Menu

Nejlepší automatické kávovary Jura a jejich recenze

Název švýcarské společnosti Jura asi něco řekne jen opravdovým znalcům kávy nebo těm, kteří vlastní jeden z jejích výrobků. Kávovary totiž v současnosti tvoří jediný její segment, a proto jim věnuje náležitou péči. Vzhledem k tomu, že se jedná výhradně o přístroje pro elitní klientelu, nejsou tak rozšířeny jako modely konkurence. To a mnohem více naleznete v následujících řádcích.

Nejlepší automatické kávovary Jura dle srovnávacího testu

V současné době nemáme ve srovnání žádné aktuálně prodávané produkty z dané podkategorie.

Parametry nejlepších automatických kávovarů Jura

V současné době nemáme ve srovnání žádné aktuálně prodávané produkty z dané podkategorie.

Historie značky

Firma Jura Elektroapparate AG byla založena roku 1931 Leem Henzirohsem. Již od svých počátků se orientovala na výrobu luxusních spotřebičů pro domácnosti. V polovině 80. letech stála za vznikem plně automatických kávovarů, jejichž navrhování se věnuje dodnes.

Právě automatické kávovary jsou v současnosti prakticky jediným artiklem firmy. Produkce žehliček byla ukončena v roce 2008 a nic dalšího již společnost nenabízí. Neexistují žádné kompromisy a velký důraz je kladen na precizní designové provedení a využití vysoce odolných materiálů. Až do 90. let měla Jura svou vlastní továrnu, která ale byla zrušena a využívány jsou závody externích podniků.

Automatické espressovače jsou prodávány po celém světě. Největší oblibu si získaly v Západní Evropě a Spojených státech. V mnoha zemích spolupracuje s lokálními distributory či většími hráči na trhu, v jejichž prodejnách nabízí své produkty.

Kdo a kde vyrábí Jura

Kávovary Jura se v současné době vyrábějí v závodu Eugster/Frismag ve švýcarském Romanshornu. Na rozdíl od mnoha dalších podniků Jura nepřistoupila k přesunu své produkce do Číny či dalších levnějších destinací.

Charakteristika

V současné době se na trhu můžete setkat se zhruba 40 kávovary Jura. Všechny překonávají hranici 10 000 korun a naprostá většina z nich je dražší než 40 000 Kč. Ovládány jsou elektronicky prostřednictvím praktických panelů. Jedná se výhradně o plně automatické přístroje.

Příkon dosahuje 1 450 Wattů a tlak čerpadla je 15 bar, který je dostačující pro profesionální přípravu kávy. Standardem bývá rozměrnější nádoba na vodu, obvykle se do ní vejde 1,8 – 3 litry.

Produktové řady

Pro domácnosti jsou určeny kávovary spadající do produktové řady Impressa, která je dále rozlišena písmeny A, C, D, E, F, J, S a Z.

Impressa

Ať už je kávovar označen jakýmkoliv písmenem, vždy se jedno o plně automatický spotřebič. Všechny modely se vyznačují se tlakem 15 bar a příkonem 1 450 Wattů. Objem nádoby na vodu se pohybuje v rozmezí od 1,8 do 3 litrů. Cenově se jde od A do Z, kdy první písmeno abecedy označuje nejlevnější výrobek, poslední nejdražší.

Technologie P.E.P. (Impulzní extrakční propaření) je specialitou firmy Jura. Mletá káva je do vody ke spaření dávkována postupně pomocí pulsů. Díky tomu je zaručena vysoká intenzita chuti a skvělé aroma. Samozřejmostí je přítomnost inteligentního vodního filtru Pro Smart, který zbavuje tělo nádoby nečistot a vodního kamene. Díky jeho efektivitě není zapotřebí žádného odvápňovacího systému.

Podle ceny se liší i množství možností. Zatímco nejlevnější model A umožňuje připravit pouze tři základní druhy nápojů, edice Z jich zvládne hned 12. Propracovaný TFT displej zobrazuje všechny procesy, které se v útrobách přístroje dějí.

Další oblíbené značky

Značce Jura dělá společnost na předních příčkách popularity ještě několik firem zaměřených na výrobu kávovarů. Například značka Nivona, která nabízí množství luxusních modelů, podobně jako Jura, nebo třeba značky Krups či Philips, které nabízejí i větší množství dostupnějších modelů. O jednotlivých producentech se můžete více dočíst v samostatných článcích, které jsme pro vás sepsali.

De’Longhi

Na trhu s kávovary je značka De’Longhi již ustáleným pojmem, zejména kvůli obrovskému výběru, který skýtá zhruba dvě stě modelů v různých cenových kategoriích. Jednotlivé modely se liší výkonem i provedením, kromě automatických kávovarů tento italský výrobce nabízí i kávovary kapslové či pákové. Právě na automatické modely, ale také historii a charakteristice značky, jsme zaměřili samostatný článek o automatických kávovarech De’Longhi.

Philips

Výrobce Philips dodává na trh více než sto různých modelů kávovarů, nabízí jak přístroje na překapávanou kávu tak espressovače, včetně automatických modelů. Z nabídky si vybere víceméně každý, cena produktů se pohybuje od tisíce do desetitisíců korun. Automatické kávovary Philips jsou typické vysokým příkonem, mívají ale poměrně malý objem nádržky. Pokud vás zajímají více, doporučujeme vám přečíst si článek o nejlepších automatických kávovarech Philips, který obsahuje také informace o značce a jednotlivých produktových řadách.

Krups

Kávovar Krups jsou známé zejména díky produktové řadě Nescafé Dolce Gusto, kromě kapslových modelů má ale tato německá značka ve svém portfoliu také řadu plně automatických kávovarů. Jejich charakteristiky jsme shrnuli v textu o nejlepších automatických kávovarech Krups, ve kterém se dozvíte také něco o historii a současnosti značky.

Nivona

Německá společnost Nivona se cenou kávovarů blíží modelům značky Krups, stále má ale v nabídce i dostupnější produkty za cenu pod 10 000 Kč. Jednotlivé kávovary mají shodný příkon 1 450 W a tlak čerpadla 15 bar, liší se potom dalšími technologiemi. Ty podrobněji rozebíráme v článku o nejlepších automatických kávovarech Nivona.