Recenze & Test osobních vah | Nejlepší roku 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze 10 nejlepších osobních vah z testu 2023

Aktualizováno:
Srpen 2022
Autor:
Iveta Polášková

Většina lidí si ráda udržuje přehled o tom, kolik kilogramů váží. A to platí dvojnásob v situaci, kdy se snaží shodit nějaké to kilo navíc. K tomuto účelu je stvořena osobní váha. Praktický pomocník do každé domácnosti, ale také nedílná součást ordinací výživových poradců, sportovních klubů a podobných zařízení.

Při výběru osobní váhy byste si měli uvědomit, co od takového produktu vlastně očekáváte. Dávno pryč jsou doby, kdy váha změřila pouze vaši hmotnost a to bylo všechno. Novodobé přístroje toho umí daleko více a mohou se stát vašimi významnými pomocníky při redukční dietě a zdravém životním stylu.

Nákup osobní váhy byste měli přizpůsobit především svým požadavkům. V článku Jak vybrat osobní váhu vás seznámíme s několika důležitými technickými parametry vah a představíme vám jejich další funkce.


Nejlepší osobní váhy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Xiaomi Mi Body Composition Scale 2
Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 95 %
Počet recenzí: 276
1 000 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze TrueLife FitScale W5 BT
TrueLife FitScale W5 BT 98 %
Počet recenzí: 139
2 400 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Xiaomi Mi Smart Scale 2
Xiaomi Mi Smart Scale 2 92 %
Počet recenzí: 61
1 200 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Sencor SBS 113SL
Sencor SBS 113SL 94 %
Počet recenzí: 119
340 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Silvercrest SPWD 180 bílá
Silvercrest SPWD 180 bílá 95 %
Počet recenzí: 28
300 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Omron BF 511 tmavě modrá
Omron BF 511 tmavě modrá 93 %
Počet recenzí: 234
2 800 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Garmin Index S2 Black
Garmin Index S2 Black 91 %
Počet recenzí: 34
4 000 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze TrueLife FitScale W4 BT
TrueLife FitScale W4 BT 100 %
Počet recenzí: 16
1 300 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Omron Viva BF 222T
Omron Viva BF 222T 94 %
Počet recenzí: 11
3 100 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Huawei Scale 3 Elegant White
Huawei Scale 3 Elegant White 97 %
Počet recenzí: 11
800 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat osobní váhu

Téma osobních vah si popíšeme od samotných základů, tedy od primárního rozdělení na mechanické a digitální. Na úvodní kapitolu bude navazovat další, která vám prozradí, čím vás oproti klasické váze obohatí chytré digitální zařízení.

Pokud jde o jednotlivé parametry osobních vah, zaměříme se nejenom na jejich vzhled, ale i ostatní důležité věci. Neopomeneme tedy rozměry osobní váhy, její nosnost a v neposlední řadě funkční výbavu. Ta se bude týkat především modernějších a chytrých přístrojů.

V závěru článku se zmíníme o správném měření a odhalíme výši pořizovacích nákladů spolu s popisem, jaký produkt můžete v daném cenovém rozpětí získat.

Mechanická vs. digitální váha

První hlavní rozdělení osobních vah souvisí s tím nejzákladnějším. Na trhu si můžete vybírat mezi mechanickými a digitálními váhami, které se liší nejenom svým vzhledem, ale hlavně vážicím mechanismem a zobrazením výsledných informací.

Mechanická osobní váha

Mechanické osobní váhy zná bezpochyby každý, hmotnost ukazuje ručička putující po číslované škále. Používaly se za dob našich babiček a současní výrobci v jejich produkci pokračují dodnes. Tyto váhy jsou primárně určeny pro nenáročné zákazníky. Ve prospěch mechanické osobní váhy hovoří především jednoduchost, rychlost měření a v neposlední řadě nízké pořizovací náklady.

Počítat byste ovšem měli s tím, že přesnost předkládaných výsledků nemusí být dokonalá a například 200g úbytky hmotnosti váha vůbec nezaznamená.

Digitální osobní váha

Součástí tohoto typu osobní váhy už není mechanická ručička zobrazující výslednou váhu, ale LCD displej z tekutých krystalů. Při vážení se vám dostane o něco přesnějších výsledků než u mechanické osobní váhy. Velice často narazíte na kvalitnější zpracování a modernější design.

Digitální osobní váhy jsou samozřejmě spojeny s vyššími pořizovacími náklady dle vašich dalších požadavků na funkce a celkový vzhled.

Klasické vs. chytré váhy

Protože digitální váhy své mechanické protějšky pozvolna vytlačují, bude o nich pojednávat celá zbývající část tohoto článku. Řada výrobců dělí digitální váhy ještě na další dvě kategorie podle toho, co vám mohou jejich produkty nabídnout.

Klasická digitální váha

Tu jsme si popsali o kapitolu výše. Jde o moderní osobní váhu s LCD displejem, která primárně slouží pouze pro měření tělesné hmotnosti člověka. Nic dalšího od takového výrobku však neočekávejte.

Chytrá digitální váha

Jak už prozrazuje název tohoto produktu, získáte něco více než jenom klasický vážící nástroj s digitálním displejem. Tyto váhy jsou mnohdy nazývány jako inteligentní, popřípadě diagnostické nebo analytické. Jejich nadstavbou je řada funkcí, které vám změří další hodnoty vaší fyzické schránky. Od zastoupení tuku přes množství vody v těle až po ideální denní počet přijatých kalorií.

Zde se hodí zmínit, že pro tyto nadstavbové analýzy je skrz elektrody ve váze používán elektrický proud. Toho do vás přístroj vpustí sice opravdu malé množství, nicméně osoby používající kardiostimulátory by se nákupu chytrých vah měly vyvarovat. I malé hodnoty elektrického proudu totiž mohou kardiostimulátor poškodit. Počítat musíte také s tím, že tyto multifunkční váhy patří mezi dražší typy osobních vah, navíc se kvůli jejich možnostem můžete potýkat s trochu složitějším ovládáním.

Konektivita inteligentních vah

Chytré digitální váhy jsou dokonce vybaveny i nejrůznějšími komunikačními kanály, jakými jsou například porty USB či bezdrátová technologie Bluetooth. Pak takovou váhu můžete bez problému propojit nejenom s počítačem, ale také s chytrým telefonem. V počítači či telefonu zobrazí grafy vašich pokroků a umožní vám řadu měřených údajů ukládat pro pozdější vyhodnocení.

Od aplikace váhy se odvíjí také další možnosti. Můžete tak porovnávat výsledky se svými přáteli nebo využít služeb virtuálního trenéra, který doporučí nastavení cílů pro váš individuální stav. Doporučíme si pohlídat, zda je aplikace dostupná také v českém jazyce.

Typ váhy Finanční náročnost Přesnost vážení Konektivita Další analýzy
Mechanická Velmi nízká 500–1000 g Ne Ne
Digitální klasická Nízká až střední 100 g Ne Ne
Digitální chytrá Vysoká 50–100 g Bluetooth, WiFi, USB port Ano

Nosnost a přesnost měření

Pokud jde o bližší parametry osobních vah, pojďme se zaměřit nejprve na nosnost, která je pro většinu lidí nejdůležitějším parametrem. Nejnižší nosnost započíná na 100 kg, obvykle je to ale kolem 120 – 150 kg. Výjimkou nejsou ani osobní váhy, které dokáží bez problému zvážit člověka s hmotností nad 220 kg. Nosnost byste měli volit především na základě toho, kdo všechno bude váhu používat. Výsledný parametr pak zvolíte na základně váhy toho nejtěžšího člena vaší rodiny nebo klienta fitness centra.

S měřením dozajista souvisí také přesnost předkládaných hodnot. U většiny vah je definována jistá odchylka, a to v závislosti na tom, jaké měřící senzory jsou používány a o jak propracované zařízení jde. Profesionální váhy na trhu mají přesnost s odchylkou jen  několik gramů. Většina standardních vah měří s přesností do 100 g. Jen ty nejlevnější a mechanické osobní váhy jsou schopny splést se až o 2 kg.

Rozměry a hmotnost

Rozměry osobní váhy mohou být důležitým kritériem při výběru výsledného produktu ze dvou důvodů. Jednak v případě, že váha bude ukládána do omezeného prostoru, jednak při nákupu vlastníky větších nohou. Pokud se vám totiž obě chodidla na plochu váhy nevejdou, hrozí, že měření bude nepřesné. Většina vah se pyšní podobnými rozměry, jen ty chytré a inteligentní mohou nabývat trochu větších velikostí.

Pokud jde o hmotnost váhy, pak nejlehčími budou základní plastové varianty, které váží i méně než 1 kg. Skleněné varianty váží do 5 kg, v případě, že se nejedná o komplexní diagnostický systém s rukojetí v přídavné tyči.

Vzhled

Vzhled sice není nejdůležitějším kritériem, přesto hraje u mnoha zákazníků poměrně důležitou roli. A to si uvědomuje i řada předních výrobců osobních vah. Není proto zvláštní, že na trhu můžete narazit na bezpočet nejrůznějších designových provedení. Podle použitého materiálu se váhy dělí do dvou skupin.

 • Plastové osobní váhy
 • Skleněné osobní váhy

Ty nejlevnější výrobky jsou spojeny s plastem. U většiny však narazíte na elegantněji vyhlížející tvrzené sklo. Dalšími doplňky mohou být i prvky z nerezové oceli, dřeva a dalších materiálů. Omezovat se mimochodem nemusíte ani jedinou průhlednou variantou skla. K dispozici je bezpočet barevných verzí a vzorů, které mimo jiné svou tematikou nadchnou také ty nejmenší.

Při výběru vhodného vzhledu narazíte na osobní váhy hranaté, zaoblené, kulaté, obrázkové, ale také extravagantní. Ty se mohou stát nepřehlédnutelnou součástí vašeho interiéru nebo výživového studia.

Možnosti měření

Tato kapitola je primárně zaměřena na chytré osobní váhy. Prostřednictvím několika následujících řádků vám představíme nejrůznější údaje, které jsou schopny změřit.

 • Svalová hmota – Váha změří podíl vaší svalové hmoty v těle, a to u příčně pruhovaných i hladkých svalů. Pomůže jí k tomu princip bioimpedance, tedy různého odporu živého materiálu při průběhu slabého elektrického signálu. Přes svaly totiž proud putuje rychleji než přes tuk.
 • Obsah vody – Zjistíte obsah vody ve svalstvu. I tento údaj se měří bioimpedancí.
 • Viscerální tuk – Osobní váha dokáže změřit množství viscerálního tuku člověka. Ten se obvykle ukládá v břišní dutině a obaluje vaše vnitřní orgány. Zvyšuje riziko cukrovky a je pro zdraví člověka mnohem nebezpečnější než tuk podkožní.
 • Hmotnost kostí – Propracovaná analýza zobrazující celkovou hmotnost kostí v těle, hmotnost kalcia a minerálů v nich obsažených.
 • Bazální metabolická spotřeba – Tento údaj je znám pod zkratkou BMR a prezentuje množství kalorií nutné pro 24hodinové fungování organismu bez zátěže. Odvíjí se od věku, pohlaví, průměrné fyzické aktivity a množství svalové hmoty.
 • AMR – Ukazuje, kolik kalorií potřebuje váš organismus na pokrytí průměrné denní aktivity. Společně s BMR se používají pro výpočet počtu kalorií, které by měl člověk přijímat, aby si dle svých preferencí udržel váhu nebo zhubnul.
 • BMI – Jeden z nejznámějších ukazatelů, který bere v potaz poměr mezi vaší hmotností a výškou. Je tedy nutné zmínit, že jeho vypovídající hodnota není vždy vysoká – protože svaly jsou těžší než tuk, bude mít osvalený sportovec horší výsledek BMI než člověk s mírnou nadváhou, ačkoliv ve skutečnosti je na tom zdravotně lépe. Existují i hodnověrnější ukazatele zdravotního stavu, například BAI index (Zdroj: The Calculator Site).
 • Metabolický věk – Zkoumání bazálního metabolismu na základě věku člověka. Metabolický věk je průměrný věk, který mají lidé s metabolismem podobným vašemu. Pokud je tedy váš metabolický věk vyšší než skutečný, pravděpodobně se cítíte starší a váš metabolismus potřebuje zrychlit.

Další funkce

Mimo široké spektrum měřitelných údajů musíme zmínit také některé další vychytávky. Týkají se vašeho komfortu i možností zobrazování vašich výsledků.

 • Ovládání – Většina osobních vah je ovládána za pomoci stisku příslušného tlačítka, popřípadě vše vyhodnocují automaticky. Výjimkou nejsou ani některé dražší modely umožňující hlasové ovládání.
 • Konektivita – Jak už bylo zmíněno v jedné z předchozích kapitol, osobní váhy je možné propojit i s ostatními zařízeními, a to například prostřednictvím technologie Bluetooth a Wi-Fi. U mobilní telefonů jsou podporovány operační systémy iOS a Android.
 • Zabudovaný budík – S nastavitelným alarmem budete mít jistotu, že se nezapomenete zvážit pravidelně ve stejnou hodinu.
 • Oddělitelný displej – Modernější osobní váhy vám umožní oddělit z hlavního těla magnetický displej. Ten poté umístíte někam do výšky očí, abyste se u vážení nemuseli předklánět. Alternativou může být také váha s rámem, na který je displej připevněný.
 • Různé režimy – Na některých váhách si můžete nastavit další charakteristiky vašeho těla. Zařadíte se například do režimu sportovce nebo dítěte. Váha tuto skutečnost vezme v úvahu, což je užitečné během měření BMI nebo podobných funkcí. Jiné váhy zase můžete přepnout do režimu váhy kuchyňské a využít je při vážení potravin. Minimální zvážená hodnota se poté pohybuje kolem 100 g.
 • Indikátory – Při vážení budete na nejrůznější situace a naměřené hodnoty upozorňováni prostřednictvím barevných indikátorů.
 • Interní paměť – Dražší váhy disponují vlastní pamětí pro více vážících se osob. Pod svým profilem si uložíte fyzické parametry, váhu a ostatní údaje. Při vážení si pak vyberete pouze vlastní profil a naměřená data se budou ukládat přímo k němu. Některé váhy dokonce uživatele rozpoznají samy.

Cena

Pořizovací náklady na osobní váhy obvykle odpovídají tomu, jak kvalitní výrobek máte v úmyslu zakoupit, a co od takového přístroje vlastně očekáváte. Při výběru nové váhy se zaměřujte hlavně na prověřené výrobce, mezi které patří Beurer, Omron, Sencor, Tanita, Nokia, Salter, Medisana, Bravo, Radwag, Soehnle, Gallet a Xavax.

Cena do 300 Kč

Za málo peněz málo muziky, a to platí také v oblasti osobních vah. V této kategorii najdete převážně levnější digitální váhy. Jejich primárním úkolem bude pouze měřit vaši tělesnou hmotnost. Pokud byste měli zájem o váhu mechanickou, budete pro její pořízení potřebovat přibližně tuto částku. Přesnost vážení u levnějších produktů se pohybuje kolem 100–500 g.

Cena od 300 Kč do 600 Kč

Pokud si připravíte o něco vyšší částku, budete odměněni nosností vah až 180 kg a pomalu se rozšiřující nabídkou funkcí. Váhy v této cenové kategorii vám nejčastěji změří BMI a BMR, tedy bazální metabolismus člověka, od kterého se odvíjí vhodný kalorický příjem. Pomalu se zde také objevují váhy, které si mohou zapamatovat údaje několika uživatelů.

Cena od 600 Kč do 2 000 Kč

V této kategorii se doslova roztrhl pytel s přehršlí funkcí, kterými váhy disponují. Změří až 14 různých údajů včetně vašeho metabolického věku, procent svalové hmoty nebo množství viscerálního tuku. Postupně se také zvyšuje kapacita paměti. Většina z těchto modelů je navíc propojitelná s aplikací do mobilního telefonu, ve které zobrazí statistiky naměřených údajů. Naleznete zde také kojenecké váhy pro domácí užití.

Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Při této investici získáte chytré digitální váhy s nosností až 200 kg. Očekávat můžete Bluetooth, WiFi, aplikace pro Android i iOS. Samozřejmostí je řada funkcí a minimální odchylka při měření, která se pohybuje kolem 50–100 g. Výrobci kladou důraz na originální vzhled a snadné ovládání. Velkou část této kategorie tvoří profesionální váhy kojenecké.

Cena nad 4 000 Kč

Pokud  nahlédnete do této kategorie, najdete skutečně profesionální osobní váhy, určené spíš pro lékařská zařízení či dietologické poradny. Pro domácí potřeby většiny zákazníků jsou již spíše naddimenzované. Pokud se však rozhodnete je vyzkoušet, můžete se těšit na bohatý výběr funkcí, vysokou nosnost až 300 kg a přehledný displej na vysoké rukojeti. Ten mimo jiné zobrazí statistiky v několika jazycích a odešle je k tisku, abyste je dostali i v papírové formě.

Jak se správně vážit

Pokud chcete, aby vážení vaší tělesné hmotnosti, popřípadě měření přidružených údajů, bylo efektivní a přínosné, měli byste vědět, jak a kdy se vážit. Na to vám odpoví několik níže uvedených bodů, které je třeba brát vážně.

 • Váhu mějte postavenou na rovném a dostatečně pevném povrchu, aby nedocházelo ke zkreslování hodnot.
 • Vážení provádějte ideálně ve stejnou dobu, a to nejlépe ráno hned po toaletě, a ještě před tím, než sníte první jídlo.
 • Vážit byste se měli pouze ve spodním prádle a bez jakékoliv obuvi (pro inspiraci doporučujeme článek Jak vybrat trenky).
 • Frekvence vážení záleží na vás podle toho, s jakou přesností a pravidelností chcete sledovat tělesné hodnoty.

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 34 hlasů