Kvalitu spánku může negativně ovlivnit mnoho faktorů a spaní na nevhodném polštáři často bývá jedním z nich. V následujících řádcích vás obeznámíme s tím, jak vybrat vhodný polštář přesně podle vašich potřeb.
- Výběr podle polohy při spánku – podle toho, v jaké poloze spíte nejraději, se bude odvíjet výška, měkkost a tvar polštáře. Pro spaní na boku je ideální vyšší polštář, na zádech střední a na břiše nejnižší.
- Druhy podle zdravotních problémů – alergici a astmatici by měli sáhnout po syntetických materiálech s antibakteriální úpravou. Polštáře pro zdravý spánek a anatomické modely z paměťové pěny zase pomohou při bolestech krku a páteře.
- Speciální druhy polštářů – existují i speciální malé polštářky na cestování, modely pro děti a těhotenské (kojicí) polštáře pro maminky a jejich miminka.
- Důležité parametry – zásadní roli bude hrát materiál, kterým je polštář naplněn, a také jeho tvar. S ohledem na preferovanou polohu při spánku byste se měli zajímat i o rozměry polštáře.
- Ceny – nejlevnější klasické polštáře začínají na 250 Kč. Nejbohatší výběr je v rozmezí 500–1 000 Kč, kde narazíte na polštáře z vysoce kvalitních materiálu i anatomické polštáře. Nejnáročnějším uživatelům jsou určeny polštáře za několik tisíc korun.
- Péče o polštář – polštář je důležité každý den natřepat a pravidelně prát. Respektujte vždy doporučený prací program a používejte prací prostředek vhodný pro daný materiál.
- Kdy polštář vyměnit – nový polštář byste si měli pořídit každé 2–3 roky. Případně ve chvíli, kdy je polštář proleželý, zdeformovaný nebo začíná zapáchat.
- Jak zlepšit kvalitu spánku – základem je dodržovat pravidla spánkové hygieny, např. chodit spát každý den ve stejný čas, nejíst večer těžká jídla, nekouřit těsně před spaním a nedívat se na televizi či do mobilu.
Pokud chcete kompletně obměnit vaše lůžkoviny, doporučujeme vám podívat se ještě na srovnání přikrývek, prostěradel a povlečení.
Výběr podle polohy při spánku
Poloha, kterou při odpočinku a spánku preferujete nejvíce, je asi tím nejdůležitějším kritériem, podle kterého byste měli vybírat vhodný polštář. Kvalitní polštář by měl poskytovat krku dostatečnou oporu, držet krční páteř ve správné poloze a samozřejmě dopřát co největší pohodlí uživateli. Spát můžete buď:
- Na boku – polštář by měl být vyšší a pevnější, ideální jsou anatomicky tvarované polštáře.
- Na břiše – polštář byl měl být měkký a nízký, vybírat lze i mezi speciálními modely ke spaní na břiše.
- Na zádech – polštář by měl být menší, středně vysoký i středně měkký, vhodné jsou anatomické.
- Střídavě na boku, břiše i zádech – ideální bude středně velký měkký polštář z paměťové pěny.
Polštáře pro spaní na boku
Při spaní na boku je ideální volit vyšší, tvrdší a pevnější polštář, který vyplní volný prostor mezi vaším krkem a matrací a poskytne ramenům dostatečnou oporu. Páteř by měla při spánku zůstat narovnaná a hlava by se neměla vychylovat dozadu ani na strany. Vybírat můžete i z kategorie anatomicky tvarovaných polštářů, které jsou pro spaní na boku vhodné.
Polštáře pro spaní na břiše
Při spaní na břiše potřebujete naopak měkký a nízký polštář, který se přizpůsobí hmotnosti vašeho těla, a umožní vaší páteři zůstat v rovině. Díky tomu nebude zbytečně namáhaná a vy si tak při spánku dobře odpočinete. Ke spaní na břiše se dokonce vyrábí speciální polštáře, které zajistí, že nebude hlava při spánku směřovat příliš vysoko a vaše páteř tak zůstane v přirozené poloze.
Polštáře pro spaní zádech
Pokud rádi spíte na zádech, měli byste sáhnout spíše po menším polštáři střední výšky i měkkosti. Pokud by byl příliš vysoký, šíje by byla příliš napnutá, což může vést k bolestem v oblasti hlavy a krční páteře. Polštář by měl ramena a krk podpírat tak, že páteř zůstane během spánku ve své přirozeně zakřivené poloze. Vhodnou volbou může být i anatomický polštář.
Polštáře pro střídání spánkových poloh
Pokud patříte do skupiny lidí, kteří spí poněkud neklidným spánkem a často se během něj převalujete a měníte polohy, měli byste sáhnout středně velkém měkkém polštáři, který poskytne vašemu krku a ramenům optimální oporu při jakékoliv poloze. Vhodné mohou být polštáře vyrobené z paměťové pěny, které se přizpůsobí jak hmotnosti těla, tak i jeho teplotě.
Druhy podle zdravotních problémů
Pro úlevu od bolestí, stresu a jiných zdravotních potíží lze vybírat z pestré nabídky speciálních polštářů:
- Polštáře pro alergiky – jsou naplněny vzdušnými materiály (duté vlákno, paměťová pěna), mají pratelný potah, umožňují praní na vysoké teploty.
- Polštáře pro zdravý spánek – výplň je tvořena paměťovou pěnou, takže se dokonale uzpůsobí hmotnosti těla, jsou vhodné při problémech s krční páteří.
- Polštáře proti stresu – na povrchu mají karbonová vlákna, uvolňují do vzduchu ionty, což by mělo pomoct se zmírněním stresu.
- Gelové polštáře – mají ortopedické vlastnosti a dobře akumulují teplo, hodí se při problémech s bolestmi a otoky.
- Nahřívací polštářky – plní se přírodními materiály a bylinkami, vhodné i pro alergiky, většinou se používají spíše na relaxaci.
Polštáře pro alergiky
Pokud trpíte alergií, je pro vás nejlepší volbou polštář s výplní z dutého vlákna, paměťové pěny nebo hedvábí. Tyto materiály velmi vzdušné, tudíž se v nich roztoči, prach a ostatní alergeny dráždící citlivé dýchací cesty nedrží. Vyhýbejte se péřovým výplním, v nich se roztoči rádi usídlují a množí.
Samozřejmou vlastností polštáře pro alergika je snímatelný a pratelný potah. Při alergii na roztoče by měla být možnost prát polštář při vysoké teplotě v rozmezí 60–95°, protože až při takto vysokých teplotách dochází k ničení mikroorganismů.
Polštáře pro zdravý spánek
Anatomicky tvarované polštáře dokážou člověku pomoci, pokud trpí bolestmi krční páteře. Protože jsou vyplněny paměťovou plnou, plně se přizpůsobí hmotnosti vašeho těla a zajistí, že bude páteř zůstávat ve své přirozené poloze. Navíc pomáhají rozložit tlak vyvíjený na páteř rovnoměrně, tudíž tím minimalizují svalové napětí.
Polštáře proti stresu
Protistresové polštáře vám zajistí dokonale pohodový spánek. Povrch polštáře je protkán speciálními karbonovými vlákny, která zachytávají statickou energii z těla a uvolňují ji do vzduchu ve formě iontů. Díky tomu vám poskytnou klidnější spánek, budou vyhovovat i astmatikům a alergikům.
Gelové polštáře
Unikátnost gelových polštářů spočívá v tom, že mají blahodárné ortopedické vlastnosti. V polštáři se nachází gelové segmenty, které rozkládají tlak na krční páteř rovnoměrně. Díky tomu nedochází k narušení krevního oběhu v této oblasti a vy můžete tak spát mnohem lépe. Další skvělou vlastností gelových polštářů je schopnost akumulovat teplo. Gelové polštáře umí ulevit od bolesti a fungují jako dobrá prevence proti otokům očí.
Nahřívací polštářky
Nahřívací polštáře bývají vyplněny přírodními materiály a přidávají se do nich i bylinky, například uklidňující levandule. Vybírají se takové výplně, které v sobě dokáží akumulovat teplo a udržovat ho po velice dlouhou dobu. Většinou se jedná o pohankové slupky, ovocné pecky nebo špaldové slupky. Jsou naprosto ideální pro alergiky, protože nevytváří prostředí vhodné pro roztoče. Pecičky a slupky navíc plní i masážní funkci.
Mohou mít rozličné tvary i velikosti, potah bývá vyroben z bavlny. Bavlna je schopna odolat častému nahřívání, protože tyto polštáře se pro nahřátí vkládají na několik minut do klasické či mikrovlnné trouby. U těchto polštářů si musíte dát pozor při údržbě. Prát lze totiž pouze ty, které jsou vyplněny ovocnými pecičkami.
Nahřívací polštářek dokáže ulevit od menstruačních bolestí či od bolestí zad a žaludku. Pokud ho naopak vložíte do mrazáku, získáte pomůcku pro úlevu od popálenin a otoků. Nahřívací polštáře se obvykle nepoužívají na spaní, minimálně ty z peciček. Šustění slupek uvnitř polštáře ovšem může být pro někoho velice uklidňující a pomůže mu tak usnout.
Speciální druhy polštářů
Existují také speciální polštáře vhodné pro určitý okruh uživatelů:
- Těhotenské a kojicí polštáře – speciálně tvarované velké polštáře, které poskytují oporu jednak miminku, ale může si díky nim odpočinout i maminka.
- Dětské polštáře – drobné polštáře uzpůsobené velikosti dětské hlavičky, používají se u dětí starších jednoho roku.
- Cestovní polštáře – menší polštáře tvaru podkovy, které využijete při spaní v autě či letadle, mohou být i nafukovací.
Těhotenské a kojicí polštáře
Těhotenské a kojicí polštáře jsou určeny nejen nastávajícím maminkám, kterým poskytne dokonalou oporu pro nohy, hlavu i bříško, ale i narozenému miminku, které lze do stočeného polštáře uložit jako do hnízda. Díky postranním mantinelům se bude děťátko cítit v bezpečí a nemůže z polštáře vypadnout.
Během kojení poskytne oporu miminku i mamince, která si o něj pohodlně opře ruku. Těhotenský polštář může být šikovným pomocníkem i v situaci, kdy máte sedavé zaměstnání a bolí vás často záda.
Protože se tento typ polštáře obvykle plní dutým vláknem, je vhodný i pro alergiky. Pro maminky je praktické sáhnout po takovém modelu kojicího polštáře, u kterého je možné regulovat množství výplně. Díky tomu lze měnit velikost polštáře tak, aby miminko vždy dobře dosáhlo na maminčin prs. Pokud se zajímáte o tento druh, jistě vás potěší naše samostatné srovnání kojicích polštářů.
Dětské polštáře
Polštáře pro děti bývají logicky menších rozměrů. Na pořízení tohoto polštáře nastává čas až ve chvíli, kdy dítě dosáhne věku jednoho roku. Menší děti a kojenci spí vždy bez opory hlavičky. Polštář pro batole by měl disponovat bezpečným zipem, u kterého nehrozí odlomení nebo vytržení.
Co se týče potahu, ten by měl být vyroben z příjemného hřejivého materiálu, který bude pratelný při vyšších teplotách (60–90°). Jinak hrozí, že se budou na potahu uchytávat a množit různé mikroorganismy, které mohou přispět u dítěte v takto útlém věku k rozvoji nejrůznějších onemocnění. Proto je třeba udržovat ložní prádlo dítěte vždy v čistotě. Pro děti se vyrábí také speciální dětské matrace, které jsme srovnali zde.
Cestovní polštáře
Lehké, kompaktní a praktické cestovní polštáře mívají nejčastěji tvar podkovy. Oporu hlavy takového tvaru oceníte v situacích, kdy cestujete autem, vlakem či letadlem a jste nuceni spát v polosedu. Pokud si můžete při spaní na cestách i lehnout, je lepší vybrat polštář klasického čtvercového či obdélníkového tvaru.
Z pragmatických důvodů bývá většina cestovních polštářů nafukovacích, tudíž po složení nezaberou v zavazadle téměř žádné místo. Pokud ale nechcete riskovat problémy s krční páteří, je lepší vybrat kvalitnější malý polštář z paměťové pěny.
Důležité parametry
- Materiál výplně – někdo dává přednost přírodním materiálům (peří, vlna), které dobře odvádí vlhkost. Protože se v nich ale usazuje dost prachu, sází většina lidí na paměťovou pěnu nebo duté vlákno, které se snáze udržují v čistotě.
- Tvar – anatomické polštáře mohou mít tvar dvojité vlnky, válce nebo motýla. U klasických polštářů narazíte na čtverec nebo obdélník.
- Rozměry – nejbohatší výběr je mezi polštáři s rozměry 70 × 90 cm nebo 50 × 70 cm. Narazit ale můžete i na menší polštáře nebo podlouhlé varianty.
Materiál výplně
Od druhů polštářů a jejich charakteristik se nyní dostáváme k jednomu z nejdůležitějších parametrů, podle kterého byste měli vybrat polštář vhodný právě pro vás. Při nahlédnutí do nabídky výplní zjistíte, že se vyrábí buď z přírodních, nebo ze syntetických materiálů.
- Přírodní výplně – např. peří, vlna, hedvábí nebo tencel, jsou měkké a hřejivé, ale mají tendenci k usazování prachu, nejsou tudíž vhodné pro alergiky.
- Umělé výplně – např. duté vlákno nebo paměťová pěna, jsou naopak ideální pro osoby s alergiemi a dechovými potížemi.
Peří
Peří představuje unikátní přírodní materiál, který je ceněn pro svou měkkost, lehkost a vzdušnost. Péřový polštář se velice jednoduše přizpůsobí váze vašeho těla, ale zároveň poskytne krku i ramenům dostatečnou oporu. Peří dobře absorbuje vlhkost a vyznačuje se dlouhou životností. Pokud věnujete péřovému polštáři správnou údržbu, můžete na něm spát i desítky let.
Většina péřových polštářů bývá plněna husím peřím. Husí peří má výborné izolační vlastnosti, dobrou životnost a nezapáchá. Pokud se na výplň použijí pírka ze starších jedinců, jsou pevnější a výplň tak vydrží ještě déle. Levnější variantou může být kachní peří, pro které je ale typická charakteristická vůně, což nemusí být každému příjemné.
Peří pak může být drané, nebo prachové. Čím větší podíl prachového peří výplň obsahuje, tím je považována za kvalitnější. Nevýhodou péřových polštářů je to, že se v nich usazuje velké množství prachu. Pro alergiky a astmatiky jsou naprosto nevhodné.
Vlna
Vlna z ovčího rouna v sobě dokáže akumulovat teplo a absorbovat velké množství vlhkosti. Vlněné polštáře jsou vhodné při bolestech zádových svalů, protože poskytují výbornou oporu pro páteř. Mimo to se doporučují i při migrénách, revmatických bolestech a astmatu.
Ovčí vlna obsahuje lanolin, což je mazlavá žlutá látka vylučovaná mazovými žlázami ovcí. Chemicky se nejvíce podobá vosku. Lanolin dokáže odpuzovat nečistoty a chrání ovce před promočením. Díky tomu je i polštář vyplněný vlnou odolný a hřejivý.
Dále vyniká svou odolností vůči roztočům i dalším mikroorganismům. Problém ale může nastat, pokud trpíte alergií na prach. Obdobně jako u peří, i ve vlně má tendenci se usazovat.
Hedvábí
S hedvábnou výplní se setkáte hlavně u dražších a luxusnějších polštářů. Tento materiál dokáže výborně absorbovat vlhkost a oproti ostatním přírodním materiálům má antialergenní vlastnosti. Další výhodou hedvábí je to, že si udržuje svou teplotu bez ohledu na teplotu okolí. To znamená, že v zimě příjemně hřeje a v létě naopak ochladí.
Tencel
Tencel je přírodní materiál vyrobený z celulózových vláken eukalyptu. Snoubí se v něm několik unikátních vlastností. Má termoregulační vlastnosti podobně jako hedvábí. Tento jemný materiál připomíná hedvábí i na omak, ale je mnohem pevnější. Polštáře z tencelu jsou pohodlné, měkké a výborně absorbují vlhkost. Pokud trpíte na noční pocení, tento materiál může být ideální.
Duté vlákno
Jinak nazývané také jako polyesterové vlákno. Jedná se o syntetický materiál, který nejvěrněji napodobuje vlastnosti přírodních výplní. Většinou se vyrábí ve formě polyesterových kuliček, které můžete z polštáře podle potřeby odebrat nebo naopak doplnit. Protože se kuličky časem opotřebí, je vhodné je průběžně doplňovat.
Duté vlákno má výborné izolační vlastnosti, drží tvar a je vzdušné a lehké. Protože lze tyto polštáře prát i při teplotě 95°, jsou tou nejlepší volbou pro alergiky. Pokud byste je ale prali příliš často, mohou slehnout – proto je vhodné polštáře po vyprání naklepat, aby zůstaly nadýchané.
Paměťová pěna
Paměťová neboli líná pěna bývá první volbou při plnění anatomických polštářů. Tyto polštáře jsou nesmírně elastické, díky čemuž se dokážou dokonale přizpůsobit váze těla a poskytnou hlavě i krku potřebnou oporu. Po použití se paměťová pěna vždy vrátí do původního stavu. Takto pružný materiál vytváří minimální tlak na krční páteř, proto může být vhodnou prevencí proti bolestem v této oblasti.
Protože je líná pěna velice tuhá a vzduchotěsná, nepředstavuje ideální prostředí pro množení roztočů a mikroorganismů. Tyto polštáře jsou tudíž ideální pro alergiky. Často po nich sahají také sportovci, lidé se sedavým zaměstnáním a senioři. Všem těmto cílovým skupinám poskytuje dostatečnou úlevu při spánku.
Polštáře z paměťové pěny mají při správné údržbě dobrou životnost a snadno se udržují v čistotě, protože bývají opatřeny snímatelným pratelným povlakem.
Druh výplně | Výhody | Nevýhody |
Peří | + Měkké
+ Lehké a vzdušné + Dobře absorbuje vlhkost + Tepelná izolace + Dlouhá životnost |
– Nevhodné při alergii a astmatu
– Méně kvalitní kachní peří může zapáchat |
Vlna | + Dobře akumuluje teplo
+ Odolná a hřejivá díky lanolinu + Odvádí vlhkost + Pomáhá při bolestech |
– Nevhodná při alergii na prach |
Hedvábí | + Termoregulační vlastnosti (v zimě hřeje, v létě chladí)
+ Vhodné pro alergiky + Šetrné k citlivé pleti a vlasům + Jemné a příjemné na dotek |
– Vysoké pořizovací náklady
– Menší výběr |
Tencel | + Schopnost termoregulace
+ Jemný a měkký jako hedvábí + Pevný jako polyester + Přirozeně antibakteriální + Dobře odvádí vlhkost |
– Vysoká cena |
Duté vlákno | + Cenová dostupnost
+ Ideální pro alergiky + Dobře drží tvar |
– Horší životnost |
Paměťová pěna | + Výborná při bolestech krční páteře
+ Poskytuje oporu hlavě i ramenům |
– Vyšší pořizovací cena
– Nelze ubrat výplň a tím regulovat výšku polštáře |
Tvar
Co se týče tvaru polštáře, na výběr máte ze dvou základních variant:
- Anatomické polštáře – nejčastěji se setkáte s dvojitou vlnkou, méně obvyklé jsou polštáře ve tvaru válce, motýla nebo půlměsíce.
- Klasické polštáře – mají tvar obdélníku nebo čtverce.
Anatomické polštáře
Anatomické polštáře z líné pěny překvapí svou konstrukční pestrostí. Úkolem tohoto polštáře je to, aby vám poskytl maximální pohodlí a uvolnění při spaní v jakékoliv poloze. Vyrábí se v nejrůznějších tvarech:
- Dvojitá vlnka – nejběžnější tvar anatomického polštáře, pomáhá při bolestech krční páteře, nespavosti i chrápání.
- Válec, motýl nebo půlměsíc – méně obvyklé varianty anatomických polštářů.
Klasické polštáře
Klasické polštáře mají tvar obdélníku nebo čtverce.
Rozměry
Za standardní rozměry polštářů, kterých je na trhu suverénně největší množství, jsou považovány tyto:
- 70 × 90 cm
- 50 × 70 cm
Pokud preferujete polštáře menších velikostí, narazíte na modely těchto rozměrů:
- 40 × 40 cm
- 45 × 45 cm
- 50 × 50 cm
- 40 × 60 cm
Případně lze vybírat z méně obvyklých podlouhlých polštářů, které mají nejčastěji rozměry:
- 40 × 90 cm
- 40 × 180 cm
Záleží asi na osobních preferencích každého člověka, ale správně by vám polštář neměl při spánku sahat pod úroveň ramen. Pokud spíte na boku, měla by se ramena opírat o matraci, nikoliv o polštář.
Při výběru polštáře hraje podstatnou roli i jeho výška. Tu byste měli přizpůsobit tomu, na jaké matraci a v jaké poloze spíte. Máte-li měkčí matraci a spíte rádi na boku, měli byste sáhnout spíše po vyšším polštáři. Preferujete-li spaní na břiše či na zádech a máte tvrdší matraci, volte spíše nízký polštář.
Ceny
Rozpětí pořizovacích cen polštářů je velice široké. Na výši částky, kterou do nového polštáře investujete, má vliv především materiál, ze kterého byl vyroben, jeho velikost a kvalita zpracování. Nejlevnější bývají klasické polštáře, za anatomicky tvarované a zdravotní si připlácíte.
Při nákupu polštáře se vyplatí sáhnout po ověřených značkách, zejména pokud hledáte takový polštář, který vám pomůže kompenzovat zdravotní obtíže. Mezi oblíbené patří Dormeo, Tempur, EMI, decoDOMA, Bellatex, Brotex či Magniflex.
Cena od 250 do 500 Kč
Na spodní hranici nejlevnější cenové kategorie polštářů začínají menší kousky od méně známých výrobců. Tyto polštářky se hodí spíše k relaxaci a odpočinku během dne.
Abyste získali polštář odpovídající kvality, na kterém se už dá dobře spát, musíte do něj obvykle investovat alespoň 400 Kč. Převažují polštáře s výplní z dutého vlákna, nahřívací a gelové polštářky. Občas lze narazit i na polštáře z líné pěny v rámci slevových akcí.
Cena od 500 do 1 000 Kč
Střední cenová skupina nabízí nejpestřejší výběr produktů, co se týče druhů vyplní a materiálů, a těší se i největší oblibě uživatelů. Čekají na ně jak modely s výplní z přírodních materiálů, jako jsou peří a vlna, tak i vysoce kvalitní polštáře z dutého vlákna a paměťové pěny. Někdy se objeví i anatomicky tvarované kousky.
Pokud nepatříte k těm nejnáročnějším uživatelům nebo nehledáte vyloženě speciální polštář (například kojicí), nepochybně si v této kategorii vyberete. Do 1 000 Kč už lze bez problémů vybrat velice kvalitní polštáře i zdravotní výrobky, které vám zajistí kvalitní a ničím nerušený spánek.
Cena nad 1 000 Kč
V nejvyšší cenové hladině na vás čekají polštáře z luxusních materiálů, ze které si už připlatíte. Řeč je o kvalitních polštářích s výplní z hedvábí, tencelu či prachového peří, ale také o speciálních zdravotních polštářích z paměťové pěny, které jsou vhodné pro alergiky.
Mimo to za tuto cenu zakoupíte také speciální těhotenské a kojicí polštáře, které bývají v porovnání s běžnými polštáři mnohem větší a poslouží jak nastávající mamince, tak i jejímu miminku po porodu.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Od 250 do 500 Kč | Polštáře s dutým vláknem, případně nahřívací a gelové | Jsou vhodné spíše k relaxaci, speciální zdravotní polštáře zde nenajdete | Pro nenáročné uživatele; případně na relaxaci |
Od 500 do 1 000 Kč | Nejbohatší výběr materiálů a provedení, kvalitní zdravotní polštáře | Nejdražší polštáře s hedvábím, speciální kojicí polštáře | Pro uživatele, kteří ocení široký výběr |
Nad 1 000 Kč | Luxusní materiály (tencel, prachové peří, hedvábí), zdravotní polštáře, kojicí polštáře | Klasické polštáře z levných materiálů | Pro náročné uživatele; pro maminky |
Péče o polštář
Životnost polštáře nezávisí pouze na kvalitě materiálu, ale především na míře pečlivosti, s jakou se věnujete jeho údržbě. Při péči o polštář se můžete inspirovat níže uvedenými tipy:
- Polštáře byste měli každý den protřepat, aby se načechrala jejich náplň a polštář si tak zachoval svůj tvar.
- Pokud dáváte na den přes postel přehoz, zakryjte s ním pouze deky, nikoliv polštáře.
- Polštáře byste měli prát jednou za 6–12 měsíců.
- Před praním polštáře se vždy podívejte na štítek, na kterém jsou uvedeny doporučené prací programy, a respektujte je.
- Nejlepší je vybrat takový materiál, který můžete prát na vyšší teploty v rozmezí 60–95 °. Jedině tak dojde ke zničení všech mikroorganismů.
- U polštářů s péřovou výplní použijte speciální prací prostředek, který z peří neodstraní přirozenou tukovou vrstvičku.
- Pro praní polštářů z umělých materiálů můžete použít běžný prací prostředek.
Kdy polštář vyměnit
Bez ohledu na to, jak dobře se o váš polštář staráte a z jak kvalitních materiálů je vyroben, doporučují někteří odborníci vyměnit starý polštář za nový každé 2–3 roky. Tento interval je ale skutečně orientační, výměna polštáře je pro každého individuální. Jaké signály značí, že byste měli polštář vyměnit?
- Probouzíte se s bolestí – pokud se ráno necítíte odpočatí a bolí vás krční páteř, ramena nebo pociťujete křeče, možná spíte na špatném polštáři. Problémem může být i to, že už je polštář zkrátka „proleželý” a neposkytuje krku dostatečnou oporu.
- Polštář je zdeformovaný nebo plochý – má-li polštář jiný tvar, než když jste si ho pořizovali, nebo jsou v něm bulky, je to známka opotřebovanosti.
- Trpíte alergií či astmatem – ani pravidelným praním při vysokých teplotách mikroorganismům nezabráníte, aby se v polštáři nemnožili. Proto je lepší pořídit si raději nový polštář každé 2–3 roky, pokud vás trápí alergie.
- Polštář zapáchá – pokud se z polštáře line nepříjemný zápach, ačkoliv ho pravidelně perete, nejspíš se v jeho útrobách usadily plísně či kvasinky. Případně může být už nasáklý potem, pokud se v noci více potíte.
Jak zlepšit kvalitu spánku
Kvalitní polštář představuje nezbytný základ, abyste se v noci dobře vyspali a aby si odpočinula i vaše páteř a svaly. Pokud už máte vhodnou výbavu ke spaní, je dobré osvojit si také pravidla spánkové hygieny (Zdroj: IKEM). Tato opatření vám pomohou zlepšit spánek a tím i celkový zdravotní stav.
- Uléhejte do postele až ve chvíli, kdy se cítíte ospalí.
- Snažte se chodit spát i vstávat každý den ve stejný čas.
- Před spaním místnost důkladně vyvětrejte a odstraňte z ní předměty, které by vás mohly rušit (tikající hodiny, svítící nabíječky).
- Snažte se 4–6 hodin před spaním nepít kofeinové a povzbuzující nápoje (káva, čaj, kola, kofola, kakao, energetické nápoje).
- Vyhněte se také kouření a popíjení alkoholu před spaním.
- Ideální je nevečeřet těžká a tučná jídla.
- Neprovádějte těsně před spaním rušivé aktivity. Sport, hraní počítačových her či poslech hlasité hudby stimulují tělo i smysly a nejsou vhodné v okamžiku, kdy se má člověk spíše uklidňovat.
- Nedívejte se na televizi, na displej telefonu ani na jiné obrazovky a monitory. Mozek zpracovává vjemy ještě dlouho po tom, co zařízení vypnete, a vám se pak bude usínat jen velice obtížně.
- Na podporu spánku je vhodné popíjet odvary z bylinek, které obsahující uklidňující silice (meduňka, levandule, kozlík lékařský, třezalka tečkovaná).
Dobrý den, ráda bych si pořídila nový polštář, s tím starým nejsem moc spokojená. Je to klasický polštář plněný peřím, ale už se mi zdá, že je dost proleželý. Můžete mi doporučit nějakého výrobce kvalitních péřových polštářů? Vůbec se v aktuálních nabídkách neorientuju, připadá mi, že pomalu všichni vyrábí polštáře jen z umělých materiálů a to nechci. Předem děkuji, Šilhánková Markéta.