Overball - 10 nejlepších ve srovnání 2023 | Arecenze.cz
Menu

Overbally - 10 nejlepších ve srovnání 2023

Aktualizováno:

V kategorii doporučujeme

Acra Overball 26 cm

72 Kč

Orientační cena

Jaký overball vybrat dle srovnání

Vítěz srovnání
Doporučujeme
Orientační cena 72 Kč
Doporučujeme
Orientační cena 109 Kč
Doporučujeme
Orientační cena 99 Kč

Overball je gymnastický míč. Jedná se o malý nafukovací míček, který se používá při různých pohybových aktivitách. Využití najde například na józe, ale také při balančním a posilovacím cvičení. Své pevné místo mají overbally také při rehabilitaci. Stejně tak vám mohou pomoci i při udržování správné polohy při sezení.

Overbally jsou vyrobeny z gumy. Charakteristická je pro ně pružnost a neklouzavý povrch. Navzdory své malé velikosti snesou i vyšší zatížení.

Před prvním cvičením je potřeba je nafouknout. Díky tomu se tato cvičební pomůcka stává velice variabilní. Více nafouknutý míček garantuje při cvičení menší stabilitu, a tím i vyšší obtížnost provádění cviků. To ovšem může taktéž způsobit větší riziko zranění, proto je potřeba ke cvičení přistoupit zodpovědně a nepřeceňovat své schopnosti. Pokud si nejste jisti, raději pro začátek oveball nafoukněte méně.


Nejlepší overbally dle hodnocení a recenzí uživatelů

Hodnocení Produkt Barvy Max. nosnost (kg) Průměr (cm) Orientační cena Aktuální cena
Top 1
Vítěz srovnání
Modrá, stříbrná, žlutá, fialová 100 26 72 Kč Zobrazit nabídky
Top 2
Fialová, modrá, růžová, tyrkysová, zelená, černá 100 30 109 Kč Zobrazit nabídky
Top 3
Fialová, modrá, stříbrná, tyrkysová, zelená, modrá Neuvedeno 25 99 Kč Zobrazit nabídky
Top 4
Fialová, modrá, růžová, červená, žlutá 100 25 79 Kč Zobrazit nabídky
Top 5
Červená, zelená 120 26 65 Kč Zobrazit nabídky
Top 6
Modrá, stříbrná, šedá, žlutá 100 20 50 Kč Zobrazit nabídky
Top 7
Modrá, šedá Neuvedeno 20 59 Kč Zobrazit nabídky
Top 8
Modrá, růžová, stříbrná, šedá 100 25 89 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat overball

Overbally se od sebe liší primárně podle velikosti, míče se rozdělují na základě průměru. Zohlednit však musíme i některé další důležité parametry výběru:

 • Typ míče – Overball je pouze jeden z typů dostupných gymnastických míčů. Poznáte ho podle menší velikosti, opatřen může být i masážními výstupky.
 • Použitý materiál – Míče se vyrábějí z ABS nebo PVC. ABS je materiálem odolnějším, s delší životností, ale zároveň i dražší.
 • Velikost (průměr, eventuálně hmotnost) míče – Overbally se prodávají v několika velikostech. Určena je velikost průměrem, nejčastěji se setkáte s průměrem 22 až 26 cm.
 • Délka zátky – Pokud je overball vybaven kratší zátkou, jde o rehabilitační míč, dlouhá zátka je součástí míčů pro dechové cvičení.
 • Pořizovací cena – Rozpětí cen je u overbalů široké a pohybuje se od cca 50 do 150 Kč. Levnější míče s cenou po 50 Kč obvykle kvalitativně nevyhovují, naopak větší míče mohou být i dražší než 150 Kč.

Pokud se zajímáte i o další cvičební pomůcky, mohlo by vás zaujmout naše srovnání činek, kettlebellů nebo žebřin.

Typ míče

Overball je pouze jedním z typů cvičebních míčů, s nimiž se na trhu můžete setkat. Pro úplnost si tedy vysvětleme, které další druhy cvičebních míčů se v obchodech kamenných i internetových v současnosti vyskytují.

Rozeznáváme tyto typy míčů:

 • Fitball – klasický velký míč.
 • Overball – malý míč.
 • Physioroll – míč různých tvarů.
 • Masážní míč – míč s výstupky.

Fitball

Pokud se setkáte s výrobkem pod názvem fitball, gymball, bodyball či powerball, jedná se stále o tentýž produkt. Představit si pod tím můžeme klasický velký míč, který je určen na sezení. Tyto míče mají tradiční kulatý tvar a lze je koupit v prodejnách se sportovním vybavením nebo ve zdravotnických potřebách. Lidé si je běžně pořizují domů nebo do kanceláře.

Extrémně velké míče se pak označují termínem physioball. Vyznačují se průměrem 85 až 120 cm. Běžně se s ním v domácnostech spíše nesetkáte, jde o míče využívané hlavně v ordinacích profesionálních fyzioterapeutů.

Některé typy fitballů mohou být navíc opatřeny také tzv. expandéry. To jsou gumové popruhy uchycené po stranách, které se používají pro velmi efektivní procvičování oblasti paží, ramen a horní části zad. Tyto varianty patří mezi profesionální gymnastické míče.

Overball

I overbally označují výrobci různě, někteří uvádějí i název soffball nebo softgym. Skrývá se pod ním však vždy totéž – malý míček určený na různé druhy cvičení.

Výhodou overballů je hlavně to, že cvičit s nimi může kdokoli, od profesionálních sportovců přes ženy v těhotenství až po malé děti. Cvičení s overballem poslouží k posílení hlubokého stabilizačního systému. Míč může být využit i coby pomůcka pro zdravější sezení, například na kancelářské židli.

V některých obchodech se můžete setkat i s označením redondoball nebo míč redondo. Také v tomto případě se jedná o míč malých rozměrů. Na rozdíl od klasického overballu se však vyznačuje zesílenou stěnou.

Physioroll

Tímto termínem opět označujeme velké míče na sezení. Oproti klasickému fitballu však nejsou kulaté, ale mohou nabývat různých tvarů. Běžně se setkáte s válcem nebo elipsou.

Oválné míče se používají hlavně pro lepší stabilitu, bezpečně na nich mohou cvičit hlavně malé děti nebo starší lidé. Speciální tvar navíc dovoluje, aby na míči seděly dvě osoby. K pacientovi si tedy může přisednout i terapeut. To je důvodem, proč se jedná v tomto případě převážně o kategorii míčů, která se objevuje v ordinacích fyzioterapeutů.

Takzvaný peanutball připomíná svým tvarem burský oříšek, ostatně proto získal i svůj název. Tato charakteristická podoba míče má svůj důvod opět hlavně v dosažení větší stability. I s tímto míčem se setkáte hlavně ve sféře profesionálních rehabilitací.

Masážní míč

Masážní míč je malý míč, který je navíc opatřen výstupky. Díky tomu jej můžeme použít i na masáž vybraných partií, případně i na speciální cvičení. Provádět s ním lze i lymfodrenáž, případně jej můžete využít ke klasické relaxační masáži. Prakticky tak tento typ míče rozšiřuje možnosti tradičního overballu.

Charakteristicky bývají tyto míčky o něco menší než overbally. Jejich průměr se pohybuje v rozmezí 5 až 15 cm. Prodávají se v různých tvarech, kromě kulatých míčků se setkáte taktéž s tvarem válečků a mnoha jinými podobami.

Velikost míčku

Velikost overballů je určena:

 • Průměrem – v rozmezí 19 až 35 cm (nejběžněji 22 až 26 cm, vhodné i pro děti).
 • Hmotností – přibližně 500 g.

Overbally jsou výhradně malé míče s maximálním průměrem okolo 30 cm. Velikostní rozpětí overballů může být poměrně rozmanité od zhruba 19 do 35 cm. Hmotnost se pohybuje kolem 500 g.

Vybírat vhodnou velikost musíme zejména s ohledem na konkrétní osobu, která se cvičení věnuje. Dítě primárně využije menší overball než dospělý. Stačit mu může nejběžnějši prodávaný průměr 22 až 26 cm.

Jinak ale u dospělého příliš na přesně vybrané velikosti konkrétního overballu v zásadě nezáleží. Důležité je hlavně správné provedení cviků, což znamená provádět jednotlivé pohyby pozvolně a správně dýchat. Díky tomu bude cvičení dostatečně efektivní prakticky s každým míčem.

Nosnost

Nosnost overballů je limitující vlastností pro použití u dospělých:

 • běžně 100 až 150 kg – pro děti i dospělé.
 • větší modely s nosností 180 až 200 kg – pro robustního dospělého.

Nosnost představuje důležitou vlastnost každého overballu. Běžně dosahuje maximálně 100 až 150 kg, u některých modelů pak můžete počítat s nosností v rozmezí 180 až 200 kg.

Zejména dospělé osoby s vyšší tělesnou hmotností tak musejí overball vybírat s pečlivostí. Tuto informaci byste měli dokázat ověřit vždy na obalu konkrétního produktu. Nedodržení nosnosti může vést k poškození této cvičební pomůcky.

Materiál míčku

Běžně se u overballů používají dva typy materiálů, které se liší svými vlastnosmi i cenou:

 • ABS – odolnější a dražší
 • PVC – levnější, méně odolné, nelze zalepit

PVC

Coby materiál pro výrobu overballů se používá běžně napěněné PVC. Ten je optimální z hlediska pružnosti umožňující provádět různé cviky. Vykazuje však nižší odolnost.

ABS

Kvůli delší životnosti se proto vyplatí volit míče z ABS. Jeho úskalím je nicméně vyšší cena. Tyto míče lze i lepit, nicméně z hlediska finanční rentability to stejně příliš doporučit nelze. Sady na lepení vycházejí cenově obdobbně jako nový míč.

Zdravotní aspekt materiálu overballu

Vždy se musí jednat o zdravotně nezávadný materiál, který neuvolňuje nežádoucí látky, především ftaláty. Materiál by měl být rovněž bez potenciálně alergenního latexu. A samozřejmě nesmí vykazovat ani nežádoucí zápach. Zdravotní nezávadnost by výrobce měl podložit příslušnou certifikací svého výrobku.

Navzdory deklarované zdravotní nezávadnosti je však důležité si uvědomit, že overball je stále cvičební pomůckou, nikoli dětskou hračkou. Zejména nejmenší miminka proto nenechávejte si bez dohledu dospělého s overballem hrát. Je pravděpodobné, že jej začnou olizovat, což je zcela nevhodné.

Délka zátky

Overbally se vyrábějí se dvěma typy zátek:

 • Krátká zátka – na běžné cvičení.
 • Dlouhá zátka – na dechová cvičení.

Míče s dlouhou zátkou

Možná překvapivě má overball ještě jedno zajímavé využití. Dokonce byl původně přímo za tímto účelem navržen. Používá se i na dechová cvičení, a to především u dětí. V takovém případě jsou míče vybaveny delší zátkou.

Míče s krátkou zátkou

Při klasickém rehabilitačním cvičení se užívají míče se zátkou krátkou. Ty se nazývají softgym over. Oba typy míčů se liší pouze právě tímto prvkem, jinak jsou shodné a vyrábějí se i ze stejného materiálu.

Cena

Overbally se pohybují ve značně různorodých cenových kategoriích. Nejlevnější výrobky seženete už zhruba za několik desítek korun.

Cenové rozpětí overballů:

 • Do 50 Kč – nejlevnější overbally nízké kvality.
 • Od 50 do 150 Kč – střední cenová kategorie s akceptovatelnou kvalitou.
 • Nad 150 Kč – dražší overbally především větších velikostí, spolehlivá kvalita.

Do 50 Kč

Nejlevnější overbally jsou v obchodech k dostání už za zhruba 50 Kč. Této cenové relaci je však vhodné se spíše vyhnout. Výrobky prodávané za takto nízkou cenu nemohou deklarovat příslušnou certifikaci a vystavujete se riziku, že použitý materiál může být dokonce zdravotně závadný.

Od 50 do 150 Kč

Menší overbally s průměrem od 19 do 26 cm lze pořídit v cenovém rozpětí přibližně mezi 50 až 150 Kč. Z pohledu kvality nelze proti této skupině výrobků nic namítat.

Nad 150 Kč

S velikostí overballů stoupá i jeho cena. Zároveň vás však vyšší cena jednoznačně může upozornit na to, že před sebou máte dostatečně kvalitní výrobek renomované značky. Připravte si přibližně 150 Kč a více.

Jak nafouknout overball

Každý overball je před použitím potřeba nafouknout:

 • Overball postačí nafouknout ústy.
 • K nafouknutí slouží trubička.

Vzhledem k malým rozměrům lze overball snadno nafouknout i ústy. Za tímto účelem bývá míč vybaven i speciální trubičkou. Pokud jste ji v balení nenašli, můžete ji nahradit obyčejnou slámkou na pití.

Pro nafukování těchto míčků se nepoužívají ruční ani nožní pumpy. S těmi lze nafukovat především velké fitbally.

Míra nafouknutí předurčuje využitelnost vašeho overballu. Pokud jej nafouknete částečně, poslouží vám jako podložka za záda. Tu oceníte při častějším sezení, například v zaměstnání, ale i doma nebo při cestování.

Pro ostatní typy aktivit lze podhuštěný míč následně dofouknout více. Například lehký aerobik se doporučuje nafouknout míček do poloviny až dvou třetin. Overball se však nestane jen věrným pomocníkem všech, kteří žijí aktivním životním stylem. Využít jej fyzioterapeuté doporučují dokonce i při ležení na lůžku.

Overball tak představuje vynikající pomůcku, kterou se určitě doma vyplatí mít. Bohatě jej využijí všechny generace ve vaší rodině.

Nejdůležitější parametry overballů
Typ: overball/fitball/masážní míč/physioroll
Materiál: PVC/ABS
Průměr: 19 až 30 cm
Nosnost: 100 až 200 kg
Zátka: dlouhá/krátká
Cena: 50 až 150 Kč nebo více

Časté dotazy k overballům

Jak vybrat overball?

Overball vybírejte s ohledem na zdravotně nezávadný materiál, dále na základě velikosti odpovídající plánovanému využití a v souvislosti s tím i podle délky zátky. Případně pokud požadujete míček na masáž, volte variantu s výstupky. Stejně tak respektujte doporučenou nosnost uvedenou výrobcem. Posledním kritériem by měla být cena, která určuje částečně kvalitu provedení.

Jak se správně starat o overball?

Po cvičení můžete svůj overball jednoduše otřít, a to navlhčeným hadříkem (mýdlová voda), případně speciální dezinfekcí šetrnou k materiálu míče. Vyvarujte se používání rozpouštědel nebo ředidel.

Může overball prasknout?

Míč může prasknout zejména v okamžiku, kdy zanedbáme správnou údržbu. Neměli bychom ho tak vystavovat kontaktu s ostrými předměty. Stejně tak ho uchováváme mimo dosah vysokých teplot, které by mohly způsobit poškození materiálu.

Jak používat overball?

Overball je možné používat při posilovacím a balančním cvičení, ale i při protahování. Bývá součástí cvičení také při rehabilitaci. Svoje uplatnění nacházejí malé míčky taktéž u dechových cvičení pro děti. A v neposlední řadě mohou posloužit coby pomůcka pro zdravější sezení.

Jak cvičit s overballem?

Cviků, do kterých můžeme začlenit také overball, existuje velmi široká škála. Výhodou je, že se nejedná o cviky náročné na provedení. Řadu z nich budete znát, prakticky jsou „pouze“ vylepšené o použití míče. S touto jednoduchou cvičební pomůckou tak můžete například dělat kliky, které si ztížíte vložením míče pod jednu dlaň. Overball je možné začlenit i do jiných cviků, jako jsou výpady, dřepy nebo plank.

Jak velký overball pro miminko?

Běžně se průměr overballu pohybuje v rozmezí od 19 do 30 cm. Obecné pravidlo říká, že míče menšího průměru spíše využijí děti, ty větší jsou určeny především pro dospělé uživatele. Na tělesné výšce uživatele nezáleží a v případě nejmenších dětí ani na nosnosti, overbally běžně vydrží zátěž okolo 150 kg. Pokud si tak pořídíte míč nejběžnějšího průměru 22 až 26 cm, bude pro tento účel použitelný.

Jak cvičit s miminkem na overballu?

Podobně jako u dospělých je variabilní i cvičení s malými dětmi. Do cvičení bychom však děti neměli nutit a je zapotřebí respektovat jejich přirozený vývoj. Ačkoli lékaři mají maminkami obávané „tabulky“ s přesným rozpisem toho, co by dítě v daném věku mělo umět, je normální, pokud jim váš syn či dcera zcela neodpovídá. Cvičení prvních měsíců tak má spíše formu hry. Overball lze využít například pro zábavnou hru na schovávanou. Dítě položíme na záda a mezi kolena mu vložíme míč. Houpavým pohybem následně zvedněte dítěti kolena s míčem a schovejte se za něj. Cvik má vliv na uvolnění beder a procvičení bříška a současně je pro dítě zábavnou aktivitou. Dítě můžeme i motivovat k tomu, aby se míč samo snažilo v poloze na zádech uchopit a zvednout.

Jak zalepit overball?

Gymnastický míč může také prasknout. Stává se to vlivem mechanického poškození, nejčastěji o ostrý předmět, „zaúřadovat“ může i váš domácí mazlíček. Základní problém je především to, že míče z PVC se opravit nedají. Slepit dokážete pouze overball z ABS. Pro tento účel se prodávají speciální lepidla. Sady lepení na bazény nebo duše kol nelze pro tento účel příliš doporučit. U overballů nelze ani metodu speciálního prostředku na lepení příliš doporučit, lepidlo se totiž prodává v ceně nového míče.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 5 z 8 hlasů