Recenze 10 nejlepších pokosových pil 2023 | Test & Jak vybrat | Arecenze.cz
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších pokosových pil

Aktualizováno:
Únor 2022
Autor:
Dana Široká

V kategorii doporučujeme

Milwaukee MS 305 DB

32 800 Kč

Orientační cena

Jakou pokosovou pilu vybrat dle srovnání

Top produkt
Doporučujeme
Orientační cena 32 800 Kč
Nejlepší poměr cena/výkon
Doporučujeme
Orientační cena 3 900 Kč
Pro nenáročné
Doporučujeme
Orientační cena 2 400 Kč

Pokosová pila je zařízení, které vám umožní provádět na milimetry přesné řezy vedené pod určitým úhlem. Bez problémů s ní nařežete trámy, palubky, plotové plaňky i další předměty, aniž byste museli nastavovat úhel řezu stále dokola. Díky tomu dosáhnete toho, že budou všechny díly nařezány stejně a rovně. Pokosové pily nalézají využití nejen v domácích dílnách, ale i na stavbách a v profi dílnách, kde jsou vystaveny každodennímu zápřahu.

Pro účely dnešního srovnání jsme vybrali reprezentanty pokosových pil z různých skupin – na své si tak přijdou nenároční zákazníci i ti, kteří kteří mají na pokosové pily velmi vysoké nároky. Při hodnocení parametrů jsme kladli důraz na příkon a počet otáček, které určují výkonnost zařízení. Podívali jsme se na zoubek i pokosovým úhlům, průměru kotouče a tomu, zda mají pily nějaké funkce navíc.

Pokud žádný z porovnávaných modelů zcela nenaplňuje vaše představy, můžete načerpat více informací z článku Jak vybrat pokosovou pilu a pustit se do hledání té ideální pily na vlastní pěst. Dozvíte se, jaké druhy pokosových pil vlastně existují, jaké mají vlastnosti, proč je tak důležitý počet otáček a jakou roli hraje pokosový úhel. Seznámíme vás i s cenovkami, za které můžete pokosové pily pořídit, a se základními tipy k bezpečnosti a údržbě.


Nejlepší pokosové pily dle srovnání

Varianta výběru
Vzhled a název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Top produkt

Recenze Milwaukee MS 305 DB
Milwaukee MS 305 DB
 • Rychlé nastavení úkosu
 • Výborná na tvrdé materiály
 • Aretace úkosu
 • Funkce pro dokonalé pohodlí při práci
 • Vysoká cena
 • Postrádá laser
32 800 Kč Zobrazit nabídky

Nejlepší poměr cena/výkon

Recenze PROTECO 51.01-PP-1800-P
PROTECO 51.01-PP-1800-P
 • Skvělá výbava vzhledem k ceně
 • Vysoké otáčky
 • Posuv a laser
 • Odolná konstrukce
 • Průměrně velký kotouč
 • Bez osvětlení
 • Menší pokosový úhel
3 900 Kč Zobrazit nabídky

Pro nenáročné

Recenze EINHELL TC-MS 2112
EINHELL TC-MS 2112
 • Příznivá cena
 • Vysoké otáčky
 • Možnost aretace
 • Nízká hmotnost a horší stabilita
 • Menší kotouč
 • Bez laseru
2 400 Kč Zobrazit nabídky

Recenze Milwaukee MS 305 DB
Milwaukee MS 305 DB
Recenze PROTECO 51.01-PP-1800-P
PROTECO 51.01-PP-1800-P
Recenze EINHELL TC-MS 2112
EINHELL TC-MS 2112
Ocenění

Top produkt

Nejlepší poměr cena/výkon

Pro nenáročné

Orientační cena 32 800 Kč 3 900 Kč 2 400 Kč
Určení Profesionální Hobby Hobby
Pohon Elektrický Elektrický Elektrický
Typ podle ramene S pojezdem S pojezdem S pojezdem
Příkon (W) 1 800 1 800 1 400
Počet otáček za minutu 3 200 5 000 5 000
Pokosový úhel (°) 55 nalevo, 60 napravo 0–45 0–45
Průměr kotouče (mm) 305 254 210
Funkce Integrovaný prachový kanál, osvětlení, digitální odečet pokosových úhlů Posuv, laserové pravítko, sáček na piliny Prachový sáček
Hmotnost (kg) 29,5 15 7,1
Top produkt
 • Rychlé nastavení úkosu
 • Výborná na tvrdé materiály
 • Aretace úkosu
 • Funkce pro dokonalé pohodlí při práci
 • Vysoká cena
 • Postrádá laser

Profesionální pokosová pila Milwaukee MS 305 DB patří v současné době mezi to nejlepší, co vám může trh s pokosovými pilami nabídnout. Její síla totiž spočívá ve vysokém příkonu (1 800 W), slušných otáčkách (3 200 ot./min) a možnosti nastavení konstantních otáček při řezání. Díky tomu bude prováděný řez opravdu čistý i rychlý, a to i v případě velmi tvrdého dřeva.

Protože využívá digitální odečet úhlu úkosu, umožní vám provádět řezy s přesností na 0,1°. To využijí zejména ti, kteří potřebují provést skutečně precizní práci, například truhláři. Nastavení úkosu pak provádíte stisknutím tlačítka, tudíž se nemusíte zdržovat s ručním mechanismem, jako mají levnější pily. A protože má pro každou stranu individuální pokosový úhel (až 55° nalevo, až 60° napravo), poskytne vám při řezání pod úhlem ještě větší volnost.

V balení s pilou obdržíte kotouč o průměru 305 milimetrů, který je ideální k řezání tvrdých materiálů. Potrpíte-li si na pořádek, pila vás potěší integrovaných prachovým kanálem, do kterého se zachytávají odřezané zbytky a putují do zadní části pily. Při práci tak vzniká naprosto minimální nepořádek. Po obou stranách pily jsou umístěna světla, která plnohodnotně osvětlují opracovávaný materiál. Na řez tak uvidíte velice dobře i v šeru.

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

Milwaukee se řadí mezi špičku mezi výrobci s pokosovými (i jinými) pilami. Konkrétně tento model MS 305 DB si pochvalují zákazníci i v zahraničních recenzích. Shodují se na tom, že má pila vysoký výkon, je vyrobena z vysoce kvalitních materiálů a dobře se s ní manipuluje. Mimo jiné se jim zamlouvá i po stránce designu. Někteří ale zmiňují jako nedostatek to, že postrádá laser.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Profesionální pokosová pila Milwaukee se může chlubit známým jménem výrobce a precizním zpracováním. Potěší také nadprůměrným příkonem, který je pro každodenní vytížení elektromotoru nezbytný. Mohla by mít ale ještě trochu vyšší otáčky a laserové pravítko, které je při dělání rovných pravidelných řezů velmi praktické. V neposlední řadě by se někomu nemusela zamlouvat i poměrně vysoká pořizovací cena.

Závěrečné shrnutí

Hledáte-li spolehlivou, dobře vybavenou a snadno ovladatelnou pokosovou pilu, se kterou budete pracovat každý den, je Milwaukee MS 305 DB ideálním kandidátem. Nastavení úkosu provádíte zmáčknutím jedné páčky, tudíž se nemusíte při práci nijak zdržovat.

Velice náročné zákazníky potěší také digitální odečtem pokosových úhlů, osvětlením a odvodem prachu a pilin. Musejí ovšem počítat s tím, že za tyto funkce a celkovou kvalitu pily si náležitě připlatí.

32 800 Kč Orientační cena

Nejlepší poměr cena/výkon
 • Skvělá výbava vzhledem k ceně
 • Vysoké otáčky
 • Posuv a laser
 • Odolná konstrukce
 • Průměrně velký kotouč
 • Bez osvětlení
 • Menší pokosový úhel

Pokosová pila s posuvem PROTECO 51.01-PP-1800-P je určena primárně určena k hobby účelům, ale i tak nabídne uživatelům velice slušný příkon (1 800 W) a vysoké otáčky (5 000 ot./min), díky čemuž se s ní nemusí obávat řezat i tvrdší materiály, jako jsou tvrdá dřeva nebo kovy. Protože má ale trochu menší pokosový úhel (45°na obě strany), nenabídne vám žádnou nadstandardní variabilitu při vedení řezu.

Co se týče samotného řezného kotouče, ten má průměr 254 milimetrů, je tudíž na pomezí středních a větších kotoučů. Můžete s ním ale bez problémů dělat i hlubší řezy. Pro lepší přesnost při vedení řezu vám pila nabídne laser, díky kterému bude výsledek dokonale rovný. Aby při práci nevznikal zbytečný nepořádek, který pak musíte uklízet, disponuje sběrným sáčkem na prach a piliny.

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

Uživatelé, kteří pokosovou pilu PROTECO zakoupili, udávají vesměs pozitivní zkušenosti. Shodují se na tom, že k hobby účelům je naprosto dostatečně vybavená. Má dobře řešenou konstrukci a je stabilní. Některé z nich příjemně překvapila hloubka řezu (neboť čekali, že bude menší).

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Silnou stránkou PROTECO 51.01-PP-1800-P je velice slušná pořizovací cena. Je sice pravda, že na trhu seženete i o něco levnější pily, ale rozhodně nebudou mít tento výkon (ani výbavu). Nemá ale žádné osvětlení, díky kterému byste si mohli přisvítit na práci, a pilový kotouč je svou velikostí spíše průměrný. Co se týče pokosového úhlu, ten také není nijak výjimečně variabilní.

Závěrečné shrnutí

Nemáte-li na doplňkové funkce pokosové pily příliš vysoké nároky a hledíte primárně na její výkon a možnosti využití, mohla by vás pokosová pila PROTECO 51.01-PP-1800-P zaujmout. Výhodou je i výborný poměr ceny a kvality, za tuto částku disponuje nadprůměrnými technickými parametry. Můžete s ní řezat měkké i tvrdší materiály a provádět vcelku hluboké řezy.

3 900 Kč Orientační cena

Pro nenáročné
 • Příznivá cena
 • Vysoké otáčky
 • Možnost aretace
 • Nízká hmotnost a horší stabilita
 • Menší kotouč
 • Bez laseru

Ačkoliv působí na první pohled pokosová pila EINHELL TC-MS 2112 téměř profesionálním dojmem, lze ji doporučit výhradně na domácí kutilství. Má totiž trochu slabší příkon (1 400 W) oproti profi pilám, ale zase se chlubí velice slušnými otáčkami (5 000 ot./min).

Protože ale nemá úplně precizně řešenou aretaci vřetena (při řezání se šroub postupně uvolňuje) a postrádá laserové pravítko, nedovolí vám provádět opravdu přesné řezy a musíte tak při práci neustále myslet na to, zda vedete řez správně. A to není úplně ideální pro uživatele, kteří by chtěli pokosovou pilu používat často.

Protože má pila menší kotouč (210 milimetrů), neuděláte s ní tak hluboké řezy – hodí se spíše na řezání tenčích dřevěných dílů. Jelikož váží jen 7,1 kilogramu, není tak stabilní a musíte si při práci dávat dobrý pozor na to, abyste se nezranili.

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

Pokosová pila EINHELL patří mezi velice oblíbené pily mezi amatérskými kutily. Používají ji na drobnější práce, při kterých nepotřebujete dělat řezy s dokonalou přesností. Největší problém spatřují v tom, že se šroub pro aretaci úhlu v průběhu řezání postupně povoluje. A celkově jsou na pile patrné výrobní nepřesnosti, což je zřejmě daň za nízkou pořizovací cenu.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

První, čím vás tato pokosová pila zaujme, je velice nízká pořizovací cena. I proto může konkurovat lépe provedeným hobby pilám, protože zkrátka na občasné práce nepotřebujete drahou pilu. Potěší také tím, že je vybavena pojezdem, má velice slušné otáčky a sáček, který zachytí alespoň část odpadu, který vzniká při řezání.

Se stabilitou a kvalitou řezu už na tom není tak dobře. Nemá laserové pravítko a pilový kotouč je spíše menší, tudíž s ním neuděláte hlubší řezy.

Závěrečné shrnutí

Pokosová pila EINHELL TC-MS 2112 je určena nenáročným zákazníkům, kteří chtějí mít v domácnosti přístroj, se kterým čas od času něco uříznou (třeba dřevěný rámeček nebo lištu). Rozhodně ji ale nelze doporučit truhlářům a není vhodná ani na řezání extrémně tvrdých materiálů a dřev, do kterých potřebujete udělat hluboké řezy.

2 400 Kč Orientační cena

Nejprodávanější pokosové pily dle Heureky

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Scheppach HM 216 SPX
Scheppach HM 216 SPX 88 %
Počet recenzí: 8
4 000 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze METABO KGS 216 M 619260000
METABO KGS 216 M 619260000 86 %
Počet recenzí: 7
7 000 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Metabo KGS 254 M 602540000
Metabo KGS 254 M 602540000 90 %
Počet recenzí: 193
12 900 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Metabo KGS 305 M
Metabo KGS 305 M 94 %
Počet recenzí: 40
16 000 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Scheppach HM 140 L 5901218901
Scheppach HM 140 L 5901218901 98 %
Počet recenzí: 8
9 100 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Dewalt DWS780
Dewalt DWS780 85 %
Počet recenzí: 15
43 200 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Bosch GCM 12 GDL 0.601.B23.600
Bosch GCM 12 GDL 0.601.B23.600 95 %
Počet recenzí: 23
36 300 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze PARKSIDE K PZKS 2000 B2
PARKSIDE K PZKS 2000 B2 90 %
Počet recenzí: 117
3 500 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Hikoki (Hitachi) C8FSHGWAZ
Hikoki (Hitachi) C8FSHGWAZ 97 %
Počet recenzí: 11
7 000 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze PARKSIDE PKS 1500 B3
PARKSIDE PKS 1500 B3 87 %
Počet recenzí: 85
2 000 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat pokosovou pilu

Pokosová pila se stane vaším neocenitelným pomocníkem, chcete-li se pustit do výroby nábytku, řezat latě, plaňky a provádět precizně přesné řezy. Po začtení do následujících řádků zjistíte, že při výběru pokosové pily musíte zohlednit to, jaký materiál s ní budete zpracovávat, a vybrat také vhodný typ pilového kotouče. Nabídka pokosových pil je dosti variabilní i co se týče pohonu – nejlepší jsou určitě elektrické, protože mají nejvyšší výkon.

V článku se dále dozvíte, jaké jsou rozdíly mezi pilami s pojezdem a bez pojezdu, a že nejdůležitějšími parametry pro výkon pokosové pily jsou příkon a počet otáček. Zajímejte se i o možnou hloubku a délku řezu, pokosový úhel a úhel sklonu kotouče – tyto parametry určují, jakým způsobem lze řezy provádět. Aby byla práce s pilou příjemná i bezpečná, volte model s dostatečnou hmotností a bezpečnostními prvky.

Z funkcí by pak pokosová pila neměla v žádném případě postrádat systém na odsávání pilin a podstavec pro zajištění stability při práci. Případně se vám může hodit i laserové pravítko, díky kterým můžete vést řezy naprosto přesně. Na závěr článku vás seznámíme s cenovými hladinami, ve kterých pokosové pily zakoupíte, a doporučíme pár tipů k používání a údržbě těchto kutilských zařízení.

Pro lepší přehled vám doporučujeme také naše články o pásových, motorových, přímočarých a ručních pilách.

Jak vybrat pokosovou pilu stručně:

 • Vyberte vhodný typ podle vašich potřeb – hledáte pilu pro profesionály, nebo ji využijete jen občas v domácí dílně? Podle pohonu pak můžete volit mezi elektrickými, aku nebo ručními modely. Pokosové pily se dále dělí na modely s pojezdem a bez pojezdu.
 • Zkontrolujte, zda má pila dostatečný příkon a počet otáček – výše příkonu nepřímo reflektuje výkonnost elektromotoru. Ideální je nejít pod 1 000 W. Počet otáček pak definuje rychlost provedení řezu.
 • K pile potřebujete správný kotouč – větší kotouče s průměrem nad 200 milimetrů řežou hlouběji a pomaleji, přeříznete s nimi i kov. Malé kotouče se točí rychleji a jsou vhodné k provádění mělkých řezů.
 • Prozkoumejte pokosový úhel – pokosovou pilu můžete naklánět na boky v určitých úhlech. Někdy jde o stejný rozsah pro obě strany (do 45°), ale některé modely nabídnou rozsahy odlišné (mezi 50 až 60°).
 • Nesmí chybět bezpečnostní prvky – samozřejmostí by měl být kryt kotouče a přepěťová ochrana.
 • Zajímejte se o funkce a příslušenství – za nejpraktičtější lze označit systém odsávání pilin, laserové pravítko a LED osvětlení.
 • Vyberte nejvhodnější kandidáty z vybrané cenové skupiny – cenu pokosové pily nejvíce ovlivňuje její výkonnost a kvalita zpracování. Slušná hobby pila ale nemusí stát více než 5 000 korun.

Jak funguje pokosová pila

Tzv. pokosová pila patří do skupiny okružních či kotoučových pil a je určena k provádění stejných řezů (například když potřebujete vyrobit identické dřevěné trámy). Většinou je konstruována v podobě jednoduchého rámu, který se posouvá nad základnou, na níž jsou vyznačeny různé úhly.

Pomocí otočné naklápěcí hlavy pak máte možnost provádět šikmé řezy ve dvou směrech. Pokosová pila vám umožní snadno provádět čisté a přesné řezy a zkracovat nejrůznější materiály (plast, dřevo, lamino i kovy).

Typy

Před tím, než se odhodláte k pořízení pokosové pily, byste měli mít naprosto jasno v tom, k jakým účelům a jakým způsobem ji plánujete využívat. Pokosové pily se totiž řadí do mnoha podkategorií podle několika kritérií. Například podle pohonu, cílové skupiny uživatelů, typu ramene i podle toho, jaký materiál s nimi uříznete.

Dělení podle účelu a pohonu

Podle toho, pro jakou cílovou skupinu jsou určeny, se pokosové pily dělí na:

 • Hobby
 • Profesionální

Významné rozdíly mezi jednotlivými modely panují také v tom, jaký využívají pohon:

 • Elektrické pokosové pily
 • Aku pokosové pily
 • Ruční pokosové pily

Samostatnou specifickou kategorií jsou pak kombinované pokosové pily, které spadají mezi kapovací, případně disponují stolem pro lepší stabilitu.

Hobby pokosové pily

U hobby pokosových pil musíte úhel řezu nastavit ručně. Tyto pily jsou podstatně hůře vybavené oproti profi modelům – jsou méně přesné, při práci vydávají mnohem větší hluk a manipulace s nimi bývá náročnější kvůli ručnímu nastavení. Velkou výhodu u nich představuje nižší pořizovací cena, navíc mají lehčí konstrukci. Hodí se pro domácí kutily, kteří potřebují použít pilu jen jednou za čas.

Profesionální pokosové pily

Pokosové pily pro profesionály potěší možností nastavit úhel řezu naprosto přesně a rychle pomocí tlačítek. Ačkoliv jsou těžší a robustně stavěné, manipuluje se s nimi mnohem lépe (i díky perfektně řešené ergonomii a ovládání). Díky pestré nabídce praktických funkcí a doplňků dokážete s těmi nejkvalitnějšími pilami provádět na milimetry přesné řezy. Výhodou je i vysoká bezpečnost. Za to vše si ale musíte náležitě připlatit.

Elektrické pokosové pily

Získávají energii prostřednictvím přívodního kabelu z elektrické sítě. Protože bývají vysoce výkonné, používají je nejčastěji truhláři na řezání dřevěných trámů, desek a pilířů. Abyste při práci dosáhli naprosto dokonalé přesnosti, nabídnou vám některé modely také laser. Pilový kotouč bývá u elektrických pil vyroben z karbidu a disponuje velkými zuby. Je poháněn elektromotorem, který se nachází na posuvném rameni.

Aku pokosové pily

Akumulátorová varianta pokosové pily není příliš běžná. Oceníte ji zejména ve chvílích, kdy potřebujete být mobilní a často měnit pozici pily. To znamená, že se perfektně hodí například na stavby nebo na chatu, zkrátka tam, kde není po ruce přívod elektřiny.

Často bývá dodávána rovnou se dvěma akumulátory a rychlonabíječkou. Dražší kousky mohou disponovat výkonem srovnatelným s elektrickými pilami, ale jsou limitovány nutností nabíjení.

Ruční pokosové pily

Tzv. pokosnice je předchůdcem moderních pokosových pil s elektrickým pohonem. Součástí pokosnice je pevný rám a vodítko k vedení pily pro řez prováděný pod specifickým úhlem. Většinou lze nastavit následující úhly: 30°, 45°, 60° a 90°. O přesnost řezu se pak stará zarážka, která nastavený úhel zafixuje. Ruční pokosové pily mají své využití i dnes. Používají se například k řezání dřevěných lišt.

Kombinované pokosové pily

Jako tzv. kombinované (víceúčelové) pily bývají označovány takové modely, které patří mezi kapovací pily (řežou ve dvou rovinách), případně ty, které jsou vybavené plnohodnotným pracovním stolem. Na něm může pila samostatně stát a vy ji tak nemusíte pokládat na externí pracovní stůl.

Dělení podle typu ramene

Velice důležitým prvkem každé pokosové pily je rameno, na kterém se nachází pilový kotouč. Podle typu ramene se dělí na:

 • Pokosové pily bez pojezdu
 • Pokosové pily s pojezdem

Pokosové pily bez pojezdu

Radiální rameno lze v tomto případě pouze sklopit, nikoliv posunout vpřed. Tento jednodušší typ pily je vhodný pouze na drobnější práce (zkracování lišt, plotových latěk, obrazových rámů). Kapacita řezu je u pily bez pojezdu dosti malá a omezená velikostí pilového kotouče – délkový prořez bývá do 10 centimetrů, výškový prořez do 6 centimetrů. Nelze s ní ovšem drážkovat širší materiál.

Pokosové pily s pojezdem

U pily s pojezdem je kotouč umístěn na radiálním rameni, se kterým lze ve vodorovné poloze pohybovat vpřed i vzad. Můžete s ní tak provádět mnohem delší řezy, řezat širší materiál, vytvářet zářezy v trámech nebo drážkovat. I zde jste ale do určité míry limitováni velikostí kotouče, alespoň co se týče výškového průřezu.

Dělení podle řezaného materiálu

V neposlední řadě můžete pokosové pily rozdělit do několika skupin podle toho, jaký materiál s nimi můžete řezat.

 • Pokosové pily na dřevo
 • Pokosové pily na železo
 • Pokosové pily s potahem

Pokosové pily na dřevo

I s těmi nejlevnějšími pilami zvládnete řezat plasty, lamino, všechny druhy měkkých dřev a materiály připomínající dřevo (dřevotřískové desky). Dražší pily si poradí s tvrdými dřevy i kovy.

Pokosové pily na železo

Pokosová pila na železo disponuje mnohem lepším výkonem a regulací otáček. K práci s touto pilou potřebujete navíc speciální pilové kotouče. Pořizovací náklady budou u tohoto druhu pily logicky vyšší.

Pokosové pily s potahem

Jsou užitečné k řezání širokých a dlouhých materiálů, jako jsou například dřevěné fošny. Pilový kotouč s elektromotorem je v tomto případě usazen na rameni v kolejnicích a provádí pohyb vpřed a vzad. Pila je díky tomu značně variabilní a její využití je velice pestré.

Příkon a otáčky

Nyní se již od druhů pokosových pil a jejich vlastností dostáváme k samotným parametrům výběru těchto přístrojů pro kutily. A jedním z těch nejdůležitějších bude výkon pokosové pily, respektive příkon a počet otáček.

Příkon

Příkon je u pokosových pil udáván ve wattech (W) a nepřímo udává, jak moc má pila výkonný elektromotor. Čím je příkon vyšší, tím můžete od pily očekávat lepší výkon. Ne vždy se ale vyplatí volit pilu s co nejvyšším příkonem, roste tím totiž i její pořizovací cena. A ne vždy její potenciál využijete.

 • Do 1 000 W – velice slabé pily, mnoho práce s nimi neuděláte.
 • 1 000 až 1 500 W – dostatečné výkonné kousky na domácí kutilské práce.
 • 1 500 W a více – výkonné pokosové pily pro profesionály.

Počet otáček

Druhým parametrem, který nejvíce ovlivňuje výkonnost pokosové pily, je počet otáček. Čím více otáček, tím rychleji řez provedete. Hodnota otáček je navíc závislá na velikosti pilového kotouče. Ideální je vybírat modely, které mají více než 3 000 otáček za minutu. Díky tomu s nimi dosáhnete dobrých výsledků i při řezání tvrdého dřeva.

Na kov a další extrémně tvrdé materiály už je lepší vybírat mezi pilami, které disponují 4 500 až 5 500 otáčkami za minutu. Takto vysoký výkon zajišťuje naprosto přesný řez.

Hloubka a délka řezu

Výsledná délka a hloubka řezu je ovlivněna velikostí pilového kotouče. Výrobci tento údaj uvádí obvykle ve dvou či více parametrech podle úhlů, které značí základní výchozí polohu (90°) a mezní polohu pily (45°), které lze dosáhnout naklopením.

Úhel průřezu Hloubka a délka řezu
90° (základní poloha pily) Od 50 do 120 milimetrů
45° (po naklopení pily) Od 30 do 100 milimetrů

 

Délka řezu závisí mimo jiné i na posuvu, hloubka zase na průměru řezového kotouče.

Pokosový úhel a úhel sklonu kotouče

Unikátnost pokosové pily spočívá v tom, že s ní můžete řezat materiál pod určitým úhlem. Tato schopnost je definována dvěma parametry:

 • Pokosový úhel – jde o rozsah natočení pily na podstavci ve vodorovné rovině (rozsah natáčení na pravou a na levou stranu). Většina modelů má na obě strany stejný rozsah (obvykle do 45°). Existují ale i takové, které mají rozsahy odlišné a mnohem více variabilní (v rozmezí 50 až 60°).
 • Úhel sklonu kotouče – jde o maximální úhel, kterým lze natočit pilový kotouč (jinými slovy rozsah natočení ve vertikální rovině). Pro obě strany bývá shodný, obvykle jde o 45°, výjimečně 47°.

Hmotnost

Při práci s pokosovou pilou je nesmírně důležité, aby byla dokonale stabilní. K tomu přispívá její dostatečná hmotnost. Na druhou stranu, pokud je pila až moc těžká, zbytečně se s ní při nadřete, hlavně při přenášení. Levné pokosové pily bývají kvůli méně důmyslnému konstrukčnímu zpracování podstatně těžší než modely určené profesionálům.

Průměrná hmotnost pokosových pil začíná na 10 kilogramech. Ty nejtěžší kombinované pily se stolem mohou vážit 30 i více kilogramů. Pokud ale nepotřebujete pilu nikam přesouvat, nevadí, když bude vážit trochu víc.

Hlučnost

Hlučnost pokosové pily logicky stoupá s výkonem. Výrobci tento údaj moc často neuvádí, ale obecně platí, že se jedná o hodnoty kolem 100 dB. Proto byste měli při práci s pokosovou pilou myslet na ochranu sluchu a používat vždy sluchátka.

Parametry pilového kotouče

Důležitou součástí pokosové pily je pilový kotouč. Pokud vyberete kvalitně zpracovaný a dostatečně ostrý kotouč, prodloužíte tím životnost celé pily. Levné kotouče vám dlouho nevydrží, po otupení už je nelze nabrousit. Kvalitní kotouče z tvrdokovu vám nabrousí ve specializovaném servisu.

Zuby

Velikost a tvar zubů na kotouči určuje, jaké materiály s ním můžete řezat.

 • Malé zuby – kotouče s malými zuby jsou ideální na řezání tenkých materiálů. Při použití zbytečně velkých zubů by totiž řez mohl být nerovnoměrný.
 • Velké zuby – kotouče s velkými zuby se používají na silné a velice tvrdé materiály. V případě použití malých zubů hrozí jejich spálení a pila by byla vystavena zbytečné námaze.
 • Zakloněné zuby – speciálně tvarované zuby se do materiálu nezakusují špičkou, ale provádí šetrné řezy tahem. Výsledkem je dokonale čistý precizní řez. Jsou vhodné na lamino, kovy i plasty.

Důležitý je i jejich počet. Čím více zubů, tím je výsledný řez “čistší”, ale zároveň je tím snížena rychlost.

Průměr kotouče

Maximální průměr řezacího kotouče je nesmírně důležitý pro hloubku řezu. Čím je kotouč větší, tím lepší – poskytuje vám to větší volnost při řezání.

 • Průměr od 100 do 200 milimetrů (malé kotouče) – mají méně zubů a otáčí se mnohem rychleji i přesto, že spotřebují méně energie. A jsou levnější.
 • Průměr od 200 do 300 milimetrů (větší kotouče) – otáčí se pomaleji, dělají hlubší řezy a poradí si i s velice tvrdými materiály. Jejich využití je mnohem pestřejší, proto se využívají u profi pil. Mají ovšem vyšší spotřebu energie i vyšší pořizovací cenu.

Polohování

Charakteristickou vlastnosti pokosových pil je polohování řezacího kotouče. Kotouč lze polohovat ve třech osách. Základní posuv vpřed a vzad definuje, jak dlouhý řez vlastně provedete. Dále je možné provádět natáčení v rámci úhlových os (vertikálně a horizontálně) většinou do 45°. Polohování pily doprava či doleva probíhá i ramenem na podstavci, naklápění kotouče pak pouze v rámci ramene.

Bezpečnost

Při práci s pokosovou pilou je nesmírně důležité dbát na bezpečnost a snažit se, abyste se nezranili. Z těchto důvodů by neměla žádná pokosová pila postrádat základní bezpečností prvky a doplňky:

 • Kryt kotouče – nezbytný k ochraně před ostrými zuby. U dražších modelů může být výkyvný a otevírat se až v okamžiku kontaktu s materiálem.
 • Přepěťová ochrana – ochrana pily před poškozením v důsledku přepětí.
 • Tepelná pojistka – ochrana pily před přehřátím. Pokud je motor přetížen, pila se sama vypne.
 • Transportní pojistka – zajistí, že při přenášení a manipulaci s pilou nedojde k jejímu samovolnému zapnutí.

Použití ochranných pomůcek je samozřejmě na dobrovolnosti, ale určitě byste je měli využívat. Konkrétně jde o:

 • Brýle – nutná ochrana očí před odlétajícími kousky materiálu (dřevěné piliny, kovový prach).
 • Sluchátka – zejména u profesionálních pil s vysokým výkonem je potřeba chránit i sluch.
 • Ochranný oděv, rukavice a boty – pracovní oděv zajistí ochranu celého těla při práci s pokosovou pilou. Oděv by měl být přiléhavý.

Funkce a příslušenství

Při práci s pokosovou pilou bezpochyby oceníte, když bude disponovat funkcemi a vychytávkami navíc. Některé z nich se hodí hlavně pro usnadnění a urychlení práce, jiné vám umožní dosáhnout daleko preciznějších výsledků a kvalitnějších řezů. Níže naleznete výčet funkcí, kterými se můžete při výběru pokosové pily inspirovat.

 • Odsávání pilin a prachu – při práci s pokosovou pilou vzniká velké množství pilin a prachu, kterých je potřeba se zbavit. Odsávací systém nemusí být samozřejmostí u hobby modelů. Profesionální pily často disponují nástavcem na připojení k externímu vysavači, případně jsou vybaveny sběrným košem (pytlem), do kterého odpad padá.
 • Podstavec (stůl) – stůl zajistí dokonalou stabilitu pily při řezání. Mívá dostatečně robustní nohy a upínací systém na materiál. Stoly někdy nabízí i prodloužení, abyste na nich mohli řezat dlouhý materiál.
 • Laserové pravítko – laserový paprsek zobrazuje přesnou linii, kudy má být veden řez. Díky tomu můžete provést řez skutečně precizně a máte jistotu, že bude rovný. Laser je ale nepoužitelný při práci na přímém sluníčku.
 • LED osvětlení – přisvětlení v podobě LED diod oceníte v případě, že jste nuceni pracovat v ne úplně ideálních světelných podmínkách (tmavá garáž, kůlna, dílna bez oken).
 • Posuv – díky rameni s posuvem můžete vám pila umožní přeříznout velice dlouhé a široké materiály. Hodí se například při řezání plotových planěk, sloupků a panelů.
 • Zarážky – umožní nastavit přesný úhel řezu. Při využití hloubkového dorazu můžete vyřezat do dřeva drážky stejné hloubky.
 • Bočnice – zajistí, že se obráběný materiál nebude prohýbat. Proto jsou ideální při zpracování dlouhých latí, prken či hranolů. Na výběr máte mezi výsuvnou a připojitelnou variantou.
 • Svorky – další možnost, jak materiál pevně uchytit.

Cena

Pořizovací cena pokosové pily se logicky odvíjí od kvality a úrovně zpracování výrobku. Nejlevnější budou ruční a jednoduché pokosové pily na domácí použití, mezi ty nejdražší se řadí vysoce výkonné pokosové pily pro profesionály.

Chcete-li si pořídit skutečně kvalitní pokosovou pilu, se kterou budete moci provádět přesné řezy řadu let, je potřeba vsadit na ověřenou značku, která poskytuje také zákaznický servis. Mezi ty nejoblíbenější patří Makita, Scheppach, Bosch, Metabo nebo Dewalt. Za zmínku stojí i Hecht, Milwaukee, Ryobi, AEG nebo Hitachi.

Cena od 2 500 do 5 000 Kč

Nejlevnější pokosové pily máte dnes šanci zakoupit i v supermarketu či hobbymarketech. Výhodou je jejich nízká pořizovací cena, s výkonem a přesností už na tom nejsou tak dobře. Velikost pilového kotouče obvykle nepřesahuje 216 milimetrů a jejich příkon se pohybuje kolem 1 000 W.

Proto se vyplatí si pár stovek připlatit, i když chcete pokosovou pilu čistě na domácí použití. Když se začnete blížit hranici 5 000 korun, narazíte už na vysoce kvalitně zpracované hobby pily, které odvedou precizní práci. Nabídnou vám i šikovné vychytávky, jako je laserové pravítko či osvětlení.

Cena od 5 000 do 12 000 Kč

Střední cenová skupina zahrnuje nejpestřejší nabídku produktů na trhu s pokosovými pilami. Převažují pily s radiálním ramenem, které vám umožní provádět širší rozsah práce. Samozřejmostí je příkon přesahující 1 500 W a daleko vyšší počty otáček, které můžete u některých modelů i regulovat. Průměr kotouče už je také o něco větší, což vám umožní provádět náročnější kutilské práce.

Cena nad 12 000 Kč

V cenové hladině nad 12 000 korun už na vás čekají plnohodnotné pokosové pily pro profesionály. Disponují velkou hloubkou i délkou řezu a umožní zpracovávat i ty nejtvrdší materiály s dokonalou přesností. Při výrobě těchto pil je kladen vysoký důraz na kvalitu klíčových prvků, které jsou konstruovány tak, aby vydržely každodenní zátěž. Ty nejlepší pokosové pily mohou stát i více než 25 000 korun.

Jak správně používat pokosovou pilu

Práce s pokosovou pilou není tak snadná, jak by se mohlo nezkušenému oku na první pohled zdát. Přesnost řezu mohou totiž ovlivnit i naprosté drobnosti, kterým byste nemuseli přikládat důležitost. Na práci s pokosovou pilu byste se proto měli předem pečlivě připravit a nastudovat si doporučené postupy.

 • To, že máte dokonale nabroušený pilový kotouč, ještě neznamená, že bude řez čistý. Pro jistotu zkontrolujte, že není stůl uvolněný a zda není osazení pily příliš pružné.
 • Jak pracovat s vláknitým a křehkým materiálem? Vytvořte pod výstupními hranami materiálu oporu, která bude dokonale kopírovat řez.
 • Nezapomínejte na odsávání prachu. Ne všechny pokosové pily disponují možností připojení k externímu vysavači nebo sběrným vakem. Vířící prach způsobí nepořádek a pokud nemáte ochranné brýle, může způsobit nepříjemné zranění očí!
 • K práci s pokosovou pilou se vám mohou hodit různé pomůcky: tesařská tužka, metr, úhelník, úhloměr, pokosník a případně i stolařské svorky.

Výběr a údržba pilového kotouče

Volba toho správného řezacího kotouče vám zajistí perfektní výsledky při práci s pokosovou pilou. A samozřejmě se musíte o něj také náležitě starat.

 • Na jemné řezy, kde je kladen důraz především na přesnost a kvalitu řezu, volte kotouče s vyšším počtem malých zubů.
 • Na tvrdé a silné materiály volte kotouče s většími zuby.
 • Pokud vám jde především o rychlost řezu, ideální bude sáhnout po kotouči s menší hustotou ozubení.
 • Na plasty, lamino a tenké kovy (hliník) byste měli používat kotouč se speciální geometrií zubů (negativní sklon).
 • Používejte vždy perfektně ostré kotouče určené na daný typ materiálu.
 • Dražší kotouče z tvrdokovu si můžete nechat několikrát nabrousit a používat je tak opakovaně.
 • Levné kotouče raději rovnou vyhoďte, jakmile se ztupí.

Často kladené dotazy k pokosovým pilám

Jak a jakou pokosovou pilu vybrat?

Při výběru pokosové pily můžete volit mezi hobby zařízeními a pilami pro profesionály. Jednotlivé modely se liší i pohonem a tím, jestli mají pojezd či nikoliv. Z parametrů je pro vás podstatné zaměřit se na příkon a počet otáček, hloubku a délku řezu a pokosový úhel. Neméně důležité jsou i parametry pilového kotouče, protože každý kotouč se hodí k trochu jinému účelu. Podívejte se i na nabídku funkcí, praktické je například laserové pravítko.

Jaký je rozdíl mezi kapovacími a pokosovými pilami?

Jednoduché pokosové pily umožňují řezat materiál pod nastaveným úhlem v jedné rovině, pokosové kapovací dokonce ve dvou rovinách. Velká část pokosových pil nabízených na trhu jsou zároveň kapovací, i když to u nich nemusí být doslovně napsáno.

Proč je důležité odsávání prachu a pilin?

Prach a piliny, které při řezání dřeva či kovu vznikají, mohou mít negativní vliv jak na vaše zdraví, tak i na stav samotné pily. Drobné částice prachu mohou zanést ložiska. Proto je důležité, aby byla pokosová pila vybavena odsávacím systémem. Navíc vám to usnadní úklid, zvláště pokud s pilou pracujete v garáži nebo kůlně.

Dana Široká pojala pokosové pily velmi svědomitě, aby vám mohla poradit, podle čeho vybrat tu nejlepší z nejlepších. Seznámí vás s jednotlivými typy těchto zařízení a představí nejdůležitější parametry. Zjistíte také, proč se vyplatí pořídit model s posuvem a jaké existují pilové kotouče. Její okruh zájmů je velice široký, proto mezi její autorské počiny patří radiátory nebo čističe oken, ale i produkty méně technického rázu, jako jsou kulmy na vlasy.
Redaktorka

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.8 z 9 hlasů