Nejlepší paralyzéry | Test & Recenze 2023 | Arecenze.cz
Menu

Nejlepší paralyzéry dle testu a recenzí 2023

Aktualizováno:
Srpen 2022

Vracíte se vy nebo členové vaší rodiny často domů až za tmy? Žijete na samotě a bojíte se občas nevítané návštěvy? Jestliže jste zrovna neabsolvovali kurzy sebeobrany, nebo nemáte strach budící fyzickou konstituci, měli byste se poohlédnout po adekvátním prostředku sebeobrany.

Nechcete-li z nejrůznějších důvodů investovat čas a peníze do pořízení palné zbraně, zkuste se podívat na nabídku nesmrtících obranných prostředků. Ty lze pořídit i bez zbytečného papírování a nepříjemných zkoušek, takže můžete snadno a rychle vybavit všechny členy rodiny. Stále větší oblibu si získávají praktické paralyzéry, které kombinují vysokou efektivitu, jednoduché ovládání a drobné rozměry.

Vzhledem k tomu, že potřeba adekvátní obrany ani v moderní době nemizí, připravili jsme následující text. Podíváme se v něm dostupným modelům pořádně na zoubek, když rozebereme nejdůležitější kritéria pro správný výběr.


Nejlepší paralyzéry dle hodnocení a recenzí uživatelů

Zobrazit další produkty


Jak vybrat paralyzér

Máte alespoň letmou představu, jak takové paralyzéry vlastně fungují? Pokud nikoliv, začtěte se do první kapitoly tohoto textu, v níž vám vše náležitě vysvětlíme. Dobrá znalost základních principů fungování bezpečnostních zařízení vám totiž může v krizových situacích velmi pomoci.

Během samotného nákupu potom zohledněte zejména výši napětí. Počet voltů rozhoduje o tom, jak moc bude případného útočníka setkání s vámi bolet. Vzhledem k tomu, že elektrický proud je ve vyšších dávkách smrtící, nelze se divit, že jím paralyzéry disponují jen v minimální míře.

Neopomeňte se taktéž zaměřit na druh baterie. Nic asi nepotěší méně, než když uprostřed přepadení zjistíte, že vám došla šťáva. Za neméně významnou považujeme i velikost, která je zásadní nejen z hlediska skladnosti konkrétního přístroje, ale také výrazně ovlivňuje jeho dosah. Jako vždycky neopomeneme popsat nejdůležitější přídavné funkce. Ačkoliv je pravdou, že některé z nich mají jen kosmetický charakter, naprostá většina je skutečně užitečná.

A co závěr? Jako vždy vás v něm seznámíme s výsledky námi provedené cenové analýzy. Stanovili jsme tři intervaly, v nichž se budete během nákupu pohybovat.

Princip fungování

Princip elektrického paralyzéru je vskutku jednoduchý. Elektrody předávají do těla útočníka napětí o výši několika stovek tisíc či dokonce milionů voltů. Při dobrém zásahu způsobí ochromení a omezí jakýkoliv pohyb. Jestliže agresivní jedinec nemá kardiostimulátor či dosud nerozpoznanou vadu srdce, nedojde k usmrcení ani trvalým následkům.

Možná se teď ptáte, jak je možné, že statisíce voltů agresorovi nijak výrazně neublíží, když je přeci elektřina tak nebezpečná? Hlavní důvod spočívá v rozdílu mezi napětím a proudem. Napětí samotné není nijak nebezpečné a je důvodem, proč kupříkladu ptáci mohou bez problémů sedět na drátech elektrického vedení. V momentě, kdy dojde k uzavření elektrického obvodu, začne procházet proud, o jehož letalitě již nejsou žádné pochybnosti. Paralyzéry pracují pouze s napětím a minimálním množstvím proudu o několika miliampérech.

Paralyzéry bývají často zaměňovány s mnohem slavnějšími tasery dobře známými z kriminálních seriálů. Narozdíl od paralyzérů se jedná o jednoranné elektrické vystřelovací zbraně. Elektrody protivníka zasáhnou a v daném místě způsobí ochromení nervového systému, což ve většině případů vede k okamžitému pádu na zem. Vzhledem k relativní nebezpečnosti je ovšem jejich užití vyhrazeno pouze pro příslušníky bezpečnostních sborů.

Napětí a proud

Chcete mít jistotu, že útočník zásah řádně pocítí i přes hrubou vrstvu oblečení? V tom případě vybírejte vyšší hodnoty napětí. Standardní nabídka začíná někde mezi 200 000 – 500 000 V, může ale dosahovat i desítek milionů voltů. Pro běžnou ochranu plně stačí napětí kolem 1 000 000 V. Dávejte si však pozor na levné napodobeniny slibující nereálnou sílu. Ve většině případů podobných hodnot ani zdaleka nedosahují a snaží se jen oklamat potenciální zákazníky.

Již výše jsme zmínili, že vysoké dávky proudu jsou pro lidské tělo velkým nebezpečím. Paralyzéry jej ovšem alespoň zanedbatelné množství potřebují. Standardně se pohybujeme okolo 3 mA, přičemž zákonem stanovené maximum činí 10 mA. Nad tuto hranici nikdy nechoďte, ostatně při nákupu v oficiální distribuci ani nemáte šanci se nad ni dostat.

Baterie

Vzhledem k tomu, že paralyzéry pracují s elektrickou energií, musí být osazeny jejím zdrojem. V současné době se užívá dvou základních systémů.

  • devítivoltové baterie – levné, snadno vyměnitelné, poměrně dlouhá životnost, nutnost neustálé obměny
  • integrovaná baterie – nákladnější, možnost opakovaného dobíjení v nabíječce

Možná se zdá, že pořízení integrovaného akumulátoru je za všech okolností výhodnějším řešením. Chystáte se ale do míst, kde s největší pravděpodobností nebudete mít k dispozici zásuvky? Potom raději zvolte devítiviltovky, které zakoupíte prakticky v každém obchodě nebo na benzínové pumpě.

Velikost

Na první pohled poměrně zanedbatelné kritérium se v kritických chvílích často ukazuje jako rozhodující. Z hlediska bezpečnosti totiž platí čím větší paralyzér, tím lépe. Každý centimetr navíc prodlužuje váš dosah a omezuje operační prostor útočníka. Podobně při střetu se zvířetem se můžete držet dále od jeho nenechavých čelistí.

Na druhé straně zejména ženy nosí ochranné pomůcky v kabelkách. Miniaturní přístroje jsou lehké, nenápadné a snadno ovladatelné. O to mohou být pro případného agresora nebezpečnější. Pamatujte proto během nákupu na vhodný kompromis mezi skladností a dosahem.

Dodatečné funkce

V současné době sehrává přítomnost nejrůznějších doplňkových funkcí takřka rozhodující roli. Ani paralyzéry nezůstaly tomuto trendu zcela ušetřeny, a tak se setkáte na trhu s celou řadou pomocných opatření. Některé mají ryze kosmetickou funkci, jiné vám naopak mohou v kritickém okamžiku zachránit život. Mezi ty nejdůležitější řadíme:

  • vestavěný pepřový sprej – kombinace elektrické energie a pepřového spreje pro obranu na větší vzdálenosti
  • LED svítilna – pro osvětlení tmavých koutů či oslnění protivníka
  • světelná signalizace – silné blikání upozorňující okolí
  • alarm – hlasitá siréna upozorňující okolí
  • bezpečnostní poutko – po vytržení z ruky dojde k zablokování, čímž se zamezí zneužití útočníkem
  • pojistka proti nechtěnému sepnutí – před sepnutím nutno odjistit
  • nastavitelná délka – možnost plynulého nastavení dosahu podle potřeby
  • powerbanka – dobíjení externích zařízení.

Cena

Ať už věnujeme článek jakémukoliv artiklu, jedním si můžete být vždy jisti – finální kapitolu věnujeme přehledu cen. V průběhu analýzy jsme se nabízeným modelům podívali pořádně na zoubek a rozčlenili je do několika skupin. Letmým pohledem tak získáte dostatek informací o tom, jak vysoký obnos si vlastně máte připravit a jaké vlastnosti po jeho zaplacení získáte.

Cena do 500 Kč

Nejlevnější paralyzéry lze zakoupit i za cenovku do 500 korun. Ani takto nízko položená laťka se ovšem nijak nepodepisuje na jejich spolehlivosti. Počítejte s drobnou, ale dostatečně odolnou konstrukcí a napětím pohybujícím se od 200 000 do 1 000 000 V. To už je síla, z niž musí případní agresoři počítat. Za zmínku stojí i osázení různorodými funkcemi, mezi nimiž nechybí LED svítilna. Hledáte-li pepřový sprej nebo powerbanku, poohlédněte se někde jinde.

V této cenové hladině rovněž naleznete poměrně pestrou paletu doplňků. Jestliže počítáte s pohybem v náročnějším terénu, určitě investuje do odolného pouzdra. Praktickým poutkem pro upevnění na oděv také nic nezkazíte.

Cena od 500 Kč do 1 500 Kč

Nehledíte tolik na cenu a pátráte hlavně po dokonale vyváženém poměru cena/výkon? Potom vás jistě uspokojí nabídka střední kategorie. Paralyzéry z této skupiny nabízejí ještě o něco málo vyšší napětí dosahující až hranice 4 000 000 voltů. Fajnšmekry potěší různorodé tvarové kreace nebo dokonce maskování do podoby svítilny. Očekávejte též pojistku proti vytržení a silnou LED svítilnu, s níž můžete útočníka dokonale oslnit.

Valná většina modelů funguje na integrovaný akumulátor, snažte se proto zajistit pravidelný přísun energie. Výjimkou ovšem nejsou zařízení užívající klasických 9V baterií. V neposlední řadě nesmíme zapomínat ani na vysokou kvalitu použitých materiálů.

Cena nad 1 500 Kč

Toužíte po naprosto dokonalé ochraně? Poohlédněte se v nejvyšší třídě paralyzérů v hodnotě nad 1 500 korun. Ve valné většině případů modely nabízejí napětí přesahující několik milionů voltů, stejně jako doplněk v podobě pepřového spreje. S jeho pomocí můžete agresora zasáhnout i na větší vzdálenost. Kvalitní, ergonomickou konstrukci a bohatou nabídku příslušenství považujete za samozřejmost. Stejně jako možnost využít zařízení jako powerbanku pro dodání „šťávy“ jiným elektrickým přístrojům.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 81 hlasů