Srovnávací test & recenze
nejlepších parních mopů

Aktualizováno:
Duben 2019
Autor:
Veronika Vyskočilová

V kategorii parní mopy doporučujeme

Black&Decker FSMH1351SM 9v1

4 000 Kč Orientační cena

Jaký parní mop vybrat dle srovnání

 • Top produkt

  Parní mopy

  Doporučujeme
  Recenze Black&Decker FSMH1351SM 9v1

  Black&Decker FSMH1351SM 9v1

  Orientační cena 4 000 Kč

  Zobrazit nabídky

 • Top cena/výkon

  Parní mopy

  Doporučujeme
  Recenze ETA 2266 90000 Aquatic

  ETA 2266 90000 Aquatic

  Orientační cena 3 000 Kč

  Zobrazit nabídky

 • Dostupná varianta

  Parní mopy

  Doporučujeme
  Recenze Leifheit Clean Tenso 11913

  Leifheit Clean Tenso 11913

  Orientační cena 2 000 Kč

  Zobrazit nabídky

Vytírání je nedílná součást pravidelného úklidu domácnosti. Každý si ho snaží ulehčit, jak může. Jedním ze způsobů je pořízení parního mopu. Jedná se o přístroj, který v sobě kloubí klasický mop a parní čistič. Pomocí páry rozpouští nečistoty na podlaze a povlak z mikrovlákna rozpuštěnou špínu nasaje. K čištění podlah se nepoužívá žádná chemie, je tedy ekologičtější než klasický úklid.

V našem srovnávacím testu jsme pro vás vybrali tři výrobky, které jsme zařadili do příslušných kategorií. Dostupná varianta označuje cenově dostupný, přesto kvalitní produkt, který ocení nenároční zákazníci. Vítěz cena/výkon je produkt, který za slušnou cenu nabízí dobré parametry a rozhodně s ním nešlápnete vedle. TOP produkt je nejlepší produkt v dané kategorii ale bez ohledu na cenu.

Při výběru jsme se zaměřili hlavně na výkon a velikost nádržky na vodu. Důležitá byla i hmotnost a doba provozu. Zajímalo nás také, jestli má mop odnímatelný ruční čistič, který lze použít například k úklidu koupelny či jiných malých ploch.

Pokud si chcete parní mop vybrat sami, můžete si projít náš článek Jak vybrat parní mop, kde se dozvíte podrobnější informace o parametrech, kterým je třeba věnovat pozornost.


Nejlepší parní mopy dle srovnání

Varianta výběru Vzhled a název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Top produkt

Parní mopy

Recenze Black&Decker FSMH1351SM 9v1 Black&Decker FSMH1351SM 9v1

Odjímatelý čistič,

Vysoký výkon

Nemá sklopné madlo

4 000 Kč Zobrazit nabídky

Top cena/výkon

Parní mopy

Recenze ETA 2266 90000 Aquatic ETA 2266 90000 Aquatic

Odjímatelný ruční čistič,

Průběžné plnění vodou

Vysoká hmotnost

3 000 Kč Zobrazit nabídky

Dostupná varianta

Parní mopy

Recenze Leifheit Clean Tenso 11913 Leifheit Clean Tenso 11913

Velká nádržka,

Dlouhá doba provozu

Nemá odjímatelný ruční čistič

2 000 Kč Zobrazit nabídky
Parametr Black&Decker FSMH1351SM 9v1 ETA 2266 90000 Aquatic Leifheit Clean Tenso 11913
Ocenění

Top produkt

Top cena/výkon

Dostupná varianta

Kategorie

Parní mopy

Parní mopy

Parní mopy

Orientační cena 4 000 Kč 3 000 Kč 2 000 Kč
Výrobce Black&Decker ETA Leifheit
Počet komor 1 2 1
Objem komor (ml) 500 275 550
Doba provozu (min) 10 - 20 15 40
Doba ohřívání vody (s) 15 30 30
Příkon (W) 1 600 1 200 1 200
Regulace množství páry Ano Ano Ano plynulá
Odvápoňovací systém Ano - filtrace Ano - filtrace Ano - filtrace
Kontrolní diody Ano Ne Ano
Bezpčnostní ventily Ne Ne Ne
Dětská pojistka Ne Ne Ne
Tvar Obdélník Obdélník Obdélník
Délka kabelu (m) 6 5 6,5
Rozměry v*š*h (cm) - 23 * 27,5 * 118 27,6 * 25,6 * 64
Hmotnost (kg) 2,7 4 2,8
Počet mikrovláknových návleků v balení 2 2 1
Sklopné madlo Ne Ne Ano
Nástavec na koberce Ano Ano Ano
Odnímatelný ruční čistič Ano Ano Ne
Recenze Black&Decker FSMH1351SM 9v1

Recenze Black&Decker FSMH1351SM 9v1

Top produkt

Parní mopy

Parní mop Black&Decker FSMH1351SM 9v1 má odjímatelný ruční čistič, který můžete využívat samostatně k čištění různých nečistot v domácnosti. Náleží k němu také bohaté příslušenství včetně speciální rukavice, díky které můžete pohodlně uklízet i větší plochy. Výhodou tohoto přístroje je vysoký výkon. Díky filtru na vodu se v zařízení neusazuje vodní kámen a vy ho tedy nemusíte pravidelně čistit. Množství páry lze regulovat automaticky podle čištěného povrchu. Mop je poměrně lehký, není tedy těžké s ním manipulovat. Kabel dlouhý 6 metrů vám zajistí dostatečný rádius pro úklid. Nádržka tohoto modelu má objem 500 ml, což vystačí na 10 až 20 minut úklidu podle použitého množství páry. Ta je připravena opravdu rychle. Během 15 sekund je voda v nádržce ohřátá.

Zobrazit nabídky
Recenze ETA 2266 90000 Aquatic

Recenze ETA 2266 90000 Aquatic

Top cena/výkon

Parní mopy

ETA 2266 90000 Aquatic je přístroj 2v1. Kromě parního mopu lze po vypojení jednotky používat jako ruční parní čistič. V balení je i mnoho příslušenství pro tuto variantu. Výhodou tohoto výrobku je dvoukomorový systém. Díky tomu lze nádržku o objemu 275 opakovaně doplňovat bez nutnosti vypínání přístroje. Na jedno naplnění můžete tímto mopem uklízet 15 minut. Voda je po zapnutí ohřáta za 30 sekund. Můžete se tedy téměř hned pustit do úklidu. Regulovat množství páry můžete ve 3 stupních podle použitého materiálu. Nevýhodou je vysoká hmotnost 4 kg, která může někomu působit potíže s ovládáním.

Zobrazit nabídky
Recenze Leifheit Clean Tenso 11913

Recenze Leifheit Clean Tenso 11913

Dostupná varianta

Parní mopy

Leifheit Clean Tenso 11913 je parní mop s jednokomorovým systémem. Nádržka s objemem 550 ml vody vystačí na 40 minut úklidu. To je na parní mop poměrně dlouhá doba. Voda v nádržce se změní v páru během 30 sekund a přístroj j je tak rychle připravený k provozu. Výhodou tohoto modelu je možnost plynulé regulace množství páry podle typu podlahy, kterou právě uklízíte, vodní filtr proti vodnímu kameni, který vám ušetří práci při pravidelné údržbě, a dlouhý kabel, díky kterému získáte akční rádius přes 6 metrů. Nevýhodou naopak je, že nemá odjímatelný ruční čistič, který mají některé mopy. Potěšilo by také větší množství návleků z mikrovlákna v balení.

Zobrazit nabídky

Jak vybrat parní mop

Při pořizování parního mopu vyvstává několik otázek zaměřených na vlastnosti vámi požadovaného výrobku. Na ně vás s přehledem připraví následující kapitoly, kde se o vyhotovení parních mopů dozvíte něco více.

Například to, jakým výkonem by měla disponovat taková zařízení. Proč přihlížet k objemu nádoby a vůbec samotné délce provozu. Zmínka padne také na hlučnost ovlivňující celý komfort při využívání parního mopu. Svoji roli hraje i délka přívodního kabelu.

Co se vám ještě určitě hodí bude seznam nejpoužívanějších funkcí a příslušenství. Na základě něho si uděláte lepší představu o tom, co vlastně od svého budoucího produktu očekáváte.

Provedení parního mopu

Pod pojmem parní mop si nemusíte vybavovat žádné složitosti. Na první pohled připomínají tyto produkty klasické tyčové vysavače jen s tím rozdílem, že disponují nádobou na vodu a jsou schopny vytvářet páru o vysokých teplotách. Ty mohou dosahovat hodnot až 190 °C. Velikosti parních mopů jsou v závislosti na jednotlivých modelech velice obdobné. Pro představu uvádíme, že hmotnosti se pohybují kolem 3 – 6 kilogramů.

Parní mopy lze rozdělit na základě tvaru hlavice.

 • Parní mop trojúhelníkový
 • Parní mop obdélníkový

Parní mop trojúhelníkový

Spodní část mopu, se kterou vytíráte podlahu má tvar trojúhelníku. Ač se může toto provedení zdát jakkoliv nesmyslné, opak je pravdou. S tímto parním mopem se totiž velice snadno dostanete do všech rohů a nepravidelných částí stěn. Jejich primárním působištěm jsou členitější interiéry s více ostrými či menšími rohy.

Parní mop obdélníkový

Ten už při vytírání některých rohů může zaostávat za trojúhelníkovým modelem, přesto svůj účel splní na výbornou. Mnohem častěji jej využijete při vytírání větších ploch, kdy oceníte rozměrově širší a delší základnu parního mopu.

Příkon

Parní mop je už z principu fungování elektrickým výrobkem. To znamená, že jeho nedílnou součástí je elektrický motor a přívodní kabel k elektrické zásuvce. A právě příkon motoru vás bude zajímat nejvíce. Nejenom, že podle něho poznáte, jaké budou přibližné provozní náklady výrobku, ale poměrně lehce odvodíte i celkový výkon.

Příkon je udáván ve Wattech, značených zkratkou „W“. Ty méně výkonné parní mopy se prezentují příkonem kolem 1 000 W. To je pro méně náročné zákazníky naprosto dostačující. Při potřebě efektivnějšího čistícího účinku je lepší sáhnout po vyšších hodnotách. Zlatou střední třídou je příkon 1 500 W. Dražší modely dosahují hodnot až 2 000 W.

Délka přívodního kabelu

V souvislosti s příkonem zmíníme ještě jeden podstatný údaj týkající se elektrické sítě. Podceňovat byste rozhodně neměli délku přívodního kabelu. Bez elektřiny vám totiž mop nebude fungovat v plné míře.

K délce kabelu je vhodné přistupovat podle toho, v jakých prostorách budete parní mop využívat a kde se nachází zásuvky. To si lze změřit běžným metrem. Pokud chcete pracovat ve větších místnostech, existuje samozřejmě možnost prodloužení pracovní plochy za pomoci prodlužovacího kabelu.

Nejmenší délky přívodních kabelů započínají na hranici 5 metrů. Za dostatečný průměr lze označit parametr 7 – 7,8 metrů. Ti náročnější mohou vybírat modely s ještě delším kabelem.

Objem nádoby

U parního mopu se můžete setkat se dvěma typy nádob. Jedna z nich slouží k vysávání nečistot, které tímto zařízením přejedete. Buď jde o plastovou nádobu nebo speciální sáček. Druhým prvkem je nádržka na vodu. Ta je zapotřebí pro vznik páry a rozhoduje o tom, jak dlouho budete moci využívat proces parního čištění v kuse.

V této souvislosti lze zmínit pouze jediné, a to že s rostoucím objemem nádob rostou také rozměry vysavače a s nimi spojená hmotnost. Musíte si proto uvědomit to, na jak velké ploše chcete parní vysavač používat. Objemy nádob se mohou pohybovat nějak takto.

 • Objem nádob začíná na 0,3 litrech
 • Průměrná velikost nádržky na vodu je cca 0,6 – 0,8 litrů
 • Ty největší modely mají nádobu o objemu až 2 litry

S objemem nádoby souvisí ještě jeden parametr týkající se zahřátí vody na požadovanou teplotu. Teprve poté lze začít využívat parní mop i s funkcí páry. Na celkový čas má mimo jiné vliv také zmiňovaný příkon. Rychlost zahřívání je v rozmezí 10 až 60 sekund.

Délka provozu

Při pročítání technických parametrů parního mopu byste od objemu nádrže a zahřátí vody měli přejít i k celkové době provozu. Ta v podstatě definuje to, jak dlouho bude parní mop produkovat páru, než dojde k vypotřebování vody. Tento údaj vždy odvíjejte od toho, kolik chcete čistit prostor a jak dlouho vám to bude trvat.

Průměrné délky nepřetržitého provozu parního mopu se pohybují od 10 do 40 minut. Pro představu, při délce provozu až 40 minut lze vyčistit plochu cca 100 m.

Funkce a příslušenství

Parní mop vypadá na první pohled jako velice jednoduchý produkt bez jakýchkoliv složitostí. U některých modelů jde však o klamavý efekt a setkat se můžete s řadou praktických funkcí přispívajících s vyšší efektivitě čištění podlah.

 • Ukazatel nahřátí páry– Indikátor informující o tom, že se s mopem můžete pustit do parního čištění.
 • Automatické vypnutí – Přístroj se sám vypne poté, co dojde voda v nádržce.
 • Indikátor množství vody – Ukazatel zbývající vody v nádobě.
 • Nastavení množství páry – Za pomoci ovládacích prvků si zvolíte, kolik páry bude vycházet z parního mopu. Obvykle jde o rozdělení Minimum, Medium a Maximum. Množství páry je nutné měnit i s přihlédnutím k povrchu, na kterém se s mopem pohybujete.
 • Ovládací prvky – Parní mopy disponují nejenom mechanickými ovládacími tlačítky, ale také těmi dotykovými. Ty jsou samozřejmě spojeny s vyššími náklady. Tyto prvky jsou navíc umístěny přímo na rukojeti.
 • Otočná hlava – Umožňuje snažší a všestrannější manipulaci při čištění.
 • Ochrana před vodním kamenem – Chrání útroby parního mopu před jeho vznikem.

Vedle použitých funkcí si všímejte také dodávaného příslušenství. I to rozšiřuje možnosti parního mopu.

 • Speciální nádoba na desinfekci – Prostor, kam můžete nalít desinfekční příspěvky sloužící k ještě intenzivnějšímu čištění podlahy.
 • Měkká rukojeť – Rukojeť zhotovená z měkčeného materiálu, který je velice pohodlný na omak a neklouže.
 • Filtry – Součástí parních mopů jsou také filtry pro zachytání prachu. Nejčastěji se používají ty papírové, vodní nebo pěnové. Ocení je hlavně alergici.
 • Utěrky na podlahu – Parní mopy jsou dodávány s utěrkami s odlišným mikrovláknem – měkké i tvrdé. Popřípadě je lze dokoupit dle vlastní potřeby.

Mezi dostupným příslušenstvím můžete najít i nejrůznější nástavce odpovídající vašim požadavkům. Jsou to nástavce na koberce, s větším množstvím kartáčků, kloubový kartáč, flexibilní hadice, parní koncentrátor, rotační kartáč a sklopný kartáč.

Kapitolou samou o sobě jsou také parní mopy 2v1, kdy z velkého těla mopu můžete odejmout středovou jednotku a získat tak malý ruční parní čistič. Speciální pomůckou pro údržbu různých předmětů jsou pak ultrazvukové čističe.

Typy podlah

Parní mop je pomocník, který vám usnadní úklid téměř všech typů podlah. Stále ale existují výjimky, na které se tento druh úklidu nehodí. Parní mop můžete s klidem používat na dlažbě či plovoucí podlaze. Tam ale snižte intenzitu páry na minimum. Voda kondenzovaná na podlaze poměrně rychle usychá, nemusíte se tedy bát nadměrné vlhkosti, při klasickém vytírání ji na podlaze zanecháte více. Zmiňovanou výjimku tvoří olejované a voskované dřevěné podlahy. Horká pára totiž poškozuje povrchovou vrstvu a tím trvale poškozuje podlahovou krytinu. Opatrnost je na místě také při vytírání starších vinylových a PVC podlah. Jejich spoje totiž nemusí být už úplně těsné a může se jimi pod povrch dostat vlhkost.

Cena

Parní mop je přece jenom nákladnější investicí než mop klasický. Oproti němu vám však přinese podstatně větší užitek a zajistí rychlejší a lepší úklid. Za kvalitu si v tomto směru musíte jednoduše připlatit. Přednost dávejte prověřeným výrobcům, mezi které patří značky Rowenta, ETA, Hoover, ECG a Vileda. Lepší představu o pořizovacích nákladech vám nabídnout následující kategorie.

Cena do 1 500 Kč

Nákupní cena těch nejlevnějších mopů začíná zhruba na 1 000 Kč. V této kategorii jsou produkty s příkonem kolem 1 000 W, kratším kabelem cca 5 metrů a objemem nádrže do 0,5 litrů. Zařízení pro nenáročné uklízení, u kterých oceníte především nižší velikost.

Cena od 1 500 Kč do 3 000 Kč

Tato cenová kategorie patří k velice oblíbeným, protože vám přináší nejenom lepší technické parametry parních mopů, ale také jejich pestrý výběr. Příkony těchto výrobků sahají k 1 500 W, snižují se doby pro přípravu stroje na 30 sekund a nechybí ani některá vylepšení, jako filtr vodního kamene, parní kontrolka a další.

Cena od 3 000 Kč do 5 000 Kč

Parní mop za tyto náklady bude určen pro milovníky dokonale čisté domácnosti. Dokazují to parametry nabízených modelů. Příkon přes 1 700 W, větší nádoby na vodu cca 0,7 – 1 litr, nastavitelný rozsah páry a dlouhý přívodní kabel 7,5 – 8 metrů. Výjimkou není ani varianta parního mopu 2v1.

Cena nad 5 000 Kč

Ceny parních mopů se šplhají k hranici 8 000 Kč – 10 000 Kč. Za tuto cenu však obdržíte zdravý úklid, dokonalý výkon, optimální množství páry, nadstandardní funkce, šetrnost k podlahám, a především hodně bohaté příslušenství. To tvoří nejrůznější nástavce a kartáče podle toho, co právě chcete čistit.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Parní mopy
Průměrné hodnocení 4.4 z 41 hlasů