Porovnávací test nejlepších parních čističů 2018 

Poslední aktualizace: 26. 2. 2018

Vítěz porovnání

Kärcher SC 4

Top produkt z parních čističů

Přečíst recenzi


Naše doporučení nejlepších parních čističů

TOP produkt

Cena/výkon

Dostupný produkt

Doporučujeme:

Kärcher SC 4

Doporučujeme:

Morphy Richards 720020 9in1 STEAM CLEANER

Doporučujeme:

Clatronic DR 3539

Orientační cena:
5 000 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
3 000 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
1 400 Kč

Přečíst recenzi

​Ve výběru nejlepších produktů dostupných na trhu jsme se pro vás tentokrát zaměřili na parní čističe. Tento výběr jsme uskutečnili podle stejných zásad, kterými by se řídil dobře informovaný zákazník vybírající obdobný produkt. Vybrané čističe jsme pak pro vaši lepší orientaci zahrnuli do kategorií TOP produkt, nejlepší produkt v poměru cena/výkon a nejlepší dostupný produkt.

Při výběru jsme hleděli především na celkovou schopnost čištení, ale neopomenuli jsme zohlednit ani vybavenost funkcemi nebo například možnosti manipulace.

​Výsledkem našeho výběru je tedy srovnání parních čističů, které je dostupné na této stránce. Každému z vybraných produktů jsme navíc věnovali samostatnou recenzi, která popisuje jejich nejdůležitější specifikace. Tyto recenze je možné zobrazit kliknutím na název nebo obrázek produktu. Pokud se nehcete řídit výběrem naší redakce nebo si nejste jistí správným pochopení významu některého z parametrů, doporučujeme vám přečíst si také našeho nákupního poradce "Jak vybrat parní čistič".


Výběr nejlepších parních čističů

Varianta výběru Vzhled Nejlepší parní čističe Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

TOP produkt

Parní čističe

Kärcher SC 4

Přečíst recenzi

Velké množství funkcí

Delší doba předehřevu

5 000 Kč

1.

Cena/výkon

Parní čističe

Morphy Richards 720020 9in1 STEAM CLEANER

Přečíst recenzi

Poměr ceny a výkonu

Menší vybavenost funkcemi

3 000 Kč

2.

Dostupný produkt

Parní čističe

Clatronic DR 3539

Přečíst recenzi

Nízká cena při zachování funkčnosti

Menší objem nádoby

1 400 Kč

3.

Další na zvážení

Parní čističe

ETA 2266 90000 Aquatic

Přečíst recenzi

Všeobecně dobré vybavení

Menší objem nádoby, Hmotnost

3 000 Kč

4.

Další na zvážení

Parní čističe

Kärcher SC 3

Přečíst recenzi

Vybavenost

Vyšší cena

4 000 Kč

Porovnání parametrů nejlepších parních čističů

Údaj

Kärcher SC 4

Morphy Richards 720020 9in1 STEAM CLEANER

Clatronic DR 3539

ETA 2266 90000 Aquatic

Kärcher SC 3

Orientační cena

5 000 Kč

3 000 Kč

1 400 Kč

3 000 Kč

4 000 Kč

Výrobce

Kärcher

Morphy Richards

Clatronic

ETA

Kärcher

Typ

Tyčový

Tyčový

Tyčový

Tyčový

Tyčový

Příkon (W) 

2 000

1 500

1 500

1 200

1 900

Kapacita vodní nádrže (ml) 

500

400

300

275

1 000

Délka kabelu (m) 

4

5

5

5

4

Doba předehřevu (min.) 

4

0,5

0,5

0,5

0,5

Doba chodu na jednu nádobu (min.) 

Neuvedeno

14

30

15

Neuvedeno

Volba množství páry 

Ano

Ne

Neuvedeno

Ano

Ano

Indikátor množství vody 

Ano

Ne

Neuvedeno

Ne

Ano

Systém automatického odvápňování 

Ano

Ne

Neuvedeno

Ne

Neuvedeno

Hmotnost (kg) 

4,05

Neuvedeno

4,1

5,3

3,14

Čištení spár 

Ano

Ano

Neuvedeno

Ano

Ano

Seřízení výšky 

Neuvedeno

Ne

Neuvedeno

Ne

Neuvedeno

Jak vybrat parní čistič

1. Typ parního čističe

2. Jednokomorový vs. dvoukomorový systém

3. Objem nádoby a doba provozu

4. Tlak a doba ohřívání

5. Příkon

6. Funkce

7. Ceny

Chcete být schopni volby kvalitního parního čističe, který díky svým parametrům v plné míře vyhoví vašim požadavkům? Potom se začtěte do následujících řádků, prostřednictvím nichž vám nastíníme, jaké typy těchto výrobků můžete využít.

Parní čističe se dělí především podle typu zpracování. Tomu samozřejmě odpovídá celková velikost a hmotnost. Při nákupu musíte znát i takové parametry, jakými jsou objem nádoby, tlak, doba ohřívání vody, příkon a přidružené funkce.

Abyste správně zvolili parní čistič pro své účely, je zapotřebí znát daleko více, než jenom technické vlastnosti toho či onoho výrobku. Položit si musíte zásadní otázku – co od parního čističe očekáváte a v jakých prostorách ho budete používat? Od tohoto základu se můžete následně odpíchnout a pokračovat v adekvátním výběru.


1. Typ parního čističe

To nejzákladnější rozdělení parních čističů se týká samotného typu. Nežli vůbec přistoupíte k volbě jednotlivých parametrů, měli byste být schopni s jistotou říci, o jaký druh čističe máte zájem. Při zkoumání produktových nabídek narazíte obvykle na čtyři kategorie parních čističů:

 • Ruční parní čističe
 • Pojízdné parní čističe
 • Parní vysavače
 • Parní mopy

A právě s nimi vás seznámíme trochu podrobněji, abyste znali klady a zápory toho či onoho zařízení. Řeč bude o domácích parních čističích, které jsou cenově dostupným sortimentem pro běžného uživatele. Narazit samozřejmě můžete i na profesionální přístroje, my se ovšem budeme věnovat pouze domácím variantám.

Ruční parní čističe

Jak prozrazuje název „ruční parní čističe“, je pochopitelné, že půjde o rozměrově menší produkty. Mnohdy připomínající tvarem rychlovarnou konvici se zobáčkem a hubicí. Možná i proto lze často narazit na označení "kachna".

Ve prospěch ručního parního čističe hovoří určitě menší velikost a poměrně dobrá manipulace. Čistič jednoduše uchopíte a můžete se pustit do čištění odpovídajících ploch. Příznivá je také nižší pořizovací cena.

S přihlédnutím k velikosti je však zapotřebí počítat s tím, že výkon takového výrobku nebude patřit mezi největší. Od toho se bezpochyby odvíjí i zkrácená doba čištění, menší výběr příslušenství, a hlavně nedostatečná efektivita při čištění velkých ploch. Ruční čistič se cítí dobře v malých a hůře dostupných plochách – automobily, kuchyňské linky, koupelny apod.

Pojízdné parní čističe

Pojízdný parní čistič je větším typem zařízení, které svým vzhledem připomíná klasický vysavač. Skládá se ze dvou základních částí. Jednu tvoří samotné tělo s nádobou na vodu, ohřívačem a kolečky. Tu druhou hadice odpovídající délky. Na její konec je možné přichytit násady nejrůznějšího typu, což rozšiřuje jeho použitelnost.

Kvalitní pojízdné parní čističe se pyšní rozhodně větším výkonem a dobou čištění. Bez sebemenšího problému můžete čistit větší domácí či kancelářské plochy. Jediný pozor si dejte na to, že tento produkt není vhodný pro čištění sedaček a koberců.

Vyšší účinnost pojízdného parního čističe je vykoupena zhoršenou manipulovatelností oproti ručnímu parnímu čističi. Větší nároky jsou bezpochyby kladeny také na uskladnění.

Parní vysavače

Parní vysavače jsou kapitolou samou o sobě. Při letmém pohledu na ně a na pojízdné parní čističe byste mohli dospět k závěru, že jde vlastně o totožné produkty. Jenže, není tomu úplně tak. Tento typ čističe má totiž něco navíc. A to je funkce vysávání nečistot do patřičné nádoby. Nejenom že špínu rozpustíte za pomoci páry, ale jakékoliv zbytky po tomto procesu pohodlně a efektivně vysajete. Parní vysavače zamezují nevzhledným šmouhám a ve své podstatě šetří váš drahocenný čas, protože jakákoliv následná údržba čištěné plochy už není zapotřebí. Díky vysávání se nemusíte obávat ani očisty koberců a sedaček. Zkrátka ideální pomocník na větší plochy.

I parní vysavače ale disponují jistými neduhy. Ty jsou do určité míry totožné s pojízdnými parními čističi. A to je vyšší nárok na prostor v rámci uskladnění a zhoršená manipulace. S prodlouženou hadicí za sebou musíte tahat také vysavač neboli celou nádobu na kolečkách. Kvůli rozšířené funkci vysávání jsou to i vyšší pořizovací náklady.

Parní mop

Parní mopy svým vzhledem korespondují s klasickými tyčovými vysavači. Jde ve své podstatě o takovou prodlouženou ruku ručního parního čističe. Parní mop nedisponuje vysokým výkonem ani zmiňovanou funkcí vysávání.

Jeho největší potenciál objevíte hlavně při čištění tvrdších povrchů, mezi které patří dlažba, PVC, laminátové plovoucí podlahy a jim podobné. Cena těchto výrobků je v porovnání s výše uvedenými průměrná.


2. Jedna vs. dvě komory

S charakterem používání parního čističe souvisí jedna velice důležitá věc. Je to systém doplňování vody. Ta je zapotřebí k vytváření páry. V tomto směru se vám nabízí dvě varianty:

 • Jednokomorový systém
 • Dvoukomorový systém

S nimi souvisí komfort při čištění a zároveň výše pořizovacích nákladů.

Jednokomorový systém

Princip fungování tohoto systému je jednoduchý. Základem parního čističe je pouze jediná nádržka na vodu. Mnohdy se můžete setkat s vysvětlením, že vodu naléváte přímo do bojleru, který ji ohřívá na vysokou teplotu. Tento bojler je samozřejmě opatřen tlakovým uzávěrem.

V okamžiku, kdy vyčerpáte vodu z nádobky, je zapotřebí nějaký čas vyčkat. Teprve po poklesu tlaku lze vodu znovu dolít a parní čistič dále využívat.

Jak asi správně tušíte, jednokomorový systém je spojen s nižšími pořizovacími náklady. Na druhou stranu musíte počítat s omezenou dobou provozu. Takže při výběru vhodného parního čističe s jednokomorovým systémem si důkladně promyslete, v jak dlouhých časových intervalech budete takové zařízení využívat.

Dvoukomorový systém

Dvoukomorový systém je samozřejmě rozšířenou modifikací toho jednokomorového. Jeho základem je také bojler, kam se nalévá voda a je následně ohřívána. Vedle toho je však součástí takového přístroje ještě další nádoba. V okamžiku, kdy není v bojleru voda, přečerpá se právě z této nádoby.

Výsledkem je jedna zásadní výhoda – parní čistič můžete na rozdíl od toho jednokomorového dolévat i při provozu. Tudíž vás nikterak neomezuje celkové doba čištění daného zařízení. Praktický zásobník problém s odstavením vyřeší za vás. Ve prospěch dvoukomorového systému hovoří ještě nižší energetická náročnost.

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že tento parní čistič bude dražší než ten jednokomorový.


3. Objem nádoby a doba provozu

Jak jste mohli při pročítání předchozích bodů tohoto článku postřehnout, na trhu jsou odlišné typy parních čističů. S jejich rozdílnou velikostí samozřejmě souvisí nejenom jiná hmotnost, ale především objem nádoby na vodu.

Další z důležitých parametrů, který do jisté míry vypovídá o tom, jak dlouhá bude doba provozu zařízení. V potaz se bere časový úsek od nalití plné nádoby do úbytku po minimální hranici. U jednokomorových systémů je tento parametr velice zásadní, protože po něm následuje několikaminutová pauza.

Jaké jsou tedy průměrné objemy jednotlivých typů parních čističů?

 • Ruční parní čistič – objem nádoby cca 0,2 - 0,35 l s dobou provozu 5 - 7 min u jednokomorového systému
 • Pojízdný parní čistič – objem nádoby cca 1 - 1,5 l
 • Parní vysavač – objem nádoby cca 1 l
 • Parní mop – objem nádoby cca 0,4 - 0,7 l s dobou provozu 7 - 20 min u jednokomorového systému

U některých dvoukomorových výrobků je udáván celkový objem nádoby, jindy jsou tyto parametry prezentovány zvlášť.

Nejčastějším výrobním materiálem nádoby na vodu je hliník či nerezová ocel. Ta je samozřejmě předpokladem delší životnosti.


4. Tlak a doba ohřívání vody

Abyste docílili té nejvyšší účinnosti parního čističe, musíte se zaměřit na další z důležitých parametrů. A tím je celkový tlak. Ten je udáván v barech. S rostoucí hodnotou tlaku vzrůstá i rychlost práce s parním čističem, protože nemusíte tak dlouho vyčkávat na patřičné ohřátí vody. V této souvislosti je důležitý i příkon, jemuž se budeme více věnovat v následující části.

Abyste měli představu o tom, jak vysoký tlak můžete získat s odlišnými typy zařízení, přinášíme vám opět členění na základě typu parního čističe:

 • Ruční parní čistič – maximální tlak vodní páry cca 3,2 - 3,5 bar
 • Pojízdný parní čistič – maximální tlak vodní páry cca 3,5 - 4,5 bar
 • Parní vysavač – maximální tlak vodní páry cca 4 - 6 bar
 • Parní mop – maximální tlak vodní páry cca 3,2 bar

Pro efektivnější, rychlejší a pohodlnější práci volte určitě vyšší tlak vodní páry. Doba ohřátí vody se pohybuje v závislosti na konkrétním modelu parního čističe někde kolem 4–6 minut na litr vody.


5. Příkon

Jak už jsme nakousli v předchozí části, příkon je také podstatnou veličinou, a to hlavně v souvislosti s maximálním tlakem. Příkon je udáván ve Wattech. Při nákupu parního čističe dbejte vždy na to, aby s tlakem docházelo i k růstu příkonu, konkrétně topného příkonu.

V rámci praktického porovnání uvedeme odlišnosti mezi základními typy parních čističů:

 • Ruční parní čistič – příkon cca 1 000 - 1 250 W
 • Pojízdní parní čistič – příkon cca 1 500 - 2 250 W
 • Parní vysavač – příkon cca 2 250 W a více
 • Parní mop – příkon cca 1 300 - 1 500 W

6. Funkce

I když jsou parní čističe ve své podstatě jednoduchá zařízení, pyšní se i různými funkcemi a praktickými doplňky. Ty vám umožní především rychlejší a pohodlnější práci při čištění libovolných ploch v domácnosti nebo v komerčních prostorách. Nejčastěji narazíte na níže uváděné funkce.

 • Regulace množství páry - Ovládací prvek parního čističe. S pomocí něho regulujete páru vystupující ze zařízení ven. Tento způsob regulace oceníte hlavně při čištění charakterově odlišných typů materiálů.
 • Odvápňovací systém - Vzhledem k tomu, že jen málokdo lije do parního čističe dokonale destilovanou vodu, přijde vhod odvápňovací systém. Ten vás nebude omezovat při použití kohoutkové vody. K odvápňování dochází nejčastěji za pomoci speciálních tyčinek a patron.
 • Kontrolní diody - Nenápadné, avšak viditelné indikátory, které vám prozradí například to, jestli je využíván maximální topný výkon nebo zda nechybí voda v nádobě.
 • Bezpečnostní ventily – Ty jsou nedílnou součástí tlakových nádob neboli bojlerů. Tento ventil vám neumožní otevřít nádobu, dokud nepoklesne tlak na ideální hodnotu. Zamezíte tak nepříjemným problémům a opaření.

V závislosti na tom, jaký zvolíte typ parního čističe, obdržíte v balení i libovolné druhy příslušenství, popřípadě si je můžete dokoupit. V tomto směru lze vybírat hlavně mezi násadami – kulatý kartáček, ruční hubice, parní hadice s pistolí, tryska na bodový paprsek a mnohé další. Tyto doplňky je vhodné volit s přihlédnutím k tomu, jaký typ povrchu chcete čistit.


7. Ceny

Parní čističe představují poměrně rozšířený sortiment na současném trhu. To vám samozřejmě nahrává jako zákazníkům při výběru konkrétního produktu. Vybírat si můžete z přemíry nejrůznějších výrobců, mezi nimiž jasně kralují tyto značky – Black&Decker, Polti, Wap-Alto-Nilfisk, Hoover, Kärcher, Dirt Devil, Bissell, Maxxx a ostatní.

Zároveň máte možnost výběru z odlišných cenových relací, které započínají na 600 Kč a mohou se vyšplhat až k 100 000 Kč. Takové pořizovací ceny už odpovídají profesionálním parním čističům. Ty jsou pro domácí použití naprosto zbytečné.

Pojďme si představit základní cenové skupiny.

Cena do 10 000 Kč

Už v této cenové kategorii budete schopni pořídit parní čističe libovolného typu. Převládají samozřejmě ty ruční a pojízdné. Při ceně kolem 5 000 Kč získáte produkt, s nímž budete schopni vyčistit téměř libovolné části vaší domácnosti. Pořizovací náklady bezpochyby odpovídají menšímu tlaku páry a topného výkonu. Velká spousta těchto produktů je navíc jednokomorová.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Zahledíte-li se do skupiny výrobků v této cenové hladině, pak vaší pozornosti jistě neunikne fakt, že se poměrně dost rozšíří nabídka parních vysavačů. Za tuto cenu dostanete kvalitu, dvoukomorový systém, tlak páry přesahující 3,5 – 4 bary a topný výkon nad 1 500.

Cena od 20 000 Kč do 40 000 Kč

Jestliže patříte mezi náročné zájemce o dokonale čisté životní prostředí kolem sebe, pak si s těmito náklady rozhodně vyberete. Tyto parní čističe přechází pomalu ale jistě z domácích výrobků na ty profesionální. Ty startují kolem částky 40 000 Kč. Vysoký výkon 6 bar, topný výkon přes 2 250 W a řada přidružených funkcí jsou naprostou samozřejmostí. Těšit se můžete i na bohaté příslušenství, jelikož jsou prodávány kompletní sady.

Cena nad 40 000 Kč

I když se o této cenové hladině zmiňujeme, nejde primárně o výrobky určené do domácností. Obvykle jsou to průmyslové parní čističe, o čemž mnohdy vypovídá nejenom celkový vzhled, ale také větší rozměry a hmotnosti. Takové přístroje jsou vhodné pro čištění hodně velkých ploch.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Parní čističe
Průměrné hodnocení 4.5 z 37 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít