Menu

Srovnávací test & recenze
nejlepších parních mopů

Aktualizováno:
Duben 2020
Autor:
Veronika Vyskočilová

V kategorii parní mopy doporučujeme

Polti Vaporetto SV450 Double

3 500 Kč Orientační cena

Jaký parní mop vybrat dle srovnání

 • Top produkt

  Parní mopy

  Doporučujeme
  Recenze Polti Vaporetto SV450 Double

  Polti Vaporetto SV450 Double

 • Top cena/výkon

  Parní mopy

  Doporučujeme
  Recenze Leifheit Clean Tenso 11913

  Leifheit Clean Tenso 11913

 • Dostupná varianta

  Parní mopy

  Doporučujeme
  Recenze Vileda Steam mop

  Vileda Steam mop

Vytírání je nedílná součást pravidelného úklidu domácnosti. Každý si ho snaží ulehčit, jak může. Jedním ze způsobů je pořízení parního mopu. Jedná se o přístroj, který v sobě kloubí klasický mop a parní čistič. Pomocí páry rozpouští nečistoty na podlaze a povlak z mikrovlákna rozpuštěnou špínu nasaje. K čištění podlah se nepoužívá žádná chemie, je tedy ekologičtější než klasický úklid.

V našem srovnávacím testu jsme pro vás vybrali tři výrobky, které jsme zařadili do příslušných kategorií. Dostupná varianta označuje cenově dostupný, přesto kvalitní produkt, který ocení nenároční zákazníci. Vítěz cena/výkon je produkt, který za slušnou cenu nabízí dobré parametry a rozhodně s ním nešlápnete vedle. TOP produkt je nejlepší produkt v dané kategorii ale bez ohledu na cenu.

Při výběru jsme se zaměřili hlavně na výkon a velikost nádržky na vodu. Důležitá byla i hmotnost a doba provozu. Zajímalo nás také, jestli má mop odnímatelný ruční čistič, který lze použít například k úklidu koupelny či jiných malých ploch.

Pokud si chcete parní mop vybrat sami, můžete si projít náš článek Jak vybrat parní mop, kde se dozvíte podrobnější informace o parametrech, kterým je třeba věnovat pozornost.


Nejlepší parní mopy dle srovnání

Varianta výběru Vzhled a název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Top produkt

Parní mopy

Recenze Polti Vaporetto SV450 Double
Polti Vaporetto SV450 Double

Rychlá doba nahřátí

Nádobku lze doplňovat za provozu

Vysoká cena

Menší nádobka na vodu

3 500 Kč Zobrazit nabídky

Top cena/výkon

Parní mopy

Recenze Leifheit Clean Tenso 11913
Leifheit Clean Tenso 11913

Velká nádržka

Dlouhá doba provozu

Nemá odnímatelný ruční čistič

2 000 Kč Zobrazit nabídky

Dostupná varianta

Parní mopy

Recenze Vileda Steam mop
Vileda Steam mop

Rychlé nahřátí

Dva návleky v balení

Nemá odnímatelný ruční čistič

Nádobku nelze vyjmout

1 600 Kč Zobrazit nabídky

Další na zvážení

Parní mopy

Recenze Concept CP 2000
Concept CP 2000

Má odnímatelný ruční čistič

Má bezpečnostní ventily

Nelze regulovat množství páry

Nástavec na koberce není v balení

2 500 Kč Zobrazit nabídky
Parametr Polti Vaporetto SV450 Double Leifheit Clean Tenso 11913 Vileda Steam mop Concept CP 2000
Ocenění

Top produkt

Top cena/výkon

Dostupná varianta

Další na zvážení

Kategorie

Parní mopy

Parní mopy

Parní mopy

Parní mopy

Orientační cena 3 500 Kč 2 000 Kč 1 600 Kč 2 500 Kč
Výrobce Polti Leifheit Vileda Concept
Počet komor 1 1 1 1
Objem komor (ml) 300 550 400 400
Doba provozu (min) Neomezená 40 17-28 20
Doba ohřívání vody (s) 15 30 15 30
Příkon (W) 1500 1 200 1 500 1500
Regulace množství páry Ano Ano plynulá Ano Ne
Odvápoňovací systém Ano - filtrace Ano - filtrace Ne Ano-filtrace
Kontrolní diody Ano Ano Ano Ano
Bezpčnostní ventily Ne Ne Ne Ano
Tvar Obdélník Obdélník Trojúhelník Obdelník
Délka kabelu (m) 7,5 6,5 6 6
Rozměry v*š*h (cm) 112 * 32 * 20 27,6 * 25,6 * 64 30 * 20 * 126 Neuvedeno
Hmotnost (kg) 2,4 2,8 2,3 2,5
Počet mikrovláknových návleků v balení 2 1 2 1
Sklopné madlo Ne Ano Ne Ne
Nástavec na koberce Ano Ano Ano Lze dokoupit
Odnímatelný ruční čistič Ano Ne Ne Ano
Recenze Polti Vaporetto SV450 Double

Recenze Polti Vaporetto SV450 Double

Top produkt

Parní mopy

Polti Vaporetto SV450 Double je parní mop s odnímatelným ručním čističem. Voda se napouští do jedné nádobky na vodu, která má sice objem pouhých 300 mililitrů, ale můžete ji během provozu doplňovat. Navíc lze nádobku pohodlně vyndat, a nemusíte do ní tak vodu přelévat například ze sklenice. Po zapnutí se mop nahřeje za pouhých 15 sekund. Pokud si budete množství vody průběžně hlídat, přístroj může jet po celou dobu úklidu. Páru lze regulovat mezi třemi stupni intenzity. Kromě pevných podlah můžete pomocí tohoto mopu také oživovat koberce a uklízet až patnáct různých povrchů. A to díky ručnímu parnímu čističi s bohatým příslušenstvím.

Zobrazit nabídky
Recenze Leifheit Clean Tenso 11913

Recenze Leifheit Clean Tenso 11913

Top cena/výkon

Parní mopy

Leifheit Clean Tenso 11913 je parní mop s jednokomorovým systémem. Nádržka s objemem 550 ml vody vystačí na 40 minut úklidu. To je na parní mop poměrně dlouhá doba. Voda v nádržce se změní v páru během 30 sekund a přístroj je tak rychle připravený k provozu. Výhodou tohoto modelu je možnost plynulé regulace množství páry podle typu podlahy, kterou právě uklízíte, vodní filtr proti vodnímu kameni, který vám ušetří práci při pravidelné údržbě, a dlouhý kabel, díky kterému získáte akční rádius přes 6 metrů. Nevýhodou naopak je, že nemá odnímatelný ruční čistič, který mají některé mopy. Potěšilo by také větší množství návleků z mikrovlákna v balení.

Zobrazit nabídky
Recenze Vileda Steam mop

Recenze Vileda Steam mop

Dostupná varianta

Parní mopy

Parní mop od značky Vileda se hodí na různé typy tvrdých podlah i na koberce. Množství páry si můžete regulovat podle své vlastní potřeby. Podle toho také doplňujete vodu po 17 až 28 minutách provozu. Nádržka má kapacitu 400 ml, ale nelze ji oddělat, takže musíte mít po ruce například skleničku, kterou vodu dolijete. Díky vysokému příkonu nemusíte dlouho čekat na nahřátí, přístroj to zvládne za pouhých 15 sekund. Trojúhelníkový tvar se lehce dostane i do méně přístupných rohů a zákoutí. Malou nevýhodu vidíme pouze v tom, že model nelze přeměnit na ruční čistič.

Zobrazit nabídky
Recenze Concept CP 2000

Recenze Concept CP 2000

Další na zvážení

Parní mopy

Concept CP2000 má díky bohatému příslušenství velmi široké využítí. Svůj podíl na tom má zejména možnost přeměnit přístroj na ruční čistič, který poslouží při čištění různých textilií, záclon, čalounění, koupelen, skla a mnoho dalších povrchů. S nádobkou o velikosti 400 mililitrů si vystačíte zhruba na 20 minut úklidu, poté ji budete muset doplnit. Parní mop můžete s klidem využít i na koberce, ale pouze v případě, že si dokoupíte příslušný nástavec. V balení dostanete také pouze jeden mikrováknový návlek. Kromě pořizovací ceny tak raději počítejte i s dalšími náklady na plnohodnotný provoz.

Zobrazit nabídky


Jak vybrat parní mop

Při pořizování parního mopu vyvstává několik otázek zaměřených na vlastnosti vámi požadovaného výrobku. Na ně vás s přehledem připraví následující kapitoly, kde se o vyhotovení parních mopů dozvíte něco více.

Například to, jakým výkonem by měla disponovat taková zařízení. Proč přihlížet k objemu nádoby a vůbec samotné délce provozu. Zmínka padne také na hlučnost ovlivňující celý komfort při využívání parního mopu. Svoji roli hraje i délka přívodního kabelu.

Co se vám ještě určitě hodí bude seznam nejpoužívanějších funkcí a příslušenství. Na základě něho si uděláte lepší představu o tom, co vlastně od svého budoucího produktu očekáváte.

Provedení parního mopu

Pod pojmem parní mop si nemusíte vybavovat žádné složitosti. Na první pohled připomínají tyto produkty klasické tyčové vysavače jen s tím rozdílem, že disponují nádobou na vodu a jsou schopny vytvářet páru o vysokých teplotách. Ty mohou dosahovat hodnot až 190 °C. Velikosti parních mopů jsou v závislosti na jednotlivých modelech velice obdobné. Pro představu uvádíme, že hmotnosti se pohybují kolem 3 – 6 kilogramů.

Parní mopy lze rozdělit na základě tvaru hlavice.

 • Parní mop trojúhelníkový
 • Parní mop obdélníkový

Parní mop trojúhelníkový

Spodní část mopu, se kterou vytíráte podlahu má tvar trojúhelníku. Ač se může toto provedení zdát jakkoliv nesmyslné, opak je pravdou. S tímto parním mopem se totiž velice snadno dostanete do všech rohů a nepravidelných částí stěn. Jejich primárním působištěm jsou členitější interiéry s více ostrými či menšími rohy.

Parní mop obdélníkový

Ten už při vytírání některých rohů může zaostávat za trojúhelníkovým modelem, přesto svůj účel splní na výbornou. Mnohem častěji jej využijete při vytírání větších ploch, kdy oceníte rozměrově širší a delší základnu parního mopu.

Příkon

Parní mop je už z principu fungování elektrickým výrobkem. To znamená, že jeho nedílnou součástí je elektrický bojler a přívodní kabel k elektrické zásuvce. A právě příkon bojleru vás bude zajímat nejvíce. Nejenom, že podle něho poznáte, jaké budou přibližné provozní náklady výrobku, ale poměrně lehce odvodíte i celkový výkon.

Příkon je udáván ve Wattech, značených zkratkou „W“. Ty méně výkonné parní mopy se prezentují příkonem kolem 1 000 W. To je pro méně náročné zákazníky naprosto dostačující. Při potřebě efektivnějšího čistícího účinku je lepší sáhnout po vyšších hodnotách. Zlatou střední třídou je příkon 1 500 W. Dražší modely dosahují hodnot až 2 000 W.

Délka přívodního kabelu

V souvislosti s příkonem zmíníme ještě jeden podstatný údaj týkající se elektrické sítě. Podceňovat byste rozhodně neměli délku přívodního kabelu. Bez elektřiny vám totiž mop nebude fungovat v plné míře.

K délce kabelu je vhodné přistupovat podle toho, v jakých prostorách budete parní mop využívat a kde se nachází zásuvky. To si lze změřit běžným metrem. Pokud chcete pracovat ve větších místnostech, existuje samozřejmě možnost prodloužení pracovní plochy za pomoci prodlužovacího kabelu.

Nejmenší délky přívodních kabelů započínají na hranici 5 metrů. Za dostatečný průměr lze označit parametr 6-7 metrů. Ti náročnější mohou vybírat modely s ještě delším kabelem.

Objem nádoby

U parního mopu se můžete setkat se dvěma typy nádob. Jedna z nich slouží jako bojler, ve kterém se voda mění na páru. Druhým prvkem je nádržka na vodu. Některé modely mají tyto dvě nádržky oddělené, jiné jsou vybaveny pouze jedním zásobníkem vody. V případě dvoukomorového systému je velká výhoda v tom, že není třeba pro doplnění vody mop vypínat. Pokud má přístroj jen jednu nádržku, je třeba úklid pozastavit, počkat až bojler zchladne a vodu poté doplnit.

V souvislosti s objemem lze zmínit pouze jediné, a to že s rostoucím objemem nádob rostou také rozměry mopu a s nimi spojená hmotnost. Musíte si proto uvědomit to, na jak velké ploše chcete parní mop používat. Objemy nádob se mohou pohybovat nějak takto.

 • Objem nádob začíná na 0,2 litrech
 • Průměrná velikost nádržky na vodu je cca 0,4 – 0,6 litrů

S objemem nádoby souvisí ještě jeden parametr týkající se zahřátí vody na požadovanou teplotu. Teprve poté lze začít využívat parní mop i s funkcí páry. Na celkový čas má mimo jiné vliv také zmiňovaný příkon. Rychlost zahřívání je v rozmezí 10 až 60 sekund.

Délka provozu

Při pročítání technických parametrů parního mopu byste od objemu nádrže a zahřátí vody měli přejít i k celkové době provozu. Ta v podstatě definuje to, jak dlouho bude parní mop produkovat páru, než dojde k vypotřebování vody. Délka provozu u vámi vybraného modelu by se měl odvíjet od velikosti uklízených prostor.

Průměrné délky nepřetržitého provozu parního mopu se pohybují od 10 do 40 minut. Pro představu, při délce provozu až 40 minut lze vyčistit plochu cca 100 m2. Jestliže má vámi zvolený model dvoukomorové řešení. Nemusíte se dobrou provozu vůbec zatěžovat. Vodu lze totiž doplňovat průběžně a nejste tak ničím limitováni.

Funkce a příslušenství

Parní mop vypadá na první pohled jako velice jednoduchý produkt bez jakýchkoliv složitostí. U některých modelů se ale můžete setkat s řadou praktických funkcí přispívajících s vyšší efektivitě čištění podlah.

 • Ukazatel nahřátí páry– Indikátor informující o tom, že se s mopem můžete pustit do parního čištění.
 • Automatické vypnutí – Přístroj se sám vypne poté, co dojde voda v nádržce.
 • Indikátor množství vody – Ukazatel zbývající vody v nádobě.
 • Nastavení množství páry – Za pomoci ovládacích prvků si zvolíte, kolik páry bude vycházet z parního mopu. Obvykle jde o rozdělení minimum, medium a maximum. Množství páry je nutné měnit i s přihlédnutím k povrchu, na kterém se s mopem pohybujete.
 • Ovládací prvky – Parní mopy disponují nejenom mechanickými ovládacími tlačítky, ale také těmi dotykovými. Ty jsou samozřejmě spojeny s vyššími pořizovacími náklady. Tyto prvky jsou umístěny přímo na rukojeti.
 • Otočná hlava – Umožňuje snadnější a všestrannější manipulaci při čištění.
 • Ochrana před vodním kamenem – Chrání útroby parního mopu před vznikem vápenatých usazenin. které zkracují životnost přístroje.

Vedle použitých funkcí si všímejte také dodávaného příslušenství. I to rozšiřuje možnosti parního mopu.

 • Speciální nádoba na desinfekci – Prostor, kam můžete nalít desinfekční příspěvky sloužící k ještě intenzivnějšímu čištění podlahy.
 • Měkká rukojeť – Rukojeť zhotovená z měkčeného materiálu, který je velice pohodlný na omak a neklouže.
 • Filtry – Součástí parních mopů jsou také filtry pro zachytání prachu. Nejčastěji se používají ty papírové, vodní nebo pěnové. Ocení je hlavně alergici.
 • Utěrky na podlahu – Parní mopy jsou dodávány s utěrkami s odlišným mikrovláknem – měkké i tvrdé. Popřípadě je lze dokoupit dle vlastní potřeby.
 • Nástavec na koberce – Platový rámeček, který po nasazení na úklidovou hlavici umožní použití mopu na koberci, který tak lze párou oživit a desinfikovat.

Mezi dostupným příslušenstvím můžete najít i nejrůznější nástavce odpovídající vašim požadavkům. Jsou to nástavce k ručnímu čističi, větší množství kartáčků, kloubový kartáč, flexibilní hadice, parní koncentrátor, rotační kartáč a sklopný kartáč.

Kapitolou samou o sobě jsou také parní mopy 2v1, kdy z velkého těla mopu můžete odejmout středovou jednotku a získat tak malý ruční parní čistič. Tím lze uklíret různé menší povrchy v kuchyni, koupelně či jinde. Vhodné je také parní čistění čalounění.Speciální pomůckou pro údržbu různých předmětů jsou pak ultrazvukové čističe.

Typy podlah

Parní mop je pomocník, který vám usnadní úklid téměř všech typů podlah. Stále ale existují výjimky, na které se tento druh úklidu nehodí. Parní mop můžete s klidem používat na dlažbě či plovoucí podlaze. Tam ale snižte intenzitu páry na minimum. Voda kondenzovaná na podlaze poměrně rychle usychá, nemusíte se tedy bát nadměrné vlhkosti, při klasickém vytírání ji na podlaze zanecháte více. Zmiňovanou výjimku tvoří olejované a voskované dřevěné podlahy. Horká pára totiž poškozuje povrchovou vrstvu a tím trvale poškozuje podlahovou krytinu. Opatrnost je na místě také při vytírání starších vinylových a PVC podlah. Jejich spoje totiž nemusí být už úplně těsné a může se jimi pod povrch dostat vlhkost.

Cena

Parní mop je přece jenom nákladnější investicí než mop klasický. Oproti němu vám však přinese podstatně větší užitek a zajistí rychlejší a lepší úklid. Za kvalitu si v tomto směru musíte jednoduše připlatit. Přednost dávejte prověřeným výrobcům, mezi které patří značky Rowenta, ETA, Hoover, ECG a Vileda. Lepší představu o pořizovacích nákladech vám nabídnout následující kategorie.

Cena do 1 500 Kč

Nákupní cena těch nejlevnějších mopů začíná zhruba na 1 000 Kč. V této kategorii jsou produkty s příkonem kolem 1 000 W, kratším kabelem cca 5 metrů a objemem nádrže do 0,5 litrů. Zařízení pro nenáročné uklízení, u kterých oceníte především nižší velikost a hmotnost.

Cena od 1 500 Kč do 3 000 Kč

Tato cenová kategorie patří k velice oblíbeným, protože vám přináší nejenom lepší technické parametry parních mopů, ale také jejich pestrý výběr. Příkony těchto výrobků sahají k 1 500 W, snižují se doby pro přípravu stroje na 30 sekund a nechybí ani některá vylepšení, jako filtr vodního kamene, parní kontrolka a další.

Cena od 3 000 Kč do 5 000 Kč

Parní mop za tyto náklady bude určen pro milovníky dokonale čisté domácnosti. Dokazují to parametry nabízených modelů. Příkon přes 1 700 W, větší nádoby na vodu cca 0,7 – 1 litr, nastavitelný rozsah páry a dlouhý přívodní kabel 7,5 – 8 metrů. Výjimkou není ani varianta parního mopu 2v1.

Cena nad 5 000 Kč

Ceny parních mopů se šplhají k hranici 8 000 Kč – 10 000 Kč. Za tuto cenu však obdržíte dokonalý výkon, optimální množství páry, nadstandardní funkce, šetrnost k podlahám, a především hodně bohaté příslušenství. To tvoří nejrůznější nástavce a kartáče podle toho, co právě chcete čistit.


Použité a další zajímavé zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ci%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD_p%C3%A1rou

https://www.proalergiky.cz/magazin/clanek/jak-likvidovat-roztoce-a-zvireci-alergeny-v-domacnosti-parnim-cistenim

https://www.which.co.uk/reviews/steam-cleaners/article/how-to-use-a-steam-cleaner