Test 10 nejlepších plotostřihů 2021 | Recenze & Jak vybrat | Arecenze.cz
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších plotostřihů

Aktualizováno:
Říjen 2021
Autor:
Daniel Černý, Iveta Polášková

Živý plot není jen estetičtější náhražkou plotu kovového. Plní funkci protihlukové a protiprachové bariéry, a pokud je dostatečně vysoký, vytváří v létě stín a kryje před pohledy kolemjdoucích. Jako takový však vyžaduje péči na více frontách v první řadě je nutné zvolit vhodné rostliny, a ty pak pravidelně zalévat a hnojit. Podcenit byste neměli ani občasné zastřihování. To platí dvojnásob v případě, že s živým plotem začínáte a vytváříte základní tvar, nebo pokud máte v plánu vystřihovat z rostlin různé tvary.

Tuto část údržby usnadní plotostřih, neboli nůžky na živý plot. Ty mohou nabývat nejrůznějších podob, jako zahradníkům se vám dostává celkem zajímavé a pestré volby. Vybírat byste měli podle rozsahu živého plotu, tvrdosti dřevin, které budete stříhat, a podle toho, který typ plotostřihu nejlépe odpovídá vašim domácím podmínkám.

S pomocí plotostřihu docílíte nejenom odpovídajícího tvaru živého plotu, ale také toho, že vám půjde práce pěkně od ruky. Spoléhat se totiž nemusíte pouze na ruční stříhání plotu, ale i na to automatické za pomoci odpovídajícího pohonu. Pokud chcete zjistit informace k tomu, jak vybrat plotostřih, přečtěte si náš článek.


Nejlepší plotostřihy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Makita DUH523Z
Makita DUH523Z 97 %
Počet recenzí: 47
6 800 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze PARKSIDE PHS 600 C3
PARKSIDE PHS 600 C3 Zatím nehodnoceno 1 000 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze PARKSIDE PHSA 12 B1
PARKSIDE PHSA 12 B1 92 %
Počet recenzí: 58
1 200 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze DeWALT DCM563PB
DeWALT DCM563PB 99 %
Počet recenzí: 8
7 100 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Bosch AHS 50-20 LI 0.600.849.F00
Bosch AHS 50-20 LI 0.600.849.F00 97 %
Počet recenzí: 23
5 300 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Ryobi OHT1850X One+
Ryobi OHT1850X One+ 94 %
Počet recenzí: 4
3 400 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Black & Decker PH5551
Black & Decker PH5551 95 %
Počet recenzí: 3
3 700 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze HECHT 610
HECHT 610 87 %
Počet recenzí: 70
1 500 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Stihl HS 45
Stihl HS 45 78 %
Počet recenzí: 6
6 100 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Makita DUN500WZ
Makita DUN500WZ 93 %
Počet recenzí: 3
9 900 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat plotostřih

Hned v úvodu vás seznámíme se základními typy nůžek na živý plot podle typu pohonu. Volit byste měli v souladu s konkrétními parametry vašeho živého plotu, nemusíte však zapomínat ani na uživatelský komfort nebo cenu. Od této nejcennější informace se přesuneme k popisu jednotlivých technických parametrů.

Je to například výkon, délka lišty, ale i rozestup nožů. Potřebný výkon odhadnete podle rozsahu a tvrdosti plotových dřevin, různou délku lišty oceníte při stříhání rozličných tvarů. Na rozestup nožů si dejte pozor zejména v případě, že zastřihávaná rostlina má širší větvičky. Pro komfort při práci je důležitá také hmotnost tohoto pracovního nástroje.

Nedílnou součástí plotostřihů jsou různé funkce a příslušenství rozšiřující možnost užití nůžek na živý plot. Chybět nebude ani informace o tom, kolik vlastně takový zahradní pomocník stojí. V závěru přidáme taky tipy ohledně používání plotostřihů. Pokud vás zajímá i výběr samotných živých plotů, můžete navštívit katalog na garlo.cz.

Typ nástroje

Na začátku všeho si ujasněte, čím vlastně budete chtít svůj živý plot stříhat. Za pojmem plotostřih se totiž skrývá několik různých nástrojů, se kterými docílíte podobného výsledku. Liší se rychlostí práce, uživatelským komfortem i cenovými náklady. Vybírat si můžete ze čtyř druhů výrobků.

 • ruční nůžky na živý plot
 • elektrický plotostřih
 • akumulátorový plotostřih
 • benzínový plotostřih

Ruční nůžky na živý plot

Tím nejzákladnějším modelem jsou klasické nůžky na živý plot. Ty zná pravděpodobně každý. Velké nůžky, které musíte ovládat manuálně a střihat s nimi svou vlastní silou. Z dostupných modelů jde rozhodně o to nejlevnější řešení. Vzhledem k tomu, že střiháte živý plot manuálně, jsou vhodné spíše na doladění a finální úpravy. Popřípadě na plochy do délky kolem pěti metrů živého plotu. Pak už byste se mohli s nůžkami poměrně dost nadřít.

Díky jejich jednoduchosti však můžete počítat s poměrně dlouhou životností. Myslete však na to, že ruční nůžky na živý plot jsou spojeny s trochu vyšší fyzickou námahou a práce s nimi nemusí být až zase tak rychlá.

Elektrický plotostřih

Jde pravděpodobně o nejpoužívanější varianta plotostřihu. Jak prozrazuje samotný název, hlavním zdrojem energie je elektřina. Takže, aby tyto nůžky na živý plot fungovaly tak, jak mají, je zapotřebí mít v patřičné vzdálenosti elektrickou zásuvku. Tu si každopádně můžete přiblížit za pomoci prodlužovacího kabelu.

Ve prospěch elektrického plotostřihu hovoří hlavně automatický chod nůžek, tudíž odpadá jakékoliv ruční pracné stříhání. Elektrická varianta je navíc dostatečně lehká, takže s nimi můžete tvořit nejrůznější tvary. Počítat musíte s tím, že výkon těchto modelů je do určité míry omezen. To znamená, že elektrické plotostřihy se hodí hlavně na měkčí a tenčí dřeviny. Vždy musíte dávat pozor na to, kde zrovna máte kabel, abyste jej nepřesekli.

Akumulátorový plotostřih

Jestliže vás odrazuje tahat za sebou prodlužovací kabel, pořiďte si akumulátorové nůžky na živý plot. Jejich nedílnou součástí je akumulátor, který je vlastně zdrojem potřebné energie. Současné modely jsou mimo jiné navrženy tak, aby bylo dosaženo co nejnižší hmotnosti při aplikování většího akumulátoru.

I když tento typ plotostřihu nemá ten nejvyšší výkon, přináší vám hlavně značnou mobilitu. Dnešní akumulátory jsou schopny na jedno nabití vydržet klidně 20 až 70 minut nepřetržitého provozu. Pokud máte dlouhý živý plot, stačí jen zakoupit náhradní akumulátor a nic vás nebude omezovat. Mezi negativa je však nutné zařadit vyšší pořizovací náklady, naopak pozitivní je, že nemusíte neustále dávat pozor na pozici přívodního kabelu.

Výkon aku přístroje je daný hlavně napětím baterie (udávané ve voltech, značka V), celková výdrž se pak odvíjí od kapacity článku (udávaná v ampérhodinách, značka Ah).

Akumulátorové programy

Při nákupu si dejte pozor, jestli je do pořizovací ceny zahrnutá také nabíječka a baterie. Často totiž tyto komponenty výrobci prodávají zvlášť z toho důvodu, že nabízejí takzvané akumulátorové programy, kdy jeden typ baterie můžete použít ve více různých nářadích a elektrických zahradních nástrojích. Částka za baterii se může občas dokonce rovnat s cenou přístroje.

Pokud by vždy byla baterie s nabíječkou v základní výbavě, uživatelům by se tyto komponenty mohly začít bez využití hromadit v garáži. Takto je možné si zakoupit pouze samotný přístroj, pokud již adekvátní příslušenství máte. Vždy je ale dobré vlastnit alespoň dva akumulátory, kdy jeden používáte a zároveň druhý můžete nabíjet.

Benzínový plotostřih

Posledním dostupným typem plotostřihu je ten benzínový. Jeho součástí je spalovací motor, což se projevuje v trochu vyšší hmotnosti výrobku. Na druhou stranu oceníte jeho mobilitu srovnatelnou s akumulátorovým plotostřihem.

Benzínové nůžky na živý plot jsou vhodné tam, kde potřebujete vyšší výkon na silnější dřeviny. Bez sebemenšího problému si pak poradíte s libovolně tlustými větvemi. Často jsou tyto modely využívané hlavně v případě, že se plotostřih používá takřka denně, například při úpravě veřejné zeleně a podobně.

Mezi negativa benzínového plotostřihu patří kromě vyšší hmotnosti i jeho vysoká pořizovací cena a nutnost častější údržby motoru oproti elektrické či akumulátorové verzi.

Typ nástroje Výhody Nevýhody
Ruční nůžky + Nízká cena

+ Dlouhá životnost

− Práce s nimi je namáhavá
Elektrický pohon + Nejlevnější z automatických variant

+ Nízká hmotnost

+ Relativně snadná údržba

− Je třeba neustále počítat se zásuvkou

− Nebezpečí přeseknutí kabelu

− Méně výkonný než benzínová varianta

Akumulátor + Zvýšení mobility

+ Nemusíte dávat pozor na přeseknutí kabelu

+ Stále nepříliš těžký

− Dražší než elektrický pohon

− Méně výkonný

− Akumulátor je nutné nabíjet

Benzínový pohon + Nejvyšší výkon

+ Dobrá mobilita

+ Vydrží déle než akumulátor

− Nejdražší varianta

− Komplikovanější údržba

− Hlasitý a těžký motor

Výkon

Při výběru nového plotostřihu nepodceňujte výkon vámi zvoleného výrobku. Za ním se totiž skrývá síla nůžek na živý plot. Výkon je výrobci uváděn ve wattech pod zkratkou „W“. Stěžejní hranicí pro výkon plotostřihu se vám stane hodnota 500 W.

 • výkon do 500 W – plotostřihy vhodné především pro malé ploty
 • výkon nad 500 W – plotostřihy, které si hravě poradí i se silnějšími dřevinami, častější.

V závislosti na tom, jaký máte živý plot a jak tlusté jsou jednotlivé větve, volte přiměřený výkon. Ten mimo jiné může překračovat hranici až 800 W. S rostoucím výkonem se pak setkáte většinou i s delší lištou a většími rozestupy mezi noži.

Lišta

Lišta je vedle pohonné jednotky další stěžejní součástí plotostřihu. Jde o ústrojí, na němž se proti sobě pohybují nože, které postupně ustřihávají větve rostlin, jakmile se dostanou mezi ostří. Mezi důležité parametry řadíme délku lišty, umístění nožů na jedné či obou stranách a pak také rozestupy mezi noži i hloubku střihu. Při výběru konkrétního modelu je vzhledem k zamýšlené práci vhodné vybrat produkt s mírně naddimenzovanými parametry.

Ideální stav je, když jsou nože zhotovené z kvalitní oceli, vyřezávané a broušené laserem, případně diamantem. Ostří plotostřihů se velmi špatně brousí, proto je dobré dbát na výběr lišty s dlouhou výdrží. Dávejte si také pozor na otupení nožů o nějaký tvrdý materiál (skrytá ocelová lanka a podobně).

Délka lišty

Délce lišty plotostřihu doporučujeme věnovat dostatečnou pozornost. Tento parametr rozhoduje o tom, jak snadno se vám bude s nůžkami na plot zacházet a jak velkou plochu s nimi můžete naráz stříhat. Vzhledem k délce lišty si dejte pozor také na dostatečný výkon stroje. Můžete využít obecnou poučku, že 10 centimetrů délky by mělo znamenat plus 100 W výkonu.

 • Menší lišta od 20 do 40 centimetrů – Takové plotostřihy jsou vhodné spíše pro menší ploty, snadněji s nimi také upravíte oblé tvary. Jejich nezpochybnitelnou výhodou je snazší manipulace. Na tu má značný vliv i menší hmotnost produktu.
 • Větší lišta od 40 do 80 centimetrů – Tyto lišty jsou schopny zastřihnout větší plochu najednou, budou tedy ideální pro majitele rovných a dlouhých živých plotů. Počítat však musíte s horší manipulovatelností. Délka lišty nad 60 centimetrů je ideální spíše pro zkušené zahradníky.

Pro základní hobby úpravy by měla postačit lišta okolo 55 cm. Pro úplně nejjemnější práci mohou posloužit i malé akumulátorové travní zastřihovače s opravdu krátkou lištou, které jsou uzpůsobené například k dokončovacím úpravám trávníků pro jejich dokonalejší vzhled.

Jednostranné vs. oboustranné

Automatické modely plotostřihů můžeme rozdělit na dvě skupiny i podle toho, zda mají stříhací zuby po jedné, nebo po obou stranách lišty.

 • Jednostranné – Tyto lišty bývají mnohdy delší. Nejlépe poslouží při stříhání dlouhých a rovných úseků, na kterých pracují rychleji.
 • Oboustranné – S modely se zuby po obou stranách lišty se lépe tvaruje. Většina modelů také disponuje naklápěcí zadní rukojetí, na které nastavíte úhel řezu.

Rozestup nožů a hloubka střihu

S lištou úzce souvisí také nože, které jsou její nedílnou součástí. V tomto případě vás bude zajímat hlavně rozestup jednotlivých nožů mezi sebou. Do mezery se při práci dostane větvička nebo živý plot a dojde k zastřižení. Z logiky věci vyplývá, že volit byste měli rozestupy odpovídající stříhaným dřevinám. Ještě lepší je, když je rozestup nožů s určitou rezervou větší než největší průměr větviček, protože pak se s přehledem vyhnete jakémukoliv zasekávání přístroje.

Výrobci také často místo označení rozestup nožů používají parametr maximální tloušťka střihu. Často se pohybuje okolo 20 až 25 mm. Se vzrůstající hodnotou je nutné myslet také na dostatečný výkon přístroje. Menší číslo je vhodné spíše na malé keře, naopak plotostřihem s větší hodnotou maximálního střihu si poradíte i s tlustšími větvemi.

S rozestupem nožů jde ale ruku v ruce i hloubka střihu, což je vlastně délka nože od špičky po středovou osu lišty. I hloubka střihu má samozřejmě vliv na práci. Pokud je rozestup nožů velký, ale samotné nože jsou výrazně kratší, pak nedojde ke kompletnímu ustřižení tlustších větví. Ideální tedy je, pokud mezi hodnotami rozestupů a hloubky nejsou výrazné rozdíly a zároveň pokud jsou tato čísla co největší.

Hmotnost a pohodlí při práci

Nezapomínejte ani na to, že s nůžkami na živý plot můžete provádět úpravy i několik desítek minut až hodin. Proto se zajímejte o celkovou hmotnost plotostřihu. Za optimální je považována váha do 3 kilogramů, se kterou byste neměli mít větší problémy ani při dlouhodobějším držení. Manipulace bude poměrně snadná. Výjimkou však nejsou nůžky na živý plot překračující hmotnost až 6 kilogramů.

Pokud plánujete delší nepřetržitou práci, dbejte i na pohodlí užívání. Je dobré si plotostřih vyzkoušet v kamenné prodejně, zjistěte, jestli se vám dobře sedí v rukách. Preferujte ergonomické rukojeti s měkčenými materiály, v případě benzínových strojů je nezbytností systém tlumení vibrací. Velkou výhodou je polohovatelnost madel, vyzkoušejte, jestli vám sedí jejich tvar.

Funkce a příslušenství

Plotostřihy můžete zakoupit nejenom samostatně, ale i s řadou praktického příslušenství. Výjimkou nejsou ani některé přínosné funkční prvky z výroby. I ty vám přinesou náležitý komfort při stříhání živého plotu a nabídnou zase něco navíc. Inspiraci pro nákup plotostřihu s vhodnými doplňky hledejte v následujících bodech.

 • Otočná rukojeť – S pomocí tohoto prvku budete schopni plotostřih otočit o 180 stupňů.
 • Teleskopická rukojeť – Ideální pro vysoké živé ploty, kvůli kterým si nemusíte brát štafle, ale jednoduše prodloužíte rukojeť.
 • Pojistka spuštění – Plotostřih disponuje lištou s rychle se pohybujícími noži, proto je nezbytné, aby stroj byl vybaven pojistkou spuštění, kdy musíte sepnout tlačítka na obou madlech, aby stroj začal fungovat. Tak se zabrání nechtěnému zranění uživatele.
 • Pojistka proti přehřátí – U některých strojů zastaví provoz v případě delší a náročnější práce, na kterou nejsou stavěné, aby se zabránilo poškození.
 • Držadlo – Vybírat si můžete z odlišných typů rukojetí. Nejlepší jsou ty měkčené, které tlumí vibrace, proto jsou spojené s pohodlnou prací.
 • Bezpečnostní brzda – Speciální doplněk pro případ nutnosti okamžitého zastavení chodu plotostřihu.
 • Bezpečnostní zámek – Slouží jako zámek spouště, aby ji nikdo nemohl omylem spustit například při předávání plotostřihu.
 • Antivibrační systém – Tlumí vibrace vycházející z motoru, čímž šetří paže a hrudník zahradníka. Jeho práce je pak pohodlnější.
 • Ochranný kryt rukojeti – Pomůcka zabraňující zranění ruky při úchopu v přední části plotostřihu odlétajícími kusy větví.
 • Kryt na nůž – Brání poškození ostří nožů a celé lišty při skladování a přenášení. Je zhotovený z měkkých nebo tvrdých plastů

Vedle tohoto příslušenství samozřejmě můžete zakoupit i velkou řadu náhradních dílů, mezi které patří lišty, nože a jiné.

Určitě ale při práci dbejte také na bezpečnost svou i všech lidí ve vašem okolí. Používejte ochranné prvky jako pracovní rukavice, brýle (případně štíty) a při práci s benzínovými stroji si chraňte sluch tlumicími sluchátky.

Cena

Podle toho, jaký si zvolíte typ plotostřihu, docílíte i odlišných pořizovacích nákladů. Konkrétní modely můžete vybírat mezi řadou výrobců, jakými jsou Bosch, Fieldmann, Makita, Hecht, Gardena, Black & Decker, Einhell, Dolmar, Stihl, Hitachi a další.

Cena do 1 000 Kč

Při investici do 1 000 Kč budete mít velký výběr především z ručních nůžek na živý plot. Plotostřihy za tuto cenu jsou určeny spíše pro nenáročnou klientelu. To se promítá do výkonu pod 500 W s možností zvolit jen elektrické provedení.

Cena od 1 000 do 2 000 Kč

Zde už je z čeho vybírat. Sortiment do 2 000 Kč uspokojí hlavně hobby zahradníky. Na výběr budete mít mezi elektrickými, ale i několika akumulátorovými modely. Průměrná délka nožů je kolem 500 až 600 milimetrů. Všechny modely mají hmotnost do 3 kilogramů.

Cena od 2 000 do 6 000 Kč

Kromě elektrických a akumulátorových plotostřihů si budete moci pořídit i ty benzínové s vyšším výkonem. Délka čepele až 700 milimetrů, velká rozteč nožů přes 34 milimetrů a praktické příslušenství k tomu. To jsou nůžky na živý plot, které uspokojí naprosto každého zákazníka.

Cena nad 6 000 Kč

Pokud se touto zahradní technikou živíte, rozhodně investujte do značkových a kvalitních modelů s cenou nad 6 000 Kč. Povětšinou jde o benzínové a robustnější stroje nabízející spoustu funkcí a odlišných variant stříhání. Ty nejdražší plotostřihy můžete zakoupit až za cenu 30 000 Kč.

Údržba plotostřihu

Jako téměř každý zahradní pomocník, i plotostřih vyžaduje jistou péči. Ta se odvíjí podle typu i podle frekvence užívání. Pokud jednou za čas přistřihnete několik stromků, zabere péče o nástroj méně času, než když jej využíváte každý týden.

Celkově však údržba není nikterak náročná, stačí dodržet několik základních bodů.

 • Jako všechny řezací, sekací či stříhací nástroje, i plotostřih vyžaduje pravidelné ostření. Na rozdíl například od sekery však doporučujeme svěřit tento úkon profesionálům. Laserem pečlivě tvarované nože je totiž velmi snadné neobratným pokusem znehodnotit, nechtěně změněný tvar zubu pak naruší celkovou geometrii a nože na sebe nebudou doléhat nebo budou stříhat křivě.
 • Co už sami zvládnete, je promazávání lišty, ideálně po každém použití. Maziva existují ve formě sprejů, které na lištu jednoduše nastříkáte, nástroj lehce projedete a přebytky následně utřete.
 • Důležité je také kontrolovat průduchy chladicího vzduchu, jejich zanesení totiž může vést k přehřívání motoru.
 • Benzínové modely vyžadují několik bodů navíc. Minimálně jedenkrát za sezónu potřebují vyměnit olej a zkontrolovat, popřípadě seřídit vůli ventilů.
 • Po dostříhání zbavte přístroj zbytků rostlin a uložte jej na suché místo.

Kdy stříhat živý plot?

V okamžiku, kdy si pořídíte plotostřih vyhovující vašim požadavkům, měli byste také vědět, kdy se vůbec pustit do střihání živého plotu. Tento proces je totiž vhodné provádět v určitém ročním období v závislosti na dané dřevině. V závislosti na typu živého plotu počítejte také s odlišnou frekvencí stříhání, která se může hodně lišit.

Nejčastěji se plot zastřihuje ihned po jaru, takže někdy na přelomu června a července. Druhé střihání před zimou pak můžete realizovat na konci srpna. To má svůj důvod. Dřeviny se stihnou připravit na zimu, která přijde, co nevidět. Velmi invazivní změny je vhodné provádět v zimě, kdy je rostlina ve stavu vegetačního klidu (Zdroj: Denik.cz).

TIP: Při zkracování živého plotu si můžete vyznačit požadovanou výšku například vodorovně zavěšeným provázkem, který vás bude při práci navádět.

Použité a další zajímavé zdroje

BROSTÍKOVÁ, Amálie. Design elektrických nůžek na živý plot. Brno, 2009. Bakalářská práce. Vysoké učení technické v Brně, Fakulta strojního inženýrství. Vedoucí práce Doc. akad. soch. MIROSLAV ZVONEK, ArtD.

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDiv%C3%BD_plot

https://www.thespruce.com/best-shrubs-for-hedges-4151139


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 56 hlasů