Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších přímočarých pil

Ukázka produktu ve srovnání přímočarých pil

Přímočaré pily jsou nedílnou součástí kutilské výbavy domácích amatérů, ale také profesionálních řemeslníků. Pracovní nástroj, s pomocí kterého můžete provádět přesné řezy menšího rázu. Výjimkou nejsou ani atypické tvary, oblouky a podobně.

Díky přímočaré pile máte možnost řezat bezpočet nejrůznějších výrobních materiálů. Omezovat se nebudete pouze dřevem. Tento praktický výrobek si poradí i s železem, plastem a mnohými dalšími materiály.

Přímočaré pily jsou primárně určeny pro kratší řezy. Na druhou stranu vám přináší maximální přesnost. Ať už jste potenciální hobby uživatel nebo profesionál, tento článek se vám stane pomocnou rukou při výběru nové přímočaré pily, kterou vám popíšeme od A až do Z.


Nejlepší přímočaré pily dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Výkon (W) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Makita 4329 Makita 4329 450 1 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze DeWALT DWE397 DeWALT DWE397 900 8 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze BLACK & DECKER KS880EC BLACK & DECKER KS880EC 400 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Makita JV0600K Makita JV0600K 650 2 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Makita 4326 Makita 4326 450 1 350 Kč Zobrazit nabídky
Recenze HITACHI CJ90VST HITACHI CJ90VST 705 2 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Makita 4351FCTJ Makita 4351FCTJ 720 4 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Makita 4350FCTJ Makita 4350FCTJ 720 4 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze DeWALT DW331K DeWALT DW331K 445 4 050 Kč Zobrazit nabídky
Recenze METABO STE 90 SCS METABO STE 90 SCS 360 3 500 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat přímočarou pilu

Na přímočaré pily se zaměříme z nejrůznějších úhlů pohledu. Začneme nejdříve tvarem a ergonomií tohoto pracovního nástroje. Poté přejdeme k techničtějším parametrům. Mezi ně patří například napájení přímočaré pily a její celkový příkon.

Při nákupu byste rozhodně neměli podceňovat rychlost chodu motoru nebo způsob výměny pilových plátů. Součástí těchto výrobků bývá i pestré a bohaté příslušenství včetně řady libovolných funkcí. Takže ještě před samotným nákupem budete s jasnou přesností vědět, co vlastně vyžadujete.

Přímočaré pily vám představíme také na základě výše pořizovacích nákladů. Tak, aby tento článek s názvem „jak vybrat přímočarou pilu“ byl opravdu kompletní. A aby byl váš přehled o pilách kompletní, připravili jsme také články s názvem Jak vybrat motorovou pilu a Jak vybrat ruční pilu.

Ergonomie a tvar

Většina přímočarých pil vypadá na první pohled naprosto totožně. Zdání však někdy klame. Každý z modelů může mít trochu odlišný tvar rukojeti, těla a přidružených částí. Vy byste si měli vybírat takový produkt, který bude dostatečně ergonomický. To znamená, že vám padne do ruky jako ulitý. Ideálně, když se rukojeť pyšní antivibračním systémem. Ten přispívá k pohodlnějšímu a komfortnějšímu řezání. Často se setkáte se dvěma typy madel.

 • Žehličkové madlo – vhodné pro složitější řezy
 • Hříbkové madlo – přináší komfortnější držení

Pozornost věnujte i zbývajícím prvkům přímočaré pily. Například tomu, kde a jak jsou rozmístěny ovládací prvky. Ty byste měli mít v dostatečné vzdálenosti po ruce, abyste s pilou mohli zacházet flexibilně. Jestliže se do vašeho výběru dostane několik vyhovujících modelů přímočarých pil, je nejvyšší čas, zaměřit se na konkrétní technické parametry.

Napájení

Vaším odrazovým můstek by se mělo stát napájení přímočaré pily. Vybírat si totiž můžete ze dvou dostupných variant. Každá z nich přináší určité výhody a nevýhody. Je pouze na vás, jaké z nich dáte přednost, pro jaké účely ji budete využívat apod.

 • Přímočaré pily na elektřinu
 • Akumulátorové přímočaré pily

Přímočaré pily na elektřinu

Jedna z nejvyhledávanějších kategorií přímočarých pil. Tyto produkty jsou obvykle spjaty s dostatečně velkým výkonem, nabízí řadu nejrůznějších funkcí a nestojí mnoho. Samozřejmě v závislosti na dílčích technických parametrech. Jejich pomyslnou nevýhodou může být to, že jsou těžší. K jejich provozu budete také potřebovat zdroj energie. Tím se stává elektrická zásuvka, takže s přímočarou pilou na elektřinu rozhodně nemůžete vyrazit kamkoliv.

Přímočaré pily na elektřinu mohou mít i stolní provedení. To je však pevně uloženo na pracovním stole a neumožňuje vám jakoukoliv manipulaci jako klasická přímočará pila.

Akumulátorové přímočaré pily

V porovnání kladů a záporů obou řešení jsou na tom akumulátorové přímočaré pily opačně. V jejich prospěch hovoří právě vysoká mobilita. Součástí přímočaré pily je totiž akumulátor, který po nabití zaručuje provoz v řádu několika minut, až desítek minut v závislosti na jeho kapacitě. Pak můžete řezat i na místech, která nejsou vybavena elektrickou zásuvkou. Mnohem jednodušší bude i manipulace.

Počítat však musíte s tím, že akumulátorová přímočará pila bude spjata s nižším výkonem, a to může být pro řadu řemeslníků výraznou překážkou. Zároveň si za tento mobilní produkt připlatíte.

Příkon

Příkon je parametrem symbolizujícím výkonnost celého nástroje. Čím větší příkon bude, tím výkonnější přímočarou pilu si pořídíte. Zároveň musíte počítat s tím, že bude vzrůstat i odběr elektrické energie. Příkon je prezentován ve Wattech pod zkratkou „W“. S větším příkonem se můžete spolehnout na to, že pila bude pracovat delší dobu, než dojde k jejímu zahřátí. Zároveň si poradí s náročnější prací, například s řezáním tlustšího dřeva. Na druhou stranu, výkonnější přímočaré pily jsou z logiky věci i těžší, takže s tím je třeba počítat.

Příkon přímočarých pil se může pohybovat od 400 W. Průměrné modely pro domácí použití mají příkon až 700 W. Ta profesionální zařízení s přehledem překročí příkon 900 W.

Rychlost

Rychlost otáček motoru neboli volnoběžné zdvihy. To by měl být další parametr, o který se budete zajímat. Rychlost je samozřejmě prezentována v otáčkách za minutu. Rozhoduje o tom, jak rychle bude jezdit pila řezající daný materiál. V tomto směru byste měli vědět to, že honba za nejvyššími otáčkami nemusí vždy znamenat to nejlepší. Výběr přímočaré pily by se měl odrážet od toho, k čemu tento pracovní nástroj budete chtít využívat. Například nižší otáčky se hodí pro realizaci složitějších řezů. Ty vyšší pak mohou přispět k tomu, že bude dosaženo čistého řezu bez jakýchkoliv vyštípnutých částí.

Ideální je, pokud si zakoupíte přímočarou pilu s patřičným rozsahem otáček, které lze pozvolna regulovat nebo alespoň v přiměřených krocích. Otáčky přímočarých pil mohou začínat na 500 ot./min. a překračovat hranici 3 000 ot./min.

Řezný výkon

Tento typ výkonu nemá nic společného s příkonem uváděným o dvě kapitoly výše. Řezný výkon je obvykle spojován s typem materiálu a jeho tloušťkou, kterou přímočará pila zvládne proříznou bez jakýchkoliv větších obtíží. Řezný výkon se obvykle vztahuje na dva nejčastější materiály. Mezi ně patří dřevo a kov. Takže prezentace takového parametru může vypadat kupříkladu takto.

 • Řezný výkon – dřevo až 80 mm
 • Řezný výkon – kov až 10 mm

To znamená, že vámi zvolená přímočará pila si poradí se dřevem o tloušťce až 80 mm a pokud vyměníte vhodný list pilky, tak dokáže bez problému přeříznout také kov o tloušťce 10 mm.

Výměna pilových plátů

Pilové pláty se při používání přímočaré pily stanou vaším nejčastějším typem příslušenství. U vámi zvoleného modelu pily byste si měli ověřit, že do ní budete moci vložit všechny vámi používané pláty podle toho, na co si přímočarou pilu pořizujete. Setkat se lze i se dvěma odlišnými typy upínání pilových plátů.

Starší modely pil vyžadují při výměně použití dalšího speciálního nástroje nebo klíče. Mnohem flexibilnější a pohodlnější jsou však moderní rychloupínací systémy, které vám umožní měnit pilové plátky rychle a bez jakýchkoliv obtíží. Navíc nepotřebujete ani žádný další nástroj. I této oblasti věnujte při nákupu přímočaré pily alespoň minimální pozornost.

Příslušenství

Přímočaré pily se honosí řadou praktického příslušenství rozšiřujícího možnosti použití tohoto pracovního nástroje. Pokud jde o ovládání, není u přímočaré pily moc co řešit. Naopak byste měli vědět o tom, jaké doplnit lze dokoupit a jakými přidruženými prvky mohou být pily vybaveny.

 • Odfuk prachu – Spousta přímočarých pil umožňuje odvod vzniklých pilin z prostoru řezu. K tomu dochází za pomoci odfuku. Abyste piliny zbytečně nerozprašovali kolem sebe, lze využít i speciálního vaku. Do něj jsou piliny od přímočaré pily odfukovány, takže v okolí řezu vzniká minimum odpadu.
 • Osvětlení – Řada přímočarých pil má také praktické LED osvětlení směřující do místa řezu. To využijete hlavně při práci za zhoršených světelných podmínek.
 • Ochranný kryt – Nedílná součást moderních přímočarých pil. Průhledný ochranný kryt se stará o to, aby vám při řezání dřeva, kovu, plastu či jiného materiálu nevlétlo nic do očí.
 • Integrované uložení plátů – Speciální část přímočaré pily, do které si můžete uschovat hned několik náhradních řezných plátů.
 • Ukazovátko – Laserové ukazovátko je praktickou vymožeností. To vám s dostatečnou viditelností ukáže, jakým směrem byste měl provádět řez.
 • Vodítko a nástavce – Součástí přímočaré pily mohou být také nejrůznější prvky sloužící pro přesné řezy libovolných tvarů. Jsou to vodítka, vykružovací ramínka a jim podobné doplňky.
 • Předkmit – Praktická funkce přímočaré pily. Řezný plát se pohybuje oběma směry, tedy dozadu i dopředu a tím dosahuje nižšího odporu při řezání.
 • Nástavec proti vylamování třísek – Speciální plastové vložky obepínající pilový plátek. Díky tomuto doplňku se vyhnete nežádoucímu vylamování třísek.
 • Kufr – Součástí dražších modelů jsou i praktické kufry, do kterých můžete uložit přímočarou pilu, ale také řadu dalšího příslušenství. To zvyšuje celkovou mobilitu tohoto pracovního nástroje.

Nastavení sklonu řezu

S přímočarou pilou samozřejmě nemusíte provádět jenom rovný řez. Vybrané modely vám umožní i nastavení sklonu řezu. Pakliže toho budete využívat, myslete i na to, jakým způsobem dochází k úpravě sklonu. Některé přímočaré pily k tomu potřebují vhodné náčiní. Ty modernější mají nastavitelný sklon řezu bez použití dalších prvků.

Cena

Cena přímočarých pil se odvíjí od toho, zda si pořídíte model pro hobby užití nebo profesionální řemeslnou práci. V tomto ohledu mohou vznikat celkem markantní rozdíly mezi jednotlivými produkty. Důležité je bezpochyby volit i kvalitního výrobce. Jeho pily vám pak přinesou požadované vlastnosti a jejich dlouhou životnost. Mezi trhem prověřené značky patří Makita, Black & Decker, Bosch, DeWalt, Metabo, Narex a Extol.

Cena do 1 000 Kč

V případě nízkých pořizovacích nákladů počítejte s nákupem levnějších značek, mezi které patří Asist, Fieldman nebo Sharks. Očekávat musíte především nižší příkon zařízení kolem 400 W – 600 W, levnější zpracování a omezenou výbavu.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

Pokud si za přímočarou pilu trochu připlatíte, máte možnost zvolit kvalitní hobby modely od značky Makita a dalších. Do výběru se vám dostanou přímočaré pily na elektřinu mající nastavitelnou hloubku řezu a integrované laserové ukazovátko. Nechybí jim ani praktický kufřík.

Cena od 3 000 Kč do 7 000 Kč

Tato cenová kategorie je vyhrazena náročnějším řemeslníkům, kteří vyhledávají dostatečně výkonné přímočaré pily, vyžadují odsávání pilin, a hlavně rozsáhlou nastavitelnost vybraného modelu. Tyto pily mají robustní základnu a přináší vysokou přesnost řezu.

Cena nad 7 000 Kč

Profesionální pracovní nástroje pro zkušené řemeslníky sázející na kompaktnost, flexibilitu, přesné vedení pilového plátu a pohodlný antivibrační systém. Součástí těchto přímočarých pil je i bohaté příslušenství.