Test nejlepších parních mopů 2021 | Recenze & Jak vybrat | Arecenze.cz
Menu

Srovnávací test & recenze
nejlepších parních mopů

Aktualizováno:
Srpen 2021
Autor:
Veronika Vyskočilová, Iveta Polášková

V kategorii parních mopů doporučujeme

Polti Vaporetto SV450 Double

3 500 Kč

Orientační cena

Jaký parní mop vybrat dle srovnání

Top produkt

Parní mopy

Hodnocení 95,9 %
Polti Vaporetto SV450 Double
Orientační cena 3 500 Kč
Top cena/výkon

Parní mopy

Hodnocení 81,4 %
Leifheit Clean Tenso 11913
Orientační cena 1 800 Kč
Pro nenáročné

Parní mopy

Hodnocení 72,8 %
Vileda Steam mop
Orientační cena 1 700 Kč

Vytírání je nedílná součást pravidelného úklidu domácnosti, kterou si každý snaží ulehčit, jak jen může. Jedním ze způsobů je pořízení parního mopu. Jedná se o přístroj, který v sobě snoubí klasický mop a parní čistič. Pomocí páry rozpouští nečistoty na podlaze a povlakem z mikrovlákna rozpuštěnou špínu nasaje. K čištění podlah nepotřebuje žádnou chemii, je tedy ekologičtější než klasický úklid se saponátem. A protože pára, která z mopu vychází, je horká, účinně odstraňuje také bakterie či roztoče.

V našem srovnání parních mopů jsme pro vás vybrali výrobky, které jsme zařadili do příslušných kategorií. Dostupná varianta označuje cenově dostupný, přesto kvalitní produkt, který ocení nenároční uživatelé. Vítězem cena/výkon je produkt, který za slušnou cenu nabízí dobré parametry a rozhodně s ním nešlápnete vedle. TOP produkt znamená nejlepší produkt v dané kategorii co se týče zohledněných parametrů, avšak bez ohledu na cenu.

Provedený test parních mopů hodnotil hlavně výkon a velikost nádržky na vodu. Důležitá byla i hmotnost a doba provozu. Zajímalo nás také, jestli má mop odnímatelný ruční čistič, který lze použít například k úklidu koupelny či jiných malých ploch. Všechny informace o vybraných modelech shrnují recenze parních mopů, které jsme sepsali ke každému vybranému produktu.

Pokud si chcete parní mop vybrat sami, můžete si projít náš článek Jak vybrat parní mop, kde se dozvíte podrobnější informace o parametrech, kterým je třeba věnovat pozornost.


Nejlepší parní mopy dle srovnání

Parní mopy

Varianta výběru Hodnocení Vzhled a název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Top produkt

95,9 %
Recenze Polti Vaporetto SV450 Double
Polti Vaporetto SV450 Double

Rychlá doba nahřátí

Nádobku lze doplňovat za provozu

Vysoká cena

Menší nádobka na vodu

3 500 Kč Zobrazit nabídky

Top cena/výkon

81,4 %
Recenze Leifheit Clean Tenso 11913
Leifheit Clean Tenso 11913

Velká nádržka

Dlouhá doba provozu

Nemá odnímatelný ruční čistič

1 800 Kč Zobrazit nabídky

Pro nenáročné

72,8 %
Recenze Vileda Steam mop
Vileda Steam mop

Rychlé nahřátí

Dva návleky v balení

Nemá odnímatelný ruční čistič

Nádobku nelze vyjmout

1 700 Kč Zobrazit nabídky

Další na zvážení

88,2 %
Recenze Concept CP 2000
Concept CP 2000

Má odnímatelný ruční čistič

Má bezpečnostní ventily

Nelze regulovat množství páry

Nástavec na koberce není v balení

2 500 Kč Zobrazit nabídky

Jak chápat redakční hodnocení?

Doporučujeme jen produkty, které mají dle posouzení redaktora hodnocení nad 70 %. Podívejte se, co jednotlivé procentní hladiny znamenají.

Recenze Polti Vaporetto SV450 Double
Polti Vaporetto SV450 Double
Recenze Leifheit Clean Tenso 11913
Leifheit Clean Tenso 11913
Recenze Vileda Steam mop
Vileda Steam mop
Recenze Concept CP 2000
Concept CP 2000
Ocenění

Top produkt

Top cena/výkon

Pro nenáročné

Další na zvážení

Kategorie

Parní mopy

Parní mopy

Parní mopy

Parní mopy

Hodnocení 95,9 % 81,4 % 72,8 % 88,2 %
Orientační cena 3 500 Kč 1 800 Kč 1 700 Kč 2 500 Kč
Výrobce Polti Leifheit Vileda Concept
Počet komor 1 1 1 1
Objem komor (ml) 300 550 400 400
Doba provozu (min) Neomezená 40 17-28 20
Doba ohřívání vody (s) 15 30 15 30
Příkon (W) 1500 1 200 1 500 1500
Regulace množství páry Ano Ano plynulá Ano Ne
Odvápňovací systém Ano - filtrace Ano - filtrace Ne Ano-filtrace
Kontrolní diody Ano Ano Ano Ano
Bezpečnostní ventily Ne Ne Ne Ano
Tvar Obdélník Obdélník Trojúhelník Obdelník
Délka kabelu (m) 7,5 6,5 6 6
Rozměry v*š*h (cm) 112 * 32 * 20 27,6 * 25,6 * 64 30 * 20 * 126 Neuvedeno
Hmotnost (kg) 2,4 2,8 2,3 2,5
Počet mikrovláknových návleků v balení 2 1 2 1
Sklopné madlo Ne Ano Ne Ne
Nástavec na koberce Ano Ano Ano Lze dokoupit
Odnímatelný ruční čistič Ano Ne Ne Ano

Recenze Polti Vaporetto SV450 Double

Recenze Polti Vaporetto SV450 Double
 • Top produkt
Top produkt Parní mopy
95,9 % Celkové hodnocení
 • Rychlá doba nahřátí
 • Nádobku lze doplňovat za provozu
 • Vysoká cena
 • Menší nádobka na vodu

Polti Vaporetto SV450 Double je parní mop s odnímatelným ručním čističem. Voda se napouští do jedné nádobky na vodu, která má sice objem pouhých 300 mililitrů, ale můžete ji během provozu doplňovat. Navíc lze nádobku pohodlně vyndat, a nemusíte do ní tak vodu přelévat například ze sklenice. Po zapnutí se mop nahřeje za pouhých 15 sekund, což je velmi krátká doba. Pokud si budete množství vody průběžně hlídat, přístroj může jet po celou dobu úklidu, což představuje v porovnání s konkurencí velkou výhodu. Páru lze regulovat mezi třemi stupni intenzity. Kromě pevných podlah můžete pomocí tohoto mopu také oživovat koberce a uklízet až patnáct různých povrchů. A to díky ručnímu parnímu čističi s bohatým příslušenstvím. Toto široké využití je výsadou spíš dražších přístrojů, mezi které právě mop Polti patří.

Hodnocení ostatních uživatelů

Současní majitelé mopu si jej všeobecně pochvalují, líbí se jim široké možnosti využití, rychlé nahřátí i snadnost ovládání. Uvítali by však akumulátor a lepší návod.

Hlavní výhody a nevýhody

Jedním z nejvýraznějších benefitů mopu je bohaté příslušenství a ruční čistič, takže se nemusíte bát, že byste vydali mnoho peněz za produkt, který plně nevyužijete. Velkou výhodou je také možnost průběžného doplňování vody. Vytírací čas tak není omezen kapacitou nádržky, což dělá tento mop vhodným i do větších bytů či rodinných domů. Mnoho nevýhod u produktu nenajdete, snad jen vyšší cenu, ta je však s ohledem na množství funkcí pochopitelná.

Závěr

Parní mop Polti udělá radost náročným uživatelům, kteří vytírají rozlehlé prostory s různým materiálem podlah. Další rozšíření představuje ruční čistič. Mop charakterizuje rychlé nahřívání a mnoho funkcí, díky kterým ani vysoká cena nepůsobí přemrštěně. Rozhodně však není nutné kupovat jej do nenáročných domácností a malých bytů, kde by jeho možnosti zůstaly nevyužity. V tom případě doporučíme spíš Vileda Steam mop za polovinu ceny.

3 500 Kč Orientační cena

Recenze Leifheit Clean Tenso 11913

Recenze Leifheit Clean Tenso 11913
 • Top cena/výkon
Top cena/výkon Parní mopy
81,4 % Celkové hodnocení
 • Velká nádržka
 • Dlouhá doba provozu
 • Nemá odnímatelný ruční čistič

Leifheit Clean Tenso 11913 je parní mop s jednokomorovým systémem. Nádržka s objemem 550 ml vody vystačí na 40 minut úklidu. To je na parní mop poměrně dlouhá doba. Voda v nádržce se změní v páru během 30 sekund a přístroj je tak rychle připravený k provozu. Výhodou tohoto modelu je možnost plynulé regulace množství páry podle typu podlahy, kterou právě uklízíte, vodní filtr proti vodnímu kameni, který vám ušetří práci při pravidelné údržbě, a dlouhý kabel, díky kterému získáte akční rádius přes 6 metrů. Nevýhodou naopak je, že nemá odnímatelný ruční čistič, který mají některé mopy. Potěšilo by také větší množství návleků z mikrovlákna v balení.

1 800 Kč Orientační cena

Recenze Vileda Steam mop

Recenze Vileda Steam mop
 • Pro nenáročné
Pro nenáročné Parní mopy
72,8 % Celkové hodnocení
 • Rychlé nahřátí
 • Dva návleky v balení
 • Nemá odnímatelný ruční čistič
 • Nádobku nelze vyjmout

Parní mop od značky Vileda se hodí na různé typy tvrdých podlah i na koberce. Množství páry si můžete regulovat podle své vlastní potřeby. Podle toho také doplňujete vodu po 17 až 28 minutách provozu. Nádržka má kapacitu 400 ml, ale nelze ji oddělat, takže musíte mít po ruce například skleničku, kterou vodu dolijete. Díky vysokému příkonu nemusíte dlouho čekat na nahřátí, přístroj to zvládne za pouhých 15 sekund. Trojúhelníkový tvar se lehce dostane i do méně přístupných rohů a zákoutí. Malou nevýhodu vidíme pouze v tom, že model nelze přeměnit na ruční čistič.

1 700 Kč Orientační cena

Recenze Concept CP 2000

Recenze Concept CP 2000
 • Další na zvážení
Další na zvážení Parní mopy
88,2 % Celkové hodnocení
 • Má odnímatelný ruční čistič
 • Má bezpečnostní ventily
 • Nelze regulovat množství páry
 • Nástavec na koberce není v balení

Concept CP2000 má díky bohatému příslušenství velmi široké využítí. Svůj podíl na tom má zejména možnost přeměnit přístroj na ruční čistič, který poslouží při čištění různých textilií, záclon, čalounění, koupelen, skla a mnoho dalších povrchů. S nádobkou o velikosti 400 mililitrů si vystačíte zhruba na 20 minut úklidu, poté ji budete muset doplnit. Parní mop můžete s klidem využít i na koberce, ale pouze v případě, že si dokoupíte příslušný nástavec. V balení dostanete také pouze jeden mikrováknový návlek. Kromě pořizovací ceny tak raději počítejte i s dalšími náklady na plnohodnotný provoz.

2 500 Kč Orientační cena


Jak vybrat parní mop

Někdy se zdá, že s vynálezy usnadňujícími úklid se roztrhl pytel. Na trhu najdete jak základní vybavení v podobě plastových kbelíků s hadrem, tak i robotické vysavače, které k plnění svých povinností naši přítomnost téměř nepotřebují. V tomto článku se ale budeme věnovat jinému uklízecímu vybavení, parním mopům. Ty se postupně, stejně jako příbuzné parní čističe, stávají čím dál oblíbenější.

V tomto článku si vysvětlíme, jaký je rozdíl v různých systémech tvorby páry, jak dlouho můžete mop používat a na který typ povrchu je vhodný. Nebudou chybět ani kapitoly věnované různým funkcím, příslušenství, ani tradiční cenové okénko.

Jak vybrat parní mop stručně:

 • Zvolte správný typ pomocníka – ujistěte se, že nehledáte pojízdný parní čistič, vysavač, ani klasický mop. Na trhu se můžete setkat i s kombinacemi parních mopů s vysavačem v jednom.
 • Odhadněte kapacitu nádobky – aby vydržela po celou dobu čištění, ale nebyla zbytečně těžká.
 • Ověřte příkon – který se postará o efektivní tvorbu páry.
 • Trvejte na dostatečné délce provozu – abyste nemuseli vytírat na etapy.
 • Zvažte uživatelský komfort – v podobě dostatečně dlouhého kabelu či specifických funkcí.

Parní mop vs. podobné produkty

Asi jste si povšimli, že parní mopy jsou v první řadě dražší než mopy klasické. Pravděpodobně vás nejvíce zajímá, kdy má smysl investovat do vylepšeného parního pomocníka a kdy se v pohodě obejdete s mopem za pár stovek.

Výhody Nevýhody
Parní mop + Úklid bez chemie – Potřeba elektrické zásuvky
+ Snadný úklid – Není vhodný na citlivé povrchy
+ Dezinfikuje – vhodný pro alergiky – Nákladnější nákup i provoz
Klasický mop + Nízká pořizovací i provozní cena – Náročnější úklid
+ Je vhodný i na citlivé podlahy

Parní mop

 • pokud máte doma alergiky. Horká pára totiž hubí zárodky bakterií i plísní. Během používání navíc nedochází k víření prachu.
 • pokud se vyhýbáte chemickým prostředkům a saponátům. Pára dokáže uvolnit zaschlé skvrny, a to včetně mastnoty.
 • pokud uklízíte často a jste ochotní před použitím pečlivě zamést či vysát. Návlek během doby vytírání nemácháte, takže pokud se pokusíte vytřít špínu nashromážděnou za dva měsíce, spíš ji rozmažete.
 • pokud je vám sympatická jednoduchost používání. Nechcete všude tahat kyblík, nechcete návlek co chvíli namáčet.

Klasický mop

 • pokud máte podlahy citlivé na vysokou teplotu – typicky například voskované parkety.
 • pokud doma nemáte alergiky, nevadí vám saponáty a celkově byste výhod parního mopu nevyužili.
 • pokud je pro vás ze všeho nejpodstatnější cena. Klasický mop bude vždycky levnější.

Srovnání klasických mopů a více informace o jejich funkcích jsme sepsali zde. Pokud vás výhody parního čištění zaujaly, věnujte ještě chvilku zamyšlení nad tím, jestli je tím pravým pomocníkem právě parní mop. Existují totiž ještě další, velmi podobné kategorie.

 • Parní vysavač – vypadá na první pohled jako klasický vysavač. Pouze pomocí páry nečistoty rozpustí, a pak teprve vysaje. Protože tím všechnu špínu z povrchu odstraní, jsou tyto produkty vhodné také pro čištění koberců či sedaček. Zaplatíte však za ně několikanásobně vyšší cenu. Pokud se chcete podrobněji podívat, co parní vysavače umí, jejich srovnání naleznete tady.
 • Pojízdný parní čistič – vypadá podobně jako parní vysavač, avšak využitím se blíží spíš parnímu mopu. Oproti němu však nabízí větší objem nádržek, efektivitu čištění i delší dobu provozu. Na druhou stranu však ztrácí z hlediska snadné manipulace, je těžší a méně skladný. A pochopitelně také stojí o něco více. Srovnání parních čističů jsme se věnovali na této stránce.
 • Ruční parní čistič – jak jste si určitě domysleli, budeme nyní psát o čističích mnohem menší velikosti, které je možné ovládat jednou rukou. Jejich úzká hubice se snáze dostane do nepřístupných míst, takže je mnohem lépe využijete na čištění v různých zákoutích než na rozlehlých podlahových plochách.S menší velikostí se však pojí také menší výkon a doba provozu. Na trhu najdete ruční čističe samostatně i jako součást parních mopů či pojízdných čističů, tedy jako výrobky 2v1. My pro ně samostatnou stránku nemáme, najdete je zde společně s jejich pojízdnými kolegy.

Přehled vlastností parních čističů

Vyobrazení čtyř typů parních čističů a jejich vlastnosti

Provedení parního mopu

Pod pojmem parní mop si nemusíte vybavovat žádné složitosti. Na první pohled připomínají tyto produkty klasické tyčové vysavače, jen s tím rozdílem, že disponují nádobou na vodu a jsou schopny vytvářet páru o vysokých teplotách. Ty mohou dosahovat hodnot až 190 °C. Velikosti parních mopů jsou v závislosti na jednotlivých modelech velice obdobné. Pro představu uvádíme, že hmotnosti se pohybují kolem 2 – 5 kilogramů. Parní mopy lze rozdělit na základě tvaru hlavice.

 • Parní mop trojúhelníkový
 • Parní mop obdélníkový

Rozdíly mezi typy mopů

Parní mop trojúhelníkový

Spodní část mopu, se kterou vytíráte podlahu má tvar trojúhelníku. Ač se může toto provedení zdát jakkoliv nesmyslné, opak je pravdou. S tímto parním mopem se totiž velice snadno dostanete do všech rohů a nepravidelných částí stěn. Jejich primárním působištěm jsou členitější interiéry s ostřejšími či menšími rohy.

Parní mop obdélníkový

Ten už při vytírání některých rohů může zaostávat za trojúhelníkovým modelem, přesto svůj účel splní na výbornou. Mnohem častěji jej využijete při vytírání větších ploch, kdy oceníte rozměrově širší a delší základnu parního mopu.

Příkon

Parní mop je už z principu fungování elektrickým výrobkem. To znamená, že jeho nedílnou součástí je elektrický bojler a přívodní kabel k elektrické zásuvce. A právě příkon bojleru vás bude zajímat nejvíce. Nejenom, že podle něho poznáte, jaké budou přibližné provozní náklady výrobku, ale poměrně lehce odvodíte i celkový výkon.

Příkon je udáván ve wattech, značených zkratkou „W“. Ty méně výkonné parní mopy se prezentují příkonem kolem 1 000 W. To je pro méně náročné zákazníky naprosto dostačující. Při potřebě efektivnějšího čisticího účinku je lepší sáhnout po vyšších hodnotách. Zlatou střední třídou je příkon 1 500 W, dražší modely dosahují hodnot až 2 000 W.

Délka přívodního kabelu

V souvislosti s příkonem zmíníme ještě jeden podstatný údaj týkající se elektrické sítě. Podceňovat byste rozhodně neměli délku přívodního kabelu. Odvíjí se od ní akční rádius, tedy okruh, kam se zapojeným mopem dosáhnete. K délce kabelu je vhodné přistupovat podle toho, v jakých prostorách budete parní mop využívat a kde se nachází zásuvky. To si lze změřit běžným metrem.

Pokud chcete pracovat ve větších místnostech, existuje samozřejmě možnost prodloužení pracovní plochy za pomoci prodlužovacího kabelu. Nejmenší délky přívodních kabelů započínají na hranici 5 metrů. Za dostatečný průměr lze označit parametr 6 – 7 metrů. Ti náročnější mohou vybírat z modelů s ještě delším kabelem.

Nádoby a jejich objem

Co se týče nádob, u parního mopu se můžete setkat se dvěma systémy.

Jednokomorový model

U tohoto typu najdete jeden bojler, do kterého načerpáte vodu a ve kterém se tato voda mění v horkou páru. Protože molekuly páry jsou větší než molekuly vody, v bojleru stoupá tlak. Není tedy bezpečné po vypotřebování páry nádobku otvírat a dolévat. Pokud má přístroj jen jednu nádržku, je třeba úklid pozastavit, počkat až bojler zchladne a vodu poté doplnit.

Dvoukomorový model

Nepřekvapivě disponuje dvěma nádržkami. Jedna z nich slouží jako bojler, ve kterém se voda mění na páru. Druhým prvkem je nádržka na vodu. Z ní se voda přečerpává do bojleru, samotnou nádržku je možné během používání otvírat a doplňovat. V případě dvoukomorového systému není třeba pro doplnění vody mop vypínat.

V souvislosti s objemem lze zmínit pouze jediné, a to, že s rostoucím objemem nádob rostou také rozměry mopu a s nimi spojená hmotnost. Bude tedy lepší si ještě před nákupem ujasnit, na jak velké ploše chcete parní mop používat. Pro lepší představu ohledně obvyklé kapacity:

 • Objem nádob začíná na 0,2 litru
 • Průměrná velikost nádržky na vodu je cca 0,3 – 0,5 litru
 • Největší nádoby mají kapacitu i 0,6 litru a více

S objemem nádoby souvisí ještě jeden parametr – doba zahřátí vody na požadovanou teplotu. Teprve poté lze začít využívat parní mop i s funkcí páry. Na celkový čas má mimo jiné vliv také zmiňovaný příkon. V žádném případě se však nemusíte bát dlouhých prostojů, zahřívání se pohybuje v rozmezí 10 až 60 sekund.

Délka provozu

Při pročítání technických parametrů parního mopu byste od objemu nádrže a zahřátí vody měli přejít i k celkové době provozu. Ta v podstatě definuje to, jak dlouho bude parní mop produkovat páru, než dojde k vypotřebování vody. Délka provozu u vámi vybraného modelu by se měla odvíjet od velikosti uklízených prostor. Průměrnou dobu nepřetržitého provozu parního mopu můžete očekávat od 10 do 40 minut.

Pro představu, při délce provozu až 40 minut lze vyčistit plochu cca 100 m2. Jestliže má vámi zvolený model dvoukomorové řešení, nemusíte se dobou provozu vůbec zatěžovat. Vodu lze totiž doplňovat průběžně a nejste tak ničím limitováni.

Funkce

Parní mop vypadá na první pohled jako velice jednoduchý produkt bez jakýchkoliv složitostí. U některých modelů se ale můžete setkat s řadou praktických funkcí přispívajících k vyšší efektivitě čištění podlah.

 • Ukazatel nahřátí páry – Indikátor informující o tom, že se s mopem můžete pustit do parního čištění.
 • Automatické vypnutí – Přístroj se sám vypne poté, co dojde voda v nádržce.
 • Indikátor množství vody – Ukazatel zbývající vody v nádobě.
 • Nastavení množství páry – Za pomoci ovládacích prvků si zvolíte, kolik páry bude vycházet z parního mopu. Obvykle jde o rozdělení minimum, medium a maximum. Množství páry je nutné měnit i s přihlédnutím k povrchu, na kterém se s mopem pohybujete.
 • Ovládací prvky – Parní mopy disponují nejenom mechanickými ovládacími tlačítky, ale také těmi dotykovými. Ta jsou samozřejmě spojena s vyššími pořizovacími náklady. Tyto prvky jsou umístěny přímo na rukojeti.
 • Otočná hlava – Umožňuje snadnější a všestrannější manipulaci při čištění.
 • Ochrana před vodním kamenem – Chrání útroby parního mopu před vznikem vápenatých usazenin. které zkracují životnost přístroje.
 • Akumulátor – Umožňuje mobilní provoz bez kabelu. Takové přístroje jsou ale stále spíš zvláštností.

Příslušenství

Vedle použitých funkcí si všímejte také dodávaného příslušenství. I to rozšiřuje možnosti parního mopu.

 • Speciální nádoba na desinfekci – Prostor, kam můžete nalít desinfekční přípravky sloužící k ještě intenzivnějšímu čištění podlahy.
 • Měkká rukojeť – Rukojeť zhotovená z měkčeného materiálu, který je velice pohodlný na omak a neklouže.
 • Teleskopická tyč – Neboli tyč, jejíž délku můžete upravovat. S úklidem vám tak mohou pomoct odrostlejší děti.
 • Filtry – Součástí parních mopů jsou také filtry pro zachytání prachu. Nejčastěji se používají ty papírové, vodní nebo pěnové. Ocení je hlavně alergici.
 • Utěrky na podlahu – Parní mopy jsou dodávány s utěrkami s odlišným mikrovláknem – měkké i tvrdé. Popřípadě je lze dokoupit dle vlastní potřeby. Chybu neuděláte, když ověříte, že je možné prát je v pračce.
 • Nástavec na koberce – Plastový rámeček, který po nasazení na úklidovou hlavici umožní použití mopu na koberci, který tak lze párou oživit a desinfikovat.

Mezi dostupným příslušenstvím můžete najít i nejrůznější nástavce odpovídající vašim požadavkům. Jsou to nástavce k ručnímu čističi, větší množství kartáčků, kloubový kartáč, flexibilní hadice, parní koncentrátor, rotační kartáč a sklopný kartáč.

Kapitolou samou o sobě jsou také parní mopy 2v1, kdy z velkého těla mopu můžete odejmout středovou jednotku a získat tak malý ruční parní čistič. Tím lze uklízet různé menší povrchy v kuchyni, koupelně či jinde. Vhodné je také parní čistění čalounění. Speciální pomůckou pro údržbu různých předmětů jsou pak ultrazvukové čističe.

Typy podlah

Parní mop je pomocník, který vám usnadní úklid téměř všech typů podlah. Stále ale existují výjimky, na které se tento druh úklidu nehodí. Voda kondenzovaná na podlaze poměrně rychle usychá, nemusíte se tedy bát nadměrné vlhkosti, při klasickém vytírání jí na podlaze zanecháte více. Problémem však může být horká pára, protože některé typy podlah jsou citlivé na vysoké teploty (Zdroj: NYT Wirecutter).

 • Dlažba je pro parní mop ideální. Je odolná vůči vysokým teplotám a vy tak můžete pomocí páry uvolnit i špínu ze spár.
 • U plovoucích podlah záleží na materiálu. Tam ale snižte intenzitu páry na minimum. Pokud jsou lamely zpevněné lepidlem, horká pára by mohla omezit jeho lepicí schopnost.
 • Zmiňovanou výjimku tvoří olejované a voskované dřevěné podlahy. Horká pára totiž poškozuje povrchovou vrstvu a tím trvale poškozuje podlahovou krytinu.
 • Opatrnost je na místě také při vytírání starších vinylových a PVC podlah. Jejich spoje totiž nemusí být už úplně těsné a může se jimi pod povrch dostat vlhkost. Pokud jsou navíc lepené, je nutné snížit intenzitu páry pokud možno na minimum, aby nepoškodila lepidlo.

Pokud pořizujete podlahu novou a zároveň zvažujete parní mop, nejlépe uděláte, když se zeptáte přímo výrobce podlahové krytiny, zda s parním čištěním souhlasí či ne.

Bezpečnost parních čističů

Pokud jste rodiči malých dětí, asi vás také zajímá otázka bezpečnosti. Horká pára se však ochlazuje velmi rychle. V oblasti několika desítek centimetrů od trysky už její teplota osciluje kolem 50 °C. Některé přístroje jsou také vybaveny bezpečnostním ventilem nebo dětskou pojistkou. Ta však bývá výsadou parních čističů, které mají vyšší výkon, a tedy se bez ní neobejdou.

Cena

Parní mop je přece jenom nákladnější investicí než mop klasický. Oproti němu vám však přinese podstatně větší užitek a zajistí rychlejší a lepší úklid. Za kvalitu si v tomto směru musíte jednoduše připlatit. Přednost dávejte prověřeným výrobcům, mezi které patří značky Rowenta, ETA, Hoover, ECG a Vileda. Lepší představu o pořizovacích nákladech vám nabídnout následující kategorie.

Cena do 1 500 Kč

Nákupní cena těch nejlevnějších mopů začíná zhruba na 1 000 Kč. V této kategorii jsou produkty s příkonem kolem 1 000 W, kratším kabelem cca 5 metrů a objemem nádrže do 0,5 litrů. Zařízení pro nenáročné uklízení, u kterých oceníte především nižší velikost a hmotnost.

Cena od 1 500 Kč do 3 000 Kč

Tato cenová kategorie patří k velice oblíbeným, protože vám přináší nejenom lepší technické parametry parních mopů, ale také jejich pestrý výběr. Příkony těchto výrobků sahají k 1 500 W, doba nahřívání páry se snižuje na 30 sekund a nechybí ani některá vylepšení, jako filtr vodního kamene, parní kontrolka a další.

Cena od 3 000 Kč do 5 000 Kč

Parní mop za tyto náklady bude určen pro milovníky dokonale čisté domácnosti. Dokazují to parametry nabízených modelů. Příkon přes 1 700 W, větší nádoby na vodu cca 0,7 – 1 litr, nastavitelný rozsah páry a dlouhý přívodní kabel 7,5 – 8 metrů. Výjimkou není ani varianta parního mopu 2v1.

Cena nad 5 000 Kč

Ceny parních mopů se šplhají k hranici 8 000 Kč – 10 000 Kč. Za tuto cenu však obdržíte dokonalý výkon, optimální množství páry, nadstandardní funkce, šetrnost k podlahám, a především hodně bohaté příslušenství. To tvoří nejrůznější nástavce a kartáče podle toho, co právě chcete čistit.

Často kladené otázky k parním mopům

Jaký vybrat parní mop?

V první řadě se ujistěte, že chcete opravdu parní mop a ne univerzální parní čistič. Zaměřte se na velikost nádoby na vody, a to v závislosti na velikosti čištěné plochy. Zohledněte délku provozu, aby byla dostatečná pro vytření celého bytu a nemuseli jste vytírat na etapy. Zkontrolujte si také hmotnost a délku kabelu, oba parametry přispějí k vyššímu uživatelkému komfortu. Nejlepší parní mopy najdete v našem srovnání.

 

Jsou parní mopy vhodné na všechny typy podlah?

Parní mopy nejsou příliš vhodné na lepené podlahy jako je lino, případně vinyl. Také podlahy citlivé na vlhko jako plovoucí či dřevěné krytiny není dobré parním mopem uklízet. Některé moderní přístorje ale už umožňují nastavení právě podle uklízené podlahy. Přizpůsobí tak teplotu i množství páry, aby nedošlo k poškození. 

Jak funguje vytírání bez namáčení hadru?

Pára rozpouští nečistoty, které pak nasaje spolu se zbylou vodou mikrovláknový návlek na hlavici mopu. Při vytírání velké plochy možná bude třeba návlek v průběhu práce vyměnit. Návleky lze prát v pračce.

Je po vytírání parním mopem podlaha mokrá?

Podlaha velmi rychle uschne, není tolik mokrá jako po vytírání klasickým mopem či hadrem na koštěti.

Veronika Vyskočilová je členkou naší redakce už několik let. Věnuje se zejména kuchyňským pomocníkům a domácím spotřebičům a poradí vám i při výběru parního mopu. Doporučí vám například, jak velkou nádržku budete potřebovat a na co byste si měli dát při výběru pozor. Protože má na starosti i další úklidové produkty jako jsou parní čističe či parní i akumulátorové tyčové vysavače, dokáže vám poradit, který produkt zvolit právě do vaší domácnosti.
Redaktorka

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Dobrý den. Jak je to s čištěním gaučů a matrací? K tomu potřebuju parní vysavač? Děkuji za odpověď.

Michal Harcuba

Dobrý den, při očistě matrací a čalouněného nábytku se doporučuje nečistoty vysát, vysavač je tedy nejlepším kandidátem. Samotný parní mop je navíc v tomto ohledu nepraktický velikostí hlavice. Někteří používají na nábytek ruční parní čističe s tryskou (které jsou součástí některých parních mopů), zde je však třeba trocha opatrné manipulace, aby proud páry strhl nečistoty do nastaveného hadru.

Iveta Polášková, redaktor

Dobrý den, můžu do nádobky na tekutinu přidat čisticí prostředek? Bude to pak efektivnější?

Evžen Strkal

Dobrý den, parní mopy jsou vyráběny pro provoz bez čisticích prostředků. Osobně bychom se jejich použití vyvarovali, pokud je výrobce v návodu výslovně nepovolil. Horká pára by si se všemi zašlými nečistotami měla bez problémů poradit. Pokud tomu tak není, zvažte spíš reklamaci výrobku.

Iveta Polášková, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.3 z 58 hlasů