Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších osobních vah

Aktualizováno:
Červenec 2020
Autor:
Iveta Polášková

Ukázka produktu ve srovnání osobních vah

Většina lidí si ráda udržuje přehled o tom, kolik kilogramů váží. A to platí dvojnásob v situaci, kdy se snaží shodit nějaké to kilo navíc. K tomuto účelu je stvořena osobní váha. Praktický pomocník do každé domácnosti, ale také nedílná součást ordinací výživových poradců, sportovních klubů a podobných zařízení.

Při výběru osobní váhy byste si měli uvědomit, co od takového produktu vlastně očekáváte. Dávno pryč jsou doby, kdy váha změřila pouze vaši hmotnost a to bylo všechno. Novodobé přístroje toho umí daleko více a mohou se stát vašimi významnými pomocníky při redukční dietě a zdravém životním stylu.

Nákup osobní váhy byste měli přizpůsobit především svým požadavkům. V článku Jak vybrat osobní váhu vás seznámíme s několika důležitými technickými parametry vah a představíme vám jejich další funkce.


Nejlepší osobní váhy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Nosnost (kg) Přesnost (g) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Emos PT718
Emos PT718 150 100 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Xiaomi Mi Smart Scale 2
Xiaomi Mi Smart Scale 2 150 50 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Omron BF511
Omron BF511 150 100 2 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Garmin Index
Garmin Index 181 100 4 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Emos EV106
Emos EV106 180 100 270 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Beurer BF 700
Beurer BF 700 180 100 1 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sencor SBS 113SL
Sencor SBS 113SL 150 100 250 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sencor SBS 5050
Sencor SBS 5050 150 100 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze AEG PW 5653
AEG PW 5653 150 100 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Huawei AH100
Huawei AH100 150 50 750 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat osobní váhu

Téma osobních vah si popíšeme od samotných základů, to znamená od toho nejzákladnějšího rozdělení na mechanické a digitální váhy. Na úvodní kapitolu bude navazovat další, která vám prozradí, čím vás oproti klasické váze obohatí chytré digitální zařízení.

Pokud jde o jednotlivé parametry osobních vah, zaměříme se nejenom na jejich vzhled, ale i ostatní důležité věci. Nepomineme tedy rozměry osobní váhy, její nosnost a v neposlední řadě funkční výbavu. Ta se bude týkat především modernějších a chytrých přístrojů.

V závěru článku se zmíníme o správném měření a odhalíme výši pořizovacích nákladů spolu s popisem, jaký produkt můžete v daném cenovém rozpětí získat.

Mechanická vs. digitální váha

První hlavní rozdělení osobních vah souvisí s tím nejzákladnějším. Na trhu si můžete vybírat mezi mechanickými a digitálními váhami, které se liší nejenom svým vzhledem, ale hlavně vážícím mechanismem a zobrazením výsledných informací.

Mechanická osobní váha

Mechanické osobní váhy zná bezpochyby každý. Používaly se za dob našich babiček a současní výrobci v jejich produkci pokračují dodnes. Tyto váhy jsou primárně určeny pro nenáročné zákazníky. Ve prospěch mechanické osobní váhy hovoří především jednoduchost, rychlost měření a v neposlední řadě nízké pořizovací náklady.

Počítat byste ovšem měli s tím, že přesnost předkládaných výsledků nemusí být dokonalá a například několikagramové úbytky hmotnosti váha vůbec nezaznamená.

Digitální osobní váha

Součástí tohoto typu osobní váhy už není mechanická ručička zobrazující výslednou váhu, ale LCD displej z tekutých krystalů. Při vážení se vám dostane o něco přesnějších výsledků než u mechanické osobní váhy. Velice často narazíte na kvalitnější zpracování a modernější design.

Digitální osobní váhy jsou samozřejmě spojeny s vyššími pořizovacími náklady dle vašich dalších požadavků na funkce a celkový vzhled.

Klasické vs. chytré váhy

Protože digitální váhy své mechanické protějšky pozvolna vytlačují, bude o nich pojednávat celá zbývající část tohoto článku. Řada výrobců dělí digitální váhy ještě na další dvě kategorie podle toho, co vám mohou jejich produkty nabídnout.

 • Klasická digitální váha
 • Chytrá digitální váha

Klasická digitální váha

Tu jsme si popsali o kapitolu výše. Jde o moderní osobní váhu s LCD displejem, která primárně slouží pouze pro měření tělesné hmotnosti člověka. Nic dalšího od takového výrobku však neočekávejte.

Chytrá digitální váha

Jak už prozrazuje název tohoto produktu, získáte něco více než jenom klasický vážící nástroj s digitálním displejem. Tyto váhy jsou mnohdy nazývány jako inteligentní, popřípadě diagnostické nebo analytické. Jejich nadstavbou je řada funkcí, které vám změří další hodnoty vaší fyzické schránky. Od zastoupení tuku přes množství vody v těle až po ideální denní počet přijatých kalorií.

Chytré digitální váhy jsou dokonce vybaveny i nejrůznějšími komunikačními kanály, jakými jsou například porty USB či bezdrátová technologie Bluetooth. Pak takovou váhu můžete bez problému propojit nejenom s počítačem, ale také s chytrým telefonem. Tyto osobní váhy dokáží v plném rozsahu posoudit vaši kompletní životosprávu a umožní vám řadu měřených údajů ukládat pro pozdější vyhodnocení.

Zde se hodí zmínit, že pro tyto nadstavbové analýzy je skrz elektrody ve váze používán elektrický proud. Toho do vás přístroj vpustí sice opravdu malé množství, nicméně osoby používající kardiostimulátory by se nákupu chytrých vah měly vyvarovat. I malé hodnoty elektrického proudu totiž mohou kardiostimulátor poškodit. Počítat musíte také s tím, že tyto multifunkční váhy patří mezi dražší typy osobních vah, navíc se kvůli jejich možnostem můžete potýkat s trochu složitějším ovládáním.

Vzhled

Pokud jde o bližší parametry osobních vah, pojďme se zaměřit nejprve na vzhled. Ten hraje u mnoha zákazníků poměrně důležitou roli. A to si uvědomuje i řada předních výrobců osobních vah. Není proto zvláštní, že na trhu můžete narazit na bezpočet nejrůznějších designových provedení. Podle použitého materiálu se váhy dělí do dvou skupin.

 • Plastové osobní váhy
 • Skleněné osobní váhy

Ty levnější výrobky jsou spojeny s plastem. U dražších narazíte na elegantněji vyhlížející tvrzené sklo. Dalšími doplňky mohou být i prvky z nerezové oceli, dřeva a dalších materiálů. Omezovat se mimochodem nemusíte ani jedinou průhlednou variantou skla. K dispozici je bezpočet barevných verzí a vzorů, které mimo jiné svou tematikou nadchnou také ty nejmenší.

Při výběru vhodného vzhledu narazíte na osobní váhy hranaté, zaoblené, kulaté, obrázkové, ale také extravagantní. Ty se mohou stát nepřehlédnutelnou součástí vašeho interiéru nebo výživového studia.

Rozměry

Rozměry osobní váhy mohou být důležitým kritériem při výběru výsledného produktu ze dvou důvodů. Jednak v případě, že váha bude ukládána do omezeného prostoru, jednak při nákupu vlastníky větších nohou. Pokud se vám totiž obě chodidla na plochu váhy nevejdou, hrozí, že měření bude nepřesné. Většina vah se pyšní podobnými rozměry, jen ty chytré a inteligentní mohou nabývat trochu větších velikostí. Pokud jde o hmotnost váhy, pak nejlehčími budou základní plastové varianty.

Nosnost a přesnost měření

Daleko důležitějším parametrem nežli vzhled a rozměry se pro vás stane nosnost váhy. Tedy údaj prezentující to, jak těžkou osobu bude schopna váha zvážit. Nejnižší nosnost započíná na 100 kg, obvykle je to ale kolem 120 – 150 kg. Výjimkou nejsou ani osobní váhy, které dokáží bez problému zvážit člověka s hmotností nad 220 kg. Nosnost byste měli volit především na základě toho, kdo všechno bude váhu používat. Výsledný parametr pak zvolíte na základně váhy toho nejtěžšího člena vaší rodiny nebo klienta fitness centra.

S měřením dozajista souvisí také přesnost předkládaných hodnot. U většiny vah je definována jistá odchylka, a to v závislosti na tom, jaké měřící senzory jsou používány a o jak propracované zařízení jde. Ty nejlepší váhy na trhu mají přesnost s odchylkou mezi 5 g až 50 g. Většina standardních vah měří s přesností do 500 g. Jen ty nejlevnější a spíše mechanické osobní váhy jsou schopny splést se až o 2 kg.

Funkce

Tato kapitola je primárně zaměřena na chytré osobní váhy. Prostřednictvím několika následujících řádků vám představíme možnosti měření inteligentních vah. Kromě základní tělesné hmotnosti s nimi totiž můžete měřit i spoustu dalších věcí.

 • Svalová hmota – Váha změří podíl vaší svalové hmoty v těle, a to u příčně pruhovaných i hladkých svalů. Pomůže jí k tomu princip bioimpedance, tedy různého odporu živého materiálu při průběhu slabého elektrického signálu. Přes svaly totiž proud putuje rychleji než přes tuk.
 • Obsah vody – Zjistíte obsah vody ve svalstvu. I tento údaj se měří bioimpedancí.
 • Viscerální tuk – Osobní váha dokáže změřit množství viscerálního tuku člověka. Ten se obvykle ukládá v břišní dutině a obaluje vaše vnitřní orgány. Zvyšuje riziko cukrovky a je pro zdraví člověka mnohem nebezpečnější než tuk podkožní.
 • Hmotnost kostí – Propracovaná analýza zobrazující celkovou hmotnost kostí v těle, hmotnost kalcia a minerálů v nich obsažených.
 • Bazální metabolická spotřeba – Tento údaj je znám pod zkratkou BMR a prezentuje množství kalorií nutné pro 24hodinové fungování organismu bez zátěže. Odvíjí se od věku, pohlaví, průměrné fyzické aktivity a množství svalové hmoty.
 • AMR – Ukazuje, kolik kalorií potřebuje váš organismus na pokrytí průměrné denní aktivity. Společně s BMR se používají pro výpočet počtu kalorií, které by měl člověk přijímat, aby si dle svých preferencí udržel váhu nebo zhubnul.
 • BMI – Jeden z nejznámějších ukazatelů, který bere v potaz poměr mezi vaší hmotností a výškou. Je tedy nutné zmínit, že jeho vypovídající hodnota není vždy vysoká – protože svaly jsou těžší než tuk, bude mít osvalený sportovec horší výsledek BMI než člověk s mírnou nadváhou, ačkoliv ve skutečnosti je na tom zdravotně lépe. Existují i hodnověrnější ukazatele zdravotního stavu, například BAI index. (Zdroj: The Calculator Site)
 • Metabolický věk – Zkoumání bazálního metabolismu na základě věku člověka. Metabolický věk je průměrný věk, který mají lidé s metabolismem podobným vašemu. Pokud je tedy váš metabolický věk vyšší než skutečný, pravděpodobně se cítíte starší a váš metabolismus potřebuje zrychlit.
 • Ovládání – Většina osobních vah je ovládána za pomoci stisku příslušného tlačítka, popřípadě vše vyhodnocují automaticky. Výjimkou nejsou ani některé dražší modely umožňující hlasové ovládání.
 • Interní paměť – Dražší váhy disponují vlastní pamětí pro více vážících se osob. Pod svým profilem si uložíte fyzické parametry, váhu a ostatní údaje. Při vážení si pak vyberete pouze vlastní profil a naměřená data se budou ukládat přímo k němu. Některé váhy dokonce uživatele rozpoznají samy.
 • Různé režimy – Na některých váhách si můžete nastavit další charakteristiky vašeho těla. Zařadíte se například do režimu sportovce nebo dítěte. Váha tuto skutečnost vezme v úvahu, což je užitečné během měření BMI nebo podobných funkcí. Jiné váhy zase můžete přepnout do režimu váhy kuchyňské a využít je při vážení potravin. Minimální zvážená hodnota se poté pohybuje kolem 100 g.
 • Konektivita – Jak už bylo zmíněno v jedné z předchozích kapitol, osobní váhy je možné propojit i s ostatními zařízeními, a to například prostřednictvím technologie Bluetooth a Wi-Fi. U mobilní telefonů jsou podporovány operační systémy iOS a Android.
 • Zabudovaný budík – S nastavitelným alarmem budete mít jistotu, že se nezapomenete zvážit pravidelně ve stejnou hodinu.
 • Indikátory – Při vážení budete na nejrůznější situace a naměřené hodnoty upozorňováni prostřednictvím barevných indikátorů.
 • Oddělitelný displej – Modernější osobní váhy vám umožní oddělit z hlavního těla magnetický displej. Ten poté umístíte někam do výšky očí, abyste se u vážení nemuseli předklánět. Alternativou může být také váha s rámem, na který je displej připevněný.

Cena

Pořizovací náklady na osobní váhy obvykle odpovídají tomu, jak kvalitní výrobek máte v úmyslu zakoupit, a co od takového přístroje vlastně očekáváte. Při výběru nové váhy se zaměřujte hlavně na prověřené výrobce, mezi které patří Beurer, Omron, Sencor, Tanita, Nokia, Salter, Medisana, Bravo, Radwag, Soehnle, Gallet a Xavax.

Cena do 500 Kč

Za málo peněz málo muziky, a to platí také v oblasti osobních vah. Za tuto cenu pořídíte obvykle mechanické váhy, popřípadě levnější digitální váhy. Jejich primárním úkolem bude pouze měřit vaši tělesnou hmotnost.

Cena od 500 Kč do 2 000 Kč

Těšit se můžete na bohatší výběr digitálních vah, které budou spojeny s modernějším designem a vyšší nosností kolem 150 kg. Přesnost vážení těchto produktů se pohybuje kolem 300 g až 500 g, takže docílit můžete i lepších výsledků. Některé váhy této cenové kategorie jsou schopny změřit tuk v lidském těle.

Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Při této investici získáte chytré digitální váhy s nosností až 160 kg. Očekávat můžete Bluetooth, řadu funkcí a minimální odchylku při měření, která se pohybuje kolem 50 g až 200 g. Velký důraz je kladen na snadné ovládání, možnost ukládání výsledků měření více osob najednou a originální vzhled.

Cena nad 4 000 Kč

Pokud si připlatíte, obdržíte skutečně profesionální osobní váhu, která vám bude schopna změřit spoustu údajů od množství tuku v těle přes hmotnost kostí až po vodu ve svalech nebo bazální metabolismus. Značkové výrobky pro domácí užití mohou dosahovat nákladů kolem 15 000 Kč, nabízí vysokou nosnost až 220 kg, minimální odchylku 5 g a lze je propojit s počítačem a chytrým telefonem.

Jak se správně vážit

Pokud chcete, aby vážení vaší tělesné hmotnosti, popřípadě měření přidružených údajů, bylo efektivní a přínosné, měli byste vědět, jak a kdy se vážit. Na to vám odpoví několik níže uvedených bodů, které je třeba brát vážně.

 • Váhu mějte postavenou na rovném a dostatečně pevném povrchu, aby nedocházelo ke zkreslování hodnot.
 • Vážení provádějte ideálně ve stejnou dobu, a to nejlépe ráno hned po toaletě, a ještě před tím, než sníte první jídlo.
 • Vážit byste se měli pouze ve spodním prádle a bez jakékoliv obuvi (pro inspiraci doporučujeme článek Jak vybrat trenky).
 • Frekvence vážení záleží na vás podle toho, s jakou přesností a pravidelností chcete sledovat tělesné hodnoty.

Použité a další zajímavé zdroje:

https://www.thecalculatorsite.com/articles/health/alternatives-to-bmi.php

https://www.mojezdravi.cz/hubnuti/zdrave-navyky-stihlych-lidi-co-jim-pomohlo-shodit-vahu-4904.html

https://www.omnicalculator.com/health/rmr

http://www.absi-kalkulator.cz


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Osobní váhy
Průměrné hodnocení 4.6 z 19 hlasů