Recenze kvalitních postřikovačů | Test & Nejlepší 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze kvalitních postřikovačů z testu 2023

Aktualizováno:
Autor:
Veronika Vyskočilová

Pěstování rostlin a stromů na zahradě s sebou přináší kromě radosti také mnoho starostí. Jednou z nich jsou také různé choroby a škůdci. Ti napadají různé druhy rostlin a mnohdy se jich nedá zbavit jinou než chemickou cestou. Aby byla jejich likvidace co nejjednodušší a nejpohodlnější, volí mnoho zahrádkářů a farmářů postřikovače. 

Postřikovač bude správnou volbou pro všechny, kteří se chtějí účinně zbavit škůdců a chorob, ale i pro ty, kteří si chtějí usnadnit nanášení hnojiv. Než začnete vybírat ten správný postřikovač, je potřeba si ujasnit hlavně velikost plochy, kterou budete ošetřovat. Některý postřikovač se hodí na rostliny na balkoně, jiný zvolí majitel sadu o několika hektarech. Při volbě si ujasněte nejen objem, ale i tlak, nebo třeba to, jaké čerpadlo pro vás bude vhodnější, záleží totiž, čím budete rostliny ošetřovat.

Připravili jsme pro vás článek Jak vybrat postřikovač, které vás krok po kroku provedou výběrem postřikovače a vysvětlí vše, co bude při jeho nákupu třeba vědět. Po předčtení tohoto textu už bude výběr produktu hračka.


Nejlepší postřikovače dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 82 %
Počet recenzí: 67
450 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 93 %
Počet recenzí: 20
2 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 93 %
Počet recenzí: 170
900 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 91 %
Počet recenzí: 29
450 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 100 %
Počet recenzí: 1
2 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 88 %
Počet recenzí: 43
700 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 80 %
Počet recenzí: 1
7 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 Zatím nehodnoceno 6 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 94 %
Počet recenzí: 9
1 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 93 %
Počet recenzí: 86
900 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat postřikovač

Postřikovače usnadní práci na zahradě, ať už malé nebo velké. Zavítat na tento článek mohli ale také uživatelé, kteří se chtějí dozvědět o postřikovačích vhodných pro rostliny jen na terase nebo naopak pro několikahektarový vinohrad.

Vedle objemu kapaliny, která se do postřikovače vejde, se v našem článku věnujeme také různým typům podle manipulace, nezapomněli jsme ani na tlak v postřikovači, způsob čerpání, příslušenství a podívali jsme se i na jednotlivé druhy postřikovačů. Článek pak už tradičně zakončuje kapitola o cenových relacích, ve kterých se dají tito pomocníci zakoupit.

Objem postřikovače

Velikost postřikovače, respektive jeho objem, hraje při výběru velkou roli. Je totiž rozdíl, jestli se staráte o rostliny jen na terase, máte skleník nebo rovnou celou zahradu či vinohrad. My jsme se rozhodli rozdělit postřikovače do tří kategorií podle velikosti, pro kterou budou určeny.

Malé plochy Běžné zahrady Velké plochy
Objem 1 až 3 litry 5 až 11 litrů 12 až 20 litrů
Rozměry Malé Střední Velké
Manipulace Ruční Popruhy přes rameno, kolečka Zádové, vozíkové

Malé plochy

Pro uživatele, kteří mají rostliny jen na balkóně, nebo třeba pouze občas potřebují postříkat nějaký keřík u domu, bude vhodný malý postřikovač s objemem 1 až 3 litry. Výhodou je, že se tyto malé postřikovače snadno čistí a i manipulace s nimi je snadná. Jedná se totiž o ruční varianty, které svým tvarem mohou připomínat například parní čističe.

Běžná zahrada

Pokud se chcete postarat už o běžnou zahradu u domu, měli byste popřemýšlet nad postřikovači ze střední kategorie, které mají 5 až 11 litrů. Jsou obvykle vybavené popruhy, takže je můžete zavěsit přes rameno, nebo mají alespoň kolečka k usnadnění přesouvání po pozemku. Tvarově obvykle připomínají konve.

Velké plochy

Postřikovače o 12 až 20 litrech už doporučujeme pořídit v případě, máte-li rozsáhlejší pozemek, sad či vinohrad. Tyto nejobjemnější postřikovače spadají také například do kategorie zádových postřikovačů. Už podle tohoto označení je jasné, že si tyto nádoby můžete dát na záda a pohybovat se s nimi kdekoliv po zahradě.

TIP: Pokud máte opravdu rozsáhlá pole, sady či vinohrad, nemusí vám samozřejmě ani dvacetilitrová nádrž stačit. Na trhu lze samozřejmě sehnat také profi postřikovače s objemem i 200 litrů. Takto objemné modely mohou ovšem dosahovat hmotnosti až 100 kg, ty je tedy potřeba umístit na vozík, například za traktor.

Manipulace s postřikovačem

U objemu jsme již naznačili souvislost mezi velikostí postřikovače a jeho vlastním typem.  Ty se vzájemně odlišují podle způsobu, kterým se vytváří tlak v nádobě. Narazit můžete hned na několik variant.

  • Ruční – Ruční postřikovač, neboli mechanický, je klasika a využití najde u menších ploch, které je potřeba orosit či ošetřit hnojivem. Některé ruční postřikovače jsou i větších objemů. Většinou se těmito postřikovači tvoří jemná mlha pro rovnoměrné nanesení přípravku. Představit si jej můžete jako klasický rozprašovač, ve kterém lze zakoupit různé přípravky do domácnosti, použití je tedy velmi jednoduché. Stačí uvolnit ventil, který mívá bezpečnostní zámek a pomocí takzvané ruční pumpičky stlačováním rozprašovat přípravek.
  • Motorový – Tento typ postřikovače je určen pro ty nejobjemnější varianty. Motory v těchto konstrukcích potřebují benzín. Jsou sice hlučné, ale odvedou skvělou práci na velké ploše, jsou častou volbou do sadů a vinohradů. Tyto motorové postřikovače mohou být navíc zádové, anebo k nim lze pořídit vozík.
  • Akumulátorový – Akumulátorové postřikovače využívají elektrickou energii z baterií, což přináší řadu výhod i nevýhod. Zejména pokud pracujete v oblasti, kde není možné baterie dobíjet, může vám jejich nedostatečná kapacita znepříjemnit život. Řešením je pořízení náhradní baterie. Když totiž baterii vybijete, trvá i několik desítek hodin, než se opět nabije. Naštěstí však tyto akumulátory zvládnou pracovat dostatečně dlouhou dobu, stačí si tedy pohlídat kapacitu, úroveň nabití, nebo si pořídit nějaké záložní baterie, máte-li opravdu velkou zahradu.
  • Speciální – Se speciálními postřikovači se manipuluje různě. Buď jsou to menší zádové postřikovače, nebo motorové o velkém objemu. Jejich specifikem je však úprava na míru podle potřeb zákazníka. Cílovými objekty pro postřik těmito postřikovači jsou různě velké plochy ve městech, v chmelnicích, vinicích nebo na sportovištích. Specifické požadavky mohou plynout z nutnosti použití speciálních směsí, anebo jde o zvláštní doplňky, jako jsou třeba kmitající trysky. Mezi speciální úpravy mohou patřit také různá těsnění z odolného materiálu, který vydrží i v extrémních podmínkách – zvláštní tepelné podmínky, agresivní postřiky.

Tlak

Tlak postřikovače ovlivní například to, jak daleko zvládnete postřik nanášet z jednoho místa. Obecně lze říci, že tlak 3 bary je dostačující a většina postřikovačů jej dosahuje. Vyšší tlak najdete u motorových postřikovačů. Některé modely nabízí regulaci tlaku, čímž přizpůsobíte třeba právě vzdálenost dostřiku podle potřeb. I běžné ruční postřikovače mohou dosáhnout postřiku až na vzdálenost 16 metrů. Motorové postřikovače o tlaku až 30 bar mohou tedy pokrýt mnohonásobně větší plochu.

Čerpadlo

Pomocí čerpadla se u postřikovače dosahuje potřebného tlaku pro postřik. Vybrat si lze z pístového (více využívaného) a membránového čerpadla.

Pístové čerpadlo

Tento typ patří k nejčastějším. Jde jednoduše o zařízení, ve kterém vzniká podtlak. Díky němu je tekutina či směs nasáta do uzavřené nádoby čerpadla. Z této nádoby je potom díky pohybu pístu obsah vytlačen. Na podobném principu pracuje například pumpička na saponát.

Membránové čerpadlo

Alternativou je membránové čerpadlo, které je vhodné pro husté kapaliny nebo pro tekutiny, které v sobě mohou mít nějaké částečky, ať už písek nebo nerozpustné složky roztoku. Takové postřiky by totiž mohly píst poškodit. Naopak membrána tyto částečky zachytí.

Příslušenství

Postřikovače si můžete maximálně přizpůsobit vašim potřebám. Základní modely lze doplnit různými nástavci, vybrat ale můžete také potřebný typ trysky, existují třeba dvojité, kterými pokryjete naráz větší plochu.

Nástavce

Pohodlnější práci s postřikovačem vám nabídnou nástavce, například teleskopické, s nimiž se dostanete buď do větší vzdálenosti, nebo do vyšší výšky. Díky teleskopickému nástavci tedy nebudete muset chodit přímo v rostlinách v zahrádce, ale stačí na cestičkách o několikametrových rozestupech, nebo díky němu ošetříte postřikem i vrcholky stromů v sadu a nebudete muset využívat schůdky a jiné pomůcky.

Trysky

Pro větší pohodlí či urychlení práce existuje řada trysek, kterými si můžete přizpůsobit to, v jakém rozsahu chcete stříkat rostliny. Existují i dvojité trysky, kterými například nastříkáte rovnou dvě řady rostlin, čímž si usnadníte práci.

Postřikový kryt

Při hubení plevele je někdy třeba dobré zacílení herbicidu na jednotlivé rostliny. K tomu vám pomůže právě kryt, který zabrání rozstřikování tekutiny na všechny strany. Můžete tak selektivně likvidovat například plevel ve skalkách.

Práškovací souprava

Některé směsi pro ošetření rostlin mohou být ve formě prášku a granulí, ne kapaliny. Proto někteří výrobci ke svým modelům postřikovačů nabízí také práškovací soupravu.

Škůdci

Postřikovač samozřejmě musíte používat různými způsoby podle účelu použití. Výrazně se logicky například liší využití pro odstranění běžných chorob oproti agresivním škůdcům. Také je nutné vzít v potaz, že proti některým druhům škůdců jsou postřikovače nedostatečnou výbavou. Pokud tedy bojujete například proti štěnicím, budete muset využít spíše služby specializované deratizační firmy (Zdroj: Wikipedie).

Cena

Cenou se postřikovače liší doslova od pár desítek korun až po několik stovek tisíc. Zatímco za dvacku lze pořídit obyčejný plastový rozprašovač, za čtvrt milionu pořídíte profi postřikovač o objemu 200 litrů. Nejvíce uživatelů se najde pravděpodobně v první cenové kategorii, kde do 1 000 Kč najdou slušné zádové postřikovače s nádrží okolo dvaceti litrů.

Cena do 1 000 Kč

V nejnižší cenové kategorii, i do sta korun, můžete sehnat obyčejný rozprašovač, který lze také použít na různé postřiky rostlin. Liší se materiálem, objemem i účelem. Postřikovače na ochranné postřiky jsou většinou s cenovkou výše, pohybují se asi okolo 100 až 200 korun. V kategorii do jednoho tisíce korun najdou uživatelé i tlakové či pístové postřikovače větších objemů, pětilitrové, ale klidně i dvacetilitrové. V rozsahu těchto cen lze pořídit i zádové postřikovače.

Cena od 1 000 do 3 000 Kč

Více než tisíc korun zaplatíte obvykle za postřikovače speciální. Mají buď zvláštní úpravu materiálu, nebo jsou určené na speciální směsi. S touto cenovkou najdete spolehlivě akumulátorové postřikovače středních i větších objemů.

Cena nad 3 000 Kč

Chcete-li raději motorový postřikovač, budete si muset připlatit. Najdete zde benzinové zádové postřikovače, nebo přístroje na kolečkách. Pro profi zahradníky existují ale postřikovače i za několik desítek či stovek tisíc korun. Ty je už opravdu nutné vézt za traktorem, mají totiž nádrže o objemu i 200 litrů.

Veronika vystudovala mediální studia a žurnalistiku na Masarykově univerzitě v Brně, magisterská studia dokončila na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně v oboru marketingová komunikace. Psaní článků a hledání informací je pro ni tedy hračka. Ve svém volnu tráví čas nejraději v kuchyni, na zahrádce nebo při sledování filmů a seriálů. V práci využívá nabyté zkušenosti, a proto se věnuje recenzím všemožných kuchyňských a domácích pomocníků.

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 46 hlasů