Srovnávací test a recenze
nejlepších parních generátorů

Ukázka produktu ve srovnání parních generátorů

Parní generátor. Pod tímto velmi sofistikovaným názvem si asi představíme leccos a milovníci historie by ihned začali přemýšlet nad vlakovou dopravou. V 21. století už se ovšem tento pojem nevyskytuje ke spojení s lokomotivami. Jedné se o zařízení výrazně zjednodušující neoblíbené domácí práce – žehlení. Tajuplné označení totiž nesou ty nejvýkonnější žehličky na trhu. Na ty standardní jsme se zaměřili zde.

Oproti zbytku klasické produkce se vyznačují výrazně vyšším výkonem a efektivním využitím síly páry. Zajišťují tak velmi rychlou a kvalitní práci, čímž zcela jistě potěší všechny členy domácnosti.

následujícím článku se budeme parním generátorům věnovat dopodrobna a rozebereme všechny parametry klíčové pro jejich výběr. Na základě uvedených informací a rad byste měli být schopni správného výběru.


Nejlepší parní generátory dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Výrobce Orientační cena Aktuální cena
Recenze Tefal Pro Express X-Pert Care GV9080E0 Tefal Pro Express X-Pert Care GV9080E0 Tefal 7 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Tefal Pro Express Ultimate GV9581E0 Tefal Pro Express Ultimate GV9581E0 Tefal 6 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Tefal SV 7030 E0 Tefal SV 7030 E0 Tefal 2 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Tefal GV 6840 Tefal GV 6840 Tefal 4 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Braun IS 5043 WH Braun IS 5043 WH Braun 4 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Tefal GV 5245 Easy Pressing Tefal GV 5245 Easy Pressing Tefal 4 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze TEFAL SV 6040 E0 TEFAL SV 6040 E0 Tefal 2 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Philips GC9682/80 Philips GC9682/80 Philips 12 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Philips GC7833/80 Philips GC7833/80 Philips 4 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Braun IS 2044 VI Braun IS 2044 VI Braun 3 400 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat parní generátor

V prvé řadě musíte zvolit správný typ spotřebiče podle toho, jaký postup při práci vám vyhovuje více. Na kvalitu a rychlost žehlení potom mají největší vliv provedení žehlicí plochy, parní výkon a parní tlak.

Z hlediska uživatelského komfortu se rozhodně vyplatí vzít v potaz délku přívodního kabelu a hmotnost spotřebiče. Pokud jde o bezpečnostní hledisko, důsledně se zajímejte o způsob čištění a provedení bezpečnostních pojistek. Ty totiž mohou v některých případech odvrátit katastrofu.

Závěrem se podíváme na zoubek cenám. Modely rozdělíme podle cenových hladin a identifikujeme hlavní společné rysy jednotlivých kategorií. Díky tomu budete vědět, co můžete za své peníze očekávat.

Pokud často pečujete o oblečení a chcete do svého portfolia zařadit ještě jeden užitečný produkt, doporučujeme vám pročíst speciální stránku o napařovačích oděvů, které vám s důkladnou přípravou svršků pomohou.

Typ

Na trhu se v současné době můžete setkat se dvěma základními druhy spotřebičů označovaných jako parní generátory. Každý z nich má specifické vlastnosti, jež předurčují jejich využití v domácnostech:

  • Bojlerový parní generátor
  • Nezávislý parní generátor

Bojlerový parní generátor

Bojlerové modely fungují více jako standardní žehličky. Do rozměrného bojleru ještě před samotným žehlením nalijete vodu, která se postupně zahřívá. Až když kapalina dosáhne požadované teploty, můžete začít pracovat.

Bojlerovým typů obvykle trvá nahřívání o něco déle. Rozměrný zásobník na vodu však prakticky eliminuje nutnost dolévání vody při žehlení. Plná nádrž totiž vydrží na více než hodinu žehlení.

Nezávislý parní generátor

Druhý typ využívá mnohem menšího zásobníku. Atmosférický tlak zahřeje vodu podstatně rychleji, v průběhu žehlení ji však musíte neustále doplňovat. Výhodou je rychlejší dosažení požadované teploty. Doplňování tekutiny můžete dělat průběžně, aniž byste museli žehlení pozastavit.

Žehlicí plocha

Zásadní vliv na to, jak pohodlná práce bude, má materiál plochy. Ten určuje kluznost spotřebiče, tedy lehkost, s jakou se bude žehlička po látce pohybovat. Navíc se od něj samozřejmě odvíjí i odolnost proti poškrábání. Druhu a kvalitě materiálu byste tedy měli věnovat náležitou pozornost.

Levné výrobky jsou standardně provedeny z hliníku nebo nerezové oceli. Jsou sice odolné proti vysokým teplotám, snadno se však poškrábou. Extrémně zvrásněné povrchy je nutné vyměnit, protože jejich skluznost je natolik nízká, že znemožňuje efektivní žehlení.

Naproti tomu výbornými vlastnostmi se prezentují hlavně keramika a safír. Jen velmi obtížně je odřete a na jejich tvar nemá vliv ani horko.

Parní výkon a parní tlak

Mezi podstatné parametry bezesporu patří i parní výkon, udávající, kolik páry zařízení při práci vydá. Obecně se pohybuje v rozmezí od 0 do 600 g/min. Parní generátory se, již z podstaty svého názvu, obvykle pohybují u horní hranice tohoto intervalu.

Při nákupu ovšem nepřikládejte tomuto atributu absolutní důležitost. Pára sice samotné žehlení usnadňuje, její vliv na výsledek ovšem není příliš vysoký. V extrémním případě se může stát, že levné modely bez páry vyžehlí prádlo lépe než parní generátory za tisíce korun.

S produkcí páry velmi úzce souvisí i její tlak. Ten bývá okolo 4 barů, výkonnější modely nabízejí až o dva bary více. Vysoký tlak napomůže páře dostat se efektivně do tkanin, čímž zrychluje žehlení.

Délka přívodního kabelu

Na první pohled se sice nejedná o příliš významné kritérium, někdy ovšem může krátký kabel zamotat hlavu. Dobře si tedy obhlédněte prostor, jež máte v plánu si pro žehlení vyhradit. Pomůže vám to vyhnout se nepříjemnostem.

V současné době se délka kabelu pohybuje okolo 2,5 metru, což plně dostačuje pro běžné domácnosti. V případě nutnosti pak potřebné centimetry dodá externí prodlužovačka.

Hmotnost

Rozhodně nepodceňujte ani váhu parního generátoru. V případě, že potřebujete vyžehlit velkou várku prádla, je každý gram navíc znát. Obecně platí, že bojlerové generátory jsou těžší, jelikož musíme připočítat výraznější objem vody. Přístroje využívající atmosférické technologie vynikají menší hmotností.

Dodatečné funkce a bezpečnostní prvky

Parní generátory jsou spotřebiče pro náročnější domácnosti Proto se můžete setkat s celou řadou dodatečného příslušenství a bezpečnostních prvků. Ty sehrávají důležitou roli při zvýšení komfortu, případně mohou zabránit katastrofám:

  • Lock systém – uchycení žehličky v dokovací stanici
  • Svislé napařování – možnost svislého žehlení rozměrnějších kusů prádla (obleky, povlečení)
  • Automatické vypnutí – automatické vypnutí při dlouhodobé nečinnosti
  • Anti Drip – systém pro zamezení odkapávání tekutin při žehlení na nižší teplotu
  • Samočištění – žehlička sama sepne čištění bez nutnosti vnějšího zásahu

Čištění

Pro zachování dlouhodobého fungování spotřebiče sehrává klíčovou roli správné čištění. Nejdůležitějším úkolem je odvápňování, s jehož pomocí zbavíte nádoby a vnitřní ústrojí vodního kabele. Pomocné funkce a příslušenství je dvojího typu:

  • Odvápňovací ventily – studená voda vytéká po stisku odvápňovacího tlačítka na rozpálené topidlo žehličky a rozbijí usazeniny parním šokem
  • Sběrná nádoba – prostor, do něhož odstraněný vodní kámen odchází

Nemáte-li zájem o nákup drahých čisticích prostředků, vystačíte si s obyčejnou octovou vodou. Ta vodní kámen rychle a efektivně rozpustí, takže vám nezbude než vylít nádobku.

Cena

Jak jme již zmínili na začátku tohoto článku, parní generátory představují špičku mezi žehličkami. Tomu odpovídá i jejich cena, jež ve většině případů přesahuje hranici 1 500 Kč. Vzhledem k tomu, že v nabídce naleznete výrobky poměrně širokého cenového rozpětí, rozhodli jsme rozdělit celý segment do tří intervalů.

Cena do 2 000 Kč

Méně náročným domácnostem jsou určeny parní stanice do 2 000 korun. Obvykle se lehčí zařízení s menší nádobkou na vodu. Produkce páry se pohybuje okolo 100 g/min. Tlak čerpadla bývá kolem 4 barů. Oblíbenými materiály žehlicí plochy jsou hliník nebo nerezová ocel.

Cena nad 2000 Kč do 4 000 Kč

Dražší cenová relace využívá jako hlavního materiálu keramiky, případně safíru. V této kategorii navíc můžete počítat se všemi vychytávkami jako je samočištění nebo systému proti odkapávání. Produkci páry můžete řídit prostřednictvím otočného knoflíku. Maximum může dosahovat i 300 g/min.

V nabídce naleznete jak bojlerové, tak atmosférické spotřebiče. Můžete si tedy zvolit podle vlastních preferencí ten, který vám vyhovuje více.

Cena nad 4 000 Kč

Za více než 4 000 Kč jsou k mání velmi výkonné žehlicí přístroje, za něž by se nemusel stydět ani profesionál. Vynikají obrovskými, až dvoulitrovými, nádobami, ve valné většině jde tedy o bojlerové generátory. Některé jsou vybaveny programy pro různé typy oblečení, jež se postarají o rychlou a snadnou práci.

Použité materiály žehlicí plochy bývají velmi odolné proti poškrábání. Obvykle jde o vysoce rezistentní slitiny hliníku, případně keramiku nebo safír.