Parní trouby nejsou na trhu ničím novým. Až v posledních letech se ale dostávají čím dál více do povědomí zákazníků. Co parní trouba umí, jaká jsou její specifika a podle čeho vybrat model vhodný přímo do vaší kuchyně se dozvíte v tomto článku.
- Proč koupit kvalitní parní troubu – Investice do parní trouby se vyplatí nejen skrze zdravější a chutnější vaření, ale také snadnou a rychlou údržbu.
- Nevýhody parní trouby – Parní pečení je rychlejší než klasické, a proto je z počátku potřeba si na něj zvyknout. Parní trouby se také vyznačují výrazně vyšší cenovkou než kombinované modely. Výběr a orientace v sortimentu může být náročnější.
- Druhy podle využití páry – Rozlišuje se pravé parní pečení nebo přídavná pára. Promyslete si, zda budete chtít využívat čistě parní pečení a dušení, nebo vám stačí pára jako doplněk k ostatním pečicím programům.
- Důležité parametry – Podle počtu členů domácnosti a také typu připravovaných pokrmů zvolte správnou velikost a objem trouby. Sledujte energetický štítek, na kterém najdete důležité informace. Zohledněte také čištění spotřebiče.
- Funkce a příslušenství – Vyberte si ty funkce, které při svém pečení využijete. S každou další funkcí roste totiž pořizovací cena přístroje.
- Oblíbené značky – Inspirujte se při výběru ostatními uživateli a vsaďte na značky, jejichž produkty patří mezi nejoblíbenější, například AEG, Bosch, Electrolux a další.
- Cena – Trouby s parním vařením mají samostatné parní programy, ale jsou obvykle dražší. Kombinované trouby s parní funkcí jsou levnější, ale neumožňují použití páry samostatně.
- Slovník pojmů – V této kapitole vám představíme přehled toho, jaké spotřebiče se pod jednotlivými názvy použitými v článku skrývají.
Jestliže se rozmýšlíte mezi klasickou a parní troubou, mohl by vám pomoci také náš článek Jak vybrat troubu.
Proč koupit kvalitní parní troubu
S parní troubou můžete posunout vaše vaření na vyšší úroveň. Podívejte se, jaké výhody vám investice do kvalitního spotřebiče přinese.
- Vaření v páře je zdravější i chutnější – Při vaření v páře zůstává všechna chuť, barva i zdraví prospěšné látky v surovině, které se nevyplavují do vody jako při klasickém vaření. Jídlo je díky tomu nejen chutnější, ale také zdravější.
- Šťavnaté pokrmy – Při pečení pára potravinu zvlhčuje, což zaručuje šťavnatost výsledného pokrmu. To oceníte nejen při pečení masa, ale i nadýchaných dezertů. Správná vlhkost podporuje také lepší kynutí a kypření při pečení.
- Omezuje používání tuků – Zejména pro vyznavače zdravého životního stylu je parní trouba vhodná také proto, že lze díky ní omezit používání tuků. Pára totiž jídlu ponechává všechnu chuť, kterou tak není potřeba dohánět nezdravými tuky.
- Rychlejší úklid – Díky páře se kombinované i klasické parní trouby velmi rychle čistí, a tím snadno udržují v čistotě. Díky tomu se nemusíte obávat mastné trouby poprskané olejem.
- Připravíte jídlo pro celou rodinu – Protože se díky ventilátoru zamezí smísení chutí a vůní jednotlivých jídel, lze uvnitř parní trouby připravit současně více pokrmů najednou. Kombinujte ale ideálně pokrmy, které potřebují k přípravě podobnou teplotu.
Nevýhody parní trouby
Jako každý produkt mohou mít i parní trouby své nevýhody. Na ty se blíže zaměříme v odrážkách níže.
- Vysoká cena – Pokud se zaměříme výhradně na parní trouby se samostatnými parními programy, pak lze říci, že tyto modely mají výrazně vyšší cenu než klasické kombinované trouby.
- Na první pečení si musíte zvyknout – Z počátku pro vás může být používání parní trouby obtížnější. Problémem totiž může být to, že při parním pečení se jídla pečou rychleji, je proto nutné vždy odečíst čtvrtinu času.
- Náročnější orientace v sortimentu – Pokud patříte mezi rekreační kuchaře nebo se zkrátka v kuchyňském vybavení příliš nevyznáte, pak pro vás může být náročnější vybrat správnou parní troubu podle vašich představ. Důležité je rozlišovat mezi parními troubami a klasickými troubami s přídavnou párou.
Druhy podle využití páry
Parní trouby, tedy trouby s parní funkcí, nejsou všechny stejné. Zásadní rozdíl je způsob, jakým páru používají.
- Trouby s pravým parním pečením – Samostatné parní programy. Nejširší využití, ideální pro náročné uživatele, obvykle vyšší cena.
- Trouby s přídavnou párou – Pára pouze jako doplněk ke klasickému pečení, nelze použít samostatně. Menší využitelnost, vhodné pro méně náročné uživatele.
Trouby s pravým parním pečením
Tyto trouby jsou v podstatě domácími konvektomaty. Kromě klasických pečicích programů nabízejí programy, při kterých se používá pouze pára. Můžete tak klidně napařit zeleninu, ohřívat pokrmy a další. Páru můžete využívat také jako přídavek ke klasickým pečicím programům, například k horkovzdušnému pečení.
Tento typ trouby má nejširší využití a ocení ho i nároční zákazníci. Umožňuje totiž všemožnou přípravu zdravých pokrmů.
Troubu s pravým parním pečením zvolte ve chvíli, kdy hledáte alternativu k mikrovlnné troubě, můžete v ní totiž jídlo ohřívat.
Trouby s přídavnou párou
Druhá varianta parních trub funguje trochu jinak. Páru používá pouze jako doplněk ke klasickému pečení. Maso je tedy šťavnatější, koláče nadýchanější, ale pouze parní pečení zkrátka použít nemůžete. Myslete proto na tuto skutečnost už při výběru. Zohledněte, jaké pokrmy obvykle připravujete, nebo byste připravovat chtěli.
Důležité parametry
V této části se dozvíte, které důležité parametry byste měli zohlednit při výběru parní trouby.
- Rozměry – Vybírejte s ohledem na prostorové možnosti vaší kuchyně. Naprostá většina produktů měří 60 × 60 × 60 cm, případně narazíte na modely vysoké 45 cm.
- Objem – Udává, jak je velký vnitřní prostor trouby. Při výběru by se jeho hodnota měla odvíjet od počtu členů domácnosti, ale také podle toho, jaké pokrmy obvykle připravujete.
- Energetický štítek – Informuje o těch nejdůležitějších parametrech a umožňuje tak vzájemné porovnávání jednotlivých spotřebičů.
- Čistění – Výrobci přicházejí s několika systémy, které s údržbou vnitřní části trouby pomáhají. Patří zde například katalýza, pyrolýza, čištění párou a další systémy usnadňující údržbu.
Rozměry
Rozměry parní trouby vybírejte s ohledem na prostorové možnosti vaší kuchyně.
- 60 × 60 × 60 cm – Standardizovaný rozměr, obvykle objem okolo 70 litrů, parní trouby i kombinované parní trouby.
- 45 × 60 × 60 cm – Kompaktní varianta, obvykle objem okolo 40 litrů, zpravidla jen čistě parní trouby.
Rozměry parní trouby jsou, stejně jako u klasických vestavných trub, standardizované. Naprostá většina produktů tedy zabere 60 × 60 × 60 cm. Setkat se může také s kompaktními variantami, které jsou vysoké pouze 45 cm, jedná se obvykle o čistě parní trouby bez možnosti pečení. Parní trouby se v jiných než vestavných variantách nenabízejí.
Objem
Mnohem důležitějším parametrem je objem. Ten udává, jak je velký vnitřní prostor trouby. Jeho velikost udává, jaké množství jídla budete moct najednou připravovat. Při výběru by se jeho hodnota měla odvíjet od počtu členů domácnosti, ale také podle toho, jaké pokrmy obvykle připravujete.
Objem trouby jsme rozdělili do tří kategorií:
- Trouby do 45 litrů – Pro jednotlivce či dvojice.
- Trouby od 45 do 70 litrů – Pro méně početné rodiny, které nepečou příliš často.
- Trouby nad 70 litrů – Pro početnější domácnosti, které pravidelně pečou.
Při výběru myslete také na připravované pokrmy. Pokud například připravujete velkou drůbež, jako jsou krocani či krůty, budete potřebovat velkou troubu.
Energetický štítek
Parní trouby se z pohledu legislativy nijak neliší od těch klasických, jsou proto stejně vybavené energetickým štítkem. Ten informuje o těch nejdůležitějších parametrech a umožňuje tak vzájemné porovnávání jednotlivých spotřebičů.
Zdroj energie
V případě parních trub se jedná vždy o elektřinu. U klasických trub je pak druhým možným zdrojem energie plyn.
Energetická třída
Velká písmena v různobarevných pruzích označují energetickou třídu. Ta může být v rozmezí mezi písmeny D až A+++. V praxi se setkáte se škálou A až A++. Pokud budete využívat troubu častěji, je určitě vhodné zainvestovat do spotřebiče s lepší třídou. Vyšší cena se vám vrátí v podobě ušetřených energií.
Kapacita
Kapacita trouby v litrech je také důležité kritérium. Věnovali jsme se jí v předchozí kapitole Rozměry a objem trouby.
Spotřeba
Ve spodní části jsou uvedeny dvě hodnoty spotřeby. Pro horní a dolní pečení a pro horkovzdušné pečení. Vždy se jedná o hodnotu na jeden cyklus. Jednotkou jsou kWh. Při přepočtu na náklady tuto hodnotu vynásobte sazbou za 1 kWh od vašeho dodavatele elektřiny. Orientační cena je v roce 2021 5,8 Kč/ kWh.
Zdroj vody
K používání páry je potřeba voda. Její zdroj může být dvojí. Buď je trouba vybavena přípojkou na vodu a umožňuje čerpání přímo z vodovodu. Druhou a výrazně častější variantou je zásobník na vodu přímo v troubě. Vodu je dobré po konci pečení ze zásobníku vylít, aby se nezkazila.
Zdroj vody je třeba zohlednit podle možností vaší kuchyně. Pokud teprve stavíte či rekonstruujete, myslete předem na přívod vody ke konkrétní troubě.
Čistění
Čistění trouby patří k jednomu z nejnáročnějších prvků úklidu v domácnosti. Nečistoty jsou často silně připálené a velmi odolné. Výrobci proto přicházejí s několika systémy, které s údržbou vnitřní části trouby pomáhají.
- Pyrolýza – Jedná se o samočisticí funkci, kdy trouba se zahřeje až na 500 °C. Při takové teplotě se všechny nečistoty spálí a vy následně pouze setřete popel hadříkem.
- Katalýza – Vnitřek trouby je potažený speciálním smaltovaným povrchem. Mastnota, kterou na sebe naváže se pak odpařuje.
- Čištění párou – Specialita parních trub. Horká pára uvolňuje nečistoty, které pak stačí setřít.
- Systémy usnadňující čistění – AquaClean, EcoClean a další. Tyto systémy troubu zcela nevyčistí, ale pomohou s odstraňováním nečistot pomocí nádoby s vodou, kterou vložíte do trouby při speciálním režimu. Nečistoty tak trochu povolí a budou se vám snadněji odstraňovat.
Funkce a příslušenství
V této kapitole se blíže zaměříme na dostupné funkce a příslušenství, které u parních trub využijete.
- Displej – Dnes už i u levnějších modelů, různé stupně pokročilosti.
- Teplotní sonda – Praktický doplněk, který sledujete vnitřní teplotu suroviny.
- Sous vide – Vaření či pečení při nízké teplotě, kdy je potravina uzavřena v zavakuované folii.
- Gril – Klasická funkce grilování, lze využít pro dopékání křupavé kůrčičky.
- Horkovzdušné pečení (ventilátor) – Rovnoměrné pečení pomocí topného tělesa či ventilátoru, který rozhání horký vzduch rovnoměrně po celé troubě.
- Teleskopické výsuvy – Bezpečná manipulace, snadnější vysunutí plechu nebo pekáče z trouby.
- Chladné dveře trouby – Rovněž bezpečnostní prvek.
- Chytré funkce – Například ovládání pomocí mobilního telefonu na dálku. Doménou dražších modelů.
- Specializované programy – Příprava různých druhů pokrmů.
Kromě technických parametrů jsou při výběru zásadní také různé funkce a doplňky, kterými je trouba vybavena. Podle vašich požadavků si pak vyberete ten model, který nejvíce odpovídá vašim zvyklostem při vaření a pečení.
Displej
Doplněk, který dnes najdete i u levnějších modelů, různé stupně pokročilosti. Někdy určený pouze pro snadnější orientaci, jindy nabízí dotykové ovládání.
Teplotní sonda
Speciální teploměr, který zapíchnete do připravovaného pokrmu a s jeho pomocí sledujete vnitřní teplotu suroviny. Troubu lze nastavit tak, aby při dosažení požadované teploty pečení ukončila. Pokrmy tak budou vždy ideálně připravené bez zbytečného přepékání nebo naopak nedopečeného středu.
Sous vide
Jedná se u funkci umožňující přípravu pokrmů pomocí metody sous vide, tedy vaření či pečení při nízké teplotě, kdy je potravina uzavřena v zavakuované folii. Díky tomu z ní neunikne ani kapka šťávy a pokrmy tak nejsou nikdy vysušené. Používá se zejména na maso, ale i na zeleninu. Pokud vás tato příprava zajímá, přečtete si náš článek Jak vybrat vakuovačku.
Gril
Pomocí horního tělesa umožňuje grilování vložených surovin. Využít můžete tuto funkci také například na dopékání křupavé kůrčičky.
Horkovzdušné pečení
Funkce typická pro klasické elektrické trouby. Pomocí kruhového topného tělesa či ventilátoru rozhání horký vzduch rovnoměrně po celé troubě a tím umožňuje rovnoměrné pečení.
Teleskopické výsuvy
Praktický doplněk pro bezpečnou manipulaci, který umožňuje vysunutí plechu nebo pekáče z trouby. Snadno tak můžete zkontrolovat stav pečení, nebo podlít připravovaný pokrm, aniž byste se popálili o vnitřek trouby.
Chladné dveře trouby
Bezpečnostní prvek, který oceníte zejména pokud máte děti. Dveře jsou speciálně chlazené, takže při doteku nehrozí popálení.
Chytré funkce
I do sortimentu trub se postupně dostávají chytré funkce. Troubu je v takovém případě možné ovládat pomocí mobilního telefonu na dálku. V současné době jsou takové modely obvykle spojené s vyšší pořizovací cenou. Ty nejmodernější trouby mají dokonce uvnitř kameru, která přenáší obraz přímo do aplikace. Vy tak můžete sledovat průběh pečení například ze zahrady.
Specializované programy
Trouby nabízejí různou sadu specializovaných programů, které jsou vhodné na přípravu různých druhů pokrmů. Najdete například program na pečení chleba, pizzy či drůbeže. Ve výbavě může být také specializovaná funkce na předehřívání talířů, udržování teploty nebo kynutí těsta. Oblíbená je také funkce rozmrazování a u parních trub i ohřívání. Touto funkcí můžete částečně nahradit i mikrovlnou troubu.
Druh pokrmu | Ideální teplota |
Sněhové pečivo | 50 až 100 °C |
Třená těsta | 160 až 170 °C |
Piškotová těsta | 170 až 190 °C |
Cukroví | 190 až 210 °C |
Dorty | 170 až 190 °C |
Listové těsto | 220 až 230 °C |
Maso | 180 až 190 °C |
Chléb | 180 až 210 °C |
Pizza | Maximální teplota trouby |
Oblíbené značky
Inspirujte se při výběru ostatními uživateli. Níže jsme pro vás připravili přehled značek, jejichž produkty se dlouhodobě řadí mezi ty nejoblíbenější.
- AEG – Značka nabízí multifunkční trouby s parní funkcí hned v několika řadách, takže si v portfoliu vyberou jak nároční uživatelé, tak i ti, kteří chtějí páru využívat jen doplňkově. Nejvyšší řada nabízí dokonce i funkci Sous-vide a až 4 úrovně páry.
- Electrolux – V portfoliu této značky naleznete rovněž multifunkční parní trouby pro různé cílové skupiny od nejnáročnějších uživatelů až po ty méně náročné. Zatímco nejnižší řada nabízí pouze funkci manuální aktivace páry na začátku programu, nejvyšší řada nabídne hned 4 různé úrovně páry a spoustu doplňkových funkcí.
- Bosch – Parní trouby i kombinované trouby s parní funkcí Bosch oplývají atraktivním designem a jsou dostupné v lepších energetických třídách. Bývají sice dražší, ovšem vyšší cena se vám vrátí v podobě ušetřených energií. Bosch nabízí i kompaktní parní trouby.
- Siemens – Od produktů této značky můžete očekávat nejen špičkový design, ale především moderní inteligentní technologie, které vám usnadní vaření i celkovou obsluhu. Nabízí jak kombinované parní trouby, tak i samostatné parní trouby.
Ceny
I když nejsou parní trouby na našem trhu nováčkem, pořád jsou jejich ceny vyšší, než u klasických trub. Při výběru doporučujeme vsadit na prověřené značky jako je AEG, Electrolux, Miele, Gorenje, Bosch, Whirlpool a další.
V této kapitole se dozvíte, jaké trouby lze očekávat v různých cenových relacích.
Cena do 10 000 Kč
Nejlevnější parní trouby seženete zhruba od 7 000 Kč. Jedná se ale o základní modely, které budou postačovat spíše nenáročným zákazníkům. Některé modely nemají dokonce ani horkovzdušné pečení, ale pouze klasický horní a dolní ohřev. Tyto trouby mají obvykle páru jako doplňkovou funkci, modelů s pravým parním pečením moc není.
Cena od 10 000 do 20 000 Kč
Velmi oblíbená cenová skupina nabízí mnoho produktů v energetické řídě A, častěji A+. V této skupině najdete modely vybavené mnoha funkcemi včetně teplotní sondy či pyrolytického čištění. Použití páry je obvykle doplňkové, tedy bez možnosti samotného parního vaření.
Cena nad 20 000 Kč
Modely zejména kvalitních značek určené i pro náročnější zákazníky. Nabízejí bohatou výbavu funkcí a doplňků. Častěji narazíte také na pravé parní vaření. Do této kategorie spadají obvykle také čistě parní, tedy nekombinované trouby. Cenová relace zahrnuje obvykle větší modely, ale narazíte i na kompaktní varianty.
Slovník pojmů
Názvosloví nejen parních trub může být občas trochu matoucí. V této kapitole tak představíme malý přehled toho, jaké spotřebiče se pod jednotlivými názvy použitými v článku skrývají.
- Parní trouba – Spotřebič, který umožňuje pouze vaření v páře. Obvykle má kompaktní velikost 45 x 60 cm a často doplňuje klasickou troubu.
- Kombinovaná parní trouba – Kombinuje klasickou a parní troubu. Umožňuje jak pečení, tak vaření v páře, případně přídavnou páru. Rozdíl mezi těmito dvěma funkcemi jsme vysvětlili v předchozí kapitole. Tomuto typu se věnujeme v našem článku, protože je uživateli více oblíbený než samostatná parní trouba.
- Sporák – Jedná se o volně stojící spotřebič, který kombinuje troubu a varnou desku.
- Trouba – Obvykle vestavná varianta. Umožňuje pečení, obvykle i horkovzdušné. Většina modelů je vybavena také grilem.
Dobrý den, jaký je rozdíl mezi parní troubou a konvektomatem? Děkuji.