Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších outdoorových bund

Outdoorová bunda je jednou z důležitých svrchních vrstev v rámci nejrůznějších aktivit. Oblečení, které nás obvykle chrání před nežádoucím chladem, vodou, větrem a dalšími nepříjemnými povětrnostními vlivy. Vždy si ji vybíráme podle toho, k jakému účelu ji potřebujeme a co od ní očekáváme.

Kvalitní outdoorová bunda je především příslibem funkčnosti, ale také ochranou našeho zdraví. Právě její zpracování nám v daných situacích vytváří komfortní podmínky, díky nimž se cítíme pohodlně. Jestliže jste se rozhodli obohatit svůj šatník o novou outdoorovou bundu, přinášíme vám pár tipů a technických rad, na co si dát pozor.

S pomocí článku Jak vybrat outdoorovou bundu vám v maximální možné míře ulehčíme nákup outdoorové bundy.


Nejlepší outdoorové bundy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Materiál Určení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Kilpi MetrixM
Kilpi MetrixM Nylon Pánská 3 900 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Sir Joseph Terag Man
Sir Joseph Terag Man Peří Pánská 4 500 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Hannah MarriM
Hannah MarriM Syntetika Pánská 3 500 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Pinguin Parker
Pinguin Parker Nylon Pánská 4 000 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Alpine Pro Raha
Alpine Pro Raha Polyester Dámská 1 500 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Kilpi Elia
Kilpi Elia Polyester Dámská 1 300 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Husky Nakron
Husky Nakron Syntetika Pánská 3 000 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Husky Lamy
Husky Lamy Polyester Pánské 1 200 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Silvini Lano WJ1304 bunda ocean
Silvini Lano WJ1304 bunda ocean Syntetika Dámská 3 000 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Kilpi Adisa-W LLX007KITRQ
Kilpi Adisa-W LLX007KITRQ Syntetika Dámská 2 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat outdoorovou bundu

Nejprve byste si měli ujasnit, do jakého prostředí a ročního období vlastně potřebujete tento typ svršku. Teprve poté můžete přistoupit k volbě jednotlivých parametrů. Tím nejzásadnějším je určitě výrobní materiál.

Následně je třeba věnovat zvýšenou pozornost vlastnostem outdoorové bundy. Je to třeba nepromokavost, prodyšnost, tepelná odolnost a propustnost vodních par. Kromě těchto zásadních informací se vám hodí i zmínka o ostatních obecných vlastnostech tohoto oblečení.

Nebojte, ani v závěru tohoto článku nezapomeneme na orientační ceny outdoorových bund. Pokud hledáte celkové outdoorové vybavení, podívejte se také na náš článek o tom, jak vybrat outdoorové batohy.

Bunda podle účelu

Na počátku všeho byste si měli jasně odpovědět na to, k čemu budete outdoorovou bundu používat, v jakém prostředí a co od ní vlastně očekáváte. Na trhu je totiž přemíra těchto produktů a vždy se liší svými technickými vlastnostmi. To znamená, že jiná turistická bunda se vám hodí na jaro, jiná zase na podzim, kdy se chystáte do hor.

Jestliže při svých venkovních aktivitách používáte správné vrstvení svršků, pak od outdoorové bundy očekávejte nepromokavost, prodyšnost a zároveň ochranu před větrem. Nejčastěji se prodávají outdoorové bundy jarní a podzimní, výjimkou však nejsou ani ty zimní. V rámci letních výrobků jde spíše jen o hodně slabé turistické bundy.

Ještě, než přistoupíte k volbě konkrétních parametrů, můžete se zamyslet i nad samotným designem outdoorové bundy. Jakému barevnému provedení dáváte přednost. Volíte raději zipy, knoflíky nebo nejrůznější spony a přezky, které mají široké užití hlavně při sportovních aktivitách? Když si uděláte základní představu o vnějšku, výběr vnitřku a složení bude otázkou krátké chvíle.

Výrobní materiál

Jak asi správně tušíte, nejzákladnější informací o outdoorové bundě bude její výrobní materiál. Ten do jisté míry rozhoduje o tom, k jakým účelům budete tento svršek primárně využívat a co vám přinese. Na trhu se můžete setkat hned s několika materiály.

Bavlna

Univerzální výrobní materiál, který je velice často kombinován se syntetickými materiály, aby bylo dosaženo co nejlepších vlastností. Přírodní složení, u kterého lze vypíchnout například snadnou údržbu, prodyšnost, termoregulaci, ale také dobrou absorpci vlhkosti. Bavlna vám nabídne i dostatečnou povrchovou odolnost.

Peří

Jestliže bude hlavním účelem vámi pořizované outdoorové bundy ochrana před zimou, potom byste měli volit ten nejvýkonnější materiál v tomto směru. Tím se stává pochopitelně peří. Musíte být sice opatrnější při jeho údržbě, na druhou stranu se vám odvděčí dlouhou životností a patřičnou spolehlivostí. U peří je třeba sledovat jeden důležitý parametr – plnivost. Ta prezentuje rozpínavost a pružnost peří a udává se v cuinech. Hodnota nad 500 cuin značí kvalitní a dobré peří.

Duté vlákno

Tento materiál je opěvovaný především pro jeho izolační schopnosti. Jeho vzhled je tvarově stálý, a i po mnohých pracích cyklech bude fungovat tak, jako na začátku. Odpovídající izolace je obvykle docíleno použitím dvou vrstev. Vnější a vnitřní, přičemž mezera mezi oběma vytváří právě ono požadované izolované místo.

Polyester a Polypropylen

Syntetické typy vláken se využívají především jako doplňkové. To znamená v kombinaci s dalšími výrobními materiály nebo vrstvami. U polyesteru označovaného jako PES můžete ocenit jeho měkkost, pevnost, ale také elasticitu a tepelně izolační vlastnosti. (Ze zdroje: Outdoortipy.cz)

Naopak při použití polypropylenu si pořizujete bundu s minimální nasákavostí. Tento výrobní materiál je schopen celkem bez problému odvádět všechnu vlhkost z těla. Ve prospěch polypropylenu hovoří vyšší odolnost vůči plísním.

Softshell

Hodně populární materiál, který je používaný u tzv. univerzálních bund. Softshell totiž můžete použít v libovolných podnebných podmínkách. Vyznačuje se nejrůznějšími vlastnostmi přispívajícími k pohodlí a ochraně člověka. Softshell je často využíván v několika vrstvách, díky kterým dochází k požadovanému efektu. Je to voděodolnost, ochrana proti větru, odvod vlhkosti od těla, udržování těla v tepla, ale také prodyšnost a příjemný pocit na omak. Není se proto čemu divit, že softshell je hodně aplikován především u sportovních outdoorových bund.

Microfleece

Další odnož fleecového materiálu, který si oblíbíte hlavně pro jeho funkčnost. Dokonale odvádí vlhkost od těla a zároveň se prezentuje snadnou udržovatelností. Bez sebemenšího problému jej můžete vložit do pračky. Mezi klady microfleecu patří tepelný komfort.

Sympatex

Polyesterová laminační membrána, která je využívána především tam, kde je zapotřebí maximální odvod vody, prodyšnost a odolnost proti větru. Tento materiál se vyznačuje svou kvalitou a nejčastěji na něj můžete narazit v outdoorových bundách určených do extrémních podmínek.

Vlna

Hodně savý a elastický materiál, který dokáže optimalizovat potřebnou teplotu těla. Použití vlny je hodně široké z pohledu venkovních teplot, takže od těch mínusových až do hodně plusových. Její jedinou nevýhodou je vyšší náročnost na údržbu. Používá se vlna jehněčí, čistá vlna, ale také jemná vlna Merino té nejvyšší kvality.

Viskóza

Méně známý, avšak hodně používaný materiál v outdoorových bundách. Mezi jeho typické vlastnosti se řadí savost, nemačkavost a dostatečný chladivý efekt. Viskóza je pochopitelně umělým vláknem. Její obecné vlastnosti jsou hodně blízké bavlně.

Gore-Tex

Gore-Tex je speciálním technickým materiálem s vyšší prodyšností, vodním sloupcem a robustností. Ty nejlepší modely jsou zhotoveny z třívrstvého laminátu. I to hovoří pro celkovou odolnost Gore-Texu. Mezi výhody patří delší životnost.

Speciální materiály

Kromě výše uvedených základních výrobních materiálů outdoorových bund můžete pochopitelně narazit i na spoustu dalších, které lze označit za speciální. Mnohdy jde o konkrétní značky výrobců působících na trhu dlouhá léta a přinášejících nadstandardní vlastnosti. Jen pro představu můžeme jmenovat několik z nich.

 • Gelanots XP
 • Polartec Classic 200
 • Polartec Windbloc
 • Power Stretch
 • Climatic
 • Resstex

Nepromokavost

První z důležitých vlastností outdoorové bundy. Pod pojmem nepromokavost si představte odolnost vrchní vrstvy proti proniknutí vody dovnitř bundy. Jestliže budete hledat v parametrech daného produktu, narazíte na pojem vodní sloupec udávaný v milimetrech a měřený podle normy ISO 811. Čím větší je vodní sloupec, tím vyšší odolnost proti propustnosti vlhkosti do outdoorové bundy. Dle evropských norem je za nepromokavý označován materiál s vodním sloupcem alespoň 1 300 milimetrů. Jen pro příklad uvedeme, že když se opřete bundou o zem, může vznikat tlak až 15 000 milimetrů. Podle použití bundy je tak třeba volit odpovídající vodní sloupec – 3 000, 5 000, 8 000 milimetrů apod. Voděodolnost outdoorové bundy zajišťují tři nejpoužívanější systémy.

 • Membrána
 • Zátěr
 • Voděodolná úprava

Prodyšnost

Zajímat by vás pochopitelně měla také prodyšnost outdoorové bundy, respektive to, jak dokonale je daný model schopen odvádět vznikající vlhkost ven z bundy. Ať už si pořizujete bundu k jakýmkoliv aktivitám, uniká z vašeho těla vlhkost, kterou je třeba odvádět pryč. A právě o této schopnosti vypovídá prodyšnost. I zde dochází k měření výsledných hodnot na základě normy, v tomto případě ISO 11092. Při hledání parametru prodyšnosti se zaměřte na označení Ret. Prodyšnost bude udávána v jednotkách Pa*m2/W. Platí jednoduchá poučka. Čím menší je číslo Ret, tím lepší prodyšnost outdoorová bunda má. Vaším odrazovým můstkem se může stát hodnota Ret = 6 až 13 Pa×m2/W. Takovou prodyšnost lze označit za dobrou. Snižující se číslo přináší ještě lepší vlastnosti, zvyšující se číslo naopak horší.

Tepelná odolnost

Tepelná odolnost je vlastností outdoorové bundy vypovídající o tom, jak velké množství tepla uniká ven prostřednictvím výrobního materiálu. V potaz se bere teplo vytvářené lidským tělem. V tomto případě se zaměřujte na hodnotu Rct, která je prezentována v jednotkách K×m2/W. I u tepelné odolnost existuje jasně dané pravidlo. Čím menší hodnota Rct, tím méně tepla uniká materiálem ven, to znamená, že bunda má lepší tepelnou izolaci. Měření tepelné vodivosti je výrobci realizováno dle normy ČSN EN 31092.

Propustnost vodních par

U outdoorových bund je důležitým parametrem také propustnost vodních par, která je vždy udávána v souladu s ISO 2528. Za tímto údajem se skrývá množství gramů vypařených během 24 hodin z jednoho metru čtverečního výrobního materiálu outdoorové bundy. Tento údaj je prezentován v jednotkách g/m2 za 24 hodin. Se zvyšujícím se číslem propustnosti vodních par získáte lepší vlastnosti z pohledu odvodu vodní páry.

Vlastnosti

Při výběru outdoorové bundy se můžete setkat ještě s dalšími vlastnostmi a parametry těchto výrobků. Prostřednictvím této kapitoly je zmíníme alespoň okrajově, abyste měli představu o tom, co si vlastně pořizujete.

 • Kapuce – Praktický doplněk outdoorové bundy, a to především v okamžiku, kdy vyžadujete nepromokavost výrobku. Kapuce se hodí i při realizaci nejrůznějších sportovních aktivit.
 • Větší límec – Další z přínosných pomůcek bundy. Zvýšený límec zamezuje profukování těla v oblasti krku. To může být celkem nepříjemné.
 • Kapsy – V případě klasických outdoorových bund dochází spíše k minimalizaci kapes. To se pak ve výsledku projevuje i ve snížené hmotnost bundy. Obvykle si vystačíte se dvěma venkovními kapsami na ruce a jednou náprsní, ať už zvenku nebo zevnitř. V rámci náročnějších aktivit pochopitelně můžete sáhnout po outdoorových bundách s více kapsami.
 • Hmotnost – Podle toho, jakému výrobnímu materiálu dáte přednost, lze očekávat i výslednou hmotnost tohoto svršku. Hmotnost outdoorové bundy se může pohybovat od několika desítek gramů až po váhu nad jeden kilogram.
 • Velikost – Myslete na to, že každý výrobce bundy má trochu jiné parametry klasického značení. Kromě označení velikosti S, M, L, XL a XXL je vhodné přihlížet buď k číselnému označení nebo ke skutečným rozměrům.
 • Barva – U barevného podání se meze dozajista nekladou. Na své si v tomto směru přijde naprosto každý.
 • Zipy v podpaží – Některé typy bund jsou vybaveny buď zipy v podpaží nebo mají v této oblasti použité prodyšnější materiály. A to především kvůli lepšímu odvodu vlhkosti z lidského těla.

Cena

V případě outdoorových bund máte určitě na výběr. Na trhu je řada prověřených značek, které se pochopitelně liší svou kvalitou, výrobními materiály a v neposlední řadě i cenovými náklady. Mezi prověřené výrobce těchto svršků patří Hannah, Husky Kilpi, Loap, Nordblanc, Adidas, Alpine Pro, Salomon, Klimatex, Columbia, The North Face, Direct Alpine a mnohé další.

Cena do 1 000 Kč

Nejlevnější outdoorové bundy jsou pochopitelně ty dětské. Zakoupit je můžete od nějakých 200 Kč, ty pro dospělé od 400 Kč. Jde spíše o hodně základní větrovky určené do teplejšího počasí. Určitě od nich nemůže očekávat žádné lepší vlastnosti.

Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč

V této cenové kategorii si bude schopen vybrat outdoorovou bundu každý nenáročný zákazník. Půjde především o nepromokavé modely s kapucí, případně funkční vložkou. Vodní sloupec se v tomto směru může pohybovat kolem 10 000 až 15 000 milimetrů.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Modely outdoorových bund určené pro lidi, kteří od takového svršku očekávají něco více. Dokonalá prodyšnost, odvětrání, nepromokavost, vysoký vodní sloupec kolem 20 000 milimetrů a špičkové výrobní materiály. Vybírat si můžete bundy do libovolného ročního období.

Cena nad 10 000 Kč

Pokud patříte k těm nejnáročnějším zákazníkům, určitě si připlaťte. Získat totiž můžete prvotřídní outdoorové bundy zhotovené z polyamidu, s polyesterovým zateplením a vysokým vodním sloupcem až 28 000 milimetrů. Speciální modely s Gore-Texem a řadou nejmodernějších technologií mohou svou cenou překonávat hranici 20 000 Kč.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 20 hlasů