Postelové rošty je třeba volit s přihlédnutím k nejrůznějším parametrům. Teprve tak totiž docílíte požadované funkce a rošt vám přinese dokonalý a komfortní spánek. V tomto článku vám proto představíme všechny dostupné typy roštů od A až do Z a poradíme, jak mezi nimi vybrat.
- Proč koupit kvalitní rošt do postele – Zajistí vysoký komfort při spánku a nabídne dlouhou životnost. Navíc poskytne lůžku a matraci dobrou prodyšnost, tudíž nehrozí vznik plísní a rozšíření roztočů.
- Nevýhody postelových roštů – Některé typy roštů do postele nejsou příliš odolné, což může mít negativní dopad nejen na životnost samotného roštu, ale také na komfort při spánku. Skrze množství parametrů navíc může být orientace v sortimentu pro leckoho náročná.
- Typy roštů podle provedení – K dispozici máte nejlevnější laťkové rošty, které nejsou příliš kvalitní a mají nízkou nosnost. Nejoblíbenější jsou lamelové rošty, jejichž kvalitu určuje počet lamel a jejich rozestup. Nejkvalitnější jsou talířové (segmentové) rošty do postele.
- Typy roštů podle polohování – Základní variantou jsou pevné postelové rošty. Dále máte k dispozici polohovací rošty, a tu buďto s manuálním, nebo elektronickým polohováním.
- Důležité parametry – Sledovat byste měli několik hlavních parametrů, jako jsou rozměry roštu, nosnost, hmotnost a nastavení tuhosti.
- Oblíbené značky – Mezi ověřené patří například značky, jako je Ahorn, Materasso, Max-I, Tropico, BRW, Purtex, Hilding Anders, Jelínek, Unar, Drewmax a Dřevočal.
- Ceny – Laťkové rošty pořídíte i do 1 000 Kč. Kvalitní lamelové rošty ale stojí od 1 500 až po 7 000 Kč. Nejdražší jsou talířové (segmentové) postelové rošty.
- Péče o postelový rošt – Při instalaci roštu zajistěte volný přístup vzduchu pod postelí. Jednou za čas postelový rošt otřete od prachu a nečistot do sucha, a pokud máte polohovací variantu, je dobré ji občas promazat vhodným olejem.
Pokud se vedle nákupu postelových roštů zajímáte i o další varianty, na čem spát, pak můžeme doporučit ještě naše speciální stránky se srovnáním klasických postelí a nafukovacích postelí.
Proč koupit kvalitní rošt do postele
Podívejte se, proč je dobré investovat do kvalitního postelového roštu a jaké výhody vám taková investice přinese.
- Vysoký komfort při spánku – Investice do kvalitního roštu jde ruku v ruce s komfortem při spánku. Kvalitní rošt tlumí pohyby během spánku, což omezuje nespavost a celkově zkvalitňuje spánek. Mimo pevných roštů máte k dispozici také rošty s polohováním, které přináší řadu benefitů v rámci možného nastavení.
- Rovnoměrné rozložení hmotnosti – Sáhnete-li po lamelovém roštu, pak získáte také výhodu rovnoměrného rozložení vaší hmotnosti, což má pozitivní dopad na kvalitu spánku i zatížení matrace. Lamely v tomto případě kopírují křivky jednotlivých částí těla podle zatížení.
- Možnost nastavení tuhosti – Kvalitní lamelový rošt vám nabídne i možnost nastavení tuhosti v nejnamáhanějších částech, což jsou oblasti beder a ramen. Takový rošt pak umožňuje lepší přizpůsobení aktuálním potřebám.
- Dlouhá životnost – Zatímco levnější rošt do postele vám vydrží zhruba desítku let, kvalitní rošt můžete mít na celý život. U lamelových roštů určuje kvalitu nejen výrobní materiál, ale především počet a rozmístění lamel.
- Zajišťuje prodyšnost lůžka – Na rozdíl od plných rámů některých postelí se postelový rošt pyšní lepší prodyšností. Lépe si tak poradí s vlhkostí vzniklou během spánku, čímž se lůžko spolehlivě odvětrává. To je nezbytné pro prevenci vzniku plísní a množení roztočů.
Nevýhody postelových roštů
Jako každý produkt mohou mít i některé postelové rošty své nevýhody. Jaké? To se dočtete v odrážkách níže.
- Laťkové rošty nejsou příliš odolné – K dispozici máte samozřejmě různé typy roštů. Pokud sáhnete po laťkovém roštu, nelze očekávat vysokou odolnost ani dlouhou životnost. Tyto rošty jsou sice levné, ale ne příliš kvalitní.
- Nekvalitní rošt sníží životnost matrace – Kvalitní a správně zvolený rošt dokáže ovlivnit životnost matrace a stejně to platí i naopak. Pokud máte nadváhu a zvolíte méně kvalitní rošt s nízkým počtem lamel a s velkými mezerami mezi nimi, pak se vaše matrace opotřebí daleko rychleji než s kvalitním roštem.
- Náročná orientace v sortimentu – Postelové rošty mají celou řadu parametrů, které je potřeba při výběru sledovat. Proto může být zejména pro laiky orientace v tomto segmentu náročnější.
Typy roštů podle provedení
Výrobci zásobují trh hned třemi základními variantami provedení. A je zcela logické, že každému bude vyhovovat něco jiného. Abyste si ujasnili, jaký typ postelového roštu je ideální právě pro vás, přečtěte si o jednotlivých modelech něco více.
- Lamelové rošty do postele – Mají vyšší nosnost než laťkové rošty, v kombinaci s kvalitní matrací jde o vynikající celek. O pohodlí při spaní hodně vypovídá i počet použitých lamel, který se pohybuje od 15 do 42 a více.
- Laťkové rošty do postele – Nižší nosnost i kvalita oproti lamelovým roštům, jsou ale levnější.
- Talířové (segmentové) rošty do postele – Vysoká cena, na druhou stranu ale nejvyšší komfort, skvělá prodyšnost i pružnost.
Lamelové rošty do postele
Lamelové rošty patří k nejpoužívanějším a nejvyhledávanějším typům vůbec. Skládají se z obvodového rámu, který je vyplněný určitým počtem lamel, jež zajišťují vynikající odpružení přispívající k vyššímu komfortu a pohodlí při spaní. Lamely také prodlužují životnost matrace a od jejich počtu se odvíjí kvalita roštu.
- 15 lamel – Základní levné rošty nižší kvality. Nízká nosnost, při nadměrném zatížení hrozí prasknutí lamel, což má negativní dopad na komfort při spánku i životnost matrace.
- 28 lamel – Tento počet je považován za ideální, rošt je celkově odolnější a mívá vyšší nosnost. Lamely mají mezi sebou rozestupy kolem 5 centimetrů.
- 32 lamel a více – Výjimkou nejsou rošty s větším počtem lamel, jako je 32, 42 a více. Jednotlivé lamely jsou schopny efektivním a účinným způsobem regulovat nerovnosti, takže při spaní vám vytvoří dokonalé prostředí a přizpůsobí se dle vašeho těla a matrace.
Obecně lze tvrdit, že větší počet lamel se kladně podepíše na celkovém komfortu. Nemusí to však platit vždy, záleží na dalších vlastnostech roštu.
Vlastnosti
Lamelové rošty mohou být navíc vybaveny posuvnými pouzdry ve vybraných částech lidského těla. Jejich pohybem pak můžete regulovat tuhost roštu, což přijde vhod například v oblasti bederní páteře. U tohoto provedení roštu si pochopitelně trochu připlatíte. Počítat byste měli i s tím, že pokud máte nějaké problémy se svou fyzickou schránkou, je důležité zvolit správné provedení roštu, počet lamel a tuhost. Někdy se vyplatí konzultovat takovou volbu s odborníkem.
Laťkové rošty do postele
Laťkové rošty do postele jsou z uvedených typů nejlevnější, mívají nízkou nosnost a jsou méně odolné. Nejčastěji se vyrábějí pro děti a mívají nosnost okolo 60 kilogramů. Narazíte samozřejmě i na varianty s vyšší nosností, nutno však podotknout, že neposkytují takový komfort a mají zpravidla nízkou životnost. Vzhledem k výrobnímu materiálu a uchycení latěk nelze očekávat žádné zvýšené odpružení.
Ve prospěch laťkového roštu hovoří určitě prodyšnost. Tu zajišťují mezery mezi jednotlivými laťkami. Díky tomu se nemusíte obávat žádných vznikajících plísní pod matrací.
Talířové (segmentové) rošty do postele
Talířové nebo též segmentové rošty do postele se skládají z jednotlivých talířků vyznačujících se maximálním komfortem a dobrým větráním. Prodyšnost a pružnost je zde na prvním místě. Nechybí ani odpovídající nosnost a použitelnost v podstatě s libovolným typem matrace.
U segmentových postelových roštů se můžete dost často setkat i s jejich polohovatelností. Vysoký standard je však vykoupen omezenějším výběrem produktů na trhu. Zároveň musíte počítat asi s nejvyšší pořizovací cenou, která předčí i lepší lamelové rošty.
Ne každý rošt je kompatibilní s každou matrací. V tabulce níže proto uvádíme ideální kombinace roštů a matrací.
Typ roštu | Doporučený typ matrace |
Laťkový rošt | Pěnové, latexové, sendvičové |
Lamelový rošt | Pružinové, taštičkové |
Talířový rošt | Pěnové, pružinové, taštičkové, sendvičové, latexové |
Typy roštů podle polohování
Nejčastěji narazíte na pevné rošty, které nelze nijak polohovat. K dispozici jsou také rošty s polohováním, které může být buď manuální, nebo elektronické.
- Pevné rošty (statické) – Nemají polohování, jsou nejlevnější, ale nenabízí takový komfort.
- Manuálně polohovatelný rošt – Nabízejí polohování s manuálním nastavením. Pro změnu polohy je nutné se zvednout a ručně ji nastavit.
- Motorově polohovatelný rošt – Polohují se prostřednictvím ovládacího panelu, tudíž z postele nemusíte vůbec vstávat. Nastavitelná může být část pod hlavou i pod nohama.
Pevné rošty (statické)
Základní model, který nelze polohovat. Pokud jde o pořizovací náklady, vychází pochopitelně nejlevněji. Plní ale pouze základní funkce – odvětrávání a odpružení matrace.
Manuálně polohovatelný rošt
Polohování ocení nejenom postarší lidé, ale také mladí. Nemusíte totiž shánět mnoho polštářů pod hlavu, ale jednoduše si nadzvednete část roštu. Polohovací rošty mohou disponovat i nastavitelností v oblasti nohou. To přijde vhod tehdy, když máte unavené nohy z častého chození či stání a polohou vzhůru se můžete zbavit spousty otoků nebo přebytečné lymfy. Dražší modely pak umí polohovat obě tyto části najednou.
Polohu takového roštu měníte ručně, tedy tak, že vstanete, nadzvednete příslušnou část roštu a vhodně ji zajistíte.
Motorově polohovatelný rošt
Motorově polohovatelný rošt má speciální elektromotor, který za vás provede správné nastavení polohy roštu. K dispozici máte ovládací panel a při změně polohy nemusíte vstávat z postele. Tento typ roštu je ze všech tří uvedených samozřejmě nejdražší.
Důležité parametry
V této kapitole se zaměříme na důležité parametry, které byste měli při výběru roštu do postele zohlednit.
- Rozměry – Vybírejte postelové rošty pro jednolůžko či dvoulůžko podle velikosti rámu postele.
- Nosnost – Zajišťuje odpovídající komfort a je důležité ji dodržovat s ohledem na životnost roštu. běžně se pohybuje od 100 do 160 kg.
- Přístup k úložnému prostoru – Pokud máte v posteli úložný prostor, zaměřte se na výklopné postelové rošty.
- Hmotnost – Sledujte s ohledem na celkovou nosnost postele. Rošty váží od 8 do 30 kg.
- Nastavení tuhosti – Některé lamelové rošty jsou v nejvíce namáhaných místech (bedra, ramena) zdvojené a vybavené posuvnými jezdci. Jedná se o systém T5.
Rozměry
Důležitou roli při výběru postelového roštu hrají i jeho rozměry. U nich je volba poměrně jednoduchá. Vždy musíte volit stejný rozměr roštu, jaký má vaše postel. A to i v případě atypických rozměrů postelí. U dvoulůžka nemusíte mít strach z ohromného roštu, se kterým neprojdete dveřmi. U těchto typů postelí se to řeší nákupem dvou roštů položených vedle sebe. Výjimkou však nemusí být ani ty zhotovené v kuse nebo rošty dodávané v rozloženém stavu.
- Postelový rošt pro jednolůžko – Aby rošt správně zapadl do rámu postele, vybírejte rošty z velikostí 80 × 200 cm (skutečná velikost je cca o 1 cm užší a 4 cm kratší) nebo 90 × 200 cm (standardní rozměr jednolůžka).
- Postelový rošt pro dvoulůžko – Pro manželskou postel vybírejte rošty v rozměru 140 × 200 cm, 160 × 200 cm a 180 × 200 cm. Vhodné jsou také dva samostatné rošty, které umístíte do rámu postele vedle sebe.
Nosnost
Nosnost postelového roštu udává, jak těžký člověk může na roštu spát. A to za předpokladu, že mu bude poskytnut odpovídající komfort a nebude docházet ke zkracování životnosti matrace. Většina postelových roštů má dnes nosnost nad 100 kilogramů. Výjimkou ale nejsou ani bytelnější varianty s nosností 120 až 160 kilogramů.
Přístup k úložnému prostoru
Výklopné rošty jsou speciální lamelové rošty do postele, které poskytují přístup k úložnému prostoru postele. Podle toho, na jakou stranu se rošt vyklápí, nabízí přístup buď z boční strany postele (dle umístění pantů z pravé nebo levé strany) nebo z nožní části (horší přístup k věcem uloženým v hlavové části). Výklopné rošty zajišťují snadné zvednutí díky tlakovým pístům, nejsnáze fungují spolu s pěnovou matrací, které jdou jednoduše i s roštem zvedat.
Hmotnost
Hmotnost je vlastně váha samotného roštu. Ta může být od 8 do 30 kilogramů. Taková váha se pak přičítá k vaší osobní váze v okamžiku, kdy řešíte celkovou nosnost postele.
Nastavení tuhosti
V rámci lamelových roštů se můžete setkat s možností nastavení tuhosti, a to v případě modelů vybavených tzv. Double T5 systémem (anatomickými zónami). Takové rošty se v nejvíce namáhaných místech vyznačují zdvojenými lamelami s posuvnými jezdci, pomocí nich můžete měnit tuhost roštu – nejčastěji v oblasti beder a ramen.
Čím více má rošt zdvojených lamel a posuvných objímek, tím větší možnosti přizpůsobení nabízí. Tato funkce nachází využití převážně s pěnovými matracemi.
Oblíbené značky
Vsaďte při výběru na sortiment oblíbených značek. Mezi spolehlivé a prověřené výrobce těchto produktů patří Ahorn, Interier-Stejskal, Materasso, Max-I, Tropico, BRW, Purtex, Hilding Anders, Jelínek, Unar, Drewmax a Dřevočal.
- Materasso – Tato slovenská firma se zabývá výrobou a prodejem roštů do postele, matrací, polštářů a dalšího vybavení pro spánek. Nabízí kvalitní masivní laťkové rošty, ale též lamelové rošty, a to jak pevné, tak i polohovatelné – manuální i elektronické.
- Ahorn – Tato značka patří mezi české výrobce kvalitních roštů do postele. V jejím portfoliu najdete všechny typy roštů, tudíž si zde vyberou nenáročné uživatelé i ti, kteří cílí na kvalitu nebo mají zdravotní problémy a vyžadují vysoký komfort při spánku.
- Tropico – Další český výrobce, jehož sortiment čítá výhradně lamelové rošty všech možných provedení. Nabízí pevné i polohovatelné lamelové rošty, některé dokonce i s motorem a dálkovým ovládáním.
- Drewmax – Tato značka nabízí pestrý sortiment postelových roštů v různých cenových relacích. Vyberou si zde uživatelé požadující nízkou cenu, ale i ti, kteří preferují dobrý poměr ceny a kvality. V nabídce má značka i polohovací rošty, talířové rošty ale v současné době (leden 2024) nenabízí.
Ceny
Náklady na postelové rošty se liší vždy podle toho, jaký komfort si během spánku chcete dopřávat. V tomto segmentu jasně platí, že s cenou roste kvalita. Je tedy pouze na vás, kolik peněz budete do roštu investovat. Vždy však myslete na to, že nejde o měsíční nebo roční záležitost, rošt máte v posteli obvykle několik let.
Cena do 1 000 Kč
Zde se připravte na to, že budete vybírat především z laťových postelových roštů, které nemusí přinášet takový komfort. Popřípadě jsou díky celkové nosnosti vhodné spíše do dětských postelí. Narazíte ale i na základní lamelové rošty s nízkým počtem lamel. Nejtypičtějším rozměrem takového roštu bude 80 × 200 cm a 90 × 200 cm, tedy rozměr pro jednolůžko. Větší postelové rošty budete v této cenové relaci hledat stěží.
Cena od 1 000 do 3 000 Kč
V této kategorii již převažují lamelové rošty s 28 lamelami. Pokud jde o rozměry, na své si přijdou jak majitelé jednolůžek, tak dvoulůžek. Povětšinou jsou to pevné lamelové rošty bez polohování. Hranice kolem 3 000 Kč už ale dokáže nabídnout i polohovací rošty s manuálním ovládáním.
Cena od 3 000 do 7 000 Kč
Zde dominují kvalitní lamelové polohovatelné rošty s nosností 120 až 160 kilogramů. Prvotřídní výrobní materiály, pevné konstrukce a možnost bohatého anatomického přizpůsobení roštu v jednotlivých částech je samozřejmostí. Na své si zde přijdou i méně nároční zákazníci vyžadující motorový pohon pro polohování roštu.
Cena nad 7 000 Kč
Nároční zákazníci si budou moci vybírat ze špičkových roštů, které vám prezentují kompletní polohování za pomoci elektrických motorů. Zároveň můžete investovat do nejlepších talířových roštů se změkčenými zónami a tím nejlepším pohodlím. Jejich cena ale může překračovat hranici až 100 000 Kč.
Cenová relace | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí |
Cena do 1 000 Kč | Laťkové rošty
Méně kvalitní lamelové rošty Rošty pro jednolůžka Dětské rošty do postele Rošty pro jednolůžka |
Lamelové rošty s vysokým počtem lamel
Talířové rošty Polohování |
Cena od 1 000 do 3 000 Kč | Lamelové rošty s 28 lamelami
Rošty s manuálním polohováním Rošty pro jednolůžka Rošty pro dvoulůžka |
Talířové rošty
Rošty s elektronickým polohováním |
Cena od 3 000 do 7 000 Kč | Kvalitní lamelové rošty
Rošty s elektronickým polohováním Vysoká nosnost Rošty pro jednolůžka i dvoulůžka |
Talířové rošty
Nekvalitní lamelové rošty |
Cena nad 7 000 Kč | Prvotřídní materiály
Talířové rošty Změkčené zóny Elektronické polohování Rošty pro jednolůžka i dvoulůžka |
Laťkové rošty
Méně kvalitní lamelové rošty Dětské rošty do postele |
Péče o postelový rošt
Alespoň 2× ročně je vhodné provést údržbu postelového roštu. K tomu však není potřeba žádných odborných znalostí. K tomu, aby mohl rošt dlouhodobě a správně plnit svou funkci, je potřeba jej průběžně zbavovat prachu a nečistot pomocí navlhčeného ubrousku nebo hadru. Vždy jej ale utřete do sucha.
V případě polohovacích modelů je pak vhodné jednou za čas promazat všechny pohyblivé části vhodným olejem. Při instalaci roštu je také nezbytné zajistit volný přístup vzduchu pod postelí, což je stěžejní pro dobrou prodyšnost a prevenci vzniku plísní.
Dobrý den, chystám se koupit rošt do postele s nastavením tuhosti, ale není mi zcela jasné, jak se tuhost roštu upravuje. Poradíte mi prosím?