Recenze a test Electrolux EC 5231 AOW | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Electrolux EC 5231 AOW

60,4 % Celkové hodnocení

v kategorii Pultové mrazáky

Jednotlivá hodnocení

 • 2,5/10
  Hodnocení spotřeby a hlučnosti
 • 9,7/10
  Hodnocení klimatické třídy a třídy mrazení
 • 7,5/10
  Hodnocení mrazicího výkonu a akumulační doby
 • 4,1/10
  Hodnocení vybavení a funkcí

Klady a zápory

 • Nenámrazový systém
 • Vyšší hlučnost
 • Slabší klimatická třída
11 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Pultový mrazák Electrolux jistě zaujme uživatele, kteří hledají opravdu objemný kousek. Tento model totiž pojme až 495 l, v přepočtu na osoby by tak zvládl uchovat jídlo pro více než dvanáct lidí. K velké kapacitě se bohužel váže i vyšší spotřeba, mrazák se řadí do energetické třídy A+, která byla v době hodnocení (červen 2019) nejslabší. Vyšší spotřeba (372 kWh za rok) se tak projeví na ročních nákladech, zatímco průměr se pohyboval okolo 950 Kč, za tento model zaplatíte ročně necelých 1 500 Kč. U modelů s podobnou kapacitou je ale takováto spotřeba poměrně běžná, je to zkrátka daň za velký objem.

Určité výtky máme také ke hlučnosti a klimatické třídě. Mrazák v chodu vydává 47 dB, což je jedna z vyšších hodnot. Na druhou stranu takto objemný model pravděpodobně nebudete mít v kuchyni a při umístění třeba do garáže vyšší hlučnost nemusíte řešit. Co ovšem řešit musíte, je klimatická třída. Tento model pokrývá třídy N-T, v praxi tedy dobře snáší vyšší teploty až do 43°C, dobře mu ale nedělá velký chlad. Umístit jej bez problémů můžete do prostor s teplotou 16°C a vyšší, u nižších teplot může utrpět výkon nebo narůstat spotřeba. Již zmíněný výkon mrazáku hodnotíme kladně, za den zpracuje až 20 kg potravin, to je koneckonců u takto velkého modelu v podstatě nutnost. Pod průměrem potom byla akumulační doba, 31 hodin je ale stále velmi dobrá hodnota, průměr v tomto případě zvyšovaly modely s velmi dlouhou dobou okolo 60 hodin, které ale nejsou až tak běžné.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Electrolux

33 % Whirlpool, 33 % Gorenje, 17 % Beko, 17 % Philco
Objem (l)

495

277,67
Klimatická třída

N–T (16–43 °C)

100 % SN–T (10–43 °C)
Roční spotřeba (kWh)

372

241,17
Přibližné roční náklady při 7 Kč/1 kWh

1 488

1 688,17
Hlučnost (dB)

47

41,00
Třída mrazení

**** (-24 °C/dlouhodobé skladování)

100 % **** (-24 °C/dlouhodobé skladování)
Mrazicí výkon (kg/24h)

20

14,08
Akumulační doba (hod)

31

38,73

Funkce a rozměry

Výbavu má pultový mrazák Electrolux velmi dobrou. Od mrazáku samozřejmě nelze očekávat desítky funkcí, některé prvky jsou ale vždy vítané. Oproti konkurenci zaujme tento model zejména systémem LowFrost, tedy systémem snížujícím míru námrazy. Většina pultových modelů nemá žádný nenámrazový systém, u šuplíkových mrazáků už se s ním setkáte častěji. Plusem jsou dále čtyři koše na potraviny, díky kterým můžete mít v mrazáku větší pořádek. Řada pultových mrazáků má koš pouze jeden a další je třeba dokoupit, nebo se smířit s tím, že se ve vnitřním prostoru budete muset trochu přehrabovat.

Při hledání konkrétního balíčku vám pomůže vnitřní osvětlení, které také není zcela samozřejmé. Poměrně běžná je naopak funkce rychlého zamrazení, ani ta mrazáku nechybí. Na případné zvýšení teploty, třeba při poruše, vás mrazák upozorní vizuálně i akusticky, většinou se setkáte hlavně s vizuální variantou. Rozměry jsou, vzhledem ke kapacitě, stále ještě příjemné. Počítejte s výškou 86,8 cm, šířkou 161,1 cm a hloubkou 66,8 cm. Hmotnost 62 kg bude vyžadovat asistenci alespoň dvou lidí, to ale není u pultového modelu nic překvapivého.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Rychlé zmrazení

Ano

92 % Ano, 8 % Ne
Vnitřní osvětlení

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Signalizace

Vizuální a akustická

58 % Vizuální, 33 % Ne, 8 % Vizuální a akustická
Výška (cm)

86,8

84,62
Šířka (cm)

161,1

107,46
Hloubka (cm)

66,8

68,15
Hmotnost (kg)

62

41,35

Hodnocení dalších uživatelů

Majitelé mrazáku Electrolux jej hodnotí zcela pozitivně, dokonce i spotřebu vnímají jako odpovídající kapacitě a výkonu. Většina jej pořídila právě kvůli velkému objemu a jsou s touto volbou spokojení. Chválí také čtyři úložné koše, díky kterým se v mrazáku lépe orientuje.

Naše hodnocení a závěr

Pultový mrazák Electrolux EC 5231 AOW vyniká zejména velkou kapacitou a skvělou nabídkou funkcí. Jako jeden z mála pultových modelů se například pyšní systémem, který omezuje vznik námrazy. Daní za velkou kapacitu je potom bohužel vyšší spotřeba, s tou je ale třeba u velmi objemných modelů počítat. Klimatická třída je lehce slabší, akumulační doba slušná a výkon je velmi dobrý. Potěší také čtyři koše na potraviny, vnitřní osvětlení a vizuální i akustická signalizace. Pokud hledáte velký a přehledný model, můžeme vám tento mrazák doporučit.

Pokud vás odrazuje vysoká roční spotřeba, můžete zvážit i některý z méně objemných modelů, které bývají i v lepších energetických třídách, například mrazák Whirlpool WHM 22113.

11 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Electrolux EC 5231 AOW | Hodnocení: 60,4 %
Eliška se v našem týmu už několik let zabývá srovnáváním produktů velkých domácích spotřebičů, včetně pultových mrazáků. Problematiku mrazniček má pečlivě nastudovanou a poradí vám nejen, jaké vlastnosti můžete od pultových mrazáků očekávat, ale také jak se vyznat ve všech možných štítcích, třídách a systémech. Kromě pultových mrazáků vám pomůže i s výběrem pračky, sušičky a další bílé techniky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Electrolux EC 5231 AOW

Electrolux EC 5231 AOW

11 000 Kč Orientační cena