Test a recenze nejlepších
powerbank a jak je vybrat

Obrázek powerbanky

Powerbanka je oblíbeným doplňkem mobilních telefonů a tabletů. Nenápadná „krabička“ poskytující dostatek elektrické energie, kterou využijete pro nabití dalšího zařízení. Překlad slov Power Bank je ostatně vypovídající. Je to „energetická banka“. Ta své uplatnění nachází především na cestách a mimo domov, respektive daleko od elektrické zásuvky.

Moderní powerbanky jsou skladnými produkty o velikosti mobilního telefonu. Nezabírají žádné zbytečné místo navíc a mohou vám prodloužit výdrž telefonu mnohonásobně, v závislosti na celkové kapacitě zakomponované baterie.

Nechcete-li na dlouhých trasách řešit neustálé shánění elektrické energie, pořiďte si powerbanku vhodnou právě pro vaše mobilní zařízení. V tomto článku vám pomůžeme s nákupem odpovídající energetické banky. Vyberte si externí baterii v originálním pouzdře a s patřičnou kapacitou.


Nejlepších 10 powerbank dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Kapacita (mAh)

typ baterie

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled powerbanky Xiaomi NDY-02-AL Silver

Xiaomi NDY-02-AL Silver

16 000

Li-Ion

800 Kč

Náhled powerbanky Xiaomi NDY-02-AN Silver

Xiaomi NDY-02-AN Silver

10 000

Li-Ion

500 Kč

Náhled Xiaomi YDDYP01 White

Xiaomi YDDYP01 White

20 000

Li-Ion

1100 Kč

Náhled powerbanky ADATA AP20000D-DGT-5V-CBK

ADATA AP20000D-DGT-5V-CBK

20 000

Li-Ion

600 Kč

Náhled powerbanky Remax AA-1041

Remax AA-1041

30 000

Li-Ion

800 Kč

Náhled powerbanky Xiaomi NDY-02-AM Silver

Xiaomi NDY-02-AM Silver

5 000

Li-Ion

400 Kč

Náhled powerbanky ADATA APV150-10000M-5V-CBK

ADATA APV150-10000M-5V-CBK

10 000

Li-Ion

300 Kč

Náhled powerbanky Remax AA-1094

Remax AA-1094

30 000

Li-Ion

800 Kč

Náhled powerbanky iGET Power B-15000

iGET Power B-15000

15 000

Li-Pol

600 Kč

Náhled powerbanky iGET Power B-10000W

iGET Power B-10000W

10 000

Li-Pol

400 Kč

Testování a recenze powerbank pro letošní rok

Podrobný test powerbank v současnosti zpracováváme, jeho zveřejnění předpokládáme na podzim. V testu budou také detailní recenze nejlépe bodovaných produktů. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených powerbank na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o takový produkt, který je již prověřený množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké powerbanky, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat powerbanku

1. Zpracování

2. Typ baterie

3. Kapacita

4. Rychlost nabíjení a dobíjení

5. Vstupy a výstupy

6. Příslušenství a funkční prvky

7. Výpočet potřebné kapacity

8. Zásady používání

9. Ceny

Powerbanky jsou dnes natolik rozšířené, že vám umožňují téměř neomezený výběr jednotlivých modelů. Než se však pustíte do nákupu toho správného doplňku, měli byste si položit několik otázek. Jak často a dlouho cestujete? Máte přitom dostatek místa pro další externí baterii? Kolik peněz chcete do takového příslušenství investovat?

Pakliže tyto odpovědi spojíte s následujícími informacemi, domůžete se tíženého výsledku. My vás seznámíme především s dostupnými typy powerbank a jejich kapacitami. Zjistíte, jaké jsou vstupy, výstupy a také jak rychle se taková zařízení nabízí.

Samozřejmě vás neochudíme ani o důležitý návod, jak si vybrat kapacitu nové powerbanky a prozradíme vám základní zásady používání tohoto doplňku. Jestliže nevíte, jakou si pořídit energetickou banku, začtěte se do následujících kapitol.


1. Zpracování

Na začátku všeho se budeme věnovat nejprve vnějšímu vyhotovení powerbanky. Jde přece jenom o doplněk, který pro někoho může mít reprezentativní hodnotu, a proto jej bude volit i se zaměřením na celkový design.

Co se týče výrobních materiálů, narazíte na nejrůznější varianty. Nejlevnější je pravděpodobně plast, luxusnější vzhled získáte s hliníkem a maximální odolnost s gumovým obalem. Ten je vhodný například do extrémnějšího prostředí a při túrách přírodou.

Z toho plyne, že i vnější design powerbanky byste měli volit s přihlédnutím k budoucímu užití. Co se týče obalu, můžete se dočkat také zvýšené odolnosti z pohledu zamezení průniku vody a prachu do powerbanky. Na trhu jsou produkty s odlišným krytím

 • IP54 – částečná ochrana proti prachu a stříkající vodě
 • IP56 – částečná ochrana proti prachu a náporu vody v délce trvání cca 3 minuty
 • IP65 – úplná ochrana proti prachu a tryskající vodě v délce trvání cca 3 minuty
 • IP67 – úplná ochrana proti prachu a ponoření do vody na cca 30 minut
 • IP68 – úplná ochrana proti prachu a potopení ve vodě

Co se týče vnějšího zpracování powerbanky, máte možnost narazit ještě na jednu modifikaci, kterou je solární panel. S pomocí něho lze dobíjet energetickou banku na slunci bez nutnosti připojení k elektrické síti. To lze ocenit například ve zmiňované přírodě.

Nenechte se zaskočit ani hmotností powerbanky. Ta roste s navyšováním požadavků na kvalitnější a bytelnější obal. Běžně se pohybuje od 100 g do 400 g a více.


2. Typ baterie

Vaše první rozhodnutí přijde na řadu v rámci výběru typu baterie. Powerbanky se totiž vyrábí ve dvou variantách provedení. Každá z nich má samozřejmě své přednosti.

 • Li-Ion baterie
 • Li-Pol baterie

Li-Ion baterie

Lithium iontové baterie jsou velice používané a lze je označit za kvalitní a dlouhodobé. V jejich prospěch hovoří určitě lepší cenová dostupnost. Tyto baterie se už netrápí s paměťovým efektem, jako tomu bylo u předchozích typů Ni-MH a podobně. Uvnitř sebe obsahují speciální kapalinu. Lze je nabíjet v podstatě v libovolné fázi vybití.

Pro Li-Ion baterie není ideální hluboké vybíjení, které je může dlouhodobě poškodit a snížit celkovou kapacitu. Vystavovat byste je neměli ani příliš vysokým teplotám.

Li-Pol baterie

Lithium polymerové baterie jsou vyspělejší verzí Li-Ion baterií. Jejich obsahovou součástí je gelový elektrolyt přinášející hned několik výhod. Například to, že se tyto baterie vyrábí v nejrůznějších tvarech a hlavně s nižší hmotností a tloušťkou. V jejich případě se nemusíte obávat ani jakéhokoliv samovolného vybíjení, pokud je delší dobu nepoužíváte. Samovybíjení sebere zhruba 5% kapacity za měsíc.

Za tuto vyšší energetickou hustotu a kvalitnější technologii si bezpochyby připlatíte.


3. Kapacita

Kapacita je jedním z nejdůležitějších údajů při výběru powerbanky. Tato hodnota v podstatě rozhoduje o tom, do jaké míry a kolikrát budete schopni nabít váš mobilní telefon, tablet či zařízení obdobného typu. Kapacita je udávána v miliampérhodinách. Obvykle narazíte na zkratku „mAh“. Při nákupu powerbanky počítejte s tím, že prezentovaná kapacita výrobců je zhruba o 20 % nižší než ta skutečná. V reálu vám tak energetická banka poskytne cca 80 % uváděné kapacity. To berte na zřetel.

Při volbě konkrétního modelu byste měli vědět, jakou kapacitu baterie má vaše mobilní zařízení. Podle toho určíte kapacitu powerbanky a zjistíte, kolikrát telefon nabijete, popřípadě do jaké míry.

Setkat se samozřejmě můžete s odlišnými kapacitami.

 • Powerbanky s kapacitou 2 000 až 5 000 mAh – Ideální volba pro občasné cestování.
 • Powerbanky s kapacitou 5 000 až 10 000 mAh – Energie potřebná pro delší pobyt v přírodě.
 • Powerbanky s kapacitou 10 000 až 15 000 mAh – Vícenásobné nabití mobilních telefonů i tabletů.
 • Powerbanky s kapacitou nad 15 000 mAh – Dokáží dodat energii notebookům.

4. Rychlost nabíjení a dobíjení

Při pravidelném využívání powerbanky vás bude zajímat další podstatný údaj. Je jím rychlost nabývající dvojího významu.

 • Rychlost nabíjení mobilního telefonu z powerbanky
 • Rychlost dobíjení samotné powerbanky

Rychlost nabíjení mobilního telefonu z powerbanky

Tato rychlost je ovlivnitelná jedním parametrem. Je to výstupní proud z konektoru, ke kterému připojíte mobilní zařízení. Povětšinou je to port USB. Hodnota proudu se udává v ampérech značených „A“. V tomto směru lze narazit na dvě varianty.

 • Výstupní proud 1 A – pomalé nabíjení pro menší kapacity baterií
 • Výstupní proud 2,1 – 2,4 A – rychlejší nabíjení pro běžné mobily, tablety, apod.

Pokud máte mobilní telefon s kapacitou baterie cca 2 000 mAh, pak může jeho nabíjení z powerbanky trvat následující dobu.

 • Proud 1 A – čas cca 150 minut
 • Proud 2,1 A – čas cca 90 minut
 • Proud 2,4 A – čas cca 60 minut

Rychlost dobíjení samotné powerbanky

Dále vás bude zajímat také čas potřebný pro plnohodnotné dobití powerbanky, abyste s ní mohli vyrazit mimo domov. Tyto údaje jsou závislé na mnoha faktorech, jakými jsou kapacity, zdroj vstupního nabíjení, typ vstupního portu micro USB či USB-C a podobně. Přesto lze nastínit alespoň orientační časy pro nabíjení powerbank s odlišnou kapacitou.

Powerbanka 5 000mAh

 • Napájení za sítě – micro USB cca 120 minut, USB-C asi 60 minut
 • Napájení z počítače – micro USB cca 780 minut, USB-C asi 195 minut

Powerbanka 10 000mAh

 • Napájení ze sítě – micro USB cca 270 minut, USB-C asi 180 minut
 • Napájení z počítače – micro USB cca 1 560 minut, USB-C asi 390 minut

Powerbanka 20 000mAh

 • Napájení ze sítě – micro USB cca 540 minut, USB-C asi 300 minut
 • Napájení z počítače – micro USB cca 3 120 minut, USB-C asi 780 minut

5. Vstupy a výstupy

V předchozí kapitole jsme už částečně otevřeli téma vstupů a výstupů novodobých powerbank. Ty mohou samozřejmě disponovat několika konektory. Základem všeho je určitě vstup. Tím je nejčastěji micro-USB port totožný, jako u kdejaké nabíječky mobilního telefonu. Skrze něj powerbanku nabíjíte.

Výstupy jsou řešeny prostřednictvím klasických USB konektorů. V závislosti na tom, jak velkou energetickou banku pořizujete nebo kolik zařízení naráz chcete nabíjet, volíte výsledný počet portů. Těch může být více. Pokud vybíráte powerbanku sloužící k nabíjení notebooku, musí být vybavena příslušným výstupem pro notebookový nabíjecí kabel. Takové zařízení má podstatně větší rozměry a hmotnost.


6. Příslušenství a funkční prvky

Díky rozmanitosti produktových nabídek máte možnost poměrně širokého výběru powerbank. V rámci odlišných modelů a cenových kategorií se lze setkat s nejrůznějšími vymoženostmi, doplňky a nadstandardními funkcemi. Abyste se v jejich výčtu lépe vyznali, přinášíme vám stručný souhrn.

 • LED - diody – Nenápadné, avšak dostatečně viditelné indikátory, s pomocí kterých jste obeznámeni o stavu powerbanky. Prostřednictvím nich zjistíte, zda se nabíjí, z jaké míry jsou vybité, apod.
 • Displej – Dražší a propracovanější modely mohou disponovat displejem. Ten vás informuje o tom samém jako diody, jen v lepší podobě. Zjistíte například zbývající kapacitu powerbanky, hodnoty napětí, apod.
 • Bezdrátové nabíjení – Tento model nabíjení je označován zkratkou QI. Pro jeho plnohodnotnou funkčnost musí technologií bezdrátového napájení disponovat nejenom powerbanka, ale také nabíjený přístroj. Při nabíjecím procesu není vyžadováno žádné spojení kabelem.
 • Podpora rychlonabíjení – Powerbanky dokáží nabít mobilní telefon podstatně rychleji než je obvyklé. Opět je vyžadována podpora u obou zařízení.
 • Svítilna – Některé powerbanky disponují LED osvětlením, které lze využít jako svítilnu v noci.
 • Zabudované kabely – Powerbanky vybavené zabudovanými kabely. Ty jsou praktické z toho důvodu, že sebou nemusíte nosit nabíjecí kabely navíc, popřípadě na ně nemusíte myslet.

7. Výpočet potřebné kapacity

Pokud si myslíte, že kapacita powerbanky = kapacita baterie vašeho mobilního telefonu, jste značně na omylu. Ke správnému výsledku, potažmo modelu energetické banky se musíte propočítat. Vliv na to má především napětí, se kterým je uváděna kapacita bateriového článku. U powerbank je to 3,6 V a 3,7 V. U napájení mobilního telefonu je to 5 V, proto se k tíženému výsledku dostanete jen přepočtem.

Aplikovat lze velice jednoduchý vzorec​:

 • Kapacitu powerbanky vynásobíte napětím = výsledek 1
 • Požadované napětí vynásobíte účinností = výsledek 2
 • Následně provede dělení obou výsledků, tedy výsledek 1/výsledek 2

Pro představu si vše můžeme ukázat na powerbance s kapacitou 5 000 mAh. Výpočet by vypadal nějak následovně:

 • Výsledek 1 = 5 000 x 3,6 = 18 000
 • Výsledek 2 = 5 x 0,9 = 4,5
 • Celkový výsledek = 4 000 mAh

Takže z powerbanky s udávanou kapacitou 5 000 mAh získáte reálně 4 000 mAh. Tento výsledek můžete normálně porovnat s kapacitou baterie vašeho mobilního telefonu. Tím zjistíte, kolikrát jste schopni mobil nabít od 0 do 100 %.


8. Zásady používání

Chcete-li, aby vám pořízená powerbanka přinášela ten největší užitek a pyšnila se odpovídající životností, je vhodné dodržovat několik základních zásad používání.

 • Vyhýbejte se nepřiměřeně velkým teplotám nad 25 °C, při kterých budete powerbanku využívat.
 • Skladování energetické banky je doporučeno v rozmezí teplot 0 °C až 20 °C.
 • Používejte kvalitní nabíjecí kabely.
 • Odložíte-li powerbanku na delší dobu, nabijte ji alespoň na 50 % její celkové kapacity.
 • Výstupní proud by měl být minimálně 1 A.
 • Chcete-li urychlit nabíjení telefonu z powerbanky, nepoužívejte mobilní telefon po dobu tohoto procesu.

9. Cena

Powerbanky se staly nedílnou součástí výbavy lidí, kteří aktivně využívají mobilní telefony a tablety na cestách. Na to samozřejmě zareagovala řada nejrůznějších výrobců, kteří vám dnes nabízí tento typ energetické banky – ADATA, iGet, Remax, Xiaomi, Manta, AVACOM, BLOW, BOOMPODS, Nokia, Blue Star a mnohé další.

Mezi stovkami nabízených modelů jsou rozdíly nejenom v technických parametrech, ale také v pořizovacích cenách. Pro představu vám uvádíme několik cenových kategorií.

Cena do 300 Kč

Trh je doslova zaplaven touto cenově nejdostupnější skupinou produktů. Jde povětšinou o malé a plastové powerbanky. Jejich velikost se různí. Od klasických „krabiček“ až po miniaturní přívěsky na klíčenky. Za tyto peníze obdržíte kapacitu do 4 000 mAh. Bude se jednat o baterie typu Li-Ion. Malá velikost odpovídá i o nízké hmotnosti kolem 170 gramů.

Cena od 300 Kč do 600 Kč

V tomto případě se vám otevírají téměř neomezené možnosti z pohledu výběru. Do popředí zájmu se dostávají powerbanky s vyšší kapacitou až 9 000 mAh a s dobou nabíjení kolem 6 – 7,5 hodin. Výjimkou nejsou ani Li-Pol verze bateriových článků. S nárůstem kapacity každopádně roste i hmotnost na 200 – 300 gramů.

Cena od 600 Kč do 800 Kč

Stačí si připlatit jen o několik korun více a dosáhnete na modely se solárním dobíjením a kapacitami až 12 500 mAh. Hmotnost takových produktů se pohybuje kolem 400 g. Nejčastěji narazíte na značky Remax, iMyMax a Xiaomi.

Cena nad 800 Kč

Tato kategorie sahá pořizovacími náklady opravdu daleko. Za kvalitní velké powerbanky můžete utratit až 4 500 Kč a více. Tyto modely se pyšní kapacitou 40 000 mAh a dokáží bez sebemenšího problému nabíjet jak mobilní telefony a tablety, tak notebooky. To se bezpochyby odráží ve vyšší hmotnosti. Důraz je v tomto směru kladen na dokonalé povrchové zpracování. Vedle těch elegantní modelů na vás čekají i ty outdoorové.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Powerbanky
Průměrné hodnocení 4.3 z 52 hlasů