Recenze a porovnání Mora P 162 AS | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Mora P 162 AS

Doporučujeme Při nákupu v kategorii plynových sporáků

Datum doporučení: Září 2018

93,6 % Celkové hodnocení
  • Velká kapacita
  • Automatické zapalování
  • Program čištění
  • Chybí osvětlení vnitřku trouby
7 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Sporák Mora 162 AS byl v době psaní recenze (září 2018) nejlepší celoplynový sporák, který tento výrobce nabízí. Jednou z jeho předností je vysoký objem trouby, který činí 70 litrů. Průměrně se kapacita trouby pohybuje v hodnotách o cca 10 litrů menších. Spotřebič je také zařazen do velmi úsporné energetické třídy A+.

Z hlediska hmotnosti patří plynové sporáky obecně k lehčím variantám a nejinak je tomu i u tohoto modelu, který váží 37,1 kg. Ani ostatními rozměry nijak nevyčnívá a měl by bez problémů sedět ke klasickým kuchyňským linkám. Za jeden cyklus pečení využije cca 5,12 MJ energie, to je v přepočtu asi 1,45 kWh. V tomto ohledu nejsou mezi plynovými sporáky nijak zásadní rozdíly.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Umístění

Samostatný

Počet hořáků

4

Objem trouby (l)

70

Energetická třída

A+

Spotřeba energie na cyklus pečení (MJ)

5,12

Přepočet spotřeby (kWh)

1,45

Výška (cm)

85

Šířka (cm)

50

Hloubka (cm)

60

Hmotnost (kg)

37,1

Vybavení a funkce

Z námi vybraných plynových sporáků je tento jakožto TOP produkt v kategorii logicky také ten nejvybavenější. Díky 230V připojení k elektřině nabízí funkci automatického zapálení plamene. Nepotřebujete tedy žádné sirky, stačí, když stisknete a následně otočíte ovládacím knoflíkem. Tato funkce byla u plynových modelů spíše výjimkou, je to však také jediná funkce, ke které elektrické připojení využijete. Osvětlení vnitřku trouby nebo displej již u tohoto modelu nenajdete.

Samozřejmostí je bezpečnostní pojistka, která zajistí zastavení přívodu plynu v situacích, kdy dojde k nechtěnému zhasnutí plamene. Dalším bezpečnostním prvkem je dvojité sklo ve dvířkách trouby. Jeho vnější strana díky tomu nebude tak horká a vám nebude hrozit riziko popálení. Šikovnou vychytávkou je také poklop, kterým můžete přikrýt hořáky v případě, že zrovna plotýnky nevyužíváte. Rázem vám vznikne další odkládací prostor, který obzvlášť v menších kuchyních přijde jistě vhod. K čištění trouby můžete využít funkci AquaClean, která uvolní nečistoty pomocí páry.

Parametr Tento produkt
Rozmezí teplot trouby (°C)

150 - 300

Automatické zapalování

Ano

Pojistka plamene

Ano

Osvětlení trouby

Ne

Displej

Ne

Časovač

Ne

Napájení (V)

230

Poklop na hořáky

Ano

Dvířka trouby

Dvojité sklo

Úložný prostor

Ano

Příslušenství

1 rošt, 1 hluboký pekáč

Systém čištění

AquaClean

Názory uživatelů a expertů

Uživatelé jsou se sporákem Mora obecně spokojení. Jako plus tohoto modelu zmiňují například automatické zapalování hořáků. Vzhledem k elektrickému připojení by ale ocenili například také vnitřní osvětlení trouby. Zmiňují také, že ve srovnání s elektrickými sporáky je regulace teploty u tohoto modelu nepřesná. Některým vyhovuje i cena produktu, jiní by za danou částku ocenili lepší vybavení, například teleskopické rošty.

Klady a zápory

Na trhu s plynovými sporáky vyniká model Mora především výbavou, mezi jeho výhody patří například automatické zapalování hořáků nebo funkce AquaClean. V ostatních ohledech je tento model vcelku standardní, při našem hodnocení jsme nenašli žádná velká negativa. Podle názoru uživatelů by ale mohl mít také vnitřní osvětlení trouby.

Závěr

Tento sporák od značky Mora je dle našeho názoru ten nejlepší celoplynový sporák, který v současnosti (září 2018) na trhu naleznete. Je dobré si však uvědomit, že plynové trouby přeci jen pomalu vycházejí z módy, a tak není již tolik z čeho vybírat. Domácnostem bez přívodu elektřiny však jistě stále přijde vhod.

Tento model je vybavený všemi bezpečnostními prvky, stejně jako automatickým zapalováním nebo příklopným krytem, ze kterého může při vypnutých plotýnkách vzniknout další pracovní plocha. Spolu se spotřebičem navíc dostanete 1 rošt a 1 hluboký plech, který jistě s troubou o takto velké kapacitě dobře využijete.

Ačkoliv nejde o vyloženě drahý produkt, přece jen se na trhu najdou i levnější varianty. Pokud hledáte sporák třeba na chatu a chcete pár tisíc ušetřit, podívejte se také na recenzi modelu Snaige SPS1501.

7 000 Kč Orientační cena
Autor: Eliška Srncová | Datum: | Produkt: Mora P 162 AS | Hodnocení: 93,6 %
Eliška Srncová v naší redakci srovnává a hodnotí produkty řadu let, velké domácí spotřebiče jsou její hlavní doménou. Při tvorbě srovnání se nebojí sáhnout po odborných materiálech, českých i cizojazyčných. Nemusíte se ale bát technického žargonu, články píše srozumitelným jazykem, aby byly pochopitelné pro kohokoliv. Výběrem plynového sporáku vás tak provede krok po kroku, dozvíte se nejen, jak porozumět energetickému štítku, ale také jak vařit na plynu bezpečně. Pokud vybavujete kuchyň, inspirovat se můžete také jejím výběrem indukčních sporáků nebo různých typů varných desek.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Mora P 162 AS

Mora P 162 AS

7 000 Kč Orientační cena