Jak vybrat parní generátor
Před samotným výběrem parního generátoru se zamyslete nad komfortem a technikou vaší práce. Menší domácnost zvolí jiný parní systém než prádelna či jiný podnik. Postačí vám základní funkce, nebo chcete něco navíc? Podle množství prádla, které vám projde pod rukama, volte objem parní stanice a také typ generátoru. Na kvalitu a rychlost žehlení má potom největší vliv provedení žehlicí plochy, parní výkon a tlak.
Je důležité zvolit správný produkt s ohledem na to, co od něj očekáváte a jakým způsobem s ním budete pracovat. Parní stanici můžete vybrat podle rychlosti nahřívání, délky přívodního kabelu či hmotnosti a velikosti spotřebiče v souvislosti s tím, jestli jej budete často přenášet a uskladňovat, nebo bude mít své stálé místo.
Pokud jde o bezpečnost, vezměte v potaz způsob čištění a bezpečnostní pojistky. V neposlední řadě může být klíčovým faktorem cena, jejíž rozpětí je u parních generátorů velmi široké. V případě, že často pečujete o oblečení a chcete do svého portfolia zařadit ještě jeden užitečný produkt, doporučujeme vám pročíst speciální stránku o napařovačích oděvů, které vám pomohou s přípravou svršků.
Jak vybrat parní generátor stručně:
- Žehlíte na prkně, nebo rovnou zavěšené oblečení? Dle toho zvolte horizontální, nebo vertikální generátor. Existují i žehlicí systémy, které zvládnou obojí.
- Soustřeďte se na provedení žehlicí plochy. Nejlepším materiálem v poměru cena/výkon je keramika, k luxusnějším se řadí Durilium, eloxal nebo safír. Důležité je také pravidelné rozmístění a počet otvorů pro páru.
- Čím vyšší výkon, tím lépe. To platí i u tlaku a parního rázu, kterými parní generátor disponuje. Vyšší číslo znamená rychlejší a kvalitnější vyžehlení.
- Nezapomeňte na uživatelský komfort. Přístroj volte tak, aby vám dobře padl do ruky, nebyl těžký, na druhou stranu měl dostačující objem nádrže na vodu a délku přívodního kabelu.
- Bezpečnost především! Každá lepší žehlička by měla mít alespoň základní bezpečnostní systém v podobě automatického vypnutí nebo zámku, kterým se uchytí k vodnímu zásobníku.
Typy dle použití
Parní generátory se liší dle typu použití. Preferujete-li žehlení na prkně, zajímat vás budou spíše horizontální generátory. Pro žehlení pověšených záclon či oblečení na ramínku se lépe hodí přístroje určené přímo k vertikální práci.
Vertikální parní stanice
Horizontální parní generátor
Kombinovaná sestava
Vertikální parní generátory
Vertikální parní generátor tvarem připomíná vysavač, začíná u země tělem s nádrží na vodu a se stojanem, na který můžete žehlené prádlo pověsit. Z těla pak vychází dlouhá trubice, jejíž konec vypadá jako malý fén. Vertikální parní systém existuje i v cestovní verzi jen s velmi malou nádrží přímo u žehlicí plochy.
Žehlicí systémy vhodné jen ke svislé manipulaci se lépe drží v ruce, aby umožnily co nejjednodušší žehlení zavěšeného prádla. Jejich jednodušší odnoží jsou napařovací systémy, o nichž jsme sepsali samostatný článek Jak vybrat napařovač oděvů.
Horizontální parní generátory
Nejrozšířenějším typem parního generátoru je ten s tvarem klasické žehličky. Žehlička se zde napojuje na vodní nádržku, kterou umístíte přímo na žehlicí prkno a její velikost závisí na vámi požadovaném objemu. Tyto parní stanice je možné sehnat v různých cenových hladinách, s menším nebo vyšším počtem pokročilých funkcí, výběr je v této kategorii zkrátka nejširší.
Většina horizontálních žehlicích systémů nabízí také možnost vertikálního žehlení, není ale standardně u všech, proto pokud je pro vás svislé žehlení důležité, věnujte tomuto parametru pozornost.
Kombinované sestavy
Pořídit si můžete také celou sestavu parního generátoru, která je zvláštní v tom, že obsahuje i žehlicí prkno. Nádoba na vodu se pak nachází zabudovaná na jeho nohách, takže na pracovní ploše nezabírá místo.
Tento typ je často vhodný na horizontální i vertikální žehlení, dokonce může obsahovat dvě žehličky na komfort při obou typech použití. Kromě vzhledu se od předchozích typů odlišuje cenou, která se pohybuje v řádu desítek tisíců korun. Výkonem se však řadí spíše k podprůměrným generátorům.
Typy dle ohřevu vody
V současné době se parní generátory na trhu dělí na bojlerové a nezávislé podle doby, za kterou se voda nahřeje. Rozdíl mezi nimi je také v tom, zda vodu při žehlení doléváte.
Když potřebujete rychle začít a nevadí vám vodu v průběhu doplňovat, vyberte si některý z nezávislých generátorů. Pokud vám nevadí čekat na zahřátí vody a nechcete v průběhu žehlení myslet na její dolévání, zvolte generátor s bojlerem.
Bojlerový parní generátor
Bojlerový model disponuje velkou nádrží, do které ještě před samotným žehlením nalejete vodu a ta se postupně zahřívá. Až když dosáhne požadované teploty, můžete začít pracovat. Bojlerovým generátorům obvykle trvá nahřívání o něco déle, někdy až 10 minut. Nicméně v průběhu práce na doplňování vody nemusíte myslet, plná nádržka na vodu totiž vydrží na více než hodinu žehlení.
Nezávislý parní generátor
Voda u druhého a častějšího typu se zahřeje podstatně rychleji, s žehlením tak můžete začít do pár minut. Je ale nutné vodu v průběhu doplňovat, což se dá dělat bez nutného vypnutí přístroje. Tento typ je na trhu častěji zastoupen.
Síla parního generátoru
Při porovnání klasické žehličky a parního generátoru je právě on tím výkonnějším. Ke kvalitě a rychlosti žehlení přitom přispívá několik veličin:
- Parní výkon – Udává sílu stálého výdeje páry. Měl by se pohybovat mezi 100 až 200 g/min, aby bylo žehlení účinné.
- Parní ráz – Představuje krátkodobý a jednorázový výdej většího množství páry stisknutím tlačítka pro narovnání více vrstev nebo záhybů prádla.
- Tlak – Značí sílu, s jakou je pára vypouštěna. Měl by být minimálně okolo 5 barů.
Parní výkon
Parní výkon informuje o množství páry, kterou spotřebič při práci trvale vydává. Uvádí se v gramech za minutu. Množství páry se u cenově dostupných modelů pohybuje kolem 50 g/min, což ale není příliš vhodná hodnota, pro kvalitnější žehlení doporučujeme výkon okolo 100 g/min.
Pokročilejší přístroje se mohou svým stálým výdejem páry šplhat až k 200 g/min. U produktů určených jen k vertikálnímu žehlení bývá číslo naopak výrazně nižší.
Parní ráz
Zvláštním typem výkonu je potom parní ráz, který představuje jednorázové vypuštění většího množství páry do prádla a hodí se k lepšímu vyžehlení záhybů či více vrstev tkanin najednou. Maximální hodnoty u nejdražších modelů mohou být až přes 600 g/min, pro běžné žehlení vám postačí parní ráz zhruba okolo 200 gramů za minutu.
Tlak
Tlak u parních generátorů představuje sílu, se kterou je pára vypouštěna. Pokud sháníte cenově dostupný produkt, měl by vždy nabízet tlak alespoň 5 barů, přičemž vyšší tlak napomáhá rychlejšímu proniknutí páry do tkanin. Přístroj s nižším tlakem než 3 bary nejspíš prádlo zcela nenarovná, i přesto, že má například ostatní veličiny nadprůměrné.
Veličiny ovlivňující žehlení |
Optimální minimální hodnota |
Parní výkon |
100 g/min |
Parní ráz |
100-200 g/min |
Tlak |
5 barů |
Objem parní stanice
Při výběru velikosti nádoby na vodu vezměte v potaz množství prádla, které obvykle žehlíte. Ačkoli parní generátory obecně mají nádrž větší než běžná žehlička, je stále rozdíl mezi tím se 400 ml a dvoulitrovým. Nejběžnější objem se pohybuje od 1,2 do 1,6 l.
Všimněte si také toho, zda jde nádobu vyjmout z držadla, nebo ji musíte doplňovat vodou z lahve či konvičky. U druhého případu bude pak složitější především její vyprazdňování, přičemž do vyjímatelného zásobníku snadno doplníte vodu například ve dřezu.
Parní generátor Philips s objemem nádržky 1,5 litru
Parní generátor Braun s objemem nádržky 2 litry
Žehlicí plocha
Pří výběru parního generátoru hraje jednu z hlavních rolí žehlicí plocha samotné žehličky, protože právě ta přijde do styku s prádlem. Klíčový je její tvar a materiál, ale také množství a umístění otvorů pro páru. Tyto parametry jsou důležité hlavně pro horizontální, případně kombinované žehličky, ty určené jen k vertikální práci mají plochu podstatně menší.
Tvar žehličky
U žehliček obecně platí, že čím větší mají žehlicí plochu a více otvorů, tím rychleji prádlo vyžehlí. Pozornost věnujte pravidelnému rozložení otvorů ve špičce, po stranách i uprostřed plochy, aby se pára dostala do prádla rovnoměrně.
Tvar by žehličky měly mít kuželovitý; pokud se plocha zužuje v přední části, lépe se s ní dostanete do okrajů, záhybů a pod knoflíky.
Plocha s nedostatkem otvorů pro páru
Plocha s dostatečným počtem otvorů
Plocha nadstandardně opatřena otvory
Materiál žehlicí plochy
Při žehlení parním generátorem je důležité se knoflíkům, cvočkům a zipům vyhýbat, aby se plocha žehličky nepoškrábala. Různé materiály mají různou náchylnost k poškození.
- Hliník a nerez – Řadí se k méně kvalitním materiálům, co se sklonu k poškození týká. Ačkoli jsou odolné proti vysokým teplotám a cenově dostupnější, lehce se ničí, a tak bude potřeba je častěji měnit.
- Keramika – Keramika disponuje výbornými vlastnostmi. Je levná, odolná proti poškrábání, a přitom má dobrou kluznost, žehlení s ní tedy bude pohodlné a rychlé, protože se navíc rychle nahřívá.
- Durilium a eloxilum – Vlastnostmi jsou podobné keramice, patří ale k ještě lepším materiálům. Od toho se odvíjí i jejich cena, která se pohybuje podstatně výš. Durilium nabízí vysokou kluznost, pevnost a odolnost. Jedná se o patentovaný keramický povrch od značky Tefal. Eloxalová plocha je tvořena upraveným hliníkem s přidáním Eloxalu, materiál je tak nepřilnavý, dobře kluzký, vodivý, ale na rozdíl od čistého hliníku více odolný proti poškrábání (Zdroj: Wikipedia.org).
Někteří výrobci u svých parních generátorů nemusejí uvádět materiál, kterým je žehlicí plocha potažena, případně uvádí směs. Z pravidla se jedná o jeden ze základních materiálů (keramiku, nerez či teflon) doplněný o příměs za cílem zlepšení kvality žehlení, ale zachování cenové dostupnosti.
Komfort používání
Při žehlení je důležité dbát také na uživatelský komfort, aby se vám s přístrojem manipulovalo co možná nejsnadněji. Pokud si budete žehličku vybírat v kamenné prodejně, zkuste ji chvíli nést, abyste ověřili, zda je pro vás v ruce ergonomicky pohodlná. Na komfort má vliv několik faktorů:
- Hmotnost přístroje – Důležitá je pouze hmotnost samotné žehličky, s tou totiž budete primárně manipulovat.
- Délka přívodního kabelu – Čím je kabel delší, tím širší možnosti budete mít z hlediska umístění parní stanice při žehlení.
- Umístění – Některé modely se vejdou i na žehlicí prkno, většinou se ale parní generátory umisťují bokem.
- Způsob čištění – Pokročilé modely mohou údržbu usnadňovat díky funkci samočištění, jiné budete muset čistit manuálně.
Hmotnost
Ačkoli může celá parní stanice působit těžkopádným dojmem, pracuje se jen s odnímatelnou částí ve tvaru klasické žehličky. I tu je však dobré vybrat tak, aby byla co možná nejlehčí a dobře vám padla do ruky, zvláště pokud se žehlení věnujete často. Žehličky parních generátorů navíc často bývají lehčí než klasické žehličky, protože na rozdíl od nich na žehlicí ploše nenesou nádržku s vodou.
Modely určené pouze ke svislému žehlení váží i něco málo pod jeden kilogram. Hmotnost klasických přístrojů ve tvaru žehličky pro horizontální žehlení se pohybuje kolem 1,2 kg, přičemž i s nádrží váží nejčastěji od 3 do 5 kg.
Délka přívodního kabelu
Délku napájecí šňůry vybírejte podle toho, kde a jak budete s přístrojem manipulovat. Běžně měří od 1,5 do 2 metrů u modelů pro horizontální i vertikální žehlení. Čím je kabel delší, tím více se spotřebičem můžete manipulovat. Myslete na vaši bezpečnost; dokud není zásobník na vodu naplněn, nezapojujte žehličku do zásuvky.
Umístění parního generátoru
Vertikální parní generátory se umisťují přímo na zem, k čemuž je předurčuje tělo ve tvaru vysavače s objemnou nádržkou (a většinou i s kolečky) a dlouhá trubice vedoucí k hlavici generátoru.
Generátory určené k horizontálnímu žehlení můžete dle jejich rozměrů a hmotnosti položit přímo na žehlicí prkna. Pokud by vám však přístroj zavazel, je vhodné umístit jej například na malý stolek vedle žehlicího prkna. Některé, nejčastěji kombinované modely, zakoupíte i s jejich vlastním žehlicím prknem, nádržka je přitom umístěna pod jeho plochou.
Způsob čištění
Správné čištění je klíčem k zachování dlouhodobého a bezchybného fungování přístroje. Doporučujeme zaměřit se na to, zda konkrétní parní systém nabízí ve své výbavě odvápňovací funkci nebo samočištění.
- Odvápňovací systém značně pomáhá s usazováním vodního kamene, který může zanechat fleky na oblečení. Žehličky si s vodním kamenem umí poradit chemicky, kdy samy změkčují vodu, nebo mechanickým sběrem usazenin ve vodě do kazety, kterou jednoduše vyjmete.
- Samočištění nabízí jen dražší přístroje. Spočívá v tlačítku pro odvápnění, po jehož zmáčknutí vyteče voda na rozpálenou plochu žehličky. Vodní kámen i všechny jiné nevhodné látky obsažené ve vodě se rozruší teplotním šokem. Pokud žehlička samočištění nenabízí, můžete ji od vodního kamene chránit vy, stačí ji jednoduše vymývat octovou vodou.
Přídatné funkce
Přídatné funkce parních stanic mohou výrazně zvýšit pohodlí při žehlení, platí však, že se často promítnou do výše pořizovací ceny. K lepšímu základu patří alespoň systém proti odkapávání a režim šetřící energii.
- Eko režim – Úsporu elektřiny nabízí některé žehličky pod označením „Eko režim,“ případně „Eko mód.“ V porovnání s nejvyšším možným nastavením dokáže ušetřit 20-60 % energie.
- Anti-Drip / Drip-Stop – Systém, který dokáže zamezit odkapávání vody z žehličky při používání, ta tak nezanechává mokré skvrny na oblečení, prkně ani podlaze.
- Anti-Calc, Calc-Clean, Self-Clean – Pod některým z těchto označení můžete najít samočisticí odvápňovací systém. Díky němu můžete plnit parní generátor i vodou z kohoutku a nemusíte se bát o její tvrdost.
- Steam tip – Představuje prodlouženou špičku s více otvory pro lepší průchod páry, což se hodí například při žehlení okolo knoflíků a zipů. Řada výrobců heslo ale často používá jako marketingový tah a žehlicí plocha má přitom otvorů podprůměrně, proto doporučujeme její podobu před nákupem zkontrolovat.
- Automatické nastavení teploty – Nastavit teplotu žehlení umožňuje každý parní generátor, některé to však zvládnou automaticky. Samy se nastaví na teplotu bezpečnou pro všechny druhy tkanin, aniž byste museli oblečení před žehlením třídit dle typu látky a strachovat se o jejich poškození.
- Vertikální žehlení – Některé horizontální parní generátory nabídnou také žehlení prádla na ramínku nebo zavěšených závěsů.
Bezpečnostní funkce
Výrobci parních stanic často myslí také na bezpečnost a téměř u každého modelu bývá přítomná alespoň jedna z bezpečnostních funkcí. Ty jsou důležité nejenom v domácnostech s dětmi.
- Automatické vypnutí – Znamená schopnost parní stanice vypnout se či přejít do úsporného stavu po několika minutách nečinnosti. Zajistí tím bezpečnost vaší domácnosti a také šetření energie. Část modelů se umí vypnout také tehdy, nakloní-li se na stranu, například při převrhnutí.
- Bezpečnostní zámek / Lock systém – Uchycení žehličky na základnu pomocí zamykacího systému se hodí pro bezpečné přenášení a manipulaci.
Cena
Cena se u parních generátorů liší v závislosti na druhu spotřebiče. Cenové rozpětí je opravdu široké a pohybuje od 1 000 k téměř 50 000 korunám. S cenou však nutně nemusí růst výkon jednotlivých modelů.
Do 2 000 Kč
V této cenové kategorii pořídíte cestovní vertikální žehličky, které se svým vybavením řadí k těm nejprostším. Parní stanice v cenové relaci do 2 000 Kč postačí méně náročným uživatelům. Disponují vodní nádrží s objemem maximálně 1 200 ml, parním rázem kolem 100 g/min a tlakem většinou 4 bary. Nejčastějšími materiály žehlicí plochy bývá nerez či keramika a už za tuto cenu můžete sehnat některé modely s odvápňovacím systémem.
Cena od 2 000 do 4 000 Kč
Parní generátory v této cenové skupině se hodí i náročnějším uživatelům. Mají až dvoulitrovou nádobu na vodu a parní ráz může dosahovat 400 g/min. Řadí se sem horizontální žehličky s možností vertikálního napařování i větší systémy pouze pro svislé žehlení. Odvápňovací systém a jiné dodatečné funkce už naleznete u většiny modelů a k nejčastějším materiálům žehlicí plochy se u dražších žehliček přidává Durilium a eloxium.
Nad 4 000 Kč
Nejvýkonnější žehličky jsou ty nejdražší. V cenové relaci nad 4 000 Kč můžete najít již běžně všechny vymoženosti a velice odolné materiály jako Durilium, eloxium nebo safír. Výjimkou není parní ráz přesahující i 600 g/min a tlak až 8 barů.
Od 20 do téměř 50 000 korun potom stojí celé žehlicí systémy včetně desek, které působí luxusním dojmem, výkonem jsou však spíše podprůměrné.
Dobrý den, dosud jsme užívali parní generátor Tefal Express Compact, který po 5 letech zkratem přestal plnit funkci. Máme představu o kvalitnějším přístroji, který umožňuje kvalitní parní žehlení, mimo jiné i napařování obleků. Jelikož v inzerovaném rozsahu je složité se vyznat, budeme vděčni za nezávislý typ náhradního přístroje.