Pojištění nemovitosti je jedním z nejdůležitějších druhů pojištění, které kryje škody způsobené na vaší nemovitosti a některém majetku od domů až po vedlejší stavby, jako jsou pergoly, garáže či bazény. Právě proto jsme se v článku zaměřili na jeho výběr a podrobně se zabývali tématy, jako je:
- Proč sjednat pojištění nemovitosti – Pomocí pojištění nemovitosti můžete jednoduše předcházet platbě vysokých nákladů při poškození nemovitosti, kam spadají nejen rodinné domy, ale i byty, rekreační objekty či vedlejší stavby, včetně bazénů či garáží.
- Pojištění nemovitosti vs pojištění domácnosti – Pojištění nemovitosti slouží ke krytí škody na stavbě, jejích částech a také vedlejších stavbách. Naopak pojištění domácnosti kryje vybavení domácnosti, které zahrnuje například nábytek, domácí spotřebiče a další elektroniku.
- Nevýhody pojištění nemovitosti – Pojištění nemovitosti má i své nevýhody, včetně vyšší ceny pojistného či nutnost splnění někdy i opravdu náročných podmínek.
- Druhy pojištění nemovitosti – Běžně je možné pojištění nemovitosti rozdělit na pět druhů, které se dělí podle typu pojištěné nemovitosti.
- Důležité parametry – V kvalitě pojištění nemovitosti hraje roli hned několik parametrů, jako je typ krytí, výluky z pojištění či asistenční služby.
- Cena pojištění nemovitosti – Pojistné u pojištění nemovitosti je individuální a odvíjí se zejména od tržní hodnoty nemovitosti a také požadovaných krytí.
Proč si sjednat pojištění nemovitosti?
Pojištění nemovitosti se řadí mezi základní druhy pojištění, s jehož pomocí se můžete vyhnout platbě vysokých nákladů za opravy většiny škod, které se mohou klidně vyšplhat i na stovky ne-li miliony korun. Níže si můžete prohlédnout výčet důvodů, proč byste si měli pojištění nemovitosti sjednat i vy:
- Úhrada nákladných škod – Uhradí i opravdu vysoké škody na vaší nemovitosti, které byste nebyli schopni uhradit ze svého rodinného rozpočtu.
- Kryje škody způsobené živelnými pohromami – Uhradí škody i v případě, že vaši nemovitost poškodí nebo zcela zničí živelné pohromy jako je povodeň, tornádo, vichřice nebo zemětřesení.
- Nabízí úhradu i menších oprav – Pojištění kryje i opravy drobných škod na vaší nemovitosti, jako je poškození okapů, narušení fasády atmosférickými srážkami či zvěří, nebo škody způsobené špatně odvedenou prací řemeslníka.
- Obsahuje komplexní krytí – Kromě pojištění nemovitosti si můžete připojistit najednou i domácnost či odpovědnost pro všechny členy domácnosti včetně domácích mazlíčků.
- Pojištění většiny velkých i menších staveb – Pojištění se vztahuje nejen na klasické nemovitosti jako je dům nebo byt, ale i rekreační nemovitosti či vedlejší stavby, jako je garáž nebo bazén.
- Kryje vás před vandaly – Pokud vaši nemovitost poškodí vandalové či sprejeři, pojišťovna uhradí opravy způsobených škod.
- Možnost sjednání online – Většina pojišťoven nabízí sjednání pojištění nemovitosti zcela online bez nutnosti navštívit pobočku osobně.
- Pojistit lze i rozestavěnou stavbu – Pojištění si můžete sjednat i na ještě nedokončenou stavbu a pořízený stavební materiál.
- Široká nabídka asistenčních služeb – Vedle pojištění nabízí pojišťovny i širokou škálu asistenčních služeb včetně právní asistence či služeb zámečníka.
Pojištění nemovitosti vs pojištění domácnosti
- Pojištění nemovitosti chrání pouze stavbu jako takovou – Pojištění kryje škody způsobené na nemovitosti, s ní pevně spojených částech a vedlejších stavbách, včetně pergol, bazénů, garáží či kůlen.
- Pojištění domácnosti kryje vybavení domácnosti – Krytí se vztahuje na většinu vybavení od nábytku až po spotřebiče, přičemž někdy se může pojištění vztahovat i na vybavení zahrady.
V první řadě je nutné si ujasnit, že pojištění nemovitosti a domácnosti nejsou synonyma. Naopak se jedná o dva rozdílné druhy pojištění, které nabízí i odlišné typy krytí. Pojištění nemovitosti se totiž vztahuje pouze na pojištěnou nemovitost, její části a také vedlejší stavby, jako je garáž nebo do země zapuštěný bazén.
Pokud tedy bude váš dům poškozen například povodní, pojišťovna vám zaplatí pouze škody na samotné stavbě, jako je narušení obvodových zdí, popraskaná fasáda, poničená pergola nebo nefunkční elektroinstalace. Toto pojištění však nekryje vybavení, které není pevně spojené s vaší nemovitostí – většinou se bude jednat o nábytek, domácí spotřebiče či elektroniku.
Veškeré vybavení kryje pouze pojištění domácnosti, které si můžete většinou sjednat dohromady s pojištěním nemovitosti – velká část pojišťoven při sjednání obou pojištění najednou nabízí i výraznou slevu. Podobně jako u pojištění nemovitosti je nutné pravidelně aktualizovat pojistné limity, které by měly odpovídat hodnotě vybavení – změna je vhodná například při koupi nového nábytku či výměny elektrospotřebičů, které budou mít jako nové mnohem vyšší hodnotu.
Nevýhody pojištění nemovitosti
I když většina lidí považuje pojištění nemovitosti za samozřejmost, je třeba počítat s tím, že disponuje i nevýhodami. Konkrétně sem patří:
- Vyšší cena pojistného – Pro některé klienty může být pojistné až příliš vysoké, pokud je placeno jedenkrát ročně – výše pojistného vás totiž u průměrné nemovitosti vyjde na 1 500 až 2 000 Kč.
- Složité prokazování pojistných událostí – Některé pojistné události není možné jednoduše prokázat, a to zejména v případech, kdy nejsou správně zdokumentovány.
- Náročná dokumentace – Pro hladkou likvidaci pojistných událostí a komunikaci s pojišťovnou je dobré mít k nemovitosti v pořádku veškerou dokumentaci.
- Nutnost splnění veškerých podmínek – Pojištění nemovitosti je propojené s celou řadou podmínek, které je nutné splnit pro vyplacení pojistného plnění.
- Povinná spoluúčast – Některé pojišťovny vyžadují povinnou spoluúčast při náhradě škod – cílová částka může být přitom stanovena pevně, nebo v řádu procent.
Vyšší cena pojistného
Pro klienty, kteří nejsou zvyklí platit vyšší částky u pojištění, může být pojistné za pojištění nemovitosti až příliš vysoké. Roční pojistné vás u běžného rodinného domu s hodnotou do 2 000 000 Kč totiž vyjde zhruba na 1 500 až 2 500 Kč ročně, což není zrovna málo. Naštěstí si můžete u většiny pojišťoven sami stanovit, zda chcete pojistné platit měsíčně či ročně – u první varianty tak budete platit 125 až 200 Kč měsíčně.
Složité prokazování pojistných událostí
Pojišťovny jsou známé tím, že se snaží u pojistných událostí hledat nesrovnalosti, což může vést i k tomu, že je jejich prokazování pořádně složité. Nejhůře na tom jsou klienti, kteří si moc nelámou hlavu s právními předpisy, podmínkami pojišťovny či zabezpečením svého majetku. V takovém případě je možné, že si pojišťovna najde důvod, proč vám pojistné plnění nevyplatí. Právě proto je dobré dbát na pečlivé zdokumentování stavu vašeho majetku a také případné pojistné události, aby bylo možné doložit, že škody opravdu vznikly důsledkem vnějších vlivů.
Náročná dokumentace
Pokud chcete mít jistotu, že vás bude pojištění opravdu krýt, měli byste dbát na to, aby bylo vše v pořádku zejména na vaší straně. V každém domě se totiž najdou zařízení, která je nutná pravidelně kontrolovat, díky čemuž lze předcházet škodám – patří sem například kontrola plynového kotle, pravidelné čištění komínů nebo servis tepelného čerpadla.
Během likvidace škody si může pojišťovna tyto dokumenty vyžádat, a proto je nutné si je pečlivě uschovat. Dokumentaci si však veďte například i o úpravách na vašem domě, rekonstrukcích či opravených závadách, díky čemuž budete mít vždy v ruce důkaz, že ke škodě nedošlo kvůli vaší chybě či laxnosti. Faktura o opravě vám může navíc pomoci například při uplatnění škody, kterou způsobí řemeslník svojí nekvalitní prací.
Nutnost splnění veškerých podmínek
U krytí některých rizik mohou pojišťovny požadovat splnění speciálních podmínek, bez kterých nemáte právo na vyplacení pojistného plnění. Podmínky se bohužel u jednotlivých společností liší, a proto je na místě věnovat alespoň trochu času jejich pročtení. Častou podmínkou je například minimální výška plotu či jiné způsoby zabezpečení nemovitosti a majetku.
Povinná spoluúčast
Velká část pojišťoven požaduje od svých klientů spoluúčast na uhrazení způsobených škod. Tato částka je předem sjednána ve smlouvě a v drtivé většině případů si její výši může stanovit sám klient. Ne vždy se musí nutně jednat o pevně stanovenou částku, ale může být určen i procentní podíl. Ten však může být někdy problematický, jelikož u opravdu vysokých částek budete muset platit i extrémně vysokou spoluúčast.
Druhy pojištění nemovitosti
Pojištění nemovitosti lze dělit podle typu nemovitosti či stavby, kterou chcete pojistit. Běžně se setkáte s těmito druhy pojištění:
- Pojištění domu – Pojistit můžete rodinný dům a k němu příslušné stavby, které jsou vedeny na stejné adrese.
- Pojištění nedokončené stavby – Při stavbě jakékoliv nemovitosti se vyplatí sjednat pojištění již při zahájení stavebních prací – pojištění se tak vztahuje i na nakoupený materiál.
- Pojištění bytu – Pojištění nemovitosti se vztahuje i na bytové jednotky, ve kterých bydlíte, nebo které pronajímáte.
- Pojištění rekreačního objektu – Pokud vlastníte chatu či jiný rekreační objekt, můžete si pro jeho krytí sjednat plnohodnotné pojištění nemovitosti.
- Pojištění vedlejší stavby – Běžné pojištění nemovitosti se vztahuje i na vedlejší stavby poblíž pojištěné nemovitosti. Pojištění je však možné sjednat i na samostatné vedlejší stavby, jako je třeba garáž.
S pojištěním nemovitosti můžete krýt celou řadu staveb, ve kterých bydlíte, nebo které pouze vlastníte – pozor si dejte na nemovitosti, které jsou předmětem podnikání, na ty je nutné si většinou sjednat speciální pojištění. Od druhu stavby se následně odvíjí i pojistné limity, typy krytí a různá připojištění, která si můžete sjednat navíc.
Pojištění domu
Pojištění nemovitosti se nejčastěji vztahuje na rodinné domy – za ně jsou považovány stavby s maximálně třemi samostatnými byty, které jsou dlouhodobě obývány a více než polovina plochy je určená k bydlení. Všechny takové stavby jsou ohroženy celou řadou vnějších vlivů, kdy i bezvýznamná událost může způsobit opravdu vysoké škody, jejichž náprava je většinou pořádně nákladná – jen menší oprava fasády se totiž může vyšplhat i na desítky tisíc korun.
Běžně si můžete k domu pojistit i vedlejší stavby, které mohou být také poškozeny vnějšími vlivy. Obvykle se jedná o stavby, jako jsou pergoly, garáže či bazény, jejichž oprava či dokonce úplná náhrada vás může stát nemalé částky. U domu i vedlejších staveb jsou vždy kryty ty části, které jsou pevně připevněny ke stavbě, a to například:
- obvodové zdi,
- střecha,
- rozvody,
- vnitřní příčky,
- podlahy,
- okapy,
- okna a dveře,
- obklady,
- fotovoltaické panely,
- satelitní přijímače a antény,
- venkovní žaluzie,
- topení,
- tepelná čerpadla,
- klimatizace.
Pojištění nedokončené stavby
Velká část lidí stále žije v tom, že není možné pojistit stavbu, která není zkolaudována. Ve skutečnosti však většina společností doporučuje stavbu pojistit ještě před zahájením stavebních prací, a tudíž i kolaudací. V jejím průběhu totiž může dojít k celé řadě událostí, které mohou doposud postavené části nemovitosti částečně či zcela poškodit.
Ohrožen je i nakoupený stavební materiál, který může být poškozen například přírodní katastrofou. Pokud se chcete vyhnout problémům s pojišťovnou měli byste během stavby dbát na jejím zabezpečení, a to hlavně u zmíněného stavebního materiálu, který by měl být přinejmenším ohraničený plotem, jehož výšku si stanovuje každá pojišťovna sama.
Pojištění bytu
Pojištění nemovitosti se vztahuje i na bytové jednotky, ve kterých bydlíte nebo je dočasně pronajímáte – v takovém případě je dobré myslet i na pojištění pro pronajímatele. Pojišťovny běžně definují byt jako soubor několika místností určených k bydlení. Podobně jako u domu jsou součást bytu považovány veškeré pevně připojené části, včetně balkónů, lodžií či teras – pokud disponujete například zahradou můžete do pojištění zahrnout i pergolu či garáž.
Pojištění bytu je dostupné pouze pro vlastníky bytových jednotek, pokud tedy bydlíte v nájmu a byt není ve vašem vlastnictví, můžete si sjednat pojištění domácnosti a pojištění odpovědnosti. S nimi ochráníte před škodami své vybavení bytu a také se vyhnete platbám škod, které způsobíte pronajímateli.
Pojištění rekreačního objektu
Pokud vlastníte jakýkoliv rekreační objekt, neměli byste zapomenout na kvalitní pojištění. Tyto objekty jsou totiž často terčem vandalů či zlodějů, kteří dokážou jen během chvilky napáchat nemalé škody. Za rekreační objekt je obvykle považována chata či chalupa nebo jakákoliv stavba, která slouží pouze k občasnému přebývání. I zde si můžete nechat pojistit i vedlejší stavby, které jsou na stejném pozemku jako rekreační objekt.
Pojištění vedlejší stavby
Vedlejší stavby si můžete pojistit, aniž by musely být spojené s jinou větší stavbou. V tomto případě je však nutné dbát na to, zda daná stavba splňuje veškeré podmínky. Za vedlejší stavbu totiž mohou být považovány pouze ty, které jsou umístěny na vámi nahlášeném pozemku – stejně tak není možné za stavby považovat plochy bez základů či dočasné stavby.
Na všechny stavby umístěné mimo pozemek se pojištění nevztahuje, proto si dopředu překontrolujte, zda nějaká stavba nezasahuje mimo, což může mít i dohru i po právní stránce při střetu s vašimi sousedy. Obvykle se samostatné pojištění vedlejší stavby využívá hlavně u garáží, které se často nachází na jiném místě než hlavní stavba. Pokud se jedná o zahradu jsou do pojištění zahrnuty i pevně připevněné části jako jsou třeba zavlažovací systémy.
Za vedlejší stavbu je však možné považovat i:
- pergoly,
- bazény zapuštěné do země,
- ohrazení,
- ploty,
- hospodářské budovy,
- kůlny a dílny.
Druh pojištění nemovitosti | Výhody | Nevýhody | Pro koho se hodí | Na co další myslet |
Pojištění domu | + Kryje váš dům před většinou škod
+ Jsou kryty škody způsobené živly, přírodními katastrofami či vandalismem + Do pojištění spadají i vedlejší stavby |
– Většinu rizik je třeba připojistit
– Některé lokality mohou být vyloučeny z krytí před povodní |
Majitelé rodinných domů | Pojištění domácnosti
Pojištění odpovědnosti Pojištění vedlejších staveb Pojištění zahrady Pojištění splácení u úvěru na bydlení |
Pojištění nedokončené stavby | + Kryje stavbu od samotného začátku bez nutnosti kolaudace
+ Pojištění se vztahuje i na nakoupený stavební materiál |
– Stavba musí být správně zabezpečena pro vyplacení pojistného plnění
– Pojišťovny si samy stanovují pravidla zabezpečení (výška plotu atd.) |
Majitelé rozestavěných staveb či pozemků určených pro stavbu | Pojištění splácení u úvěru na bydleníPojištění odpovědnosti |
Pojištění bytu | + Vztahuje se na většinu vnějších i vnitřních rizik
+ Zahrnuje i vedlejší stavby včetně balkonu |
– Velkou část rizik je nutné připojistit
– U společných zahrad může být problém s uplatněním pojistného krytí |
Majitelé bytů, ve kterých bydlí, nebo je pronajímají | Pojištění domácnosti
Pojištění splácení u úvěru na bydlení Pojištění pronajímatele a ztráty nájemného Pojištění odpovědnosti Pojištění vedlejších staveb |
Pojištění rekreačního objektu | + Lze pojistit jakýkoliv objekt, který je využíván sporadicky
+ Platí pojištění vedlejších staveb + Lze připojistit krytí před vloupáním |
– Pro vyplacení pojistného plnění je třeba objekt pořádně zabezpečit.
– Někdy je složité určit, jaká stavba je rekreační objekt |
Majitelé chat či chalup, ve kterých tráví čas jen sporadicky | Pojištění domácnosti
Pojištění odpovědnosti Pojištění vedlejších staveb Pojištění zahrady |
Důležité parametry
Při výběru pojištění nemovitosti se vyplatí věnovat pozornost hned několika parametrům, které vám zajistí, že budete mít sjednaný opravdu kvalitní produkt s dostatečným krytím. Zejména se zaměřte na:
- Typ krytí – Pojišťovny si samy mohou vybrat, jaké škody budou v rámci pojištění nemovitosti krýt, přičemž za některá krytí si musí klienti i pořádně připlatit.
- Výluky z pojištění – U pojištění nemovitosti existuje celá řada výluk neboli případy, kdy vám pojišťovna nevyplatí žádné pojistné plnění.
- Nepojistitelnost klienta – Někteří klienti mohou být pro pojišťovny natolik rizikový, že je odmítnou pojistit – nejčastěji je tomu tak ve spojitosti s povodněmi.
- Vhodné kombinace pojištění – Pojištění nemovitosti lze velmi dobře kombinovat s dalšími druhy pojištění, které budou efektivně krýt škody způsobené na vašem majetku či majetku jiných osob.
- Asistenční služby – Spolu s pojištěním můžete využívat i asistenční služby, které vám pomohou v krizových situacích, jako je prasklé potrubí, neshody se sousedy či zabouchnuté dveře.
- Pojistné limity – Oprava nemovitosti vás může vyjít i na statisíce ne-li miliony korun. Právě proto je vhodné věnovat nastavení pojistných limitů velkou pozornost.
Typ krytí
Ve spojitosti s pojištěním rizik se mluví o takzvaných krytích, která pokrývají potenciální škody. U pojištění nemovitosti se nejčastěji setkáte s:
- Krytí proti zkratu či přepětí – Kryje škody způsobené na elektrotechnice a dalším pevně zabudovaném vybavení nemovitosti v důsledku přepětí či zkratů – způsobit ho může například úder blesku či přetížení sítě.
- Krytí proti vandalismu – Zahrnuta je většina škod, které mohou způsobit vandalové, včetně posprejované fasády nebo rozbitých skel.
- Krytí proti základním živlům – Většina pojišťoven za základní živly považuje požár, úder blesku, aerodynamický třesk, vichřici či zemětřesení. Zahrnuty jsou i některé následky živlů jako je pád stromu či náraz předmětů do nemovitosti.
- Krytí proti poškození skel – Hradí škody na všech sklech, které jsou součástí nemovitosti či vedlejších budov, jako jsou okna či dveře.
- Krytí proti atmosférickým srážkám – V tomto případě se jedná o srážky, které zatečou do nemovitosti a způsobí tím škody – běžně se může jednat o sněhové srážky, déšť či krupobití.
- Krytí před živelnými pohromami – Některé živelné a přírodní pohromy mohou být vyjmuty ze základního pojištění – obvykle se jedná o tornáda či povodně.
- Krytí proti poškození fasády živočichy – Pokud jakýkoliv živočich poškodí vaši fasádu, pojišťovna uhradí její opravu. To samé většinou platí i o oplocení pozemku či zateplení.
- Krytí proti vodovodním škodám – Vztahuje se na škody způsobené vodou, která se nachází v potrubí.
- Krytí proti poškození stavebních součástí – Kryje veškeré části stavby, které mohou být jak poškozeny, tak i zcela zničeny, přičemž pojišťovna vždy uhradí úplnou nápravu.
- Krytí stavebního materiálu a staveniště – Pojištění kryje stavební materiál, který nakoupíte a umístíte na staveništi – většina pojišťoven však vyžaduje, aby byl daný pozemek oplocený.
- Krytí proti povodni a záplavě – Vaše nemovitost je kryta i v případě, že bude vytopena povodní neboli vodou zvenčí, ne z vašeho vlastního potrubí. Většinou je nutné si za tuto službu výrazně připlatit.
Pojišťovny u pojištění nemovitosti nabízí opravdu širokou škálu krytí, se kterými se vyhnete platbě nákladů za nápravu někdy i statisícových škod. Samotné rozložení krytí do základní varianty pojištění a jednotlivých připojištění je na pojišťovnách – setkat se tak můžete jak s možností složit si individuální pojištění na míru, tak i předem sestavenými variantami pojištění, ke kterým si můžete sjednat i další připojištění.
Výluky z pojištění
I pojištění nemovitosti obsahuje výluky, se kterými je potřeba dopředu počítat. Mezi nejčastěji zařazené výluky se řadí zejména:
- Škody způsobené špatným stavem nemovitosti – Pokud se vám podaří zatajit pojišťovně, že je vaše nemovitost ve špatném stavu a postupně chátrá, je ve hře zamítnutí pojistného plnění – jedná se hlavně o chátrající budovy.
- Škody způsobené úmyslným jednáním – Jestliže pojišťovna zjistí, že jste škodu způsobili úmyslně, zamítne vám vyplacení pojistného plnění.
- Škody způsobené v rámci válečného konfliktu – Žádná pojišťovna vám neuhradí škody způsobené během válečného konfliktu, včetně škod způsobených během nepokojů.
- Škody způsobené zanedbáním povinností – Jedná se například o zanedbání povinností jako je pravidelná kontrola kotle či komínů.
- Škody vzniklé před sjednáním pojištění – Nelze uplatňovat náhradu za škody, které již existovaly před sjednáním pojištění. To samé platí i o skrytých vadách, které mohou způsobit následné škody – například špatná elektroinstalace.
Nepojistitelnost klienta
V některých případech odmítají pojišťovny své klienty pojistit, což však neznamená, že jim své služby odmítnou zcela poskytnout. Velmi často se klienti setkávají s tím, že jim pojišťovna sice sjedná pojištění nemovitosti, ale zamítne jim možnost připojištění pro případ povodně. Zde velmi záleží na tom, v jaké lokalitě se daná nemovitost zachází a do jaké povodňové zóny spadá – to si můžete ověřit zde. Od typu povodňové zóny se odvíjí i cena pojistného, jelikož u opravdu rizikových lokalit je nutné navýšit i pojistné limity.
Povodňová zóna | Stupeň rizika | Statut klienta |
1. Zóna | Nízké riziko | Pojistitelný bez omezení |
2. Zóna | Riziko padesátileté vody | Pojistitelný se zvýšenými pojistnými limity |
3. Zóna | Riziko stoleté vody | Pojistitelný s velmi vysokými pojistnými limity |
4. Zóna | Extrémní riziko povodně | Nepojistitelný |
Vhodné kombinace pojištění
Pojištění nemovitosti se vyplatí kombinovat i s dalšími pojištěními a připojištěními, s jejichž pomocí můžete lépe chránit svoji nemovitost a domácnost. Jedněmi z nejvyužívanějších jsou:
- Pojištění splácení u úvěru na bydlení – Pokud máte nemovitost pořízenou prostřednictvím hypotečního úvěru, můžete se chránit před jeho případným nesplácením.
- Připojištění odpovědnosti – Většinu pojištění nemovitosti je možné sjednat spolu s pojištěním odpovědnosti, které kryje škody způsobené vámi třetím osobám.
- Pojištění domácnosti – Kryje škody způsobené na vybavení vaší domácnosti, včetně elektrospotřebičů.
- Připojištění pronajímatele a ztráty nájemného – Jestliže přijdete následkem škody na nemovitosti o příjem v podobně nájemného, pojišťovna ho nahradí.
- Pojištění hřbitovní stavby – Pokud je někdo z vaší rodiny pohřbený na hřbitově, můžete si pojistit jeho hrob jako hřbitovní stavbu, která tak bude kryta před poškozením živly či vandaly.
- Pojištění zahrady – Jednoduše můžete chránit rostliny, porost a vybavení zahrady před poškozením – patřit sem bude například zavlažovací systém či rostliny, které jsou určené pro pěstování v ČR.
Asistenční služby
Pojišťovny vám spolu s pojištěním nemovitosti nabídnou i celou řadu asistenčních služeb, které vám usnadní život ve vaší domácnosti. Mezi rozšířené asistenční služby se řadí:
- Pomoc při zabouchnutí dveří – Pojišťovna uhradí příjezd zámečníka, který vám zabouchnuté dveře otevře.
- Oprava technické havárie v domácnosti – Hrazen je například příjezd a poskytnuté služby instalatéra, plynaře či elektrikáře.
- IT poradenství a servis – IT technik vám pomůže s opravou vašeho vybavení jako je TV, notebook a ostatní části chytré domácnosti.
- Právní poradenství – Právní poradenství můžete využít na cokoliv do vyčerpání předem stanoveného limitu.
- Oprava spotřebičů a jiného zařízení – Hrazena je oprava většin spotřebičů a příbuzných zařízení, a to do výše pojistného limitu.
- Deratizace – Pojišťovna uhradí případnou deratizaci nemovitosti.
- Dezinfekce nemovitosti – Pojišťovna vyhodnotí nejlepší řešení pro dezinfekci vaší nemovitosti a objedná specializovanou firmu.
- Oprava zahradní techniky – Poškozenou zahradní techniku si převezme předem určený servis.
- Menší opravy nemovitosti – Z pojištění jsou hrazeny i menší opravy nemovitostí a řemeslné práce, se kterými si nevíte rady.
Pojistné limity
Pojistné limity u pojištění nemovitosti jsou zvětšeny individuální a odvíjí se od hodnoty pojišťované nemovitosti a dalšího majetku. V tomto případě je vhodné si před pojištěním obstarat profesionální odhad tržní hodnoty nemovitosti, který vám vyhotoví například v realitní kanceláři nebo specializovaný odhadce – hodnotu nemovitosti je dobré aktualizovat pravidelně například každé dva roky. Pojistné limity se mohou lišit i u jednotlivých připojištění, kde se hodnota pohybuje mezi 50 000 až 100 000 Kč – to platí například u vandalismu či oprav fasády.
Cena pojištění nemovitosti
Pojištění nemovitosti samozřejmě alespoň částečně zasahuje do rodinného rozpočtu, a proto se vyplatí zaměřit i na jeho cenu. V ní však hraje roli hned několik parametrů, díky kterým se může cena jednotlivých pojištění výrazně lišit:
- Tržní hodnota nemovitosti – Cena pojištění se odvíjí zejména od tržní hodnoty nemovitosti neboli ceny, za kterou ji je možné v daný čas prodat na realitním trhu.
- Výše pojistných limitů – Pojistný limit se odvíjí od tržní hodnoty nemovitosti a dalšího majetku. U některých krytí je možné si stanovit maximální pojistný limit, který se běžně pohybuje okolo 100 000 Kč.
- Lokalita – Výše rizik se odvíjí i od lokality, kde se nemovitost nachází. Cenu může navýšit například vyšší riziko povodní či vysoká kriminalita v dané oblasti.
- Způsob sjednání – U sjednání online můžete od pojišťovny získat slevu i v desítkách procent.
- Rozsah krytí – Čím větší krytí budete od pojišťovny požadovat, tím vyšší bude i cena pojistného.
- Připojištění – Cenu pojistného navyšují i připojištění, která si k základnímu pojištění sjednáte navíc.
- Kombinace s dalšími pojištěními – Většina pojišťoven zvýhodňuje klienty, kteří si u ní sjednají více druhů pojištění.
- Pozemek a další vedlejší stavby – Při pojištění vedlejších staveb se navýší cena i o jejich hodnotu – vliv může mít i velikost pozemku, na kterém nemovitost stojí.
Druh nemovitosti | Hodnota nemovitosti | Průměrná cena pojištění ročně |
Rodinný dům | 4 400 000 Kč | 3 000 – 4 500 Kč |
Byt | 2 000 000 Kč | 1 500 – 3 000 Kč |
Chata | 1 500 000 Kč | 1 000 – 2 000 Kč |
Garáž | 600 000 Kč | 300 – 1 000 Kč |
Dobrý den, pojištění domu máme sjednané už více než tři roky. Aktuálně plánujeme investovat do venkovních žaluzií, jejichž cena není zrovna nejnižší. Bude se pojištění vztahovat i na ně? Předem děkuji za odpověď.