Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších plotostřihů

Ukázka produktu ve srovnání plotostřihů

Živý plot je krásnou dekorativní součástí libovolné nemovitosti. Jeho přírodní vzhled však není spojen jen s občasným zaléváním a hnojením. Takový exteriérový skvost není bezúdržbový. Od vás jako od majitelů se očekává pravidelné zastřihávání.

K tomu můžete využít plotostřih neboli nůžky na živý plot. Ty mohou nabývat nejrůznějších podob podle toho, jakému vybranému modelu dáte přednost. Nejsou totiž nůžky jako nůžky, a proto se vám dostává celkem zajímavé a pestré volby.

S pomocí plotostřihu docílíte nejenom odpovídajícího tvaru živého plotu, ale také toho, že vám půjde práce pěkně od ruky. Spoléhat se totiž nemusíte pouze na ruční stříhání plotu, ale i na to automatické za pomoci odpovídajícího plotostřihu. Pokud chcete zjistit informace k tomu, jak vybrat plotostřih, přečtěte si náš článek.


Nejlepší plotostřihy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Typ pohonu Orientační cena Aktuální cena
Recenze Extol Premium 8895600 Extol Premium 8895600 akumulátorové 2 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Makita UH5570 Makita UH5570 elektrické 2 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze AL-KO HT 36 Li AL-KO HT 36 Li akumulátorové 2 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze HECHT 655 HECHT 655 elektrické 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fieldmann FZN 2001-E Fieldmann FZN 2001-E elektrické 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Black & Decker GT 5050 Black & Decker GT 5050 elektrické 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bosch AHS 50-20 LI 0600849F00 Bosch AHS 50-20 LI 0600849F00 akumulátorové 4 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze GARDENA EasyCut 42 GARDENA EasyCut 42 akumulátorové 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze HECHT 611 HECHT 611 elektrické 1 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze HECHT 610 HECHT 610 elektrické 1 300 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat plotostřih

Na trhu si samozřejmě můžete vybírat z řady nůžek na živý plot. Proto vás hned v úvodu seznámíme s tím, jaké modely máte možnost v dnešní době zakoupit. Od této nejcennější informace se přesuneme k popisu jednotlivých technických parametrů.

Je to například výkon, délka lišty, ale i rozestup nožů. Tohle všechno byste při nákupu nového plotostřihu měli řešit, protože teprve pak budete maximálně spokojeni. Důležitá je mimo jiné také hmotnost tohoto pracovního nástroje.

Nedílnou součástí plotostřihů jsou různé doplňky a příslušenství rozšiřující možnost užití nůžek na živý plot. Chybět nebudete ani informace o tom, kolik vlastně takový zahradní pomocník stojí. Pokud vás zajímá i výběr samotných živých plotů, můžete navštívit katalog na garlo.cz.

Typ nůžek

Na začátku všeho si ujasněte, čím vlastně budete chtít svůj živý plot stříhat. Za pojmem plotostřih se totiž skrývá řada nejrůznějších nástrojů, se kterými docílíte podobného výsledku. S některými to bude dříve, s jinými zase později. Vybírat si můžete minimálně ze čtyř výrobků.

 • Ruční nůžky na živý plot
 • Elektrický plotostřih
 • Akumulátorový plotostřih
 • Benzínový plotostřih

Ruční nůžky na živý plot

Tím nejzákladnějším modelem jsou klasické nůžky na živý plot. Ty zná pravděpodobně každý. Velké nůžky, které musíte ovládat manuálně a střihat s nimi svou vlastní silou. Z dostupných modelů jde rozhodně o to nejlevnější řešení. Vzhledem k tomu, že střiháte živý plot manuálně, jsou vhodné spíše na doladění a finální úpravy. Popřípadě na plochy do délky kolem pěti metrů živého plotu. Pak už byste se mohli s nůžkami poměrně dost nadřít.

Díky jejich jednoduchosti však můžete počítat s poměrně dlouhou životnosti. Myslete však na to, že ruční nůžky na živý plot jsou spojeny s trochu vyšší fyzickou námahou a práce s nimi nemusí být až zase tak rychlá.

Elektrický plotostřih

Jde pravděpodobně o nejpoužívanější model plotostřihu. Jak prozrazuje samotný název, hlavním zdrojem energie je elektřina. Takže, aby tyto nůžky na živý plot fungovaly tak jak mají, je zapotřebí mít v patřičné vzdálenosti elektrickou zásuvku. Tu si každopádně můžete přiblížit za pomoci prodlužovacího kabelu.

Ve prospěch elektrického plotostřihu hovoří hlavně automatický chod nůžek, tudíž odpadá jakékoliv ruční pracné stříhání. Elektrická varianta je navíc dostatečně lehká, takže utvářet s nimi můžete nejrůznější tvary. Počítat musíte s tím, že výkon těchto modelu je do určité míry omezen. To znamená, že elektrické plotostřihy se hodí hlavně na měkčí a tenčí dřeviny.

Akumulátorový plotostřih

Jestliže vás odrazuje tahat za sebou prodlužovací kabel, pořiďte si akumulátorové nůžky na živý plot. Jejich nedílnou součástí je akumulátor, který je vlastně zdrojem potřebné energie. Současné modely jsou mimo jiné navrženy tak, aby bylo dosaženo co nejnižší hmotnosti při aplikování většího akumulátoru.

I když tento typ plotostřihu nemá ten nejvyšší výkon, přináší vám hlavně značnou mobilitu. Dnešní akumulátory jsou schopny na jedno nabití vydržet klidně 20 – 70 minut nepřetržitého provozu. Pokud máte dlouhý živý plot, stačí jen zakoupit náhradní akumulátor a nic vás nebude omezovat. Mezi negativa je však nutné zařadit vyšší pořizovací náklady.

Benzínový plotostřih

Posledním dostupným typem plotostřihu je ten benzínový. Jeho součástí je spalovací motor. To se projevuje v trochu vyšší hmotnosti výrobku. Na druhou stranu oceníte jeho mobilitu srovnatelnou s akumulátorovým plotostřihem. Benzínové nůžky na živý plot jsou vhodné tam, kde potřebujete vyšší výkon na silnější dřeviny. Bez sebemenšího problému si pak poradíte s libovolně tlustými větvemi.

Mezi negativa benzínového plotostřihu patří kromě větší váhy i jeho vyšší pořizovací cena a nutnost častější údržby motoru oproti elektrické či akumulátorové verzi.

Výkon

Při výběru nového plotostřihu nepodceňujte výkon vámi zvoleného výrobku. Za ním se totiž skrývá síla nůžek na živý plot. Výkon je výrobci uváděn ve Wattech pod zkratkou „W“. Stěžejní hranicí pro výkon plotostřihu se vám stane hodnota 400 W.

 • Výkon do 400 W – Nůžky na plot vhodné především pro malé ploty.
 • Výkon nad 400 W – Plotostřihy, které si hravě poradí i se silnějšími dřevinami.

V závislosti na tom, jaký máte živý plot a jak tlusté jsou jednotlivé větve volte přiměřený výkon. Ten mimo jiné může překračovat hranici až 800 W.

Délka lišty

Plotostřih se skládá ze dvou základních částí. Tou první je motor s ovládáním. Tou druhou a také velice zásadní je lišta s noži, která provádí samotné zastřihování živého plotu. A právě délce této lišty musíte věnovat dostatečnou pozornost. Tento parametr rozhoduje o tom, jak snadno se vám bude zacházet s nůžkami na plot a jak velkou plochu s nimi můžete naráz stříhat.

 • Menší lišta od 12 do 40 centimetrů – Takové plotostřihy jsou vhodné spíše pro menší ploty. Jejich výhodou je určitě snazší manipulace. Na to má značný vliv i menší hmotnost produktu.
 • Větší lišta od 40 do 70 centimetrů – Tyto lišty jsou schopny zastřihnout větší plochu najednou. Počítat však musíte s horší manipulovatelností. Délka lišty nad 60 centimetrů je ideální spíše pro zkušené zahradníky.

Rozestup nožů

S lištou úzce souvisí také nože, které jsou její nedílnou součástí. V tomto případě vás bude zajímat hlavně rozestup jednotlivých nožů. Mezi noži je vytvářena mezerka. Do té se zasune větvička nebo živý plot a dojde k zastřižení. Z logiky věci vyplývá, že volit byste měli rozestupy odpovídající stříhaným dřevinám. Ještě lepší je, když je rozestup nožů větší než největší průměr větviček, protože pak se s přehledem vyhnete jakémukoliv zasekávání nůžek na živý plot.

Níže uvádíme hodnoty rozestupů vhodné pro ty či ony účely.

 • Rozestup nožů do 15 milimetrů – Ideální pro drobné keře.
 • Rozestup nožů od 16 do 20 milimetrů – Plotostřihy si poradí s průměrem až 2,5 centimetru.
 • Rozestup nožů nad 20 milimetrů – S takovými nůžkami budete schopni ostříhat větvičky s průměrem až 3,5 centimetru.

Hmotnost

Nezapomínejte ani na to, že s nůžkami na živý plot můžete provádět úpravy i několik desítek minut až hodin. Proto se zajímejte o celkovou hmotnost plotostřihu. Za optimální je považována váha do 3 kilogramů, se kterou byste neměli mít větší problémy, jak s dlouhodobějším držením, tak snazší manipulací. Výjimkou však nejsou nůžky na živý plot překračující hmotnost až 6 kilogramů.

Kdy stříhat živý plot?

V okamžiku, kdy si pořídíte plotostřih vyhovující vašim požadavkům, měli byste také vědět, kdy se vůbec pustit do střihání živého plotu. Tento proces je totiž vhodné provádět v určitém ročním období v závislosti na dané dřevině. Nejčastěji to bývá ihned po jaru, takže někdy na přelomu června a července. Druhé střihání před zimou pak můžete realizovat na konci srpna. To má svůj důvod. Dřeviny se stihnout připravit na zimu, která přijde, co nevidět.

V závislosti na typu živého plotu počítejte s odlišnou frekvencí střihání. Ta může být pouze jednou v roce, ale také třikrát za rok.

Příslušenství

Plotostřihy můžete zakoupit nejenom samostatně, ale i s řadou praktického příslušenství. Výjimkou nejsou ani některé přínosné funkční prvky z výroby. I ty vám přinesou náležitý komfort při stříhání živého plotu a nabídnou zase něco navíc. Inspiraci pro nákup plotostřihu s vhodnými doplňky hledejte v následujících bodech.

 • Otočná rukojeť – S pomocí tohoto prvku budete schopni plotostřih otoč o 180 stupňů.
 • Teleskopická rukojeť – Ideální pro vysoké živé ploty, kvůli kterým si nemusíte brát štafle, ale jednoduše prodloužíte rukojeť.
 • Držadlo – Vybírat si můžete z odlišných typů rukojetí. Nejlepší jsou ty měkčené odstraňující jakékoliv vibrace a spojené s pohodlným držením.
 • Bezpečnostní brzda – Speciální doplněk v případě potřeby okamžitého zastavení chodu plotostřihu.

Vedle tohoto příslušenství samozřejmě můžete zakoupit i velkou řadu dalších náhradních dílů, mezi které patří lišty, nože a jiné.

Cena

Podle toho, jaký si zvolíte typ plotostřihu, docílíte i odlišných pořizovacích nákladů. Konkrétní modely můžete vybírat mezi řadou výrobců, jakými jsou Bosch, Fieldman, Makira, Hecht, Gardena, Black & Decker, Einthell, Dolmar, Stihl, Hitachi a další.

Cena do 1 000 Kč

Při investici do 1 000 Kč budete mít velký výběr především z ručních nůžek na živý plot. Plotostřihy za tuto cenu jsou určeny spíše pro nenáročnou klientelu. To se promítá do výkonu pod 500 W a možnost zvolit jen elektrické provedení.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Zde už je z čeho vybírat. Sortiment do 2 000 Kč uspokojí hlavně hobby zahradníky. Na výběr budete mít mezi elektrickými, ale i několika akumulátorovými modely. Průměrná délka nožů je kolem 500 – 600 milimetrů. Všechny modely mají hmotnost do 3 kilogramů.

Cena od 2 000 Kč do 6 000 Kč

Kromě elektrických a akumulátorových plotostřihů si budete moci pořídit i ty benzínové s vyšším výkonem. Délka čepele až 700 milimetrů, velká rozteč nožů přes 34 milimetrů a praktické příslušenství k tomu. To jsou nůžky na živý plot, které uspokojí naprosto každého zákazníka.

Cena nad 6 000 Kč

Pokud se touto zahradní technikou živíte, rozhodně investujte do značkových a kvalitních modelů s cenou nad 6 000 Kč. Povětšinou jde o benzínové a robustnější stroje nabízející spoustu funkcí a odlišných variant stříhání. Ty nejdražší plotostřihy můžete zakoupit za cenu 30 000 Kč.