Menu

Recenze a test Saeco Lirika OTC

75,1 % Celkové hodnocení

Top 23 v kategorii Automatické kávovary

Jednotlivá hodnocení

 • 10/10
  Hodnocení výkonu
 • 9,7/10
  Hodnocení objemu
 • 6,5/10
  Hodnocení možností a nastavení
 • 8,0/10
  Hodnocení výbavy a funkcí

Klady

 • Velmi objemný
 • Příznivá cena
 • Možnost použít mletou kávu

Zápory

 • Méně stupňů hrubosti mletí
 • Méně přednastavených nápojů
13 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Pokud hledáte kávovar s rychlým ohřevem a velkým objemem, mohl by být model značky Saeco pro vás to pravé. Nádržka na vodu tohoto kávovaru je odnímatelná a s objemem 2,5 l jej řadí mezi skvělé přístroje do kanceláře nebo početnější domácnosti. Objemný je také zásobník na kávu, s kapacitou 500 g patří dokonce k největším v našem srovnání. Odpadní zásobník potom pojme až 15 šálků kávové sedliny, což je opět nadprůměrná hodnota.

Jako jeden z nejvyšších v našem srovnání (v listopadu 2021) vidíme i příkon 1 850 W, ten slibuje rychlý ohřev přístroje. Co se týče parního tlaku, zde se kávovar drží doporučovaných 15 barů, které jsou pro domácí použití ideální.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Saeco

23 % Krups, 20 % De'Longhi, 20 % Philips, 10 % Nivona, 7 % Jura, 3 % Siemens, 3 % Eta, 3 % Saeco, 3 % Philco, 3 % Sencor, 3 % Neuvedeno
Parní tlak (bar)

15

87 % 15, 13 % 19
Příkon (W)

1 850

1 479,00
Objem nádobky na vodu (l)

2,5

1,92
Objem zásobníku na kávu (g)

500

271,67
Objem odpadního zásobníku (šálky)

15

12,59
Počet stupňů hrubosti mletí

5

7,47
Použití mleté kávy

Ano

63 % Ano, 37 % Ne
Nastavitelná teplota vody

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Nastavitelná síla kávy

Ano

97 % Ano, 3 % Ne
Možnost ukládání vlastních receptů

Ne

77 % Ne, 7 % Ano, 1 recept, 3 % Ano, 5 receptů, 3 % Ano, 10 receptů, 3 % Ano, 3 % Ano, v aplikaci, 3 % Neuvedeno
Počet šálků najednou

2

90 % 2, 10 % 1

Možnosti a nastavení

I v další kategorii si vede kávovar Saeco skvěle, s tímto přístrojem můžete používat i již předmletou kávu a umožní vám také nastavit sílu kávy a teplotu vody. Snad jen mlýnek by mohl mít více různých hrubostí mletí, u tohoto kávovaru jich najdeme 5, což je dobrý základ, některé modely ale nabízejí i přes 10 různých hrubostí. Vzhledem k objemu kávovaru se dá předpokládat, že jej bude využívat větší počet lidí, proto je výhodou možnost přípravy dvou šálků kávy najednou, která je dnes u automatických modelů v podstatě nezbytná.

Vybavení a funkce

Kávovar Saeco je vybavený hadičkou, kterou nasává mléko přímo z krabice nebo jiné nádoby. Následně je napění a vypustí do hrnečku. Některé kávovary tímto způsobem dokážou připravit i dva mléčné nápoje zároveň, toho se však u Saeca nedočkáte. Nezůstanete ovšem ochuzení o výdej horké vody na čaj nebo jiné nápoje.

Co se týče nápojového menu, obsahuje 5 nápojů. To je v dnešní době spíš podprůměr, kvitujeme však že do nabídky patří cappuccino i latte macchiato a rovněž i samotná mléčná pěna, kterou řada levnějších automatických kávovarů nevydává.

Ovládání a údržba

Co se ovládání kávovaru týče, to je manuální, složené z několika tlačítek. Doplňuje je menší displej, který například informuje o průběhu přípravy nápoje. Takřka samozřejmostí je nastavitelná výška výpusti, pod kterou tak můžete umístit menší i větší šálky. Během pravidelné údržby se můžete spolehnout také na pomoc v podobě automatického čištění a odvápňování. Pochopitelně nechybí ani funkce úsporného režimu. Oblast funkcí tedy jako celek hodnotíme kladně.

Kávovar je se šířkou 21,5 cm poměrně úzký, ostatní rozměry už jsou standardní. Na výšku měří 37 cm, jeho hloubka je 42,9 cm a hmotnost 8 kg.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Šlehání mléka

Automatické s hadičkou

50 % Automatické s hadičkou, 30 % Automatické s nádobkou, 20 % Parní tryskou
Počet přednastavených nápojů

5

7,43
Výdej horké vody

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Ovládání

Manuální + malý displej

70 % Dotykový displej, 23 % Manuální + malý displej, 7 % Manuální
Nastavitelná výška výpusti

Ano

100 % Ano
Automatické čištění

Ano

100 % Ano
Automatické odvápňování

Ano

100 % Ano
Úsporný režim

Ano

97 % Ano, 3 % Neuvedeno
Výška (cm)

37

36,85
Šířka (cm)

21,5

24,91
Hloubka (cm)

42,9

42,07
Hmotnost (kg)

8

8,87

Naše hodnocení a závěr

Automatický kávovar Saeco Lirika OTC můžeme doporučit hlavně jako výborný model do kanceláře, kde plně využijete zejména jeho kapacitu. Co se variability a výbavy týče, vede si velice dobře. Někomu by ovšem mohla být na obtíž absence trysky na páru nebo nádobky na mléko, popřípadě ne zrovna široká nabídka nastavení mlýnku. Pokud ale nepatříte mezi úplné fajnšmekry a nijak vás tyto záležitosti netrápí, bude pro vás tento kávovar jistě velmi dobrou variantou.

Pokud toužíte po širší nabídce přednastavených nápojů, odkážeme vás například na recenzi modelu Krups Evidence EA890110 v podobné cenové hladině.

13 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Saeco Lirika OTC | Hodnocení: 75,1 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je milovnicí kávy a ráda zkouší různé způsoby její přípravy. Snadno tak poradí, komu sedne automatický kávovar a kdo by měl sáhnout spíš po kávovaru pákovém nebo třeba po překapávači. Díky zkušenostem v oboru ráda vyjasní, v čem spočívá nastavení tvrdosti vody nebo jaké jsou rozdíly mezi různými značkami na trhu. Jejímu zájmu neunikla ani témata příbuzná, například mlýnky na kávu.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Dobrý den, jak nastavit větší množství vody při přípravě kávy. Jedná se o to, že potřebuji udělat kávu do hrníčku 2,5 dl tak aby byl hrníček plný. Množství vody, které je dané nastavením dovolí uvařit velký šálek max 1,5 dl.

Martin Labaj

Dobrý den, konkrétní postup se dočtete v návodu. U většiny kávovarů to ale funguje tak, že zmáčknete požadovaný druh kávy a tlačítko pak držíte tak dlouho, dokud do šálku nenateče potřebné množství vody. Kávovar si tohle nastavení pak zapamatuje a příště už jen stačí jednoduše krátce zmáčknout tlačítko.

Kamila Lorenzová, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Saeco Lirika OTC

Saeco Lirika OTC

13 000 Kč Orientační cena