Jak vybrat postelový rošt
Postelové rošty je třeba volit s přihlédnutím k nejrůznějším parametrům. Teprve tak totiž docílíte požadované funkce a rošt vám přinese dokonalý a komfortní spánek. Tento článek tedy logicky začneme tím nejzásadnějším. Představíme vám všechny dostupné typy roštů od A až do Z.
Teprve poté se zaměříme na ostatní vlastnosti těchto produktů. Přínosnou kapitolou se vám stane ta o polohovatelnosti roštů, kde mimochodem zjistíte i to, že existuje motorické polohování. Pak budou následovat technické parametry související s velikostí, potažmo rozměry roštů. U nich byste mimo jiné neměli zapomínat ani na hmotnost a nosnost. Závěr článku budeme věnovat orientačním cenám jednotlivých modelů.
Pokud se vedle nákupu postelových roštů zajímáte i o další varianty, na čem spát, pak můžeme doporučit ještě naše speciální stránky se srovnáním klasických postelí a nafukovacích postelí.
Typ roštu
Na počátku všeho si musíte uvědomit, jakému typu roštu dáte vlastně přednost. Výrobci zásobují trh hned třemi základními variantami provedení. A je zcela logické, že každému bude vyhovovat něco jiného. Abyste si ujasnili, jaký typ postelového roštu je ideální právě pro vás, přečtěte si o jednotlivých modelech něco více.
Laťový rošt
Popis začneme tím nejlevnějším, co na současném trhu můžete nalézt. Je to laťový rošt, který si představí asi každý. Jedna laťka za druhou. Od této varianty pochopitelně nemůžete čekat žádné zázraky. Ne nadarmo jsou tyto rošty také primárně vyráběny pro osoby do 60 kilogramů. Tedy ideálně pro děti. Ty v malém věku a při své hmotnosti ještě nejsou tak náročné a tato varianta jim může dostačovat. Ve prospěch laťového roštu hovoří určitě prodyšnost. Tu zajišťují mezery mezi jednotlivými laťkami. Díky tomu se nemusíte obávat žádných vznikajících plísní pod matrací. Největším kladem bude pochopitelně velice přijatelná cena.
Vzhledem k výrobnímu materiálu a uchycení latěk nelze očekávat žádné zvýšené odpružení. I díky malé nosnosti je použitelnost laťového roštu celkem omezená. V neposlední řadě musíte počítat také s krátkou životností.
Lamelový rošt
Nyní se dostáváme asi k nejpoužívanějšímu a nejvyhledávanějšímu typu postelového roštu. Ten se skládá z obvodového dřevěného rámu a je vyplněn prostřednictvím lamel. Ty mají naprosto odlišné vlastnosti od klasických latěk. Kromě prodyšnosti totiž zajišťují vynikající odpružení přispívající k vyššímu komfortu a pohodlí při spaní. V kombinaci s kvalitní matrací jde o vynikající celek. Lamely navíc prodlužují životnost matrace.
O pohodlí při spaní hodně vypovídá i počet použitých lamel. Za ideální je považován počet 28 lamel, které mají mezi sebou rozestupy kolem 5 centimetrů. Výjimkou pochopitelně nejsou ani rošty s ještě větším počtem lamel, jako je 28, 32, 42 a více. Obecně lze tvrdit, že větší počet lamel se kladně podepíše na celkovém komfortu. Nemusí to však platit vždy. Záleží na dalších vlastnostech roštu. Jednotlivé lamely jsou schopny efektivním a účinným způsobem regulovat nerovnosti, takže při spaní vám vytvoří dokonalé prostředí a přizpůsobí se dle vašeho těla a matrace.
Všechny lamelové rošty jsou navíc vybaveny posuvnými pouzdry ve vybraných částech lidského těla. Jejich pohybem pak můžete regulovat tuhost roštu. To přijde vhod například v oblasti bederní páteře a dalších místech. Lamely se vyznačují podstatně větší nosností nežli laťové rošty.
U tohoto provedení roštu si pochopitelně trochu připlatíte. Počítat byste měli i s tím, že pokud máte nějaké problémy se svou fyzickou schránkou, je důležité zvolit správné provedení roštu, počet lamel a tuhost. Někdy se vyplatí konzultovat takovou volbu s odborníkem.
Segmentový rošt
Posledním typem postelového roštu je ten segmentový. Velice často bývá označován jako destičkový nebo talířový. A to podle samotného vzhledu a provedení. Rošt se skládá z jednotlivých talířků vyznačujících se maximálním komfortem a dobrým větráním. Prodyšnost a pružnost je zde na prvním místě. Nechybí ani odpovídající nosnost a použitelnost v podstatě s libovolným typem matrace. U segmentových postelových roštů se můžete dost často setkat i s jejich polohovatelností.
Tento vysoký standard je však vykoupen trochu omezenějším výběrem dostupných produktů na trhu. Zároveň musíte počítat asi s nejvyšší pořizovací cenou, která předčí i lepší lamelové rošty.
Polohování
Polohovatelnost je další důležitou otázkou. Na tu byste si měli jasně odpověď před nákupem postelového roštu. Ten si totiž nekupujete na krátkou dobu, ale jde o investici na delší období. V rámci polohovatelnosti máte možnost volby ze tří variant provedení.
Pevné rošty
Základním modelem je pevný rošt, který nelze polohovat. Velice často je označován jako statický. Pokud jde o pořizovací náklady, vychází pochopitelně nejlevněji. I když mnohým z vás přijde, že nepotřebujete rošt polohovat, možná byste se měli zamyslet ještě nad dvěma níže uvedenými variantami.
Manuálně polohovatelný rošt
Možnost změny polohy ocení nejenom postarší lidé, ale také mladí. Jen si to představte sami. Chcete si večer v posteli číst a dostat svoji hlavu do přirozené a pohodlné polohy. Nemusíte shánět mnoho polštářů pod hlavu, ale jednoduše si nadzvednete část roštu pod hlavou. Polohovací rošty mohou mimo jiné disponovat i nastavitelností v oblasti nohou. To přijde vhod tehdy, když máte unavené nohy z častého chození či stání a polohou vzhůru se můžete zbavit spousty otoků nebo přebytečné lymfy. Dražší modely pak umí polohovat obě tyto části najednou.
Označení „manuální“ je určitě jasně vypovídající. Polohu takového roštu musíte změnit ručně, tedy tak, že vstanete, nadzvednete příslušnou část roštu a vhodně ji zajistíte.
Motorově polohovatelný rošt
Třetím modelem provedení je motorově polohovatelný rošt. Ten má naprosto shodné vlastnosti jako manuálně polohovatelný rošt jen s jedním zásadním rozdílem. Součástí takového roštu je speciální elektromotor, který za vás provede správné nastavení polohy roštu. K tomu slouží jednoduchý ovládací modul. Ten máte vždy po ruce, respektive u roštu. Při změně polohy tak nemusíte vstávat z postele a vše si nastavíte, jak potřebujete. Tento typ roštu je ze všech tří uvedených samozřejmě nejdražší.
Pokud se rozhodnete pro některý z polohovatelných roštů, měli byste mít na paměti, že v kombinaci s nimi je třeba využívat jen vybraných matrací. Vhodné nejsou určitě ty levnější, které se mohou zlomit. Zároveň byste se měli vyhnout pružinovým matracím.
Rozměry
Důležitou roli při výběru postelového roštu hrají i jeho rozměry. U nich je volba poměrně jednoduchá. Vždy musíte volit stejný rozměr roštu, jaký má vaše postel. A to i v případě atypických rozměrů postelí. U dvoulůžka nemusíte mít strach z ohromného roštu, se kterým neprojdete dveřmi. U těchto typů postelí se to řeší nákupem dvou roštů položených vedle sebe. Výjimkou však nemusí být ani ty zhotovené v kuse.
Nejčastěji se můžete setkat s rozměry 80×200 cm, 90×200 cm, 140×200 cm, 160×200 cm a 180×200 cm.
Hmotnost a nosnost
Když se zaměříte na váhové parametry postelového roštu, dělejte rozdíly mezi hmotností a nosností. Hmotnost je vlastně váha samotného roštu. Ta může být od 8 do 30 kilogramů. Taková váha se pak přičítá k vaší osobní váze v okamžiku, kdy řešíte celkovou nosnost postele.
Naopak nosnost postelového roštu udává, jak těžký člověk může na roštu spát. A to za předpokladu, že mu bude poskytnut odpovídající komfort a nebude docházet ke zkracování životnosti matrace. Většina postelových roštů má dnes nosnost nad 100 kilogramů. Výjimkou ale nejsou ani bytelnější varianty s nosností 120 až 160 kilogramů. To zaručuje jediné. Na své si přijde opravdu každý.
Cena
Náklady na postelové rošty se liší vždy podle toho, jaký komfort si během spánku chcete dopřávat. V tomto segmentu jasně platí, že s cenou roste chuť. Je tedy pouze na vás, kolik peněz budete do roštu investovat. Vždy však myslete na to, že nejde o měsíční nebo roční záležitost. Rošt máte v posteli obvykle několik let. Mezi spolehlivé a prověřené výrobce těchto produktů patří Ahorn, Materasso, Max-I, Tropico, BRW, Purtex, Hilding Anders, Jelínek, Unar, Drewmax a Dřevočal.
Cena do 1 000 Kč
Zde se připravte na to, že budete vybírat především z laťových postelových roštů, které nemusí přinášet takový komfort. Popřípadě jsou díky celkové nosnosti vhodné spíše do dětských postelí. Nejtypičtějším rozměrem takového roštu bude 80×200 cm a 90×200 cm. V těchto velikostech budete mít asi největší výběr. Větší postelové rošty budete hledat stěží.
Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč
Ve výběru vám vedle laťových roštů začnou přibývat i ty lamelové, kterých bude více než dost. Nejprodávanější jsou asi rošty s 28 lamelami. Pokud jde o rozměry, na své si přijdou jak majitelé jednolůžek, tak dvoulůžek. Povětšinou jsou to pevné lamelové rošty. Hranice kolem 3 000 Kč už dokáže nabídnout i polohovací rošty s manuálním ovládáním.
Cena od 3 000 Kč do 7 000 kč
Kvalitní lamelové polohovatelné rošty s nosností 120 až 160 kilogramů. Prvotřídní výrobní materiály, pevné konstrukce a možnost bohatého anatomického přizpůsobení roštu v jednotlivých částech. Na své si přijdou i méně nároční zákazníci vyžadující motorový pohon pro polohování roštu.
Cena nad 7 000 Kč
Nároční zákazníci si budou moci vybírat ze špičkových roštů, které vám prezentují kompletní polohování za pomoci elektrických motorů. Zároveň můžete investovat do nejlepších segmentových roštů se změkčenými zónami a tím nejlepším pohodlím. Jejich cena může překračovat hranici až 100 000 Kč.