Tento článek slouží jako praktický průvodce výběrem opalovacího krému. Čekají na vás níže uvedené kapitoly:
- Proč koupit kvalitní opalovací krém – vysoká kvalita se zde promítá do vyšší účinnosti, šetrnějšího složení a delšího účinku. Pokožku můžete s některými krémy i vyživovat, neboť v nich najdete celou řadu pečujících složek.
- UV záření a jeho vliv na kůži – UVA proniká do hlubších vrstev kůže a způsobuje její stárnutí, UVB způsobuje spálení a přispívá k rozvoji rakoviny kůže. Hlavním úkolem opalovacího krému je kůži chránit před těmito negativními vlivy.
- Nevýhody opalovacích krémů – u chemických krémů je vyšší riziko podráždění a alergické reakce, protože se vstřebávají do kůže. Jiné krémy ale zase zanechávají na pleti nepříjemný mastný film nebo mohou znečistit oblečení.
- Výběr podle fototypu pleti – je mu nutné vždy uzpůsobit míru ochrany krému (SPF). U Evropanů se setkáme většinou se čtyřmi různými fototypy, přičemž nejvyšší ochranu potřebuje fototyp I.
- Druhy podle ochranného účinku – hlavní část sortimentu tvoří chemické a fyzikální krémy. Pro malé děti jsou nejlepší kombinované přípravky. Využít lze i čistě přírodní rostlinné oleje.
- Druhy podle konzistence – vybírat lze mezi krémy, mléky, másly, tyčinkami, fluidy, klasickými oleji, suchými oleji, spreji či gely.
- Důležité parametry – zohledněte zejména stupeň ochrany (SPF), který by měl odpovídat vašemu fototypu, a složení opalovacího krému. Zajímejte se také o objem a o to, zda je daný krém voděodolný.
- Oblíbené značky – velké popularitě se těší přípravky od značek Bioderma, Nobilis Tilia, La Roche-Posay nebo Vivaco.
- Ceny – kvalitní opalovací krém nemusí stát více než 200 Kč. Nicméně většina zákazníků vybírá v rozmezí 200–600 Kč, kde je výběr zdaleka nejbohatší.
- Jak používat opalovací krém – nezapomeňte krém aplikovat opakovaně po několika hodinách slunění a po koupání. Nikdy nepoužívejte prošlé výrobky.
Z opalovacích přípravků vám doporučujeme také naše srovnání samoopalovacích krémů a krémů do solária.
Proč koupit kvalitní opalovací krém
Pokud často pobýváte na sluníčku, měli byste pravidelně používat kvalitní opalovací krém. Hraje důležitou roli hned z několika důvodů:
- Ochrana před spálením – čím má opalovací krém kvalitnější složení a vyšší ochranný faktor, tím lépe chrání pokožku před spálením.
- Výživa pokožky – kvalitní krémy obsahují i různé pečující složky, které kůži hydratují a hýčkají. Často jde o různé rostlinné výtažky, kvalitní přírodní oleje nebo bambucké máslo.
- Dlouhotrvající účinek – opalovací krémy s pečlivě vyladěným složením mají schopnost chránit pokožku déle. Některé jsou dokonce voděodolné, takže vás ochrání i při koupání.
UV záření a jeho vliv na kůži
Abyste lépe pochopili, proč je tak důležité chránit pokožku před ultrafialovým zářením, popíšeme si podrobněji jeho účinky na lidskou kůži.
- UVA záření – tvoří 95 % slunečního záření, proniká hlouběji do pokožky až k dermisu. Zde způsobuje předčasné stárnutí kožních buněk a může přispívat k rozvoji alergií.
- UVB záření – tento typ paprsků proniká vrchní vrstvou kůže a způsobuje její zarudnutí či spálení. O UVB záření se hovoří jako o škodlivém záření, protože podněcuje vznik rakoviny kůže (Zdroj: SZÚ.cz).
Opalovací krémy poskytují ochranu nejen na přímém slunci, ale i ve vodě nebo pod mrakem. UVA záření je schopno dosáhnout až 2 metry pod vodní hladinu, takže mu ani při koupání neuniknete. Tento faktor hraje dost důležitou roli i při horské turistice, protože horské sluníčko dokáže také pořádně spálit. Některé povrchy (písek či sníh) navíc dokážou UV záření odrážet.
Při zatažené obloze se intenzita UV záření snižuje jen o nižší desítky procent, takže se můžete spálit i ve chvíli, kdy sluníčko nijak jasně nesvítí. Ochranný krém byste proto měli využívat i v těchto situacích, a nejen při pobytu na přímém slunci nebo při cíleném opalování.
Nevýhody opalovacích krémů
S používáním opalovacích krémů se pojí i několik nevýhod, na které je nutno předem upozornit:
- Riziko alergické reakce – méně kvalitní chemické krémy se vstřebávají do pokožky a riziko podráždění či alergie je zde pak vyšší. Šetrnější jsou minerální (fyzikální) krémy nebo přírodní přípravky.
- Často mastný pocit na kůži – zanechává ho mnoho krémů, proto má k jejich používání řada lidí odpor. Chemické krémy jsou v tomto ohledu komfortnější.
- Znečištění oděvu – bílé krémy mohou zanechávat na oblečení viditelné skvrny, hutné krémy či oleje zase mastné fleky.
Výběr podle fototypu pleti
Abyste věděli, jak svou pleť správně chránit před slunečními paprsky, měli byste znát svůj fototyp. Na evropském kontinentu se setkáváme spíše jen se čtyřmi hlavními fototypy, ale v globálu jich existuje hned šest:
- Fototyp I – tzv. keltský typ s velmi světlou kůží, která se prakticky neopálí. Na sluníčku hned rudne, vůči spálení je nejcitlivější. Rychle si spálí uši, nos a dekolt. Zde je na místě volit i na mírném slunci minimálně SPF 20 a více.
- Fototyp II – evropský fototyp se světlou kůží, která sice mírně zčervená, ale postupně se opaluje. Vystačí si středním ochranným faktorem.
- Fototyp III – evropský fototyp s tmavší kůží, která se lépe opaluje a na sluníčku většinou ani nezčervená. Zde je dostačující krém s SPF 15.
- Fototyp IV – středomořský fototyp se okamžitě opaluje do hněda. Přirozeně olivová pleť nemá sklony ke spálení a na sluníčku nezčervená. Nepotřebuje proto nijak silný ochranný faktor (ideální je SPF 10–15).
- Fototyp V – arabové a světlejší Afričané s přirozeně tmavou pletí, na sluníčku se nespálí, jejich kůže mírně zhnědne.
- Fototyp VI – tmavší Afričané, kteří se na sluníčku prakticky nespálí, ale jejich pleť už ani nehnědne.
Fototyp vyjadřuje intenzitu pigmentace a určuje se podle reakce organismu na jarní a letní sluníčko. Platí, že se stoupajícím číslem fototypu roste odolnost vůči slunečnímu záření. Fototyp VI, který reprezentují lidé s velmi tmavou pletí, se tedy na sluníčku prakticky nespálí (na rozdíl od fototypu I, který je nejcitlivější).
Fototyp | Poznávací znaky | Vlastní ochrana kůže (min) | Reakce na slunce | Doporučený ochranný faktor |
I | Velmi světlá pleť, hodně pih, nazrzlé vlasy, modré nebo šedé oči | 10 | Kůže hned rudne, vůbec se neopálí, poté se loupe | SPF 20–25 (u moře 30–50) |
II | Světle béžová pleť, méně pih, vlasy blond až hnědé, oči modré, šedé nebo zelené | 15–20 | Nejprve zčervená, ale postupně se opálí | SPF 20 |
III | Béžová až snědší pleť, žádné pihy, vlasy hnědé, oči hnědé nebo zelené | 20–30 | Postupně hnědne, většinou ani nezčervená | SPF 15 |
IV | Olivová pleť, tmavé vlasy, hnědé oči | 45 | Přirozeně se opaluje do hněda, nespálí se | SPF 10–15 |
V | Tmavší pleť, tmavé vlasy, tmavě hnědé oči | 60 | Lehce zhnědne, vůbec se nespálí | SPF 6–10 |
VI | Tmavá pleť, černé vlasy, tmavě hnědé oči | 90 | Nespálí se, ale ani více nezhnědne | SPF 6 |
Výpočet doby ochrany
Pokud znáte svůj fototyp a chcete vědět, jak dlouho vás bude použitý opalovací krém chránit, můžete to snadno zjistit pomocí následujícího vzorce:
- Doba vlastní ochrany pokožky (min) × SPF daného krému = čas, po který se můžete bez obav opalovat (min).
Pro lepší představu si uvedeme praktický příklad. Pokud máte fototyp II, vlastní ochrana kůže zde činí přibližně 15–20 min. Při použití krému s SPF 10 pak vydržíte na sluníčku bez spálení 2,5–3,3 hod. Přihlédnout zde ale musíte i k tomu, v jakém prostředí se nacházíte. U moře nebo na horách bude intenzita UV záření vyšší, vyplatí se proto sáhnout po krému s vyšším SPF.
Druhy podle ochranného účinku
Úkolem opalovacího krému je ochrana pokožky před negativními vlivy UV záření. K tomu mohou sloužit různé mechanismy.
- Chemické opalovací krémy – chemické filtry zde pronikají přímo do kůže, sluneční záření pak mění na teplo, méně mastné, ale mohou dráždit kůži a způsobovat alergie.
- Fyzikální (minerální) opalovací krémy – minerální filtry tvoří na kůži ochranný film, který sluneční záření odráží. Působí okamžitě a nealergují, ale mohou vytvářet na kůži bílý povlak.
- Kombinované opalovací krémy – kompromis mezi chemickými a fyzikálními filtry, nedráždí kůži, ale zároveň nevytváří bílý film, ideální pro citlivou pokožku malých dětí.
- Přírodní opalovací krémy – jde o čistě přírodní oleje, které se dají v některých případech použít místo syntetického krému, např. kokosový, olivový, mrkvový, arganový nebo mandlový.
Chemické opalovací krémy
Představují nejstarší typ opalovacích přípravků. Jejich základem jsou látky schopné absorbovat sluneční záření ve své struktuře a přeměnit ho poté na teplo. Označují se jako chemické nebo absorpční filtry a patří mezi ně např. iscotrizinol, mexoryl SX, oktylsalicylát nebo ethylhexyltriazon. Oproti jiným krémům jsou ty chemické méně mastné a jejich použití je tudíž komfortnější.
Chemické filtry jsou sice dostatečně účinné (často se za tímto účelem kombinují), ale potřebují čas, aby se vstřebaly do pokožky. To znamená, že se musíte namazat už 30 min před samotným opalováním.
Další z problémů chemických filtrů spočívá v tom, že kvůli schopnosti pronikat do pokožky mohou u některých jedinců vyvolávat podráždění a podněcovat vznik alergií. Nejsou tudíž vhodné pro malé děti a osoby s citlivou kůží. Pozor si v takových případech dejte hlavně na oxybenzon, oktokrylen a avobenzon.
Fyzikální (minerální) opalovací krémy
Opalovací přípravky s minerálními filtry vytváří na pokožce ochranný film, který rozptyluje a odráží sluneční záření. Nejčastěji se používá oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý. Hlavní výhodou těchto filtrů je šetrnost – nepronikají totiž do pokožky a nealergizují. Jsou tudíž ideální pro citlivou pokožku malých dětí a alergiků. Na minerálních filtrech jsou založeny i speciální ochranné přípravky pro atopiky.
Na rozdíl od chemických filtrů navíc působí okamžitě po natření. Některé přípravky obsahují větší minerální částice, které se mohou poněkud obtížně roztírat. Při natírání si tak musíte dát hodně záležet. Také mohou zanechávat na kůži nepříjemný bílý povlak, který je na dotek mastný a špiní oblečení.
Některé make-upy a BB-krémy mají také určitý stupeň SPF. Zde se používá jako účinná látka oxid zinečnatý, který jim dodává přirozené načervenalé zabarvení.
Kombinované opalovací krémy
Tyto přípravky obsahují tzv. hybridní UV filtry, ve kterých se snoubí vlastnosti chemických a fyzikálních filtrů. Strukturou mají blíže k těm chemickým, ale vlastnostmi se podobají fyzikálním. Nedráždí ani velmi citlivou pokožku, proto jsou oblíbenou součástí opalovacích přípravků pro děti. Jmenovitě se jedná o Tinosorb A2B, Tinosorb S a Tinosorb M. Na kůži navíc nevytváří nepříjemný bílý film.
Přírodní opalovací krémy
Jako přírodní opalovací prostředky lze využívat i různá másla a oleje. Populární je např. bambucké máslo, kokosový olej, olivový olej nebo mandlový olej. Problém je, že se u nich úroveň ochrany pohybuje v dost nízkých hodnotách (většinou pod SPF 6). U jiných olejů může být SPF o něco vyšší:
- Olej z obilných klíčků – SPF 20.
- Arganový olej – SPF 30.
- Mrkvový olej – až SPF 40.
- Olej z malinových semínek – SPF 30–50.
Např. zmiňovaný mrkvový olej se často přidává do přírodních opalovacích přípravků jako podpůrná látka. Obsahuje totiž betakaroten, který funguje jako slabší filtr proti UVA záření. Obecně se ale nedoporučuje na přírodní produkty proti slunění zcela spoléhat. Pro světlé fototypy budou nedostatečné, proto se doporučují spíše pro ochranu tmavší pleti.
Druh krému | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina | Pro koho se hodí |
Chemický | Nezanechává mastný film, cenová dostupnost, pestrý výběr | Působí až za 30 min, vstřebává se do kůže, často méně kvalitní složení | Obvykle v nižších cenových hladinách | Pro uživatele s méně citlivou kůži |
Fyzikální | Působí okamžitě, nedráždí kůži, vysoká účinnost | Obtížnější roztírání, někdy bílý povlak na kůži | Spíše ve středních a vyšších cenových hladinách | Pro uživatele s pokožkou se sklony k ekzémům, vyrážkám a alergiím; pro malé děti |
Kombinovaný | Nedráždí kůži, nezanechávají mastný film, vhodné pro nejmenší | Vyšší cena | Obvykle ve vyšších cenových hladinách | Pro malé děti s citlivou pokožkou |
Přírodní | Neobsahuje škodlivé látky, kontrola nad složením | Většinou nízké SPF | Ve všech cenových hladinách | Pro uživatele, kteří nepotřebují vysoký stupeň ochrany |
Druhy podle konzistence
Mezi opalovacími přípravky panují také značné rozdíly co se týče konzistence. Ta nemívá výrazný vliv na účinnost, spíše se pojí s komfortem při aplikaci a nošení:
- Krém – je hutnější, takže vyžaduje pečlivé rozmazání. Při správně provedené aplikaci ale poskytuje dost vysokou ochranu. Často obsahuje výživné složky.
- Mléko – je řidší než krém, takže se snáze roztírá. Zároveň se rychleji vstřebává. Tyto přípravky budou vyhovovat mastnější pleti.
- Máslo – je velmi hutné a výživné, najdete v něm celou řadu pečujících složek a přírodních olejů. Aplikace je zde trochu obtížnější a také déle trvá, než se dokonale vstřebá. Složením bude vyhovovat hlavně zralé a suché pleti.
- Tyčinka – jde o malé kompaktní přípravky s vysokým SPF, které jsou určeny k ochraně velmi citlivých částí těla (rty, nos, vlasová pěšinka). Často bývají voděodolné, proto je využívají např. surfaři.
- Fluid – je lehčí než krém, svou konzistencí se podobá přirozenému kožnímu mazu. Kromě ochrany před spálením dokáže pokožku zmatnit nebo hydratovat, proto se používá hlavně na obličej.
- Olej – díky řidší konzistenci se snadno roztírá po těle, často se dávkuje pomocí pumpičky. Olej má ale tendenci zanechávat na pokožce mastné stopy, můžete si od něj ušpinit i oblečení. Na druhou stranu ale pokožku vyživí.
- Suchý olej – oproti klasickému oleji se lépe vstřebává, takže vám neomastí oblečení. Navíc mívá vyšší úroveň SPF i výdrž. Počítejte zde ale s vyšší cenou.
Kromě výše uvedených konzistencí můžete narazit ještě na opalovací spreje, mlhy, gely nebo pěny. Těchto přípravků ale není na trhu příliš mnoho.
Konzistence | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina | Pro koho se hodí / k jakému účelu se hodí |
Krém | Pestrý výběr, spolehlivá ochrana | Nutno pečlivě rozetřít | Lze hledat ve všech cenových hladinách | Pro zákazníky, kterým nevadí dát si práci s pečlivým rozmazáním |
Mléko | Snazší aplikace, rychlé vstřebávání, lehká konzistence | Kratší výdrž, méně pečujících složek | Lze hledat ve všech cenových hladinách | K ochraně mastnější pleti |
Máslo | Velmi výživné, prospívá suché pleti | Náročnější aplikace, déle se vstřebává | Spíše střední | Hlavně na suchou a zralou pleť |
Tyčinka | Vysoká ochrana, často voděodolná | Nevhodná na celé tělo, mastnější | Nižší až střední | K ošetření citlivých částí těla; na opalování při koupání |
Fluid | Lehký, snadno se roztírá, více funkcí | Vhodný spíše na obličej, užší výběr | Střední | Kromě ochrany ke zmatnění nebo hydrataci pleti |
Olej | Ochrana i výživa, snadná aplikace | Mastný, může ušpinit oblečení | Střední | Kromě ochrany pro intenzivní hydrataci |
Suchý olej | Nemastí, vysoký komfort | Vyšší cena | Většinou vysoká | Uživatelům, kteří nemají rádi mastný pocit na kůži |
Důležité parametry
Při výběru vhodného opalovacího přípravku byste měli přihlížet zejména k těmto parametrům:
- Ochranný faktor (SPF) – aneb kolik procent UVB záření opalovací krém propustí. Nejnižší stupeň začíná na SPF 6, nejvyšší je SPF 50+.
- Účinné látky – jde o chemické filtry, minerální filtry nebo hybridní filtry. Z hlediska šetrnosti jsou nejlepší volbou ty hybridní.
- Pomocné a pečující složky – některé zesilují ochranné účinky krému (betakaroten, vitamín C), jiné se zase starají hlavně o výživu pokožky (kokosový olej, bambucké máslo).
- Objem – nejčastěji narazíte na balení o objemu 100–200 ml. U tohoto faktoru vycházejte z toho, kde budete opalovací krém používat a jak často.
- Dávkování – k natření celého těla spotřebuje dospělý člověk cca 40–50 g opalovacího krému.
- Voděodolnost – tato vlastnost se hodí v případech, kdy se budete po namazání koupat.
Ochranný faktor (SPF)
- SPF 6 nebo 10 – nízký stupeň ochrany.
- SPF 15, 20 nebo 25 – střední stupeň ochrany.
- SPF 30 nebo 50 – vysoký stupeň ochrany.
- SPF 50+ – nejvyšší stupeň ochrany.
SPF (Sun Protection Factor) vypovídá o tom, kolik procent UVB záření krém propustí. Číslo za zkratkou SPF vyjadřuje, kolik ho propustí. Např. přípravek s SPF 15 propustí jednu patnáctinu záření, což je přibližně 6,66 %. Odfiltruje tedy 93,3 % škodlivého záření. Čím je tento faktor vyšší, tím méně záření propustí. Nejúčinnější opalovací krémy odfiltrují až 99 % UVB záření.
Účinné látky
- Oxybenzon, oktokrylen, avobenzon – chemické filtry, jsou považovány za nejméně šetrné látky, oktokrylen může dokonce narušovat hormonální rovnováhu.
- Iscotrizinol, oktylsalicylát, ethylhexyltriazon – další chemické filtry, mohou vyvolávat podráždění kůže.
- Oxid titaničitý, oxid zinečnatý, oxid železitý – nejpoužívanější minerální filtry, jsou vůči pokožce šetrné a nijak ji nedráždí.
- Tinosorb A2B, Tinosorb S, Tinosorb M – hybridní filtry, strukturou se podobají chemickým, ale fungují jako filtry minerální. Jsou nejlepší volbou u přípravků pro děti.
Výše uvedené složky se v opalovacích krémech starají o ochranu před UV zářením. Ačkoliv mohou některé z nich způsobovat podráždění nebo alergie, odborníci se shodují na tom, že je při častém nebo dlouhém pobytu na přímém slunci lepší používat chemický krém než žádný.
Pomocné a pečující složky
Některé pomocné látky mají fotoprotektivní účinky, takže posilují ochranný účinek opalovacího krému. Jiné se starají hlavně o výživu pokožky.
- Betakaroten – přírodní antioxidant, který funguje také jako slabý filtr UVA záření.
- Vitamíny A, C a E, resveratrol, flavonoidy – další antioxidanty s mírnými fotoprotektivními účinky.
- Oleje (mandlový, makadamiový, kokosový, olivový) – poskytují pokožce zároveň výživu a zlepšují její hydrataci.
- Bambucké máslo – oblíbená vyživující složka v opalovacích máslech.
- Kakaové máslo – dodává přípravkům příjemnou vůni a stará se o výživu pokožky.
- Éterické oleje (levandulový, majoránkový apod.) – nahrazují umělou parfemaci v přírodních produktech, mnohé umí pokožku zklidnit.
Objem
- Pod 100 ml – cestovní balení a opalovací tyčinky.
- 100–200 ml – balení o standardní velikosti.
- 250 ml a více – velká ekonomická balení vhodná pro více osob.
Při výběru vhodné velikosti balení se řiďte tím, zda budete opalovací krém používat na dovolené u moře, nebo se jen párkrát namáznete při víkendovém pobytu v přírodě.
Dávkování
U většiny opalovacích přípravků se doporučuje řídit se dávkováním 1 mg na 1 cm2 kůže. To je ale poměrně abstraktní doporučení. O něco lepší už je obecné doporučení kožních lékařů, podle kterých by mělo na důkladné natření celého dospělého lidského těla vystačit 40–50 g opalovacího krému.
Voděodolnost
Tato vlastnost je u opalovacího krému nesmírně důležitá, pokud se opalujete u rybníka nebo moře. Opalovací krém se při koupání nesmyje všechen, takže vás bude spolehlivě chránit i při pobytu ve vodě. Nicméně po opuštění vody se i u těchto přípravků doporučuje opětovná aplikace, protože určité množství krému se smyje.
Oblíbené značky
Na tuzemském trhu s opalovacími krémy se těší velké oblibě zejména tyto značky:
- Bioderma – známý francouzský výrobce, přípravky mnoha konzistencí, pestrá škála SPF, často voděodolné, chemické i minerální filtry, cenově jde o střední třídu.
- Nobilis Tilia – česká značka přírodní kosmetiky, pouze minerální filtry, produkty pro děti i dospělé, obsahují přírodní pečující složky, SPF maximálně 30, vyšší cenová třída.
- La Roche-Posay – francouzský výrobce kosmetiky pro citlivou pleť, obohacuje ji o termální vodu, nesmírně pestrá škála produktů, spadá do střední až vyšší cenové hladiny.
- Vivaco – česká značka přírodní kosmetiky, kromě chemických filtrů nabízí i čistě přírodní produkty s mrkvovým extraktem (másla), SPF spíše nižší, výhodná cena.
Bioderma
Francouzská značka Bioderma je ve světě známá tím, že vyrábí kosmetické přípravky s šetrným složením. Spolupracuje přitom s dermatology a své produkty podrobuje pečlivému testování. Kromě opalovacích přípravků najdete v sortimentu značky pečující kosmetiku i dekorativku.
Portfolio opalovacích přípravků značky Bioderma je velmi bohaté – zahrnuje spreje, mlhy, fluidy a pěny. Mléka a krémy jsou spíše v menšině. Některé produkty jsou voděodolné, škála SPF je zde velmi bohatá (od nejnižších stupňů ochrany až po ten nejvyšší).
Ne všechny produkty Bioderma jsou ale vhodné na citlivou pleť. Pro tu jsou určeny produkty s minerálními filtry a krémy pro děti. Nicméně u mnoha krémů se setkáte s běžnými chemickými filtry, takže je potřeba pečlivě vybírat. Co se týče ceny, pohybujeme se zde v rozumném rozmezí 400–600 Kč.
Nobilis Tilia
Česká značka Nobilis Tilia figuruje na českém trhu více než 20 let. Pokud dáváte přednost přírodní kosmetice, můžete bez obav sáhnout po přípravcích této značky. Opalovací krémy Nobilis Tilia využívají pouze minerální filtry, jsou tudíž vhodné pro uživatele s citlivou pletí. Kromě výrobků pro dospělé mají i speciální krémy pro děti. Co se týče SPF, nabídka je zde trochu omezenější (pouze SPF 15 nebo 30).
Cena těchto produktů je vyšší, průměrně se pohybuje kolem 600 Kč. Najdete v nich ale i méně obvyklé vyživující složky, např. kakaové máslo, včelí vosk, jojobový olej a éterické oleje.
La Roche-Posay
La Roche-Posay je dalším zástupcem francouzské kosmetiky, která si udělala ve světě velké jméno tím, že do svých produktů přidává termální vodu z oblasti La Roche-Posay. Velkou výhodou těchto výrobků je šetrnost, protože jsou vhodné i pro mimořádně citlivou pleť. Výběr typů filtrů, hodnot SPF, konzistencí a dalších vlastností je zde nesmírně pestrý. Najdete zde i produkty vhodné pro specifické typy pleti.
Cenově se zde pohybujeme na pomezí střední a vyšší třídy.
Vivaco
Vivaco je český výrobce přírodní kosmetiky, z jehož opalovacích přípravků se těší největší oblibě opalovací másla. Ta neobsahují žádné chemické ani minerální filtry, spoléhají pouze na mrkvový extrakt s betakarotenem, proto poskytují pouze nižší ochranu před UV zářením (většinou 6). Najdete v nich také kokosový olej a arganový olej.
Mléka a opalovací oleje už mají SPF 20 nebo 30, protože obsahují různé chemické i minerální filtry. Opalovací přípravky Vivaco vynikají výhodnou cenou, protože mnoho z nich seženete za méně než 200 Kč.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Bioderma | Zakládá si na výzkumu a vývoji, přípravky mnoha konzistencí, často voděodolné | Střední | Chemické a minerální opalovací přípravky | Zákazníkům, kteří ocení pestrý výběr |
Nobilis Tilia | Důraz na šetrné složení, produkty jsou obohaceny o přírodní výživné složky | Vyšší | Minerální opalovací přípravky | Lidem s citlivější pletí; uživatelům s vysokými nároky na složení; vhodné i pro děti |
La Roche-Posay | Produkty vhodné na citlivou pleť, obsahují termální vodu, výběr nesmírně široký | Střední až vyšší | Chemické, minerální a hybridní opalovací přípravky | Uživatelům s vysokými nároky na bohatost výběru |
Vivaco | Hutná másla, krémy i oleje, některé mají čistě přírodní složení, najdete v nich hodně výživných složek | Nízká | Chemické, minerální i přírodní opalovací přípravky | Uživatelům se suchou a zralou pletí, kterým nevadí hutnější konzistence; nadšencům do přírodní kosmetiky |
Ceny
Při nákupu opalovacího krému můžete vybírat ze tří cenových hladin:
- Opalovací krémy do 200 Kč – menší balení i standardní velikosti, hlavně krémy a másla, ochranný faktor je zde spíše nižší.
- Opalovací krémy od 200 do 500 Kč – nejbohatší nabídka, rozličné konzistence, vyšší SPF, vybírá zde většina zákazníků.
- Opalovací krémy nad 500 Kč – vysoce efektivní krémy s mnoha účinky, vhodné na horskou turistiku i k moře, ideální pro uživatele se specifickými požadavky.
Opalovací krémy do 200 Kč
Nejnižší cenová hladina sestává z menších balení o objemu 50–100 ml, která jsou vhodná na cestování, ale i ze standardně velkých produktů o objemu 150–200 ml. Najdete zde také opalovací tyčinky a přípravky určené na obličej. Přestože i v této cenové hladině najdete krémy vhodné na citlivou pleť či s čistě přírodním složením, velká část z nich má SPF do 30. Co se týče konzistence, převažují krémy, mléka a másla.
Opalovací krémy od 200 do 500 Kč
Zde je nabídka zdaleka nejbohatší, proto zde bude vybírat většina zákazníků. Kromě krémů a másel jsou zde k dostání fluidy, spreje, oleje, suché oleje i další méně obvyklé konzistence. Produkty s SPF 50 jsou zde standardem, není problém sehnat ani speciální přípravky vhodné pro děti, voděodolné produkty a krémy s minerálními filtry.
Opalovací krémy nad 500 Kč
Pokud se rozhlédnete mezi produkty s cenovkou nad 500 Kč, zjistíte, že valná většina z nich má SPF 50+ a kromě ochrany před škodlivým zářením plní celou řadu dalších funkcí – zmatňuje pleť, poskytuje intenzivní hydrataci nebo působí proti tvorbě vrásek. Tyto produkty vás spolehlivě ochrání před spálením i při vysokohorské turistice nebo při opalování u moře.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí / pro jaký účel se hodí |
Do 200 Kč | Menší balení, balení o standardní velikosti, opalovací tyčinky, krémy a másla | SPF 50, velká balení, více konzistencí | Pro nenáročné zákazníky; na ochranu před tuzemským sluníčkem |
Od 200 do 500 Kč | Standardní i větší balení, různé konzistence, často voděodolné, SPF vyšší | Zmatnění pleti a další speciální účinky | Pro zákazníky, kteří ocení bohatý výběr |
Nad 500 Kč | SPF 50+ je normou, přípravky plní celou řadu doplňkových funkcí | Nejvyšší cenová hladina nabízí prakticky vše | Pro nejnáročnější uživatele |
Jak používat opalovací krém
Aby si vámi vybraný opalovací krém udržel maximální účinnost, je potřeba při jeho aplikaci a použití dodržovat několik zásadních pravidel.
- Chemický opalovací krém aplikujte 30 min před tím, než půjdete na sluníčko. Díky tomu se do pokožky stihne vstřebat.
- Pokud na slunci pobýváte delší dobu, naneste další dávku opalovacího krému po 2 hod.
- Po koupání ve vodě vždy naneste novou dávkou krému. I když používáte voděodolný přípravek, určité množství se ve vodě smyje.
- Na citlivé části těla (obličej, uši, rty) je vhodné volit speciální přípravky s vyšším SPF.
- Nikdy nepoužívejte prošlý opalovací krém. Kromě snížené účinnosti může způsobit také podráždění pokožky.
- Opalovací přípravky byste měli uchovávat v temnu a chladu.
Dobrý den, jaký je rozdíl mezi minerálními a fyzikálními opalovacími krémy?