Jak vybrat plynovou varnou desku
Při navrhování či přestavbě kuchyně se pravděpodobně nejdřív pozastavíte nad otázkou, kam varnou desku umístit. Radami na co při tom myslet náš článek zahájíme. Následovat bude odhad počtu plotýnek, které při vaření upotřebíte, a ohlídání jejich dostatečného výkonu. Jak se níže dočtete, tento parametr rozhodně doporučujeme nepodceňovat.
Pokud vám záleží na vzhledu a na tom, jak nová deska zapadne do vašeho interiéru, nejspíš se začtete také do kapitoly o designu a materiálech. Zde je nutné počítat s tím, že některé materiály mají oproti jiným také lepší či horší možnosti údržby. O tom jsme se blíže rozepsali v kapitole Čištění.
Protože pro někoho mohou být důležité i doplňkové funkce, také jim věnujeme v našem článku samostatnou kapitolu. Závěr, jak je u nás zvykem, patří cenovému okénku a přibližným nákladům, které při nákupu varné desky můžete očekávat.
Jak vybrat plynovou varnou desku stručně:
- Chcete varnou desku nebo sporák? S varnou deskou máte víc možností výběru, sporák vás vyjde levněji.
- Kolik hořáků potřebujete? Rozhodujte se dle vašeho nadšení pro vaření i podle členů domácnosti.
- Má deska dostatečný výkon? Výrazné nedostatky by se mohly negativně projevit v délce vaření.
- Jaký materiál upřednostníte? Řídit se můžete jak zamýšleným vzhledem, tak snadností údržby.
- Jaké funkce od desky vyžadujete? Standardem je dnes bezpečnostní pojistka a integrované zapalování.
- Kolik jste ochotni do tohoto spotřebiče zainvestovat? Cena samozřejmě poroste s počtem hořáků a s luxusnějšími funkcemi.
Umístění
Pokud se rozhodnete pořídit si plynovou varnou desku, je potřeba na to myslet od samého začátku, kdy kuchyň stavíte. Rozmyslete si, kam ji umístíte, abyste na to místo mohli zavést přívod plynu a elektřiny. Každopádně instalace tohoto typu spotřebiče je poměrně složitá, a tak doporučujeme si k ní zavolat řemeslníka, který ji zvládne mnohem rychleji. Navíc budete mít jistotu, že je vše zapojené tak, jak má, a bude bezpečné desku používat.
I v případě, že si desku připojujete sami, je nutné poté přivolat odborníka (revizního technika), který celou soustavu zkontroluje a udělí vám revizi. V opačném případě hrozí problémy například s pojišťovnou v případě nehody, ale i s výrobcem při uplatňování reklamací.
Pokud kupujete varnou desku takto samostatně, jde vždy o vestavný spotřebič, který hezky zapadne do vaší kuchyňské linky. Jen pro vaši informaci ale uvedeme, že existuje i tzv. polyvalentní typ varných desek. Desku tohoto druhu je možné kombinovat s pečicí troubou. Obvykle se pořizují od stejného výrobce, jsou umístěny nad sebou a k jejich ovládání slouží jeden společný panel.
Proč elektřinu k plynovému spotřebiči?
Proč máme u plynových varných desek uvedený parametr Napětí? Je to proto, že i plynové vařiče mají přípojku k elektřině. Jediné, které to nemají, jsou ty úplně základní. Pokud ale chceme, aby se sporák alespoň automaticky zapaloval a měl třeba i další funkce, jako je časomíra apod., bez elektřiny se neobejdeme.
Velikost a výkon
Zásadní otázkou u varné desky je počet plotýnek. Je vás v domácnosti málo a vaříte spíše příležitostně? Pravděpodobně si vystačíte se dvěma nebo dokonce jednou plotýnkou. Pokud naopak víte, že budete vyvařovat ve velkém, nebojte se sáhnout i po větších, čtyř- až pětiplotýnkových verzích. Výjimečně najdeme i variantu s šesti hořáky, ta je již ale určena spíš profesionálům a podle toho také stojí.
Obvyklá šířka jakékoli varné desky je 60 cm. Plynové desky nejsou výjimkou. Avšak i v souvislosti s předchozím odstavcem je samozřejmé, že se může tato hodnota různit. Zatímco jednoplotýnková deska může mít do šířky 30 cm, šestiplotýnková dosáhne v tomtéž rozměru klidně až na jeden metr. V hloubce už se s takovou variabilitou nesetkáme, všechny desky se pohybují kolem 50 cm, aby vyhovovaly kuchyňským standardům.

Mimo počet hořáků doporučujeme kontrolovat také jejich výkon. Od něj se totiž odvíjí rychlost vaření, které by méně výkonné desce mohlo trvat déle. Výkon nejmenších varných zón začíná na 1 000 W, u středních zón se dočkáte zhruba 1 700 – 2 000 W. Největší hořáky a WOK hořáky dosahují výkonu až 4 000 W.
Design a materiál
Na rozdíl od ostatních varných desek máme s těmi plynovými velkou možnost variability co se barev a materiálu týče. Na výběr je z tradičních bílých modelů nebo elegantních černých či stříbrných. V materiálu se setkáme se smaltovaným plechem, sklem, sklokeramikou nebo nerezem.
Vůbec první plynové varné desky byly vyráběny ze smaltovaného plechu. Tato metoda se stále používá a modely takto vyrobené patří k těm nejlevnějším. Pokud vám ale záleží na tom, jak bude spotřebič vypadat, a nevadí vám si trochu připlatit, nabízejí se zbylé jmenované varianty. Obzvláště sklokeramika a nerez dokážou vypadat velmi elegantně.
Mřížky bývají obvykle litinové. Je to výhodný materiál z hlediska odolnosti i čištění. Zde je důležité, aby na desce pevně seděly a byly stabilní, což bývá například u smaltových mřížek často problém. Po vzhledové stránce připadá do úvahy ještě jeden parametr, a to je rám neboli lehce zvýšený vnější okraj. Pokud se vám na desku něco vylije, rám zafunguje jako mechanická překážka, díky které se to nerozlije dál po lince a po podlaze. Na někoho na druhou stranu může působit rušivě a zvolí spíše model bez něj.
Ovládání
U plynových desek se zpravidla nesetkáme s dotykovým či tlačítkovým ovládáním, vše je potřeba kontrolovat mechanickými knoflíky. Stačí jimi otočit a následně škrtnout sirkou nad zapínající se plotýnkou. Případně, pokud je váš model vybaven integrovaným zapalováním v knoflíku, bude potřeba jej před otočením ještě stisknout, avšak deska již „škrtne“ za vás.
Typ plynu
V základním nastavení jsou téměř všechny plynové varné desky připraveny pro použití se zemním plynem. U většiny z nich však dostanete v balení také speciální trysky na propan butan. Stačí je tedy vyměnit a rázem můžete váš vařič používat také napojený na plynovou bombu.
Toto řešení jistě uvítají majitelé chat, kam může být problematické plyn zavést. Zároveň se tím zbaví závislosti na dodavateli, a pokud budou vařit jen občas, tak dokonce ušetří. Nebudou totiž muset dodavateli platit skladování, distribuci a další služby. Na druhou stranu však musí lahve sami nakupovat a vyměňovat. Nutné je také pohlídat, aby šla bomba zabudovat do vaší kuchyňské linky, ne všechny to totiž umožňují.
Pokud však přípojku máte a vaříte denně, levněji vás vyjde zemní plyn (ačkoliv jeho cena se u jednotlivých dodavatelů samozřejmě liší). Zároveň vám odpadnou starosti s měněním lahví a sledováním, kolik plynu vám ještě zbývá.
|
Výhody |
Nevýhody |
Zemní plyn |
+ Ekonomičtější při velké spotřebě + Žádné měnění lahví |
– Závislost na přípojce a na dodavateli |
Propan butan |
+ Může být všude + Ekonomičtější při malé spotřebě |
– Nutnost řešit nákup a instalaci – Lahve mohou být těžké |
Vybavení a funkce
V této kapitole rozebereme několik dalších parametrů, které se na první pohled tváří jako méně podstatné, pro někoho však mohou být naopak klíčové. Týkají se jak bezpečnosti, tak i uživatelského komfortu. Důležité je, aby každý vzal v úvahu své individuální požadavky a řídil se podle nich.
Bezpečnost
Obavy ohledně bezpečí mnohé zákazníky od koupě plynové varné desky zrazují. A to je škoda. Většina výrobců moderních desek totiž na bezpečí myslí a jejich produkty jsou vybavené pojistkami.
- Plynová pojistka – Má ji každý sporák, který dnes koupíte. Nemusíte se tedy bát nechtěného úniku plynu. Pokud plamen zhasne, a to ať z důvodku nedostatku plynu či uhašení, přívod se automaticky zastaví.
- Dětská pojistka – Uzamkne veškeré ovládání, aby dítě nemohlo otáčet knoflíky. Tou disponují některé modernější modely.
- Ukazatel zbytkového tepla – Chrání před popálením po dovaření. Hořáky totiž zůstávají ještě nějakou dobu horké, na což se snadno zapomíná.
Samozřejmě, že ani pojistky nejsou všemocné. Opatrnost je potřeba například z toho pohledu, že manipulujete s otevřeným ohněm a je zde tudíž jisté riziko popálení během vaření.
Vychytávky
Název této podkapitoly může být lehce zavádějící, protože obecně platí, že nabídka funkcí nebo jiných doplňků u plynových desek nebývá tak široká. Není to tedy faktor, který by měl být při výběru vyloženě rozhodující, ačkoli může potěšit. Jedná se například o tyto funkce:
- Turbo/WOK hořák – Setkáme se s ním u desek s více plotýnkami. Výkon tohoto hořáku bude v porovnání s ostatními silnější, a bude se tak hodit pro prudké smažení v rozměrnějších nádobách.
- Poklop – Pokud vaříte často a v prostorné kuchyni, nejspíš jej ani nevyužijete. Pokud však šetříte s místem, můžete zakoupit desku s poklopem, který v případě, že se k vaření nechystáte, přiklopíte, čímž získáte prostor na další činnosti.
- Displej – Je k dispozici u některých dražších modelů. Nenahrazuje však knoflíky, neboť neslouží k ovládání. Většinou zobrazuje jen výkonnostní stupeň, na který příslušný hořák hřeje.
Budoucnost plynových vařičů
Výhody plynových hořáků – rychlost a snadnou regulaci, a eleganci sklokeramiky kombinují speciální desky. Jejich výjimečností je umístění hořáků, které nenajdete na skle, ale pod ním. Deska je tedy zcela hladká a elegantní. Tyto modely mají velkou výhodu v bezpečnosti – nechytne vám od nich utěrka a nižší je i riziko popálení (Zdroj: Which).
Čištění
Údržba bývá u tohoto typu varných desek vždy trochu problém. Zbytky jídla zapadávají do těžce dosažitelných mezer kolem hořáků, kam se lze s hadříkem jen těžce dostat. V dnešní době je však většina mřížek sundatelných, což vám přístup ke spodní ploše výrazně usnadní. Navíc samotné mřížky bývají vyráběny z litiny, což je materiál, který lze vyčistit dobře.
Údržba se odvíjí od materiálu desky, ty se liší jak odolností vůči poškrabání, tak i vůči dotyku, který na některých površích zanechá nevzhledné šmouhy. Majitelům varných desek, které se nevyznačují odolností, rozhodně doporučujeme opatrnost a čištění jen měkkými hadříky. Někteří výrobci také posílají na trh vlastní neabrazivní čisticí prostředky.
- Nerezové kusy jsou k čištění spíš za trest, neboť udržet je nepoškrabané je mnohdy nadlidský výkon. Další nevýhodou je fakt, že každý dotyk zanechá na povrchu otisk prstů a šmouhy mohou způsobit i nevhodné čisticí prostředky.
- Sklokeramika také není příliš odolná. Pozor si musíte dát zejména na poškrabání. Mezi černými a bílými deskami jsou v tomto ohledu rozdíly. Na černých je víc vidět dotyk či trocha prachu, světlá sklokeramika má zase tendenci v oblasti kolem hořáků pozvolna žloutnout.
- Majitelé smaltových desek mají v kategorii údržby vyhráli. Smalt je odolný vůči poškrábání, a ohledně čisticích prostředků si také nemusíte příliš lámat hlavu. A dotyk prstem otisk nezanechá.
Materiál |
Odolnost vůči poškábání |
Odolnost vůči chemickým prostředkům |
Dotyk zanechává skvrny |
Smalt |
Ano |
Ano |
Ne |
Nerez |
Ne |
Ano, nevhodný prostředek však může povrch ušmudlat |
Ano |
Sklokeramika |
Ne |
Ano |
Ano, zejména na tmavých deskách |
Cena
Velmi zásadním kritériem výběru plynové varné desky je pochopitelně také její cena. Ta se může držet v řádu několika tisíc, ale také se může vyšplhat i nad deset tisíc. Pojďme si tedy stručně nastínit, kolik se do varné desky vyplatí investovat a co můžete od jednotlivých cenových kategorií očekávat.
Do 5 000 Kč
V první cenové kategorii se nachází ty menší, dvouplotýnkové varné desky, případně méně kvalitní čtyřplotýnkové. Jakmile má deska více než 4 hořáky, obvykle si za ni budete muset zaplatit již více. Najdeme zde spotřebiče z nerezu, smaltované oceli, i pár modelů ze žádané sklokeramiky. Téměř žádný z modelů nenabízí více funkcí než základní bezpečnostní pojistky a integrované zapalování.
Od 5 000 Kč do 10 000 Kč
Do deseti tisíc si můžete pořídit již velmi kvalitní varnou desku, a to i se čtyřmi a více hořáky. Nachází se zde již výrobky s tzv. WOK hořáky, které hoří o velké síle a umožňují prudké smažení masa či zeleniny. Převažujícím materiálem je kombinace sklokeramiky a litiny. Bezpečnostní pojistky a integrované zapalování jsou již samozřejmostí. Pro ty nejpokročilejší modely však budete muset sáhnout ještě o kategorii výš.
Nad 10 000 Kč
Nejvyšší cenová kategorie odpovídá nejvyšší kvalitě. Až zde se ukáže, že i varné desky na plyn mohou mít plno vychytávek. Ať už jde o digitální displej nebo ukazatel zbytkového tepla. Často se také setkáme s technologiemi, které umožňují postupné nastavování síly plynu. Konstrukce jsou navíc vyrobeny z kvalitních materiálů, takže se nemusíte obávat o životnost těchto výrobků.
Dobrý den,
sháním plynovou varnou dvouploténkovou desku, která by šla napojit na dvoukilovou plynovou bombu. Pokud je v balení ventil na PB, je kompatibilní s těmito dvoukilovkami? A pokud ne, jak technicky připojení vyřešit? Děkuji.