Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších pevných disků

Ukázka produktu ve srovnání pevných disků

Pryč jsou doby, kdy se všechno psalo ručně a stohy papírů se ukládaly v přehledných šanonech. V současné době je našim hlavním úložištěm informací počítač. Lépe řečeno jeho pevný disk, na němž jsou všechna data umístěna, a z něhož si je můžeme kdykoliv otevřít.

Dlouhá léta byl standardem pevný disk formátu HDD, pracující na bázi otáčejících se ploten a zapisovacích hlav. V poslední době však tento způsob zápisu a čtení začíná ustupovat modernější architektuře SSD. Ta se totiž vyznačuje delší životností. Jen málo věcí je totiž horší, než když se vám nenávratně vymažou klíčová pracovní data, s nimiž potřebujete ve velmi krátkém čase pracovat. Oběma formátům se věnujeme na samostatných stránkách s porovnáním nejlepších produktů.

Také o tom pojednává následující text. Pokud si tedy nejste jisti, jak při výběru postupovat, začtěte se do následujících řádků.


Nejlepší pevné disky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Typ Kapacita (GB) Orientační cena Aktuální cena
Recenze WD 120GB, SATA/600, SSD, WDS120G2G0A WD 120GB, SATA/600, SSD, WDS120G2G0A SSD 120 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Samsung 860 EVO 500GB, MZ-76E500B/EU Samsung 860 EVO 500GB, MZ-76E500B/EU SSD 500 2 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Samsung 860 EVO 250GB, MZ-76E250B/EU Samsung 860 EVO 250GB, MZ-76E250B/EU SSD 250 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Kingston A400 120GB, SA400S37/120G Kingston A400 120GB, SA400S37/120G SSD 120 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Crucial MX500 250GB, 2,5", SATAIII, SSD, CT250MX500SSD1 Crucial MX500 250GB, 2,5", SATAIII, SSD, CT250MX500SSD1 SSD 250 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Toshiba 3TB, DT01ACA300 Toshiba 3TB, DT01ACA300 HDD 3 000 1 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze WD 1TB, 3.5", SATAIII/600, 7200rpm, 64MB, WD10EZEX WD 1TB, 3.5", SATAIII/600, 7200rpm, 64MB, WD10EZEX HDD 1 000 1 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze WD RAID EDITON 3TB, SATA, WD30EFRX WD RAID EDITON 3TB, SATA, WD30EFRX HDD 3 000 2 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze WD 4TB, 3,5'', SATAIII, 64MB, WD40EFRX WD 4TB, 3,5'', SATAIII, 64MB, WD40EFRX HDD 4 000 3 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze WD 8TB, 3,5", SATAIII, WD80EFZX WD 8TB, 3,5", SATAIII, WD80EFZX HDD 8 000 6 600 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat pevný disk

Jestliže právě vybíráte vhodný pevný disk pro svůj počítač, pak si dobře pročtěte následující řádky. V prvé řadě zde naleznete již výše naznačené rozdělení úložných jednotek spolu se zevrubným popisem jejich výhod a nevýhod.

Zaměříme se i na důležitou volbu mezi externím a interním uložištěm. No a v neposlední řadě vám poradíme ohledně velikosti paměti i té fyzické, zhodnotíme různá rozhrání a nabídneme vzorec pro výpočet ideálního poměru cena – kapacita.

Interní vs. externí

Jedním ze základních způsobů dělení disků je na interní a externí uložiště. Zatímco v předcházejících dobách nabízely externí disky pouze zlomek kapacity komponent uložených v útrobách počítače, v posledních letech se, co do kapacity, oba druhy zcela vyrovnaly. Zásadním nedostatkem externích zařízení zůstává poměrně nízká propustnost, která zásadně limituje rychlost přenosu a ukládání. Ačkoliv se na trhu postupně objevují stále rychlejší rozhrání, USB se všemi svými výhodami i nevýhodami přeci jen stále dominuje.

Interní pevné disky, které bývají řazeny mezi počítačové komponenty, se připojují prostřednictvím portu na základové desce a obvykle fungují jako hlavní datová uložiště. Svůj význam mají zejména v momentě, kdy potřebujete bez větších prodlev pracovat s daty uloženými na určitém místě. Tušeným záporem je jen omezená možnost přenesení kompletního obsahu disku do jiného zařízení.

Externí uložiště naproti tomu vynikají svou skvělou mobilitou. Své využití naleznou zejména tehdy, pokud s daty pracujete na různých místech a potřebujete se k nim dostat i na úplně cizích strojích. Počítat musíte s již výše zmíněným pomalým přenosem, který u disků s extrémní kapacitou může znamenat i dlouhé desítky minut. Proto uplatnění tohoto typu jako hlavního disku u domácích pořítačů určitě nedoporučujeme.

Tento článek se dále věnuje pouze interním diskům.

HDD vs. SSD

Druhou otázkou, kterou si zákonitě při nákupu položíte zní: Vybrat raději dražší SDD s nízkou kapacitou nebo levnější HDD s kapacitou několikanásobně vyšší? Na první pohled je odpověď jasná, v potaz ovšem musíte brát i celou řadu dalších faktorů, jež celé rozhodování poněkud komplikují.

HDD, anglicky Hard Disk Drive, patří mezi stálice na poli datových uložišť, přičemž první exempláře se objevily již v padesátých letech. Od té doby procházejí neustálým procesem vylepšování. Princip se však příliš neměnil – pohyblivé kovové plotny pokryté magnetickou vrstvičkou, s nimiž neustále pracuje zápisová hlava.

Naproti tomu SSD (Solid-state drive) ukládají data na flash paměť, dobře známou ze stejnojmenných externích disků. Velký rozvoj zažívají hlavně v posledních letech a postupně se jim daří vytlačovat klasické mechanické disky, ačkoliv jejich úplné nahrazení ještě nepřipadá v úvahu.

Následující tabulka poskytuje přehledné srovnání:

Parametr

HDD

SSD

Kapacita 500 GB – 2 TB pro notebooky, až 10 TB pro stolní PC Maximálně 1 TB pro notebooky, 4 TB pro stolní PC
Rychlost zápisu a čtení 50–120 MB za sekundu Nad 200 MB za sekundu
Rychlost otevírání Pomalejší Až o 30 % rychlejší
Životnost 5 let 10 let
Spotřeba energie 6–7 W za minutu 2–3 W za minutu
Vibrace Občasné, zejména u starších disků Žádné​
Hluk Slyšitelný Žádné​
Vliv magnetismu Může vymazat data Žádné​

Z přehledu by se mohlo zdát, že SSD je jasným vítězem srovnání, protože kraluje ve většině parametrů. Není tomu ale úplně tak. Konečné rozhodnutí by se nakonec mělo přeci jen odvíjet od vašich individuálních potřeb.

HDD představuje rozumnou volbu když:

  • Potřebujete velkou kapacitu
  • Nechcete utrácet mnoho peněz
  • Neřešíte, jak rychle počítač k datům přistupuje

SSD zvolte tehdy, když:

  • Potřebujete co největší rychlost čtení a zápisu
  • Nevyžadujete velkou kapacitu

Kapacita

Dalším otazníkem je kapacita pevného disku. Ta se odvíjí od typu dat, která budou na jednotku zapisována. Určitě bude se bude lišit kapacita pro uložení několika fotek z dovolené a kapacita nutné pro uložení několika desítek hodin natočeného videa. Obecně platí, že čím vyšší kapacita, tím lépe. Počítat však musíte s tím, že za každý GB místa navíc se platí.

Kapacita disků se obvykle pohybuje v rozmezí od 160 GB do 4 TB. Extrémně velká uložiště nabízející dostatek místa až pro 10 TB jsou obvykle pro běžného domácího nebo firemního uživatele zbytečná. Potřebujete-li dostatek místa pro běžné aplikace a data, pak postačí zhruba 320 GB. Hráči her by měli volit disky minimálně o objemu 1–2 TB, protože v současné době může mít jediná hra i 120 GB.

Výhodou klasických počítačů je možnost navýšit stávající kapacitu dodatečným diskem. Využití dvojice jednotek se rozhodně vyplatí, protože jeden z disků může sloužit jako záložní jednotka pro uchování citlivých dat. Majitele notebooků se musí spokojit s externím diskem nebo paměťovou kartou, které se obvykle připojují prostřednictvím odpovídajícího rozhrání, jímž je obyčejně USB.

Velikost

Jedna věc je ona virtuální kapacita, ovšem fyzická velikost je úplně jiná písnička. S ní musíte při výběru rozhodně počítat taktéž. V praxi se můžete setkat se dvěma rozdílnými velikostmi, a to 2,5“ a 3,5“ u interních pevných disků. Jejich rozměry se liší podle typu zařízení, v němž nalézají své místo i podle druhu použité technologie.

V přenosných počítačích, které jsou dimenzovány tak, aby zabíraly co nejméně místa, nacházejí uplatnění 2,5palcové disky. Tato velikost je stejná pro HDD i SSD, a právě menším rozměrem je zdůvodněná obvykle nižší kapacita úložných jednotek v noteboocích.

V případě stolních počítačů jsou vyžívány HDD větších rozměrů, tedy 3,5“. Větší velikost zvětšuje zápisovou plochu, tedy i kapacitu samotného uložiště. SSD zařízení naproti tomu zůstávají na svých 2,5 palcích a pro umístění do starších počítačů, které mají konektory o velikosti 3,5“ vyžadují zakoupení speciálního adaptéru.

V případě externích zařízení se ke dvěma předcházejícím rozměrům přidává ještě jeden, a to 1,8“. Významnou skutečností je fakt, že disky o velikostech 1,8“ a 2,5“ jsou napájeny přímo přes rozhrání USB, 3,5palcové jednotky potřebují samostatný adaptér. A spolu s ním i připojení ke zdroji elektrické energie.

Rozhraní

Aby byl disk schopen komunikovat se zbytkem počítače, využívá rozhrání, jehož pomocí se připojuje k základní desce. V současné době se můžeme setkat s paticemi SATA a SCSI, přičemž se ještě stále doprodávají i disky podporující starší formát ATA. Není zapotřebí zbytečně vysvětlovat přesný princip fungování těchto rozhrání, důležité je vědět, že typ disku by měl vždy odpovídat rozhrání na základové desce.

V případě externích zařízení se ve valné většině případů setkáte s rozhráním USB verze 2.0 nebo novější 3.0. Méně používané jsou potom systémy Firewire, které se objevuje v tabletech a ultraboocích. Vrchol představuje systém Thunderbolt, sloužící v korporátní sféře pro rychlý přenos obrovského množství informací.

Použité rozhrání značnou měrou ovlivňuje rychlost přenosu a zápisu dat. Z tohoto hlediska nabízí nejlepší vlastnosti SATA, která je dobře použitelná jak pro HDD, tak pro SSD uložiště. V případě klasické plotnové technologie má velký vliv i počet otáček. Čím větší, tím rychlejší činnost disku ve skutečnosti je.

Na co dát pozor

Obligátním faktorem, nabývajícím však obvykle té největší důležitosti je cena. Na trhu je v současné době možné nalézt uložiště v ceně od několika stovek do desítek tisíc korun. Liší se druhem použité technologie, odolností, rozhráním, ale zejména svou kapacitou. Obecně totiž platí, že čím větší je volné místo, tím dražší je i zařízení.

Dobrým způsobem, jak vypočítat výhodnost koupě je vydělit cenu počtem GB. Tím získáte cenu za jeden gigabajt. Jestliže tedy vybíráte mezi dvěma modely za 3 000 Kč s tím, že jeden má kapacitu 1 TB (1 000 GB) a druhý 640 GB, pak je logicky výhodnější nákup prvně jmenovaného. Takový způsob je ovšem použitelný pouze při porovnávání produktů jedné technologie, srovnávat HDD a SSD totiž nelze, protože cena SSD disků vychází výrazně dráž.

Cena

Z hlediska ceny můžeme rozdělit pevné disky do tří skupin. Výše zmíněný vzorec doporučujeme využít pro zjištění toho nejlepšího poměru za GB volného místa. Při posuzování ceny hraje hlavní roli kapacita a použití HDD nebo SSD technologie. Vedlejším parametrem je potom použité rozhrání, která však pro běžného uživatele není až tak podstatné.

Proto se před samotnou volbou zamyslete, k čemu počítač využíváte a kolik volného místa najednou potřebujete. Podle toho byste měli zvolit odpovídající technologii i velikost disku.

Do 3 000 Kč

V této oblasti se pohybuje většina klasických HDD disků a s kapacitou dosahující až 4 TB. Maximální volné místo SSD uložišť je 480 GB. Jestliže vám tedy postačuje klasický mechanický disk a nepotřebujete ukládat obrovská množství dat, bude vám plně postačovat jeden z nabízených modelů.

Za cenu do 3 000 Kč je též nabízena většina externích disků. Pro připojení k počítači využívají rozhrání USB.

Od 3 000 Kč do 8 000 Kč

Tato cenová hladina je určena pro HDD zařízení využívající kromě klasického SATA rozhrání i modernější a rychlejší SCSI. Jejich kapacita v tomto případě dosahuje až 8 TB, takže pokud plánujete uskladnit velké množství dat, máte kam sáhnout.

Pokud zvolíte SSD disk, dostanete maximální volné místo uložiště 900 GB, což už není zrovna málo. V případě, že nejste vášnivými konzumenty velkých počítačových her, bude vám i toto množství plně dostačovat.

Nad 8 000 Kč

Cena nejdražších pevných disků se pohybuje nad hranicí 8 000 Kč. Zde již můžete volit z široké palety rozhrání a kapacity externích i interních uložišť obou technologií.

Disky HDD se pyšní až 12 TB volného místa, což představuje pro běžného uživatele prakticky nevyčerpatelné množství. Firmám a odborníkům v oblasti IT však určitě přijde vhod.

Zařízení využívající SSD technologie nabízejí kapacitu až 2 TB, v extrémních případech i dvakrát větší. V jejich případě se však musíte připravit na cenovku velmi podobné té herního počítače nejvyšší třídy.