Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších opalovacích krémů

Aktualizováno:
Listopad 2020
Autor:
Eliška Srncová

Opalovací krém je naprostou nezbytností při jakékoliv chvíli trávené na silnějším sluníčku. Své primární využití nachází především v letním období, kdy jsou sluneční paprsky nejintenzivnější. Jde o ochranný prostředek před slunečním zářením.

Hlavním úkolem opalovacího krému je zabránit spálení lidské kůže, vzniku pigmentových skvrn a zarudnutí. Tento ochranný prvek zároveň zpomaluje stárnutí pokožky, ke kterému dochází právě intenzivním opalováním bez krému s ochranným faktorem.

Opalovací krém je v neposlední řadě i doplněk zabraňující vzniku rakoviny kůže. Pokud se chcete vybavit na letní čas nebo rodinnou dovolenou u moře, určitě se vám hodí několik praktických rad, jak vybrat vhodný opalovací krém.Jak vybrat opalovací krém

V první řadě si přiblížíme složení opalovacích krémů a způsob, jakým vlastně fungují. Opalovací krém samozřejmě není jedinou formou ochrany před slunečním zářením. Pro úplnost si proto představíme i ostatní zástupce opalovacích přípravků.

Při výběru opalovacího krému by vás měl zajímat především ochranný faktor. Co to je a jaký faktor zvolit se dozvíte v samostatné kapitole. Následovat bude výběr krému na základě fototypu. Vhod vám jistě přijde informace o tom, jak se správně aplikuje opalovací krém. Chybět nebudou ani zásady bezpečného opalování.

Závěr článku na téma „jak vybrat opalovací krém“ zasvětíme orientačním cenovým nákladům na dostupný sortiment na trhu.

Složení

V první řadě je třeba ujasnit si, co vlastně stojí za ochranným účinkem přípravků na opalování. Ty si tak můžeme podle způsobu ochrany rozdělit na chemické, fyzikální a kombinované, zvláštní kategorií jsou potom přírodní přípravky.

 • Chemické – Jinak zvané absorbční filtry (například oktkrylen) chrání pokožku vstřebáváním slunečního záření, které následně přeměňují na teplo. Do pokožky se vstřebávají, je u nich tak vyšší riziko alergické reakce. Účinkují až cca 30 minut po nanesení, je proto nutné namazat se s dostatečným předstihem, ještě předtím, než vůbec vyrazíte ven.
 • Fyzikální – Neboli bariérové přípravky vytvářejí na kůži ochrannou vrstvu, od které se sluneční záření odráží. Do kůže se nevstřebávají a bývají tak vhodnější variantou pro osoby s citlivou pokožkou a děti. Účinkují ihned po namazání, jejich nevýhodou je, že na kůži většinou zanechávají viditelnou bílou vrstvu. Existují už i transparentní přípravky, zatím ale není zcela potvrzena míra jejich účinnosti. Mezi látky využívané v bariérových krémech patří například oxid zinečnatý, titaničitý nebo železnatý.
 • Kombinované – Některé látky plní funkci chemické i fyzikální ochrany, patří mezi ně například Tinosorb S a Tinosorb N.
 • Přírodní – Určitou míru ochrany před sluncem v sobě skrývají i zcela přírodní produkty, jako je například bambucké máslo a některé oleje, například kokosový, olivový nebo mrkvový. Ve většině případů ale poskytují SPF nižší než 10, s výjimkou oxidu zinečnatého, který dosahuje až SPF 20. Nevýhodou přírodních opalovacích prostředků je především nejistá míra ochrany, která je obecně velmi nízká.

Konzistence

Kromě krému můžete volit i mezi jinými produkty, které se primárně liší svou konzistencí a vlastnostmi. Volba záleží hlavně na osobních preferencích, je ale třeba ohlídat si dostatečné SPF.

 • Opalovací krém – Jde pravděpodobně o nejhustší konzistenci opalovacího přípravku. Počítat tedy musíte s tím, že jeho aplikování a důkladné rozetření po pokožce zabere více času.
 • Opalovací mléko – Mléko je oproti opalovacímu krému o něco řidší. To pochopitelně přispívá k tomu, že jej snadněji a rychleji rozetřete po těle. Počítat můžete i s tím, že se vstřebá za kratší čas.
 • Opalovací olej – Jak už prozrazuje název tohoto opalovacího přípravku, jde o produkt s velice řídkou konzistencí. Na první pohled opravdu připomíná olej. Mezi klady patří snadné roztírání po těle a rychlé vstřebávání. Nevýhodou oproti krému bude nižší ochranný faktor.
 • Opalovací sprej – Má v podstatě stejnou konzistenci jako opalovací olej. V jeho prospěch však hovoří snazší aplikovatelnost, a to prostřednictvím rozprašovače.
 • Opalovací pěna, gel – V produktových nabídkách můžete okrajově narazit také na opalovací pěny a gely. Ty jsou velice lehké a snadno je rozetřete po těle. Jejich přidanou vlastností je fakt, že tělo částečně ochladí.

Faktory a zkratky

Opalovací krémy si pořizujete především proto, abyste své tělo chránili před ultrafialovým zářením označovaným zkratkou UV. Abychom v tomto směru byli opravdu důslední, je zapotřebí seznámit vás s dělením UV záření. Chránit se musíte proti těmto neduhům.

 • UVA – Způsobuje rychlejší stárnutí kůže, pozvolné vytváření vrásek a poškozování kožních buněk.
 • UVB – Zapříčiňuje výrazné zarudnutí kůže a může dokonce vytvořit popáleniny.

Proto si důkladně pročítejte etikety opalovacích krémů, kde se dozvíte bližší informace o ochraně proti UVA a UVB záření. Při nákupu jakéhokoliv opalovacího přípravku se pro vás stane důležitým elementem ochranný faktor. Ten se skrývá za zkratkou SPF. Je udáván číselnou hodnotou a do jisté míry prozrazuje, jak dlouho budete moci být na sluníčku. Ochranné faktory začínají na 6 a mohou končit na 50. Jejich výběr byste měli přizpůsobit nejenom době na slunci, ale také tomu, v jakém prostředí se budete pohybovat. Vyšší faktor si určitě zaslouží dovolená na horách, kde intenzivně svítí, nebo u moře, kde jsou sluneční paprsky silnější.

Výběr SPF stojí především na vašem fototypu, tedy na tom, jako dobře vaše pokožka snáší sluneční záření. Jestliže je vás fototyp například 2, můžete být na slunci bez spálení cca 15 minut. Pokud se tedy chcete slunit dvě hodiny, což je 120 minut, využijte následující vzorec – 120/15 = 8. Použít musíte minimálně ochranný faktor 8. Vždy je však lepší aplikovat vyšší hodnotu SPF, navíc s přihlédnutím k prostředí, kde se nacházíte.

Fototyp pokožky

Jak již bylo zmíněno, hodnota použitého ochranného faktoru SPF úzce souvisí také s tím, jaký máte fototyp pokožky. Pod tímto názvem si můžete představit reakci pokožky na sluneční paprsky. Obecně je známo, že tmavší lidé se opalují lépe a nepotřebují tak vysoký ochranný faktor, jako lidé se světlejší pletí. V Evropě nejčastěji narazíte na čtyři fototypy, na světě jich je celkem šest.

 • Fototyp 1 – Tento fototyp je označovaný jako keltský. To znamená, že jím disponují lidé s hodně světlou pokožkou. Jejich kůže se při vystavení slunečním paprskům velice rychle zabarví do červena a téměř vůbec se neopaluje. Pro keltský fototyp je vhodný ochranný faktor SPF 20 až 25. Pokud to bude u moře, zvolte klidně větší SPF 30 až 40.
 • Fototyp 2 – Evropský fototyp se světlou kůží. U těchto lidí sice dochází k červenání kůže, ale poté následuje pozvolné opalování. U druhého fototypu stačí zvolit o něco nižší ochranný faktor SPF 20.
 • Fototyp 3 – Lidé se snědší kůží a tmavšími vlasy. Lépe se opalují a mají menší problémy s červenáním pokožky. Tento fototyp lze označit za evropský s tmavou kůží. Disponuje jím velké procento obyvatel. V tomto případě stačí ochranný faktor SPF 15 a u moře o něco vyšší SPF 20.
 • Fototyp 4 – Posledním fototypem u Evropanů je ten středomořský. Mají jej hodně tmaví lidé s olivovou pletí. Ti nepociťují žádné zarudnutí kůže a okamžitě se přirozeně opalují do hněda. Jejich ochrana kůže je nejdelší ze všech jmenovaných a překračuje až 40 minut. I díky tomu stačí používat nižší ochranný faktor SPF 10 až 15.
 • Fototyp 5 a Fototyp 6 – Jde o nejtmavší jedince, obvykle arabskou a africkou populaci. Tito lidé se na sluníčku v podstatě vůbec nespálí.

Objem a dávkování

Při výběru opalovacího krému, potažmo libovolného opalovacího přípravku, se setkáte ještě s jedním důležitým parametrem. Tím je objem, respektive velikost balení. Nejčastěji jsou dostupná balení od 100 do 150 mililitrů. Výjimkou však nejsou ani skladnější varianty pod 100 mililitrů, nebo naopak velká balení s objemem nad 250 ml.

Pro lepší představu o potřebné velikosti balení je dobré nastínit si doporučené dávkování krému. U opalovacích krémů je obvykle udávána definice cca 2 miligramy na 1 centimetr čtvereční kůže, tu ale v praxi asi těžko využijete. Podle kožních lékařů spotřebujete na poctivé natření dospělého člověka někde mezi 40 a 50 g krému (Zdroj: iDnes). Na týdenní dovolenou u moře si tak můžete klidně zabalit i několik balení krému.

Specifické přípravky na a po opalování

Sluneční záření může mít negativní dopad nejen na pokožku těla, chránit je třeba také tvář či vlasy.

Přípravky na tvář – Na obličej je samozřejmě možné použít i běžný opalovací krém, ne každá pleť jej ale snese bez problémů. Zejména pokud máte problematickou pleť, například se sklony k akné, je vhodnější zvolit opalovací krém určený přímo na tvář, který jí bude složením lépe vyhovovat. Přípravky na tvář mívají také vyšší SPF, nejčastěji 15 nebo 30. Řada profesionálů doporučuje používat krémy na obličej s SPF po celý rok, jako prevenci před vznikem vrásek.

Přípravky na vlasy – Vlasy vyšisované od sluníčka jsou klasickou vzpomínkou na letní dovolenou. Slunce a mořská voda ale dávají vlasům a pokožce hlavy bohužel dost zabrat. Výsledkem bývají vysušené lámavé  prameny. Není proto od věci do kufru přibalit i vlasovou kosmetiku s UV filtry, která zmírní dopady slunečního záření na vaši hřívu.

Samoopalovací přípravky a přípravky do solárií – Ačkoliv by mohlo dojít k jejich záměně, samoopalovací přípravky a přípravky do solárií nejsou to samé, jako přípravky na opalování. Tyto přípravky pokožku nechrání, zajišťují pouze její zhnědnutí či sjednocení barvy. Benefitem může být příjemná vůně, hydratace a vyživení, ochranný faktor u nich ale zkrátka nenajdete.

Přípravky po opalování – Vědět byste měli také to, že existují nejen opalovací krémy, ale i přípravky využívané po opalování. Možná si nyní pokládáte otázku, proč se mazat po opalování, když už nejste na sluníčku? Důvod to má velice prostý. Během opalování je vaše pokožka vystavena určitému typu námahy a dostává poměrně dost zabrat. Proto je třeba provést její zvláčnění, regeneraci a odpovídající hydrataci. A k tomu slouží přípravky po opalování. Ty se velice rychle vstřebávají a přináší náležitý pocit ochlazení. I v tomto případě můžete vybírat z několika typů konzistencí. Od krémů, přes mléka, až po speciální gely a spreje.

Jak používat opalovací krém

Zdá se, že na natření se krémem není co zkazit, pro zachování maximální účinnosti je ale potřeba dodržet několik pravidel:

 • Opalovací (zejména chemický) krém aplikujte vždy 20 až 30 minut před tím, než vyrazíte na sluníčko. Zajistíte tím jeho dokonalé vstřebání do pokožky těla, která následně bude více chráněna.
 • Pokud jste na sluníčku delší dobu, opakujte nanesení opalovacího krému minimálně po dvou hodinách.
 • Jestliže kombinujete opalování s koupáním ve vodě, nezapomínejte se po každém vykoupání znovu namazat, protože dochází minimálně k částečnému smytí opalovacího krému. Je sice pravdou, že dnes na trhu můžete zakoupit i opalovací krémy odolné vůči vodě, ani u těch si ale nevystačíte s jediným namazáním. Chrání totiž pokožku ve vodě, po koupání je ale vhodné nanést je znovu.
 • Voda váže sluneční paprsky, takže si vždy otřete pokožku, ať už po koupání nebo při pocení. A teprve poté nanášejte opalovací krémy.
 • Na nejcitlivější část svého těla, kterou je obličej, používejte raději opalovací krémy s vyšším faktorem.
 • Myslete na to, že opalovací krém má také dobu spotřeby, kterou není vhodné překračovat. Nejenom, že ztrácí své účinky, ale mohl by vyvolat i nepříjemnou reakci kůže.

Zásady bezpečného opalování

Nakonec je vhodné zmínit ještě několik praktických tipů souvisejících s bezpečným opalováním. Když už víte, jak správně používat opalovací krém, hodí se vám ještě několik doplňujících informací.

 • Myslete na to, že sluníčko je nejintenzivnější mezi 11 a 15 hodinou, kdy je vhodnější provádět raději pasivní opalování ve stínu. Popřípadě použijte vyšší ochranný faktor.
 • Spálit se můžete také přes mraky, skrze které proniká silné sluneční záření. Takže i při takovém zamračeném počasí na své tělo aplikujte opalovací krém.
 • Aby si opalovací krémy a ostatní opalovací přípravky zachovaly všechny svoje vlastnosti, je lepší je uchovávat převážně v chladu.
 • Když vyrážíte k vodě nebo na pláž, nepoužívejte na tělo žádné parfémy a voňavky. Sluneční paprsky mohou na takových místech vytvářet nevzhledné skvrny.
 • Kojence v žádném případě neberte na přímé a silné sluníčko.
 • Myslete i na to, že po konzumaci řady vybraných léků není vhodný pobyt na sluníčku.

Cena

Pořizovací náklady na opalovací krémy ovlivňuje pár věcí. Je to nejenom úroveň ochranného faktoru SPF, ale také celkový objem balení. O mnohém vypovídá i kvalita značky, které dáte přednost. Mezi oblíbené výrobce patří Avéne, Bioderma, Daylong, La Roche Posay, Piz Buin, Dermacol, Nivea, Astrid, Garnier, L´oréal, Weleda, Wella, Eucerin a další.

Cena do 100 Kč

Nejlevnější opalovací krémy zakoupíte od 30 Kč. Jde však spíše o vzorečky nebo malá cestovní balení s objemem do 35 mililitrů a s velice nízkým faktorem. V této cenové kategorii se nejčastěji setkáte s opalovacími krémy do 100 mililitrů.

Cena od 100 Kč do 300 Kč

Vyšší ochranný faktor, větší obsah balení a rozmanitější výběr značek. Pod cenu 300 Kč máte možnost zakoupit nejenom opalovací krémy, ale také spreje, mléka a další přípravky. Výjimkou dokonce nejsou ani kvalitní přípravky po opalování.

Cena od 300 Kč do 500 Kč

Dopřejte si ochranný faktor až 50. Využijte speciální minerální bio krémy, které jsou určeny nejenom na tělo, ale i obličej. Pro něj jsou dostupné šetrnější verze. Spousta dražších opalovacích krémů je vhodná také pro dětskou pokožku.

Cena nad 500 Kč

Speciální opalovací krémy šetrné k lidské pokožce disponují vysokým faktorem a jsou vhodné primárně k moři nebo v rámci vysokohorské turistiky. Zakoupit můžete i speciální protivráskové opalovací krémy. Jejich cena se může šplhat až k 6 000 Kč. Jde například o značku Sisley.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4 z 29 hlasů