Jak vybrat pračku se sušičkou
Máte malý byt, ve kterém není místo na sušičku, ani vhodný prostor pro sušení prádla? Pak je pro vás ideální volbou pračka se sušičkou. Ta kombinuje dva produkty a její vybírání tak může být zdlouhavější a komplikovanější. Proto jsme sepsali nákupního průvodce, ve kterém se věnujeme typům praček se sušičkou, jejich výhodám, funkcím, a poradíme vám, jak se vyznat v energetickém štítku u těchto modelů. Nákupní návod píšeme tak, abyste byli schopni vybrat si i bez možnosti přístroj vyzkoušet. Nakupovat tak můžete bez obav i na internetu.
Pokud plánujete nákup pračky se sušičkou, možná se vám bude hodit také speciální článek Jak vybrat prací prášek, který vám vysvětlí, jak postupovat při nákupu ideálního produktu právě pro vás.
Jak funguje pračka se sušičkou?
Princip fungování tohoto kombinovaného spotřebiče nemusí být každému zcela jasný. Pramení z něj ale řada dalších specifik (například spotřeba vody), výhod a nevýhod praček se sušičkou a není teda od věci si jej alespoň stručně popsat.
Stejně jako běžné sušičky, i pračky se sušičkou se v drtivé většině řadí mezi kondenzační modely. Existují i ventilační pračky se sušičkou, pravděpodobně na ně v obchodě ale jen tak nenarazíte. Rozdíly mezi ventilačním a kondenzačním sušením jsme podrobněji popsali již v článku Jak vybrat sušičku, v tomto případě si tak vystačíme se stručnějším uvedením. Hlavní rozdíl mezi ventilačním a kondenzačním sušením spočívá v tom, že voda z prádla, která se přemění v páru, odchází z ventilačního přístroje odvodovou hadicí ven, zatímco u kondenzačního modelu dochází k jejímu zchlazení, opětovnému zkapalnění a odvodu do odpadu. Díky tomu nemusíte u kondenzačních praček se sušičkou nijak zasahovat do stavby, k provozu jim stačí pouze přípojka na elektřinu a na vodu.
Dohromady nebo zvlášť?
Mnoho čtenářů se na nás obrací z dotazem, jestli je lepší vybrat pračku se sušičkou nebo sušičku zvlášť. Pokud je to ve vašich možnostech, rozhodně doporučujeme pořídit spíše pračku a sušičku zvlášť. Jedním z důvodů je, že sušení v kombinovaném přístroji zkrátka nikdy nebude plnohodnotné. Pračka se sušičkou v první řadě vysuší méně prádla, než zvládne vyprat. Navíc nabízí méně programů než samostatné sušičky a její buben je primárně určený na praní, takže může být konstrukčně méně efektivní.
Druhým vcelku zásadním negativem jsou náklady na provoz. Už samotné praní v těchto pračkách bývá dražší než u praček bez sušičky, pokud ovšem plánujete funkci sušení využívat pravidelně, můžete se ročně dostat do astronomických částek. Příčinou je kromě vyšší energetické náročnosti i systém chlazení vodou. Samostatné sušičky k tomuto účelu využívají chladivo a žádnou vodu tak nespotřebovávají.
Přesto existuje řada uživatelů, kteří si pračku se sušičkou pořídili a nemohou si ji vynachválit. Výhodou tohoto kombinovaného přístroje je nižší pořizovací cena, než jaká by vás čekala při kupování dvou samostatných spotřebičů. Samozřejmě šetří také místo v domácnosti, jeden přístroj do koupelny vměstnáte lépe než dva. Pořízení „pračkosušičky“ vám proto můžeme doporučit zejména, pokud bojujete doma s místem a v případě, že berete sušení spíše jako doplňkovou funkci pračky a ne zcela plnohodnotnou náhradu samostatné sušičky.
Varianta | + Klady | – Zápory |
---|---|---|
Pračka a sušička
![]() ![]() |
+ Lepší sušení
+ Nižší provozní náklady |
– Vyšší pořizovací náklady
– Náročnější na prostor |
Pračka se sušičkou
|
+ Dva stroje v jednom
+ Nižší pořizovací náklady + Šetří místo |
– Suší obecně hůř než samostatné sušičky- Neusuší stejné množství jako vyperou- Vyšší energetická náročnost sušení |
Horní vs. přední plnění
Obecně se dá říct, že je na trhu výrazně menší výběr praček se sušičkou, než kdybyste kupovali pračku a sušičku zvlášť. Převážně najdete pračky se sušičkou s předním plněním, přesto se ale na trhu najde i pár modelů s horním plněním. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody těchto typů?
Začněme horním plněním. U něj je stěžejní výhodou úspora místa, primárně na šířku. Většinou jsou pračky s horním plněním vyšší než pračky s předním plněním, v tomto směru si tedy nepolepšíte. Také se nedají zakomponovat např. do kuchyňské linky, ani se na jejich víko nedá nic položit (pokud nemáte v plánu tuto věc při každém praní oddělávat). Výhodou pračky s horním plněním ale může být jejich plnění samotné. Jelikož probíhá seshora, není nutné se k pračce ohýbat a to určitě ocení hlavně starší lidé.
Pračky s předním plněním nabízejí větší výběr modelů, větší výběr funkcí a většinou i vyšší efektivitu. Pračky se sušičkou s předním plněním jsou taky jediné, které existují i ve vestavné variantě. Výhodou vestavných spotřebičů je určitě estetický dojem. Pokud se vám pračka nevejde do koupelny, nebo z jakýchkoliv jiných důvodů upřednostňujete umístění pračky se sušičkou v kuchyni, jistě oceníte možnost jejího zakomponování pod kuchyňskou linku. Volně stojící potom představuje klasickou volbu pro koupelny.
Plnění | + Klady | – Zápory |
---|---|---|
Horní
![]() |
+ Úspora místa
+ Pohodlnější vkládání prádla |
– Nedají se vestavit
– Většinou méně funkcí |
Přední
![]() |
+ Více funkcí
+ Efektivnější + Vestavné varianty |
– Prostornější |
Energetický štítek
Energetický štítek je, nepostradatelný pomocník při výběru spotřebičů do domácnosti. Údaje na něm jsou dané zákonem a jejich přesnost kontroluje nezávislá laboratoř. Nemělo by se tedy stát, že by byly nějak zkreslené nebo nepřesné. Díky tomu je energetický štítek základním vodítkem, kterým byste se měli při výběru pračky se sušičkou řídit. Vysvětleme si tedy, jaké údaje na něm najdete a co znamenají.

Energetická třída
Písmenko v černém poli naproti barevným pruhům značí energetickou třídu pračky. V případě praček se sušičkou se energetická třída značí písmeny A – G. Písmeno A je nejlepší známka, G potom nejhorší. Doporučujeme kupovat zejména produkty s energetickou třídou A, v současnosti by se na trhu neměla objevit třída horší než B. Pračka se sušičkou přeci jen nemá úplně nejmenší spotřebu a tak by se vám koupě levnějšího modelu s horší energetickou třídou nakonec mohla prodražit na provozních nákladech.
Spotřeba elektrické energie
Další údaj, který na energetickém štítku najdete, je spotřeba elektrické energie. Ta se udává jak pro praní a sušení, tak i pro samostatné praní. Číslo odpovídá spotřebě za jeden prací/prací a sušící cyklus. Abyste získali roční spotřebu, která je o něco více vypovídající, stačí vynásobit spotřebu za jeden cyklus číslem 220. To je standardní orientační počet cyklů za rok, který se udává například u běžných praček a vyjadřuje praní a sušení průměrně každý všední den. Přibližné náklady na elektřinu potom získáte vynásobením čísla cenou jednoho kWh (ta se většinou pohybuje okolo 4 Kč).
Při výběru pračky je určitě potřeba zvážit, jestli chcete funkci praní a sušení používat rovnocenně, nebo je pro vás sušení spíš doplněk. V závislosti na tom totiž lépe vyberete pračku s vhodnými energetickými údaji a spotřebou. Někdy je spotřeba při praní relativně vyšší a při sušení nižší nebo naopak. Výběr tedy záleží na tom, jakou funkci chcete používat častěji.
Účinnost praní
Stejně jako energetická třída, i účinnost praní se známkuje písmeny A – G, kdy A je nejlepší výsledek a G nejhorší. V dnešní době mají všechny běžné pračky bez sušičky na trhu známku A v účinnosti praní. Z tohoto důvodu doporučujeme i v případě praček se sušičkou vybírat ty, které mají v kategorii praní to nejlepší hodnocení, maximálně můžete slevit na třídu B. Přece jen jde o základní funkci pračky a jedno z nejdůležitějších kritérií.
Otáčky při odstřeďování
Další důležitý údaj, který byste neměli přehlédnout, je počet otáček. Zůstává pravidlem, že pro efektivní využití praní a sušení je potřeba odstřeďovat minimálně na 1 200 ot./min. Pračky už jsou se sušičkou spojené, takže logicky by žádná neměla mít méně než 1 200 ot./min, tedy nutné minimum pro efektivní sušení. Pokud na nějaká takový model narazíte, rozhodně jej nekupujte. Čím více otáček použije pračka při odstřeďování, tím méně energie a času spotřebuje při sušení. Pračka s nedostatečným odstředěním by se vám tak ve výsledku prodražila na provozních nákladech.
K vysokému počtu otáček se někdy váže i méně příjemný faktor, a to mačkání prádla. Nedá se ovšem počítat s tím, že ze sušičky (v našem případě pračky se sušičkou) vytáhnete prádlo vždy zcela nepomačkané. Nutnost žehlení je různá, ale velkou část prádla je potřeba i po sušení ještě vyžehlit. Pokud nechcete nutně každé prádlo sušit v sušičce, nebo máte např. jemné prádlo, které do sušičky dát nemůžete, oceníte i možnost počet otáček snížit. Většina praček má tuto hodnotu nastavitelnou, příliš vysoký počet otáček v kombinaci s velmi jemným prádlem by mohl vyústit v první řadě ve velké mačkání, v druhé řadě také k možnému žmolkování prádla.
Maximální náplň
Štítek vám prozradí i to, jak velké množství prádla můžete do pračky vměstnat. Na štítku najdete kapacity rovnou dvě, jednu pro praní a jednu pro praní a sušení. Při koupi pračky se sušičkou a při jejím pozdějším používání je potřeba pamatovat na to, že je kapacita sušení zpravidla menší než kapacita praní. Pračka s kapacitou při praní 8 kg tak zvládne efektivně usušit např. jen 6 kg prádla. Často i rozměrově velká pračka mívá malou maximální náplň bubnu, 4 kg při sušení už jsou docela hraniční.
Doporučujeme proto koupit raději pračku s větší než menší kapacitou, už jen pro případ, že budete prát a sušit větší kusy prádla (např. povlečení). Při procesu praní je také lepší, když není buben plný úplně, aby se prádlo mohlo uvnitř volněji pohybovat a tak lépe vyprat, potažmo vysušit. Maximální kapacita okolo 4 kg se hodí pro jednočlenné a dvoučlenné domácnosti, čtyřčlenná už ocení kapacitu 8 a více kg.

Počet členů domácnosti | Odpovídající objem |
---|---|
1-2 lidé v domácnosti | Objem 4 kg |
4 a více lidí v domácnosti | Objem 8 a více kg při praní (cca 6 kg bude sušení) |
Spotřeba vody
Stejně jako klasické pračky, i pračky se sušičkou nespotřebovávají jen elektřinu, ale i vodu. Jak jsme již zmínili, většina praček využívá kromě praní vodu také ke chlazení při procesu sušení, spotřeba vody při praní a sušení zároveň tedy bývá výrazně vyšší než při samostatném pracím programu. V tomto případě však existuje i několik výjimek, které díky unikátní technologii nevyužívají při sušení vodu a jejich spotřeba vody tak zůstává stejná pro cyklus praní i pro cyklus praní se sušením. Na energetickém štítku najdete jen jednu hodnotu, ta zastupuje celkovou spotřebu vody na jeden program, tedy při praní i sušení dohromady.
Stejně jako u energetické spotřeby, i v případě spotřeby vody můžete získat přibližnou představu o tom, kolik vás bude pračka ročně stát, když vynásobíte počet litrů na jeden cyklus 220 a přibližnou cenou jednoho litru (zpravidla zhruba 0,084 Kč).
Hlučnost
Ta se v případě praček se sušičkou udává hned třemi čísly, hlučností při praní, odstřeďování a sušení. V případě praní a odstřeďování je ideální porovnání s běžnou pračkou. Běžná hlučnost dnešní lepší pračky při praní se pohybuje okolo 55 dB, při odstřeďování kolem 75 dB. Hlučnost při sušení bývá podobná, jako při praní. Pro lepší představu se můžete podívat do tabulky hlučností, abyste si dokázali lépe určit hranici, kdy je pro vás hluk ještě snesitelný a kdy už obtěžující. To se samozřejmě odvíjí i od umístění pračky. Do prádelny v suterénu můžete dát prakticky jakkoliv hlučný spotřebič, do kuchyně v garsonce budete naopak pravděpodobně hledat co nejtišší model.

Funkce a vybavení
Pračky se sušičkou disponují funkcemi, se kterými se pochopitelně můžete setkat už u samostatných praček a sušiček. Ať už jde o základní funkce, jako je odložený start, nebo o novější technologie, mezi které patří množstevní automatika nebo třeba ovládání přes smartphone.
Základní funkce
Běžné funkce těchto praček jsou v podstatě shodné s pračkami bez schopnosti sušení. Od většiny modelů tedy můžete očekávat například dětský zámek, díky kterému vám děti nebudou dělat v praní neplechu. V dnešní době už je většinou samozřejmostí displej, který vás informuje třeba o zbývajícím čase praní. Práci s pračkou vám značně ulehčí odložený start nebo konec praní. Prádlo dáte do bubnu, zapnete program s odloženým startem a prací program se sám spustí třeba až budete v práci. Pračka vás tak nejen neruší, ale nemusíte na prádlo ani čekat. Zkrátka se praní zcela přizpůsobí vašemu časovému rozvrhu.
Množstevní automatika
Způsob, jakým ušetřit co nejvíce provozních nákladů, to je množstevní automatika, jinak zvaná také jako Fuzzy logic, Easy logic nebo 6. smysl. Tato funkce přizpůsobí program konkrétní várce prádla a tak šetří vodu i energie. Pokud tedy naplníte pračku třeba jen z poloviny, nebude praní tak nevýhodné, protože množstevní automatika sníží množství vody a délku programu. Takové praní je navíc šetrnější k životnímu prostředí.
Senzory vlhkosti
Tak jako u sušiček, i u praček kombinovaných se sušičkou můžete narazit na senzory vlhkosti. Ty vám umožní nastavit úroveň zbytkové vlhkosti a prádlo tak můžete mít například perfektně vysušené na složení do skříně, nebo třeba ještě lehce vlhké pro snazší žehlení.
Parní programy
Když už jsme zmínili žehlení, tomu se můžete do jisté míry vyhnout pořízením pračky s parními funkcemi. Pára v tomto případě neslouží pouze k vyrovnání záhybů na prádle, ale můžete ji využít také k osvěžení a dezinfekci prádla, které zrovna prát nechcete, nebo není na praní vhodné.
AquaStop
Další vymožeností dnešní doby je funkce AquaStop, ochranný systém, který chrání koupelnu před vytopením způsobeným poruchou pračky nebo poškozením přívodní hadice. Nemusíte se tak obávat telefonátu do práce od sousedů, kterým odkapává ze stropu voda z vaší pračky. Funguje například na bázi plovákového spínače, který zareaguje na zvýšení hladiny vody v bezpečnostní nádobě zastavením pračky, uzavřením přívodu vody a odčerpáním přebytečné vody z nádrže.
Smart technologie
Některé novější modely už dnes umožňují také připojení ke smartphonu nebo jinému mobilními zařízení. Díky tomu můžete pračku ovládat i na dálku. To ale není jediná výhoda tohoto chytrého řešení. Příslušná aplikace také slouží k diagnostice pračky při poruše, v některých případech můžete dokonce upravovat programy praní a sušení nebo z internetu stahovat nové.
Oblíbené značky praček se sušičkou
Kombinovaným spotřebičům jako jsou pračky se sušičkou se věnují především firmy, které vyrábí i jednotlivé přístroje. O těch nejčastějších a nejoblíbenějších jsme zpracovali samostatné články, ve kterých se dozvíte více informací jak o historii samotné firmy, tak o používaných technologiích a charakteristice výrobků.
Pračky se sušičkou LG
Jihokorejská firma LG nabízí na našem trhu asi desítku modelů tohoto kombinovaného spotřebiče. Všechny mají výhradně přední plnění. Kapacita prádla se pohybuje v rozmezí od 7 do 10,5 kg prádla na praní a od 4 do 7 kilogramů prádla na sušení. Energeticky spadají jednotlivé modely většinou do třídy A, najdete ale i náročnější zástupce v kategorii B. Cena spotřebičů značky LG je průměrná. Nejlevnější modely seženete zhruba za 16 000 Kč. Prémiové ale stojí dvakrát tolik. Více informací o pračkách se sušičkou LG najdete v samostatném článku.
Pračky se sušičkou AEG
Pod obchodní značkou AEG vyrábí firma Electrolux kromě samostatných praček a sušiček i jejich hybridní variantu. Energeticky se většina modelů řadí do nejlepší třídy A. Kapacita pro praní prádla se pohybuje u jednotlivých modelů v rozmezí 7 až 10 Kg a pro sušení 4 až 6 kg. Pod značkou AEG najdete pouze spotřebiče s předním plněním, a to buď volně stojící nebo vestavné. O pračkách se sušičkou AEG pojednává také samostatný článek.
Pračky se sušičkou Samsung
Korejská firma Samsung je na našem trhu známá především díky telefonům a tabletům. Věnuje se ale také výrobě domácích spotřebičů. Výjimkou nejsou ani pračky se sušičkou. Na české trhu je ale velice úzká nabídka pouze několik modelů. Jejich průměrná cena je zhruba 18 000 Kč. Jedná se tedy o dražší přístroje. O unikátních technologiích značky se dočtete v článku věnovaném pračkám se sušičkou Samsung.
Pračky se sušičkou Beko
Firma Beko klade důraz na kompromis mezi kvalitou a cenou. Jinak tomu není ani u praček se sušičkou. Firma Beko na náš trh uvádí pouze několik modelů. Všechny jsou volně stojící a předem plněné. Nabízejí kapacitu 8 kg prádla na praní a 5 kg na sušení. Energeticky spadají do tříd A a B. Cenově se jedná o levnější produkt, zaplatíte zhruba 13 000 Kč. Další informace so dozvíte v článku věnovaném pračkám se sušičkou Beko.
Pračky se sušičkou Bosch
Německá firma Bosch přináší na náš trh několik kombinovaných výrobků které vám pomohou jak s raním tak i sušením prádla. Jejich kapacita dosahuje až 10 kg pro praní a 6 kg pro sušení. Bosch klade důraz na energetickou nenáročnost a jinak tomu není ani u praček se sušičkou, které se řadí do nejlepší třídy A. Jedná se o dražší modely. Ten nejlevnější pořídíte zhruba od 18 000 Kč, narazit můžete ale také na modely s dvojnásobnou cenovkou. O pračkách se sušičkou Bosch pojednává také samostatný článek.
Pračky se sušičkou Candy
Kombinovaných spotřebičů nabízí italská firma Candy na našem trhu tři desítky. Věnuje se výhradně předem plněným modelům, které zvládnou vyprat 6 až 10 kg prádla a usušit 4 až 6 kg prádla. Většina výrobků spadá do nejlepších energetických tříd, narazíte i na takové v kategorii C. Cenově se pohybují výrobky Candy ve spodní části pomyslného pole. Obvykle je pořídíte za cenu kolem 8 000 Kča málo kdy se cenovka vyhoupne nad 10 000 Kč. O použitých technologiích ale také historii firmy se dozvíte v našem článku o pračkách se sušičkou Candy.
Cena
Cena by neměla hrát při výběru pračky se sušičkou tu nejdůležitější roli, přesto je ale do jisté míry zásadní. Povíme si tedy, co za jaké peníze můžete očekávat a zda se vyplatí zainvestovat více, nebo seženete i „za málo peněz hodně muziky“.
Cena do 10 000 Kč
V nejnižší cenové kategorii zpravidla najdete ty nejméně úsporné modely. Pokud chcete co nejvíce ušetřit, doporučujeme vždy pečlivě zkontrolovat spotřebu pračky. O něco úspornější modely najdete v ceně kolem osmi, devíti tisíc. Opravdu levné pračky se sušičkou také mívají nižší počet otáček a neoslní vás svou výbavou. Samozřejmě i v této kategorii můžete najít kvalitní produkt, který vám bude zcela vyhovovat. Jen může být hledání o něco náročnější, záleží zejména na vašich preferencích.
Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč
Pračky v této kategorii pravděpodobně najdou nejvíce příznivců. Jejich spotřeba bývá nižší, než u levnějších praček (i když na zcela úspornou pračku se sušičkou narazíte pravděpodobně jen stěží). Co se týče otáček, nabídnou vám i 1 400 nebo 1 600 otáček, což jsou slibná čísla pro co nejefektivnější sušení. Bývají také lépe vybavené funkcemi jako je například AquaStop.
Cena nad 20 000 Kč
U takovéto investice stojí za zvážení, zda se vám nevyplatí raději koupit dva spotřebiče, které vám většinou poslouží s menšími provozními náklady. Pokud ale máte chuť koupit takto nákladnou pračku se sušičkou, můžete se těšit zejména na pestrý výběr funkcí a u některých modelů také na třídu účinnosti odstředění A, která bývá mezi běžnými pračkami spíše raritou. My ale rozhodně doporučujeme spíše pračku a sušičku zvlášť každou kolem 10 tisíc korun.
Čištění a údržba
Vzhledem k tomu, že v sobě pračky se sušičkou kombinují dva spotřebiče, může být jejich čištění trochu nezvyklé zejména pro uživatele, kteří nemají předchozí zkušenosti se sušičkou. Velmi často se navíc pořádné údržby nedostává ani běžným pračkám, ačkoliv i ty je potřeba pravidelně čistit, aby nedošlo ke zkracování jejich životnosti. Naštěstí nejde o proces, u kterého byste strávili hodiny, pokud jej zařadíte do své pravidelné úklidové rutiny. Naopak nad zcela zanedbanou pračkou občas stráví hodiny servisní technik, pokud nedojde rovnou k úplnému odrovnání přístroje. Jednotlivé postupy čištění a údržby se samozřejmě mohou lišit v závislosti na konkrétním modelu a postup najdete v návodu k použití. My jsme pro vás shrnuli základní kroky, které se dají aplikovat na většinu praček se sušičkou.
Vzduchové filtry
Se vzduchovými filtry se setkal každý, kdo má zkušenosti se sušením prádla v sušičce. Jejich údržba je snadná a je optimální provádět ji po každém sušení, některé pračky na nutnost vyčištění filtrů dokonce upozorní signalizací. Filtr stačí vyjmout, opláchnout teplou vodou a nechat uschnout nebo osušit utěrkou. Vzduchové filtry na sobě zachytávají prach a vlákna a při jejich zanesení se prodlužuje doba sušení a snižuje jeho efektivita.
Těsnění bubnu
Další část, které byste se měli věnovat poměrně často, je těsnění pračky. Naštěstí ani zde nejde o žádnou vědu. Zkrátka po každém praní je dobré těsnění zkontrolovat, jestli se v něm nezachytily vlasy, špína či drobné předměty, a otřít jej hadříkem, popřípadě vydrhnout zanesenou špínu kartáčkem. Pak už stačí jen rychlé osušení utěrkou a ideálně ponechání pootevřených dvířek, aby pračka nezatuchla.
Vypouštěcí filtr
V případě vypouštěcího filtru se doporučuje jeho čištění jednou za dva až tři měsíce, přece jen už jde o lehce složitější úkon. Filtr je potřeba vymontovat ze spodní části pračky a opět zbavit všech zachycených vláken a předmětů a opláchnout teplou vodou. Před vytažením filtru je dobré nachystat si k pračce starý ručník nebo hadr na odtékající vodu.
Filtr v přívodní hadici
K dalšímu filtru se dostanete pravděpodobně jen občas, zejména v případě, že se pračka špatně napouští. To může znamenat zanesení filtru v přívodní hadici, pravděpodobně vodním kamenem. K jeho vyčištění je potřeba vypnout přívod vody a odmontovat hadici, filtr na obou koncích můžete očistit například drsným kartáčem.
Buben a vnitřek pračky
I buben si zaslouží vaši pozornost, problémy může dělat třeba při praní a sušení různobarevného oblečení, které pouští vlákna. V takovém případě je dobré mezi jednotlivými várkami buben, těsnění a dvířka pračky otřít vlhkým hadrem, aby vám různobarevná vlákna neulpívala na dalším oblečení. Několikrát ročně (někdo doporučuje i jednou měsíčně) je také dobré pračku spustit naprázdno se speciálním čističem praček, který odstraní usazenou špínu uvnitř přístroje.
Aviváž ano nebo ne?
Zejména u tématu sušení je možné narazit na diskuzi, zda je vhodné používat pro praní prádla určeného k následnému sušení klasickou aviváž. U běžných sušiček se zpravidla nedoporučuje, protože může zanášet vnitřek přístroje, výsledky navíc nebývají stoprocentní, aviváž při sušení často vyčichne. U sušiček s pračkou nebývá odmítání aviváže tak striktní, přece jen jde o konstrukčně rozdílný spotřebič, který se pravidelně proplachuje vodou. Přesto je dobré před sušením použít aviváž určenou speciálně k tomuto účelu, popřípadě zvolit jinou vhodnou alternativu, inspirovat se můžete například v našem článku.