Recenze a test pultového mrazáku Gorenje FHE 302 W | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Gorenje FHE 302 W

61,1 % Celkové hodnocení

v kategorii Pultové mrazáky

Jednotlivá hodnocení

 • 2,0/10
  Hodnocení spotřeby a hlučnosti
 • 10/10
  Hodnocení klimatické třídy a třídy mrazení
 • 8,3/10
  Hodnocení mrazicího výkonu a akumulační doby
 • 3,4/10
  Hodnocení vybavení a funkcí

Klady

 • Nízká spotřeba
 • Vysoký mrazicí výkon
 • Dlouhá akumulační doba

Zápory

 • Chybí nenámrazový systém
 • Nemá akustický signál
10 500 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Ze základních parametrů mrazáku Gorenje můžeme zdůraznit hlavně jeho akumulační dobu. Bez proudu tento spotřebič vydrží až 50 hodin, aniž by došlo k rozmrazení vložených potravin. V době psaní recenze (únor 2020) byla akumulační doba přibližně 40 hodin. Druhou výhodou mrazáku je jeho relativně nízká spotřeba. S roční spotřebou 840 kWh se sice značně blíží tehdejšímu průměru 880 kWh, je ale třeba brát v potaz, že kapacita 290 l je u pultových mrazáků nadstandardní a mohla by se do spotřeby výrazně promítnout. Díky tomu patří tento model do energetické třídy A++, tedy druhé nejlepší na trhu, zatímco většina konkurenčních produktů se držela o příčku níže.

Pochválit můžeme i mrazicí výkon 20 kg/24 hod, průměr byl zhruba o tři kilogramy nižší. U objemných modelů se dá předpokládat uložení většího množství potravin najednou, vysoký mrazicí výkon je tak takřka nezbytností. Třída mrazení označená čtyřmi hvězdičkami je v dnešní době standardem a symbolizuje, že v mrazáku můžete potraviny uchovávat dlouhodobě. Hlučnost 43 dB byla zcela standardní, to samé platí o klimatické třídě SN-T, díky které můžete spotřebič umístit do prostor s teplotami v rozmezí 10 °C až 43 °C.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Gorenje

33 % Whirlpool, 33 % Gorenje, 17 % Beko, 17 % Philco
Objem (l)

290

277,67
Klimatická třída

SN–T (10–43 °C)

100 % SN–T (10–43 °C)
Roční spotřeba (kWh)

210

241,17
Přibližné roční náklady při 7 Kč/1 kWh

840

1 688,17
Hlučnost (dB)

43

41,00
Třída mrazení

**** (-24 °C/dlouhodobé skladování)

100 % **** (-24 °C/dlouhodobé skladování)
Mrazicí výkon (kg/24h)

20

14,08
Akumulační doba (hod)

50

38,73

Funkce a rozměry

Většina konkurenčních mrazáků nabízí k uspořádání jeden až dva koše, model značky Gorenje má dokonce tři, což je u velkého vnitřního objemu samozřejmě výhoda. Větší přehled o uložených potravinách získáte také díky vnitřnímu osvětlení, které bývá u pultových modelů poměrně časté. To samé platí pro funkci rychlého zmrazení, která rapidně sníží teplotu po vložení čerstvých potravin, aby došlo k jejich rychlejšímu zamrazení, a později ji zase vrátí zpět. Může se stát, že u mrazáku například špatně dovřete víko. Pro tyto případy je vybaven signalizací pomocí světelné kontrolky, která upozorní na zvýšení vnitřní teploty, způsobené právě nedovřeným víkem nebo třeba poruchou.

Kolísání vnitřních teploty má za následek mimo jiné vznik námrazy. Některé mrazáky se proti ní brání nenámrazovým systémem, tuto funkci ovšem u modelu Gorenje nenajdete. Zejména proto je vhodné nenechávat mrazák dlouho otevření a víko dobře dovírat. Kapacita blížící se 300 l je optimální pro přibližně sedm osob, nebo zkrátka domácnost či podnik s vysokými nároky na objem. S velkou kapacitou se samozřejmě pojí i větší rozměry, zejména šířka 130 cm.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Rychlé zmrazení

Ano

92 % Ano, 8 % Ne
Vnitřní osvětlení

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Signalizace

Vizuální

58 % Vizuální, 33 % Ne, 8 % Vizuální a akustická
Výška (cm)

85

84,62
Šířka (cm)

130

107,46
Hloubka (cm)

70

68,15

Naše hodnocení a závěr

Recenzi jsme tentokrát věnovali pultovému mrazáku Gorenje FHE 302 W a musíme konstatovat, že toho není moc, co bychom mu mohli vytknout. V nabídce funkcí postrádá na rozdíl od konkurence například nenámrazový systém, v kategorii základních parametrů se ale drží velmi dobrých hodnot, jak v otázce výkonu mrazení, tak v případě spotřeby. Hlučnost mrazáku je průměrná, nepostrádá standardní funkce, jako je vnitřní osvětlení, a potěší třemi vnitřními koši k přehlednějšímu uspořádání potravin.

Mrazák Gorenje tak můžeme doporučit uživatelům s vyššími nároky na kapacitu, kteří hledají model ve střední cenové kategorii s úsporným chodem. Pokud ovšem trváte například na nenámrazovém systému, za zvážení stojí i další modely v našem srovnání, třeba mrazák Liebherr GT 3032.

10 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Gorenje FHE 302 W | Hodnocení: 61,1 %
Eliška se v našem týmu už několik let zabývá srovnáváním produktů velkých domácích spotřebičů, včetně pultových mrazáků. Problematiku mrazniček má pečlivě nastudovanou a poradí vám nejen, jaké vlastnosti můžete od pultových mrazáků očekávat, ale také jak se vyznat ve všech možných štítcích, třídách a systémech. Kromě pultových mrazáků vám pomůže i s výběrem pračky, sušičky a další bílé techniky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Gorenje FHE 302 W

Gorenje FHE 302 W

10 500 Kč Orientační cena