Test nejlepších příklepových vrtaček a jak je vybrat

Obrázek příklepové vrtačky

Příklepová vrtačka vypadá na první pohled stejně, jako ta klasická. Rozdíl je však ve vnitřní konstrukci takového zařízení. Pokud jde o plnohodnotnou příklepovou vrtačku a nikoliv jen tu běžnou s lehkým příklepem, narazíte na mechanismus přeskakujících zubů. Právě ten má za výsledek tvorbu požadovaných příklepů.

Jak prozrazuje název příklepové vrtačky, tento produkt slouží primárně k vrtání do tvrdších materiálů, kde si klasická vrtačka bohužel neporadí. Typickým příkladem je beton a jiné druhy zdiva, včetně kamenů. Příklepová vrtačka umožňuje samozřejmě i vrtání do měkčích materiálů.

Jestliže si chcete pořídit kvalitní příklepovou vrtačku, budou vám nápomocny námi prezentované informace týkající se správného výběru. Poradíme vám, jaký model vrtačky, respektive jaké parametry jsou vhodné pro pohodlné a rychlé vrtání hůře prostupných míst.


Nejlepších 10 příklepových vrtaček dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název

Typ

Sklíčidlo

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled příklepové vrtačky Narex EVP 13 E-2H3

Narex EVP 13 E-2H3

elektrická

s ozubeným věncem

3 000 Kč

Náhled příklepové vrtačky Bosch GSB 13 RE

Bosch GSB 13 RE

elektrická

rychloupínací

1 800 Kč

Náhled příklepové vrtačky Makita HP1630K

Makita HP1630K

elektrická

s ozubeným věncem

1 700 Kč

Náhled příklepové vrtačky Makita HP1631K

Makita HP1631K

elektrická

rychloupínací

2 000 Kč

Náhled příklepové vrtačky Bosch GSB 16 RE

Bosch GSB 16 RE

elektrická

rychloupínací

3 500 Kč

Náhled příklepové vrtačky Bosch PSB 650 RE

Bosch PSB 650 RE

elektrická

rychloupínací

1 900 Kč

Náhled příklepové vrtačky NAREX EVP 13 H-2C

NAREX EVP 13 H-2C

elektrická

s ozubeným věncem

4 000 Kč

Náhled příklepové vrtačky Bosch PSB 750 RCE

Bosch PSB 750 RCE

elektrická

rychloupínací

2 500 Kč

Náhled příklepové vrtačky Bosch GSB 19-2 RE

Bosch GSB 19-2 RE

elektrická

rychloupínací

4 000 Kč

Náhled příklepové vrtačky Makita HP1640

Makita HP1640

elektrická

s ozubeným věncem

1 700 Kč

Testování a recenze příklepových vrtaček pro rok 2017

Na podrobném testu příklepových vrtaček v současné době pracujeme, jeho vydání předpokládáme přibližně v druhé polovině roku 2017. V testu budou také detailně rozpracované recenze nejlépe bodovaných produktů. Nyní pro vás máme připravenou tabulku nejlépe hodnocených příklepových vrtaček na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o produkty, které jsou již prověřený množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké příklepové vrtačky, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat příklepovou vrtačku

1. Typy

2. Ergonomie a hmotnost

3. Upínací sklíčido

4. Příkon a rychlost otáček

5. Kroutící moment

6. Funkce a výbava

7. Ceny

Pakliže máte vyšší požadavky na vrtání tvrdších materiálů, určitě vám na to nebude stačit vaše domácí vrtačka. Pořiďte si raději tu příklepovou. Právě s jejími funkcemi a možnostmi vás seznámíme trochu podrobněji.

Zjistíte, že příklepová vrtačka může být napájena nejenom z elektrické sítě, ale i prostřednictvím akumulátoru. Mnohé se dozvíte také o ostatních technických parametrech, ke kterým je třeba při nákupu přihlížet. Je to například příkon, krouticí moment, ale i celková hmotnost.

Seznámíme vás s typy upínacích sklíčidel a nastíníme nejzákladnější funkce příklepové vrtačky. Díky tomu všemu budete mít alespoň základní znalosti z tohoto segmentu a volba konkrétního modelu nebude ničím složitým.


1. Typy

Na úvod je třeba zmínit, že i když klasické domácí vrtačky pro běžné vrtání disponují příklepem, náš článek je zaměřen na plnohodnotné příklepové vrtačky. Tedy takové, které mají funkci příklepu na podstatně vyšší úrovni a jsou standardně využívány k vrtání do tvrdých materiálů. Některé z těchto modelů umožňují vypnutí příklepu, takže je využijete i při méně náročném vrtání.

Základní výběr příklepové vrtačky se bude odvíjet od napájení. V tomto směru se vám nabízí dvě možnosti řešení.

 • Elektrická příklepová vrtačka
 • AKU příklepová vrtačka

Elektrická příklepová vrtačka

Její název prozrazuje, že hlavní zdroj energie je čerpán z elektrické sítě prostřednictvím napájecího kabelu. Na mysli máme klasickou zásuvku 230 V. To dává příklepové vrtačky dostatečný výkon a vy při vrtání nebudete z tohoto pohledu jakkoliv omezováni. Jisté modely jsou schopny zajistit až 50 - 70 tisíc příklepů za minutu.

Jediným neduhem může být snad pouze nutnost připojení k elektrické síti. K hůře dostupným místům se proto musíte dostat s patřičně dlouhým prodlužovacím kabelem. Ten se může zároveň plést při práci. Je však pravdou, že když někdo hledá kvalitní příklepovou vrtačku, vždy sáhne po elektrické verzi.

Nadstavbou příklepové vrtačky je pak vrtací kladivo. To se liší především v menší intenzitě úderů, avšak ve větší předkládané energii.

AKU příklepová vrtačka

Akumulátorová příklepová vrtačka má jako hlavní zdroj energie baterii. Tu lze samozřejmě opakovaně nabíjet. V její prospěch hovoří určitě absence jakéhokoliv kabelu, což přidává na celkové mobilitě.

Na druhou stranu se musíte smířit s tím, že výkon takového přístroje bude o poznání menší než u elektrické příklepové vrtačky. Lze tedy tvrdit, že AKU verze je spíše pro nenáročné uživatele využívající funkci příklepu jen sporadicky. Pokud víte, že využití vaší vrtačky bude pravidelně směřováno k vrtání do zdiva, pak proto volte raději klasickou elektrickou variantu.


2. Ergonomie a hmotnost

I když to někomu může přijít jako nepodstatná věc, hraje ergonomie neboli celkový tvar příklepové vrtačky poměrně zásadní roli. To platí dvojnásob, pokud budete daný výrobek užívat s maximální pravidelností.

V rámci tvarového zpracování můžete narazit na několik modelů. Tím základním je určitě tvar klasické vrtačky. Aby bylo při příklepu dosaženo co největšího účinku, jsou tyto vrtačky opatřeny ještě nastavitelnou rukojetí. Tu lze při běžném vrtání jednoduše odejmout.

Objevit samozřejmě můžete i příklepové vrtačky s trochu odlišným vyhotovením těla. Rozdíly jsou především v jinak uzpůsobené rukojeti a v odlišném rozložení ovládacích prvků. Vzhledem k tomu, že jde primárně o příklepová zařízení, odpovídá tomu i provedení celého těla.

Hmotnost

Podceňovat byste neměli ani celkovou hmotnost příklepové vrtačky. Musíte si uvědomit, že s tímto stavebním pomocníkem budete v kuse vrtat spoustu děr a od toho by se měla odvíjet i celková váha. Ta mimochodem souvisí s výkonem a možností rozšíření vrtačky.

Nejběžnější modely příklepových vrtaček se pohybují v rozmezí od 1,5 do 4 kilogramů. U velkých přístrojů se můžete dostat přes 10 kilogramů až k hranci 30 kilogramů.


3. Upínací sklíčidlo

V souvislosti s popisem vnějšího zpracování příklepové vrtačky se posuneme do přední části. Ta je velice podstatná, protože právě tam dochází k upínání vrtáků. Největší roli hraje sklíčidlo. V závislosti na tom, kolik budete investovat do příklepové vrtačky, narazíte na dva modely provedení.

 • Sklíčidlo na kličku
 • Rychloupínací sklíčidlo

Kromě typu sklíčidla neopomínejte ani na jeho velikost, respektive parametr udávající největší možnou tloušťku vrtáku, kterou lze použít.

Sklíčidlo na kličku

Vložený vrták musíte upevnit za pomoci točivého pohybu kličky hned na třech místech. Tento mechanismus sice vyžaduje nutnost mechanického dotahování pomocí kličky, což může být v některých případech poněkud nepraktické. Na druhou stranu odměnou je uživatelům větší upínací síla nástroje.

Tato sklíčidla bývají někdy označována také jako "s ozubeným věncem".

Rychloupínací sklíčidlo

Tento mechanismus vám umožní vyměnit vrták prostřednictvím jediného tahu a zacvaknutí. Na druhou stranu je však díky tomuto způsobu afektována upínací síla vrtačky, takže se doporučuje spíše pro méně náročné uživatele.


4. Příkon a rychlost otáček

Přejdeme-li od vnějšího vzhledu příklepových vrtaček k jejich útrobám, je nejvyšší čas zaměřit se na celkový příkon. V jeho případě platí jedno velice základní pravidlo. Čím vyšší příkon bude vrtačka mít, tím docílíte větší síly při vrtání a budete schopni zdolat tvrdší materiály. Vrtání vám zkrátka půjde daleko snáze.

Příkon je udáván ve wattech a znační se zkratkou „W“. Pakliže nejste náročnými řemeslníky a potřebujete příklepovou vrtačku pro domácí užití, postačí vám příkon do 600 W. Při častějším užití a zdolávání tvrdších materiálů je vhodné sáhnout po příkonu 700 W – 1 000 W. Výjimkou nejsou příklepové vrtačky s příkonem až 1 700 W.

Rychlost otáček

Většina zájemců o tento typ stavebního pomocníka se poměrně mylně zajímá také o rychlost otáček. V tomto případě je vhodné podotknout, že takový údaj pro vás nemá v podstatě vypovídající hodnotu. U vrtačky s příklepem totiž oceníte zcela jiné vlastnosti, mezi které patří hlavně krouticí moment.

Ano, pokud samozřejmě zvolíte příklepovou vrtačku s vyššími otáčkami udávanými za minutu, pak bude proces vrtání o něco málo kratší. V tomto směru se lze setkat s několikarychlostními přístroji, přičemž je možné měnit rychlosti za pomoci funkčního tlačítka. Taková dvourychlostní příklepová vrtačka může fungovat nějak následovně.

 • První rychlost – regulovatelné otáčky 0 – 1 000 otáček za minutu
 • Druhá rychlost – regulovatelné otáčky 1 000 – 3 000 otáček za minutu

5. Kroutící moment

S příkonem velice úzce souvisí krouticí moment. Ten by se pro vás měl stát odrazovým můstkem z pohledu technických parametrů. Krouticí moment je prezentován v Newton-metrech. Udává se pod zkratkou „Nm“. Zjednodušeně řečeno jde o sílu, se kterou dochází k vyvrtání požadované díry. Čím vyšší krouticí moment je, tím větší silou příklepová vrtačka disponuje. Většina vrtaček je vybavena také regulací krouticího momentu.

Některé modely těchto výrobků umožňují vypnout příklep. V takový okamžik lze z příklepové vrtačky udělat tu klasickou. Tu využijete hlavně při běžném vrtání nebo šroubování. V takový okamžik vás bude zajímat dotahovací moment. Pro představu uvádíme tři odlišné situace.

 • Utažení šroubu do měkkého materiálu – moment cca 5 – 20 Nm
 • Vrtání do průměru 10 milimetrů – moment cca 20 – 50 Nm
 • Vrtání větších průměrů do tvrdších materiálů a náročnější utahování – moment cca 50 Nm a více

Možnosti krouticího momentu ve spojení s použitým vrtákem si ukážeme na konkrétním příkladu. Zvolíte-li model příklepové vrtačky s maximálním krouticím momentem 40/14,5 Nm, bude rozsah vrtání vypadat nějak následovně.

 • Průměr vrtání do dřeva 40/25 mm
 • Průměr vrtání do zdiva 24/16 mm
 • Průměr vrtání do betonu 22/13 mm
 • Průměr vrtání do oceli 16/8 mm

6. Funkce a výbava

Pokud si pořizujete příklepovou vrtačku, dostanete mnohem více než jen „hloupé“ zařízení s příklepem a jednou rychlostí otáček. Novodobé produkty disponují řadou praktického příslušenství a řadou přínosných funkcí. Jestliže chcete vědět, co vám dokáží nabídnout moderní příklepové vrtačky, přečtěte si následující řádky.

 • Zpětný chod – Funkce, díky které můžete změnit chod točení vrtáku. Obrácený pochyb je vhodný pro snazší vyndání vrtáku z díry. Zároveň přispívá k lepšímu vrtání.
 • Převodové stupně – Pod tímto názvem můžete narazit na možnost změny rychlosti otáček a krouticího momentu.
 • Kufr a výbava – Součástí příklepové vrtačky je také praktický kufr pro přenášení. Ten obvykle disponuje nejenom prostorem pro vrtačku, ale i sadu vrtáků a dalšího příslušenství.
 • KickBack Control – Ochrana proti zpětnému rázu.
 • Aretační tlačítko – Tento funkční prvek zajistí, že vrtačka bude vrtat konstantními otáčkami, aniž byste drželi hlavní tlačítko. Přispívá k pohodlnější a méně namáhavé práci.
 • Tlumení vibrací – Některé modely příklepových vrtaček jsou obohaceny o speciální anti-vibrační systémy. Ty aktivně tlumí nárazy při vrtání.

K příklepovým vrtačkám samozřejmě můžete zakoupit řadu nejrůznějšího příslušenství, navíc, když lze u vrtačky vypnout příklep a použít ji klasicky. Je to například mosazný hrncový kartáč, vykružovací pily, sekáče SDS, špičák, vrtáky do nejrůznějších materiálů, náhradní uhlíky, stupňové vrtáky, záhlubníky a mnohé další.


7. Cena

Příklepové vrtačky jsou oproti těm klasickým se základním příklepem určitě nákladnějším typem ručního nářadí. Přesto jde o cenově dostupný sortiment, který si můžete pořídit nejenom pro amatérské, ale také profesionální užívání.

Při nákupu příklepové vrtačky vybírejte pouze z portfolia zkušených a ověřených výrobců. Mezi ně patří například Black&Decker, Bosch, Extol, Makita, Narex, Metabo, DeWalt, Skil, Fieldmann a Hitachi. Vstupní náklady se odvíjí od technických parametrů takového produktu.

Cena do 2000 Kč

Vrtačku s příklepem můžete pořídit už od 600 Kč. Nutno podotknout, že jde o klasickou vrtačku, nikoliv tu speciální tedy plnohodnotně příklepovou. Většina těchto vrtaček bude mít problémy se zdoláváním tvrdších překážek a práce s nimi může být velmi fyzicky náročná. Tyto vrtačky se hodí pouze pro velmi sporadické využití a pro jedince, kteří vyloženě nchtějí do koupě zařízení vkládat větší finanční prostředky.

Cena od 2000 Kč do 7000 Kč

Se zvýšenou cenu vrtačky obvykle roste také její výkon. Díky tomu vám tato střední cenová kategorie nabídne již podstatně větší komfort při vrtání. Tyto vrtačky jsou obvykle považovány za nejlepší volbu pro běžnou populaci. Poradí si totiž i s tvrdými materiály a zároveň je jejich pořizovací cena stále únosná. Bohužel s roustoucí kvalitou většinou roste také hmotnost vrtačky, takže při vrtání můžete zaznamenat problémy s manipulací.

Cena nad 7000 Kč

Za tyto peníze lze pořídit téměř profesionální náčiní. Obvykle jde o příklepové vrtačky větší velikosti, které si poradí s vrtáním velkých otvorů do opravdu tvrdého materiálu. Tyto vrtačky dosahují výkonu, který postačí pro všechny běžné účely. Často sice bývá jejich vysoká učinnost vykoupena velmi vysokou hmotností, pro vrtání do extrémně tvrdých materiálů je však pořízení těchto vrtaček nezbytné.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test příklepových vrtaček
Průměrné hodnocení 4.5 z 15 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít