Menu

Srovnávací test a recenze nejlepších pomalých/ elektrických hrnců

Ukázka produktu ve srovnání pomalých hrnců

Moderní doba přeje zdravým způsobům přípravy potravin. Smažení na litrech tuku a olej odkapávající z fritéz postupně nahrazují nové způsoby vynikající hlavně svou čistotou a zdravotní nezávadností. Ačkoliv se svět neustále zrychluje, v oblasti vaření se prosazuje spíše opačný trend – raději pomalu, ale zdravě.

Zásadní obrat v trendech se logicky projevuje také v nabídce kuchyňského náčiní. Objevují se nové typy pánví a hrnců, mezi nimiž má své pevné místo i takzvaný pomalý hrnec na elektřinu. Jak již jeho název napovídá, vaří pomalu a šetrně, ale zároveň je navržen tak, aby příprava jídla nezabrala zbytečně mnoho námahy. Zkrátka ideál.

Vzhledem k tomu, že máme tendenci se v široké nabídce pomocníků začít ztrácet, rozhodli jsme se pro sepsání následujícího článku Jak vybrat elektrický pomalý hrnec. V něm se pomalým hrncům pořádně podíváme na zoubek a představíme sadu kritérií sehrávajících během nákupu nejdůležitější roli. Samozřejmě neopomeneme ani krátké cenové okénko tak, abyste věděli, kolik vás onen revoluční způsob vaření bude stát.


Nejlepší pomalé/elektrické hrnce dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Objem (l) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Bionaire CrockPot SCCPBPP 605 Bionaire CrockPot SCCPBPP 605 5,7 2 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze De Gusto MF-02 Ceramic De Gusto MF-02 Ceramic 5 1 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Concept CK9090 Concept CK9090 4 2 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Russell Hobbs 22740-56 Russell Hobbs 22740-56 3,5 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze AVAIR ELLA LUX AVAIR ELLA LUX 6 2 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze De Gusto WSH-SC350 De Gusto WSH-SC350 3,5 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze ECG MH 178 ECG MH 178 5 1 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Philips Viva Collection HD3037/70 Philips Viva Collection HD3037/70 5 2 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bionaire CrockPot SCCPRC507B Bionaire CrockPot SCCPRC507B 4,7 1 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze First Austria FA 5130 First Austria FA 5130 6 1 400 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat elektrický pomalý hrnec

Sami přemýšlíte, co si máte vlastně pod pojmem pomalý hrnec představit? Pokud nikoliv, tak právě vám je určena první kapitola článku, v níž osvětlujeme základní principy fungování, stejně jako výhody tohoto typu ohřevu.

Během nákupu doporučujeme zaměřit se hlavně na velikost a tvar nádoby, jež by měly plně odpovídat počtu osob v domácnosti a druhu připravovaných pokrmů. Dbejte též na materiál hrnce, od kterého se odvíjejí jeho obecné vlastnosti a možnosti použití. Jako každý elektrický spotřebič, i pomalý hrnec potřebuje dodávku elektrického proudu, proto si promyslete, jak velký příkon budete potřebovat. V neposlední řadě se doporučujeme zaměřit i na způsob ovládání a různorodé doplňkové funkce.

Poslední část textu tradičně věnujeme cenovému okénku. Ani v tomto případě neplánujeme žádnou výjimku a vy tak dostanete výsledky zevrubné analýzy. Po jejím prostudování budete mít přehled o tom, kolik peněz si pro pořízení svého nového spotřebiče připravit.

Elektřina nebo klasika?

První rozhodnutí spočívá ve volbě mezi klasickým hrncem či jeho elektrickou verzí s funkcí pomalého vaření. Obě varianty skýtají určité výhody, které ale bývají vyvažovány stejně početnými zápory. Na výběr tedy máte:

 • Klasické hrnce – nízká cena, kulatá nebo oválná nádoba, nutnost zdroje tepla, možnost vložení do trouby, snadné čištění.
 • Elektrické hrnce – vyšší cena, samostatný ohřev po připojení ke zdroji energie, nelze vkládat do trouby, vyšší hmotnost a výraznější rozměry, možnost pomalého vaření.

Zatímco klasika je sama o sobě k ničemu, elektrickému pomalému hrnci stačí najít místo u zásuvky a můžete hned začít vařit. Širokou nabídkou funkcí a programů nahradí samostatné spotřebiče. Na druhé straně, ve volné přírodě někde pod táborovým ohýnkem jej nezapálíte a po vložení do trouby je na odpis. Kvůli velkým rozměrům se také příliš nehodí do velmi malých domácností.

Zjednodušeně lze poznamenat, že se vyplatí na elektrické hrnce pohlížet jako na vhodný doplněk ke klasickým hrncům, které ale alespoň prozatím nemůže adekvátně nahradit. Stále existují situace, v nichž se klasice prostě nevyhnete.

Jak funguje pomalé vaření?

Princip pomalého vaření je v zásadě velmi jednoduchý. Jednotlivé ingredience jsou vloženy do hrnce a vařeny za konstantně nízkých teplot. Ačkoliv příprava zabere více času, výsledek je výrazně chutnější a šťavnatější. V nižších teplotách nedochází k takovému úbytku živin a zdraví prospěšných látek, což je typický jev při přípravě pokrmu nad bodem varu.

Využití elektrických pomalých hrnců tedy skýtá hned několik podstatných pozitiv:

 • konstantní teplota – v celém hrnci je držena stálá, nízká teplota, díky níž se potraviny nepřesušují
 • nízká ztráta živin – nižší teploty vaření pomáhají udržet celou řadu živin, které jsou při běžném způsobu přípravy nenávratně ztraceny
 • více chuti – vložením všech potravin do jedné nádoby docílíte ideálního smísení všech chutí a aromat
 • jednoduchost přípravy – stačí všechny suroviny vložit do hrnce, nechat jej pracovat a po skončení hned servírovat
 • snadná údržba – vyjímatelné kastroly lze pohodlně mýt v myčce
 • úspora energie – vaření na jedné plotýnce spotřebuje výrazně méně energie než několik hrnců najednou i přes delší čas přípravy.

Zpočátku se vám specifická chuť jídla i výše zmiňovaná kombinace různorodých aromat nemusí zamlouvat. Poté, co si na ni zvyknete, ji však začnete považovat za přirozenou a nebudete chtít jinak.

Objem a tvar

Přemýšlíte marně, jak vlastně nacpete pokrm pro svou početnou rodinu do jediného nádoby? Doporučujeme být opravdu pečliví během nákupu, protože jinak budete muset vařit nadvakrát, což při pomalém vaření znamená několik desítek minut až hodiny navíc. Pamatujte také na fakt, že pro zajištění rovnoměrného rozdělení tepla v nádobě musí bát hrnec zaplněn minimálně z poloviny a maximálně zhruba ze ¾.

Výrobci naštěstí berou dilemata svých zákazníků na vědomí a přišli s doporučením týkajícím se optimálního objemu podle počtu připravovaných porcí:

 • 2–3 porce – 3 litry
 • 3–4 porce – 4 litry
 • 5–6 porcí – 5 litrů
 • 7–8 porcí – 6 litrů.

Záleží taktéž na charakteru připraveného pokrmu. Pro vaření velkých kusů masa nebo dokonce celých zvířat volte výhradně ty největší hrnce. Naproti tomu povidla, paštiky nebo marmelády připravíte bez větších obtíží i s nádobou o objemu dva nebo tři litry.

S druhem potravin úzce souvisí též tvar. Nejvíce se prosazují oválné nebo hranaté nádoby, do nichž lze snadněji uložit rozměrnější kusy masa nebo zeleniny. Naproti tomu u polévek doporučujeme sáhnout po kulatém hrnci disponujícím efektivnějším rozložením tepla.

Materiál

Mezi neméně podstatné parametry řadíme bezesporu i materiál použitý k výrobě hrnce. Odvíjí se od něj jak úroveň distribuce tepla, tak i obtížnost čištění. Nejvýraznější roli sehrávají v současnosti následující čtyři typy provedení:

 • keramika – nejlevnější, vhodná pouze na dušení, nevyužitelná na sporáku nebo k mytí v myčce
 • teflon – dražší, nepřilnavý, obtížnější k umývání, při poškrábání ztrácí své vlastnosti a stává se zdraví škodlivým
 • litý hliník – vyšší cena, univerzální použití na sporáku nebo v troubě, možnost mytí v myčce na nádobí
 • kamenina – nejdražší, zcela zdravotně nezávadné a hygienické, snadné omyvatelné, udržují konstantní teplotu

Bohužel se v praxi setkáte s problémem, že zatímco teflonové a hliníkové hrnce lze s úspěchem využít i na klasickém sporáku, keramika a kamenina lépe splňuje požadavky pro pomalé vaření. Doporučujeme si proto vybrat, zda toužíte spíše po univerzálnosti, nebo se těšíte na dokonalou chuť pokrmu plného živin a vitamínů.

Příkon

Žádný elektrický spotřebič se neobejde bez dodávky energie, jejíž intenzita je vyjádřena příkonem. Efektivního vaření dosáhnete zhruba od hranice 270 wattů. Jestliže však toužíte po modelu našlapaném různorodými funkcemi, doporučujeme sáhnout po výkonnějším typu pohybujícím se okolo 1 000 W.  Jedině tak dosáhnete dostatečné úrovně vaření bez výpadků teploty.

Počítejte s tím, že za každý watt navíc zaplatíte dodavatelům elektřiny. Proto se vyplatí pohybovat se někde okolo zlatého středu. Právě tak, abyste se nemuseli obávat příliš vysoké spotřeby, ale aby vše fungovalo přesně, jak má.

Údržba a čištění

Nedáte dopustit na myčku a při představě klasického mytí v dřezu vám na kůži naskakují pupínky? Dobře si ověřte, zda je vámi zvolený model rozložitelný na jednotlivé části. Celou nádobu včetně elektroniky totiž do myčky rozhodně nedávejte, tedy za předpokladu, že ji nechcete nenávratně poškodit. Rozložitelnost je však praktická i pro klasické čištění, neboť umožňuje jednotlivé části zbavit špíny opravdu důkladně.

S rostoucí velikostí a rozměry hrnce se ztěžuje i jeho čištění. Berte to na vědomí zejména pokud vyžadujete ve své domácnosti dokonalou čistotu veškerého vybavení.

Ovládání

Žádný moderní elektrický pomalý hrnec nemůže fungovat bez odpovídajících ovládacích prvků. U běžně dostupných produktů se setkáte se dvěma základními ovládacími systémy:

 • manuální ovládání – knoflíky, levnější, základní ovládání (stupně vaření, udržování teploty), absence doplňkových funkcí
 • digitální ovládání – dotykový displej, dražší, široká škála funkcí pro plnou kontrolu.

Pokročilé modely se těší ze značné míry autonomie. Program vaření nastavíte stiskem jediného tlačítka na displeji a dále se o nic nestaráte. Jestli přeci jen chcete mít alespoň částečnou kontrolu nad tím, co se vlastně děje, doporučujeme klasické manuální řízení prostřednictvím tlačítek.

Příslušenství a funkce

Jelikož elektrické pomalé hrnce spatřily světlo světa v průběhu 20. století, nelze se divit, že jsou vybaveny celou řadou funkcí a doplňků. Ty obohacují zařízení o dodatečné vlastnosti, případně zvyšují komfort během vaření. Ve větší míře je naleznete u digitálně ovládaných nádob. Za zmínku rozhodně stojí:

 • displej – zobrazení klíčových informací o teplotě a zvoleném programu
 • časovač – možnost nastavení vypnutí hrnce
 • odložený start – možnost nastavit sepnutí hrnce v předem připravený čas
 • nastavení výkonu – možnost řídit sílu a teplotu ohřevu
 • držení teploty – udržuje připravený pokrm teplý i poté, co již byl dovařen
 • paměť programu – návrat k činnosti vykonávané před výpadkem energie
 • programy – doplňující škála aktivit k pomalému vaření, možnost restování, smažení, pečení, vaření v páře, grilování, rozmrazování.

Pozornost věnujte i různorodé škále dodatečného příslušenství, mezi něž spadají třeba přídavné nádoby pro vaření většího množství potravin. Svou roli sehrávají i poklice, s jejichž pomocí lze průběh přípravy jídla snadno regulovat.

Cena

V žádném z našich článků nesmí chybět rozbor cen a pomalé hrnce nejsou žádnou výjimkou. Již v úvodu musíme konstatovat, že z finančních důvodů se zdravému způsobu přípravy jídla nemusí vyhýbat vůbec nikdo. Pomalé hrnce nezatíží rodinný rozpočet nikterak vysokou částkou a nejlevnější z nich jsou k mání již za 500 korun. My jsme se dostupným výrobkům podívali pořádně na zoubek a stanovili tři základní cenová pásma.

Cena do 1 500 Kč

V první skupině naleznete modely určené menším rodinám, jelikož objem nádoby činí maximálně 4,5 litru. Na své si přijdou čtyřčlenné domácnosti vařící menší porce. Většinou počítejte s manuálním ovládáním prostřednictvím jednoho nebo dvou knoflíků. Příkon okolo 700 W plně dostačuje pro efektivní udržování konstantní teploty. Žádný displej ani širokou škálu pokročilých funkcí ovšem neočekávejte.

Pokud jde o materiál, hojně se uplatňují teflon a nerezová ocel, výjimečně i keramika. Kameninu za daný finanční obnos bohužel nehledejte.

Cena od 1 500 do 3 000 Kč

Ve střední třídě již figurují obstojně vybavené spotřebiče o objemu přesahujícím 6 litrů. Bez problémů s jejich pomocí obstaráte rodinný oběd i návštěvu přátel. Pokročilejší funkce jako je časovač, odložený start nebo udržování teploty po skončení vaření lze považovat za samozřejmost. Příkon přesahující 1 000 W se postará o vše potřebné.

Cena nad 3 000 Kč

Nejvyšší kategorie je určena nejnáročnějším zákazníkům. Masivní výkon, luxusní digitální ovládání a pestrá paleta funkcí se postarají o komfortní průběh přípravy potravy. Počítejte též s objemem, s nímž můžete bez větších obtíží uspořádat domácí slavnost s rodinou. Z materiálů se nejvíce uplatňuje kamenina ceněná pro svou dokonalou odolnost a perfektní teplotní stálost.