Test nejlepších projektorů 
a jak je vybrat

Obrázek projektoru

Projektory jsou dnes vyhledávaným doplňkem nejenom kancelářských prostor, ale také domácností. Zařízení připomínající promítačku, prostřednictvím kterého jste schopni přenášet obraz na velké plátno a dopřát si tak zvětšeného a mnohem lepšího diváckého zážitku.

Nákup projektoru je závislý především na tom, k čemu takové zařízení budete primárně využívat. Právě díky tomu narazíte na projektory pro domácí užití, do kanceláří, ale i novodobé 3D projektory nebo projektory s krátkou projekční vzdáleností.

Jestliže chcete získat maximální potenciál tohoto přístroje, musíte si odpovědět na několik důležitých otázek a hlavně načerpat patřičné informace, abyste dokázali rozluštit spoustu technických parametrů. Usnadněte si výběr projektoru a využijte našeho článku k nalezení ideálního výrobku.

Článek, který najdete níže, se bude věnovat výběru správného projektoru. Krok po kroku vám představíme důležité parametry, které vám pomůžou vybrat ten pravý produkt přímo pro vás.


Nejlepších 10 projektorů dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název

Technologie

Rozlišení (px)

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled projektoru GoClever CINEO FocusA

GoClever CINEO FocusA

LED

600x800

2 000 Kč

Náhled projektoru WiFi FOREVER MLP-100

WiFi FOREVER MLP-100

LED

1920x1080

3 900 Kč

Náhled projektoru BenQ MS527

BenQ MS527

DLP

800x600

7 000 Kč

Náhled projektoru EPSON EB-U32

EPSON EB-U32

LCD

1920x1200

17 000 Kč

Náhled projektoru Optoma HD142X

Optoma HD142X

DPL

1920x1080

15 000 Kč

Náhled projektoru BenQ MS506

BenQ MS506

DPL

600x800

7 000 Kč

Náhled projektoru Optoma HD140X

Optoma HD140X

DPL

1920x1080

14 000 Kč

Náhled projektoru Epson EH-TW570

Epson EH-TW570

LCD

1280x800

13 000 Kč

Náhled projektoru Epson EH-TW5300

Epson EH-TW5300

LCD

1920x1080

16 000 Kč

Náhled projektoru ASUS S1

ASUS S1

DLP

854x480

7 500 Kč

Testování a recenze projektorů pro rok 2017

Podrobný test projektorů v současnosti zpracováváme, jeho vydání plánujeme přibližně v druhé polovině roku 2018. V testu budou také detailní recenze nejlépe bodovaných produktů. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených projektorů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o takové produkty, které jsou již prověřený množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké projektory, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat projektor

1. Typy

2. Technologie projekce

3. Rozlišení projektorů

4. Pozorovací vzdálenost

5. Svítivost projektoru

6. Kontrast projektoru

7. Hlučnost projektoru

8. Konektory

10. Umístění projektoru

12. Ceny

Projektor prezentuje na první pohled nic neříkající „promítačku“. Ve skutečnosti jde však o velice důmyslné zařízení, které se pyšní moderními technologiemi a řadou nejrůznějších funkcí a vlastností. A právě s nimi vás s pomocí následujících kapitol dostatečně seznámíme.

Nastíníme vám základní rozdělení projektorů a zaměříme se na aplikovanou techniku zajišťující přenášení obrazu na plátno. Vysvětlíme vám důležitost parametrů, jakými jsou hlučnost, svítivost a pozorovací vzdálenost. Nezapomeneme ani na potřebné konektory a některé funkce přispívající k lepšímu využití projektoru.

Zjistíte, jaké provozní náklady vás čekají po nákupu projektoru, a uděláte si představu o pořizovacích cenách. To vše a mnohé další vám přinášíme prostřednictvím strukturovaných kapitol.


1. Typy

S dělením projektorů začneme na té nejzákladnější úrovni. Nežli se dostaneme k technologiím a ostatním údajům, představíme vám projektory podle jejich použití. Na trhu samozřejmě existuje bezpočet modelů a každý z nich je určen pro trochu jiné prostředí.

 • Projektory pro domácí kino
 • Kancelářské projektory
 • 3D projektory
 • Projektory s krátkou projekční vzdáleností
 • Interaktivní projektory
 • Mini projektory

Projektory pro domácí kino

Jak už prozrazuje název této kategorie projektorů, jde o výrobky primárně určené k přehrávání filmů, ale také hraní her. Důraz je v tomto případě kladen na vyšší rozlišení Full HD nebo dokonce na 4K. Produkty tohoto typu se prezentují lepším kontrastem a celkovou barevností. Domoci se tak můžete téměř totožného filmového zážitku, jako v kině. K tomu přispívá rozlišení 16:9 a 21:9.

Kvůli jejich vlastnostem nejsou zcela ideální volbou pro promítání kancelářských prezentací.

Kancelářské projektory

Tyto produkty se vyznačují rozlišením 4:3, 5:4 a 16:10. Tedy takovým, které je vhodné pro promítání nejrůznějších prezentací. Ve prospěch tohoto sortimentu hovoří integrované baterie, vyšší svítivost, ale i korekce lichoběžníkového zkreslení.

Vzhledem k tomu, že jsou kancelářské projektory opakem těch domácích, musíte počítat se sníženým kontrastem, takže k promítání filmů jsou víceméně nevyhovující.

3D projektory

Výsadou tohoto typu zařízení je možnost přehrávání filmů nejenom ve 2D, ale také ve 3D. Takové projektory jsou primárně určeny pro nejnáročnější diváky, kteří se chtějí stát doslova součástí promítaného filmu. Abyste docílili trojrozměrného filmového zážitku, musíte samozřejmě použít speciální 3D brýle. Tento typ projektorů se hodí i ke hraní her.

Projektory s krátkou projekční vzdáleností

Tento typ produktů je označován, jako Short Throw projektory, tedy projektory s krátkou projekční vzdáleností. Použitá technologie umožňuje promítat obraz na velice krátkou vzdálenost. Ta může dosahovat pouhého jednoho metru. I díky tomu se tato zařízení hodí do malých místností k prezentaci libovolných věcí. Mezi klady lze označit určitě to, že nikterak výrazně neoslňují toho, kdo stojí vedle plátna a provádí prezentaci.

Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že jsou kladeny poměrně vysoké nároky na dokonalou rovinatost plochy, kam dopadá promítaný obraz.

Interaktivní projektory

Označení „interaktivní“ mnohé prozrazuje. Tyto projektory se pyšní zabudovaným snímačem. Při prezentaci můžete využívat speciálního elektronického pera, kterým zasahujete do samotné prezentace, respektive promítaného obrazu na ploše. Zjednodušeně řečeno funguje plátno jako dotykový displej.

I v tomto případě platí, že promítací plocha vyžaduje nejenom maximální rovinatost, ale i odpovídající tvrdost.

Mini projektory

Posledním typem projektoru jsou ty „mini“. Jde o mobilní zařízení, která sebou můžete nosit na nejrůznější prezentace. V jejich prospěch hovoří malé rozměry a nízká hmotnost. Řada modelů dokonce disponuje integrovanou baterií. S přihlédnutím k co nejnižší spotřebě elektrické energie jsou aplikovány LED svítilny.

Mobilita je samozřejmě vykoupena zhoršenou kvalitou promítaného obrazu. Tu nelze srovnávat s plnohodnotnými kancelářskými projektory.


2. Technologie projekce

Další kapitolu zasvětíme technologii projekce. Nebudeme vás zatěžovat žádnými složitými výrazy či odborným popisem fungování. Takové informace by pro vás jako pro laiky byly stejně nicneříkající. Zaměříme se spíše na obecné klady a zápory jednotlivých variant, se kterými se můžete setkat při nákupu projektoru.

 • DLP technologie
 • LED technologie
 • LCD technologie

DLP technologie

DLP projektory se pyšní vyšší stálostí. V případě výběru můžete narazit na jednočipovou variantu pro domácí kino, jednočipovou variantu pro kanceláře a tříčipový systém. Mezi jednotlivými technologiemi jsou samozřejmě menší nuance směřující k účelu užití, přesto se tyto typy liší obdobnými klady a zápory.

Za nespornou výhodu lze označit barevnou přesnost v kombinaci s vyšším kontrastem. Díky tomu, že na projektoru nevznikají žádné mrtvé body, nedochází postupem času ani ke snižování kvality obrazu. Poruchovost takových modelů je zcela minimální.

Na druhou stranu musíte počítat s vyšším zahříváním projektoru a vznikem duhového efektu.

LED technologie

Moderní technologie, kterou využijete tam, kde můžete zatemnit místnost. Zároveň je součástí menších a přenosných projekčních zařízení. To má bezpochyby vliv na nižší hmotnost a delší provoz co se týče napájení z baterie. U LED projektorů se nemusíte obávat poškození při větších otřesech, což se mimo jiné promítá také do prodloužené životnosti přístroje, respektive samotné lampy.

Jedinou nevýhodou LED technologie je snad pouze omezenější svítivost.

LCD technologie

LCD projektory přináší mnohem více funkcí než zmíněná DLP řešení. Pořídit je můžete také za podstatně nižší cenu, ať už jde o rozlišení HD Ready nebo Full HD. Tato zařízení se vyhýbají neduhům DLP produktů. Nehrozí tedy duhové efekty ani nadměrná hlučnost. S vynikající barevnou stálostí se pojí vyšší životnost lampy.

Pakliže byste LCD projektory porovnali s těmi DLP, zjistíte, že mají daleko horní podání černé barvy. Jsou citlivější na prach a za určitých světelných podmínek může být vidět celkový rastr. LCD projektory mají omezenější životnost, takže postupem času dojde ke zhoršení kvality obrazu a stálosti barev.


3. Rozlišení projektorů

Rozlišení projektoru je jedním z velice důležitých parametrů. Jde o údaj, který do značné míry rozhoduje o kvalitě výsledného obrazu. Dalo by se říci, že čím vyšší rozlišení projektor má, tím ostřejšího a lepšího obrazu docílíte. Zároveň byste měli přihlížet k tomu, k jakým účelům bude projektor využíván. Z jaké vzdálenosti budete na plátno koukat a jaký bude zdroj obrazu.

Při hledání této informace v technických parametrech produktu si dejte pozor na jednu důležitou věc. Je to uvádění fyzického a maximálního rozlišení. Důležitou roli hraje fyzické rozlišení neboli to nativní. To maximální prezentuje dopočítávání bodů a nepřináší tížený výsledek.

Rozlišení projektoru je značeno zkratkou „px“ a je v pixelech. Setkat se můžete s nejrůznějšími typy rozlišení.

 • Rozlišení 800x600 px značené SVGA – Postarší a menší rozlišení, se kterým nedosáhnete moc dobrého vykreslení detailů.
 • Rozlišení 854x480 px značené WVGA – Obdobná varianta jako SVGA jen v poměru stran 16:9.
 • Rozlišení 1024x768 px značené XGA – Standardní rozlišení vhodné pro základní prezentace.
 • Rozlišení 1280x1024 px značené SXGA – Vylepšené rozlišení pro kancelářské prezentace.
 • Rozlišení 1280x720 px značené HD Ready – Širokoúhlé rozlišení 16:9 sloužící pro přehrávání filmů v horší kvalitě obrazu.
 • Rozlišení 1920x1080 px značené Full HD – Rozlišení 16:9 přináší vysokou kvalitu obrazu a využijete jej například u domácího kina.
 • Rozlišení 3840x2160 px značené 4K – Nejvyšší dostupné rozlišení projektorů, které pojí preciznost obrazu s vyšší pořizovací cenou.

4. Pozorovací vzdálenost

S rozlišením projektoru a jeho ostatními parametry týkajícími se hlavně jasu a svítivosti, souvisí také pozorovací vzdálenost neboli projekční vzdálenost. Ta udává délku mezi projektorem a plátnem, popřípadě zdí či jinou plochou kam je přenášen obraz.

Jednoduché pravidlo praví, že čím dále sedíte od plátna, tím vyšší rozlišení projektoru byste měli volit. Vliv na vše má ještě úhlopříčka obrazu. Pro představu uvádíme dvě projekční vzdálenosti.

 • Vzdálenost cca 3 metry – velikost obrazu cca 1,6x2,4 metru – ideální rozlišení 1280x800 px
 • Vzdálenost cca 5 metrů – velikost obrazu cca 2,5x4 metry – ideální rozlišení 1920x1200 px

Počítat musíte také s tím, že čím dále budete, tím nižší jas bude projektor mít. Takže i k takovému parametru je třeba s ohledem na pozorovací vzdálenost přihlížet.


5. Svítivost projektoru

Svítivost je parametr úzce zasahující do viditelnosti promítaného obrazu. Svítivost je ve své podstatě úroveň jasu neboli světelný tok způsobující jasnější a kvalitnější obraz. Hlavní rozlišovací jednotkou je ANSI lumen značený „lm“. Čím vyšší ANSI je, tím více projektor svítí. Nutno podotknout, že výrobci obvykle uvádí nejvyšší přístupné hodnoty, takže v běžném promítacím režimu mohou být o něco menší.

Abyste měli představu o tom, jakou svítivost zvolit při odlišném použití projektoru, přinášíme vám několik praktických příkladů.

 • Svítivost do 1 000 lm – Pro velmi temné místnosti, kde není téměř žádné osvětlení.
 • Svítivost 1 000 – 1 500 lm – Ideální řešení pro noční promítání filmů.
 • Svítivost 1 500 – 2 500 lm – Parametr využitelný v lehce zatemněných místnostech, jakými jsou konferenční místa a kanceláře.
 • Svítivost 2 500 – 3 000 lm – Použití tam, kde je při promítání více denního světla a není možné jej snížit za pomoci zatemnění.
 • Svítivost nad 3 000 lm – Promítání za jasného denního světla.

6. Kontrast projektoru

Kontrast je údajem, ke kterému byste měli přihlížet hlavně u projektorů určených k domácímu použití a přehrávání filmů. V ostatních případech není stěžejním parametrem. Kontrast ve své podstatě prezentuje poměr mezi nejsvětlejším a nejtmavším místem obrazu. To samozřejmě ovlivňuje detaily na promítaném plátně.

Pokud pořizujete projektor pro domácí kino, zaměřte se na hodnotu kontrastu vyšší, jak 10 000:1. Ideální jsou projektory s kontrastem kolem 30 000:1.


7. Hlučnost projektoru

Vzhledem k tomu, že projektor bude sloužit pro přehrávání obrazu v delších časových intervalech, měli byste myslet také na jeho hlučnost. Ta by se totiž mohla stát poměrně obtěžující věcí, především u modelů, které si pořizujete pro přehrávání filmů.

Hlučnost projektoru je udávána v decibelech a značí se zkratkou „dB“. Při volbě tohoto technického parametru se držte jedné základní pomůcky. Čím menší bude místnost, kde poběží projektor, tím nižší by měla být jeho hlučnost. V ideálním případě sázejte na hlučnost kolem 30 dB. Pokud se bude jednat o větší projekční sály, není problém, pokud bude hlučnost přesahovat hranici 39 dB.

Jen pro doplnění zmíníme, že onu vydávanou hlučnost projektoru má na svědomí ventilátor chladící vnitřní ústrojů zařízení.


8. Konektory

Projektor je sám o sobě promítacím přístrojem. Ten ke svému správnému fungování potřebuje odpovídající zdroj obrazu, který následně promítá na zeď nebo na plátno. Z toho důvodu lze předpokládat, že projektory se pyšní řadou odlišných vstupů a výstupů. Prostřednictvím nich můžete k projektoru připojit nejrůznější přehrávací zařízení, včetně počítače a mobilního telefonu.

Z pohledu grafických vstupů lze narazit na poměrně širokou nabídku.

 • HDMi
 • VGA neboli D-SUB
 • DisplayPort
 • DVI
 • S-Video
 • Kompozitní a komponentní

Z hlediska ostatních vstupů a výstupů můžete počítat také s konektory USB 2.0 a USB 3.0, Audio jack výstupem a Audio jack vstupem. Výjimkou není ani připojení k domácí síti, a to za pomoci sítového kabelu LAN.

S projektorem lze řadu zařízení spárovat i prostřednictvím bezdrátové technologie Wifi. Praktické může být přehrávání prostřednictvím zabudované čtečky paměťových karet.


9. Funkce a vlastnosti

Projektory jsou novodobými zařízeními spjatými s nejnovějšími technologiemi zobrazení obrazu. Není se proto čemu divit, že v případě jednotlivých modelů máte možnost narazit na nejrůznější funkce a vlastnosti rozšiřující užití takových přístrojů. Jestliže nemáte představu o tom, co by vám mohl nabídnout nový projektor, začtěte se do následujících pojmů.

 • Lens Shift – Projektor vybavený touto funkcí je schopen vertikálního posunutí obrazu na plátně nebo zdi. To znamená, že projektor nemusíte umísťovat přímo v ose obrazu. Tato funkce velice úzce souvisí s korekcí lichoběžníkového zkreslení. To eliminuje jakoukoliv deformaci vertikálně i horizontálně.
 • FOV – Pod touto zkratkou se ukrývá anglický název Field of view neboli zorné pole. Vlastnost prezentující úhel mezi promítacím plátnem a očima pozorovatele.
 • PiP – Picture in Picture čili obraz v obraze. Projektor je schopen zobrazit dva obrazy ze dvou odlišných zdrojů dat, například vedle sebe.
 • Zoom – Technická vymoženost projektoru, která umožní přiblížit zaostřený obraz na plátně, aniž byste hýbali s projektorem.
 • Vestavěný reproduktor – Projektory disponují malými reproduktory, takže dokáží přehrát zvuk bez připojení k audio soustavě.
 • Dálkové ovládání – Praktická pomůcka při ovládání projektoru na dálku.
 • Miracast – Bezdrátová technologie umožňující přehrání obsahu z jiného zařízení podporujícího Miracast, například z mobilního telefonu.


10. Umístění projektoru

Zajímat byste se měli také o umístění projektoru. Volit můžete mezi dvěma nejčastějšími variantami.

 • Připevnění ke stropu – Trvalé připevnění projektoru, ke kterému budete potřebovat speciální držák. Ideální u modelů s dálkovým ovládáním.
 • Usazení na kus nábytku – Pro krátkodobé a občasné projekce. Pokud by šlo o umístění na stálo, je třeba situovat projektor tak, aby jej nikdo nepoškodil a nehodil.

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv umístění, vždy myslete na to, že projektor potřebuje kolem sebe dostatek vzduchu pro chlazení. Nikde jej proto nedávejte přímo ke zdi nebo nezakrývejte prostor pro chlazení.


11. Náklady na provoz

Nákupem projektoru investice do tohoto zařízení nekončí. V potaz musíte brát také provozní náklady. Nemáme však na mysli platbu za odebranou elektrickou energii, to v žádném případě. K projektoru lze připočíst jako jediný a stále se opakující výdaj lampu. Zdroj osvětlení, který se samozřejmě liší v závislosti na typu projektoru a použité technologii. Tento prvek má omezenou životnost pohybující se mezi 1 000 – 4 000 hodinami a více.

Náklady na lampu se různí s ohledem na konkrétní model. Počítat ale musíte s investicí v řádu stovek až tisíců korun.


12. Cena

Ještě do nedávné doby byly projektory poměrně nákladným typem zboží a jejich výskyt byl proto jen v komerčním segmentu. Dnes je jiná éra a na své si mohou přijít i zákazníci toužící po lepším filmovém zážitku u sebe doma. Pořizovací ceny projektorů začínají na 3 000 Kč. Je ale pravdou, že ty nejdražší modely mohou stát až 1 500 000 Kč. To už se ale bavíme o trochu jiných přístrojích.

Hledáte-li prověřenou kvalitu spojenou s přijatelnou cenou, zaměřte se na značky typu Acer, BenQ, Epson, Optoma, Panasonic, InFocus, Viewsonic, Vivitek, NEC, Canon a další. Při jejich nákupu se vám praktickou pomůckou stanou následující čtyři cenové kategorie. S pomocí nich vám prozradíme, co můžete získat za uvedenou cenu.

Cena do 10 000 Kč

Při investici do 10 000 Kč si pořídíte základní provedení projektoru. Nejčastěji toho s technologií DLP, který bude vybaven rozlišením 800x600 px, maximálně 1024x768 px. Od produktů tohoto typu neočekávejte žádné nadstandardní funkce. Připojení je obvykle řešeno prostřednictvím HDMi. Výjimkou není ani zabudovaný reproduktor.

Cena od 10 000 Kč do 30 000 Kč

V tomto směru povýšíte svůj filmový zážitek nebo kancelářskou práci na vyšší úroveň. Do hledáčku se vám dostane velké množství projektorů s nativním rozlišením 1280x800 px a 1920x1080 px. Docílit lze svítivosti až 3800 ANSI lm. Vzhledem k vyššímu výkonu očekávejte větší hmotnost kolem 3,7 – 5,5 kilogramů.

Cena od 30 000 Kč do 70 000 Kč

Dalo by se říci, že jde o projektory pro náročné zákazníky. Kromě DLP technologie můžete volit také tu LCD nebo LED. Řada produktů disponuje 3D projekcí, LAN, Wifi a dálkovým ovládáním. Domoci se můžete svítivosti až 5 000 ANSI lm a více, takže budete bez sebemenšího problému promítat za běžného denního světla. Tyto produkty se pyšní lichoběžníkovou korekcí, jak tou vertikální, tak tou horizontální. Nejvyššího rozlišení docílíte při hodnotě až 3840x2160 px.

Cena nad 70 000 Kč

Tyto projektory lze označit za profesionální s velice nízkou spotřebou, dlouhou životností a kvalitou obrazu 4K. Kompaktní laserová zařízení přinášející ten nejluxusnější zážitek, především u investic nad 1 000 000 Kč.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Projektory
Průměrné hodnocení 4.7 z 35 hlasů


Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít