Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších plotostřihů

Aktualizováno:
Říjen 2020
Autor:
Daniel Černý

Živý plot je krásnou dekorativní součástí libovolné nemovitosti. Jeho přírodní vzhled však není spojen jen s občasným zaléváním a hnojením. Takový exteriérový skvost není bezúdržbový. Od vás jako od majitelů se očekává pravidelné zastřihávání.

K tomu můžete využít plotostřih, neboli nůžky na živý plot. Ty mohou nabývat nejrůznějších podob podle toho, jakému vybranému modelu dáte přednost. Nejsou totiž nůžky jako nůžky, proto se vám dostává celkem zajímavé a pestré volby.

S pomocí plotostřihu docílíte nejenom odpovídajícího tvaru živého plotu, ale také toho, že vám půjde práce pěkně od ruky. Spoléhat se totiž nemusíte pouze na ruční stříhání plotu, ale i na to automatické za pomoci odpovídajícího plotostřihu. Pokud chcete zjistit informace k tomu, jak vybrat plotostřih, přečtěte si náš článek.


Nejlepší plotostřihy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Typ pohonu Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Fieldmann FZN 2001-E
Fieldmann FZN 2001-E elektrické 900 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Makita UH5570
Makita UH5570 elektrické 3 000 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Extol Premium 8895600
Extol Premium 8895600 akumulátorové 2 400 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Ryobi OHT1855R
Ryobi OHT1855R akumulátorové 3 700 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Makita DUH523Z
Makita DUH523Z akumulátorové 2 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Güde GHS 690 L
Güde GHS 690 L elektrické 1 200 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze HECHT 655
HECHT 655 elektrické 1 200 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Bosch AHS 50-20 LI 0600849F00
Bosch AHS 50-20 LI 0600849F00 akumulátorové 4 000 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze HECHT 611
HECHT 611 elektrické 1 800 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze HECHT 610
HECHT 610 elektrické 1 300 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat plotostřih

Na trhu si samozřejmě můžete vybírat z řady nůžek na živý plot. Proto vás hned v úvodu seznámíme s tím, jaké modely máte možnost v dnešní době zakoupit. Od této nejcennější informace se přesuneme k popisu jednotlivých technických parametrů.

Je to například výkon, délka lišty, ale i rozestup nožů. Tohle všechno byste při nákupu nového plotostřihu měli řešit, protože teprve pak budete maximálně spokojeni. Důležitá je mimo jiné také hmotnost tohoto pracovního nástroje.

Nedílnou součástí plotostřihů jsou různé doplňky a příslušenství rozšiřující možnost užití nůžek na živý plot. Chybět nebudete ani informace o tom, kolik vlastně takový zahradní pomocník stojí. Pokud vás zajímá i výběr samotných živých plotů, můžete navštívit katalog na garlo.cz.

Typ nůžek

Na začátku všeho si ujasněte, čím vlastně budete chtít svůj živý plot stříhat. Za pojmem plotostřih se totiž skrývá řada nejrůznějších nástrojů, se kterými docílíte podobného výsledku. S některými to bude dříve, s jinými zase později. Vybírat si můžete minimálně ze čtyř výrobků.

 • ruční nůžky na živý plot
 • elektrický plotostřih
 • akumulátorový plotostřih
 • benzínový plotostřih

Ruční nůžky na živý plot

Tím nejzákladnějším modelem jsou klasické nůžky na živý plot. Ty zná pravděpodobně každý. Velké nůžky, které musíte ovládat manuálně a střihat s nimi svou vlastní silou. Z dostupných modelů jde rozhodně o to nejlevnější řešení. Vzhledem k tomu, že střiháte živý plot manuálně, jsou vhodné spíše na doladění a finální úpravy. Popřípadě na plochy do délky kolem pěti metrů živého plotu. Pak už byste se mohli s nůžkami poměrně dost nadřít.

Díky jejich jednoduchosti však můžete počítat s poměrně dlouhou životností. Myslete však na to, že ruční nůžky na živý plot jsou spojeny s trochu vyšší fyzickou námahou a práce s nimi nemusí být až zase tak rychlá.

Elektrický plotostřih

Jde pravděpodobně o nejpoužívanější varianta plotostřihu. Jak prozrazuje samotný název, hlavním zdrojem energie je elektřina. Takže, aby tyto nůžky na živý plot fungovaly tak jak mají, je zapotřebí mít v patřičné vzdálenosti elektrickou zásuvku. Tu si každopádně můžete přiblížit za pomoci prodlužovacího kabelu.

Ve prospěch elektrického plotostřihu hovoří hlavně automatický chod nůžek, tudíž odpadá jakékoliv ruční pracné stříhání. Elektrická varianta je navíc dostatečně lehká, takže s nimi můžete tvořit nejrůznější tvary. Počítat musíte s tím, že výkon těchto modelů je do určité míry omezen. To znamená, že elektrické plotostřihy se hodí hlavně na měkčí a tenčí dřeviny. Vždy musíte dávat pozor na to, kde zrovna máte kabel, abyste jej nepřesekli.

Akumulátorový plotostřih

Jestliže vás odrazuje tahat za sebou prodlužovací kabel, pořiďte si akumulátorové nůžky na živý plot. Jejich nedílnou součástí je akumulátor, který je vlastně zdrojem potřebné energie. Současné modely jsou mimo jiné navrženy tak, aby bylo dosaženo co nejnižší hmotnosti při aplikování většího akumulátoru.

I když tento typ plotostřihu nemá ten nejvyšší výkon, přináší vám hlavně značnou mobilitu. Dnešní akumulátory jsou schopny na jedno nabití vydržet klidně 20 až 70 minut nepřetržitého provozu. Pokud máte dlouhý živý plot, stačí jen zakoupit náhradní akumulátor a nic vás nebude omezovat. Mezi negativa je však nutné zařadit vyšší pořizovací náklady, naopak pozitivní je, že nemusíte neustále dávat pozor na pozici přívodního kabelu.

Výkon aku přístroje je daný hlavně napětím baterie (udávané ve voltech, značka V), celková výdrž se pak odvíjí od kapacity článku (udávaná v ampérhodinách, značka Ah).

Při nákupu si dejte pozor, jestli je do pořizovací ceny zahrnutá také nabíječka a baterie. Často totiž tyto komponenty výrobci prodávají zvlášť z toho důvodu, že nabízejí takzvané akumulátorové programy, kdy jeden typ baterie můžete použít ve více různých nářadích a elektrických zahradních nástrojích. Částka za baterii se může občas dokonce rovnat s cenou přístroje. Pokud by vždy byla baterie s nabíječkou v základní výbavě, uživatelům by se tyto komponenty mohly začít bez využití hromadit v garáži. Takto je možné si zakoupit pouze samotný přístroj, pokud již adekvátní příslušenství máte. Vždy je ale dobré vlastnit alespoň dva akumulátory, kdy jeden používáte a zároveň druhý můžete nabíjet.

Benzínový plotostřih

Posledním dostupným typem plotostřihu je ten benzínový. Jeho součástí je spalovací motor, což se projevuje v trochu vyšší hmotnosti výrobku. Na druhou stranu oceníte jeho mobilitu srovnatelnou s akumulátorovým plotostřihem. Benzínové nůžky na živý plot jsou vhodné tam, kde potřebujete vyšší výkon na silnější dřeviny. Bez sebemenšího problému si pak poradíte s libovolně tlustými větvemi. Často jsou tyto modely využívané hlavně v případě, že se plotostřih používá takřka denně, například při úpravě veřejné zeleně a podobně.

Mezi negativa benzínového plotostřihu patří kromě vyšší hmotnosti i jeho vysoká pořizovací cena a nutnost častější údržby motoru oproti elektrické či akumulátorové verzi.

Výkon

Při výběru nového plotostřihu nepodceňujte výkon vámi zvoleného výrobku. Za ním se totiž skrývá síla nůžek na živý plot. Výkon je výrobci uváděn ve wattech pod zkratkou „W“. Stěžejní hranicí pro výkon plotostřihu se vám stane hodnota 500 W.

 • výkon do 500 W – plotostřihy vhodné především pro malé ploty
 • výkon nad 500 W – plotostřihy, které si hravě poradí i se silnějšími dřevinami, častější.

V závislosti na tom, jaký máte živý plot a jak tlusté jsou jednotlivé větve, volte přiměřený výkon. Ten mimo jiné může překračovat hranici až 800 W. S rostoucím výkonem se pak setkáte většinou i s delší lištou a většími rozestupy mezi noži.

Lišta

Lišta je vedle pohonné jednotky další stěžejní součástí plotostřihu. Jde o ústrojí, na němž se proti sobě pohybují nože, které postupně ustřihávají větve rostlin, jakmile se dostanou mezi ostří. Mezi důležité parametry řadíme délku lišty a pak také rozestupy mezi noži i hloubku střihu. Při výběru konkrétního modelu je vzhledem k zamýšlené práci vhodné vybrat produkt s mírně naddimenzovanými parametry.

Ideální stav je, když jsou nože zhotovené z kvalitní oceli, vyřezávané a broušené laserem, případně diamantem. Ostří plotostřihů se velmi špatně brousí, proto je dobré dbát na výběr lišty s dlouhou výdrží. Dávejte si také pozor na otupení nožů o nějaký tvrdý materiál (skrytá ocelová lanka a podobně).

Délka lišty

Délce lišty plotostřihu musíte věnovat dostatečnou pozornost. Tento parametr rozhoduje o tom, jak snadno se vám bude zacházet s nůžkami na plot a jak velkou plochu s nimi můžete naráz stříhat. Vzhledem k délce lišty si dejte pozor také na dostatečný výkon stroje. Můžete využít obecnou poučku, že 10 centimetrů délky navíc by mělo znamenat pus 100 W výkonu.

 • Menší lišta od 20 do 40 centimetrů – Takové plotostřihy jsou vhodné spíše pro menší ploty. Jejich výhodou je určitě snazší manipulace. Na to má značný vliv i menší hmotnost produktu.
 • Větší lišta od 40 do 80 centimetrů – Tyto lišty jsou schopny zastřihnout větší plochu najednou. Počítat však musíte s horší manipulovatelností. Délka lišty nad 60 centimetrů je ideální spíše pro zkušené zahradníky.

Kratší lišta sice znamená snadnější manipulaci, ovšem pokud upravujete větší plochy, pak je dobré využít dlouhou lištu, aby na keři nebyly výrazné skoky a zuby. Pro základní hobby úpravy by měla postačit lišta okolo 55 cm.

Pro úplně nejjemnější práci mohou posloužit i malé akumulátorové travní zastřihovače s opravdu krátkou lištou, které uzpůsobené například k dokončovacím úpravám trávníků pro jejich dokonalejší vzhled.

Rozestup nožů a hloubka

S lištou úzce souvisí také nože, které jsou její nedílnou součástí. V tomto případě vás bude zajímat hlavně rozestup jednotlivých nožů mezi sebou. Do mezery se při práci dostane větvička nebo živý plot a dojde k zastřižení. Z logiky věci vyplývá, že volit byste měli rozestupy odpovídající stříhaným dřevinám. Ještě lepší je, když je rozestup nožů s určitou rezervou větší než největší průměr větviček, protože pak se s přehledem vyhnete jakémukoliv zasekávání přístroje.

Výrobci také často místo označení rozestup nožů používají parametr maximální tloušťka střihu. Často se pohybují okolo 20 až 25 mm. Se vzrůstající hodnotou je nutné myslet také na dostatečný výkon přístroje. Menší číslo je vhodné spíše na malé keře, naopak plotostřihem s větší hodnotou maximálního střihu si poradíte i s tlustšími větvemi.

S rozestupem nožů jde ale ruku v ruce u hloubka střihu, což je vlastně délka nože od špičky po středovou osu lišty. I hloubka střihu má samozřejmě vliv na práci. Pokud je rozestup nožů velký, ale samotné nože jsou výrazně kratší, pak nedojde ke kompletnímu ustřižení tlustších větví.

Ideální tedy je, pokud mezi hodnotami rozestupů a hloubky nejsou výrazné rozdíly a zároveň pokud jsou tato čísla co největší.

Hmotnost a ergonomie

Nezapomínejte ani na to, že s nůžkami na živý plot můžete provádět úpravy i několik desítek minut až hodin. Proto se zajímejte o celkovou hmotnost plotostřihu. Za optimální je považována váha do 3 kilogramů, se kterou byste neměli mít větší problémy ani při dlouhodobějším držení. Manipulace bude poměrně snadná. Výjimkou však nejsou nůžky na živý plot překračující hmotnost až 6 kilogramů.

Pokud plánujete delší nepřetržitou práci, dbejte i na pohodlí užívání. Je dobré si plotostřih vyzkoušet v kamenné prodejně, zjistěte, jestli se vám dobře sedí v rukách. Preferujte ergonomické rukojeti s měkčenými materiály, v případě benzínových strojů je nezbytností systém tlumení vibrací. Velkou výhodou je polohovatelnost madel, vyzkoušejte, jestli vám sedí jejich tvar.

Kdy stříhat živý plot?

V okamžiku, kdy si pořídíte plotostřih vyhovující vašim požadavkům, měli byste také vědět, kdy se vůbec pustit do střihání živého plotu. Tento proces je totiž vhodné provádět v určitém ročním období v závislosti na dané dřevině. Nejčastěji to bývá ihned po jaru, takže někdy na přelomu června a července. Druhé střihání před zimou pak můžete realizovat na konci srpna. To má svůj důvod. Dřeviny se stihnou připravit na zimu, která přijde, co nevidět.

V závislosti na typu živého plotu počítejte s odlišnou frekvencí střihání. Ta může být pouze jednou v roce, ale také třikrát za rok.

TIP: Při zkracování živého plotu si můžete vyznačit požadovanou výšku například vodorovně zavěšeným provázkem, který vás bude při práci navádět.

Příslušenství

Plotostřihy můžete zakoupit nejenom samostatně, ale i s řadou praktického příslušenství. Výjimkou nejsou ani některé přínosné funkční prvky z výroby. I ty vám přinesou náležitý komfort při stříhání živého plotu a nabídnou zase něco navíc. Inspiraci pro nákup plotostřihu s vhodnými doplňky hledejte v následujících bodech.

 • Otočná rukojeť – S pomocí tohoto prvku budete schopni plotostřih otočit o 180 stupňů.
 • Teleskopická rukojeť – Ideální pro vysoké živé ploty, kvůli kterým si nemusíte brát štafle, ale jednoduše prodloužíte rukojeť.
 • Pojistka spuštění – Plotostřih disponuje lištou s rychle se pohybujícími noži, proto je nezbytné, aby stroj byl vybaven pojistkou spuštění, kdy musíte sepnout tlačítka na obou madlech, aby stroj začal fungovat. Tak se zabrání nechtěnému zranění uživatele.
 • Pojistka proti přehřátí – U některých strojů zastaví provoz v případě delší a náročnější práce, na kterou nejsou stavěné, aby se zabránilo poškození.
 • Držadlo – Vybírat si můžete z odlišných typů rukojetí. Nejlepší jsou ty měkčené, které tlumí vibrace, proto jsou spojené s pohodlnou prací.
 • Bezpečnostní brzda – Speciální doplněk pro případ nutnosti okamžitého zastavení chodu plotostřihu.
 • Ochranný kryt rukojeti – Pomůcka zabraňující zranění ruky při úchopu v přední části plotostřihu odlétajícími kusy větví.
 • Kryt na nůž – Brání poškození ostří nožů a celé lišty při skladování a přenášení. Je zhotovený z měkkých nebo tvrdých plastů

Vedle tohoto příslušenství samozřejmě můžete zakoupit i velkou řadu dalších náhradních dílů, mezi které patří lišty, nože a jiné.

Určitě ale při práci dbejte také na bezpečnost svou i všech lidí ve vašem okolí. Používejte ochranné pracovní rukavice, brýle (případně štíty) a při práci s benzínovými stroji si chraňte sluch tlumicími sluchátky.

Cena

Podle toho, jaký si zvolíte typ plotostřihu, docílíte i odlišných pořizovacích nákladů. Konkrétní modely můžete vybírat mezi řadou výrobců, jakými jsou Bosch, Fieldmann, Makita, Hecht, Gardena, Black & Decker, Einhell, Dolmar, Stihl, Hitachi a další.

Cena do 1 000 Kč

Při investici do 1 000 Kč budete mít velký výběr především z ručních nůžek na živý plot. Plotostřihy za tuto cenu jsou určeny spíše pro nenáročnou klientelu. To se promítá do výkonu pod 500 W s možností zvolit jen elektrické provedení.

Cena od 1 000 do 2 000 Kč

Zde už je z čeho vybírat. Sortiment do 2 000 Kč uspokojí hlavně hobby zahradníky. Na výběr budete mít mezi elektrickými, ale i několika akumulátorovými modely. Průměrná délka nožů je kolem 500 až 600 milimetrů. Všechny modely mají hmotnost do 3 kilogramů.

Cena od 2 000 do 6 000 Kč

Kromě elektrických a akumulátorových plotostřihů si budete moci pořídit i ty benzínové s vyšším výkonem. Délka čepele až 700 milimetrů, velká rozteč nožů přes 34 milimetrů a praktické příslušenství k tomu. To jsou nůžky na živý plot, které uspokojí naprosto každého zákazníka.

Cena nad 6 000 Kč

Pokud se touto zahradní technikou živíte, rozhodně investujte do značkových a kvalitních modelů s cenou nad 6 000 Kč. Povětšinou jde o benzínové a robustnější stroje nabízející spoustu funkcí a odlišných variant stříhání. Ty nejdražší plotostřihy můžete zakoupit až za cenu 30 000 Kč.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 35 hlasů