametr posloužit deklarovaná spotřeba energie. Kdo by totiž nechtěl ušetřit peníze za provoz při zachování odpovídající efektivity? Jako u všech elektrických spotřebičů se spotřeba odvlhčovačů odvíjí od příkonu. Samotný počet wattů však rozhodně neposkytuje spolehlivou informaci o skutečném výkonu.
Příkon se vždy snažte dohledat v informacích výrobců. Rozdíl mezi dvěma na první pohled podobnými produkty může mnohdy činit i několik set wattů. Dávejte si pozor zejména na podezřele levné spotřebiče, u nichž je použití laciných dílů vykoupeno vyššími náklady na provoz.
Hlučnost
- Od 30 do 50 dB – u technických prostor (garáž, sklep apod.) hlučnost nehraje žádnou roli, v obytných místnostech byste se měli snažit dostat pod hranici 40 decibelů.
Odborníci se shodují na tom, že hranice pro příjemný a nerušivý hluk je 40 dB. Tato hodnota je srovnatelná například s lednicí, jejíž chod v domácnosti běžně nepůsobí rušivě, ovšem zpravidla proto, že je umístěná mimo obývací místnost či ložnici. Odvlhčovač do ložnice nebo jiných místností, ve kterých nechcete být rušeni, volte s hlučností ideálně do 40 dB.
Hmotnost a rozměry
Jistý význam mívají i rozměry a hmotnost, zejména tehdy, plánujete-li odvlhčovač často přesouvat z místa na místo. U výraznějších spotřebičů byste se měli poohlížet po transportních kolečkách a madle. Obecně platí, že s rostoucím výkonem a zejména objemem nádoby stoupají též hmotnost a rozměry přístroje.
Délka přívodního kabelu
Většina moderních odvlhčovačů vzduchu vyžaduje pro svůj provoz připojení k elektrické síti. Proto byste si měli dopředu rozmyslet, kam odvlhčovač umístíte, a při výběru pak sledovat délku jeho přívodního kabelu. Neměl by být příliš krátký, jinak byste pro připojení museli navíc použít prodlužovací kabel, ani příliš dlouhý. Některé modely však disponují navíjecím systémem nebo držáky pro případné uchycení nevyužité délky kabelu.
Funkce odvlhčovačů vzduchu
Odvlhčovače vzduchu nabízejí celou řadu doplňkových funkcí. Některé z nich významným způsobem ovlivňují efektivitu práce, jiné slouží spíše jako lákadlo potenciálních zákazníků.
- Displej – slouží pro zobrazení vlhkosti, teploty, zvoleného programu a cílových hodnot. Najdete jej u levných i dražších modelů.
- Světelná indikace provozu – prostřednictvím LED osvětlení mohou některé přístroje indikovat svůj provoz. Ne vždy lze ale osvětlení vypnout, například v ložnici při spánku by mohlo být světlo obtěžující.
- Senzor vlhkosti – představuje snímač stávající vlhkosti, který přístroj automaticky vypne po dosažení požadovaných hodnot.
- Časovač – obvykle nabízí jak možnost plánování spuštění přístroje, tak i nastavení doby, po kterou má odvlhčovač zůstat v provozu.
- Automatické vypnutí – pokud je odvlhčovač vybaven touto funkcí, pak se sám vypne, pokud dojde k dosažení optimální vlhkosti či teploty nebo k zaplnění nádržky na vodu.
- Čistička vzduchu – odvlhčovač s funkcí čištění vzduchu je vybavený uhlíkovým nebo HEPA filtrem, který pohlcuje prach, kouř, pyly a další alergenní částice. Nevýhodou je zde ale vyšší náročnost na údržbu takového zařízení.
- UV lampa – slouží k likvidaci virů a dalších patologických činitelů vyskytujících se ve vzduchu. Hodí se tak jako prevence chřipky a jiných respiračních onemocnění.
- Ionizátor – zajišťuje obohacení vzduchu o záporné ionty, což přispívá ke zlepšení kvality ovzduší v domácnosti. Tuto funkci tak ocení především alergici a astmatici. Ionizátor zároveň eliminuje zápach, například od cigaretového kouře nebo vaření.
- Regulace výkonu – jde o funkci, která umožňuje plynulé nastavení výkonu. Tím lze zároveň regulovat i hlučnost přístroje a jeho spotřebu energie.
- Anti-freeze – ochrana před zamrznutím odvlhčovače je vhodná do místností, kde nemáte možnost vytápění a kde teplota klesá pod bod mrazu. Typicky jde o garáže nebo sklepy.
- Wi-Fi – možnost připojení prostřednictvím bezdrátové sítě Wi-Fi nabízí zejména dražší odvlhčovače vzduchu. Díky tomu však můžete přístroj ovládat na dálku pomocí mobilní aplikace v chytrém telefonu či hlasových asistentů.
- Smart režim – odvlhčovač s touto funkcí nabízí spínání řízené senzory vlhkosti a teploty. Dokáže optimálně nastavit úroveň vlhkosti v závislosti na aktuální teplotě v dané místnosti, což pomáhá šetřit náklady na provoz.
- Sušení prádla – tato funkce urychlí dobu sušení prádla až o polovinu. Je užitečná tam, kde je sušení prádla v bytě jednou z příčin vysoké vlhkosti a vzniku plísní, a to zejména v zimním období, kdy není vhodné sušit prádlo venku.
Oblíbené značky
Chcete při nákupu vsadit na ověřené značky? Níže jsme pro vás připravili přehled těch, které jsou mezi uživateli dlouhodobě oblíbené.
- Klarstein – produkty této značky původem z Berlína se hodí do moderních domácností, kde kromě jejich dobré účinnosti oceníte i atraktivní design. Značka se vyznačuje dobrým poměrem výkonu a ceny.
- Rohnson – u této značky můžete vybírat odvlhčovače vzduchu z mnoha cenových relací, a to jak do běžných domácností, tak i nadměrně vlhkých sklepů, garáží či pro komerční účely. Nabízí také modely s doplňkovými funkcemi, jako je čištění vzduchu.
- Concept – tato značka se zaměřuje zejména na cenově dostupné odvlhčovače vzduchu do domácností. Nabízí modely do menších i větších místností a typický je pro ně atraktivní design a doplňkové funkce.
- Honeywell – mezinárodní značka s širokým portfoliem regulační techniky a elektroniky nabízí odvlhčovače s vynikajícím poměrem ceny a výkonu. Nejde o nejlevnější zařízení, ale dočkáte se příjemného designu a špičkového zpracování.
Cena odvlhčovačů vzduchu
Nyní se podíváme na analýzu cen. Dostupné odvlhčovače jsme rozdělili do čtyř základních cenových pásem, v nichž naleznete pomocníky podobných kvalit a funkcí. Získáte tak alespoň částečný přehled o tom, co můžete za připravenou finanční částku očekávat.
Cena do 2 500 Kč
Žijete v suchém domově a zvýšená vlhkost vás trápí jen občas v zimním období? Potom si plně vystačíte s modely, jejichž cenovka nepřesahuje hranici 2 500 korun. V nabídce naleznete kondenzační, adsorpční i absorpční pomocníky, záleží tedy jen na vašich konkrétních požadavcích. Kromě funkce automatického vypnutí a přehledných displejů ale neočekávejte mnoho technologických vychytávek.
Odvlhčovací kapacita těchto variant obvykle nepřesáhne hranici 3 l za 24 hodin, neočekávejte proto žádné zázraky. Pozor si dejte také na dostatečný objem nádržky na vodu, jinak ji budete muset vylévat každý den. Pro údržbu menších prostor je plně dostačující kapacita 5 litrů, narazíte ovšem na modely s objemem nádržky jen 1 litr či méně. Podle budoucího umístění sledujte pozorně také hlučnost, která se u levnějších zařízení pohybuje běžně nad hranicí 40 dB.
Cena od 2 500 Kč do 10 000 Kč
Největší výběr nabízí právě střední cenová relace. Je ideální pro nákup pokročilejšího odvlhčovače vzduchu, který se hodí i do velkých místností a rozměrnějších prostorů s vyšší vlhkostí. Tomu také odpovídají parametry na lepší úrovni. Často narazíte na modely nabízející odvlhčovací výkon 1 litr za hodinu (24 l/den). Tomu je uzpůsobena i nádrž na kondenzovanou vodu pyšnící se objemem nad 5 litrů. Hlučnost obvykle nepřesahuje 44 decibelů, díky čemuž se nemusíte bát zařízení využívat i v obytných prostorách.
Těšit se můžete i na širší nabídku funkcí a vychytávek. Základem je praktický displej nabízející přehled nejdůležitějších údajů a bohatou paletu režimů a řízení výkonů. Modely u horních hranice cenového pásma se rovněž pyšní čističem vzduchu, ionizátorem či UV lampou, případně všemi třemi pomocníky současně. Pozor si dávejte snad jen na výraznější hmotnost, jež v mnoha případech přesahuje 12 kilogramů.
Cena nad 10 000 Kč
Vlastníte stavební firmu a potřebujete, aby opracované plochy vysychaly opravdu rychle? Kupujete vhodný odvlhčovač do svých komerčních prostor? Připravte si cenovku přesahující 12 000 korun a máte ho mít. Upozorňujeme, že tato částka je skutečně vstupní a na trhu naleznete nemálo modelů, za jejichž pořízení zaplatíte i obnos pětkrát vyšší.
Samozřejmostí je obrovská rychlost odvlhčení, která mnohdy přesahuje i 3 litry za den. Robustní konstrukce je odolná proti vlivům počasí i méně šetrného zacházení. Sběrná nádoba na vodu pojme více než 10 litrů, díky čemuž ji není nutné neustále vylévat. Samozřejmostí je kompletní škála doplňkových funkcí. Největší modely jsou dokonce vybaveny velkými gumovými koly pro snadný přesun.
Cena | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho / jaké účely se hodí |
Cena do 2 500 Kč | Kondenzační, adsorpční i absorpční odvlhčovače
Méně výkonná zařízení Základní funkce Menší rozměry Nízká hmotnost |
Doplňkové funkce
Vysoký odvlhčovací výkon Velký objem nádržky na vodu |
Domácnosti se zvýšenou vlhkostí v zimním období
Menší místnosti Pro sušení prádla v bytě v zimě |
Cena od 2 500 Kč do 10 000 Kč | Kondenzační, adsorpční i absorpční odvlhčovače
Základní i pokročilé funkce Atraktivní design Optimální výkon |
Nespoléhejte se na přítomnost automatických funkcí či velké nádoby na vodu | Velké místnosti
Pro účely malování Při povodních Prostory s vysokou vlhkostí |
Cena nad 10 000 Kč | Kondenzační, adsorpční i absorpční odvlhčovače
Vysoký odvlhčovací výkon Špičkové zpracování Nadstandardní funkce |
Tato cenová relace obvykle nabízí vše | Komerční prostory
Nadměrně vlhké místnosti Pro účely malování Při povodních |
Dobrý den, můžete mi prosím doporučit nějaký levný odvlhčovač do ložnice (12 metrů čtverečních), který nabízí i čistištění vzduchu? Předem díky.