Recenze a srovnání Catler ES 8013 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Catler ES 8013

87,5 % Celkové hodnocení

S mlýnkem v kategorii Pákové kávovary střední třídy

Klady

  • Mlýnek
  • Vylepšený ohřívací systém včetně PID kontroly teploty
  • Kovové provedení včetně tamperu

Zápory

  • Vyšší cena
  • Nemá odvápňovací program
  • Není kompatibilní s porcovanou kávou v E.S.E. podech
14 500 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Australský výrobce kávovarů Breville nabízí na evropském trhu své výrobky pod značkami Sage nebo Catler. Tento stroj tak můžete najít také pod názvy Breville the Barista Express nebo Sage the Barista Express.

Catler ES 8013 zaujme na první pohled integrovaným mlýnkem. Oproti levnějším výrobkům je vybaven topným systémem thermocoil. Ten stejně jako termoblok ohřívá vodu na cestě z bojleru, avšak dosahuje lepších výsledků, protože je z jediného kusu kovu. Teplotu navíc hlídá elektronický systém PID, což zaručuje její lepší stabilitu. Čerpadlo je však klasické vibrační o tlaku 15 bar, což bylo v našem srovnání (v srpnu 2021) mezi domácími kávovary nejčastější.

Pokud si kávu připravujete často, potěší vás velký 2l zásobník na vodu, kterou tak nebudete muset často doplňovat. O nahřátí se mimo vylepšenou technologii stará také nadstandardní příkon 1850 W, s jeho rychlostí by tedy neměly nastat problémy. Jak je u dražších pákových kávovarů zvykem, i zde se setkáte s parní tryskou pro manuální šlehání mléka, a to klasického typu. Panarello nástavec, který by do mléka vháněl vzduch, zde tedy nenajdete.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Catler

Systém zahřívání

Thermocoil

PID

Ano

Typ čerpadla

Vibrační

Tlak (bar)

15

Tlakoměr

Ano

Příkon (W)

1 850

Způsob šlehání mléka

Tryskou

Typ trysky

Klasická

Objem zásobníku vody (l)

2

Nastavení a uživatelský komfort

Když se zaměříme na různá nastavení, všimneme si možnosti nastavit teplotu ±2°C v 1°C krocích od výchozí teploty nastavené z továrny. Takové možnosti by mohly zaujmout chuťové experimentátory, kteří vědí, že tmavěji pražené nebo nahořklé kávě udělá dobře nižší teplota, kdežto světle pražené či kyselé teplota o něco málo vyšší. Nastavit můžete také množství kávy, které vám při stisku tlačítka automaticky nateče do šálku. Kávovar tak nemusíte hlídat a tok kávy zastavovat. S automatickým odvápňovacím programem vás však zklameme, tuto možnost výrobce nenabízí. Kávovar ani není kompatibilní s E.S.E. pody, porcovanou kávu si tedy nepřipravíte.

Ohledně uživatelského komfortu musíme zmínit integrovaný mlýnek. Ten nabídne 18 stupňů hrubosti, abyste si kávu mohli upravit podle vašich představ. Mlýnek může představovat výhodu i nevýhodu, zrnka v něm totiž při delším uložení mohou žluknout vlivem zahřátí, při případné poruše navíc přijdete o oba přístroje. Dalším drobným bonusem je vyjímatelná nádrž na vodu, ta už je však mezi kávovary víceméně samozřejmostí.

Parametr Tento produkt
Nastavitelná teplota vody

Ano

Nastavení automatického množství vody

Ano

Nastavení na tvrdost vaší vody

Ne

Automatický odvápňovací program

Ne

Odnímatelná nádržka na vodu

Ano

Zabudovaný mlýnek

Ano, 18 stupňů

Kompatibilní s E.S.E. pody

Ne

Další příslušenství a rozměry

Kávovar disponuje výdejníkem horké vody, což oceníte, pokud rádi pijete kávu ve formě prodlouženého espressa. Vrchní plocha na šálky je vyhřívaná, takže je můžete ohřát spolu s kávovarem a zařídit tak, aby v nich káva chladla pomaleji. Výhodou je set standardních i přetlakových sítek – ta klasická využijí nadšenci, kteří si dávají záležet na správné extrakci kávy, ta přetlaková se budou hodit v případě, že bude káva hůř namletá. V balení najdete také nerezovou konvičku na šlehání mléka. Pochválit musíme i tamper, tedy pěchovadlo kávy. Nejenže je z kovu, a nemusíte se tedy bát na ně přitlačit, navíc je magneticky připevnitelné ke kávovaru, takže se vám nikam neztratí.

Tamper je magneticky připevněný vedle výpusti mlýnku

Umístění tamperu vedle výpusti mlýnku

Co se rozměrů týče, počítat je třeba zejména s nadstandardní výškou, a to kvůli integrovanému mlýnku, který se dosypává seshora. Celkově je kávovar větší a těžší, což je mimo jiné dáno také nerezovými částmi. Přesné hodnoty si můžete prohlédnout níže v tabulce.

Parametr Tento produkt
Výdejník horké vody

Ano

Nahřívací plocha na šálky

Ano

Sítka v balení

2x standardní,2x přetlaková

Tamper v balení

Kovový, magnetem připevnitelný na tělo

Konvička v balení

Ano

Výška (cm)

42

Šířka (cm)

31

Hloubka (cm)

30

Hmotnost (kg)

9,7

Hodnocení ostatních uživatelů

Současní majitelé kávovaru jsou s jeho schopnostmi spokojeni, často jej uvádějí jako produkt vhodný pro domácí uživatele, kteří nestojí o možnost přípravy kávy stiskem tlačítka, naopak si s celým rituálem vyhrají. Líbí se jim možnosti nastavení hrubosti mlýnku, design i kvalita výsledného nápoje. Chválí si také trysku, její sílu i pohyblivost.

Výtek v uživatelských recenzích mnoho nenajdete. Občas se objevila zmínka o špatném seřízení mlýnku, který tak měl problém s automatickým množstvím pomleté kávy.

Hodnocení Catler ES 8013 ze srovnávače Heureka

Hodnocení kávovaru Catler ES 8013

Hlavní klady a zápory

Hlavním bonusem bude zřejmě pro řadu uživatelů integrovaný mlýnek. Pokud se od něj ale oprostíme, všimneme si kovového provedení a vylepšeného topného systému s PID kontrolou teploty. PID dokáže držet teplotu stabilněji než mechanické termostaty. Další výhodu představuje výkonná tryska, na které je dle uživatelů možné ušlehat kvalitní mikropěnu. Na to řada malých domácích přístrojů nemá dostatečný tlak.

Záporů u tohoto modelu mnoho nenajdeme. Pocítí je rozhodně uživatelé, kteří se o kvalitu kávy až tak nezajímají a zdá se jim, že je s její přípravou v pákovém kávovaru mnoho práce. Samozřejmě ne každému vyhovuje mlýnek, vlivem tepla v něm při delším uložení může káva žluknout. A leckoho by také mohla odradit vyšší cena přístroje.

Závěr

Catler ES 8013 je kávovar pro ty, kteří mají v plánu pořídit model se zabudovaným mlýnkem. Ten nabídne 18 stupňů mletí, kterými můžete kávu doladit. Kávovar nabídne ohřevný systém s PID kontrolou teploty, velkou nádržku na vodu a výkonnou parní trysku, takže jej můžeme doporučit i milovníkům mléčných nápojů. Nabízí také poměrně dobré možnosti nastavení a širokou nabídku příslušenství (přetlaková i klasická sítka, kovový tamper, konvička na mléko). Nemůžeme jej však doporučit těm, kteří se o přípravu kávy v podstatě nezajímají a nejraději by měli cappuccino připravené stiskem jediného tlačítka. Pro tyto uživatele budou mnohem vhodnější automatické kávovary.

Pokud jste se při hledání kávovaru zaměřili na integrovaný mlýnek, ale kávu chcete připravovat pomocí páky, můžete si pročíst také recenzi modelu Sage SES 878 BTR. Ten je o pár tisíc dražší, zato však nabídne detailnější možnosti nastavení mlýnku nebo třeba přetlakový ventil.

14 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Catler ES 8013 | Hodnocení: 87,5 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je redaktorkou, která v minulosti pracovala jako baristka. Protože ji káva baví, v duchu do budoucna sní o nějakém poloprofesionálním přístroji. Snadno tak vysvětlí, jaké parametry jsou při nákupu důležité, ale také třeba jaký je rozdíl mezi přetlakovým a klasickým sítkem nebo co je panarello tryska. Mimo pákové kávovary se zajímá také o alternativní přípravy kávy, proto se na webu stará také o témata překapávačů nebo moka konviček.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

„S automatickým odvápňovacím programem vás však zklameme, tuto možnost výrobce nenabízí.“
Jak teda probíhá čištění? Musím to rozebrat?

Radim

Dobrý den, odvápnění standardně probíhá tak, že namícháte odvápňovací roztok (z octu, kyseliny citronové nebo ze speciálního přípravku). Tento roztok nalijete do nádržky na vodu, kávovar spustíte, jako byste chtěli připravit kávu, a část roztoku necháte protéct. Následně proces pozastavíte a necháte kávovar odpočinout, aby mezitím odvápňovač mohl působit. Poté necháte protéct i zbytek roztoku a nakonec propláchnete kávovar obyčejnou vodou, aby se zbavil zbytků čističe.
Některé kávovary mají automatický odvápňovací program, který dávkuje množství odvápňovacího roztoku a sám dělá pauzy mezi jednotlivými proplachy. Je to příjemný bonus, ale ani bez něj není odvápňování nijak zvlášť obtížné.

Iveta Polášková, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Catler ES 8013

Catler ES 8013

14 500 Kč Orientační cena