V následujícím článku se věnujeme výběru partyboxu krok za krokem. V odrážkách níže se můžete nejdříve podívat na stručný souhrn toho, co vás v článku čeká.
- Proč koupit kvalitní party box – vysokou kvalitu oceníte, jestliže si chcete užít solidní zvuk při vysoké hlasitosti, tedy typicky pro ozvučení velkých oslav nebo domácích i venkovních párty. Partyboxy nabízí zpravidla i vizuální efekty.
- Nevýhody partyboxů – hlavní nevýhodou jsou velké rozměry a vysoká hmotnost, skrze to jsou partyboxy hůře přenosné. Nevýhodou také je, že při venkovním použití byste měli zainvestovat do dražšího partyboxu s odolností proti stříkající vodě.
- Výběr partyboxu podle využití – je nezbytné zvolit zařízení o odpovídajícím výkonu dle velikosti ozvučovaného prostoru. Na trhu najdete partyboxy s výkonem od 50 až po více než 1 000 W. Za univerzální lze považovat partybox o výkonu okolo 150 W.
- Důležité parametry – stěžejní je výkon a kvalita zvuku, kterou ovlivňuje frekvenční rozsah, citlivost i průměr reproduktorů. Zajímat byste se měli také o výdrž baterie, způsob připojení, ochranu proti vodě a prachu nebo design a vizuální efekty.
- Funkce – všímejte si, zda partybox nabízí USB či slot na paměťovou SD kartu. Hodit se může také vstup pro mikrofon nebo kytaru, mixážní pult, stojan nebo TWS funkce pro spojení dvou reproduktorů pomocí Bluetooth.
- Oblíbené značky – mezi dlouhodobě oblíbené značky mezi uživateli patří například JBL, Niceboy, Lamax, Sony, Panasonic, Sencor, Magnat nebo Marshall.
- Ceny – nejlevnější partybox pro ozvučení menší oslavy seženete už okolo 3 000 Kč, neočekávejte ale výkon vyšší jak 50 W. Za částku okolo 10 000 Kč pak lze sehnat kvalitní model s univerzálním výkonem i pro větší akce.
Zajímat by vás mohlo také naše srovnání bezdrátových reproduktorů nebo soundbarů.
Proč koupit kvalitní party box
Ze všeho nejdříve si přečtěte, proč je dobré investovat do kvalitního partyboxu a jaké výhody vám taková investice přinese.
- Vysoký výkon – hlavní charakteristikou partyboxů je, že v porovnání s běžnými přenosnými reproduktory nabízí vysoký výkon. Díky tomu umožní kvalitní poslech hudby i větší skupině lidí či ve venkovním prostředí.
- Kvalita zvuku odpovídající účelu využití – u partyboxů je ze všeho nejdůležitější jeho výkon, který určuje kvalitu zvuku a umožní poslech při vyšší hlasitosti. S rostoucím výkonem ale samozřejmě roste i pořizovací cena partyboxu.
- Umožní ozvučení velké místnosti či venkovní akce – díky vysokému výkonu lze partyboxy využívat pro ozvučení velkých sešlostí osob, vhodné jsou i pro DJs. Stejně tak je ale můžete používat doma při hraní videoher nebo třeba připojit k notebooku.
- Jsou nezávislé na elektrické energii – mají totiž vestavěnou baterii. Díky ní vydrží partyboxy dle kapacity baterie i více než 10 hodin provozu při vysoké zátěži.
- Atraktivní design – kvalitní partybox se vám zalíbí na první pohled. Bude totiž disponovat RGB pásky s podsvícením, které reagují konkrétní na rytmus a intenzitu hudebních tónů, a dodají tak vaší oslavě či party také vizuální efekty.
Nevýhody partyboxů
Na jisté vlastnosti partyboxů je možné pohlížet negativně. Jaké nevýhody jsou pro partyboxy typické?
- Nehodí se ke stálému přenášení – partyboxy rozhodně nejsou kapesní záležitostí. Ve srovnání s přenosnými reproduktory mívají větší rozměry, takže by se vám do batohu nevešly, a obvykle jsou stojací.
- Vysoká hmotnost – nejen velké rozměry, ale vysoká hmotnost je pro partyboxy běžná a výrazně tím stěžuje i přenášení z místa na místo. Pro snadnější transport ale mívají partyboxy kolečka či madlo pro přenášení.
- Venkovní provoz vyžaduje vyšší odolnost – chcete-li party box používat ve venkovním prostředí, pak doporučujeme vybírat mezi variantami s rozšířeným stupněm krytí, a to odolností proti stříkající vodě IPX5.
Výběr partyboxu podle využití
Při výběru partyboxu je stěžejní jeho budoucí využití, především to, pro jak velké oslavy má být určený.
- Vnitřní využití a malé oslavy – pro tyto účely jsou dostačující partyboxy do 50 W, které zajistí dobré ozvučení na každé menší domácí akci. Vhodné jsou pro malé a střední místnosti.
- Malé i velké oslavy uvnitř, nebo malé venkovní akce – pro kvalitní ozvučení při větší sešlosti lidí uvnitř vybírejte partyboxy o výkonu do 150 W, ty jsou považovány za nejuniverzálnější. Hodí se též pro malé a středně velké venkovní akce.
- Venkovní využití a velké oslavy – pro pořádné ozvučení je třeba vysoký výkon nad 150 W. Optimální volbou pro tyto účely tak budou ty nejvýkonnější partyboxy. Na druhou stranu není třeba nic přehánět, 1 000W partybox opravdu využijete jen málokdy.
Kupujete reproduktor a narazili jste při návštěvě prodejny na partybox? Možná vás zaujal svým barevným designem a rozumnou velikostí. Nenechte se nalákat a dobře se zamyslete, k jakému účelu bedny kupujete. Jestliže toužíte po ozvučení domácího kina či herního koutku, poohlédněte se jinde. Na své si zde rozhodně nepřijdete ani tehdy, hledáte-li kapesní rozměry.
Partyboxy jsou určeny pro ozvučení domácích či zahradních oslav, grilovaček. Stejně dobře poslouží i DJům, kteří často cestují z místa na místo a potřebují, aby jejich vystoupení bylo dobře ozvučené. Neočekávejte však kvalitu srovnatelnou s profesionální hudební soupravou. Dle budoucího využití je nejdůležitější zvolit partybox o dostatečném výkonu, který umožní užít si kvalitní zvuk ve vyšší hlasitosti. Ve venkovním prostředí zároveň oceníte i odolnost proti postříkání vodou.
Budoucí účel využití | Důležité parametry | Co dalšího sledovat | Cenová hladina |
Menší oslavy
Vnitřní prostředí Malé a střední místnosti |
Výkon do 50–60 W | Frekvenční rozsah
Doplňkové funkce Výdrž baterie |
Nízká (do 4 000 Kč) |
Velké vnitřní oslavy Malé venkovní akce
Vnitřní i venkovní prostředí dle odolnosti |
Výkon do 150 W | Frekvenční rozsah
Odolnost proti stříkající vodě Doplňkové funkce Výdrž baterie |
Střední (do 9 000 Kč) |
Velké místnosti, sály či haly
Vnitřní i venkovní prostředí |
Výkon nad 150 W | Frekvenční rozsah
Odolnost proti stříkající vodě Výdrž baterie Doplňkové funkce |
Vysoká (nad 10 000 Kč) |
Důležité parametry
Nyní se podíváme na všechny důležité parametry, které byste měli brát při výběru partyboxu v potaz.
- Výkon – Pozor si dávejte na skutečnost, že výrobci často uvádějí pouze maximální výkon. Pokud tomu tak je, vydělte toto číslo dvěma. Zjistíte tak výši normálového výkonu, který budete standardně využívat.
- Průměr reproduktoru – hodnotu tohoto parametr najdete u produktů především ve specializovaných obchodech. Běžně můžete vybírat partyboxy o průměru 10, 12 nebo 15 palců.
- Výdrž baterie – za univerzální a při spoustě příležitostí dostačující hodnotu výdrže baterie lze považovat 10 až 12 hodin. Velkokapacitní party reproduktory pak nabídnou o několik hodin více.
- Způsob připojení – partyboxy se připojují buďto pomocí Bluetooth, což je nejběžnější pro rychlé a snadné spárování zařízení, nebo Wi-Fi, které navíc umožňuje přímé streamování.
- Frekvenční rozsah – ovlivňuje kvalitu zvuku, avšak jeho maximální hodnotu příliš hlídat nemusíte, pro většinu příležitostí postačí partybox s rozsahem do 17 000 Hz. Milovníkům hlubokých basů by neměl uniknout minimální hodnota určující nízké tóny alespoň 50 Hz.
- Ochrana vůči prachu a vodě – je dobré investovat do zařízení s kvalitní ochranou proti stříkající vodě či prachu. Udává se stupněm krytí IP a číslicemi, kdy první udává ochranu před nebezpečným dotykem a vniknutím cizích předmětů, druhá pak označuje stupeň krytí před vniknutím vody.
- Design a efekty – díky RGB páskům s LED diodami mohou partyboxy vytvářet také vizuální efekty. Jednotliví vizualizace se mění v závislosti na charakteru hudby.
Výkon
- RMS výkon (normálový) – polovina maximálního výkonu, může být dosahován dlouhodobě bez rizika poškození reproduktoru
- Maximální výkon – nejvyšší možný výkon, kterého zařízení může dosáhnout, při dlouhodobém zatížení dochází k jeho poškození.
První klíčové kritérium spočívá ve výkonu reproduktoru. Počet wattů udává jak sílu zvuku, tak i jeho kvalitu. Od výkonu se obvykle odvíjí cena zařízení. U partyboxů vybírejte modely nabízející alespoň 200 W – takový výkon již zajišťuje adekvátní úroveň poslechu při zachování rozumné ceny. Na trhu ale naleznete i několikanásobně silnější bedny. Nad určitou hranici výkon ovlivňuje spíše hlasitost než kvalitu. Pokud tedy nepotřebujete ozvučit stadiony, nemusíte hledat to nejsilnější zařízení na trhu.
Průměr reproduktoru
Druhým kritériem, se kterým se však setkáte spíše ve specializovaných obchodech, je průměr reproduktoru. Ovlivňuje frekvenční rozsah, který je reproduktor schopen v odpovídající kvalitě přehrát. V současné době lze vybírat z průměrů 10, 12 nebo 15 palců. Zejména nejnižší průměr se vyplatí kombinovat se subwooferem, který nízké frekvence obstará. V opačném případě se připravte na horší kvalitu zvukové produkce.
Výdrž baterie
Plánujete party, která se protáhne dlouho do noci? Potom by vás asi příliš nepotěšilo, kdyby v pokročilých hodinách veškerou zábavu zhatila vybitá baterie. Při nákupu se proto zaměřte také na výdrž akumulátoru na jedno nabití. Valná většina dostupných partyboxů funguje minimálně 12 hodin, což je povětšinou zcela dostačující. Dražší modely jsou potom vybaveny velkokapacitními bateriemi, které vydrží ještě o několik hodin déle.
Ověřte si rovněž, zde je možné reproduktor napájet i jiným způsobem než prostřednictvím baterie. Jistě oceníte možnost přímého zapojení do sítě, díky čemuž nemusíte s obavami sledovat, kolik času vám zbývá do vybití. Stačí reproduktor zapojit do zásuvky a zábava pokračuje bez větších problémů dále. Hodnoty uváděné výrobci raději berte s rezervou, protože testy jsou prováděny na méně intenzivních skladbách. Taneční hudba je výrazně náročnější než country balady.
Způsob připojení
- Bluetooth – nejběžnější, rychlé a snadné spárování zařízení, kompatibilita se všemi systémy, nižší dosah omezený překážkami. Číslo verze Bluetooth může ovlivňovat dosah připojení k zařízení, ze kterého bude přehrávána hudba.
- Wi-Fi – menší dostupnost, vysoká kvalita a stabilita připojení, možnost přímého streamu, kompatibilita se všemi systémy, nutno zajistit kvalitní signál. Prostřednictvím Wi-Fi lze partybox ovládat i na dálku pomocí aplikace v mobilním telefonu.
- NFC – rovněž možnost bezdrátového připojení vlastního zařízení. Stačí jen obě zařízení přiložit k sobě.
- 3,5 mm Jack – umožňuje připojení telefonů, tabletů a MP3 přehrávačů. Většinou bývá označený jako AUX in.
- 6,3 mm Jack – velikostně o něco širší typ, který se běžně používá k připojení hudebních nástrojů k partyboxu.
- RCA/Cinch – pomocí tohoto konektoru snadno připojíte většinu přehrávačů a DJ techniky.
Únavné tahání kabelů je dnes naštěstí minulostí. V domácích podmínkách nebo při produkcích DJ amatérských akcí se dnes klade důraz zejména na snadné a rychlé nastavení. Partyboxy umožňují bezdrátové připojení ke zdroji zvuku, ať už jde o notebook s nahrávkami, nebo chytrou televizi. V současné době existují dvě hlavní možnosti připojení, a to Bluetooth a Wi-Fi.
Většina prodávaných modelů podporuje oba způsoby připojení. Záleží pouze na podmínkách konání oslavy a vašich požadavcích. K mání jsou i specifické systémy AirPlay a Spotify Connect. Zatímco prvně jmenovaná technologie posiluje Wi-Fi a lze ji využít ve spojení se zařízeními Apple, druhá služba umožňuje streamovat zvukové stopy přímo z webu Spotify.
Hudební nástroje či starší mobilní telefony nebo verze hudebních nosičů (MP3 přehrávače apod.) můžete k vybraným partyboxům připojit také pomocí 3,5mm nebo 6,3mm Jacku. A pro DJ techniku a další přehrávače využijete konektor RCA/Cinch.
Ochrana vůči prachu a vodě
- IPX2 – základní označení pro ochranu před deštěm při náklonu v určitém úhlu.
- IPX4 – označení pro partyboxy s ochranou před pocákáním vodou.
- IPX5 – partybox s tímto označením je chráněný před tryskající vodou.
- IPX7 – takto se označuje ochrana před ponořením partyboxu do vody na 30 minut do hloubky maximálně 1 metr.
- IP56 – toto označení slibuje částečnou ochranu před intenzivně tryskající vodou (100 l/min nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry) a vniknutím prachu.
- IP57 – označuje částečnou ochranu před ponořením do vody na 30 minut do hloubky 1 metr nebo vniknutím prachu.
- IP67 – zajišťuje ochranu partyboxu před vniknutím prachu a ponořením do vody na 30 minut do hloubky max. 1 metr.
Design a efekty
- RGB pásky – obsahují LED světla, která podle charakteru hudby mění svou intenzitu, směr i barvu, a vytváří tak zajímavé vizuální efekty. V tmavém prostředí dobře vyniknou a doplní tak atmosféru.
- Velikost a tvar – pro partyboxy jsou typické větší rozměry. Tvar mohou mít v podobě kvádru, válce či krychle, případně jsou některé partyboxy orientované naležato.
- Madlo – slouží pro snadnější přenášení partyboxu.
- Kolečka – usnadní transport, lze díky nim partybox převážet bez námahy, což ocení zejména DJs, kteří se neustále stěhují dle konání akce.
S oslavami a tanečními zábavami jsou neodmyslitelně spjata také silná barevná světla, která pomáhají déle podtrhnout prožitek z tance a poslechu. Partyboxy bývají vybaveny několika LED světly, která podle charakteru hudby střídají svou intenzitu, směr i barvu. Minimem jsou dva paprsky, ale výjimkou nejsou ani přístroje vybavené hned šesti samostatnými světly.
Samozřejmostí je i odpovídající stylizace bedny. Výjimkou nejsou nejrůznější grafické motivy, nápisy nebo kombinace extravagantních barev. Milovníci retra mohou zvolit i kousky s tvary či grafickými prvky připomínajícími zlatou éru diska.
Funkce
Nikdo nemůže s určitostí říct, jakým směrem se party bude vyvíjet. Pro zajištění dokonalé zábavy je proto dobré mít k dispozici přístroj vybavený širokou paletou možností a doplňků. Mezi ty nejčastější patří:
- Vstup pro mikrofon (XLR) – slouží jako možnost party doprovodit mluveným slovem nebo živým zpěvem. Tato vlastnost je výborná při moderovaných akcích.
- Vstup pro kytaru – umožní zapojení oblíbených hudebních nástrojů.
- Mixážní DJ pult – možnost mixování hraných skladeb nebo přidávání zvukových efektů ocení především DJs.
- Slot pro SD kartu – slouží pro pohodlné přehrávání hudby z SD nebo microSD karet.
- Stojan – oceníte jej pro umístění partyboxu na vhodné místo.
- USB – je nezbytné pro připojení USB disku s nahranými zvukovými stopami.
- TWS – pod touto zkratkou se skrývá možnost spojení dvou reproduktorů pomocí Bluetooth.
- NFC – tato funkce slouží jako alternativa bezdrátového připojení chytrého zařízení k partyboxu, stačí pouze obě zařízení přiložit k sobě.
- Hlasový asistent – usnadňuje ovládání partyboxu a hudby pomocí hlasových příkazů.
- Bass boost – funkce slouží pro zvýraznění nízké frekvence za účelem dosažení silnějších basů.
- Rádio – často narazíte na partyboxy, které kromě vlastní hudby dokáží přehrát i oblíbené rádiové stanice.
- Ekvalizér (EQ) – je určený pro přizpůsobení výšek, středů a basů libovolnému hudebnímu žánru. Tahle funkce je vyhledávána zejména mezi DJs.
Oblíbené značky
Při výběru se můžete inspirovat zkušenosti ostatních uživatelů. Podívejte se, které značky patří na trhu s audio výrobky mezi dlouhodobě oblíbené.
- JBL – jde o jednu z nejznámějších a nejoblíbenějších značek na poli audio techniky. Vznikla v USA v roce 1946 a zabývá se výrobou vysoce kvalitních zvukových zařízení, včetně různých druhů reproduktorů a partyboxů.
- Niceboy – tato mladá značka na trhu působí teprve od roku 2016, ovšem za tu dobu už si stihla získat řadu příznivců. Zabývá se výrobou nositelné a spotřební elektroniky a v jejím portfoliu najdete také univerzální partyboxy s dobrým poměrem ceny a výkonu.
- Lamax – tento výrobce má v nabídce především chytrou elektroniku, jako jsou akční kamery, elektrické koloběžky či bezdrátová sluchátka. V řadě PartyBoom pak nabízí také výkonné partyboxy s dlouhou výdrží.
- Sony – tento výrobce produkuje špičkové audio výrobky již řadu let. Nabízí dražší výkonné partyboxy se skvělým zvukem, se kterými ozvučíte i velkou venkovní akci.
- Panasonic – také partyboxy od značky Panasonic jsou sázkou na jistotu. V rámci své cenové kategorie se její výrobky pyšní skvělým výkonem i mnoha doplňkovými funkcemi.
Ceny
Pomalu se blížíme k závěru našeho článku a nastal čas pro kapitolu věnovanou problematice cen.
- Cena do 4 000 Kč – základní partyboxy jsou vhodné pro menší oslavy především v domácím prostředí. Nejčastěji jde o modely o výkonu 30 až 50 W a slibné výdrži baterie až na 10 h. Hodí se tehdy, pokud neočekáváte dokonalý hudební zážitek.
- Cena od 4 000 do 13 000 Kč – střední třída partyboxů nabídne modely vhodné pro velké vnitřní oslavy či menší venkovní akce. Očekávat můžete výkon okolo 100 W, což lze považovat za univerzální hodnotu.
- Cena nad 13 000 Kč – za kvalitní zvuk pro velké akce uvnitř či venku si budete muset připlatit. Dražší partyboxy se však svým provedením blíží profesionálním reprosoustavám a mohou nabídnou výkon více než 1 000 W.
Cena do 4 000 Kč
Pořádáte domácí oslavu se svými blízkými a rádi byste ji doprovodili oblíbenou hudbou a světelnými efekty? Potřebujete muziku pouze jako kulisu k zábavě a nevyžadujete za všech okolností dokonalý zážitek? Potom stačí sáhnout po modelu, jehož cena nepřesahuje hranici 4 000 Kč. Za své peníze získáte reproduktor o výkonu okolo 30 až 50 W a průměru 10 či 12 palců.
Baterie vydrží na jedno nabití zhruba 10 hodin provozu. K úložišti nahraných skladeb může partybox připojit nejčastěji prostřednictvím USB, Bluetooth nebo Wi-Fi. Počítejte s maximálně 4 barevnými světly, která reagují na rychlost a intenzitu hudby a pomáhají dotvořit atmosféru.
Cena od 4 000 do 13 000 Kč
Střední třída čítá modely, s nimiž si vystačí i pořadatelé nejrůznějších menších zábav nebo akcí pro veřejnost. Za samozřejmý lze považovat vyšší výkon okolo 100 W, mnohdy přesahující hranici 400 W s průměrem reproduktorů 15 palců. Akumulátor zvládne zhruba 18 hodin nepřetržitého provozu, reproduktor je ovšem možné zapojit i přímo do sítě.
Za své peníze se dočkáte i mnohem širší škály doplňků, přičemž nechybí různé vstupy a výstupy a cestovní pouzdro. Nemusíte se tak obávat, že byste bednu na svých cestách rozbili.
Cena nad 13 000 Kč
Potrpíte si na vysokou kvalitu poslechu? Pořádáte často velké zahradní akce, sportovní turnaje nebo večírky, kde je zapotřebí adekvátní výbava? Připravte si alespoň 13 000 až 15 000 korun a zvolte model, který se svým provedením blíží profesionálním reprosoustavám. Výkon se v takovém případě pohybuje od 200 W a může přesahovat hranici 1 000 W. Baterie zvládne i více než jeden den nepřetržitého chodu a samozřejmostí je i možnost napájení z elektrické sítě.
Za své peníze dostanete adekvátní hodnotu i pokud jde o nejrůznější doplňkové funkce a příslušenství. Reproduktor je možné připojit k jakémukoliv hudebnímu nástroji a nechybí ani možnost připojení několika modelů pro dosažení odpovídající úrovně zvuku.
Cenová relace | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí |
Cena do 4 000 Kč | Základní modely
Nízký výkon Kratší výdrž na baterii Základní vizuální efekty |
Profesionální zvuk
Vysoký výkon Dlouhá výdrž na baterii |
Cena od 4 000 do 13 000 Kč | Pokročilejší reproduktory
Vyšší výkon Různé vstupy a výstupy Delší výdrž na baterii Cestovní pouzdro |
Profesionální zvuk
Moderní vychytávky Nízký výkon |
Cena nad 13 000 Kč | Profesionální zvuk
Vysoký výkon až 1 000 W Až 24hodinová výdrž na baterii Připojení k hudebním nástrojům Kompatibilita s dalšími reproduktory |
Základní modely
Nízký výkon Krátká výdrž na baterii
|
Dobrý den, nevíte, zda má Niceboy Party Boy 2 100W výsuvné madlo? Nebo je to jen to pevný držák? Předem díky.