Jak vybrat PC hru
Hraní her je dnes poměrně běžnou variantu trávení volného času, a to i s přáteli. Jakou hru si ale vybrat a na čem ji hrát? Na řádcích níže se společně podíváme nejen na žánry her, ale také na herní platformy, nejoblíbenější a zajímavé tituly s nimi spojené poplatky.
Jelikož hry pokrývají všechna myslitelná témata a nevyhýbají se ani zobrazování násilného obsahu či sexuální tematiky, zcela jistě je dobré zmínit i doporučený věk hráče. Dále se zaměříme na možnosti hraní ve více hráčích. Zkušenější čtenáři si jistě pamatují, co znamenala klasická „LAN párty“. S šířením internetu se hra ve více hráčích kompletně přesunula do online světa.
Poslední dva body věnujeme otázce finančních nákladů za zábavu. V prvé řadě si představíme, jakým způsobem tvůrci od hráčů vybírají poplatek za pořízení či hraní her. Na závěr chybět samozřejmě nesmí ani rozdělení do jednotlivých cenových pásem a popis toho, co od daných produktů očekávat.
Žánry
Základem správného výběru počítačové hry je volba žánru. V současné době jich je dohromady několik desítek, všechny však spadají alespoň částečně do dvanácti základních kategorií.
Žánr |
Žánr |
akční hry |
logické hry |
adventury |
sportovní hry |
bojové hry |
strategie |
střílečky |
hra na hrdiny (RPG) |
letecké hry |
simulátory |
plošinovky |
masivně multiplayerové hry |
Každý žánr si rozebereme a zmíníme základní charakteristiky, které jej odlišují od ostatních. Hned ze začátku je ale nutno dodat, že většina her se řadí do více žánrů zároveň. Pro dobrý přehled ve světě počítačových her vám poslouží různé české i zahraniční weby s žebříčky, recenzemi, hodnocením a databázemi, které vám nabídnou ucelené informace o různých titulech. Tato data pak můžete zužitkovat při výběru vhodné hry právě pro vás (Zdroj: Metacritic).
Akční hry
Hraní z pohledu první osoby, zbraň v ruce a hordy nabíhajících nepřátel. Přesně tohle si asi každý představí pod pojmem akční hry. Takto bychom je však nedefinovali. Akční hry se totiž nezakládají výhradně na střílení do davů démonů ani na stínání hlav orkům. Tomuto žánru by měla primárně vévodit akce jako taková.
Doom Eternal
Red Dead Redemption
Podle této definice lze do žánru akčních her zařadit celou řadu titulů, ať už se jedná o veleúspěšná RPG, jako je Zaklínač. Spadá do ní ale i prořezávání se hordami démonů podrobujících si svět v Doomu nebo zkoumání prostoru a postupu v naprosto nenásilné hře Portal. Mezi akční hry spadají také závodní tituly či klasické plošinovky typu Super Mario. Podstatou je totiž akce a pohyb.
Oblíbené tituly: Halo, Half-Life, BioShock, Battlefield, ale třeba také Portal.
Adventury
Anglické slovíčko adventure znamená dobrodružství nebo výprava a právě to můžete od stejnojmenného žánru očekávat. Váš hrdina je postaven před detektivní případ nebo tajemství a vaším úkolem je mu pomoci dosáhnout uspokojivého řešení.
Minecraft
Klasické adventury sestávají z několika obrazovek naplněných grafickým nebo textovým obsahem. Vaším úkolem je lokaci vždy důkladně prozkoumat a získat předměty, jež je možné využít někde jinde, případně odpovídajícím způsobem zkombinovat. Pro řešení hádanek se vyplatí využít logické myšlení. Za zmínku stojí například česká série Polda.
Znáte legendární Laru Croft? Potom vězte, že její příběhy spadají do kategorie akčních adventur. V nich jsou logické hádanky okořeněny akcí. Tu obvykle tvoří přestřelky nebo jiné konflikty s nepřáteli. Můžete však čelit i zdánlivě neporazitelnému zlu, což je typické hlavně pro survival horory. V těch nejde ani tak o vítězství jako o přežití.
Oblíbené tituly: N.O.V.A., Polda, Minecraft.
Bojové hry
Jak už napovídá samotný název žánru, gro těchto her spočívá v boji jako takovém. Zpravidla se jedná o nějakou variantu pěstních soubojů v kombinaci se zbraněmi. Kombinacemi úderů a úskoků máte za úkol překonat svého soupeře. Vůbec nejslavnějším zástupcem z řad bojových her je titul Mortal Kombat. Základním předpokladem pro to, abyste si hru pořádně užili, je hraní s přáteli.
Mortal Kombat
Oblíbené tituly: Mortal Kombat, Tekken, Street Fighter.
Střílečky
Mezi první masivněji hrané hry patřily střílečky. Princip spočívá v pohybu po herním světě a střílení do řad nepřátel. Rozlišit můžeme střílečky z pohledu první či třetí osoby. V prvním případě vidíte pouze zbraň a dění před sebou, v tom druhém celou herní postavu.
Counter-Strike: Global Offensive
Mezi střílečky se řadí i týmové hry s rozličnými úkoly vedoucími k výhře. Může se jednat o osvobození rukojmí, položení bomby, boje o vlajku či prostý deathmatch (cílem je získat více bodů za zabití než protihráči).
Střílečky z pohledu první osoby
Když vyšel v roce 1993 původní Doom, způsobil mezi hráči poprask. Jednalo se o první úspěšnou střílečku z pohledu první osoby ve 3D. Dodnes je tento titul považován za jakýsi etalon, původce většiny dnešních stříleček.
Většina stříleček tohoto žánru má velmi rychlý děj, prudké akce a v každém momentu jde o holé přežití. Pokud vás láká strhující zážitek, ať už se sci-fi, či historickou tematikou a rádi si ve virtuálním světě zastřílíte, je tento typ her dobrým kandidátem k vyzkoušení.
Oblíbené tituly: Doom Eternals, Far Cry, Metro Exodus, Deus Ex, CS:GO, Battlefield, Call of Duty, Fallout, Quake a mnoho dalších.
Střílečky z pohledu třetí osoby
Typicky jsou tyto hry trochu méně akční a více nabité rozsáhlým příběhem s možností rozvoje postavy. Střílečky z pohledu třetí osoby jsou často také příslušníky žánru RPG. Lépe se vžijete do své role, primárním cílem není zabíjení nepřátel, ale plnění úkolů.
Oblíbené tituly: Red Dead Redemption, Hitman, STAR WARS: Jedi Knight: Jedi Academy.
Letecké hry
Láká vás možnost posadit se do kabiny za knipl a brázdit oblohu mezi dvěma křídly? Ať už toužíte po zjednodušené hře s cílem sestřelit co nejvíce nepřátelských letadel, chcete shazovat bomby na cizí základny, nebo jste nadšenci, kteří upřednostní krásy leteckých simulátorů, tento žánr má mnoho co nabídnout.
War Thunder
Microsoft Flight Simulator
Kromě klasických her s misemi jsou k dispozici tituly s bitevními arénami, které jsou zcela zdarma. Letecké hry se také nelimitují pouze na aeroplány, bez větších obtíží narazíte také na tematiku vesmírného putování. Celý prožitek se posune o kus dál, pokud si ke hře pořídíte také vhodný herní ovladač (například joystick).
Oblíbené tituly: Microsoft Flight Simulator, IL-2 Sturmovik, War Thunder, Everspace, EVE Online.
Plošinovky
Kdo by neznal postavu italského instalatéra s červenou čepicí a hustým knírem. Ten si poskakuje 2D prostorem, skáče na houby či jiné nebezpečné chodící tvory. Ano, hovoříme o žánru plošinovek. Základním principem je skákání po plošinách (z toho také slangově „skákačky“), běh směrem k cíli, sbírání bodů po trase a vyhýbání se nepřátelům.
Plošinovky jsou většinou vhodné i pro malé děti, neobsahují násilí, i přesto však přináší poměrně akční prožitek. Již delší dobu je dostupná také celá řada titulů ve 3D prostoru.
Oblíbené tituly: Super Mario, Rayman, Santa Claus in Trouble.
Logické hry
Svou popularitu mají také hry, kde je hlavním cílem rozřešení nějaké hádanky, hlavolamu nebo jiné překážky. Převážně se jedná o hry s velmi jednoduchým prostředím, často si tvůrci vystačí s 2D prostorem. Za jeden z hlavních titulů 2D logických her můžeme zmínit legendární Tetris, kde má hráč za úkol skládat do sebe geometrické tvary složené vždy ze čtyř malých kostiček.
Portal
Samozřejmě ale nechybí ani propracovanější hry s vlastním světem. Známým titulem je Portal, což je logická hra z pohledu první osoby, kde se hráč musí přesunout na konec úrovně pomocí propojených portálů a přitom se vyhýbat různým nástrahám.
Zajímavost: Tetris je někdy mylně považován za první videohru v historii. Tou byl ve skutečnosti titul Pong vytvořený v roce 1958.
Sportovní hry
Tuto kategorii nemusíme asi dlouze představovat. Jednoduše si vyberete preferovaný sport a jste v kůži svých oblíbených sportovců. Největší věhlas si získaly tituly zabývající se fotbalem, hokejem, basketbalem, případně americkým fotbalem. Někdy se objevují i pokusy z atletického či cyklistického prostředí. Jejich kvalita ovšem nebývá výrazná.
Již výše jsme zmínili závodní simulátory tvořící jakousi hybridní kategorii mezi dvěma samostatnými žánry. Mezi sportovní hry řadíme ale také hry závodní, pokud je jejich primárním principem závodění.
Závodní hry
Jak napovídá název žánru, jedná se o tituly zaměřené na poměřování sil na okruhu, ale také v městských ulicích či lese. Za záruku úspěchu lze považovat průjezd cílovou páskou v čase kratším, než v jakém jej zvládnou protihráči, ať už ti skuteční, nebo naprogramovaní.
Forza Horizon
Velké oblíbenosti se v minulosti těšily také hry FlatOut a Mashed zaměřené na demoliční derby, nárazy a všeobecnou demolici okolního prostoru za volantem auta.
Oblíbené tituly: Gran Turismo, Forza, Need for Speed, FlatOut nebo třeba Dirt.
Týmové a individuální sporty
Pokud jste zarputilými milovníky sportu, nevěšte hlavu. Virtuální svět nabízí celou paletu her, které vás mohou zaujmout. Zahrát si můžete například fotbal, hokej či basketbal, ale také řadu jiných sportů.
NHL
FIFA
Zpravidla se jedná o hraní za celý tým, kdy příslušným tlačítkem ovladače přepínáte mezi hráči a vedete svůj tým k vítězství. Sportovní týmovky jsou zajímavým řešením pro hraní s přáteli.
Oblíbené tituly: FIFA, Pro Evolution Soccer (PES), NHL, NBA, Tennis World Tour.
Strategie
Jedním z nejvýznamnějších žánrů jsou strategie. Jak již jejich název napovídá, obvykle se dostáváte do role generála, velitele jednotky či guvernéra. Cílem může být porážka nepřátelského národa, rozvoj vlastní společnosti, nebo také jen prosté prožívání příběhu. Strategie dělíme na takzvané RTS (strategie v reálném čase) a na tahovky.
Frostpunk
Strategie v reálném čase
Začala hořet sýpka! Hurikán potopil loď, ve městě začíná rabování a do toho všeho vás otravují domorodci na západě. Španělé z východu se chopí situace a přestanou s vámi obchodovat, vyhlásí vám válku. To je typický příklad toho, jak probíhají strategie v reálném čase. Oproti tahovkám se jedná o akční tituly, které vás drží neustále ve střehu s patřičnou dávkou adrenalinu.
Hráč musí být stále v postřehu, na nikoho se nečeká. Možnost k promýšlení akcí je limitována aktivitou protihráčů. Strategie v reálném čase nemusí mít nutně válečnou tematiku, do tohoto žánru spadají také budovatelské tituly určené jak pro dospělé, tak také pro děti.
Oblíbené tituly: Warcraft III, Command & Conquer, Age of Empires, Stronghold, Starcraft, Anno, Rise of Nations, Zoo Tycoon, Railway Tycoon, Cities: Skylines.
Tahové strategie
Tahové strategie sází spíše na promyšlenost akcí, které však mají dalekosáhlé následky. Během svého tahu se pohybujete po mapě, vyřešíte ekonomickou situaci ve městě, nebo udáte jednotkám směr pohybu a tah ukončíte. Poté čekáte na tah protivníka. Na první pohled je jasné, že oproti RTS vás bude špatně promyšlený tah daleko více mrzet, protože se hůře napravuje.
Oblíbené tituly: Heroes, Sid Meier’s Civilization, XCOM, Hearthston, Total War.
Hra na hrdiny (RPG)
Jako malé děti jsme si hráli na vojáčky, snili o tom, že budeme umět kouzlit, nebo se staneme opěvovanými válečníky. Ať už směřovaly vaše představy do historie, sci-fi, nebo světa fantasy, žánr RGP vám pomůže je prožít. Typická je hra z pohledu třetí osoby, stejně jako otevřený svět. Hrou vás provází hlavní dějová linka a větší množství hlavních, ale i vedlejších úkolů, za které náleží příslušná odměna.
Zaklínač
Hlavní postava se vyvíjí stejně jako příběh. Hry na hrdiny jsou specifické svým propojením hráče s postavou. Naplňuje vás soucit, zloba, strach i smutek za vašeho hrdinu, stejně jako by tomu bylo ve skutečnosti. Běžnou praxí dnešních akčních RPG je princip překvapení. Sebemenší rozhodnutí totiž může ovlivnit hru v budoucnu a udat ji zcela nový směr.
Oblíbené tituly: Zaklínač, Elder Scrols, Baldur’s gate, Diablo, Star Wars, Fallout, World of Warcraft, Dark Souls, Gothic.
Simulátory
Už jste někdy přemýšleli nad tím, jaký je život fotbalového trenéra nebo řidiče autobusu? Představovali jste si sebe sama v roli architektů obrovských měst a staveb? Přesně pro vás jsou potom stvořeny simulátory. Ty se snaží co nejvěrněji představit nějakou oblast lidské činnosti nebo práce.
Farm Simulator
EuroTruck Simulator
Do oblasti simulátorů spadají i takzvané budovatelské strategie tvořící hranici mezi žánrem strategií a simulátorů. V nich se stanete novým starostou města či guvernérem celé kolonie a věnujete se jejich výstavbě. Rozhodujete o tom, kde bude jaká čtvrť, jak vysoké budou daně a čím budou lidé topit. Příkladem za všechny je například série SimCity.
V podobně hojné míře se objevují i simulátory vozidel. Umožní vám sednout za volant či knipl jakéhokoliv myslitelného dopravního prostředku. Nechybí ani takové libůstky, jako je řízení bagru či stíhačky. Spadají sem též simulátory závodní či vojenské. Můžete se posadit do kokpitu Formule 1, stejně jako vybojovat Bitvu o Británii.
Oblíbené tituly: Euro Truck Simulator 2, The Sims, Microsoft Flight Simulator, Kerbal Space Program a další.
Masivně multiplayerové hry
World of Warcraft. Tento název řekne něco málo asi každému, kdo někdy kolem počítačových her alespoň prošel. V zásadě se jedná výhradně o hry více hráčů, jež se pohybují v jednom světě, který svými činy ovlivňují. Tematicky jde v tomto případě o RPG hru, protože hráči plní různé úkoly a neustále vylepšují své postavy.
World of Warcraft
Vysoké oblibě se těší například League of Legends či Dota, které řadíme mezi bitevní arény. Na uzavřené mapě proti sobě stojí týmy po pěti hráčích, každý z hráčů ovládá před zápasem vybranou unikátní postavu a plní svou roli v týmu. Cílem je probojovat se k nepřátelské základně. Výše uvedené hry mají stovky milionů příznivců.
Poměrně nedávno se zrodil nový fenomén v podobě žánru Battle Royale. Jedná se o multiplayerovou hru, v níž hraje každý za sebe (případně v malých týmech) proti všem ostatním hráčům, kterých může být na mapě v některých hrách až 100. Každý z nich má pouze jediný život a bojuje na neustále se zmenšující mapě. Vše ještě komplikují náhodně se objevující zbraně. Cílem je zůstat jako poslední živý.
Oblíbené tituly: World of Warcraft, League of Legends, Fortnite, PUBG, Valorant, CS:GO nebo například Dota.
V současné době rozlišujeme tři klíčové herní platformy, jež si vydobyly významnou pozici na trhu a jednu variantu streamu. Každá z možností nabízí trochu jiný zážitek. Hry je možné provozovat na počítači, herní konzoli, mobilním zařízení či prostřednictvím cloudu.
Typ |
Výhody |
Nevýhody |
Orientační cena |
Herní počítač |
+ univerzální pro práci i hraní
+ vyšší výkon a možnost rozšíření |
– vyšší pořizovací cena
– hratelnost her se orientuje podle výkonu počítače |
Základní výkon přes 15 000 Kč
Střední výkon přes 25 000 Kč
Vysoký výkon přes 50 000 Kč |
Herní konzole |
+ všechny dostupné herní tituly fungují na plné rozlišení
+ nižší pořizovací náklady |
– s novou generací konzolí ztrácí podporu nových her
– slouží výhradně pro hraní her |
Cena od 8 000 Kč |
Mobilní zařízení |
+ hraní na mobilu/tabletu na cestách
+ není potřeba kupovat další zařízení |
– velmi omezená nabídka her
– celkový herní prožitek není zdaleka optimální |
Chytré telefony nad 10 000 Kč (levnější jsou hodně limitovány) |
NVIDIA Shield GeForce Now |
+ nejlevnější možné řešení
+ maximální detaily a ray tracing za minimum financí |
– bez stabilního a rychlého kabelového internetu nepříjemná prodleva
– podporuje spíše novější tituly |
Cena Shieldu od 5 000 Kč
Předplatné 270 Kč/měsíc |
Herní PC
Nejstarší a nejoblíbenější platformou pro hráče je počítač. V posledních letech se navíc do hry dostaly herní notebooky nabízející podobný výkon jako klasické desktopy. V hráčském prostředí se PC hráči mnohdy vnímají jako elita, která oproti konzolím nevyužívá zjednodušujících mechanismů a má technologicky mnohem pokročilejší vybavení.
Herní stolní počítač
Herní notebook
Největším pozitivem počítačů je masivní výkon umožňující vymáčknout ze hry maximum, ale také univerzálnost využití jak pro hry, tak také pro práci. Nejnovější tituly hrajete s nejvyššími detaily. Navíc můžete reagovat na pokles výkonu dokoupením novějších modelů zaostalých komponent, nejčastěji jde o grafickou kartu. Milovníci ví své i o léty prověřeném ovládání v podobě klávesnice a myši.
Naproti tomu záporem je vysoká cena, kterou vás pořízení počítače stojí. Zařízení s odpovídajícím výkonem vyjde minimálně na 25 000 Kč, v případě notebooku mohou být částky až dvojnásobné. Pokud chcete z nejnovějších her vymáčknout maximum, může se investice klidně vyšplhat až ke 100 000 Kč.
TIP: Abyste se ve výběru herního počítače a notebooku lépe orientovali, připravili jsme články věnované herním notebookům a grafickým kartám.
Playstation a Xbox
Dva největší hráče na poli herních konzolí můžeme směle zařadit do jedné skupiny. Jejich cílová skupina je totiž naprosto shodná, stejně jako jejich výhody a nevýhody oproti klasickému počítači.
Herní konzole PlayStation
Herní konzole Xbox
Hlavní devízou je bezesporu nižší pořizovací cena. Základní edici konzole můžete mít i za částku okolo 8 000 Kč. Máte navíc jistotu, že stroj rozpohybuje všechny hry pro něj určené na plné detaily, ačkoliv s postupující dobou bude grafický výkon v porovnání s počítači výrazně pokulhávat. Předpokladem optimálního prožitku je kvalitnější televize, u počítače si vystačíte s monitorem.
Pro konzole vznikají exkluzivní tituly, jež se na počítačích či na rivalských konzolích nevyskytují. V případě stroje Playstation od Sony jde o oceňovanou sérii God of War, Xbox nabízí třeba závodní Forzu. Menší problém může být ovládání prostřednictvím gamepadů, které je obecně méně citlivé a nepřesné. Na druhou stranu si hraní her typu FIFA užijete prostřednictvím ovladače více.
TIP: Pokud se zajímáte o koupi herní konzole, navštivte náš článek Jak vybrat herní konzoli.
Mobilní zařízení
Důležitým odvětvím herního průmyslu jsou hry pro mobilní zařízení. Jde o specifickou samostatnou kategorii, avšak je dobré ji zmínit, protože přenosná zařízení jsou velmi často využívaná právě pro zábavu a hry. Ať už jde o smartphony, tablety, nebo třeba populární konzoli Nintendo Switch a další, všechny varianty nabízejí nepřeberné množství videoherní zábavy.
Herní mobil
Mobilní herní konzole Nintendo Switch
Každá platforma má svá specifika, například dotykové obrazovky vyžadují úplně odlišný způsob ovládání než jiná zařízení. Nespornou výhodou přenosných „vychytávek“ je právě to, že je můžete vytáhnout kdekoliv – ve vlaku či autobusu cestou do práce, nebo například v čekárně u doktora.
Na druhou stranu je potřeba zmínit, že herní tituly bývají často osekané, co se týče herního zážitku. Ovládání není zrovna intuitivní a rozhodně není přesné. Pro plnohodnotnou zábavu si lidé musí najít chvilku před monitorem počítače nebo před televizí s adekvátní úhlopříčkou.
NVIDIA Shield
Mezi novější řešení patří NVIDIA Shield. Jedná se v podstatě o Android TV Box na steroidech, tedy s výkonnějšími komponentami. Umožní využití funkce klasické chytré televize bez jakékoliv prodlevy, ale také připojení k serverům služby GeForce Now.
Herní konzole NVIDIA Shield TV Pro
Předplatné GeForce Now vám zprostředkuje připojení k serverům NVIDIA. Můžete tak hrát nejnovější herní tituly v maximálním rozlišení bez potřeby výkonného počítače. Celá situace je však podmíněna rychlým a stabilním internetovým připojením. Hry navíc musíte mít zakoupené, například ve službě Steam. Potřebovat budete také kvalitnější televizor, stejně jako u herních konzolí.
Zajímavost: Základní služba GeForce Now má maximální rozlišení FullHD a nepodporuje ray tracing, ale je zcela zdarma.
Počet hráčů
Před nákupem odpovídající hry zvažte i to, kolik hráčů ji může hrát. Zábavu s přáteli nedovolí všechny herní tituly. Standardně rozlišujeme dva základní druhy:
- hry pro jednoho hráče (singleplayer)
- hry pro více hráčů (multiplayer)
Hry pro jednoho hráče
Dříve zcela dominantní kategorie, jež dnes pomalu ustupuje do ústraní. V některých žánrech, jako jsou velká příběhová RPG nebo strategie, si však udržuje výsadní postavení. Založena je na hře jediného hráče proti počítačově ovládaným protivníkům.
Velkou výhodou je možnost hraní i bez přístupu k internetu. Koncentrace na jediného hrdinu navíc dává tvůrcům možnost více zatáhnout hráče do děje a vytvořit mnohem hutnější příběh. U mladších je též hraní her pro jednoho hráče jakousi částečnou pojistkou proti závislosti. Ta totiž vzniká mnohem spíše na hrách pro více hráčů, které jsou atraktivnější přítomností sociálního rozměru.
Hry pro více hráčů
Multiplayerové hraní zažívá nebývalý rozkvět díky neustále stoupající rychlosti internetu. Obvykle se uplatňuje u strategických nebo akčních her, v nichž mohou hráči soupeřit mezi sebou. Specifickou kategorií jsou potom obrovská masivně multiplayerová online MMORPG typu World of Warcraft nebo Lord of the Rings Online.
V oblasti her pro více hráčů obvykle ustupuje příběhové vyprávění mírně do pozadí. Hlavní důraz je kladen na střetávání hráči ovládaných postav mezi sebou. Vše se odehrává na předem připravených mapách dle předem připraveného scénáře (všichni proti všem, dobývání vlajek, dvě strany proti sobě aj.).
Výjimku představují takzvané kooperační příběhové hry. V nich hraje příběh významnou roli a je vytvářen přímo pro zapojení většího množství lidí. V tomto případě se jedná o perfektní zábavu pro sourozence či kamarády, kteří spolu nechtějí soutěžit, ale spolupracovat.
Lokalizace
Základním jazykem her je za všech okolností angličtina. Větší firmy mnohdy nabízejí kompletní lokalizaci (dabing+texty) do dalších významnějších jazyků, jako je němčina, francouzština, polština či španělština. Snaha tvůrců logicky koresponduje s velikostí trhu.
I když se může zdát, že je velikost českého trhu zanedbatelná, narazíte i na hry přeložené do češtiny. Zdaleka se však nejedná o standardní funkci. Častěji bývají přeloženy alespoň texty, případně se najdou nadšenci, kteří jazykový kód přeloží sami bez nároků na honorář.
Jen tituly největších firem (Warcraft, Assassin’s Creed) bývají přeloženy včetně profesionálního dabingu. Diskuze nad jeho úrovní je potom nutné přenechat povolanějším, ne každému ale vyhovuje.
Distribuce
Pamatujete si na doby, kdy jste se s jiskrou v oku procházeli po supermarketech nebo obchodech s hrami a koukali na nádherné krabice? To stále ještě přetrvává, hlavně ve větších městech, internetová distribuce však klasiku více a více odsouvá do pozadí. Krabicové verze tak zůstávají opět vyhrazeny pouze velkým vydavatelům, jež k nim navíc přikládají celou řadu bonusových předmětů.
Významnější pozici si budují platformy pro online distribuci. Tou nejvýraznější je Steam vyvinutý firmou Valve. Kromě něj má svou vlastní platformu i společnost Electronics Arts (Origin) a Ubisoft (U-Play). Mezi relativně nové a progresivní platformy pro digitální distribuci se řadí například Epic Games Store či Discord. Microsoft potom využívá rozhraní Games for Windows, Microsoft Store.
Výše zmíněné platformy neslouží pouze jako místa pro distribuci, ale i jako komunikační kanál firem a fanoušků. Můžete zde navíc řešit jakýkoliv problém týkající se technického stavu hry či obtíže při postupu příběhem.
Poplatky
Standardním způsobem platby za hru je klasický jednorázový výdaj. Po jeho zaplacení získáte licenční klíč nebo disk a hru můžete nainstalovat a hrát. Dávejte si pozor na omezení počtu zařízení, na něž můžete svou kopii nainstalovat. Tvůrci stále více využívají obsah, jež si můžete stáhnout buďto bezplatně, nebo za finanční obnos.
Pozor si dávejte na tvůrce, kteří touto chytrou marketingovou strategií získávají další peníze. Mnohdy totiž některé funkce již hotového titulu zablokují a odemykají je po zaplacení. Velké oblibě se těší koncept Free-to-play. Titul můžete stáhnout a hrát bez jakéhokoliv omezení úplně zadarmo.
V minulosti byla v takovýchto hrách herní mechanika uzpůsobena tomu, abyste pro svou konkurenceschopnost museli kupovat vylepšení. Jako typický příklad uvedeme World of Tanks nebo War Thunder, kde vám transakce zajistí herní výhodu. Odlišný přístup volili například vývojáři League of Legends. Za poplatek můžete získat pouze nové vzhledy postav, které však hru neovlivní.
Věk hráče
Přemlouvá vás desetiletá ratolest v obchodě, abyste jí zakoupili nejnovější díl Doomu? V tom případě se zastavte a zpozorněte. Hry byste měli vybírat vždy s přihlédnutím k věku hráče a rozhodně není vhodné obdarovat školáky titulem bytostně založeném na násilí. Konkrétně Doom se totiž vyznačuje primárně scénami plnými porcování démonů motorovou pilou.
Hodnocení PEGI (věk a rizikové prvky)
Pro usnadnění orientace je každá krabice s počítačovou hrou opatřena takzvaným PEGI ratingem. Jedná se o evropské hodnocení vhodnosti hry pro konkrétní věkovou kategorii. Jestliže tedy uvidíte číslo 3+, budete vědět, že je hra vhodná pro nejmenší děti, zatímco krvavé tituly s hodnotou 18+ jsou určeny pouze pro dospělé hráče.
Závislost na počítačových hrách
Podle stáří dítěte odborníci doporučují zhodnotit i dobu, jaká se hraním stráví. U menších dětí plně postačuje 20 až 30 minut za den. U ratolestí ve školním věku by doba neměla překračovat hodinu. Starší dospívající by si potom čas, který stráví u své oblíbené aktivity, měli v rámci možností volit sami. Neměl by však být extrémní, není dobré, když narušuje plnění školních a domácích povinností.
Pokud neexistuje konkrétní kontrola množství času stráveného hraním počítačových her, může se stát, že hráč spadne do stavu závislosti. Tento fenomén posledních let už odborníci zařazují na seznam Mezinárodní klasifikace nemocí. V některých státech je označována herní závislost za jeden z nejrizikovějších faktorů ohrožení veřejného zdraví. Často jde o asijské země (Japonsko, Jižní Korea, Čína).
Mezi projevy závislosti se často uvádí neschopnost kontrolování času vzhledem k intenzitě a délce hraní her, hraní navzdory negativním vlivům na život jedince, nižší pracovní výkonnost, nepřiměřené reakce na zákaz hraní, abstinenční příznaky, nezájem o svůj zevnějšek, brzké vstávání a hlavně ponocování u počítače, nervozita a neklid při delším času bez her, narušení mezilidských vztahů a další.
Zajímavost: Hraní počítačových her může mít pozitivní vliv na rozvoj prostorového vnímání a orientace, komunikaci v cizím jazyce, chápání fyzikálních souvislostí nebo pochopení digitálních technologií.
Český herní průmysl
Na mapě vývojářů počítačových her se určitě neztrácí ani Česká republika. V tuzemsku vzniklo několik velmi populárních herních titulů. Hernímu průmyslu se u nás daří, a dokonce výrazně poráží filmové odvětví. Rozmach tohoto oboru je viditelný a poměrně výrazný – obrat herního průmyslu v ČR v roce 2017 dosáhl 2,26 miliardy korun a v roce 2018 se počítalo s nárůstem přes 3 miliardy.
Tyto předpoklady se naplnily, když obrat dosáhl 68 % meziročního nárůstu a zastavil se na 3,79 miliardách korun. V roce 2019 tempo růstu mírně zpomalilo, i tak ale odvětví dosáhlo obratu přes 4,5 miliardy. V roce 2020 překročil obrat 5,3 miliardy (Zdroj: Asociace českých herních vývojářů GDA).
Počet herních studií a a obrat za rok 2020 (Zdroj: gda.cz)
Vývojem her se v České republice zabývalo v roce 2020 na 118 společností. Například v roce 2018 bylo u nás vydáno 31 herních titulů, v roce 2020 jich vyšlo už na 58. Jako problém se pak jeví nedostatečná podpora tohoto odvětví ze strany státu včetně neadekvátní připravenosti školství. Herní studia si stěžují na nedostatek kvalifikovaných absolventů v oborech animace a grafiky či programování.
Nejznámější české herní tituly
Čeští vývojáři mají na svědomí několik počítačových her, které zaznamenaly celosvětový úspěch. Velmi úspěšný byl přelom tisíciletí a první dekáda 21. století, po delší odmlce pak přišly v roce 2018 zásadní hry Beat Saber a Kingdom Come: Deliverance.
- Mafia: Definitive Edition (2020, Hangar 13) – remake původní edice Mafia. Hra byla kompletně nově vystavěna, původní mise a postavy byly ale zachovány. Výsledkem je lepší hratelnost a osvěžení prachem zanesené grafiky.
- Beat Saber (2018, Beat Games) – revoluční hra, při níž naplno využijete možnosti brýlí a headsetů pro virtuální realitu. Úkolem je v rytmu hudby sekat dvěma světelnými meči do kostek létajících proti hráči a zároveň uhýbat překážkám. Celosvětově je titul hodnocen jako jedna z nejlepších her pro virtuální realitu.
- Kingdom Come: Deliverance (2018, Warhorse Studios) – realistické historické RPG s otevřeným světem zasazeným do českých zemí v 15. století v oblasti Sázavy.
- Mafia: The City of Lost Heaven (2002, Illusion Softworks) – akční střílečka z pohledu třetí osoby zavede hráče v roli Thomase Angela do prostředí mafiánských válek, pohlcující příběh byl okořeněný také výborným českým dabingem. Hra se dočkala i pokračování a dokonce remaku do moderní grafiky (Mafia: Definitive Edition).
- Bulánci (2001, 2022) – „Kdo se vleče, neuteče.“ Tak zní nejznámější hláška z českého videoherního průmyslu. Vždyť kdo by neznal potyčky naštvaných polštářů s pistolí či brokovnicí. Vývojáři navíc chystají pro rok 2022 comeback s Bulánky 2.0.
- Vietcong (2003, Pterodon a Illusion Softworks) – děj akční střílečky z pohledu první osoby se odehrává během války ve Vietnamu v roce 1967, kdy hlavní hrdina Hawkins plní různě zaměřené mise.
- Hidden & Dangerous (1999, Illusion Softworks a Tarantula Studios) – oblíbená taktická střílečka, ve které hráč plní s pomocí čtyřčlenného týmu britských jednotek SAS důležité mise 2. světové války. Většinou je úkolem hráče zůstat skrytý až do konce mise, před každou misí si musí složit tým.
- Operace Flashpoint, ArmA: Armed Assault (2001 a 2006, Bohemia Interactive Studio) – Operace Flashpoint je vlastně simulátorem válečné operace ve smyšleném střetu v období studené války. ArmA na tento titul navazuje, jde o taktickou akční hru s vylepšenou grafikou a herním enginem. Obě hry jsou velmi realistické a taktické akční střílečky, enginy jsou využívané také při reálném výcviku vojáků.
- Posel smrti (2003, Unknown Identity) – klasická adventura s velmi temnou atmosférou, navazují na ni ještě další dva díly. Hráč se vžívá do role hrdiny řešícího záhady okolo panství Black Mirror.
- Série Polda (1998-2022, Zima Software) – vtipná sedmidílná série adventur v hlavní roli s postavou poldy Pankráce, kterého dabuje Luděk Sobota. Hráč sbírá předměty a kombinuje je tak, aby vyřešil zapeklitý případ.
- Creaks, Chuchel, Botanicula, Machinarium, série Samorost (Amanita Design) – hry s typickými uměleckými animacemi, propojení nápaditých vizuálních prvků se zvukem i hudbou. Humorné adventury vhodné pro děti i dospělé.
Cena
Nejméně komplikovanou oblastí při nákupu počítačové hry je cena. V zásadě na ni mají vliv dvě proměnné – stáří hry a její renomé. Proto též přicházíme se dvěma základními kategoriemi. Mimo ty existují i dříve zmíněné hry zdarma.
Cena do 500 Kč
Za cenu nepřesahující 500 korun obvykle zakoupíte starší tituly od známých firem. Jestliže nechcete platit plnou sumu za AAA titul (nejnovější a nejkvalitnější hry), vyčkejte 1 až 2 roky a cena padne pod tuto hranici. Menší finanční obnos požadují za své dílo také takzvaní indie vývojáři, nezávislí drobní producenti, kteří necílí na miliardové zisky a vynikají spíše nápaditým obsahem svých titulů.
Cena nad 500 Kč
Nad 500 korun se potom prodávají novinky od méně známých vývojářů. Za cenu okolo 1 500 Kč získáte horké novinky a blockbustery od největších firem na trhu. V tomto případě tedy platíte za exkluzivitu, protože cena po několika měsících začne strmě klesat. Často se tak vyplatí půl roku či rok počkat.
Diskuze, poradna a vaše zkušenosti
Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.