Parní mop je šikovný pomocník, se kterým odstraníte nečistoty z podlahy jednodušeji než s běžným mopem. Navíc v případě, že koupíte parní mop s ruční jednotkou a příslušenstvím, může nabídnout opravdu multifunkční využití. V následujícím článku vám poradíme, jak vybrat parní mop krok za krokem.
Proč koupit kvalitní parní mop
Pomocníků na úklid existuje celá řada a jedním z nich je právě parní mop. Přečtěte si, proč byste měli investovat do kvalitního výrobku:
- Jednoduchý úklid odolných nečistot – díky páře se snáze naruší struktura mastnoty, zaschlé špíny či vodního kamene a bude jednodušší tyto nečistoty z povrchu odstranit.
- Multifunkční využití – zakoupíte-li parní mop s ruční jednotkou a s dalšími nástavci, pak se můžete těšit na multifunkční využití v domácnosti. Vyčistíte s ním nejen podlahu, ale i čalounění, obklady nebo třeba okna.
- Dezinfekce – některé parní mopy jsou zároveň dezinfekční, protože vypouštějí záporné ionty.
- Úklid po domácích mazlíčcích – pára si poradí nejenom s odstraněním nečistot, ale zničí také případné parazity. Vyčistit lze s párou například pelíšky, akvária či klece po domácích mazlíčcích, které zároveň zbaví i nepříjemného zápachu.
Nevýhody parních mopů
Přestože mají parní mopy řadu výhod, existují případy, kdy se jejich použití nehodí.
- Nevratné poškození určitých materiálů – teplota páry může dosahovat až 140 °C, proto se parní mop nehodí na materiály, které jsou na vysokou teplotu citlivé.
- Nedostanete se vždy do všech míst – některé parní mopy mají obdélníkovou hlavici, jiné trojúhelníkovou. I přes propracovaný tvar se však ne vždy dostanete do každého koutu domácnosti.
- K některým mopům nelze dokoupit příslušenství – zvláště u levných parních mopů se setkáte s tím, že výrobce nenabízí doplňkové příslušenství. Jejich využití je tak omezeno pouze na čištění podlah.
Parní mop vs. podobné produkty
Asi jste si povšimli, že parní mopy jsou v první řadě dražší než mopy klasické. Pravděpodobně vás nejvíce zajímá, kdy má smysl investovat do vylepšeného parního pomocníka a kdy si v pohodě vystačíte s mopem za pár stovek.
Výhody | Nevýhody | |
Parní mop | + Úklid bez chemie
+ Snadný úklid + Dezinfikuje – vhodný pro alergiky |
− Potřeba elektrické zásuvky
− Není vhodný na citlivé povrchy − Nákladnější nákup i provoz |
Klasický mop | + Nízká pořizovací i provozní cena
+ Je vhodný i na citlivé podlahy |
− Náročnější úklid |
Parní mop
Parní mop bude ideální volbou v níže uvedených případech.
- Pokud máte doma alergiky. Horká pára totiž hubí zárodky bakterií i plísní. Během používání navíc nedochází k víření prachu.
- Pokud se vyhýbáte chemickým prostředkům a saponátům. Pára dokáže uvolnit zaschlé skvrny, a to včetně mastnoty.
- Pokud uklízíte často a jste ochotní před použitím pečlivě zamést či vysát. Návlek během doby vytírání nemácháte, takže při pokusu o vytření nashromážděné špíny za dva měsíce ji spíš rozmažete.
- Pokud je vám sympatická jednoduchost používání. Nechcete všude tahat kyblík, nechcete návlek co chvíli namáčet.
Klasický mop
V jakých případech v domácnosti využijete spíše klasický mop?
- Pokud máte podlahy citlivé na vysokou teplotu – typicky například voskované parkety.
- Pokud doma nemáte alergiky, nevadí vám saponáty a celkově byste výhod parního mopu nevyužili.
- Pokud je pro vás ze všeho nejpodstatnější cena. Klasický mop bude vždycky levnější.
Ostatní typy úklidových pomocníků
Pokud vás výhody parního čištění zaujaly, věnujte ještě chvilku zamyšlení nad tím, jestli je tím pravým pomocníkem právě parní mop. Existují totiž ještě další, velmi podobné kategorie úklidových pomocníků.
- Parní vysavač – vypadá jako klasický vysavač. Pouze pomocí páry nečistoty rozpustí, a pak teprve vysaje. Protože tím všechnu špínu z povrchu odstraní, jsou tyto produkty vhodné také pro čištění koberců či sedaček. Zaplatíte však za ně několikanásobně vyšší cenu (jejich srovnání naleznete tady).
- Pojízdný parní čistič – vypadá podobně jako parní vysavač, avšak využitím se blíží spíš parnímu mopu. Oproti němu však nabízí větší objem nádržek, efektivitu čištění i delší dobu provozu. Na druhou stranu však ztrácí z hlediska snadné manipulace, je těžší, dražší a méně skladný (jejich srovnání je na této stránce).
- Ruční parní čistič – mají úzkou hubici vhodnou do nepřístupných míst. S menší velikostí se však pojí také menší výkon a doba provozu. Mohou být i součástí parních mopů či pojízdných čističů, tedy jako výrobky 2v1. My pro ně samostatnou stránku nemáme, najdete je zde společně s jejich pojízdnými kolegy.
Využití – typy podlah
Parní mop je pomocník, který vám usnadní úklid téměř všech typů podlah. Stále ale existují výjimky, na které se tento druh úklidu nehodí. Voda kondenzovaná na podlaze sice poměrně rychle usychá, nemusíte se tedy bát nadměrné vlhkosti, při klasickém vytírání jí na podlaze zanecháte více. Problémem však může být horká pára, protože některé typy podlah jsou citlivé na vysoké teploty (Zdroj: NYT Wirecutter) – to však lze mnohdy vyřešit parním mopem s funkcí regulace páry.
- Dlažba – je pro parní mop ideální. Je odolná vůči vysokým teplotám a vy tak můžete pomocí páry uvolnit i špínu ze spár.
- Plovoucí podlahy – záleží na materiálu, většinou ale stačí vždy snížit intenzitu páry na minimum. Pokud jsou však lamely zpevněné lepidlem, horká pára by mohla omezit jeho lepicí schopnost.
- Olejované a voskované dřevěné podlahy – použití parního mopu není většinou vhodné. Horká pára totiž poškozuje povrchovou vrstvu a tím trvale poškozuje podlahovou krytinu.
- Vinylové a PVC podlahy – tady je opatrnost na místě, zejména u starších povrchů. Jejich spoje totiž nemusí být už úplně těsné a může se jimi pod povrch dostat vlhkost. Pokud jsou navíc lepené, je nutné snížit intenzitu páry pokud možno na minimum, aby nepoškodila lepidlo.
- Koberce a čalounění – některé parní mopy si poradí skutečně i s čištěním měkkých povrchů, jako jsou koberce nebo čalounění na nábytku. Mívají k tomu určené speciální nástavce.
Pokud pořizujete novou podlahu a zároveň zvažujete parní mop nebo už jej máte doma, nejlépe uděláte, když se zeptáte přímo výrobce podlahové krytiny, zda je parní čištění vhodné, či nikoliv.
Druhy podle tvaru hlavice
Parní mopy na první pohled připomínají klasické tyčové vysavače, jen s tím rozdílem, že disponují nádobou na vodu a jsou schopny vytvářet páru o vysokých teplotách. Ty mohou dosahovat hodnot až 190 °C. Velikosti parních mopů jsou v závislosti na jednotlivých modelech velice obdobné. Pro představu uvádíme, že hmotnost se pohybuje kolem 2 – 5 kilogramů. Parní mopy lze rozdělit na základě tvaru hlavice.
- Parní mop trojúhelníkový – spodní část mopu, se kterou vytíráte podlahu má tvar trojúhelníku. S tímto parním mopem se velice snadno dostanete do všech rohů a nepravidelných částí stěn. Jejich primárním působištěm jsou členitější interiéry s ostřejšími či menšími rohy.
- Parní mop obdélníkový – tento mop už při vytírání některých rohů může zaostávat za trojúhelníkovým modelem, přesto svůj účel splní na výbornou. Mnohem častěji jej využijete při vytírání větších ploch, kdy oceníte rozměrově širší a delší základnu parního mopu.
- Kombinované parní mopy – mají odnímatelnou obdélníkovou hlavici, v níž je zabudovaná hlavice jiného tvaru. Snadno s nimi vytřete velké plochy a zároveň se v případě potřeby dobře dostanete do rohů a členitých zákoutí. Pozor si dejte jen na obsah balení, aby byly součástí mopovací utěrky pro obě hlavice.
Důležité parametry
Abyste správně zvolili parní mop pro své účely, je zapotřebí zohlednit některé technické parametry, které vám blíže představíme v této kapitole.
- Příkon – pohybuje se od 1 000 do 2 000 W a ovlivňuje provozní i pořizovací náklady a celkový výkon mopu.
- Délka přívodního kabelu – lepší je delší přívodní kabel, který vám umožní komfortní pohyb i po velkých místnostech. Dbejte i na navíjení kabelu. Existují také bezdrátové parní mopy.
- Nádoby a jejich objem – u parních mopů se nejčastěji setkáte s jednokomorovým řešením, kdy záleží na objemu nádoby (čím větší objem, tím větší plochu s mopem bez přerušení vytřete). Kombinované parní mopy s vysavačem mohou být dvoukomorové.
- Doba nahřátí – pohybuje se v rozmezí 10 až 60 sekund, po nahřátí můžete začít mop používat.
- Délka provozu – souvisí s objemem nádoby a výstupním množstvím páry, běžně od 10 do 40 minut.
Příkon
- 1 000 W – základní příkon, méně výkonné parní mopy.
- 1 500 W – průměrný příkon, dobrá volba v případě levnějších parních mopů.
- Až 2 000 W – najdete u dražších výkonných modelů.
Nedílnou součástí parního mopu je elektrický bojler, při nákupu byste se tedy měli zajímat také o jeho příkon. Nejenom, že podle něho poznáte, jaké budou přibližné provozní náklady výrobku, ale poměrně lehce odvodíte i celkový výkon.
Délka přívodního kabelu
- 5 metrů – základní délka, vhodné do menších prostor.
- 6 až 7 metrů – optimální délka přívodního kabelu, dostačující i pro větší prostory.
- 9 metrů – pro náročné uživatele, ideální do rodinných domů či větších komerčních prostor.
Podceňovat byste rozhodně neměli ani délku přívodního kabelu. Odvíjí se od ní akční rádius, tedy okruh, kam se zapojeným mopem dosáhnete. K délce kabelu je vhodné přistupovat podle toho, v jakých prostorách budete parní mop využívat a kde se nachází zásuvky. To si lze změřit běžným metrem.
Bezdrátové parní mopy
Pomalu se na našem trhu začínají objevovat i aku parní mopy, které jsou poháněny akumulátorem a ne přímo ze sítě. Jsou ale jinak konstruované a jejich výkon je pouze omezený. Pro kvalitní vývoj páry je zkrátka potřeba bojler, který (zatím) akumulátor neutáhne.
Počet nádob
- Jednokomorový parní mop – pouze jedna nádržka na vodu, kratší doba provozu. Pro delší úklid nutno doplňovat (obvykle je třeba mop vypnout a přerušit úklid).
- Dvoukomorový parní mop – dvě nádržky, možné doplňování i v případě, že je parní mop zapnutý, delší doba provozu. Zpravidla spíše u kombinovaných mopů s vysavačem.
Objem nádob
- Kapacita 0,2 litru – nejmenší nádržky, krátká doba použití.
- Kapacita 0,3 až 0,5 litru – průměrná velikost nádržky na vodu,
- Kapacita 0,6 litru a více – největší nádoby, dlouhá doba použití.
V souvislosti s objemem lze zmínit pouze jediné, a to, že s rostoucím objemem nádob rostou také rozměry mopu a s nimi spojená hmotnost. Na druhou stranu čím větší bude mít nádoba(y) objem, tím větší plochu zvládnete s mopem vytřít. Před nákupem si proto ujasněte, na jak velké ploše chcete parní mop používat.
Doba nahřátí
S objemem nádoby souvisí jeden parametr – doba zahřátí vody na požadovanou teplotu. Teprve poté lze začít využívat parní mop i s funkcí páry. Na celkový čas má mimo jiné vliv také zmiňovaný příkon. V žádném případě se však nemusíte bát dlouhých prostojů, zahřívání se pohybuje v rozmezí 10 až 60 sekund.
Délka provozu
- 10 až 40 minut – jednokomorové parní mopy, vybírejte podle rozlohy uklízených prostor. Pro představu, při délce provozu až 40 minut lze vyčistit plochu cca 100 m2. Po uplynutí doby dojde voda v nádržce, mopování je nutné přerušit, doplnit vodu a poté můžete v úklidu pokračovat opět uvedený počet minut.
- Nepřetržitý provoz – dvoukomorové parní mopy kombinované s parním vysavačem.
Funkce
Parní mop vypadá na první pohled jako velice jednoduchý produkt bez jakýchkoliv složitostí. U některých modelů se ale můžete setkat s řadou praktických funkcí přispívajících k vyšší efektivitě čištění podlah.
- Ukazatel nahřátí páry (indikátor/diody) – informuje o tom, že se s mopem můžete pustit do parního čištění.
- Automatické vypnutí – přístroj se sám vypne poté, co dojde voda v nádržce.
- Indikátor množství vody – ukazatel zbývající vody v nádobě.
- Regulace množství páry – za pomoci ovládacích prvků si zvolíte, kolik páry bude vycházet z parního mopu. Obvykle jde o rozdělení minimum, medium a maximum. Množství páry je nutné měnit i s přihlédnutím k typu povrchu, na kterém se s mopem pohybujete, např. dřevěné podlahy jsou náchylnější.
- Ovládací prvky – parní mopy disponují nejenom mechanickými ovládacími tlačítky, ale také těmi dotykovými. Ta jsou samozřejmě spojena s vyššími pořizovacími náklady. Tyto prvky jsou umístěny přímo na rukojeti.
- Otočná hlava – umožňuje snadnější a všestrannější manipulaci při čištění, často ohebná v rozsahu až 180°.
- Ochrana před vodním kamenem – chrání útroby parního mopu před vznikem vápenatých usazenin, které zkracují životnost přístroje, označuje se jako odvápňovací systém.
- Akumulátor – umožňuje mobilní provoz bez kabelu. Takové přístroje jsou ale stále spíš zvláštností.
- Skladovací poloha – možnost odstavení mopu ve vzpřímené poloze (bez nutnosti složení či zavěšení).
- Madlo – zajistí snadné přenášení, které je nezbytné pro jednoduché použití a skladování parního mopu.
- Bezdotykový systém – skvělý pro jednoduchou výměnu mopu a pro větší pohodlí a hygienu při úklidu. Jedná se o tlačítko, kterým nohou snadno odepnete mop z hlavice.
- Konstrukce 2v1 – parní mopy s touto funkcí umožňují sejmout středovou jednotku, čímž získáte malý ruční parní čistič.
Parní mopy 2v1
Kapitolou samou o sobě jsou také parní mopy 2v1, kdy z velkého těla mopu můžete odejmout středovou jednotku a získat tak malý ruční parní čistič. Tím lze uklízet různé menší povrchy v kuchyni, koupelně či jinde. Vhodné je také parní čistění čalounění. Speciální pomůckou pro údržbu různých předmětů jsou pak ultrazvukové čističe.
Příslušenství
Vedle použitých funkcí si všímejte také dodávaného příslušenství. I to rozšiřuje možnosti parního mopu.
- Speciální nádoba na desinfekci – prostor, kam můžete nalít desinfekční přípravky sloužící k ještě intenzivnějšímu čištění podlahy.
- Měkká ergonomická rukojeť – rukojeť zhotovená z měkčeného materiálu, který je velice pohodlný na omak a neklouže.
- Teleskopická tyč – neboli tyč, jejíž délku můžete upravovat. S úklidem vám tak mohou pomoct odrostlejší děti.
- Filtry – součástí parních mopů jsou také filtry pro zachytávání prachu. Nejčastěji se používají ty papírové, vodní nebo pěnové. Ocení je hlavně alergici.
- Náhradní utěrky na podlahu – parní mopy jsou dodávány s utěrkami s odlišným mikrovláknem – měkké i tvrdé. Popřípadě je lze dokoupit dle vlastní potřeby. Chybu neuděláte, když ověříte, že je možné prát je v pračce.
- Nálevka na vodu – není-li nádržka na vodu odnímatelná, bude se vám pro snazší doplňování hodit nálevka.
- Nástavec na koberce – plastový rámeček, který po nasazení na úklidovou hlavici umožní použití mopu na koberci, který tak lze párou oživit a desinfikovat.
Doplňkové nástavce
Mezi dostupným příslušenstvím můžete najít i nejrůznější nástavce odpovídající vašim požadavkům. Jsou to nástavce k ručnímu čističi, větší množství kartáčků, kloubový kartáč, flexibilní hadice, parní koncentrátor, rotační kartáč a sklopný kartáč.
Bezpečnost parních mopů
Pokud jste rodiči malých dětí, asi vás také zajímá otázka bezpečnosti. Horká pára se však ochlazuje velmi rychle. V oblasti několika desítek centimetrů od trysky už její teplota osciluje kolem 50 °C. Některé přístroje jsou také vybaveny bezpečnostním ventilem nebo dětskou pojistkou. Ta však bývá výsadou parních čističů, které mají vyšší výkon, a tedy se bez ní neobejdou.
Oblíbené značky
Parní mopy nabízejí často výrobci klasických parních čističů, ale i jiných domácích úklidových pomocníků. Mezi ty nejoblíbenější značky patří Vileda a Leifheit, dále například TESLA, Rowenta, ETA, Hoover, ECG nebo Concept.
- Vileda – omezený sortiment, avšak velmi oblíbený. V nabídce trojúhelníkový a obdélníkový jednokomorový parní mop s kratší dobou provozu. Patří do nízké cenové kategorie.
- Leifheit – parní mopy řady Clean Tenso, mají vysoký výkon, velkou nádržku na vodu a sklopné madlo pro snadné skladování.
- Rowenta – parní mopy Rowenta jsou velmi oblíbené, což potvrzuje velká popularita a spokojenost uživatelů. Dlouho vydrží v provozu a odvádí vynikající čistící výsledky. Patří do střední a vyšší cenové kategorie.
- ETA – vyrábí 2 modely (červen 2023), a to ETA Steam Master, který v sobě kombinuje parní mop, ruční parní čistič a tyčový vysavač. Oblíbený je také mop ETA Azurit 2v1. Jsou určené pro parní čištění podlah, mají kombinovanou konstrukci, dobrý výkon a jsou rychle nahřáté a připravené k provozu.
- TESLA – u této značky naleznete poměrně široký sortiment parních mopů především ze střední a vyšší cenové kategorie. Vyznačují se konstrukcí 2v1 nebo 3v1, chytrými technologiemi a vysokým výkonem. Díky kombinaci silného parního výkonu a čisticího prostředku dezinfikují povrchy a zničí až 99,9 % bakterií.
Cena
Parní mop je přece jenom nákladnější investicí než mop klasický. Oproti němu vám však přinese podstatně větší užitek a zajistí rychlejší a lepší úklid. Lepší představu o pořizovacích nákladech vám nabídnou následující kategorie.
- Cena do 1 500 Kč – v této kategorii jsou produkty s příkonem kolem 1 000 W, kratším kabelem cca 5 metrů a objemem nádrže do 0,5 litrů. Zařízení pro nenáročné uklízení, u kterých oceníte především menší velikost a nižší hmotnost.
- Cena od 1 500 do 3 000 Kč – příkony takto drahých výrobků sahají k 1 500 W, doba nahřívání páry se snižuje na 30 sekund a nechybí ani některá vylepšení jako filtr vodního kamene, parní kontrolka a další.
- Cena od 3 000 do 5 000 Kč – parní mop za tyto náklady bude určen pro milovníky dokonale čisté domácnosti. Příkon dosahuje přes 1 700 W, větší nádoby na vodu cca 0,7 – 1 litr, nastavitelný rozsah páry a dlouhý přívodní kabel 7,5 – 8 metrů. Výjimkou není ani varianta parního mopu 2v1.
- Cena nad 5 000 Kč – za tuto cenu však obdržíte dokonalý výkon, optimální množství páry, nadstandardní funkce, šetrnost k podlahám, a především hodně bohaté příslušenství. To tvoří nejrůznější nástavce a kartáče podle toho, co právě chcete čistit.
Dobrý den. Jak je to s čištěním gaučů a matrací? K tomu potřebuju parní vysavač? Děkuji za odpověď.