Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších outdoorových batohů

Žádný vášnivý cestovatel se neobejde bez adekvátního vybavení. Kromě vhodného oblečení a obutí mezi něj bezesporu patří i batoh na úrovni. Dokázali byste si představit cestu bez možnosti alespoň část nákladu uschovat v bezpečném zavazadle na zádech?

Pečlivá volba batohu patří k tomu nejdůležitějšímu, co potřebujete pro zdárný průběh své túry. Musí poskytovat dostatečný vnitřní objem pro vložení všeho potřebného a kvalitní ergonomii, jež pomůže omezit bolesti zad a hlavy.

Vzhledem k tomu, že na pultech obchodů se objevují stovky, ba tisíce modelů, rozhodli jsme se pro sepsání následujícího článku Jak vybrat outdoorový batoh. Naleznete v něm přehled těch nejdůležitějších parametrů pro správný výběr batohu, stejně jako cenové okénko. Jeho prostudováním byste měli získat alespoň základní přehled o tom, na co se během nákupu soustředit.Jak vybrat outdoorový batoh

Zvolit si správný batoh není záležitostí několika minut. Připravte se na to, že v obchodě „ztvrdnete“ klidně i po dobu několika dlouhých hodin, zejména pokud vybíráte skutečně pečlivě. V prvé řadě zvolte takový objem zavazadla, který bude odpovídat plánované zátěži.

Promyslete si též nákup typu batohu dle vykonávané aktivity, jelikož každý z nich se vyznačuje trochu jinými charakteristikami. Důkladně si ověřte nosný systém, na jehož provedení závisí váš komfort. Vyberte si oblíbený způsob plnění. Překontrolujte jakost užitého materiálu, zejména pak švy a spoje – slabá místa každého kusu látky. V neposlední řadě si buďte jisti, že naplněný batoh unesete a zvolte odpovídající příslušenství a doplňky.

Na závěr se jako vždy krátce pověnujeme cenám. Na základě analýzy jsme identifikovali tři základní intervaly, do nichž lze veškerou produkci na trhu rozčlenit. Jen letmým pohledem tak získáte alespoň rámcový přehled o tom, co můžete za své peníze očekávat.

Objem

Ještě předtím, než se začnete prohrabovat konkrétními modely, zvažte, kolik věcí s sebou plánujete vzít. Objem batohu se udává v litrech a určuje velikost vnitřního prostoru. Nelze jej ovšem slepě zaměnit s maximální hmotností, neboť každý předmět má jiné rozměry. Kupříkladu vložením spacáku sice zaberete třeba polovinu objemu, přičemž hmotnost vzroste o pouhých pár kil.

Každý výrobce má svůj vlastní systém měření objemu. Nezřídka se tedy dostanete do situace, že dva velmi podobné batohy se liší i o 15 litrů. Vnitřní kapacitu mají ve skutečnosti navlas stejnou. I proto se vyplatí vydat se do kamenné prodejny a zavazadla si řádně osahat.

Standardně se setkáte s rozdělením batohů do tří skupin podle objemu:

 • 30–50 litrů – do měst nebo na jednodenní výlety, nízká váha a minimální velikost
 • 50–70 litrů – pro náročnější turisty, kvalitnější ergonomie, bederní a hrudní pásy, vyšší hmotnost
 • Nad 70 litrů – mohutné expediční batohy určené do nejnáročnějších podmínek, velký vnitřní prostor, značná hmotnost a rozměry (Ze zdroje: Outdoortipy.cz)

Řídíte se při nákupu heslem čím více, tím lépe? Raději si takový přístup promyslete, neboť s rostoucím objemem batohu se zvětšují i jeho rozměry a hmotnost. K čemu vám bude masivní krosna, když ji nebudete mít čím naplnit, nebo ji plnou dokonce ani nezvednete?

Typ

Pojem outdoorový batoh bývá obvykle využíván pro označení těžkých expedičních báglů určených k dlouhodobému pobytu v extrémních podmínkách. Jelikož se zabýváme batohy obecně, považujeme za důležité informovat i o všech ostatních typech, na něž můžete při svém nákupu narazit. Patří mezi ně:

 • Krosny
 • Expediční batohy
 • Turistické batohy
 • Sportovní batohy
 • Batohy na výlety a do města
 • Batohy na palubu
 • Fotobatoh

Krosny

Pojem krosna dnes často splývá s rozměrnými expedičními batohy. Ve skutečnosti se od sebe oba druhy poměrně výrazně liší. Jako krosny označujeme zavazadla s pevnou vnější konstrukcí, která zásadním způsobem zvyšuje nosnost zavazadla. Dříve se jednalo o dominantní skupinu určenou náročným cestovatelům a horalům. Pro svou vysokou hmotnost jsou krosny postupně nahrazovány expedičními batohy s vnitřní konstrukcí.

Expediční batohy

Expediční batohy se těší velké oblibě mezi vášnivými cestovateli. Jsou určeny náročným zákazníkům, kteří plánují strávit několik dlouhých dnů až týdnů v naprosté divočině. Objem přesahující 50 litrů umožňuje vložit veškeré potřebné vybavení, včetně horolezeckého náčiní. Díky odlehčené konstrukci, polstrování, bederním a hrudním pásům budete schopni bez větších problémů unést i značnou hmotnost.

Turistické batohy

Plánujete strávit pár dní pod širákem? Poohlédněte se po adekvátním turistickém batohu o objemu od 30 do 50 litrů. Pohodlně do něj umístíte karimatku a rozumně rozdělený vnitřní prostor s velkým množství kapes vám umožní si všechny věci pěkně zorganizovat.

Samozřejmostí bývají vyztužená záda a kvalitní bederní pás podílející se na rovnoměrném rozdělení zátěže. Ramenní popruhy lze snadno přizpůsobit postavě nosiče, díky čemuž s ním budete moci bez problémů překonat i několik desítek kilometrů najednou.

Sportovní batohy

Vydáváte se běhat, na brusle nebo plavat? Jistě si někam potřebujete uložit pití, svačinu případně deku k sezení. Pro tyto účely pátrejte v nabídce sportovních batohů. Vynikají svou nízkou hmotností a jsou navrženy tak, aby na zádech nepřekážely ani při intenzivním pohybu. Objem okolo 30 litrů je dostatečný pro uložení nezbytných věcí. Karimatku ani spacák však do něj nesbalíte.

Batohy na výlety a do města

Nejmenší baťůžky o objemu do 30 l se skvěle hodí na jednodenní výlety nebo každodenní nošení do práce či školy. Vnitřní prostor je dostatečný pro uložení nejpotřebnějšího vybavení jako jsou potraviny, notebook, MP3 přehrávač nebo kniha. Moderní zádové systémy se starají o adekvátní rozložení zátěže a větrání oblasti zad.

Na trhu se nacházejí i modely bez bederních nebo hrudních pásů. Doporučujeme je ovšem během nákupu aktivně vyhledávat, neboť vám významně usnadní cesty.

Batohy na palubu

Plánujete dlouhý let a nechcete nechávat všechny své osobní věci v zavazadlovém prostoru? Poohlédněte se po odpovídajícím batohu na palubu. Produkty spadající do této kategorie se sice obvykle nepyšní žádnými doplňky ani pohodlným nošením, jejich velikosti jsou však dimenzovány s ohledem na bezproblémový nástup do letadla.

Fotobatohy

Jestliže jste hrdými majiteli velkých a drahých fotoaparátů jistě chcete mít své vybavení bezpečně uloženo v zavazadle odpovídající úrovně. Fotobatohy jsou skvěle polstrovány, čímž obsah chrání před pádem a poškozením. Důmyslné rozdělení vnitřního prostoru dovoluje snadné rozdělení všech součástek foťáku.

Nosný systém

Zdaleka nejdůležitější roli v optimálním rozložení váhy sehrává nosný systém. Přímo rozhoduje o vašem komfortu a také o tom, jakou vzdálenost zvládnete s batohem na zádech najednou urazit. V zásadě se skládá ze soustavy popruhů a bederního pásu, na něž se rozděluje celková hmotnost zavazadla. Bývá využito znalostí o těžišti komfortu, důraz musí být kladen i na adekvátní odvětrávání.

Důležitým prvkem je výztuha zad, která se přímo stará o rozložení váhy. Vzhledem k tomu, že se na ni často šetří, zaměřte se na ni během nákupu a důkladně zkontrolujte. Jestliže na ní výrobce šetří, výsledkem je batoh, z jehož nošení rychle začnou bolet záda nebo dokonce deformuje páteř. Podle druhu konstrukce rozlišujeme tři možná provedení:

 • Batohy bez konstrukce – nízká hmotnost, skladnost, optimální větrání, nevhodné k nošení těžkých nákladů, pěnová výztuha v celé ploše zad
 • Batohy s vnější konstrukcí (krosny) – v poslední době ustupují, vysoká hmotnost, nosnost těžkých nákladů, velké množství přihrádek, perfektní větrání
 • Batohy s konstrukcí – vnitřní konstrukce, pevný zádový systém pro rozložení váhy, plastová výztuha, kompresní popruhy pro zachycení nákladu dobré odvětrávání, nosnost nad 30 kilogramů

Plnění

Před každou cestou je batoh nejprve nutné naplnit. Možná ještě důležitější ovšem je se k uloženému obsahu pohodlně dostat. I z toho důvodu si během nákupu způsob plnění zavazadla důkladně ověřte, protože asi nikoho nepotěší, když musí kvůli předmětu uloženému na dně vytáhnout dvě třetiny uložených věcí. I zde rozlišujeme tři základní systémy plnění:

 • Horní plnění – klasický způsob, snadný přístup k uloženému obsahu, odolnost proti vlhkosti, minimální šance selhání, špatný přístup k hlouběji uloženým věcem
 • Čelní plnění – komora přístupná z čela, snadnější plnění, lepší organizace vnitřního prostoru, nutnost důkladného zajištění vstupu, silné zatěžování zipů
 • Kombinované plnění – kombinace výhod obou systémů, vysoká cena, u nás není příliš rozšířeno

Materiál

Rozhodující vliv na délku užívání batohu má logicky úroveň použitého materiálu. Ten by měl vydržet i poměrně výraznou zátěž a zajišťovat alespoň částečnou odolnost proti vlhkosti. Největší díl pozornosti věnujte švům a spojům, neboť jde o slabá místa každého batohu. Jestliže vidíte trčící nitě nebo se zavazadlo dokonce na některých místech párá, vyhněte se mu velkým obloukem.

Ačkoliv se výrobci často předhánějí v tom, kdo uvede na trh sofistikovaněji pojmenovaný materiál, nejčastěji nejlepších výsledků dosahuje stará dobrá klasika. Obecně platí, že čím hrubší látka je, tím lépe se popasuje i s ostrými větvemi nebo kameny. Doporučujeme se zaměřit i na přítomnost těchto užitečných úprav:

 • Ripstopová látka – malé čtverečky v látce, zabraňující dalšímu roztržení po vzniku menší trhliny, obvykle v nejrizikovějších místech
 • Provázkový jezdec zipu – spolehlivější než kovový, jenž má tendenci praskat
 • Nepromokavá úprava – nikdy nebývá zcela 100%, pomůže alespoň při menší vlhkosti

Hmotnost

Během nákupu nezapomínejte zohlednit ani hmotnost zvoleného modelu. Kilogramy logicky přibývají se stoupajícím objemem a sílící konstrukcí, nikdy by se neměla přesáhnout kritická mez. Ta je stanovena hmotností, kterou jste schopni unést na svých zádech, což je navýsost individuální parametr.

V posledních letech se stále více rozmáhá móda tzv. ultralehkých batohů. Pyšní se sice o něco nižší hmotností oproti svým klasickým protějškům, jejich životnost je ale poněkud kratší. Látky nízké hmotnosti totiž jsou tenčí a slabší, tudíž neposkytují takovou ochranu jako jejich silnější protějšky.

Příslušenství a doplňky

Co by to byl za batoh, kdyby nenabízel nějaké to příslušenství nebo doplňky navíc? Přeci jen jsme v 21. století a jednotliví výrobci se doslova předhánějí v tom, aby si zákazníci jejich výtvorů všimli. Za zmínku stojí alespoň tato základní sedmička:

 • Pláštěnky – ochrana proti dešti
 • Sítě – pro sušení vlhkých věcí za pochodu
 • Boční kapsy – dodatečný úložný prostor po stranách
 • Popruhy – možnost uchycení karimatky či spacáku
 • Zrcátko – pro případ nouze
 • Píšťalka – komunikační prostředek pro skupinu, pro případ nouze
 • Vak na vodu s hadičkou – k pití bez nutnosti vytahovat láhev z batohu

Když už vyrážíte na výlet, nezapomeňte také na kvalitní obuv. S jejím výběrem vám pomůžeme v článku Jak vybrat turistické boty.

Cena

Co by to byl za článek, kdybychom vás ochudili o cenové okénko? Pořádně jsme si nabídku v obchodech proklepli a identifikovali tři skupiny, v nichž naleznete zavazadla podobných vlastností a tvarů.

Cena do 1 000 Kč

Hledáte batoh do školy nebo do práce? Chcete mít kam si uložit základní potřeby při běhu nebo jízdě na kolečkových bruslích? Poohlédněte se v nejnižší skupině batohů s cenovkou do 1 000 Kč. Zdejší modely se pyšní objemem do 35 litrů, jsou navrženy s ohledem na pohodlí a ergonomii. Nečekejte žádné pokročilejší kreace jako je ripstop nebo luxusní bederní pásy. V méně náročných podmínkách si však s nimi vystačíte bez větších problémů.

Samozřejmostí je výběr ze široké škály designových provedení a barev. Na své si přijdou muži, ženy i děti.

Cena od 1 000 do 2 000 Kč

Ve střední kategorii se pomalu, ale jistě dostává i na modely určené turistům. Objem dosahuje klidně i hranice 45 l a použité materiály si již poradí i s náročnými podmínkami divočiny. Bederní a hrudní pás, pláštěnka nebo boční kapsy jsou samozřejmostí, stejně jako bohatá škála barev a designů.

Cena nad 2 000 Kč

Začínáme na dvou tisících, skončit můžeme i na dvaceti. Tak široké je rozpětí, v němž se pohybují bágly určené nejnáročnějším zákazníkům. Spadají sem jak luxusní turistické, tak i expediční modely a krosny. Objem je v rozpětí od 40 do 90 litrů. Záleží tedy jen na tom, kolik toho unesete. O úrovni popruhů a rozložení hmotnosti se asi nemusíme dlouze rozepisovat. Mnohem více se též uplatňují ripstopové látky a nejrůznější doplňky včetně vaku na vodu.

Použité a další zajímavé zdroje

https://www.outdoortipy.cz/nejlepsi-turisticke-batohy/ 


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 22 hlasů