Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších osobních vah

Ukázka produktu ve srovnání osobních vah

Většina lidí touží po tom, vědět kolik váží. A to platí dvojnásob v situaci, kdy se snažíte shodit nějaké to kilo navíc. K tomuto účelu je osobní váha jako stvořená. Praktický pomocník do libovolné domácnosti, ale také nedílná součást fitness center, sportovních klubů a podobných zařízení.

Při výběru osobní váhy byste si měli uvědomit, co od takového produktu vlastně očekáváte. Dávno pryč jsou doby, kdy váha změřila pouze vaši hmotnost, a to bylo všechno. Novodobé přístroje toho umí daleko více a mohou se stát vašimi významnými pomocníky při redukční dietě a zdravém životním stylu.

Nákup osobní váhy byste měli přizpůsobit především svým požadavkům. V článku Jak vybrat osobní váhu vás seznámíme s několika důležitými technickými parametry vah a představíme vám jejich možnosti vážení.


Nejlepší osobní váhy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Nosnost (kg) Přesnost (g) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Emos PT718 Emos PT718 150 100 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Xiaomi Mi Smart Scale 2 Xiaomi Mi Smart Scale 2 150 50 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Omron BF511 Omron BF511 150 100 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Garmin Index Garmin Index 181 100 3 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Emos EV106 Emos EV106 180 100 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Beurer BF 700 Beurer BF 700 180 100 1 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sencor SBS 113SL Sencor SBS 113SL 150 100 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sencor SBS 5050 Sencor SBS 5050 150 100 250 Kč Zobrazit nabídky
Recenze AEG PW 5653 AEG PW 5653 150 100 750 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Huawei AH100 Huawei AH100 150 50 600 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat osobní váhu

Osobní váhy si popíšeme od samotného prvopočátku, to znamená od toho nejzákladnějšího rozdělení, jakým jsou mechanické a digitální váhy. Na úvodní kapitolu bude navazovat další, která vám prozradí hlavní rozdíly mezi klasickou a chytrou digitální váhou.

Pokud jde o jednotlivé parametry osobních vah, zaměříme se nejenom na výsledný vzhled, ale i ostatní důležité věci. Rozměr osobní váhy, nosnost a v neposlední řadě funkční výbava. Ta se bude týkat především modernějších a novodobějších přístrojů.

V závěru článku se zmíníme o správném měření a odhalíme výši pořizovacích nákladů rozhodujících o tom, jaký produkt můžete získat v daném cenovém rozpětí.

Mechanická vs. digitální váha

První hlavní rozdělení osobních vah souvisí s tím nejzákladnějším. Na trhu si můžete vybírat mezi mechanickými a digitálními váhami, které se liší nejenom svým vzhledem, ale hlavně vážícím mechanismem a zobrazením výsledných informací.

Mechanická osobní váha

Mechanické osobní váhy zná bezpochyby každý. Používali se za dob našich babiček a současní výrobci v jejich produkci pokračují dodnes. Tyto váhy jsou primárně určeny pro nenáročné zákazníky. Ve prospěch mechanické osobní váhy hovoří především jednoduchost, rychlost měření a v neposlední řadě nízké pořizovací náklady.

Počítat byste ovšem měli s tím, že přesnost předkládaných výsledků nemusí být dokonalá.

Digitální osobní váha

Součástí tohoto typu osobní váhy už není mechanická ručička zobrazující výslednou váhu, ale LCD displej z tekutých krystalů. Při vážení se vám dostane o něco přesnějších výsledků než u mechanické digitální váhy. Velice často narazíte na kvalitnější zpracování a modernější design.

Digitální osobní váhy jsou samozřejmě spojeny s vyššími pořizovacími náklady dle vašich požadavků na celkový vzhled.

Klasické vs. chytré váhy

Nyní přejděme pouze k digitálním váhám, o kterých mimochodem bude pojednávat i zbývající část tohoto článku. Řada výrobců dělí digitální váhy ještě na další dvě kategorie podle toho, co od osobní váhy očekáváte.

 • Klasická digitální váha
 • Chytrá digitální váha

Klasická digitální váha

Tu jsme si popsali o kapitolu výše. Jde o moderní osobní váhu s LCD displejem, která primárně slouží pouze pro měření výsledné tělesné hmotnosti člověka. Nic jiného od takového výrobku rozhodně neočekávejte.

Chytrá digitální váha

Jak už prozrazuje název tohoto produktu, získáte něco více než jenom klasický vážící nástroj s digitálním displejem. Tyto váhy jsou mnohdy nazývány jako inteligentní, popřípadě diagnostické. Jejich nadstavbou je řada nejrůznějších funkcí, které vám přiblíží hodnoty vaší fyzické schránky. Od zastoupení tuku, až po množství vody v těle.

Chytré digitální váhy jsou dokonce vybaveny i nejrůznějšími komunikačními kanály, jakými jsou například porty USB či bezdrátová technologie Bluetooth. Pak takovou váhu můžete bez problému propojit nejenom s počítačem, ale také s chytrým telefonem. Tyto osobní váhy dokáží v plném rozsahu posoudit vaši kompletní životosprávu a umožní vám řadu měřených údajů ukládat pro pozdější vyhodnocení.

Počítat musíte pouze s tím, že se jedná o dražší typy osobních vah, které se díky svým možnostem pyšní i trochu složitějším ovládáním.

Vzhled

Pokud jde o bližší parametry osobních vah, pojďme se zaměřit nejprve na vzhled. Ten hraje u mnoha zákazníků poměrně důležitou roli. A to si uvědomuje i řada předních výrobců osobních vah. Není proto s podivem, že na trhu můžete narazit na bezpočet nejrůznějších designových provedení.

 • Plastové osobní váhy
 • Skleněné osobní váhy

Ty levnější výrobky jsou spojeny s plastem. U dražších narazíte na elegantně vyhlížející sklo. Jeho nedílnou součástí mohou být i nerezové doplňky, dřevo a další prvky. Omezovat se mimochodem nemusíte jen jedinou průhlednou variantou skla. K dispozici je bezpočet barevných verzí a vzorů, které mimo jiné svou tematikou nadchnou také ty nejmenší.

Při výběru vhodného vzhledu narazíte na osobní váhy hranaté, zaoblené, kulaté, obrázkové, ale také extravagantní. Ty se mohou stát nepřehlédnutelnou součástí vašeho interiéru.

Rozměry

Rozměry osobní váhy mohou být důležitým kritériem při výběru výsledného produktu jen u zákazníků ukládajících váhu do omezeného prostoru nebo tam, kde na ni mají vymezené příslušné místo. Většina vah se pyšní podobnými rozměry, jen ty chytré a inteligentní mohou nabývat trochu větší velikosti. Pokud jde o hmotnost váhy, pak nejlehčí budou asi základní skleněné varianty.

Nosnost a přesnost měření

Daleko důležitějším parametrem nežli vzhled a rozměry se pro vás stane nosnost váhy. Tedy údaj prezentující to, jak těžkou osobu bude schopna váha zvážit. Nejnižší nosnost započíná na 100 kg, obvykle je to ale kolem 120 – 150 kg. Výjimkou nejsou ani osobní váhy, které dokáží bez problému zvážit člověka s hmotností nad 220 kg. Nosnost byste měli volit především na základě toho, kdo všechno se bude na váze vážit. Výsledný parametr pak zvolíte na základně váhy toho nejtěžšího člena vaší rodiny.

S měřením dozajista souvisí také přesnost předkládaných hodnot. U většiny vah je definována jistá odchylka, a to v závislosti na tom, jaké měřící senzory jsou používány a o jak propracované zařízení jde. Ty nejlepší váhy na trhu mají přesnost s odchylkou cca do 5 g až 50 g. Většina standardních vah měří s přesností do 500 g. Jen ty nejlevnější a spíše mechanické osobní váhy jsou schopny disponovat odchylnou měření až 2 kg.

Funkce

Tato kapitola je primárně zaměřena na chytré osobní váhy. Prostřednictvím několika následujících řádků vám představíme možnosti měření inteligentních vah. Kromě základní tělesné hmotnosti s nimi totiž můžete měřit i spoustu dalších věcí.

 • Svalová hmota – Váha změří podíl vaší svalové hmoty v těle, a to u příčně pruhovaných i hladkých svalů.
 • Obsah vody – Zjistíte obsah vody ve svalstvu.
 • Viscerální tuk – Osobní váha dokáže změřit množství viscerálního tuku člověka. Ten se obvykle ukládá v břišní dutině a obaluje vaše vnitřní orgány.
 • Hmotnost kostí – Propracovaná analýza zobrazující celkovou hmotnost kostí v těle.
 • Bazální metabolická spotřeba – Tento údaj je znám pod zkratkou BMR a prezentuje množství kalorií vhodných pro výměnu základních látek.
 • Fyzická kondice – Údaj skrývající se za známou zkratkou BMI, která bere v potah poměr mezi vaší svalovou hmotou a tělesným tukem.
 • Metabolický věk – Zkoumání bazálního metabolismu na základě věku člověka.
 • Ovládání – Většina osobních vah je ovládána za pomoci stisku příslušného tlačítka, popřípadě vše vyhodnocují automaticky. Výjimkou nejsou ani některé dražší modely umožňující hlasové ovládání.
 • Interní paměť – Dražší váhy disponují vlastní pamětí pro více vážících se osob. Pod svým profilem si uložíte fyzické parametry, váhu a ostatní údaje. Při vážení si pak vyberete pouze vlastní profil a naměřená data se budou ukládat přímo k němu.
 • Konektivita – Jak už bylo zmíněno v některé z předchozích kapitol, osobní váhy je možné propojit i s ostatními zařízeními, a to například prostřednictvím technologie Bluetooth a Wifi. U mobilní telefonů jsou podporovány operační systémy iOS a Android.
 • Indikátory – Při vážení budete na nejrůznější situace a naměřené hodnoty upozorňovány prostřednictvím barevných indikátorů.
 • Oddělitelný displej – Modernější osobní váhy vám umožní oddělit z hlavního těla magnetický displej. Ten si připevníte například do výšky před sebou.

Jak se správně vážit

Pokud chcete, aby vážení vaší tělesné hmotnosti, popřípadě měření přidružených údajů bylo efektivní a přínosné, měli byste vědět, jak a kdy se vážit. Na to vám odpoví několik níže uvedených bodů, které je třeba brát vážně.

 • Váhu mějte postavenou na rovném a dostatečně pevném povrchu, aby nedocházelo ke zkreslování hodnot.
 • Vážení provádějte ideálně ve stejnou dobu, a to nejlépe ráno hned po toaletě, a ještě před tím, než sníte první jídlo.
 • Vážit byste se měli pouze ve spodním prádle a bez jakékoliv obuvi (pro inspiraci doporučujeme článek Jak vybrat trenky)
 • Frekvence vážení záleží na vás podle toho, s jakou přesností a pravidelností chcete sledovat tělesné hodnoty.

Cena

Pořizovací náklady na osobní váhy obvykle odpovídají tomu, jak kvalitní výrobek máte v úmyslu zakoupit, a co od takové přístroje vlastně očekáváte. Při výběru nové váhy se zaměřujte hlavně na prověřené výrobce, mezi které patří Beurer, Omron, Sencor, Tanita, Nokia, Salter, Medisana, Bravo, Radwag, Soehnle, Gallet a Xavax.

Cena do 500 Kč

Za málo peněz, málo muziky, a to platí také v oblasti osobních vah. Za tuto cenu pořídíte obvykle mechanické váhy, popřípadě levnější digitální váhy. Jejich primárním úkolem bude pouze měřit vaši tělesnou hmotnost.

Cena od 500 Kč do 2 000 Kč

Těšit se můžete na bohatší výběr digitálních vah, které budou spojeny s modernějším designem a vyšší nosností kolem 150 kg. Přesnost vážení těchto produktů se pohybuje kolem 300 g až 500 g, takže docílit můžete i lepších výsledků. Některé dražší váhy jsou schopny změnit tuk v lidském těle.

Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Při této investici získáte chytré digitální váhy s nosností až 160 kg. Očekávat můžete řadu funkcí a minimální odchylku při měření, která se pohybuje kolem 50 g až 200 g. Velký důraz je kladen na snadné ovládání, možnost ukládání výsledků měření více osob najednou a originální vzhled.

Cena nad 4 000 Kč

Pokud si připlatíte, obdržíte skutečně profesionální osobní váhu, která vám bude schopna změřit spoustu údajů od množství tuku v těle, přes hmotnost kostí, až po vodu ve svalech nebo bazální metabolismus. Značkové výrobky pro domácí užití mohou dosahovat nákladů kolem 15 000 Kč, nabízí vysokou nosnost až 220 kg, minimální odchylku 5 g a lze je propojit s počítačem a chytrým telefonem.