Před tím, než se pustíte do hledání toho pravého online kurzu francouzštiny, je dobré ujasnit si vaše preference, protože každému může vyhovovat něco jiného. Základní rozhodnutí přichází při volbě úrovně, některé kurzy jsou totiž koncipované jen pro začátečníky, jiné disponují i vyššími levely. Online kurz dále zvolte podle výukových metod, které vám vyhovují, především u francouzštiny se ale zaměřte na ty, které nabízí procvičování správné výslovnosti; slova se totiž čtou jinak, než se píší.
Dalším parametrem může být kompatibilita, u které záleží, zda chcete kurz absolvovat na počítači, nebo tabletu či mobilu. Doporučujeme zaměřit se také na možnosti výuky bez připojení k internetu. Online kurz francouzštiny volte dále podle účelu studia. Jiné lekce se hodí pro komunikační či odborné účely a jiné k přípravě na zkoušky nebo maturitu.
Posledním, nikoliv však nejméně podstatným kritériem při rozhodování může být cena. Sháníte-li online kurz francouzštiny dostupný zdarma, budete muset slevit ze svých nároků, co se rozsahu a výukových metod týče. Pokud jste ochotni za kurz zaplatit, a investovat tak do svého vzdělání, rozhodněte, jakou sumu do kurzu vložíte. S vyšším číslem roste doba předplatného či obsah jednotlivých lekcí dle jazykových úrovní.
Jak vybrat online kurz francouzštiny stručně:
- Určete úroveň jazyka –Tu vyberte dle toho, chcete-li opakovat vaše dosavadní znalosti, nebo postoupit na vyšší level. S určením vám může pomoci rozřazovací test.
- Zvolte si výukové metody, které vám nejvíce vyhovují – Při samostudiu francouzštiny by neměl chybět poslech a mluvení, abyste se naučili správné výslovnosti.
- Určete, na jakém zařízení se vám bude pohodlně studovat – Jiné kurzy jsou dostupné v internetovém prohlížeči, jiné v mobilní aplikaci.
- Zaměřte se na možnosti studia bez internetu – Chcete-li studovat například při cestování, poohlédněte se po možnostech offline výuky.
- Online kurz francouzštiny vybírejte dle účelu studia – Některé kurzy nabízí komunikační či profesní zaměření, jiné jsou vhodné pro přípravu na certifikát nebo maturitu.
- Rozhodněte o způsobu financování – Zda chcete do kurzu investovat peníze, nebo jej vykonávat zdarma. Při placených kurzech doporučujeme využít zkušební dobu.
Účel
Před tím, než se pustíte do výběru toho pravého online kurzu francouzštiny pro vás, stanovte si účel, proč chcete ve studiu tohoto jazyka začínat, nebo se v něm zdokonalovat.
- Komunikace – Pro studium s tímto účelem zvolte kurz, který mimo jiné obsahuje mluvení jako výukovou metodu.
- Odborné účely – Některé portály nabízejí kurzy s odbornými specializacemi, například dle profesí, ve francouzštině ale nejsou tak rozšířené jako např. v angličtině.
- Gramatika a slovní zásoba – Pro tyto účely volte kurz především s procvičováním psaní a čtení.
- Příprava na maturitu – V tomto případě se nejvíc hodí naučit se pohotově reagovat a komunikovat.
- Příprava na certifikát – Můžete využít kurz univerzální, nebo přímo přípravný na jednu z mezinárodních zkoušek.
Komunikace
Je-li vaší prioritou v učení francouzštiny komunikace, postačí vám základní kurzy bez nutné odborné specializace. Pokud se chcete naučit bezchybné slovní komunikaci například z důvodu cestování, soustřeďte se především na metody mluvení a poslechu. K tomu se nejlépe hodí kurzy umožňující hovory s rodilým mluvčím.
Odborné účely
Bohužel není mnoho online kurzů, které by nabízely výuku francouzštiny se zaměřením na odborné a profesní účely, jako je tomu třeba u online kurzů angličtiny. Nejčastěji narazíte na kurzy s obchodní tematikou. V případě potřeby jiné specializace doporučujeme využít individuálních kurzů, kde se na obsahu a zaměření studia dohodnete s lektorem.
Gramatika a slovní zásoba
Z hlediska rozšiřování slovní zásoby je nejvhodnější metodou čtení a psaní, a proto chcete-li studovat francouzštinu z tohoto důvodu, zaměřte se na kurzy, které je nabízí. Výhodou je, že tyto metody najdete ve většině online kurzů francouzštiny, takže pro vás výběr nebude tolik omezující. Dle vašich preferencí zvolte obecný či nějak specializovaný kurz, nebo alespoň tematicky laděné lekce.
Příprava na maturitu
Při přípravě na maturitu by měly být dostatečné i obecně laděné online kurzy francouzštiny. Soustřeďte se ovšem na to, zda nabízí všechny metody výuky, protože pro úspěšné absolvování maturity je potřeba především bezchybné a pohotové komunikace.
Příprava na certifikát
Chystáte-li se vykonat jazykovou zkoušku či certifikát a potřebujete k přípravě online kurz, ujasněte si předem několik kritérií. Jiné certifikáty jsou platné v zahraničí a jiné pouze v České republice, různé zkoušky poté testují různá zaměření a odpovídají také jiné jazykové úrovni.
Zkoušek a certifikátů z francouzštiny je mnoho, mezi ty známější patří TFI, TEF, TELC, DELF na úrovni A1-B2 či DALF (C1, C2) a také SJZ. Pro potřeby pouze v tuzemsku (například pro přijetí na vysokou školu) může postačit Osvědčení o základní znalosti jazyka francouzského na úrovni B1.
Jazykové úrovně francouzštiny
Jazykovou úrovní se rozumí znalostní level, na kterém v používání jazyka jste. Jazykové úrovně jsou všem jazykům společné a byly definovány Radou Evropy. Odráží se v nich schopnost porozumění textu, písemný a mluvený projev.
Základní dělení cizích jazyků dle pokročilosti spočívá ve třech stupních, A, B a C, přičemž každý stupeň se dělí na nižší a vyšší. Celkem tedy existuje šest úrovní od A1 po C2 (zdroj: Council of Europe). Při vybírání kurzu se vždy jedná o výstupní úroveň, na niž vás kurz dostane.
Některé kurzy francouzštiny i cizích jazyků obecně mohou začínat i stupněm A0, případně 00, který je koncipován pro studenty s nulovými znalostmi obdobně jako jinde úroveň A1. Každý portál totiž může mít kurzy a jejich lekce jinak označené. Stručný přehled o jazykových úrovních a jejich oficiální definici vám nabídne následující tabulka.
Jazyková úroveň francouzštiny | Význam | Dovednosti |
A0/00 | Předzačátečník | Maximálně okrajové |
A1 | Začátečník | Porozumění i schopnost klást jednoduché otázky |
A2 | Mírně pokročilý | Komunikace v každodenních situacích, jednoduchá formulace otázek i odpovědí |
B1 | Středně pokročilý | Konverzace o blízkých tématech i bez přípravy, psaní souvislého textu |
B2 | Vyšší středně pokročilý | Poměrně plynulé a spontánní vyjadřování ve společenských i profesionálních účelech |
C1 | Pokročilý | Porozumění náročným textům a jejich významům, plynulé a pohotové vyjadřování také v akademické oblasti |
C2 | Vyšší pokročilý | Snadné porozumění ve všech oblastech, schopnost shrnout informace a logicky a uspořádaně vysvětlovat |
A0/00
Úplný začátečník na úrovni A0 či 00 se s jazykem nikdy nesetkal, případně jen okrajově, nemá však téměř žádnou slovní zásobu a při studiu francouzštiny potřebuje začít takzvaně od nuly. Studium je tedy soustředěno na naprosté základy.
A1
Uživatel na úrovni A1 rozumí základním frázím, umí pokládat primitivní otázky a zvládne se jednoduše domluvit, pokud je komunikace pomalá. S formulací vět potřebuje pomoc.
A2
Mírně pokročilý porozumí konverzaci na témata pro něj blízká, jako je například škola, práce či volný čas. Dokáže formulovat otázky i odpovědi v psaném i mluveném projevu.
B1
Samostatný uživatel na střední pokročilostní úrovni zvládá nejrůznější konverzační situace vzniklé například při cestování. Bez přípravy je schopen konverzovat na běžná témata související s každodenní realitou a také odůvodnit své názory.
B2
Uživatel na úrovni B2 dokáže reagovat pohotově a spontánně bez zdlouhavého hledání slov, a to i s rodilým mluvčím. Rozumí konkrétním i abstraktním textům a jazyk umí používat pro společenské i profesionální účely.
C1
Zdatný uživatel na úrovni C1 rozumí i dlouhým a náročným textům, ve kterých rozpozná jejich implicitní významy. Jazyk využívá spontánně a pružně pro společenské, profesionální i akademické účely.
C2
Pokročilý uživatel rozumí téměř všemu, co přečte nebo vyslechne. Informace dokáže shrnout a přednést v logicky uspořádané podobě také z více rozdílných zdrojů. Nemá problém ani s rekonstrukcí argumentů.
Rozřazovací test
Nejste si jisti, do které úrovně spadáte, a jak složitý online kurz francouzštiny si tedy máte vybrat? Některé kurzy nabízí rozřazovací testy, po jejichž absolvování vám bude úroveň zvolena automaticky, nebo alespoň doporučena. Zároveň si však při přihlašování k úrovni dejte pozor, aby šel nastavený znalostní level případně změnit.
Pokud se rozhodujete mezi dvěma úrovněmi, doporučujeme zvolit si tu nižší. Opakování již známých znalostí rozhodně není na škodu, naopak, může vám pomoci být si v jazyce více jistí.
Výukové metody
V online kurzech francouzštiny narazíte na čtyři možné metody výuky. Každému vyhovuje jiná metoda výuky, proto je dobré vyzkoušet si zkušební dobu u několika různých kurzů, abyste našli ten pravý pro vás.
- Poslech – Vás nejlépe naučí správnou výslovnost, která je u francouzštiny stěžejní.
- Mluvení – Možnost samotného vyzkoušení výslovnosti a mluvy s vyhodnocováním by měla být u kurzu francouzštiny základem.
- Psaní – S jeho pomocí si můžete procvičit a ujasnit gramatiku.
- Čtení – Pomáhá s rozšiřováním slovní zásoby a porozuměním textu.
Poslech
Poslech je klíčovou metodou při samostudiu francouzštiny, protože se jím nejlépe naučíte výslovnost, která je při učení tohoto jazyka velmi důležitá a značně vám pomůže ke snadné komunikaci. Poslechem máte také možnost rozšířit svou slovní zásobu, protože si naposloucháte ustálené fráze a slovní spojení. Doporučujeme se proto zaměřit na to, zda vámi vybraný kurz nabízí francouzské nahrávky, a to ideálně s mluvou rodilých mluvčích.
Mluvení
Pro trénování správné výslovnosti je potřeba mluvit. Mluvit, a to co nejčastěji, francouzština je totiž svou mluvou velmi specifická. Ze začátku vám mohou některé souhlásky dělat problém, především takzvané francouzské R, neboli uvulární vibranta. Výslovnost je proto potřeba pravidelně trénovat.
Kromě výslovnosti vám však mluvení pomůže také zautomatizovat často používané fráze a donutí vás přemýšlet nad stavbou věty. Při výběru online kurzu francouzštiny proto doporučujeme najít takový kurz, který mluvení umožňuje. Nejčastěji toto procvičování probíhá odposlechem a následným vyhodnocením mluvy či přímo konverzací.
Psaní
Studium formou psaní je koncipováno především na rozšiřování slovní zásoby a porozumění gramatice. Chcete-li se francouzsky učit efektivně, doporučujeme jej spojit s mluvou a trénovat výslovnost každého nového slovíčka i celých vět.
Čtení
Čtením sice jazyk aktivně netvoříte, i tak je ale vhodné jej do studia francouzštiny zařadit. Jeho účinkem je především rozšíření slovní zásoby a porozumění textu, pomůže vám také objevit nová slovíčka, která pak můžete opakovat a učit se jejich výslovnost. Čtení pomáhá i při tvorbě vět a jejich skladbě.
Jazyk výuky
Nedoporučujeme počítat s tím, že každý online kurz francouzštiny je vedený v češtině. V našem srovnání najdete i takové, jejichž jazykem výuky je angličtina, v takovém případě se většinou jedná o zahraniční portály. Takovéto kurzy však mohou být dobrým procvičováním dvou cizích jazyků zároveň, jsou však vhodné pro ty z vás, kteří ovládáte anglický jazyk alespoň na komunikativní úrovni a dokážete porozumět zadání.
Kompatibilita
Před zapsáním na online kurz francouzštiny je klíčové zvolit si zařízení, na kterém budete lekce absolvovat. Z hlediska kompatibility poté vybírejte kurz vhodný pro počítač či notebook, nebo určený jen pro mobilní telefony. Především ve druhém případě se ujistěte, zda je kurz dostupný ve formě aplikace ke stažení, která zpravidla nabízí jednodušší orientaci.
Pokud často cestujete nebo budete chtít studovat na místě bez internetového připojení, poohlédněte se také po tom, zda vámi vybraný kurz nabízí spuštění offline.
Na PC
Většina online kurzů francouzštiny poběží na rozhraní internetových stránek, které jsou z hlediska přehlednosti nejvíce vhodné pro stolní počítače či notebooky. Je samozřejmě možné je otevřít i v mobilu, tam by ale nemusela být orientace nejsnadnější. Pokud navíc takový kurz neumožňuje stažení jednotlivých lekcí, nepoběží bez internetového připojení.
Na mobil či tablet
Některé online kurzy francouzštiny nabízí buď dodatečné stažení aplikace na mobilní telefon a tablet k verzi pro internetový prohlížeč, abyste mohli studovat opravdu za každé situace; nebo je aplikace jediný způsob, jak kurz funguje.
Ve druhém případě se dočkáte optimalizace pro menší zařízení a ovládání kurzu v mobilu by mělo být jednoduché a přehledné. Záleží však, jestli je aplikace dostupná i offline, a především pro jaké operační systémy je koncipována.
Offline
Nespornou výhodou online kurzů je, nabízí-li nějakou formu studia i bez připojení k internetu. Ta se hodí především při cestování či pobytu mimo civilizaci. Za postačující offline materiály je možné brát například soubory slovíček, nahrávek nebo cvičení ke stažení, lepší kurzy by však měly zpřístupnit offline i celé lekce.
Možnosti financování
Při výběru online kurzu francouzštiny může být klíčové i jeho financování, respektive parametry, které s ním souvisejí:
- Kurzy zdarma – Existují i kurzy zdarma na nenáročné procvičování jazyka, neočekávejte od nich ale, že vás ve francouzštině posunou výrazně dál.
- Placené kurzy – Kvalitnější kurzy jsou placené, a to buď po jednotlivých jazykových úrovních či balíčcích, nebo formou předplatného.
- Zkušební verze – Je u online kurzu důležitým parametrem, protože si v ní můžete kurz na chvíli vyzkoušet bez nutnosti placení.
Kurzy zdarma
Najdou se i takové kurzy, za které nemusíte nic platit. Přijdou vhod v případě, že vám stačí si znalosti francouzštiny jen zopakovat, nebo když nevíte, zda vám budou dané výukové metody vyhovovat a jestli vás vůbec bude studium tohoto jazyka bavit.
Naopak od nich ale ve většině případů neočekávejte bohatý obsah se speciálním zaměřením, dostupné vždy nemusí být ani všechny metody výuky či lektor. Mohou vás navíc obtěžovat vyskakující reklamy. Pokud hledáte kurz, který vás posune na vyšší jazykovou úroveň, doporučujeme najít placený.
Placené kurzy
Placené kurzy jsou považovány za kvalitnější a z hlediska možnosti platby se dělí na dvě skupiny. Tou první jsou online kurzy francouzštiny, které se kupují po jednotlivých lekcích, ke kterým máte následně neomezený přístup, a to navždy. Sem se také řadí balíčky se slovíčky či odborným zaměřením.
Druhou možností jsou kurzy fungující na bázi předplatného. Nejčastěji můžete volit mezi měsíčním, půlročním nebo ročním předplatným, v případě spokojenosti bývá k dispozici také doživotní verze. Takovéto kurzy obsahují více lekcí a je jen na vás, na kterou v předplaceném období postoupíte.
Především v případě placených verzí zaměřte vaši pozornost na to, na kolika zařízeních půjde kurz spustit. Pokud pod jedním uživatelským účtem umožňuje stažení více aplikací nebo přihlášení z několika počítačů, můžete jej sdílet s rodinou či spolužáky a podělit se také o někdy vysoké náklady.
Zkušební verze
U placených kurzů přijde vhod zkušební neplacená verze, kterou rozhodně doporučujeme využít. Můžete se díky ní ujistit, zda vám kurz bude vyhovovat svým obsahem, zaměřením a výukovými metodami, a vám tak nepřijde vložený obnos peněz vniveč.
Cena kurzů francouzštiny
Cena za online kurzy francouzštiny se liší především dle délky předplatného, závisí také ale na obsahu či rozsahu kurzu. Pro srovnání, co v jaké cenové relaci zhruba očekávat, jsme pro vás připravili stručný přehled.
Zdarma
Kurzy, které jsou nabízené zdarma, většinou nedisponují všemi metodami výuky a nejsou obecně považovány za příliš kvalitní. Bohatě však postačí pro opakování francouzštiny nebo rozšíření slovní zásoby. Mohou vás zde ale rušit vyskakující reklamy.
Cena do 1 000 Kč
V nejnižší cenové relaci najdete předplatné kurzů většinou na kratší časové období. Za cenu do 1 000 Kč se také dají koupit různé balíčky s francouzskými slovíčky.
1 000 – 2 500 Kč
Ve střední cenové kategorii vám bude k dispozici už i roční předplatné. Najdete zde také kurzy, které se kupují po jednotlivých jazykových úrovních, přičemž ty seženete většinou od 2 000 do 2 500 Kč.
Cena nad 2 500 Kč
Některé kurzy se mohou vyšplhat až do nejvyšší cenové kategorie nad 2 500 Kč a dosahovat i ceny několika tisíců korun. Jedná se především o kurzy s doživotní licencí, všemi metodami výuky i online lektorem.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.