Jak vybrat přímočarou pilu
Na přímočaré pily se v tomto článku zaměříme z nejrůznějších úhlů pohledu. Začneme tvarem a ergonomií tohoto pracovního nástroje, poté přejdeme k techničtějším parametrům. Mezi ně patří zejména napájení přímočaré pily a její celkový příkon.
Při nákupu byste rozhodně neměli podceňovat ani rychlost chodu motoru nebo způsob výměny pilových plátů. Součástí těchto výrobků bývá i pestré a bohaté příslušenství včetně řady libovolných funkcí. Je tedy dobré se v nich orientovat a vědět, co od pily lze očekávat.
Přímočaré pily vám představíme také z hlediska pořizovacích nákladů. Dozvíte se, kolik taková pila vlastně stojí a na čem se dá ušetřit. A aby byl váš přehled o pilách kompletní, připravili jsme také články s názvem Jak vybrat motorovou pilu a Jak vybrat ruční pilu.
Ergonomie a tvar
Většina přímočarých pil vypadá na první pohled naprosto totožně. Zdání však někdy klame. Každý z modelů může mít trochu odlišný tvar rukojeti, těla a přidružených částí. Vy byste si měli vybírat takový produkt, který bude dostatečně ergonomický. To znamená, že vám padne do ruky jako ulitý.
Při řezání odolnějších materiálů jde pila cestou nejmenšího odporu a nemusí být úplně jednoduché ji udržet přesně tam, kde chcete. Měla by se vám tedy dobře držet, výhodou je například pogumovaná rukojeť. Ještě více vám pomůže, když bude mít antivibračním systémem. Ten přispívá k pohodlnějšímu a komfortnějšímu řezání. Často se setkáte se dvěma typy madel.
- Žehličkové madlo – vhodné pro složitější řezy
- Hříbkové madlo – přináší komfortnější držení
Pozornost věnujte i zbývajícím prvkům přímočaré pily. Například tomu, kde a jak jsou rozmístěny ovládací prvky. Ty byste měli mít v dostatečné vzdálenosti po ruce, abyste s pilou mohli zacházet flexibilně. Leváci určitě ocení také možnost zajistit spínač motoru z obou stran. Jestliže se do vašeho výběru dostane několik vyhovujících modelů přímočarých pil, je nejvyšší čas zaměřit se na konkrétní technické parametry.
Napájení
Vaším odrazovým můstkem by se mělo stát napájení přímočaré pily. Vybírat si totiž můžete ze dvou dostupných variant. Každá z nich přináší určité výhody a nevýhody. Je pouze na vás, jaké z nich dáte přednost, pro jaké účely ji budete využívat apod.
- Přímočaré pily na elektřinu
- Akumulátorové přímočaré pily
Přímočaré pily na elektřinu
Jedna z nejvyhledávanějších kategorií přímočarých pil. Tyto produkty jsou obvykle spjaty s dostatečně velkým výkonem, nabízí řadu nejrůznějších funkcí a nestojí mnoho. Samozřejmě v závislosti na dílčích technických parametrech.
Jejich pomyslnou nevýhodou může být to, že jsou těžší. K jejich provozu budete také potřebovat zdroj energie. Tím se stává elektrická zásuvka, takže s přímočarou pilou na elektřinu rozhodně nemůžete vyrazit kamkoliv. Tento typ ocení kutilové, kteří chtějí pilu používat převážně pouze v dílně, kde mají přívod elektřiny na dosah.
Přímočaré pily na elektřinu mohou mít i stolní provedení. To je však pevně uloženo na pracovním stole a neumožňuje vám jakoukoliv manipulaci jako klasická přímočará pila.
Akumulátorové přímočaré pily
V porovnání kladů a záporů obou řešení jsou na tom akumulátorové přímočaré pily opačně. V jejich prospěch hovoří právě vysoká mobilita. Součástí přímočaré pily je totiž akumulátor, který po nabití zaručuje provoz v řádu několika minut až desítek minut v závislosti na jeho kapacitě. Pak můžete řezat i na místech, která nejsou vybavena elektrickou zásuvkou. Mnohem jednodušší bude i manipulace, při vedení řezu vám totiž nebude nikde překážet přívodní kabel.
Počítat však musíte s tím, že akumulátorová přímočará pila bude spjata s nižším výkonem, a to může být pro řadu řemeslníků výraznou překážkou. Nevýhodu představuje i omezený provoz, protože budete závislí na kapacitě akumulátoru, která není nekonečná. Rozhodně se tedy nehodí pro celodenní práci. Zároveň si za tento mobilní produkt připlatíte.
Typ napájení | Připojení na elektřinu | Akumulátor |
---|---|---|
Výhody | + Vysoký výkon
+ Levnější varianta |
+ Lze využít kdekoliv
+ Jednodušší manipulace |
Nevýhody | – Omezená mobilita
– Většinou těžší |
– Omezený provoz na jedno nabití
– Nižší výkon – Vyšší cena |
Příkon
Příkon je parametrem symbolizujícím výkonnost celého nástroje. Čím větší příkon bude, tím výkonnější přímočarou pilu si pořídíte. Zároveň musíte počítat s tím, že bude vzrůstat i odběr elektrické energie. Příkon je prezentován ve wattech pod zkratkou „W“. S větším příkonem se můžete spolehnout na to, že pila bude pracovat delší dobu, než dojde k jejímu zahřátí. Na druhou stranu, výkonnější přímočaré pily jsou z logiky věci i těžší, takže s tím je třeba počítat.
Příkon přímočarých pil se může pohybovat od 400 W. Průměrné modely pro domácí použití mají příkon až 700 W. Ta profesionální zařízení s přehledem překročí příkon 900 W.
Rychlost
Rychlost otáček motoru neboli volnoběžné zdvihy. To by měl být další parametr, o který se budete zajímat. Rychlost je samozřejmě prezentována v otáčkách za minutu. Rozhoduje o tom, jak rychle bude jezdit pila řezající daný materiál.
V tomto směru byste měli vědět, že honba za nejvyššími otáčkami nemusí vždy znamenat to nejlepší. Při výběru se řiďte hlavně tím, k čemu chcete vlastně nástroj nejčastěji používat. Například nižší otáčky se hodí pro realizaci složitějších řezů. Ty vyšší pak mohou přispět k tomu, že bude dosaženo čistého řezu bez jakýchkoliv vyštípnutých částí.
Ideální je, pokud si zakoupíte přímočarou pilu s patřičným rozsahem otáček, které lze pozvolna regulovat nebo alespoň v přiměřených krocích. Otáčky přímočarých pil mohou začínat na 500 ot./min. a překračovat hranici 3 000 ot./min.
Řezný výkon
Tento typ výkonu nemá nic společného s příkonem uváděným o dvě kapitoly výše. Řezný výkon je obvykle spojován s typem materiálu a jeho tloušťkou, kterou přímočará pila zvládne proříznout bez jakýchkoliv větších obtíží. Řezný výkon se obvykle vztahuje na dva nejčastější materiály. Mezi ně patří dřevo a kov. Takže prezentace parametru může vypadat kupříkladu takto.
- Řezný výkon – dřevo až 80 mm
- Řezný výkon – kov až 10 mm
To znamená, že vámi zvolená přímočará pila si poradí se dřevem o tloušťce až 80 mm a pokud vyměníte vhodný list pilky, tak dokáže bez problému přeříznout také kov o tloušťce 10 mm. Obecně vám můžeme prozradit, že nejslabší stroje zvládnou asi 65 mm dřeva a 3 mm kovu. Silnější pily si poradí i s 90 mm trámkem a 8 mm ocelovým profilem.
Výměna pilových plátů
Pilové pláty se při používání přímočaré pily stanou vaším nejčastějším typem příslušenství. U vámi zvoleného modelu pily byste si měli ověřit, že do ní budete moci vložit všechny vámi používané pláty podle toho, na co si přímočarou pilu pořizujete.
Naštěstí se výrobci dokázali domluvit a na trhu najdete dva standardizované druhy upínání plátku. Jedním z nich je upínání ve tvaru U, ale od toho se v dnešní době už postupně ustupuje a nahrazuje jej tvar T, se kterým se setkáte asi nejčastěji.

Výměna pilového plátku
Starší modely pil vyžadují při výměně použití dalšího speciálního nástroje nebo klíče. Mnohem flexibilnější a pohodlnější jsou však moderní rychloupínací systémy, které vám umožní měnit pilové plátky rychle a bez jakýchkoliv obtíží. Nejlepší volbou je tak volit co nejjednodušší systém upínání bez použití šroubů. Díky tomu nebudete potřebovat žádný další nástroj. I této oblasti věnujte při nákupu přímočaré pily alespoň minimální pozornost.
Typy pilových plátů
Abyste dosáhli opravdu dokonalého řezu, kromě dobrého přístroje musíte umět správně zvolit také příslušný typ pilového plátku, který nasadíte. Vybírat můžete z nejrůznějších provedení i materiálů. Nejčastěji používaným materiálem je nástrojová ocel (WS), rychlořezná ocel (HSS) a jejich kombinace bimetal (BIM). Jsou ale také plátky se zuby s tvrdokovem (HM).
Plátky mají různou délku, velikost a tvar zubů. Vše záleží na tom, k čemu jsou určené. Vy samozřejmě nemusíte mít v hlavě uložené všechny tabulky velikostí a druhů materiálů, protože většinou najdete informaci přímo na plátku. Popis vám prozradí, zda je například plátek určený na řezání měkkého či tvrdého dřeva, na plast nebo na kov.
Velikost zubů
Zapamatujte si, že pokud chcete něco pouze rychle uříznout, bude lepší použít plátek s velkým zubem. Naopak plátek s menším zubem se vám bude hodit, když chcete docílit co nejpřesnějšího a čistého řezu. Jednoduše prostě platí, že čím je zub větší, tím rychlejší bude řez a zvládne mohutnější materiál. S menším zubem vám práce bude trvat déle, ale zato bude preciznější.
Existuje také speciální druh pilového plátku s názvem progressor. Ten představuje určitý kompromis, protože ve své délce nabízí různé druhy velikostí zubů. Na jeho začátku se nachází drobné zoubky a na konci jsou umístěné ty největší, které se používají u silného materiálu. Zůstává pak na vašem uvážení, kterou část k řezání zrovna využijete. Hodí se například v případě, že máte řezat různé druhy materiálů a nechce se otravovat s neustálým vyměňováním plátků.
Vlastnosti a příslušenství
Přímočaré pily se honosí řadou praktického příslušenství rozšiřujícího možnosti použití tohoto pracovního nástroje. Pokud jde o ovládání, není u přímočaré pily moc co řešit. Naopak byste měli vědět o tom, jaké doplňky lze dokoupit a jakými přidruženými prvky mohou být pily vybaveny.
- Předkmit – Praktická funkce přímočaré pily. Řezný plát se pohybuje oběma směry, tedy dozadu i dopředu, a tím dosahuje nižšího odporu při řezání a odhazuje vzniklé piliny z řezu. Díky tomu se pilka nepřetěžuje a prodlužuje se i životnost stroje, protože na plátek nemusíte tolik tlačit. Jedná se o nejdůležitější vlastnost pily. Některé silnější materiály byste bez něj totiž ani nezvládli uříznout.
- Odfuk prachu – Spousta přímočarých pil umožňuje odvod vzniklých pilin z prostoru řezu. K tomu dochází za pomoci odfuku. Abyste piliny zbytečně nerozprašovali kolem sebe, lze využít i speciálního vaku. Do něj jsou piliny od přímočaré pily odfukovány, takže v okolí řezu vzniká minimum odpadu.
- Antivibrační systém – Určitě jej oceníte nejen při delším používání. Zklidní ruku a přispívá k přesnějšímu vedení řezu.
- Osvětlení – Řada přímočarých pil má také praktické LED osvětlení směřující do místa řezu. To využijete hlavně při práci za zhoršených světelných podmínek.
- Laserový paprsek – Pomáhá při zaměřování řezu. Můžete díky němu sledovat naznačenou čáru a vylepšit tím přesnost.
- Ochranný kryt – Nedílná součást moderních přímočarých pil. Průhledný ochranný kryt se stará o to, aby vám při řezání dřeva, kovu, plastu či jiného materiálu nevlétlo nic do očí.
- Integrované uložení plátů – Speciální část přímočaré pily, do které si můžete uschovat hned několik náhradních řezných plátů.
- Vodítko a nástavce – Součástí přímočaré pily mohou být také nejrůznější prvky sloužící pro přesné řezy libovolných tvarů. Jsou to vodítka, vykružovací ramínka a jim podobné doplňky.
- Nástavec proti vylamování třísek – Speciální plastové vložky obepínající pilový plátek. Díky tomuto doplňku se vyhnete nežádoucímu vylamování třísek.
- Kufr – Součástí dražších modelů jsou i praktické kufry, do kterých můžete uložit přímočarou pilu, ale také řadu dalšího příslušenství. To zvyšuje celkovou mobilitu tohoto pracovního nástroje.
Nastavení sklonu řezu
S přímočarou pilou samozřejmě nemusíte provádět jenom rovný řez. Vybrané modely vám umožní i nastavení sklonu řezu. Pakliže toho budete využívat, myslete i na to, jakým způsobem dochází k úpravě sklonu. Některé přímočaré pily k tomu potřebují vhodné náčiní. Ty modernější mají nastavitelný sklon řezu bez použití dalších prvků.

Nastavení sklonu řezu
Bezpečnostní zásady při řezání
S přímočarou pilou se určitě vyplatí pracovat s co největší opatrností. Při nevhodném a neopatrném používání byste si totiž mohli nehezky ublížit. Nebezpečí zranění hrozí nejen za chodu, ale pilový plátek by vás mohl ohrozit i v klidovém stavu. Přečtěte si tak pár důležitých zásad, které byste měli při práci dodržovat. (Zdroj: BOZP.cz)
- Noste ochranné prvky. V žádném případě byste neměli pracovat bez ochranných brýlí. V případě hlučného provozu používejte také chrániče sluchu.
- Vyberte si vhodný pilový plátek, který je určený na typ i velikost řezaného materiálu.
- Používejte pouze kvalitní pilové listy v bezvadném stavu. Při viditelném opotřebení jej raději vyměňte za nový.
- Držte pilu oběma rukama na určených místech.
- Řez provádějte s velkou opatrností, na pilu nevyvíjejte příliš velký tlak a vždy řežte směrem od sebe.
- Po práci pilový plátek vždy odstraňte a uložte jej na vhodné místo.
Cena
Cena přímočarých pil se odvíjí od toho, zda si pořídíte model pro hobby užití nebo profesionální řemeslnou práci. V tomto ohledu mohou vznikat celkem markantní rozdíly mezi jednotlivými produkty. Důležité je bezpochyby volit i kvalitního výrobce. Jeho pily vám pak přinesou požadované vlastnosti a jejich dlouhou životnost. Mezi trhem prověřené značky patří Makita, Black & Decker, Bosch, DeWalt, Metabo, Narex a Extol.
Cena do 1 000 Kč
V případě nízkých pořizovacích nákladů počítejte s nákupem levnějších značek, mezi které patří Asist, Fieldman nebo Sharks. Očekávat musíte především nižší příkon zařízení kolem 400 W – 600 W, levnější zpracování a omezenou výbavu.
Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč
Pokud si za přímočarou pilu trochu připlatíte, máte možnost zvolit kvalitní hobby modely od značky Makita a dalších. Do výběru se vám dostanou přímočaré pily na elektřinu mající nastavitelnou hloubku řezu a integrované laserové ukazovátko. Nechybí jim ani praktický kufřík.
Cena od 3 000 Kč do 7 000 Kč
Tato cenová kategorie je vyhrazena náročnějším řemeslníkům, kteří vyhledávají dostatečně výkonné přímočaré pily, vyžadují odsávání pilin, a hlavně rozsáhlou nastavitelnost vybraného modelu. Tyto pily mají robustní základnu a přináší vysokou přesnost řezu.
Cena nad 7 000 Kč
Profesionální pracovní nástroje pro zkušené řemeslníky sázející na kompaktnost, flexibilitu, přesné vedení pilového plátu a pohodlný antivibrační systém. Součástí těchto přímočarých pil je i bohaté příslušenství.