Srovnávací test a recenze
nejlepších opalovacích krémů

Ukázka produktu ve srovnání krémů na opalování

Opalovací krém je naprostou nezbytností při jakékoliv chvíli trávené na silnějším sluníčku. Své primární využití nachází především v letním období, kdy jsou sluneční paprsky nejintenzivnější. Jde o ochranný prostředek před slunečním zářením.

Hlavním úkolem opalovacího krému je zabránit spálení lidské kůže, vzniku pigmentových skvrn a zarudnutí. Tento ochranný prvek zároveň zpomaluje stárnutí pokožky, ke kterému dochází právě intenzivním opalováním bez krému s ochranným faktorem.

Opalovací krém je v neposlední řadě i doplněk zabraňující vzniku rakoviny kůže. Pokud se chcete vybavit na letní čas nebo rodinnou dovolenou u moře, určitě se vám hodí několik praktických rad, jak vybrat vhodný opalovací krém.


Vzhled Název Druh Orientační cena Aktuální cena
Recenze Bioderma Photoderm AR opalovací krém pro intolerantní pleť SPF50+ 30 ml Bioderma Photoderm AR opalovací krém pro intolerantní pleť SPF50+ 30 ml Krémy 350 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bioderma Photoderm Bronz ochranný spray podporující a prodlužující přirozené opálení SPF30 200 ml Bioderma Photoderm Bronz ochranný spray podporující a prodlužující přirozené opálení SPF30 200 ml Spreje 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Daylong Ultra Lotio SPF25 200 ml Daylong Ultra Lotio SPF25 200 ml Mléka 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze La Roche-Posay Anthelios spray na opalování na obličej SPF50 75 ml La Roche-Posay Anthelios spray na opalování na obličej SPF50 75 ml Spreje 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze CeraVe Hydratační péče o pleť SPF25 52 ml CeraVe Hydratační péče o pleť SPF25 52 ml Krémy 280 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Piz Buin Tan & Protect Tan Accelerating Oil spray SPF30 150 ml Piz Buin Tan & Protect Tan Accelerating Oil spray SPF30 150 ml Oleje 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bioderma Photoderm Max Aquafluid SPF50+ 40 ml Bioderma Photoderm Max Aquafluid SPF50+ 40 ml Fluidy 250 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Piz Buin Allergy Lotion SPF30 200 ml Piz Buin Allergy Lotion SPF30 200 ml Mléka 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Ladival gel alergická kůže SPF50+ 200 ml Ladival gel alergická kůže SPF50+ 200 ml Gely 350 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Piz Buin Allergy Lotion SPF50+ 200 ml Piz Buin Allergy Lotion SPF50+ 200 ml Mléka 250 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat opalovací krém

 1. Forma opalovacího prostředku
 2. Prostředky po opalování
 3. Faktory a zkratky
 4. Fototyp pokožky
 5. Objem
 6. Jak používat opalovací krém
 7. Zásady bezpečného opalování
 8. Cena

Opalovací krém není pouze jedinou formou tohoto přípravu. Proto vám hned v úvodu pro úplnost představíme ostatní podoby opalovacích produktů. Zároveň se zaměříme nejenom na opalovací krémy, ale také výrobky vhodné po opalování, které mají svůj patřičný význam.

Při výběru opalovacího krému by vás měly zajímat ochranné faktory. Těm, potažmo jejich zkratkám, se budeme věnovat v samostatné kapitole. Následovat bude výběr krému na základě fototypu pokožky a objemu. Vhod vám přijde informace o tom, jak se správně aplikuje opalovací krém. Chybět nebudou ani zásady bezpečného opalování.

Závěr článku na téma „jak vybrat opalovací krém“ zasvětíme orientačním cenovým nákladům na dostupný sortiment na trhu.

1. Forma opalovacího prostředku

V první řadě byste měli vědět, že opalovací krém není jediným přípravkem na současném trhu. Vybírat si můžete i z ostatních forem produktů, které se primárně liší svou konzistencí a vlastnostmi. Nutno podotknout, že výsledek je u všech velice obdobný. A tím je ochrana proti UV záření a přispění k lepšímu opálení pokožky. Pojďme se tedy nejprve seznámit s tím, z čeho můžete vybírat.

 • Opalovací krém – Jde pravděpodobně o nejhustší konzistenci opalovacího přípravku. Počítat tedy musíte s tím, že jeho aplikování a důkladné rozetření po pokožce zabere více času.
 • Opalovací mléko – Mléko je oproti opalovacímu krému o něco řidší. To pochopitelně přispívá k tomu, že jej snadněji a rychleji rozetřete po těle. Počítat můžete i s tím, že se vstřebá za kratší čas.
 • Opalovací olej – Jak už prozrazuje název tohoto opalovacího přípravku, jde o produkt s velice řídkou konzistencí. Na první pohled opravdu připomíná olej. Mezi klady patří snadné roztírání po těle a rychlé vstřebávání. Nevýhodou oproti krému bude nižší ochranný faktor.
 • Opalovací sprej – Má v podstatě stejnou konzistenci jako opalovací olej. V jeho prospěch však hovoří snazší aplikovatelnost, a to prostřednictvím rozprašovače.
 • Opalovací pěna – V produktových nabídkách můžete okrajově narazit také na opalovací pěny. Ty jsou velice lehké a snadno je rozetřete po těle. Jejich přidanou vlastností je fakt, že tělo částečně ochladí.

Kromě tohoto základního dělení opalovacích přípravků nejsou výjimkou ani vlasové ochrany proti slunci. U nich se používají nejrůznější vlasové oleje, spreje a speciální šampony.

Kapitolou samou o sobě jsou pak samoopalovací krémy. Ty dokáží zajistit ztmavnutí vaší pokožky, aniž byste se vystavovali přílišnému slunečnímu záření. Je ale nutné podotknout, že jejich aplikování musí být hodně rovnoměrné, aby výsledný efekt opálení byl co nejvíce reálný a přirozený. Samoopalovací krémy se hodně často aplikují na části těla, které třeba nemůžete tolik vystavovat na slunci, protože se vám tvoří pigmentové skvrny – obličej, dekolt apod.

2. Prostředky po opalování

Vědět byste měli také to, že existují nejenom opalovací krémy a výše zmíněné varianty, ale i prostředky využívané po opalování. Možná si nyní pokládáte otázku, proč se mazat po opalování, když už nejste na sluníčku? Důvod to má velice prostý. Během opalování je vaše pokožka vystavena určitému typu námahy a dostává poměrně dost zabrat. Proto je třeba provést její zvláčnění, regeneraci a odpovídající hydrataci. A k tomu slouží přípravky po opalování. Ty se velice rychle vstřebávají a přináší náležitý pocit ochlazení.

I v tomto případě můžete vybírat z několika typů konzistencí. Od krémů po opalování, přes mléka po opalování, až po speciální gely a spreje po opalování.

3. Faktory a zkratky

Opalovací krémy si pořizujete především proto, abyste své tělo chránili před ultrafialovým zářením označovaným zkratkou UV. Abychom v tomto směru byli opravdu důslední, je zapotřebí seznámit vás s dělením UV záření. Chránit se musíte proti těmto neduhům.

 • UVA – Způsobuje rychlejší stárnutí kůže, pozvolné vytváření vrásek a poškozování kožních buněk.
 • UVB – Zapříčiňuje výrazné zarudnutí kůže a může dokonce vytvořit popáleniny.

Proto si důkladně pročítejte etikety opalovacích krémů, kde se dozvíte bližší informace o ochraně proti UVA a UVB záření. Při nákupu jakéhokoliv opalovacího přípravku se pro vás stane důležitým elementem ochranný faktor. Ten se skrývá za zkratkou SPF. Je udáván číselnou hodnotou a do jisté míry prozrazuje, jak dlouho budete moci být na sluníčku. Ochranné faktory začínají na 6 a mohou končit na 50. Jejich výběr byste měli přizpůsobit nejenom době na slunci, ale také tomu, v jakém prostředí se budete pohybovat. Vyšší faktor si určitě zaslouží dovolená na horách, kde intenzivně svítí, nebo u moře, kde jsou sluneční paprsky silnější.

Jako pomůcka pro výběr ochranného faktoru SPF se vám stane následující informace. Obecně je známo, že pokožka se na slunci spálí zhruba po 15 minutách. Pokud se tedy chcete slunit dvě hodiny, což je 120 minut, využijte následující vzorec – 120/15 = 8. Použít musíte minimálně ochranný faktor 8. Vždy je však lepší aplikovat vyšší hodnotu SPF, navíc s přihlédnutím k prostředí, kde se nacházíte.

4. Fototyp pokožky

Hodnota použitého ochranného faktoru SPF velice často souvisí také s tím, jaký máte fototyp pokožky. Pod tímto názvem si můžete představit reakci pokožky na sluneční paprsky. Obecně je známo, že tmavší lidé se opalují lépe a nepotřebují tak velký ochranný faktor oproti lidem se světlejší pletí. Pro úplnost vám představíme čtyři nejčastější fototypy v Evropě. Na světě jich je celkem šest, ale se všemi se v našich končinách setkáte jen výjimečně.

 • Fototyp 1 – Tento fototyp je označovaný jako keltský. To znamená, že jím disponují lidé s hodně světlou pokožkou. Jejich kůže se při vystavení slunečním paprskům velice rychle zabarví do červena a téměř vůbec se neopaluje. Pro keltský fototyp je vhodný ochranný faktor SPF 20 až 25. Pokud to bude u moře, zvolte klidně větší SPF 30 až 40.
 • Fototyp 2 – Evropský fototyp se světlou kůží. U těchto lidí sice dochází k červenání kůže, ale poté následuje pozvolné opalování. U druhého fototypu stačí zvolit o něco nižší ochranný faktor SPF 20.
 • Fototyp 3 – Lidé s hnědší kůží a tmavšími vlasy. Lépe se opalují a mají menší problémy s červenáním pokožky. Tento fototyp lze označit za evropský s tmavou kůží. Disponuje jím velké procento obyvatel. V tomto případě stačí ochranný faktor SPF 15 a u moře o něco vyšší SPF 20.
 • Fototyp 4 – Posledním fototypem u Evropanů je ten středomořský. Mají jej hodně tmaví lidé s olivovou pletí. Ti nepociťují žádné zarudnutí kůže a okamžitě se přirozeně opalují do hněda. Jejich ochrana kůže je nejdelší ze všech jmenovaných a překračuje až 40 minut. I díky tomu stačí používat nižší ochranný faktor SPF 10 až 15.
 • Fototyp 5 a Fototyp 6 – Jde o nejtmavší jedince, obvykle arabskou a africkou populaci. Tito lidé se na sluníčku v podstatě vůbec nespálí.

5. Objem

Při výběru opalovacího krému, potažmo libovolného opalovacího přípravku, se setkáte ještě s jedním důležitým parametrem. Tím je objem, respektive velikost balení. Tento údaj prozrazuje, kolik opalovacího krému si pořizujete. Nejčastěji jsou dostupná balení od 100 do 150 mililitrů. Výjimkou však nejsou ani skladnější varianty pod 100 mililitrů. Naopak když vyrážíte na rodinnou dovolenou k moři, určitě vám přijde vhod balení s objemem nad 250 mililitrů.

6. Jak používat opalovací krém

V závislosti na tom, jaký opalovací přípravek zvolíte myslete na to, že je třeba dodržovat minimální dávkování. U opalovacích krémů je obvykle udávána definice cca 2 miligramy na 1 centimetr čtvereční kůže. Hodně však záleží na tom, jak dokonale krém rozetřete po pokožce. V každém případě se držte několika osvědčených zásad.

 • Opalovací krém aplikujte vždy 20 až 30 minut před tím, než vyrazíte na sluníčko. Zajistíte tím jeho dokonalé vstřebání do pokožky těla, která následně bude více chráněna.
 • Pokud jste na sluníčku delší dobu, opakujte nanesení opalovacího krému minimálně po dvou hodinách.
 • Jestliže kombinujete opalování s koupáním ve vodě, nezapomínejte se po každém vykoupání znovu namazat, protože dochází minimálně k částečnému smytí opalovacího krému. Je však pravdou, že dnes na trhu můžete zakoupit i opalovací krémy odolné vůči vodě. Ty tuto povinnost minimalizují.
 • Voda váže sluneční paprsky, takže si vždy otřete pokožku, ať už po koupání nebo při pocení. A teprve poté nanášejte opalovací krémy.
 • Na nejcitlivější část svého těla, kterou je obličej, používejte raději opalovací krémy s vyšším faktorem.
 • Myslete na to, že opalovací krém má také dobu spotřeby, kterou není vhodné překračovat. Nejenom, že ztrácí své účinky, ale mohl by na vašem těle vytvořit nevzhledné skvrny.

7. Zásady bezpečného opalování

Nakonec je vhodné zmínit ještě několik praktických tipů souvisejících s bezpečným opalováním. Když už víte, jak správně používat opalovací krém, hodí se vám ještě několik doplňujících informací.

 • Myslete na to, že sluníčko je nejintenzivnější mezi 11 a 15 hodinou, kdy je vhodnější provádět raději pasivní opalování ve stínu. Popřípadě použijte vyšší ochranný faktor.
 • Spálit se můžete také přes mraky, skrze které proniká silné sluneční záření. Takže i při takovém klimatu na své tělo aplikujte opalovací krém.
 • Aby si opalovací krémy a ostatní opalovací přípravky zachovaly všechny svoje vlastnosti, musíte je uchovávat převážně v chladu.
 • Když vyrážíte k vodě nebo na pláž, nepoužívejte na tělo žádné parfémy a voňavky. Sluneční paprsky mohou na takových místech vytvářet nevzhledné skvrny.
 • Kojence v žádném případě neberte na přímé a silné sluníčko.
 • Myslete i na to, že řada vybraných léků není vhodná pro konzumaci na sluníčku.

8. Cena

Pořizovací náklady na opalovací krémy ovlivňuje pár věcí. Je to nejenom velikost ochranného faktoru SPF, ale také celkový objem balení. O mnohém vypovídá i kvalita značky, které dáte přednost. Mezi oblíbené výrobce patří Avéne, Bioderma, Daylong, La Roche Posay, Piz Buin, Dermacol, Nivea, Astrid, Garnier, L´oréal, Weleda, Wella, Eucerin a další.

Cena do 100 Kč

Nejlevnější opalovací krémy zakoupíte od 30 Kč. Jde však spíše o vzorečky nebo malá cestovní balení s objemem do 35 mililitrů a s velice nízkým faktorem. V této cenové kategorii se nejčastěji setkáte s opalovacími krémy do 100 mililitrů.

Cena od 100 Kč do 300 Kč

Vyšší ochranný faktor, větší obsah balení a rozmanitější výběr značek. Pod cenu 300 Kč máte možnost zakoupit nejenom opalovací krémy, ale také spreje, mléka a další přípravky. Výjimkou dokonce nejsou ani kvalitní přípravky po opalování.

Cena od 300 Kč do 500 Kč

Dopřejte si ochranný faktor až 50. Využijte speciální minerální bio krémy, které jsou určeny nejenom na tělo, ale i obličej. Pro něj jsou dostupné šetrnější verze. Spousta dražších opalovacích krémů je vhodná také pro dětskou pokožku.

Cena nad 500 Kč

Speciální opalovací krémy šetrné k lidské pokožce disponují vysokým faktorem a jsou vhodné primárně k moři nebo v rámci vysokohorské turistiky. Zakoupit můžete i speciální protivráskové opalovací krémy. Jejich cena se může šplhat až k 6 000 Kč. Jde například o značku Sisley.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Opalovací krémy
Průměrné hodnocení 4 z 29 hlasů