Parní čističe patří spolu s parními vysavači a parními mopy k užitečným domácím pomocníkům, kteří vás zbaví nečistot snadno a bez chemie. V tomto článku probereme:
- Proč koupit kvalitní parní čistič – k čištění není třeba chemie.
- Nevýhody parních čističů – kromě rizika opaření počítejte také s tím, že použití není vhodné na veškeré povrchy a neničí všechny mikroorganismy.
- Výběr parního čističe podle účelu použití – ruční k čištění spár a pojízdné na větší plochy.
- Druhy parních čističů podle počtu komor – levnější jednokomorové s omezenou dobou provozu a komfortnější ale dražší dvoukomorové.
- Důležité parametry – tlak a doba ohřívání vody ovlivní rychlost čištění, objem nádoby má vliv na dobu provozu čističe.
- Příslušenství a funkce parních čističů – nástavce a regulace páry pro různé povrchy nebo bezpečnostní funkce zabraňující zranění.
- Oblíbené značky parních čističů – mezi nejznámější patří Kärcher, který vyrábí také zahradní techniku. Dále pak americké firmy Bissell a Black&Decker, nebo italské Ariete a Polti.
- Ceny parních čističů – modely pro domácí použití začínají na ceně 600 Kč a dražší čističe pořídíte kolem 3 000 Kč a výš.
Proč koupit kvalitní parní čistič
Parní čistič vám usnadní úklid především díky následujícím výhodám:
- Čistí bez saponátů – čištění parou bez chemie je šetrné k přírodě. Ocení jej nejen ekologicky smýšlející jedinci, ale také třeba rodiče malých dětí, nebo lidé, snažící se omezit množství chemických přípravků v domácnosti.
- Finančně výhodný – vzhledem k tomu, že odpadá nutnost nákupu různých chemických čistících přípravků, se vám počáteční investice do parního čističe vrátí. Na důkladné čištění sedačky nebo koberců nebudete muset platit odborníkům, ale zvládnete jej sami.
Nevýhody parních čističů
Před nákupem parního čističe je vhodné se obeznámit také s nevýhodami těchto produktů:
- Nefungují bez chemie – přístroje sice využívají k čištění pouze kohoutkovou vodu bez saponátu, ale chemii se zcela nevyhnete. Čističe je totiž nutné poměrně často odvápňovat, což bez chemických přípravků půjde těžko.
- Nezničí všechny mikroorganismy – abyste parou zlikvidovali plísně, roztoče a další mikroorganismy, bylo by nutné je vystavit páře dlouhodobě. Při letmém přejetí jich zemře opravdu minimum a například při napaření matrací pouze dodáte roztočům a plísním vlhkost, která jim naopak vytvoří ideální prostředí k množení.
- Nehodí se pro všechny povrchy – například čistěním čalounění a koberců bez možnosti odsát znečištěnou vodu pouze dostanete špínu hlouběji do materiálů a určitě ji nedostanete ven. Nebezpečné je také čistění dřevěných podlah, kdy může dřevo vlhkost nasát a začít bobtnat.
- Spotřeba energie – počítejte s poměrně velkým množstvím elektřiny, kterou přístroj spotřebuje k vývoji páry v bojleru.
- Riziko zranění – Jelikož se jedná o přístroj pracující s horkou párou, existuje riziko opaření a měli byste dbát zvýšené opatrnosti při každé manipulaci. U některých výrobků najdeme bezpečnostní ventily a dětské pojistky, není to ale pravidlem.
Výběr parního čističe podle účelu použití
Při nákupu parního čističe si především rozmyslete, na jaké povrchy jej budete používat a jak velká bude čištěná plocha.
- Ruční parní čističe – pro menší a hůře dostupné plochy.
- Pojízdné parní čističe – zvládnou větší plochy jako koberce nebo sedačky.
Ruční parní čističe
Jak prozrazuje název „ruční parní čističe“, je pochopitelné, že půjde o rozměrově menší produkty. Mnohdy připomínající tvarem rychlovarnou konvici se zobáčkem a hubicí. Možná i proto lze často narazit na označení „kachna“. Ve prospěch ručního parního čističe hovoří určitě menší velikost a poměrně snadná manipulace. Čistič jednoduše uchopíte a můžete se pustit do čištění jednotlivých ploch.
Příznivá je také nižší pořizovací cena. S přihlédnutím k velikosti je však zapotřebí počítat s tím, že výkon takového výrobku nebude patřit mezi největší. Od toho se bezpochyby odvíjí i zkrácená doba čištění, menší výběr příslušenství, a hlavně nedostatečná efektivita při čištění velkých ploch. Ruční čistič se cítí dobře v malých a hůře dostupných plochách – je ideální na spáry, automobily, kuchyňské linky, koupelny apod.
Pojízdné parní čističe
Pojízdný parní čistič je větším typem zařízení, které svým vzhledem připomíná klasický vysavač. Skládá se ze dvou základních částí. Jednu tvoří samotné tělo s nádobou na vodu, ohřívačem a kolečky. Tu druhou hadice odpovídající délky. Na její konec je možné přichytit násady nejrůznějšího typu, což rozšiřuje jeho použitelnost.
Kvalitní pojízdné parní čističe se pyšní rozhodně větším výkonem a dobou čistění. Bez sebemenšího problému můžete čistit větší domácí či kancelářské plochy. Se speciálním příslušenstvím se nemusíte bát ani čistění sedaček a koberců. Vyšší účinnost pojízdného parního čističe je vykoupena zhoršenou manipulovatelností oproti ručnímu parnímu čističi. Větší nároky jsou bezpochyby kladeny také na uskladnění.
Upozorňujeme: Kromě parních čističů můžete vybírat mezi parními vysavači, které využijete k čistění podlah. Jejich výběru jsme se věnovali samostatně na této stránce, kde najdete i nákupního rádce. Dále jsou k dostání také parní mopy, které svým vzhledem korespondují s klasickými tyčovými vysavači a jsou to vlastně parní čističe na podlahy. Parní mop nedisponuje vysokým výkonem ani funkcí vysávání. Jeho největší potenciál objevíte při čištění tvrdých povrchů jako dlažba, PVC, laminátové plovoucí podlahy a jim podobné (Zdroj: NYT Wirecutter). Parním mopům se věnujeme ve zvláštním článku Jak vybrat parní mop.
Druh parního čističe | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina | Pro koho se hodí |
Ruční | + Skladnější
+ Levnější + Snadná manipulace |
– Nižší výkon
– Kratší doba čištění – Jen na menší plochy – Méně příslušenství |
Nižší | Pro ty, co chtějí čistit hůře dostupné prostory a menší plochy |
Pojízdný | + Větší výkon
+ Delší čištění + Větší plochy + Příslušenství |
– Větší rozměry
– Horší manipulace |
Vyšší | Pro ty, kteří plánují čistit větší plochy |
Druhy parních čističů podle počtu komor
S charakterem používání parního čističe souvisí systém doplňování vody, ze které se vytváří pára. V tomto směru se vám nabízí dvě varianty:
- Jednokomorový systém – jednodušší a levnější, s omezenou dobou provozu.
- Dvoukomorový systém – komfortnější ale dražší řešení.
Jednokomorový systém
Základem tohoto parního čističe je pouze jediná nádržka na vodu. Mnohdy se můžete setkat s vysvětlením, že vodu naléváte přímo do bojleru, který ji ohřívá na vysokou teplotu. Tento bojler je samozřejmě opatřen tlakovým uzávěrem. V okamžiku, kdy vyčerpáte vodu z nádobky, je zapotřebí nějaký čas vyčkat. Teprve po poklesu tlaku lze vodu znovu dolít a parní čistič dále využívat.
Jak asi správně tušíte, jednokomorový systém je spojen s nižšími pořizovacími náklady. Na druhou stranu musíte počítat s omezenou dobou provozu. Ta se ve většině případů pohybuje mezi 5 a 15 minutami v závislosti na objemu bojleru a také množství páry, kterou přístroj vypouští. Takže při výběru vhodného parního čističe s jednokomorovým systémem si důkladně promyslete, v jak dlouhých časových intervalech budete takové zařízení využívat.
S tímto systémem se setkáte zejména u ručních parních čističů a některých modelů pojízdných čističů.
Dvoukomorový systém
Dvoukomorový systém je samozřejmě rozšířenou modifikací toho jednokomorového. Jeho základem je také bojler, kam se nalévá voda a je následně ohřívána. Vedle toho je však součástí takového přístroje ještě další nádoba. V okamžiku, kdy není v bojleru voda, přečerpá se právě z této nádoby.
Výsledkem je jedna zásadní výhoda – parní čistič můžete na rozdíl od toho jednokomorového dolévat i při provozu. Tudíž vás nikterak neomezuje celková doba čištění daného zařízení. Praktický zásobník problém s odstavením vyřeší za vás. Ve prospěch dvoukomorového systému hovoří ještě nižší energetická náročnost. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že dvoukomorový parní čistič bude dražší než ten jednokomorový.
Funkce a příslušenství parních čističů
Parní čističe mívají různé praktické funkce, které vám umožní rychlejší a pohodlnější práci při čištění ploch v domácnosti nebo komerčních prostorách. Nejčastěji narazíte na:
- Regulace množství páry – Ovládací prvek parního čističe. S pomocí něj regulujete páru vystupující ze zařízení ven. Tento způsob regulace oceníte hlavně při čištění charakterově odlišných typů materiálů. U ručních čističů se s ním však nesetkáte.
- Odvápňovací systém – Vzhledem k tomu, že jen málokdo lije do parního čističe dokonale destilovanou vodu, přijde vhod odvápňovací systém. Ten vás nebude omezovat při použití kohoutkové vody. K odvápňování dochází nejčastěji za pomoci speciálních tyčinek a patron. Pokud tuto funkci váš přístroj nemá, je potřeba se čas od času věnovat jeho údržbě. V opačném případě může dojít k poklesu výkonu či úplnému zničení přístroje.
- Kontrolní diody – Nenápadné, avšak viditelné indikátory, které vám prozradí například to, jestli je využíván maximální topný výkon, zda je pára připravena k použití nebo zda nechybí voda v nádobě.
- Bezpečnostní ventily – Ty jsou nedílnou součástí tlakových nádob neboli bojlerů. Tento ventil vám neumožní otevřít nádobu, dokud nepoklesne tlak na ideální hodnotu. Zamezíte tak nepříjemným problémům a opaření.
- Dětská pojistka – Pokud se přístroj dostane do nepovolaných dětských ručiček, pojistka zabrání nechtěnému úniku páry a tím může předejít popáleninám.
- Další příslušenství – vybírat můžete hlavně mezi násadami – kulatý kartáček, ruční hubice, parní hadice s pistolí, tryska na bodový paprsek, nástavec na čištění oken a mnohé další. Některé čističe nabízejí také sadu pro parní čištění podlah a návleky z mikrovlákna, pohlcující vodu s rozpuštěnou špínou. U některých modelů jde dokonce připojit speciální žehličku a využít tlak páry k žehlení oděvů.
Oblíbené značky parních čističů
Výrobců parních čističů je opravdu mnoho. Pro vaši lepší orientaci přinášíme přehled těch nejprodávanějších:
- Kärcher – tato firma vznikla již v roce 1935. V počátku se zaměřovala především na letecký průmysl a v poválečném období vyráběla kamna a ohřívače vzduchu. Dále se podnik orientoval na vysokotlakou technologii. V roce 2003 rozšířili řadu výrobků o robotické čistící pomocníky a od roku 2007 nabízejí také vybavení pro zahradu.
- Bissell – americká společnost s tradící téměř 150 let vyvíjí řešení pro úklild domácnosti. V roce 1876 začala historie firmy vývojem mechanického zametače na koberce. V jejich sortimentu nalezneme univerzální i parní vysavače a čističe.
- Black&Decker – firma založená v roce 1911 v Baltimoru. Mezi první produkty patřily zátky na lahve s mlékem a cukrářské polevy. V roce 1984 koupila společnost od firmy General Electric divizi malých domácích spotřebičů. Proslavili se především svým elektrickým nářadím.
- Polti – italská firma fungující od roku 1978 začínala prodejem žehliček. Dnes jejich sortiment zahrnuje nejen spotřebiče na žehlení, ale i parní čištění.
- Ariete – italská společnost založená v roce 1964. Od roku 1995 byla součástí výrobce kuchyňských spotřebičů Kenwood a v roce 2001 celou tuto společnost odkoupilo De’Longhi.
Značka | Specifikace | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Kärcher | Firma založená v roce 1935 je jedním z předních výrobců čistící a zahradní techniky | Střední až vyšší | Ruční i pojízdné | Těm, kteří hledají výrobek od osvědčené firmy s celosvětově prodávanými výrobky |
Bissell | Americká společnost fungující témeř 150 let | Střední až vyšší | Ruční i pojízdné | Pro ty, kteří hledají čistič s dobrým poměrem cena/výkon |
Black&Decker | Firma figurující na trhu od roku 1911 | Střední až vyšší | Ruční i pojízdné | Těm, co chtějí čistič od firmy s dlouholetou tradicí |
Polti | Italská společnost produkující parní čističe a žehličky | Střední až vyšší | Ruční i pojízdné | Pro ty, kteří chtějí vybírat z většího množství produktů |
Ariete | Italská firma vyrábějící domácí spotřebiče | Všechny cenové kategorie | Ruční i pojízdné | Těm, kteří chtějí vybírat z čističů s širokou cenovou nabídkou |
Ceny parních čističů
Cena za tyto úklidové pomocníky začíná kolem 600 Kč a může se vyšplhat až k 100 000 Kč. Takto vysoké pořizovací ceny už ale odpovídají profesionálním parním čističům, které jsou pro domácí použití naprosto zbytečné. Následující kapitola se tedy věnuje porovnání parních čističů podle těchto cenových relací:
- Cena do 1 000 Kč – Za trojcifernou částku obvykle získáte základní ruční čistič, často i se slušným výkonem a tlakem. Nečekejte přístroje s bohatým příslušenstvím, ale spíše jednoduché modely ne příliš známých značek. Ty jsou určeny na čištění malých ploch jako jsou spáry, kuchyňské linky či prostory v autě.
- Od 1 000 Kč do 3 000 Kč – V této cenové kategorii najdete většinu ručních přístrojů vybavených různými funkcemi. Řadí se sem i výrobky předních značek na trhu. Pojízdné varianty se v této kategorii vyskytují minimálně. Obvykle začínají na cenovkách kolem 3 000 Kč.
- Nad 3 000 Kč – Do nejvyšší cenové kategorie patří zejména pojízdné parní čističe s různými funkcemi, včetně dvoukomorové konstrukce, bezpečnostních ventilů, a s mnohým příslušenstvím. Částky za výkonné profesionální přístroje se mohou vyšplhat až na několik desítek tisíc. Ty však na domácí provoz nejsou určeny, proto se jim v našem srovnání parních čističů nevěnujeme.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 1 000 Kč | Základní modely ručních čističů | Vyšší řady ručních čističů a pojízdné parní čističe | Pro všechny, co chtějí nízkou cenu a bude jim stačit základní model na menší plochy |
Od 1 000 do 3 000 Kč | Široký výběr ručních čističů s různými funkcemi | Nižší řady ručních čističů a vyšší řady pojízdných čističů | Pro všechny, co chtějí kvalitní ruční čistič za rozumnou cenu |
Nad 3 000 Kč | Pojízdné parní čističe s různými funkcemi a příslušenstvím | Ruční parní čističe | Pro všechny, hledají pojízdný čistič s přidanými funkcemi a neřeší tolik cenu |
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli se dá odstranit párou vodní kámen z obkladů i baterií. Děkuji.