V tomto článku najdete komplexní návod, jak vybrat prostěradlo, které je společně s ložním povlečením nepostradatelné pro váš klidný spánek. Níže se můžete podívat na stručné shrnutí toho, co vše se z článku dozvíte.
- Proč vybrat kvalitní prostěradlo – nejenže ochrání matraci před znečištěním a prodlouží tak její životnost, ale při správném výběru zároveň dokáže ovlivnit pocitovou teplotu lůžka. Současně plní estetickou funkci.
- Nevýhody prostěradel – z pohledu financí jde o vynaložení jisté investice, ovšem jde o investici do vašeho zdraví. Materiál je navíc nutné přizpůsobit ročnímu období, aby pro vás byly jeho vlastnosti přínosné. Každé prostěradlo pak musíte také pravidelně prát.
- Jak vybrat prostěradlo podle velikosti – odvíjet se budete od velikosti lůžka, potažmo matrace. Zajímat vás přitom bude nejen délka a šířka, ale i výška, a to obzvláště u atypických matrací. Existují prostěradla do dětských postýlek, pro jednolůžka či dvoulůžka nebo prodloužené postele.
- Druhy prostěradel podle materiálu – každý materiál má své specifické vlastnosti, které ovlivňují nejen vzhled, ale i tepelný komfort. Doporučujeme proto pořídit si prostěradlo jak na teplejší, tak i naopak chladnější období roku. Existují však také prostěradla vhodná k celoročnímu používání.
- Druhy prostěradel podle upevnění na matraci – zatímco dříve se používala převážně prostěradla plachtová, která najdete už jen v ubytovacích zařízeních či v nemocnicích, v domácnostech dnes převažují prostěradla napínací opatřená praktickou gumou.
- Další důležité parametry při výběru prostěradla – nakonec vás bude zajímat už jen gramáž, od které lze do jisté míry odvodit kvalitu prostěradla, a také design. Bavlněná plachtová prostěradla jsou nejčastěji bílá, barevná seženete jen výjimečně. U ostatních druhů a materiálu máte širší výběr.
- Oblíbené značky a výrobci prostěradel – zárukou kvality je nákup od některé z již ověřených značek. V tomto segmentu mezi ně řadíme například Dadka, SCANquilt, Jiří Polášek, Christian Fischbacher, Matějovský, Goldea, Vesna a další.
- Ceny prostěradel – i kvalitní prostěradla lze pořídit v nejnižší cenové kategorii, ovšem budou to obvykle prostěradla na jednolůžka vyrobená ze základní bavlny s průměrnou gramáží. Pokud si připlatíte, získáte materiál příjemnější na dotek či kvalitnější s delší životností.
- Údržba prostěradla – jako každé ložní prádlo byste měli prostěradlo měnit minimálně dvakrát za měsíc, a pokud jste alergici, tak i častěji. Při praní se řiďte symboly na štítku a dodržujte maximální teplotu, aby nedošlo k porušení barev či nadměrné srážlivosti.
Ke kvalitnějšímu spánku vám dopomůže také správně vybrané povlečení a komfortní matrace.
Proč vybrat kvalitní prostěradlo
- Chrání matraci před znečištěním – v průběhu noci se do lůžkovin dostávají naše odumřelé kožní buňky, které jsou následně rodištěm bakterií a roztočů. Díky prostěradlu neproniknou až k matraci, která si díky tom udrží delší životnost. Stejně tak je krytá před různými tekutinami.
- Dokáže ovlivnit pocitovou teplotu lůžka – pokud se zaměříte na správné materiály, může vás prostěradlo v létě příjemně chladit a v zimě naopak hřát.
- Nabídne dobré termoregulační vlastnosti – kvalitní prostěradlo v noci dobře odvádí pot, a zajistí vám tak patřičný komfort i během horkých nocí či při nemoci.
- Plní estetickou funkci – prostěradlo dokáže do ložnice a lůžka vnést nové barvy, které mohou korespondovat například s vašimi pocity či ročním obdobím.
Nevýhody prostěradel
- Je potřeba vynaložit finanční prostředky – nákup prostěradla se neobejde bez finanční investice. Kvalita přitom něco stojí, navíc je nutné pořídit minimálně 2 prostěradla pro každou postel potažmo člena v domácnosti. Jde však o investici do vašeho zdraví a zdraví vaší rodiny.
- Materiál je nutné vybírat podle ročního období – jak jsme již uvedli výše, existují prostěradla, která mají hřejivé anebo naopak chladivé vlastnosti, které ovlivňují jejich využití dle ročního období. Aby vám v létě nebylo horko a v zimě, je nutné se na materiál při výběru zaměřit.
- Musíte je udržovat v čistotě – na prostěradle ulpívají bakterie a roztoči, které se při nesprávné nebo zanedbané údržbě mohou začít množit, což se může projevit například podrážděním pokožky. Je proto nutné prostěradlo pravidelně prát na vysoký stupeň, minimálně při 60 °C.
Výběr podle velikosti
Abyste mohli určit vhodnou velikost prostěradla, musíte v prvé řadě znát délku a šířku matrace, důležitá je ale také její výška.
- Prostěradlo na jednolůžko – jde o široce dostupnou variantu, která je vhodná nejen pro jednolůžko, ale i pro manželskou postel s oddělenými matracemi. Zároveň se pak používá do atypických postelí pro odrostlejší děti.
- Prostěradlo pro klasické dvoulůžko – tato varianta je určená pro manželskou postel či dvoulůžko bez ohledu na to, zda jde o jednu velkou matraci pro dvě osoby, nebo dvě samostatné oddělené matrace. Výhodou je, že takto velké prostěradlo udrží oddělené matrace u sebe a není tak mezi nimi mezera.
- Prostěradlo na prodloužené jednolůžko – zaměřte se na atypické rozměry, které mohou být 90 × 220 cm nebo 100 × 200 cm.
- Prostěradlo na prodloužené dvoulůžko – i zde se poohlédněte po atypických rozměrech, které mohou být 200 × 220 cm nebo 180 × 220 cm.
- Dětské prostěradlo do postýlky – mívá typicky menší rozměry odpovídající buďto klasické dětské postýlce, nebo větším dětským postelím atypických rozměrů. Kromě velikosti sledujte nepropustné vlastnosti a design.
Před výběrem si vezměte do ruky krejčovský metr a matraci, pro kterou chcete prostěradlo kupovat, nejdříve pečlivě přeměřte. Zajímat vás bude nejen délka a šířka, ale také výška matrace. Optimálně velké prostěradlo matraci dokonale obepíná, na posteli by se neměly objevovat žádné odhalené části matrace ani jinak nevzhledně shrnuté kusy látek způsobující nerovnosti.
Délka a šířka matrace
Vybírat můžete prostěradla pro dětská, klasická i manželská lůžka nebo prodloužená lůžka atypických rozměrů (mezi nimiž najdete prostěradla pro matrace o šířce a délce 90 × 220 cm, 100 × 200 cm, 140 × 200 cm, 160 × 200 cm nebo 200 × 200 cm).
Výška matrace
- Výška 12–16 cm – úsporná výška, často u dětských matrací, speciální typy prostěradel (ale lze použít i běžné prostěradlo, jen se více zahrne pod matraci).
- Výška 17–20 cm – standardní výška, široký výběr prostěradel.
- Výška 21 až 27 cm – komfortní výška matrace, nutné brát ohled na dostatečné rozměry prostěradla.
- Více než 28 cm – prémiová výška matrace, nutné vybírat speciální typy prostěradel pro vysoké matrace.
Co se týče velikosti prostěradel vzhledem k výšce matrace, nejčastěji se prodávají prostěradla odpovídající matracím o výšce 10, 15 až 20 centimetrů. Pokud máte matraci vyšší, zaměřte se na prostěradla určená speciálně pro vysoké matrace, existují varianty vhodné i na 25 nebo dokonce 40 cm vysokou matraci.
Velikost a určení | Rozměry | Cenová hladina |
Prostěradlo na jednolůžko | 90 × 200 cm | Všechny cenové hladiny |
Prostěradlo pro klasické dvoulůžko | 180 × 200 cm
200 × 200 cm |
Všechny cenové hladiny |
Prostěradlo na prodloužené jednolůžko | 90 × 220 cm | Střední a vyšší |
Prostěradlo na prodloužené dvoulůžko | 200 × 220 cm | Střední a vyšší |
Dětské prostěradlo do postýlky | 60 × 120 cm
70 × 140 cm |
Nižší a střední |
Druhy podle materiálu
Každý materiál má odlišné vlastnosti, podle kterých byste měli prostěradlo vybírat. Nákup doporučujeme realizovat s ohledem na roční období a teplotní podmínky.
- Bavlněná prostěradla – mají na trhu největší zastoupení, lišit se mohou zpracováním (satén, damašek) a sílou materiálu (gramáží). Nabízí dobré absorpční i termoregulační vlastnosti a hodí se k celoročnímu používání.
- Žerzejová prostěradla (jersey) – vyrábí se obvykle z hladké pleteniny ze 100% bavlněných přízí, které jsou doplněné o nízké procento elastanu či lycry, díky čemuž se dá prostěradlo napnout. Jsou velmi příjemná, prodyšná, dobře absorbují pot a jsou ideální na léto.
- Saténová prostěradla – mají hladký jemný povrch, který je nejen velmi komfortní a příjemný na dotek, ale má také chladivý efekt. Díky tomu vám v noci nebude horko a nebudete mít potřebu se neustále odkrývat. Navíc satén vnese do ložnice jistou dávku elegance a vášně.
- Damašková prostěradla – působí rovněž elegantním a luxusním dojmem a často na ně můžete narazit v ubytovacích zařízeních (v hotelech i penzionech). Pro damašek jsou typické různé ornamenty a vzory s hedvábným leskem.
- Froté prostěradla – typický je pro ně speciální úplet z nízkých a hustých smyček. Mají výbornou savost a jsou příjemná na dotek. Mají hřejivé vlastnosti a hodí se proto spíše do chladnějších období.
- Mikroplyšová prostěradla – poskytují maximální komfort díky plyšovému materiálu, který je extra příjemný na dotek. Snadno se udržují a jsou ideální volbou pro malé děti. Nehodí se na léto a teplejší měsíce v roce, protože mají hřejivé vlastnosti.
- Mikroflanelová prostěradla – také se vyznačují svou měkkostí a hřejivými vlastnostmi, nadto ale mají hedvábný lesk a působí elegantním dojmem. Stejně jako mikroplyšová povlečení se vyrábí ze 100% polyesteru, ovšem mají jemnější a hustější chloupky.
- Lněná prostěradla – jsou ideální pro alergiky a astmatiky nebo pokud vás často trápí ekzém. Len má totiž přirozeně antibakteriální vlastnosti a dobře odolává plísním, pylům a prachu.
- Nepropustná prostěradla – tvoří zvláštní skupinu prostěradel, která se vyrábí nejčastěji s froté nebo žerzejovým povrchem. Mají polyuretanovou vrstvu, která nepropustí tekutinu k matraci. Jde o hygienickou pomůcku ideální pro děti a seniory.
Jelikož má každý materiál své specifické vlastnosti, je dobré si v jednotlivých druzích nejdříve udělat přehled. Následně se pusťte do výběru, a to nejlépe s ohledem na roční období. Většina materiálů se sice hodí k celoročnímu používání, například froté, bavlněná nebo žerzejová prostěradla, avšak existují materiály, jejichž vlastnosti nejvíce oceníte v zimě, například mikroflanel. Pro letní období jsou poté doporučována prostěradla z jemného bavlněného saténu, který má chladivý efekt.
Druh podle materiálu | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina | Pro jaké roční období se hodí |
Bavlněná prostěradla | Dobře absorbují pot a vlhkost
Přírodní materiál Vhodná pro alergiky Pružná a pevná Příjemná na dotek Lze prát na vysoké teploty Vhodná do ubytovacích zařízení |
Pozor na kvalitu materiálu (podle gramáže) | Všechny cenové hladiny | Celoroční používání |
Žerzejová prostěradla (jersey) | Prodyšný a savý materiál
Ideální na letní období Elastické vlastnosti Při praní se nesráží Není nutné po vyprání žehlit |
Pozor na kvalitu materiálu (hledejte 100% bavlnu) | Všechny cenové hladiny | Teplejší roční období (jaro, léto) |
Saténová prostěradla | Luxusní bavlněný materiál
Povrch s chladivým efektem Hladký a jemný na dotek Dobře odvádí pot a vlhkost Elegantní materiál |
Vyšší cena
Nesmí se prát na vysoký stupeň (obvykle 60 °C) |
Střední a vyšší cenové hladiny | Teplejší roční období (jaro, léto) |
Damašková prostěradla | Luxusní bavlněný materiál
Pevná a odolná prostěradla Dobře odvádí pot a vlhkost Plní estetický dojem Vhodná do ubytovacích zařízení Lze prát na vysoké teploty |
Obvykle jen v plachtové variantě bez napínání | Střední a vyšší cenové hladiny | Celoroční používání |
Froté prostěradla | Příjemný měkký materiál
Hřejivé vlastnosti Elastická a dobře padnou i na vysoké matrace Dobrá životnost |
Obvykle pouze v napínací variantě s gumou
Nehodí se na léto |
Nižší a střední cenové hladiny | Chladnější roční období (podzim, zima) |
Mikroplyšová prostěradla | Nadýchaný jemný materiál
Měkká a příjemná na dotek Ideální pro děti Jemné chloupky Snadná údržba Nemusí se žehlit |
Nehodí se na léto
Zpravidla jde o 100% polyester Nelze prát při vysokých teplotách |
Nižší a střední cenové hladiny | Chladnější roční období (podzim, zima) |
Mikroflanelová prostěradla | Nadýchaný jemný materiál
Příjemná na dotek Sametový lesk Hustější chloupky než mikroplyš Elegantní materiál Nemusí se žehlit |
Zpravidla jde o 100% polyester
Nehodí se na léto Nelze prát při vysokých teplotách |
Nižší a střední cenové hladiny | Chladnější roční období (podzim, zima) |
Lněná prostěradla | Přírodní materiál
Antibakteriální vlastnosti Vysoce odolná Prodyšná a rychle vysychají V zimě hřeje a v létě chladí |
Na dotek zpočátku hrubší
Vyšší cena Snadno se pomačká (ovšem může tím působit útulně) |
Střední a vyšší cenové hladiny | Celoroční používání |
Nepropustná prostěradla | Vrchní povrch nejčastěji tvoří froté materiál nebo jersey
Nepropustná polyuretanová vrstva Vhodná pro malé děti a seniory Praktická hygienická pomůcka Lze prát při vysokých teplotách |
Úzký výběr materiálů a barev | Všechny cenové hladiny | Celoroční používání |
Druhy podle upevnění na matraci
Způsob upevnění prostěradla na matraci do značné míry ovlivňuje komfort při převlékání a údržbě ložního prádla. Dnešní nabídce však dominuje zejména jeden typ.
- Napínací prostěradla – nebo též strečová prostěradla mají nespornou výhodu v tom, že se po vyprání nemusí žehlit. Obsahují elastickou gumu, díky které dokonale obepnou matraci a během spánku se nebudou nikde shrnovat a krabatit se. Mohou se ale o něco hůře skladovat, pokud neznáte grif na jejich složení.
- Klasická plachtová prostěradla – jsou typická pro ubytovací zařízení, jako jsou hotely a penziony. Nemají gumu, a proto je musíte pečlivě zahnout pod okraj matrace. Navíc po ránu obvykle vyžadují úpravu uhlazením, chcete-li zachovat estetický dojem.
Napínací prostěradla
Při výběru dnes narazíte převážně na jeden druh tohoto zboží, a tím jsou prostěradla napínací, která se vyrábí v různých velikostech i z různých materiálů. Typická je pro ně elastická guma všitá po obvodu, která usnadňuje povlékání na matraci a zajišťuje, aby se prostěradlo nevyhrnovalo a netvořilo nevzhledné krabatění. Mnoho lidí je skladuje sbalené do klubíčka, kdy však zabírají poměrně dost místa, stačí se ale jen naučit grif pro jejich složení.
Klasická plachtová prostěradla
Klasická plachtová prostěradla mají na trhu o něco menší zastoupení. Najdete je rovněž ve vícero velikostech, ovšem nabídka materiálů bude výrazně chudší. Tato prostěradla se vyrábí převážně z vysokogramážní 100% bavlny (například v damaškové úpravě), která se vyznačuje dobrou pevností a dlouhou životností. Nachází proto uplatnění všude tam, kde se prostěradla často mění, což jsou převážně ubytovací zařízení nebo nemocnice. Tato prostěradla se současně hodí i pro použití v sauně.
Druhy podle upevnění na matraci | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina | Využití / komu daný druh doporučujeme |
Napínací prostěradla | Během noci drží na svém místě
Nekrčí se Plní estetický dojem i po ránu Široký výběr materiálů i velikostí Snadno se povlékají na matraci |
Pro složení je dobré znát grif, jinak se hůře skladují | Všechny cenové hladiny | Běžné domácnosti |
Klasická plachtová prostěradla | Dobře se skládají
Obvykle je lze prát na vysoké teploty Široký výběr velikostí Bývají velmi kvalitní a pevná |
Během noci se krčí a shrnují
Pro zachování estetického dojmu je ráno musíte uhladit Nejsou elastická Po vyprání se musí vyžehlit Pozor na dostatečné rozměry (okraje se zahýbají pod matraci) Omezený výběr materiálů |
Střední cenová hladina | Ubytovací zařízení
Všude tam, kde se prostěradla často mění Vhodné i do sauny |
Důležité parametry
U prostěradel můžete často narazit i na další parametry, jako je například gramáž nebo design.
- Gramáž – je to váha v gramech na m2 a je dána hustotou tkaní a jemností a pevností použité příze. Na omak jsou často příjemnější hustá plátna z česaných rovnoměrných přízí o gramáži asi 115 g/m2, ovšem mohou mít nižší životnost. Většina prodávaných prostěradel má gramáž cca 125 až 130 g/m2.
- Design – dnes máte na výběr nejen z klasických bílých prostěradel, ale i jiných barevných variant. Pro děti pak můžete vybírat i různá designová prostěradla s motivy jejich oblíbených hrdinů nebo postaviček z pohádek. Barevný odstín také můžete sladit s interiérem či zbývajícími lůžkovinami.
Gramáž
- Gramáž 120 g/m2 – nižší hustotu vláken mohou mít saténová prostěradla, která se i přes nižší hodnotu vyznačují vysokou kvalitou. Vyrábí se totiž z velmi jemných a dlouhých vláken egyptské bavlny.
- Gramáž 145–185 g/m2 – jde o standardní gramáž, typickou například pro kvalitní jersey prostěradla. Taková prostěradla jsou oblíbená v mnoha domácnostech i v různých typech ubytovacích zařízení.
- Gramáž 180–220 g/m2 – takto vysokou gramáží se pyšní prostěradla s dobrou pevností. Mají hustá vlákna a jsou na omak jemná a hebká. Tyto hodnoty by měla splňovat froté prostěradla, ale nabídnou je také lněná prostěradla hrubší na omak.
Od hmotnosti látky v gramech neboli gramáže lze odvodit kvalitu prostěradla, ovšem stěžejní zůstává výchozí materiál a použitá příze. Čím vyšší gramáž, tím lépe, protože bude prostěradlo pevnější. Kvalitní vysokogramážní prostěradlo vám vydrží déle než to s nižší gramáží, proto pokud očekáváte dlouhou životnost, na tento parametr se rozhodně zaměřte. Obecně mají dobrou gramáž bavlněná plachtová prostěradla a froté prostěradla.
Design
- Bílá prostěradla – klasika, která nikdy nevyjde z módy. Nejčastěji jsou na dotek hladká s chladivým či hřejivým efektem. Pokud zvolíte bílé prostěradlo z mikroplyše, očekávejte vyšší chlup, díky čemuž bude prostěradlo hezky nadýchané. Prostěradla z damašku zase budou mít strukturovaný povrch, nejčastěji s proužkovaným vzorem.
- Jednobarevná prostěradla – vybírat dnes můžete z velkého množství výrazných i jemných odstínů. Volte tak, aby prostěradlo přesně ladilo s povlečením a doplňky v interiéru, čímž vytvoříte harmonický koncept.
- Designová prostěradla s motivy – dokáží příjemně oživit ložní soupravu. Narazíte na minimalistické vzory, ale i motivy oblíbených hrdinů nebo postaviček z pohádek. Barevný podkladový odstín rovněž můžete sladit se zbývajícími lůžkovinami.
Při výběru prostěradla samozřejmě nejvíce záleží na materiálu, který mu propůjčuje unikátní vlastnosti. Často ale může mít materiál i své designové specifikace – například damašek je typický strukturovaným povrchem, mikroplyš má zase vysoký chlup a satén se vyznačuje hladkým lesklým povrchem. Vybírat samozřejmě můžete i podle barvy nebo prostěradla s oblíbeným vzorem.
Oblíbené značky a výrobci
- Dadka Vracov – firma, která nabízí jak plachtová, tak i napínací prostěradla, jež v její nabídce převažují. Při výrobě používají tkaniny s vysokou plošnou hmotností a prostěradla barví reaktivními barvami, proto mají jasné a zářící odstíny.
- SCANquilt – tato značka nabízí široké zastoupení velmi kvalitních prostěradel z jersey, froté, saténu nebo bavlny, a to v napínacím a plachtovém provedení. Některá prostěradla se navíc vyznačují tím, že jsou opatřena látkovým pytlíkem pro efektivnější skladování.
- Jiří Polášek – portfolio tohoto výrobce zahrnuje jak prostěradla do domácnosti, tak i pro komerční použití v ubytovacích zařízeních. Nabízí froté, jersey a bavlněná prostěradla různé kvality a také prostěradla z mikrovlákna.
- Christian Fischbacher – luxusní prostěradla této značky perfektně doplní zbývající sadu ložního prádla. Pochází z dílny nejznámější světové firmy vyrábějící luxusní designové povlečení na míru, které navrhují světoví designéři.
- Matějovský – jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších výrobců ložního prádla v České republice nabízí široký sortiment, a to jak z pohledu různých velikostí, tak i barev. Soustředí se na kvalitní materiály s velmi dobrou gramáží.
- Goldea – český výrobce nabízející skutečně pestrý sortiment. V nabídce má barevná bavlněná plachtová prostěradla a široké spektrum napínacích prostěradel z různých materiálů a v různých designech. Zajímavostí jsou pestrá prostěradla s potiskem.
- Vesna – další český a velmi oblíbený výrobce ložního prádla. Nabízí krásně barevná prostěradla i varianty s dětskými motivy do dětských postýlek, a to jak pro letní, tak i zimní období roku.
Výše jsme uvedli některé známé a uživateli již ověřené výrobce. V tomto segmentu jich ale najdete samozřejmě mnohem více, a to jak ze zahraniční, tak i tuzemské produkce. Za zmínku stojí také například firmy Brotex, Kvalitex, Smolka, Xpose, Nellys, LeRoy, Stanex, 4Home, Písecké lůžkoviny a mnozí další.
Značka / výrobce | Specifika / co nabízí / pro koho se hodí | Cenová kategorie |
Dadka | Plachtová i napínací prostěradla
Materiály: froté, jersey, bavlna, mikroflanel Standardní rozměry i zakázková výroba |
Nízká a střední |
SCANquilt | Plachtová i napínací prostěradla
Plachtová prostěradla ze saténu Materiály: froté, jersey, bavlna, satén Pro skladování jsou některá prostěradla opatřena látkovým pytlíkem |
Střední a vyšší |
Jiří Polášek | Plachtová i napínací prostěradla
Do domácnosti i pro komerční použití Materiály: froté, jersey, bavlna, mikrovlákno Standardní rozměry i zakázková výroba |
Všechny cenové kategorie |
Christian Fischbacher | Luxusní napínací i plachtová prostěradla
Materiály: len, bavlna, satén a jersey Speciální prostěradla na vysoké matrace Pro náročné uživatele |
Vysoká |
Matějovský | Plachtová i napínací prostěradla
Materiály: froté, jersey, velur, bavlněný satén, hladká bavlna Pro nízké i vysoké matrace Spousta barev a rozměrů na výběr |
Všechny cenové kategorie |
Goldea | Plachtová i napínací prostěradla
Materiály: jersey, froté, damašek, bavlna, mikroplyš, len Nepropustná prostěradla Pro nízké i vysoké matrace Designová prostěradla Pokryje nároky běžných i náročnějších uživatelů |
Střední a vyšší |
Vesna | Plachtová i napínací prostěradla
Materiály: froté, jersey, satén, flanel, mikrovlákno Prostěradla do dětských postýlek Designová a barevná prostěradla |
Nízká a střední |
Ceny
Zajímáte se o to, na kolik vás přijde základní prostěradlo na jednolůžko, nebo kolik stojí luxusnější varianty? Podívejte se níže na stručný přehled toho, co lze od dané cenové relace očekávat.
- Ceny do 300 Kč – v nejnižší cenové kategorii obvykle najdete prostěradla z různě kvalitní bavlny, na což je potřeba dát si pozor. Objevit zde ale můžete i kvalitní prostěradla, ovšem zpravidla jen na jednolůžka či do malé dětské postýlky.
- Ceny od 300 Kč do 800 Kč – střední cenová kategorie obvykle nabízí pestrý výběr velikostí, materiálů i barev, a to včetně designových variant. Nabídka uspokojí běžné i náročnější uživatele.
- Ceny nad 800 Kč – náročným uživatelům doporučujeme vybírat v nejvyšší cenové kategorii, od které lze očekávat prémiové materiály, které navodí dojem luxusu. Často jde o satén tvořený 100% přírodní egyptskou bavlnou nebo len vyznačující se vysokou pevností a kvalitou.
Ceny do 300 Kč
I ta nejlevnější prostěradla mohou být relativně kvalitní, obvykle jde ale o základní rozměr na jednolůžko. Do 300 Kč pořídíte obvykle bavlněná prostěradla plachty nebo napínací varianty z jersey, froté či bavlny s příměsí elastanu či polyesteru. Obvykle jde o základní a průměrné gramáže a bílé nebo pastelové odstíny. Kvalita použitých barev nemusí být nijak valná a lze očekávat, že bude postupně s každým praním blednout.
Ceny od 300 Kč do 800 Kč
Ve střední cenové kategorii na vás čeká pravděpodobně nejširší výběr, a to jak prostěradel na jednolůžka, tak i dvoulůžka či atypické rozměry postelí. Vybírat lze také prostěradla na vysoké matrace. K dostání je již celá řada materiálů, a to včetně bavlny v saténové nebo damaškové úpravě. Výjimkou pak v této kategorii nejsou ani nepropustná prostěradla, která jsou vhodnou volbou pro malé děti, které mívají noční nehody, nebo nemohoucí seniory. Na výběr již jsou také pestřejší odstíny a designová prostěradla do dětských postýlek.
Ceny nad 800 Kč
Nejvyšší cenová kategorie pak nabídne luxusní prostěradla vhodná pro náročné uživatele. Pokud očekáváte maximální komfort a skvělé pocitové vlastnosti materiálu, pak sáhněte například po saténu, který je elegantní a skrze své chladivé vlastnosti vhodnou volbou do teplejších měsíců v roce. Naopak na zimu zvolte jemňoučké froté nebo mikroplyš. Vysokou kvalitou se pak pyšní lněná prostěradla, která jsou sice hrubší na omak, ale postupně s každým praním se zjemňují a jsou vysoce pevná a kvalitní.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho / jaký účel se hodí |
Ceny do 300 Kč | Kvalitní prostěradla na jednolůžka
Prostěradla do dětských postýlek Plachtová i napínací prostěradla Prostěradla z různě kvalitní bavlny |
Luxusní prostěradla
Prostěradla na atypická lůžka Designová prostěradla Prostěradla z prémiových materiálů |
Nenároční uživatelé
Pro jednolůžka a dětské postele |
Ceny od 300 Kč do 800 Kč | Barevná a designová prostěradla
Plachtová i napínací prostěradla Kvalitní materiály Prémiové materiály Široký výběr velikostí Mnohdy možné individuální úpravy na míru |
Střední cenová kategorie obvykle nabízí vše | Běžní i náročnější uživatelé
Pro jednolůžka i dvoulůžka Pro atypické postele |
Ceny nad 800 Kč | Luxusní prostěradla
Prémiové materiály Individuální úprava na míru Plachtová i napínací prostěradla Vysoký komfort Elegantní design Vychytávky v podobě pytlíku na skladování |
Nekvalitní prostěradla | Nároční uživatelé
Pro atypické postele Do luxusních domácností a komerčních ubytovacích zařízení |
Údržba prostěradla
Praní prostěradel sice nemá tolik specifik jako například praní povlečení, přesto byste měli dodržovat určitá pravidla, aby vám prostěradlo vydrželo dlouho jako nové a neztrácelo svoji barvu.
Pravidla praní prostěradel
- Měňte prostěradlo alespoň 2x do měsíce. Jste-li alergici, pak i častěji.
- Řiďte se pracími symboly na prostěradle.
- Perte společně pouze prostěradla stejné barvy a stejných materiálů.
- Nepřeplňujte pračku, jinak se prostěradla dobře nevyperou.
- Perte prostěradla na správnou teplotu, vždy záleží na materiálu. Může to být 40, 60 nebo 90 °C.
- Žehlete na vhodný program, pokud je prostěradlo určeno k žehlení. Rozhodující je teplota žehličky. Strečová prostěradla se obvykle nežehlí.
- Pozor na to, že ne všechna prostěradla jsou vhodná k sušení v sušičce prádla.
Praní, sušení a žehlení prostěradel podle materiálů
- Froté a jersey prostěradla – jde sice o rozdílné materiály, ovšem jejich údržba je totožná. Obvykle se perou při teplotě až 60 °C a lze je sušit v sušičce na střední stupeň. Výhodou froté prostěradel je fakt, že je není potřeba žehlit. Jersey prostěradla pak žehlete na nízký stupeň.
- Mikroplyšová prostěradla – vyrábí se ze 100% polyesteru, u něhož doporučujeme praní při nízké teplotě 40 °C. Výhodou je, že skrze specifické vlastnosti materiálu je nemusíte žehlit.
- Bavlněná plachtová prostěradla – bílá 100% bavlněná a damašková prostěradla je možné prát až na 90 °C, proto je často využívají hotely a nemocnice, kde se maximálně dbá na hygienu. U barevných plachtových prostěradel dbejte pokynů výrobce, skrze barvu může být povolená teplota praní nižší.
- Bavlněná napínací prostěradla – jelikož mají gumu, perou se ideálně na nízkých 40 °C, maximálně však na 60 °C. Žehlit je nemusíte.
- Lněná prostěradla – při praní 100% přírodního materiálu, jako je len, doporučujeme používat zejména ekologické prací prostředky a spokojit se s teplotou 40 °C. Lněné povlečení nebělte, vyhněte se chemickým přípravkům a nesušte jej v sušičce.
Dobrý den, doporučíte mi prosím nějaké nepromokavé prostěradlo do dětské postýlky? Nebo je podle vás lepší chránič matrace? Předem děkuji, Jana.