Při výběru outdoorové bundy byste si nejprve měli ujasnit, do jakého prostředí a ročního období vlastně potřebujete tento typ svršku. Teprve poté můžete přistoupit k volbě jednotlivých parametrů. Na jaké vlastnosti jsme se zaměřili v našem článku?
- Proč koupit kvalitní outdoorovou bundu – bude vyrobena z kvalitního materiálu, zajistí zvýšenou odolnost proti rozmarům počasí, komfort při nošení a může mít i praktické doplňky.
- Nevýhody outdoorových bund – žádný materiál výplně není dokonalý, kvalitní bundy do přírody mohou být těžší, a navíc bývají obecně poněkud dražší.
- Materiál – v současné době máte k dispozici outdoorové bundy z rozličných materiálů, z nichž některé jsou přírodní, další syntetické. Navíc máte k dispozici i speciální materiály, které mohou mít nadstandardní vlastnosti. Při výběru bundy pro outdoorové aktivity se proto nejprve zaměřte právě na materiál, neboť právě od něho je odvozena většina podstatných vlastností.
- Podmínky – někteří lidé se vydávají do přírody jednou za čas v průběhu letních měsíců, další jedinci tráví spoustu času mimo domov i během tuhých zim. Tomu by samozřejmě měly odpovídat vlastnosti vybraného produktu.
- Nepromokavost – bunda pro outdoorové aktivity by pochopitelně měla být nepromokavá, neboť déšť a vlhkost jsou nedílnou součástí delších pobytů v přírodě. Za nepromokavý lze označit materiál s vodním sloupcem minimálně 1 300 milimetrů, nicméně může být i výrazně vyšší (klidně i 15 000 mm).
- Prodyšnost – zatímco nepromokavost označuje odolnost proti vodě z vnějšího prostředí, prodyšnost je naopak označení pro schopnost odvádět vznikající vlhkost ven z bundy. Jedná se tedy o důležitou vlastnost proto, abyste se i při vysoce náročných aktivitách cítili dokonale komfortně.
- Oblíbené značky – mezi tuzemskými zákazníky jsou velmi oblíbené outdoorové bundy především česko-slovenských značek jako Kilpi, Northfinder, Hannah, Husky či Zajo.
- Další vlastnosti – při výběru outdoorové bundy se lze zaměřit rovněž na tepelnou odolnost nebo propustnost vodních par, případně na další vlastnosti, jako je např. hmotnost, počet kapes nebo přítomnost kapuce. Roli pak může hrát i pořizovací cena, neboť ne každý si může dovolit (a potřebuje) bundu za 10 000 a více korun.
Mohlo by vás zajímat: pokud hledáte celkové vybavení pro cesty do přírody, podívejte se také na náš článek o tom, jak vybrat outdoorové batohy.
Proč koupit kvalitní outdoorovou bundu
Důvodů existuje hned několik. Taková outdoorová bunda bude vyrobena z kvalitního materiálu, zajistí zvýšenou odolnost proti rozmarům počasí, ale také komfort při nošení. Navíc může být opatřena i praktickými doplňky.
- Kvalitní materiály – zaručují, že bude daná outdoorová bunda komfortní, stejně jako odolná proti rozmarům počasí nebo poškození. Snoubí tedy příjemné s užitečným.
- Zvýšená odolnost proti rozmarům počasí – kvalitní outdoorová bunda je odolná proti chladu, ale zajišťuje rovněž zvýšenou odolnost proti působení vody a větru.
- Komfort při nošení – bunda pro outdoorové aktivity by měla být také prodyšná, aby byla schopna efektivně propouštět vodní páry. Na komfort může mít vliv i hmotnost.
- Praktické doplňky – při aktivitách v přírodě se může hodit větší počet kapes, spolehlivá kapuce, větší límec nebo zipy v podpaží, jež mají vliv na odvod vlhkosti.
Kvalitní materiál
Outdoorové bundy mohou být vyrobeny z různých materiálů. Některé z nich mají kladný vliv na prodyšnost (např. microfleece velmi dobře odvádí vlhkost), ale kvalitní výrobky vám především zajistí perfektní izolační vlastnosti, takže vám bude teplo (materiál Gelanots XP se např. hodí i do extrémních podmínek). Navíc mohou být odolné nejen proti rozmarům počasí, ale také proti poškození. Takový gore-tex kupříkladu zajišťuje celkovou odolnost.
Zvýšená odolnost proti rozmarům počasí
Kvalitní outdoorová bunda zajišťuje nejen ochranu proti chladu, ale také na odolnost proti dešti a povětrnostním podmínkám. Konkrétně mívá vysokou hodnotu Rct, která má vliv na tepelnou odolnost (viz níže). Za nepromokavý je označován materiál s vodním sloupcem minimálně 1 300 mm (u kvalitních bund je ale výrazně vyšší). Co se týče odolnosti proti větru, ta se číselně nijak nevyjadřuje, doporučit lze ale např. softshellové bundy.
Komfort při nošení
Outdoorová bunda by pochopitelně měla být také prodyšná, což znamená, že bude schopná propouštět vodní páry. Tato vlastnost má označení Ret. Platí, že čím menší je číslo Ret, tím lepší prodyšností bunda disponuje. Netřeba asi rozvádět, že to má důležitý vliv na komfort při nošení. Na pohodlí se ovšem může podílet i hmotnost. Některé modely bývají dosti lehké, na druhou stranu špičkové outdoorové bundy do extrémních podmínek váží i přes 1 kg.
Praktické doplňky
Kvalitní outdoorová bunda může svého nositele potěšit i spoustou praktických doplňků. Jedná se např. o velký počet kapes, které bývají vhodné u modelů pro náročnější aktivity. Mezi důležité doplňky pochopitelně patří i spolehlivá kapuce, která chrání v případě deště. Vhodným vybavením je i větší límec, jenž zamezuje profukování těla v oblasti krku. Hodit se navíc mohou i zipy v podpaží, jež se podílejí na lepším odvodu vlhkosti.
Nevýhody outdoorových bund
S outdoorovými bundami jsou pochopitelně spojeny také jisté nevýhody, které se nemusí týkat pouze praktických vlastností. Jednat se např. může i o finanční stránku.
- Žádný materiál výplně není dokonalý – outdoorové bundy se syntetickou výplní i péřové modely mají mnohá pozitiva, zároveň lze ale u všech nalézt i určité nevýhody.
- Některé bundy bývají těžší – zatímco některé modely váží pouze několik desítek gramů, varianty do extrémních podmínek mohou mít hmotnost i přes 1 kilogram.
- Určité modely mohou být drahé – utratit za ně lze i pětimístnou částku. Zajistíte si nicméně vynikající praktické vlastnosti, stejně jako zvýšený komfort při nošení.
Žádný materiál výplně není dokonalý
Outdoorové bundy mohou být vyrobeny z materiálů se syntetickou výplní. Mezi jejich pozitiva patří nižší cena, jednodušší údržba a dobrá funkčnost i v případě navlhnutí. Na druhou stranu se mohou hůře balit a mají rovněž nižší hřejivost. Bundy s péřovou výplní jsou naopak výhřevnější, lehčí, kompaktnější, a lze je tudíž lépe sbalit, nicméně mezi nevýhody patří vyšší pořizovací cena, komplikovanější údržba a horší fungování při navlhnutí.
Některé bundy bývají těžší
Hmotnost outdoorové bundy může mít velký vliv na komfort při nošení. Liší se přitom podle výrobního materiálu. Zatímco některé modely mohou vážit pouze několik desítek kilogramů, další mají hmotnost i přes 1 kilogram. Záleží pochopitelně na tom, do jakých podmínek jsou určeny. Platí, že bundy do extrémních podmínek budou těžší než varianty pro jarní, letní a podzimní měsíce. Vyšší hmotnost tedy bývá daní za zvýšenou odolnosti proti rozmarům počasí.
Některé modely mohou být drahé
Pokud požadujete špičkovou outdoorovou bundu s vynikajícími vlastnostmi, nelze počítat s tím, že za ni utratíte jen několik stovek. Jistě, některé modely mohou stát do 500 Kč, nicméně se jedná o základní větrovky určené do teplejšího počasí. Na druhou stranu kvalitní bundy vás mohou vyjít na pětimístnou částku. Budete se ovšem u nich moci spolehnout na vysoký vodní sloupec, ale také na další prvotřídní vlastnosti, stejně jako na komfort při nošení.
Výběr bundy podle účelu
Při nákupu outdoorové bundy byste samozřejmě měli primárně věnovat pozornost parametrům podle účelu, k nimž ji budete používat. Na co se zaměřit konkrétně?
- Roční období
- Prostředí (např. hory)
- Design
- Provedení
Na počátku všeho byste si měli jasně odpovědět na otázku, k čemu budete outdoorovou bundu používat, v jakém prostředí a co od ní vlastně očekáváte. Na trhu je totiž velké množství těchto produktů a vždy se liší svými technickými vlastnostmi. To znamená, že jiná turistická bunda se vám hodí na jaro, jiná zase na podzim, kdy se chystáte do hor.
Jestliže při svých venkovních aktivitách používáte správné vrstvení svršků, pak od outdoorové bundy očekávejte nepromokavost, prodyšnost a zároveň ochranu před větrem. Nejčastěji se prodávají outdoorové bundy jarní a podzimní, výjimkou však nejsou ani ty zimní. V rámci letních výrobků jde spíše jen o hodně slabé turistické svrchní oblečení.
Ještě než přistoupíte k volbě konkrétních parametrů, můžete se zamyslet i nad samotným designem outdoorové bundy. Jakému barevnému provedení dáváte přednost? Volíte raději zipy, knoflíky nebo nejrůznější spony a přezky, které mají široké užití hlavně při sportovních aktivitách? Když si uděláte základní představu o vnějšku, výběr vnitřku a složení bude otázkou krátké chvíle.
Druhy bund podle výrobního materiálu
Jak asi správně tušíte, nejzákladnější informací o outdoorové bundě bude její výrobní materiál. Ten do jisté míry rozhoduje o tom, k jakým účelům budete tento svršek primárně využívat a co vám přinese. Na trhu se můžete setkat hned s několika materiály.
- Bavlna – přírodní materiál, který se snadno udržuje. Navíc zajišťuje zvýšenou prodyšnost, má kladný vliv na termoregulaci a zaujme i povrchovou odolností.
- Peří – spolehlivě chrání před zimou, přičemž zaručuje i dlouhou životnost. Na druhou stranu bundy s peřím mohou být poněkud náročnější na údržbu.
- Duté vlákno – materiál s perfektními izolačními vlastnostmi. Navíc u něho potěší tvarově stálý vzhled a stabilní funkčnost i po mnoha vypráních.
- Polyester – používá se spíše jako doplňkový materiál. Ocenit můžete jeho měkkost, pevnost, elasticitu, stejně jako tepelně izolační vlastnosti.
- Polypropylen – další spíše doplňkové syntetické vlákno. Zaujme přitom minimální nasákavostí, jakož i zvýšenou odolností proti plísním.
- Softshell – používá se u univerzálních bund, neboť se hodí pro rozmanité podmínky. Tento materiál je komfortní, prodyšný a odolný proti rozmarům počasí.
- Microfleece – materiál oblíbený pro svou funkčnost. Zaručuje totiž efektivní odvod vlhkosti i vynikající tepelný komfort. Navíc se dosti snadno udržuje.
- Sympatex – polyesterová laminační membrána, která je vysoce kvalitní, prodyšná a odolná proti vodě a větru. Bývá tudíž součástí bund do extrémních podmínek.
- Vlna – přírodní materiál, jenž je savý a elastický. Hodit se přitom může pro různé teploty. Za jistou nevýhodu lze označit vyšší náročnost na údržbu.
- Viskóza – umělé vlákno, jehož vlastnosti jsou ovšem dosti blízké bavlně. Vyniká savostí a nemačkavostí, přičemž zaujmout může i chladivým efektem.
- Gore-tex – speciální technický materiál, který zaujme především celkovou odolností. Zajišťuje tedy delší životnost. Na komfortu při nošení se podílí vyšší prodyšností.
Bavlna
Univerzální výrobní materiál, který je velice často kombinován se syntetickými materiály, aby bylo dosaženo co nejlepších vlastností. Přírodní složení, u kterého lze vypíchnout například snadnou údržbu, prodyšnost, termoregulaci, ale také dobrou absorpci vlhkosti. Bavlna vám nabídne i dostatečnou povrchovou odolnost.
Peří
Jestliže bude hlavním účelem vámi pořizované outdoorové bundy ochrana před zimou, potom byste měli volit ten nejvýkonnější materiál v tomto směru. Tím se stává pochopitelně peří. Musíte být sice opatrnější při jeho údržbě, na druhou stranu se vám odvděčí dlouhou životností a patřičnou spolehlivostí. U peří je třeba sledovat jeden důležitý parametr – plnivost. Ta prezentuje rozpínavost a pružnost peří a udává se v cuinech. Hodnota nad 500 cuin značí kvalitní a dobré peří.
Duté vlákno
Tento materiál je opěvovaný především pro jeho izolační schopnosti. Jeho vzhled je tvarově stálý, a i po mnohých pracích cyklech bude fungovat tak, jako na začátku. Odpovídající izolace je obvykle docíleno použitím dvou vrstev. Vnější a vnitřní, přičemž mezera mezi oběma vytváří právě ono požadované izolované místo.
Polyester a polypropylen
Syntetické typy vláken se využívají především jako doplňkové. To znamená v kombinaci s dalšími výrobními materiály nebo vrstvami. U polyesteru označovaného jako PES můžete ocenit jeho měkkost, pevnost, ale také elasticitu a tepelně izolační vlastnosti. (Ze zdroje: Outdoortipy.cz)
Naopak při použití polypropylenu si pořizujete bundu s minimální nasákavostí. Tento výrobní materiál je schopen celkem bez problému odvádět všechnu vlhkost z těla. Ve prospěch polypropylenu hovoří vyšší odolnost vůči plísním.
Softshell
Hodně populární materiál, který je používaný u tzv. univerzálních bund. Softshell totiž můžete použít v libovolných podnebných podmínkách. Vyznačuje se nejrůznějšími vlastnostmi přispívajícími k pohodlí a ochraně člověka. Softshell je často využíván v několika vrstvách, díky kterým dochází k požadovanému efektu. Je to voděodolnost, ochrana proti větru, odvod vlhkosti od těla, udržování těla v tepla, ale také prodyšnost a příjemný pocit na omak. Není se proto čemu divit, že softshell je hodně aplikován především u sportovních outdoorových bund.
Microfleece
Další odnož fleecového materiálu, který si oblíbíte hlavně pro jeho funkčnost. Dokonale odvádí vlhkost od těla a zároveň se prezentuje snadnou udržovatelností. Bez sebemenšího problému jej můžete vložit do pračky. Mezi klady microfleecu patří tepelný komfort.
Sympatex
Polyesterová laminační membrána, která je využívána především tam, kde je zapotřebí maximální odvod vody, prodyšnost a odolnost proti větru. Tento materiál se vyznačuje svou kvalitou a nejčastěji na něj můžete narazit v outdoorových bundách určených do extrémních podmínek.
Vlna
Hodně savý a elastický materiál, který dokáže optimalizovat potřebnou teplotu těla. Použití vlny je hodně široké z pohledu venkovních teplot, takže od těch mínusových až do hodně plusových. Její jedinou nevýhodou je vyšší náročnost na údržbu. Používá se vlna jehněčí, čistá vlna, ale také jemná vlna Merino té nejvyšší kvality.
Viskóza
Méně známý, avšak hodně používaný materiál v outdoorových bundách. Mezi jeho typické vlastnosti se řadí savost, nemačkavost a dostatečný chladivý efekt. Viskóza je pochopitelně umělým vláknem. Její obecné vlastnosti jsou hodně blízké bavlně.
Gore-Tex
Gore-Tex je speciálním technickým materiálem s vyšší prodyšností, vodním sloupcem a robustností. Ty nejlepší modely jsou zhotoveny z třívrstvého laminátu. I to hovoří pro celkovou odolnost. Mezi výhody patří delší životnost.
Proto, abyste se mezi jednotlivými materiály lépe orientovali, jsme si pro vás ještě připravili tabulku, ve které shrneme jejich konkrétní vlastnosti.
Materiál | Základní vlastnosti |
Bavlna | Snadná údržba, prodyšnost, termoregulace, absence vlhkosti, povrchová odolnost |
Peří | Spolehlivá ochrana před zimou, dlouhá životnost |
Duté vlákno | Perfektní izolační schopnosti, tvarově stálý vzhled |
Polyester | Měkkost, pevnost, elasticita, kvalitní tepelně izolační vlastnosti |
Polypropylen | Minimální nasákavost, vyšší odolnost proti plísním |
Softshell | Využitelnost v různých prostředích, odolnost proti vodě a větru, prodyšnost, komfort |
Microfleece | Dokonalý odvod vlhkosti, tepelný komfort, snadná udržovatelnost |
Sympatex | Vysoká kvalita, perfektní odvod vody, prodyšnost, odolnost proti větru |
Vlna | Savost, elasticita, optimalizace teploty, náročnost na údržbu |
Viskóza | Savost, nemačkavost, chladivý efekt |
Gore-tex | Celková odolnost, delší životnost, vyšší prodyšnost |
Speciální materiály
Kromě výše uvedených základních výrobních materiálů outdoorových bund můžete pochopitelně narazit i na spoustu dalších, které lze označit za speciální. Mnohdy jde o konkrétní značky výrobců působících na trhu dlouhá léta a přinášejících nadstandardní vlastnosti. Jen pro představu můžeme jmenovat několik z nich.
- Gelanots XP – značka vysoce funkčních textilních materiálů od japonské firmy Tomen Corporation. Bundy z nich se hodí i do extrémních podmínek.
- Polartec Classic 200 – lehký hřejivý fleece, který zajišťuje vysokou prodyšnost a skvělé izolační vlastnosti. Navíc se jedná o odolný materiál.
- Polartec Windbloc – materiál, který se skládá ze dvou vrstev fleecu. Je přitom nepromokavý, odolný proti větru a dostatečně prodyšný.
- Power Stretch – materiál od značky Polartec, který zaujme odolností a výtečnými termoregulačními vlastnostmi.
- Climatic – velice kvalitní membrána, jež se používá nejen pro bundy, ale také pro kalhoty či rukavice.
- Resstex – oblečení s touto membránou je vhodné pro různé outdoorové aktivity. Navíc bývá vysoce komfortní.
- eVent – membrána, která zaujme především zvýšenou prodyšností, takže uživatele a uživatelky dokáže udržet v suchu.
- BlocVent – značka moderních laminátů vyrobených japonskou společností Toyota. Bundy z tohoto materiálů jsou vhodné i pro fyzicky náročné a dlouhodobé aktivity včetně extrémních podmínek.
Důležité parametry
Při výběru vhodné outdoorové bundy byste se měli zaměřit také na další důležité parametry, které mohou rozhodovat o tom, zda daný model splní všechny vaše požadavky.
- Nepromokavost – podle použití bundy volte odpovídající vodní sloupec, který se udává v milimetrech. Na odolnosti proti vodě se navíc podílí i dva systémy úpravy, a to membrána či zátěr.
- Prodyšnost – jedná se o schopnost materiálu outdoorové bundy odvádět vznikající vlhkost ven. Za dobrou je přitom možné označit hodnotu Ret = 6 až 13 Pa×m2/W.
- Tepelná odolnost – udává, jak velké množství tepla uniká ven prostřednictvím výrobního materiálu. Platí, že čím nižší je hodnota Rct, tím méně tepla se dostává ven.
- Propustnost vodních par – tento údaj je prezentován v jednotkách g/m2 za 24 hodin. Se zvyšujícím se číslem propustnosti vodních par získáte lepší vlastnosti z pohledu jejich odvodu.
Nepromokavost
První z důležitých vlastností outdoorové bundy. Pod pojmem nepromokavost si představte odolnost vrchní vrstvy proti proniknutí vody dovnitř bundy. Jestliže budete hledat v parametrech daného produktu, narazíte na pojem vodní sloupec udávaný v milimetrech a měřený podle normy ISO 811. Čím větší je vodní sloupec, tím vyšší odolnost proti propustnosti vlhkosti do outdoorové bundy.
Dle evropských norem je za nepromokavý označován materiál s vodním sloupcem alespoň 1 300 milimetrů. Jen pro příklad uvedeme, že když se opřete bundou o zem, může vznikat tlak až 15 000 milimetrů. Podle použití bundy je tak třeba volit odpovídající vodní sloupec – 3 000, 5 000, 8 000 milimetrů apod. Nepromokavost outdoorové bundy zajišťují dva nejpoužívanější systémy.
- Membrána – nejčastější způsob, jak zajistit nepromokavost bundy, protože jej lze označit za nejefektivnější. Jedná se o tenký povlak, jenž je laminován na bundu. Díky němu voda nemůže proniknout dovnitř. Existují přitom různé membránové technologie.
- Zátěr – v tomto případě se jedná o pružný a pevný film, který se nanáší na tkaninu, a to v jedné či více vrstvách. Bundy a další textilie jsou následně odolné proti vlhkosti. Ačkoli může být zátěr také efektivní, přeci jen je jeho odolnost proti vodě nižší než u membrány.
Prodyšnost
Zajímat by vás pochopitelně měla také prodyšnost outdoorové bundy, respektive to, jak dokonale je daný model schopen odvádět vznikající vlhkost ven z bundy. Ať už si pořizujete bundu k jakýmkoliv aktivitám, uniká z vašeho těla vlhkost, kterou je třeba odvádět pryč. A právě o této schopnosti vypovídá prodyšnost. I zde dochází k měření výsledných hodnot na základě normy, v tomto případě ISO 11092.
Při hledání parametru prodyšnosti se zaměřte na označení Ret. Prodyšnost bude udávána v jednotkách Pa*m2/W. Platí jednoduchá poučka. Čím menší je číslo Ret, tím lepší prodyšnost outdoorová bunda má. Vaším odrazovým můstkem se může stát hodnota Ret = 6 až 13 Pa×m2/W. Takovou prodyšnost lze označit za dobrou. Snižující se číslo přináší ještě lepší vlastnosti, zvyšující se číslo naopak horší.
Tepelná odolnost
Tepelná odolnost je vlastností outdoorové bundy vypovídající o tom, jak velké množství tepla uniká ven prostřednictvím výrobního materiálu. V potaz se bere teplo vytvářené lidským tělem. V tomto případě se zaměřujte na hodnotu Rct, která je prezentována v jednotkách K×m2/W. I u tepelné odolnosti existuje jasně dané pravidlo. Čím menší hodnota Rct, tím méně tepla uniká materiálem ven, to znamená, že bunda má lepší tepelnou izolaci. Měření tepelné vodivosti je výrobci realizováno dle normy ČSN EN 31092.
Propustnost vodních par
U outdoorových bund je důležitým parametrem také propustnost vodních par, která je vždy udávána v souladu s ISO 2528. Za tímto údajem se skrývá množství gramů vypařených během 24 hodin z jednoho metru čtverečního výrobního materiálu outdoorové bundy. Tento údaj je prezentován v jednotkách g/m2 za 24 hodin. Se zvyšujícím se číslem propustnosti vodních par získáte lepší vlastnosti z pohledu odvodu vodní páry.
Vlastnosti a doplňky
Při výběru outdoorové bundy se můžete setkat ještě s dalšími vlastnostmi a parametry těchto výrobků. Prostřednictvím této kapitoly je zmíníme alespoň okrajově, abyste měli představu o tom, co si vlastně pořizujete.
- Kapuce – praktický doplněk outdoorové bundy, a to především v okamžiku, kdy vyžadujete nepromokavost výrobku. Kapuce se hodí i při realizaci nejrůznějších sportovních aktivit.
- Větší límec – další z přínosných pomůcek bundy. Zvýšený límec zamezuje profukování těla v oblasti krku. To může být celkem nepříjemné.
- Kapsy – v případě klasických outdoorových bund dochází spíše k minimalizaci kapes. To se pak ve výsledku projevuje i ve snížené hmotnosti bundy. Obvykle si vystačíte se dvěma venkovními kapsami na ruce a jednou náprsní, ať už zvenku nebo zevnitř. V rámci náročnějších aktivit pochopitelně můžete sáhnout po outdoorových bundách s více kapsami.
- Hmotnost – podle toho, jakému výrobnímu materiálu dáte přednost, lze očekávat i výslednou hmotnost tohoto svršku. Hmotnost outdoorové bundy se může pohybovat od několika desítek gramů až po váhu nad jeden kilogram.
- Velikost – myslete na to, že každý výrobce bundy má trochu jiné parametry klasického značení. Kromě označení velikosti S, M, L, XL a XXL je vhodné přihlížet buď k číselnému označení, nebo ke skutečným rozměrům.
- Barva – u barevného podání se meze dozajista nekladou. Na své si v tomto směru přijde naprosto každý.
- Zipy v podpaží – některé typy bund jsou vybaveny buď zipy v podpaží, nebo mají v této oblasti použité prodyšnější materiály. A to především kvůli lepšímu odvodu vlhkosti z lidského těla.
Oblíbené značky
Outdoorové bundy na sobě mají různá loga, protože se může jednat o vybavení pro nejrůznější aktivity, takže se na jejich vývoj soustředí mnoho výrobců. Jací z nich patří mezi českými outdoorovými nadšenci k nejoblíbenějším?
- Kilpi – česká značka outdoorového oblečení a doplňků pro letní i zimní aktivity, jejíž bundy mají pestré využití a seženete je za poměrně příznivou cenu.
- Northfinder – český výrobce outdoorového a zimního sportovní oblečení, které nestojí horentní sumy peněz, přesto je opatřeno kvalitními funkčními technologiemi.
- Hannah – tuzemská značka lyžařského, outdoorového a městského oblečení a vybavení. Její produkty snoubí poměrně příznivé ceny, kvalitu i zajímavý design.
- Husky – další český výrobce. Tento se soustředí na campingové vybavení a nábytek, turistické batohy a sportovní oblečení. K dispozici tak máte i outdoorové bundy, jež opět nejsou nejdražší.
- Zajo – slovenská značka oblečení a vybavení do přírody. Její outdoorové bundy snoubí poměrně příznivé ceny, kvalitní materiály a moderní technologie výroby.
Kilpi
Ačkoli název Kilpi pochází z finštiny, kde se jedná o označení pro štít, ve skutečnosti jde o českou značku, kterou v roce 2012 vytvořila ostravská firma Ponature, s.r.o. Od tohoto výrobce si lze pořídit oblečení a doplňky pro letní i zimní aktivity v přírodě. Patří sem i dámské a pánské outdoorové bundy, které lze využít na turistiku, kolo či běh, ale také na sjezdovky, běžky nebo skialpy. Jedná se přitom o kvalitní oblečení, které navíc rozhodně není nejdražší.
Northfinder
Další značka, u které byste možná neřekli, že za ní stojí tuzemský výrobce. Společnost Northfinder ovšem skutečně vznikla u nás, a to už v roce 1996. Zaměřuje se přitom na originální outdoorové oblečení. Některé bundy do přírody vypadají tradičně, další poměrně extravagantně, v každém případě velmi dobře snoubí poměr kvalita/cena. Konkrétně mohou zaujmout výborným poměrem voděodolnosti a prodyšnosti, kvalitními zipy atd.
Hannah
Hannah je do třetice českou značkou. Založena byla už v roce 1991. Aktuálně se přitom soustředí na vývoj lyžařského, outdoorového a městského oblečení, ale také vybavení do přírody (stany, spacáky atd.). K dispozici přitom máte i rozmanité outdoorové bundy, a to jak pro ženy, tak pro muže. Ty jsou oblíbené díky poměrně příznivým cenám, ale také kvůli skutečnosti, že velmi dobře snoubí zajímavý design, funkční materiály a kvalitní zpracování.
Husky
Ani ve čtvrtém případě neopustíme české luhy a háje. Společnost Husky CZ byla založena v roce 1997. Nejprve se zaměřovala na campingové vybavení, turistické batohy a sportovní oblečení, později i na campingový nábytek. V její nabídce každopádně naleznete i outdoorové bundy, z nichž mnohé nejsou nejlevnější, nepatří ale ani k nejdražším. Zaujmou přitom nejen kvalitou zpracování, ale také minimalistickým designem (často jsou jednobarevné).
Zajo
Tentokrát se musíme vydat mimo Českou republiku, ačkoli nijak daleko. Zajo je slovenská společnost, která byla založena v roce 1996. Zpočátku se soustředila na outdoorové kalhoty, aktuálně se už ovšem zaměřuje na široký sortiment oblečení a vybavení pro aktivity v přírodě. Opět se přitom nejedná o drahé produkty. Kromě ceny si však její produkty získaly oblibu outdoorových nadšenců i díky kvalitním materiálům a moderním technologiím.
Značka | Specifikace | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Kilpi | Česká značka outdoorového oblečení a doplňků pro letní i zimní aktivity | Spíše nižší a střední | Pánské a dámské bundy na turistiku, kolo, běh, sjezdovky, běžky či skialpy | Jedincům, kteří hledají kvalitní outdoorovou bundu pro letní či zimní aktivity za příznivou cenu |
Northfinder | Český výrobce outdoorového a zimního sportovní oblečení | Spíše nižší a střední | Pánské a dámské bundy na turistiku a na lyže či snowboard | Jedincům, kteří hledají kvalitní outdoorové bundy ve velmi dobrém poměru kvalita/cena |
Hannah | Český výrobce lyžařského, outdoorového a městského oblečení, ale také vybavení do přírody | Spíše nižší a střední | Pánské a dámské bundy na rozličné outdoorové aktivity, ale i do městského prostředí | Jedincům, kteří hledají outdoorové bundy snoubící zajímavé ceny, design a funkční materiály |
Husky | Tuzemská značka campingového vybavení a nábytku, turistických batohů a sportovního oblečení | Spíše nižší a střední | Pánské a dámské bundy do přírody i pro aktivity na sněhu | Jedincům, kteří hledají kvalitní a minimalistické outdoorové bundy, které nejsou z nejdražších |
Zajo | Slovenský výrobce širokého sortimentu outdoorového oblečení a vybavení | Spíše nižší a střední | Pánské a dámské bundy pro rozmanité aktivity v přírodě | Jedincům, kteří shánějí outdoorové bundy snoubící poměrně příznivé ceny, kvalitní materiály a moderní technologie |
Cena
V případě outdoorových bund máte určitě na výběr. Na trhu je řada prověřených značek, které se pochopitelně liší svou kvalitou, výrobními materiály a v neposlední řadě i cenovými náklady. My jsme tyto svršky rozdělili do čtyř základních cenových kategorií.
Cena do 1 000 Kč
Nejlevnější outdoorové bundy jsou pochopitelně ty dětské. Zakoupit je můžete od nějakých 200 Kč, ty pro dospělé od 400 Kč. Jde spíše o hodně základní větrovky určené do teplejšího počasí. Určitě od nich nemůže očekávat žádné lepší vlastnosti.
Cena od 1 000 do 5 000 Kč
V této cenové kategorii si bude schopen vybrat outdoorovou bundu každý nenáročný zákazník. Půjde především o nepromokavé modely s kapucí, případně funkční vložkou. Vodní sloupec se v tomto směru může pohybovat kolem 10 000 až 15 000 milimetrů.
Cena od 5 000 do 10 000 Kč
Modely outdoorových bund určené pro lidi, kteří od takového svršku očekávají něco více. Dokonalá prodyšnost, odvětrání, nepromokavost, vysoký vodní sloupec kolem 20 000 milimetrů a špičkové výrobní materiály. Vybírat si můžete bundy do libovolného ročního období.
Cena nad 10 000 Kč
Pokud patříte k těm nejnáročnějším zákazníkům, určitě si připlaťte. Získat totiž můžete prvotřídní outdoorové bundy zhotovené z polyamidu, s polyesterovým zateplením a vysokým vodním sloupcem až 28 000 milimetrů. Speciální modely s Gore-Texem a řadou nejmodernějších technologií mohou svou cenou překonávat hranici 20 000 Kč.
Dobrý den, v jednom internetovém obchodě jsem narazila na pěknou bundu, která je navíc i podle recenzí kvalitní. Zase si ale říkám, jestli je chytré kupovat takové oblečení na internetu a neměla bych si ji před nákupem radši vyzkoušet.