Menu

Nejlepší PC skříně 2024: Srovnání podle recenzí a testů

Aktualizováno:
Autor:
Kateřina Šichová

Milujete hraní her a váš starý počítač již nestíhá? Plánujete si koupit nové železo? V tom případě máte dvě základní možnosti. Buď si zakoupíte již předem připravené počítače, nebo si jednotlivé komponenty naskládáte sami. První varianta je jistější, druhá o něco riskantnější, pokud však víte, co děláte, dosáhnete několikanásobně vyššího výkonu. To vše při zachování stejné ceny.

Základem každého počítače je bezesporu jeho skříň. Pryč jsou doby, kdy jediným úložištěm klíčových komponent byla nevzhledná bílá nebo černá hranatá bedna. Firmy neustále přicházejí s neotřelými designovými, ale i funkčními řešeními pro herní i kancelářské stroje.

Vzhledem k tomu, že klasické počítače i přes černé scénáře pesimistů stále přežívají, rozhodli jsme se jim kouknout na zoubek. Lépe řečeno jejich skříním. V článku Jak vybrat PC skříň tak najdete analýzu toho, co byste měli při nákupu PC case brát na vědomí.


Nejlepší PC skříně dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 Zatím nehodnoceno 26 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 93 %
Počet recenzí: 2
1 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 92 %
Počet recenzí: 12
3 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 Zatím nehodnoceno 1 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 100 %
Počet recenzí: 2
2 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 100 %
Počet recenzí: 6
1 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 90 %
Počet recenzí: 3
4 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 60 %
Počet recenzí: 2
350 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 100 %
Počet recenzí: 4
4 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 93 %
Počet recenzí: 4
1 700 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat PC skříň

Výběr správné počítačové skříně není až taková věda, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stačí při výběru brát v úvahu několik zásadních kritérií a jejich vliv na celkovou funkčnost produktu. Zcela zásadní roli potom hraje typ case podle rozměrů.

Neméně důležité je i provedení místa na zdroj nebo přítomnost integrovaného zařízení. Skříň má též nezanedbatelný vliv na chlazení, které je zejména u náročných her naprosto klíčové. V neposlední řadě doporučujeme věnovat pozornost i použitému materiálu a jeho tloušťce.

Při výběru zkontrolujte též míru vybavenosti case nejrůznějšími konektory. Není totiž nic horšího, než když zjistíte, že životně důležitý doplněk ke svému novému železu zkrátka nepřipojíte. No a nezapomeňte vybrat takový způsob instalace, jenž vám bude vyhovovat a odpovídající designové provedení.

Nedílnou součástí všech naších článků je i kapitola věnována cenám. Chybět nebude ani v tomto případě. Jako vždy si nabídku na trhu rozdělíme do několika pásem podle toho, kolik za pořízení daných modelů zaplatíte. Budete tedy přesně vědět, co za svůj finanční obnos můžete očekávat.

A pokud byste při výběru zjistili, že nakonec upřednostníte raději úsporu místa před výkonem, můžete si přečíst také náš článek Jak vybrat all in one PC, který se zabývá počítači, které mají case a monitor spojené v jedno.

Rozměry

Vybrali jste si nádhernou skříň, ale zjistili jste, že vybrané komponenty do ní zkrátka neumístíte? Nezbyde vám nic jiného než si vybrat case jiné velikosti, která všechno potřebné pojme. V současné době výrobci rozlišují několik druhů označených jako tower, případně desktop:

  • Big Tower (ATX)
  • Midi Tower (ATX)
  • Mini Tower (ATX)
  • Mini ITX
  • Desktop ATX

Označení ATX v závorce se týká standardu základních desek, jenž je možné do dané skříně umístit. Zatímco do prvních třech možností bez problémů vložíte i větší ATX motherboardy, ITX podporuje jen jejich menší protějšky. S tím samozřejmě souvisí i omezení množství komponent, jež lze k desce připojit.

Big Tower

Big Tower je řešení, které v dřívějších dobách zcela dominovalo trhu. Vysoká a poměrně dlouhá krabice, poskytující dostatek místa i pro ty největší komponenty. I dnes nachází využití zejména ve spojení s vysoce výkonnými herními sestavami.

S přehledem pojme velké množství pamětí, dvě grafické karty a nabízí dostatek místa pro eventuální rozšiřování. Vzhledem k velkému vnitřnímu prostoru se typ Big Tower mnohem jednodušeji chladí, protože jednotlivé součásti jsou od sebe poměrně dost vzdáleny. Nedochází tak ke kumulaci horkého vzduchu.

Midi Tower

Nejužívanějším typem počítačové skříně je bezesporu Midi Tower. Představuje jakousi zlatou střední cestu, neboť poskytuje odpovídající prostor i pro rozměrné komponenty, zároveň však šetří místo v pokoji. Bez problémů se vejde pod pracovní stůl a v obchodech je prodáván s rozumnou cenovkou.

I přes menší velikost má dostatečnou rezervu pro rozšíření. Stejně tak můžete počítat s dobrým chlazením i širokou škálou konektorů.

Mini Tower

Chcete-li si vytvořit kompaktní počítač, jenž se vejde do malého pokojíčku, určitě využijete služeb Mini Towerů. Vhodné jsou pro tvorbu kancelářských sestav a počítačů pro méně náročné hráče. Vnitřní prostor neumožňuje není dostatečný pro rozměrnější komponenty, čímž logicky dochází i k omezení výkonu.

Počítejte též s tím, že v Mini Toweru nezbývá žádné místo pro další rozšiřování. Cirkulace vzduchu v menším prostoru je také nedostatečná, proto nedoporučujeme příliš výkonné čipy, jež při práci výrazně hřejí.

Mini ITX

Nepotřebujete počítač na hry, ale spíše pro sledování filmů a práci? Jste zatížení na zajímavé designové provedení svých skříní? Zvažte nákup case Mini ITX, jež patří k tomu nejmenšímu, co lze na trhu zakoupit.

Představují ideální volbu pro stísněné prostory a vhodné jsou i do kanceláří. Již výše jsme zmiňovali, že je možné je osadit pouze menší variantou základní desky ITX. Neočekávejte proto žádné pokročilé komponenty ani jejich větší počet.

Desktop

Označení tower dává jasně tušit, že se jedná o produkty směřující do výšky. Desktopy jsou jejich pravým opakem. Mají tvar krabice naležato, díky čemuž je snadno položíte na stůl a umístíte na ně monitor. Šetří tak místo v těch pokojích, kde jej není zrovna nazbyt.

Na druhé straně se musíte připravit na nepříliš kvalitní chlazení a nedostatek místa pro náročnější herní komponenty. Z toho důvodu naleznou desktopy uplatnění zejména u kancelářských a multimediálních strojů.

Zdroj

Mnozí výrobci osazují své case předpřipravenými zdroji. To je dobré brát v úvahu zejména tehdy, chcete-li si své herní železo poskládat sami. V extrémním případě se vám může stát, že výrobcem navržený zdroj nezvládne zásobovat energií všechny komponenty. Ty se potom vyznačují sníženým výkonem, střídavě vypadávají a rychleji se opotřebovávají.

Pro kancelářské stroje plně postačuje základní model zdroje s napětím 350 W. I tak budete mít dostatečnou rezervu. Jestliže plánujete postavit výkonnou mašinu pro hraní nejmodernějších pecek, počítejte s výkonem alespoň o 50 Wattů vyšším. Vhodné je se poohlížet po výkonu přesahujícím 450 W.

Množství potřebného výkonu zjistíte jednoduše ze specifikací jednotlivých komponent. Postačí vám prostý součet energie požadované veškerým vybavením. V ideálním případě by měl zdroj nabízet rezervu ve výši zhruba 20 W. Stárnutím počítače jednak klesá efektivita zdroje, jednak se zvyšuje energetická náročnost jednotlivých součástí.

Chlazení

Také se dobře bavíte u videí, v nichž nešťastní uživatelé smaží na svém počítači vajíčka? Potom dávejte pozor, abyste vlivem špatného výběru neměli možnost dělat něco podobného. Nadměrné horko výrazně snižuje výkon počítače a vede k rychlému opotřebení jeho jednotlivých součástí. Rozhodující vliv na kvalitu chlazení má poněkud nepřekvapivě právě skříň.

Obecně platí, že kvalitní case splňuje dvě základní podmínky, jež mají pozitivní vliv na úroveň chlazení:

  • Umožňuje umístění několika větráků z různých stran, čímž dochází k efektivnímu vývodu horkého vzduchu
  • Provedení čelního, zadního a bočních panelů je alespoň částečně děrované, což také usnadňuje výměnu vzduchu

Při nákupu konkrétního modelu skříně se rozhodně podívejte na specifikace chlazení. Některé výrobky podporují jen omezenou velikost větráku, jiné jsou uzpůsobeny výhradně chlazení vodnímu. Ne vždycky platí, že větší počet větráků ochladí počítač kvalitněji. Mnohem důležitější je jejich velikost, přičemž velké lopatky jsou vždy efektivnější než menší, třebaže rychleji se točící.

Materiál

Na první pohled nemá použitý materiál zásadní vliv na funkčnost case. To je sice pravda, na druhé straně asi nikdo nechce, aby se jeho mazlíček poškrábal a poškodil při sebemenším otřesu.

Levnější produkty jsou standardně vyrobeny z tenkého plechu či plastu. Vyznačují se nižší hmotností a rychleji se opotřebují. Tento fakt berte v potaz hlavně pokud plánujete svou sestavu častěji přesouvat z místa na místo. Ani sebelepší stolní počítač však časté přesuny nebude dobře snášet, na rozdíl od notebooků pro ně není navržen.

Dražší modely využívají kromě oceli a plastu také hliníku, jehož tloušťka dosahuje i 2 mm. Se stoupající odolností a kvalitou skříně se samozřejmě zvyšuje i její hmotnost. Na druhé straně si můžete být jistí, že případné otřesy nebudou mít vliv na poklady umístěné v jejích útrobách.

Konektory

Kromě potřebného místa uvnitř hraje case klíčovou roli i při propojování s vnějším světem. Z toho důvodu by měla být vybavena, pokud možno, co největším množstvím různých konektorů a výstupů. Nikdy nevíte, co budete v průběhu používání počítače potřebovat.

Základní výbavou každé skříně v současné době jsou následující vstupy a výstupy:

  • USB 2.0 – pro propojení starších externích disků a periférií
  • USB 3.0 – připojení moderních periferií a uložišť
  • Vstupy pro sluchátka a mikrofon – pro připojení zvukového náčiní
  • FireWire – připojení nejrychlejších pevných disků

Zejména USB a sluchátkové vstupy by se měly nacházet na přední straně skříně. Získáte snadnější přístup ke všem potřebným perifériím a budete s nimi moci podle potřeby manipulovat.

Způsob instalace

Jistě si pamatujete na dřinu, která předcházela otevření starých počítačů? Bez pořádného šroubováku jste nedali ani ránu a u starších skříní se navíc miniaturní šroubky ještě nepříjemně protáčely. Na druhé straně byl tento systém zárukou dostatečné pevnosti a odolnosti při nárazech.

Moderní doba ale přináší i moderní řešení. Proto se začíná stále více prosazovat tzv. tool-less instalace. Jak již její název napovídá, pro úspěšnou montáž komponent a složení skříně nepotřebujete žádné nástroje. O všechno se postarají plastové rychloupínací mechanismy, jejich použití je rychlé a komfortní.

Na druhé straně ovšem počítejte s tím, že pevnému spojení šroubu a matice se nic nevyrovná. Plastové spojky se mohou časem začít uvolňovat, což má za následek nepříjemné vibrace či hluk. Proto musíte počítat s pravidelnou údržbou a dotahováním uvolněných míst.

Design

Svět počítačových her je více než čím jiným světem zářivých barev a extravagantního designu. Tento trend se přenesl i do stylu, v němž jsou vyráběny počítačové skříně. Klasické krabice z několika kusů plechu postupně ustupují do šedi kanceláří a v herních doupatech se vyjímají nádherné kusy. V hlavní roli bývají tři základní designové prvky:

  • Průhledné skříně
  • RGB LED světla
  • Modulární kabeláž

Průhledné skříně

Velmi zajímavou variantou je pořízení průhledných skříní. Obvykle jsou vyrobeny z vysoce odolného skla, díky čemuž pomáhají i s chlazením. Krásně navíc vidíte do útrob počítače a jste schopni určit, zda je potřeba vyčištění od nahromaděného prachu, které větráky nefungují na sto procent, a kde začínají praskat kondenzátory.

Rozhodně též berte ohled na kabeláž. Vše by mělo být úhledně poskládáno za pomocí úchytů a gumových koncovek. Jedině tak svým herním miláčkem oslníte okolí.

RGB LED světla

Pojem RGB znamená anglický název barev red, green, blue. Červená, zelená a modrá světla. Právě takové barvy mají LED diody, používané pro zvýraznění case. Některé produkty je mívají zabudovány a rozsvěcují se automaticky po zapnutí počítače. Pokud tomu tak není, vždy je možné si dokoupit speciální svíticí pásky.

Často se objevují v kombinaci s průhlednými skříněmi. Pomáhají podtrhnout efekt práce jednotlivých komponent a bezesporu upoutají každého návštěvníka vašeho herního doupěte.

Modulární kabeláž

Zakoupili jste krásnou průhlednou skříň, svit RGB diod připomíná atmosféru Las Vegas, ale změť kabelů vám přesto kazí výsledný dojem? Zamyslete se nad zakoupením tzv. modulární kabeláže. Díky své účinnosti umožňuje propojit kabely jen ty komponenty, které to potřebují a tím nutnou kabeláž omezit na minimum.

Toto opatření má pozitivní vliv také na průtok vzduchu. Větráky mohou snáze odvádět svou práci, když jim nikde v cestě nestojí kus neforemné gumy.

Cena

Case se řadí k nejlevnějším součástem vašeho nového počítače. I tak ale sehrává velmi důležitou roli a to nejen z hlediska designu. Po důkladné analýze trhu jsme identifikovali tři základní cenová pásma, v nichž se nacházejí produkty podobných vlastností:

Cena do 1 000 Kč

Za finanční obnos do 1 000 Kč naleznete klasiku dobře známou z dávných let. Několik kusů plechu či plastu pospojované šrouby, případně plastovými spojkami. Naprostá většina spadá do střední skupiny Midi Tower, díky čemuž nabízí rozumné množství prostoru při zachování uspokojivých rozměrů.

Při sestavování herní mašiny doporučujeme vyhnout se výrobkům s integrovaným zdrojem. Jeho výkon se pohybuje pouze v rozmezí od 350 do 400 W, což pro nejnáročnější komponenty nemusí postačovat.

Cena od 1 000 do 2 500 Kč

Ve střední třídě stále ještě dominují skříně Midi Tower. Ve výraznějším počtu se lze setkat i drobnějšími Mini Towery či Mini ITX. Těšit se můžete i na elegantnější design, běžné je využití průhledného skla, případně různorodého zakřivení materiálu. Mnohé skříně jsou též osázeny RGB diodami. Výkon integrovaných zdrojů již odpovídá potřebám náročných hráčů.

Cena nad 2 500 Kč

V nejdražší skupině se v mnohem větší míře vyskytují Big Towery, nabízející dostatek místa pro rozměrné komponenty. Samozřejmostí je exkluzivní design postavený na neotřelém spojení různých druhů materiálů, RGB diodách či průhledných sklech.

Kateřina Šichová

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.3 z 44 hlasů

Další oblíbené testy a recenze