Fén je důležitým pomocníkem, pokud si chcete udržet zdravé vlasy. V tomto článku vám poradíme jak a podle čeho vybrat ten nejlepší:
- Proč koupit fén – pomůže vytvořit účes, ale také ochránit pokožku hlavy. Nevysušené mokré vlasy jsou totiž ideálním prostředím pro vznik lupů.
- Nevýhody fénů – nesprávným fénováním bez termo ochrany můžete vlasy poničit. Počítejte také s hlučností při používání.
- Druhy fénů – skladné cestovní fény jsou vhodné na nenáročné občasné použití, pokud budete fén využívat častěji, doporučujeme domácí nebo i profesionální modely.
- Nejdůležitější parametry – uživatelsky příjemnější je širší výběr rychlostí a teploty. O síle motoru zase vypovídá příkon.
- Materiál – důležité jsou materiály topných prvků. Teplotu rovnoměrně rozvádí keramika a titan, turmalín navíc uhlazuje vlasy.
- Funkce – výhodná je funkce ionizace, která zabraňuje elektrizaci vlasů. Proud studeného vzduchu zase zafixuje účes.
- Komfort a bezpečnost používání – ujistěte se, že kabel fénu dosáhne až před vaše zrcadlo. Důležitá jsou i tlačítka, mělo by se s nimi jednoduše manipulovat.
- Příslušenství a nástavce – mezi základní vybavení patří difuzér pro vlnité vlasy nebo tvarovací koncovka pro styling účesu.
- Oblíbené značky – mezi nejznámější výrobce fénů patří Rowenta, Remington, Sencor, Philips, Valera nebo Silvercrest.
- Ceny fénů – levné varianty seženete okolo 500 korun, profesionální fény s funkcemi navíc stojí i pár tisíc.
- Drahý vs. levný fén – srovnali jsme dva modely z nižší a vyšší cenové kategorie. Oba splňují svou funkci dobře, ale dražší model je uživatelsky komfortnější.
- Tipy pro fénování – nikdy nechoďte spát s mokrými vlasy, podpoříte tak tvorbu lupů. Před fénováním vždy používejte termo ochranu, abyste si nepoškodili vlasy.
- Doporučení odborníka – majitel kadeřnického salonu David Záruba doporučuje výkonný fén. Čím rychleji se vlasy vysuší, tím méně trpí.
Proč koupit fén
Lidé, kteří se pečlivě starají o své vlasy, kupují kvalitní fény z těchto důvodů:
- Ochrana vlasové pokožky – mokré vlasy vytváří na pokožce hlavy prostředí pro kvasinky a bakterie. Je nutné vlasy vyfoukat, abychom předešli lupům nebo svědění.
- Zdravé vlasy – foukáním vlasů uzavřeme jejich svrchní vrstvu. Vlas je tak lesklejší a méně náchylný k poškození.
- Tvorba účesu – pomocí proudění teplého vzduchu a třeba kulatého kartáče si vytvoříte vlny. Bez nástavce si můžete vlasy vyfoukat do hladka.
Nevýhody fénů
Fény jako takové nemají zásadní nevýhody, pár faktorů ale může být problematických:
- Nesprávné použití – pokud na vlasy nepoužíváme termální ochranu, může fénování vést k jejich trvalému poškození.
- Hlučnost – fény hlasitě hučí, což může být nemilé, pokud si umýváte vlasy v noci nebo brzy ráno a potřebujete je vyfoukat. Můžete vzbudit ostatní členy rodiny.
- Vyšší cena – pokud chcete profesionální fén s ionizací, turbo režimem a dalšími funkcemi navíc, počítejte s investicí okolo dvou tisíc korun.
Druhy fénů
Fény můžeme rozdělit do několika základních skupin:
- Domácí fén – ideální volba pro běžné uživatele. Fény podle cenové kategorie nabízí různé množství funkcí a příslušenství.
- Profesionální fén – využijí kadeřníci nebo nároční uživatelé. Fény jsou vybavené mnoha funkcemi a zpravidla dlouhým kabelem.
- Cestovní fén – lehké a kompaktní fény, které se hodí pro časté převážení. Jsou však méně šetrné k vlasům, nehodí se na denní použití.
- Kulmofén – nabízí natočení i mokrých vlasů. Na rozdíl od kulmy je šetrnější, ale udělá spíše větší vlny.
- Supersonický fén – vyrábí jej pouze značka Dyson. Je výrazně tišší a má digitální motor v rukojeti, je tudíž vyváženější.
Domácí fény
Domácí fény můžeme označit za takový zlatý střed a většina uživatelů si pravděpodobně vybere právě v této kategorii. Najdeme zde přístroje lepší i horší, vybavenější i méně vybavené. Abyste se lépe zorientovali, v dalších částech článku si povíme něco o nejdůležitějších parametrech, na které se při výběru fénu zaměřit.
Profesionální fény
Profesionální fény jsou takřka opakem cestovních verzí. Rozměrově bývají větší, zaujmou hlavně velkou nabídkou funkcí a bohatým příslušenstvím, ale také vysokým výkonem a dlouhou přívodní šňůrou. Hlavní nevýhodou je samozřejmě vysoká cena. Své uplatnění najdou především v salonech, pro některé uživatele by mohl být profesionální fén zbytečně složitý.
Cestovní fény
Pro cestovní fény jsou typické malé rozměry a hmotnost, mívají také například sklopné držadlo, aby se lépe vměstnaly do zavazadla. Na občasné použití jsou dostačující, zvlášť když zvolíte nějaký menší a lehčí model. Pro každodenní používání ale příliš vhodné nejsou, většinou za domácími a profesionálními fény pokulhávají nabídkou funkcí a jejich používání nemusí být šetrné k vlasům.
Kulmofény
Kulmofén je jakýmsi hybridem mezi fénem a kulmou. Na rozdíl od kulmy je určený pro použití na mokré vlasy a oproti kulmě je také šetrnější. Nabízí zkrátka vysušení a natočení v jednom procesu. Výsledné vlny ale pravděpodobně nebudou stejné jako ty vytvořené kulmou. Čekejte spíše objemné volnější vlny než výrazně strukturovaný účes.
Supersonický fén
Tento unikátní model fénu vyrábí zatím pouze firma Dyson a jeho zásadní nevýhodou je velmi vysoká cena (většinou přesahuje 10 000 Kč). Od běžných modelů se kromě ceny liší především konstrukcí. Jeho motor je digitální a umístěný v rukojeti, což dodává fénu lepší vyváženost a ve spojení s akustickými tlumiči v rukojeti také výrazně nižší hlučnost. V používání se příliš neliší od běžných fénů, většinou mu však nechybí pokročilé funkce, jako je například ionizace.
Druh | Výhody | Nevýhody | Pro koho se hodí |
Domácí fén | Cenově dostupné
Více funkcí Příslušenství |
Nejsou příliš skladné
Bez profesionálních funkcí |
Pro běžné uživatele |
Profesionální fén | Více funkcí
Široké příslušenství Dlouhý kabel |
Vyšší cena
Ne všichni je využijí |
Pro profesionální a náročné uživatele |
Cestovní fén | Nízká hmotnost
Menší rozměry Snadné přenášení |
Nevhodné na denní použití
Méně funkcí Méně šetrné |
Pro ty, kdo často cestují |
Kulmofén | Tvaruje mokré vlasy
Objemné vlny Oproti kulmě šetrnější |
Neudělá strukturovaný účes | Pro ty, kdo si vlní vlasy |
Supersonický fén | Hmotnostně vyvážený
Méně hlučný Pokročilé funkce |
Výrazně vysoká cena | Pro milovníky technických vychytávek |
Nejdůležitější parametry
U každého výběru je třeba někde začít. V případě fénu doporučujeme odpíchnout se od těchto parametrů:
- Příkon – ne vždy se vyšší číslo rovná efektivnějšímu vyfoukání, hodnota se pojí spíše se spotřebou elektrické energie.
- Nastavení teploty – každý lepší fén by měl mít alespoň dvě až tři různé možnosti nastavení teploty.
- Nastavení rychlosti – ideálně by fén měl nabízet dva až tři rychlostní stupně. Pomalejší foukání je vhodné pro vlnité a kudrnaté vlasy.
Příkon
Jedním z mála číselných parametrů, které o fénech můžete dohledat, je jejich příkon. Ten sice naznačuje, jak výkonný je motor fénu, souvisí ale spíše se spotřebou elektrické energie. Nekvalitní fén může mít vysoký příkon, a přesto fénovat velmi slabě. Takže ne vždy platí, že čím vyšší příkon fén má, tím je silnější proudění vzduchu, a tím rychleji budou vaše vlasy vysušené.
Nemusíte vybírat fén s co nejvyšším příkonem. Běžné hodnoty se pohybují zhruba od 1 600 do 2 000 W, u profesionálních fénů může být příkon ještě vyšší. Fén s nižším příkonem nemusí vlasy vyfénovat efektivně, nebo bude práce trvat zbytečně dlouho. Čím rychleji vám fén vlasy vyfénuje, tím méně se vám vysušují a ničí, protože nejsou tak dlouho vystaveny teplému proudu vzduchu z fénu, který jim příliš neprospívá.
Nastavení teploty
Teplota horkého vzduchu vyfukovaného fénem se zpravidla pohybuje mezi 40 a 60°C, což odpovídá zhruba teplotě horké vody z kohoutku. I tou se při delším kontaktu můžete opařit. U fénu je proto důležité, aby se teplota dala regulovat a nedocházelo k poškození vašich vlasů. V dnešní době je téměř u všech kvalitnějších fénů standardem možnost nastavení více různých teplot foukání.
Konkrétní teplotní stupně ovšem výrobci zpravidla neuvádějí, musíte se tedy řídit spíše typem vašich vlasů a tím, co je vám příjemné. Každopádně všechny mokré vlasy jsou velmi křehké a příliš vysoká teplota je vysušuje a více se lámou. Proto je nejvhodnější si vyfoukat vlasy jen vlažným vzduchem a vyšší teploty vzduchu využívat jen při stylizaci a tvarování vlasů, aby se zbytečně nepoškozovaly.
Nastavení rychlosti
Podstatné je také nastavení intenzity foukání, tu můžete zvýšit, zejména pokud toužíte po hladkém účesu. Naopak při foukání kudrnatých vlasů je vhodnější intenzitu trochu stáhnout, aby se nerozbíjela struktura vlasů. Ani rychlost neboli intenzitu vyfukovaného vzduchu výrobci neuvádějí. O výkonu a možnostech používání fénu vypovídá zejména jeho příkon a variabilita nastavení, při nákupu fénu proto doporučujeme vybírat modely s alespoň dvěma různými rychlostmi a třemi stupni nastavení teploty.
Materiál
Samotné tělo fénu bývá nejčastěji z plastu, případně kovu. Důležité jsou ale materiály topných prvků a vnitřních stěn fénu, které zásadně ovlivňují výsledek fénování:
- Keramika – rovnoměrně rozloží teplotu při fénování. Rychle se nahřívá a chrání vlasy před poničením.
- Turmalín – jedná se o minerál, který vytváří záporné ionty, vlasy díky němu budou lesklé a rychle vysušené.
- Titan – fény z titanu jsou lehčí, což oceníte při vysoušení dlouhých vlasů nebo práci v kadeřnictví. Počítejte však s vyšší cenou.
Keramika
Fény s celokovovými topnými prvky se častěji přehřívají a teplo distribuují nerovnoměrně, což může vést k ničení vašich vlasů. Keramický modul se postará o rovnoměrné rozložení teplot při fénování, čímž ochrání vaše vlasy před poškozením. S keramickým povrchem se navíc velmi rychle dočkáte požadované teploty a vydrží i častější používání.
Turmalín
Pro uhlazení vlasů mají některé fény vnitřní stěny pokryté turmalínem. Jedná se o minerál, který se při vysoké teplotě elektrostaticky nabíjí a vytváří záporné ionty. Fénování přinese v tomto případě vysoký lesk vlasů a vysoušení bude navíc rychle hotové. Některé fény mají také další teplem aktivované technologie, při fénování mohou do vašich vlasů například vypouštět jemnou mlhu z vzácných olejů nebo vitamínů (Zdroj: Modern Salon).
Titan
S titanovým vnitřním povrchem se dočkáte nízké celkové hmotnosti fénu. Vaše ruka se tak bude namáhat méně, což přijde vhod zejména při práci v salonu nebo obecně při delším vysoušení. U těchto fénů však narazíte na výrazně vyšší cenu.
Materiál provedení | Vlastnosti |
Keramika | Rovnoměrně rozvádí teplotu
Rychle se nahřívá |
Turmalín | Rovnoměrně rozvádí teplotu
Uhlazuje vlasy, dodává lesk Rychlé vysoušení vlasů |
Titan | Rovnoměrně rozvádí teplotu
Nízká hmotnost Vyšší cena |
Funkce
K dokonalému výsledku vám dopomohou další funkce a technologie, které zajistí šetrné vysušení vlasů a upravený účes. Patří mezi ně ionizace, funkce studeného vzduchu či teplotní senzor:
- Ionizace – speciální funkce zajišťuje vlasům vlhkost, lesk a zdravý vzhled. Působí také proti elektrizování vlasů.
- Funkce studeného vzduchu – ledový proud napomáhá zafixování účesu v požadovaném tvaru.
- Teplotní senzor – snímají teplotu foukaného vzduchu a v případě vysokých hodnot ji sníží, aby se vlasy zbytečně neničily.
Ionizace
Většina moderních fénů dnes obsahuje zařízení, které se jmenuje ionizátor. Funkci ionizace ale můžete nalézt také u mnoha žehliček na vlasy a kulem, a dokonce i u kartáčů na vlasy.
Při vysoušení se ve vlasech tvoří kladně nabité molekuly, které je vysušují a způsobují jejich nezdravý vzhled. Technologie ionizace funguje tak, že přístroj sbírá z okolí molekuly vody a přidává do nich elektrony, díky čemuž vytvoří záporně nabité molekuly, které se z fénu vzduchem přenesou do vlasů. Záporně nabité ionty zneutralizují ty kladně nabité ve vašich vlasech, a to jim dodá vlhkost, lesk a zdravý vzhled.
Díky fénu s ionizátorem budete mít vlasy také dříve vysušené. Pokud máte suché vlasy se sklonem k lámavosti, určitě sáhněte po vysoušeči s funkcí ionizace. A pokud vlasy suché nemáte i tak je vhodné ionizátor ve fénu mít, protože díky němu alespoň vysušení vlasů a jejich lámavosti můžete předejít. Tato vychytávka navíc zabraňuje nepříjemné statické elektřině, takže vám vlasy nebudou nekontrolovaně poletovat všude kolem hlavy.
Funkce studeného vzduchu
Některé fény navíc disponují možností foukání studeného proudu vzduchu. Ten je přirozeně šetrnější k vašim vlasům a navíc pomáhá vlasy zafixovat v požadovaném tvaru. Proto je ideální jej použít na závěr sušení, kdy už jste vlasy zbavili nežádoucí vlhkosti a jen jim chcete dodat požadovaný tvar.
Teplotní senzor
Fény vybavené teplotními senzory jsou zpravidla šetrnější k vlasům. Během fénování totiž opakovaně měří teplotu vyfukovaného vzduchu, nebo ještě lépe teplotu vlasů, a jsou schopné snížit teplotu foukání, aby se vlasy zbytečně nevysušovaly a neničily.
Komfort a bezpečnost používání
Při každodenním fénování může být na obtíž vysoká hmotnost nebo kluzká rukojeť, která nepadne do dlaně. Dbejte proto na tyto parametry:
- Hmotnost fénu – pohybuje se od 500 g až do 2 kg, lehčí fény jsou pohodlnější při delším fénování, hmotnost by ale neměla být na úkor nekvalitního výrobního materiálu.
- Tlačítka a rukojeť – ideální je si fén před koupí ohmatat, abyste zjistili, jak vám vyhovuje rukojeť a umístění ovládacích tlačítek.
- Délka napájecího kabelu – s fénem byste v ideálním případě měli dosáhnout před zrcadlo. Na trhu najdete modely s délkou kabelu 1 až 3 m.
- Čištění fénu – základem je odnímatelná zadní mřížka pro snadné odstranění zachycených vlasů a nečistot.
- Tepelná pojistka – chrání fén před možným přehřátím a poškozením.
- Dotykový senzor – pokročilé modely jsou vybaveny tímto senzorem, díky kterému nemusíte mačkat tlačítka, ale fén sám pozná, že jej držíte nebo nedržíte v ruce.
- Hlučnost – fény mohou dosahovat hlučnosti mezi 80 a 90 dB. Vyšší hodnot se rovná třeba sekačce na trávu nebo jedoucímu vlaku.
- Zvukový tlumič – najdete jej spíš u profesionálních fénů. Hodí se do kadeřnictví, kde pracuje několik přístrojů najednou.
Tlačítka a rukojeť
Další věcí, podle které byste se měli rozhodovat, je šířka a zpracování rukojeti fénu. Je důležité, aby vám fén dobře padl do ruky a nebyl příliš široký. Pokud vám má nějaké ty roky každodenního používání vydržet, je určitě lepší si vlasy fénovat s přístrojem, který vám pohodlně sedí v ruce, než s nějakým, který vám bude z ruky vypadávat a vyklouzávat. Z tohoto důvodu je také dobré zkontrolovat, zda má rukojeť fénu protiskluzové prvky.
Při výběru fénu berte v úvahu i umístění tlačítek na rukojeti fénu. Fén by se měl dát ovládat jednou rukou. Tlačítka by na rukojeti neměla být umístěna tak, abyste je při používání omylem přepínali. Možná si myslíte, že tohle je jen zbytečný detail, který fénování vlasů nijak neovlivní, dokáže však používání velmi znepříjemnit. Když si v ranním spěchu fén několikrát omylem vypnete nebo přenastavíte teplotu, jistě vám to ubere na času i náladě.
Délka napájecího kabelu
Délky napájecího kabelu se pohybují kolem 1,5–3 metrů. Jestli máte zásuvku příliš daleko od místa, kde si fénujete vlasy, určitě se nezapomeňte pří výběru fénu podívat i na délku kabelu. Některé fény mají na konci rukojeti závěsné poutko. Ne každý tento detail využije, ale někomu se může hodit pověsit si fén na háček místo toho, aby někde ležel a zabíral místo.
Výhodou je také otočný kloub napájecího kabelu, který prodlouží jeho životnost. Nehrozí totiž nadbytečné kroucení, které poškozuje vnitřní spoje kabelu. Méně obvyklým, ale šikovným zlepšovákem je potom přívodní kabel s automatickým navíjením, které známe například od vysavačů.
Čištění fénu
Velmi užitečnou vlastností je odnímatelná mřížka v zadní části fénu. Díky tomu si můžete fén i mřížku vyčistit od vlasů či prachu a tím prodloužit jeho životnost. Při častějším používání je ideální čistit fén pravidelně, alespoň jednou měsíčně. Pokud si fén čistit nebudete, bude se zanášet, což může snižovat jeho výkon nebo se může příliš zahřívat, a to opět není příznivé pro vaše vlasy.
Tepelná pojistka
V podstatě jediným bezpečnostním prvkem, na kterém byste při výběru fénu měli trvat, je tepelná pojistka. Tato pojistka automaticky vypne fén v případě jeho přehřátí a zabrání opětovnému zapnutí, dokud přístroj dostatečně nevychladne. Nemusíte se proto bát trvalého poškození fénu při dlouhém fénování, při kterém by mohlo dojít například k roztavení nějaké části přístroje. Naštěstí je v dnešní době už přítomnost této pojistky takřka samozřejmostí, nikdy ale neuškodí si tuto informaci ověřit.
Dotykový senzor
Některé fény jsou vybavené dotykovým senzorem, který fén automaticky vypne, když jej odložíte, a opětovně zapne, když jej vezmete do ruky. Díky tomu nemusíte zápolit s horkým foukajícím fénem, když potřebujete mít na okamžik obě ruce volné, nebo jej opakovaně vypínat a zapínat pomocí tlačítek.
Hlučnost
Vysoušeče vlasů mohou dosahovat hlučnosti nejčastěji mezi 80 a 90 dB, řadí se tak k nejhlučnějším zařízením, které v domácnosti najdete. Hlasitost 90 dB se rovná například sekačce na trávu nebo jedoucímu vlaku. Některé modely ale mají tichý motor, který hluk neeliminuje, ale aspoň ztiší.
Zvukový tlumič
Ve většině domácností se se zvukovým tlumičem pravděpodobně nesetkáte, jde o vychytávku určenou spíše pro kadeřnické salony, ve kterých pracuje několik fénů najednou. Nejčastěji je proto k dostání v kadeřnických potřebách. Pokud je ale pro vás zvuk fénu velmi obtěžující, můžete zvážit jeho pořízení. Zvukový tlumič se nasazuje na zadní stranu fénu a má redukovat zvukové vlny. Samozřejmě ale neudělá z vašeho fénu tiše vrnící přístroj, jde spíše o drobné vylepšení.
Příslušenství a nástavce
Každá kvalitní fén má ve výbavě nástavce pro různé úpravy vlasů. Nejčastěji mezi ně patří tyto typy:
- Difuzér – nástavec s plastovými tyčkami dodá vlasům objem a pomůže vytvořit vlny. Ovšem jen kadeřím, které se vlní přirozeně.
- Tvarovací nástavec – ztenčený konec nástavce umožní směřovat proudění vzduchu na přesné místo. Dosáhnete tak třeba hladkých rovných vlasů.
- Hřebenový nástavec – tímto nástavcem vlasy při foukání průběžně nadzvedáváte, čímž dosáhnete řádného objemu.
Difuzér
V balení převážné většiny fénů dnes najdete difuzér. Je to široký nástavec s plastovými tyčinkami a otvory na vzduch. Pomůže vám přidat vlny a objem do vlasů, fén s difuzérem se tedy hodí jako fén pro kudrnaté vlasy. Nečekejte od něj ale vlny jako od kulmy na vlasy. Difuzér je určen spíše pro přirozeně zvlněné vlasy, u kterých vlnění podpoří. U přirozeně rovných vlasů difuzér udělá maximálně velmi jemné vlnky a dokáže vlasům přidat objem.
Při fénování vlasů fénem s difuzérem se vzduch dostává dovnitř mezi vlasy a díky tomu mají potom vlasy větší objem. Zároveň se mezi ně dostává rovnoměrněji, díky zvětšené šířce, což je k vlasům šetrnější.
Tvarovací nástavec
Co dále mají některé fény v balení, je tvarovací koncovka neboli ondulační tryska. Je to nástavec, který má velmi tenký a široký konec, díky kterému můžete vzduch z vysoušeče směrovat přesně tam, kam chcete. Tento nástavec se používá především ke stylingu vlasů foukáním přes plochý nebo kulatý kartáč. Vzhledem k tomu, že proud vzduchu je v tomto případě velmi silný, neměl by se fén vlasů přímo dotýkat.
Hřebenový nástavec
Součástí výbavy nebo i k dokoupení bývají také další nástavce, například hřebenový nástavec. Speciální nástavec ve tvaru hřebenu umožňuje nadzvedávání a pročesávání vlasů přímo u kořínků, a vy tak fénováním můžete vytvořit velmi objemný účes. Objemu můžete případně pomoci také vhodným šamponem, s jeho volbou vám poradíme v článku Jak vybrat šampon.
Oblíbené značky
Fény můžete zakoupit u specializovaných prodejců i v běžném supermarketu. Pokud si chcete pořídit ověřený model s dlouhou životností, doporučujeme zakoupit fén od prověřené značky:
- Remington – značka si vede dobře v našich fyzických testech i mezi uživateli. Výrobce nabízí okolo 50 modelů ve všech cenových kategoriích, vyberou si nároční i nenároční uživatelé. Většina modelů má více stupňů rychlosti i teploty, funkci ionizace a výměnné nástavce v balení.
- Philips – značka na českém trhu nabízí více než 30 modelů. Řadí se sem levnější fény pro nenáročné domácí použití i dražší fény s pokročilými funkcemi. Fény této značky jsou mezi uživateli oblíbené pro kvalitu vzhledem k ceně, výkon nebo nástavce v balení.
- Rowenta – známý výrobce drobné elektroniky včetně přístrojů pro péči o tělo má na poli fénů široké zastoupení. Fény Rowenta spadají spíše do střední třídy, najdou se ale i lépe vybavené modely s vyšší cenou. Většina z nich má v balení tvarovací koncovku i difuzér a potěší více teplotními i rychlostními stupni.
- Sencor – značka svými fény cílí spíše na nenáročné uživatele. Její modely mívají základní vybavení, čemuž odpovídá i jejich nižší cena, která se ve většině případů drží pod hranicí 1 000 Kč. Jedná se o modely na domácí použití, řada z nich je velmi lehká, některé dokonce skládací, vhodné na cestování.
- Valera – výrobce má na poli fénů nejbohatší nabídku a aktuálně prodává na tuzemském trhu přes 80 modelů. Ty svou cenou spadají do střední až vyšší třídy. Některé fény Valera disponují nadstandardními prvky, jako je například otočný kabel, aby nedošlo k jeho zamotávání. Řada modelů má také skládací rukojeť. Hodí se tak i pro profesionály.
- Silvercrest – značka známého řetězce ve své nabídce prodává asi desítku fénů. Modely prodávané v Lidlu cílí na nenáročné uživatele, kteří požadují jednoduchý a levný fén. Stojí většinou v řádu nižších stovek korun a ve výbavě mají alespoň ionizační technologii.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Které druhy nabízí |
Remington | Skvěle hodnocené
Ionizační funkce Široké příslušenství |
Nižší až vyšší | Cestovní, domácí, profesionální |
Philips | Vysoký výkon
Široké příslušenství Funkce ochrany před teplem |
Střední až vyšší | Cestovní, domácí, profesionální |
Rowenta | Termo regulace
Široké příslušenství Ionizační funkce |
Střední až vyšší | Domácí, profesionální, cestovní |
Sencor | Nízká cena
Základní vybavení Nižší příkon |
Nižší | Domácí, cestovní |
Valera | Široký výběr modelů
Otočný kabel Skládací rukojeť |
Střední až vyšší | Profesionální, domácí, cestovní |
Silvercrest | Základní vybavení
Ionizační funkce Automatické navíjení kabelu |
Nižší | Domácí |
Ceny fénů
Kvalitní model pořídíte v řádu stovek korun. S vyšší investicí počítejte, pokud hledáte produkt, který bude k vlasům opravdu co nejšetrnější a nabídne dostatek užitečných technologií a vybavení:
- Cena do 500 Kč – za tuto cenu pořídíte modely cestovní a základní domácí. Disponují také příslušenstvím a funkcemi. Příkon se pohybuje kolem 2000 W.
- Cena 500–1 000 Kč – v této cenové kategorii koupíte fény s příkonem až 2 400 W. Využijete je při foukání dlouhých vlasů. Nechybí ani větší výběr funkcí.
- Cena nad 1 000 Kč – nejvyšší cenová relace nabízí turmalínové či keramické fény se speciálními funkcemi jako je tichý chod. Příkon se pohybuje kolem 2 400 W.
Cena do 500 Kč
Za pár stovek můžete pořídit hlavně cestovní modely, v blízkosti horní hranice této cenové kategorie už najdete i fény s vysokým příkonem okolo 2 000 W. Většina z nich má dvě rychlosti a tři teploty, funkci studeného vzduchu a u některých modelů se setkáte například i s funkcí ionizace. V balení bývá i difuzér a ondulační tryska.
Pokud tedy hledáte kvalitní model, který ovšem nemusí patřit k nejvybavenějším na trhu, pravděpodobně si vyberete i z této cenové kategorie. Pokud ovšem toužíte například po keramickém modulu nebo turmalínové technologii, budete muset počítat s vyšší investicí.
Cena 500–1 000 Kč
V této cenové hladině seženete modely s příkonem nad 2 200 W, některé mají příkon až 2 400 W. Výbavou se od modelů pod 500 Kč tolik neliší, připlatíte si tedy hlavně za vyšší výkon, což je ale samozřejmě rozumná investice, zejména pro majitele hustších a delších vlasů. S výkonem u některých modelů stoupá i množství rychlostí a teplot, dají se najít i modely s šesti rychlostmi či šesti teplotami. U některých modelů se dočkáte i keramického modulu.
Cena nad 1 000 Kč
V případě modelů nad 1 000 Kč už naopak příkon nijak výrazně nestoupá, většina modelů se tedy drží mezi 2 000 a 2 400 W, připlatíte si spíše za technologie. Některé fény nabízejí ultratichý chod, v této kategorii také najdete modely s keramickým, ale i turmalínovým či titanovým povrchem. Výrazně nestoupá ani počet rychlostí a teplot, ale stále častěji se v této kategorii objevují modely s více rychlostmi i teplotami. Výhodou také bývá delší přívodní šňůra, která má u některých fénů až 3 m.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Cena do 500 Kč | Cestovní fény
Základní domácí fény Příslušenství |
Fény s keramickým a turmalínovým povrchem
Vyšší příkon |
Pro nenáročné uživatele nebo na cestování. |
Cena 500–1 000 Kč | Vyšší příkon
Příslušenství Vícero funkcí |
Turmalínový nebo titanový povrch
Speciální technologie (tichý chod) |
Pro běžné uživatele |
Cena nad 1 000 Kč | Vyšší příkon
Titanový, turmalínový a keramický povrch Speciální technologie |
Cestovní modely
Základní fény |
Pro náročné uživatele a profesionály |
Drahý vs. levný fén
Při testování jsme vyzkoušeli fény z různých cenových kategorií, a měli jsme tak možnost sledovat rozdíly mezi drahými a levnými modely:
- Možnosti nastavení – oba modely nabízí 6 možností nastavení. Tlačítka levnějšího modelu považujeme za méně kvalitní.
- Výkonnost – oba fény si vedly dobře. Nicméně levnější model měl problém ochladit horký vzduch na studený kvůli zafixování účesu.
- Funkce – základními funkcemi disponují oba fény, dražší model má navíc turbo režim. Také se lépe ovládá.
- Vybavení – fény disponují tvarovacími koncovkami i difuzéry. Kabel levnějšího modelu je však téměř o polovinu kratší, což může být omezující.
- Celkové zpracování – při používání je znát, že dražší fén je vyrobený z kvalitního a bytelnějšího materiálu. Manipulace s ním je i příjemnější.
- Závěr – oba fény netrpí žádnými zásadními nedostatky. I levný model plní svou funkci dostatečně. Uživatelsky příjemnější je však dražší varianta.
Porovnávané modely
Z testovaných fénů jsme pro toto srovnání vybrali modely Remington AC9096, který seženete za částku zhruba 1 400 Kč. Zástupcem nižší cenové kategorie se stal Sencor SHD 108VT, který je o 1 000 Kč levnější.
Možnosti nastavení
Oba fény nabízejí šest možností nastavení, což zejména u levnějšího modelu hodnotíme velmi pozitivně. Na výběr máte v obou případech ze dvou rychlostních a tří teplotních stupňů. U modelů s nižší cenovkou nebývá takto široká škála nastavení typická, častokrát nemají ani možnost zvolit si teplotu a rychlost zvlášť.
Ovládání je u obou fénů řešeno výkyvnými tlačítky, zde už ale při reálném testování vyvstaly patrné rozdíly. Fén značky Remington má tlačítka pocitově bytelnější, k jejich přepnutí není vyžadována síla, ale nemělo by tak snadno dojít k nechtěné změně polohy, pokud zrovna fénujete; jednoduše drží na místě. Tlačítka modelu Sencor jsou méně pevná.
Výkonnost
Fény jsme otestovali také v praxi. Jak rychle a efektivně dokázal každý z nich vyfénovat dlouhé vlasy, si můžete přečíst v samostatných recenzích. U fénu Remington AC9096 jsme naměřili vyšší příkon, což odpovídá i výrobci udávaným hodnotám. Vydávaný vzduch byl pocitově silnější a vysušil vlasy o více než půl minuty rychleji.
Fén Sencor SHD 108VT si do poslední chvíle nevedl vůbec špatně. Problém u něj nastal, když jsme chtěli vyfoukané vlasy zafixovat vlnou studeného vzduchu. Ten se totiž neochladil ani po několika desítkách sekund. Stejně tak i přechod na nižší teplotní stupeň fénu Sencor trval až příliš dlouho. V tomto případě si model Remington vedl o poznání lépe. Přechod na nižší teplotní stupeň byl téměř okamžitý, stejně jako vlna studeného vzduchu.
Musíme dodat i fakt, že při práci na nejvyšší nastavení byl levnější fén hlučnější. Rozdíl tkví ale jen ve 3 dB, což není mnoho.
Funkce
Jak jsme již zmínili výše, oba fény disponují tlačítkem studeného vzduchu. Jeho ovládání je však u dražšího fénu řešeno mnohem komfortněji. Jednoduše přesunete posuvné tlačítko do příslušné polohy a studeného vzduchu se vám dostane obratem.
Levnější fén má ovládání studeného vzduchu řešeno tlačítkem na stisk. Jak dlouho chcete, aby fén foukal studenou vlnu, tak dlouho musíte držet příslušné tlačítko. Vzhledem k tomu, že je zde ale přechod z vyšší na nižší teplotu opravdu pomalý, budete muset tlačítko držet velmi dlouho. To neznačí vysoký komfort při práci.
Oba fény mají funkci ionizace, která chrání vlasy proti přesušení a následnému elektrizování. V dnešní době jí naštěstí disponují už i levnější fény. Standardem už není turbo funkce na dočasné zvýšení výkonu na maximum, tu najdete jen u dražších modelů, což se potvrdilo i v našem porovnání; fén Sencor turbo funkci nemá.
Vybavení
V porovnání jsme se zaměřili i na vybavení obou fénů. Oba mají závěsné očko a odnímatelnou mřížku na snadné čistění, i zde se však projevují rozdíly v komfortu používání. Fén Sencor má mřížku pouze výklopnou, takže následné čištění nemusí být tolik precizní. U modelu Remington můžete celou mřížku pohodlně sejmout.
Odlišná je u obou fénů různých cenových kategorií i délka přívodního kabelu. U dražšího fénu měří 3 metry, s čímž pohodlně dosáhnete před zrcadlo, i když vedle něj nemáte zásuvku. Šňůra levnějšího fénu dosahuje délky pouze 1,7 metru, což už je značně omezující.
V otázce výbavy nesmíme opomenout ani výměnné nástavce obou fénů. Remington AC9096 nabízí dvě tvarovací koncovky a difuzér. Ani levnější Sencor SHD 108VT ale nemá výbavu nikterak chudou, v jeho případě se vám dostane jedné tvarovací koncovky a difuzéru. U fénů s nižší cenovkou se jedná o nadstandard.
Celkové zpracování
Největší rozdíly mezi dražším a levnějším fénem samozřejmě spočívají v jejich zpracování. Dražší fén Remington je vyroben z pevného, odolného a pocitově kvalitního materiálu. Zadní část jeho rukojeti je pogumovaná pro lepší úchop. I nástavce jsou z pevného plastu. Tvar fénu je navíc k přední části výrazně zúžen, což přispívá k vyšší síle vydávaného vzduchu. Celkový design a zpracování tohoto fénu je na vysoké úrovni.
Tělo levnějšího fénu značky Sencor je na první pohled vyrobeno z méně kvalitního a pevného plastu. Pogumování zde úplně chybí, stejně jako výraznější zúžení přední části. Nástavce jsou sice z pevného materiálu, při nasazení na fén na něm ale nedrží pevně; mohou se lehce viklat.
S kvalitou zpracování se však pojí také hmotnost. Tu jsme u obou modelů změřili a výsledek byl poněkud překvapivý. Dražší fén byl těžší jen asi o 200 gramů, ačkoli pocitově byl výrazně těžší.
Závěr
Mezi fény s nižší a vyšší cenovkou jsou patrné rozdíly jak ve výkonu a efektivitě fénování, tak i v přítomnosti funkcí či vybavení a v neposlední řadě v i jejich celkovém zpracování. Žádný ze srovnávaných fénů ale není vyloženě špatný a věříme, že každý z nich si svého kupce najde.
Někteří uživatelé požadují levnější a lehký fén se základním vybavením na občasné domácí fénování, jiní hledají nadstandardně zpracovaný model s více nástavci nehledě na cenu. Dražší, profesionální fény na vlasy své uplatnění najdou i v kadeřnických salonech, kde odolají častému a dlouhém provozu a nabídnou například rychlý přechod mezi teplotními stupni a dlouhý přívodní kabel.
Tipy pro fénování
Abyste s použitím fénu dosáhli kýženého výsledku a vlasy po vyfoukání působily zdravě, doporučujeme dodržovat následující body pro správné fénování.
1. Vlasy nefoukejte zcela mokré, je lepší je chvíli nechat proschnout.
2. Před foukáním použijte termo ochranu, například ve spreji.
3. Fén držte ve vzdálenosti 20 – 30 cm od hlavy.
4. V první fázi vlasy foukejte bez hřebenu, začněte u kořínků, konečky sušte až na závěr.
5. Po hřebenu sáhněte, až budou vlasy alespoň ze dvou třetin suché.
6. Pro uhlazené a lesklé vlasy jsou nejlepší kartáče z přírodních štětin.
7. Pro precizně upravený účes postupujte ve vrstvách, odspodu nahoru.
8. Účes zafixujte studeným vzduchem.
9. Při foukání vlnitých a kudrnatých vlasů použijte difuzér.
10. Horký vzduch vlasům nesvědčí, proto je dobré je fénování vystavovat jen po nezbytně dlouhou dobu.
Doporučení odborníka
Pan David Záruba, majitel kadeřnického STUDIA David:
Oslovený odborník pan David Záruba uvádí, že z vlastní zkušenosti a ze zkušeností svých kolegyň je při výběru nového fénu hlavní, aby byl lehký, povrch ideálně z plastu – čím lehčí, tím lepší. Většinou se u fénu dělají rukojeti vyrýsované přímo na dlaň, a proto se lépe drží. Na druhém místě je výkonnost. Vlasy by měly být rychle vyfoukané, čím rychleji se vysuší fénem, tím méně trpí. Také teplota je velmi důležitá. Většina fénu má tři volitelné stupně: teplý, středně teplý a chladný.
Záruba také upozorňuje, že s výkonem roste hlučnost. Při nákupu může být hlučnost fénu nízká, ale každodenním používáním se zvyšuje, což není příjemné ani pro kadeřníka, ani pro zákazníka. Přívodní kabel fénu by měl být dostatečně dlouhý z důvodu využití prostoru okolo zákazníka. Jako velkou výhodu je potřeba vyzdvihnout otočný kloub, který zabraňuje kroucení kabelu.
S profesionálními fény je sice podle Záruby spojena vyšší pořizovací cena, ale na druhou stanu vydrží několik let i po celých dnech používání, takže se jejich nákup vyplatí.
Dobrý den, prosím o radu, jaký přístroj zvolit v mém případě. Mám středně dlouhé vlnité vlasy a chci je foukáním rovnou tvarovat. Mám si pořídit kulmu, nebo kulmofén? Nebo stačí normální fén? Děkuji.