Menu

AEG Lavamat 85470SL – Recenze, testy a srovnání

86,8 % Celkové hodnocení

v kategorii Nejlepší pračky

Klady

  • Vysoký počet otáček
  • Nízká spotřeba
12 500 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Pračka AEG Lavamat 85470 zaujme poněkud neobvyklou kapacitou bubnu. Ten totiž pojme až 6,5 kg. Půl kilogramu objemu navíc pravděpodobně příliš nezaznamenáte, ale při opravdu velké várce prádla možná i tu trochu prostoru navíc oceníte. V tom nejdůležitějším, praní a odstřeďování, si pračka vede velice dobře. Za účinnost praní dostala známku A, za účinnost odstřeďování známku B. To může působit jako trochu slabší výsledek, ovšem v době vzniku srovnání byly pračky s účinností odstřeďování A spíše neobvyklé a B tedy není nijak špatný výsledek. Vyjádřeno ve zbytkové vlhkosti to znamená, že v prádle zůstane 45 – 54 % vody. Pračka odstřeďuje až na 1 400 otáček a s čistým svědomím ji tak můžeme doporučit i majitelům sušičky.

Energetická třída A+++ napovídá, že půjde o úsporný model. Pračka se tohoto standardu drží a jak ve spotřebě elektřiny, tak ve spotřebě vody byla v době psaní tohoto textu nadprůměrně úsporná. Přibližná roční spotřeba elektřiny tohoto modelu je 151 kWh, v době testu byl průměr přibližně 160 kWh. Vody pračka za rok spotřebuje 9 550 l, což je opět nižší než průměrná spotřeba, která odpovídala 9 721,08 l. Celkový roční provoz pračky vás tak vyjde přibližně na 1 406 Kč. Výhodou pračky je, že není jen úsporná, ale i poměrně tichá, a to zejména při praní. V procesu praní totiž vydává pouze 49 dB a patří tak k nejtišším pračkám. Odstřeďování už je o něco hlasitější, zhruba 75 dB, což byla v době testu přibližně průměrná hodnota.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

AEG

13 % Beko, 11 % AEG, 11 % Gorenje, 11 % Electrolux, 11 % LG, 11 % Whirlpool, 11 % Bosch, 9 % Samsung, 7 % Indesit, 7 % Další
Způsob plnění

Přední

66 % Přední, 20 % Vrchní, 14 % Předem
Slim (max. 50 cm hloubky)

Ano

75 % Ne, 25 % Ano
Maximální kapacita (kg)

6,5

7,64
Třída účinnosti odstřeďování

B

82 % B, 11 % C, 7 % A
Počet otáček za minutu

1 400

1 278,17
Hlučnost praní (dB)

49

4 % 53, 2 % 49, 95 % Neuvedeno
Hlučnost odstřeďování (dB)

75

74,07

Vybavení a funkce

S nabídkou programů vás tato pračka nezklame, volit můžete z šestnácti. Jejich vybírání vám usnadní displej na panelu pračky a pokud si nebudete vědět rady, je tu množstevní automatika, která praní přizpůsobí požadavkům prádla. Pro všechny roztržité uživatele je dobrou zprávou průhledné víko bubnu a zvukový signál, nestane se vám tedy, že byste mokré prádlo v pračce nechali. Není navíc problém nastavit, kdy chcete, aby pračka várku vyprala. Pak už jen přijdete z práce k čerstvě vypranému prádlu. Jak už jste si možná díky našemu výčtu všimli, pračce tedy nechybí žádná z hodnocených funkcí a proto v našem hodnocení funkcí získala maximální počet bodů.

Pračka AEG patří k několika modelům v naší recenzi, které můžeme označit nálepkou Slim. Její hloubka je totiž pouze 43 cm. Pokud tedy bojujete s nedostatkem prostoru, mohl by vás tento model zajímat. Ostatní rozměry má standardní, na výšku měří 85 cm a na šířku 60 cm. K menší hloubce se váže i nižší hmotnost, pračka váží 62,5 kg a v době srovnání tak patřila k nadprůměrně lehkým modelům.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet programů

16

14,25
Dětská pojistka

Ano

91 % Ano, 5 % Ne, 4 % Neuvedeno
Displej

Ano

95 % Ano, 5 % Ne
Odložený start

Ano

100 % Ano
Množstevní automatika

Ano

98 % Ano, 2 % Ne
Zvukový signál

Ano

63 % Ano, 9 % Ne, 29 % Neuvedeno
Výška (cm)

85

85,73
Šířka (cm)

60

56,06
Hloubka (cm)

43

55,96
Hmotnost (kg)

62,5

65,74

Hodnocení dalších uživatelů

K této pračce zatím vznikla přibližně stovka uživatelských recenzí, je tedy zjevné, že je model na trhu populární a vzhledem ke kladnému hodnocení bychom ho mohli nazvat i prověřeným. Drtivá většina uživatelů si pračku pochvaluje. Většinou kladně hodnotí její efektivitu praní a vyšší otáčky. Velké části z nich také pračka připadá velice tichá. Objevují se i kladné ohlasy na zmenšený rozměr Slim. Upozorníme však na jednu výtku, kterou je tuhá přívodní hadice. Podle některých uživatelů je hůř skladná.

Naše hodnocení a závěr

Pračka je vhodná pro rodiny i náročnější jednotlivce, doporučujeme ji zejména všem, kteří nemají v koupelně místa nazbyt, a to právě díky zmenšené hloubce. Je také velmi vhodná pro uživatele sušiček, vzhledem k vysokému počtu otáček. Model AEG si vedl skvěle ve všech směrech. Pračka je efektivní, tichá i úsporná, zkrátka vše, co si od domácího spotřebiče můžete přát. Jedinou překážkou ke koupi tohoto modelu by mohly být velmi specifické požadavky. Například pokud hledáte pračku s co největší kapacitou. V takovém případě bychom vás odkázali například na model Bosch WAW28560EU s kapacitou bubnu až 9 kg.

12 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: AEG Lavamat 85470SL | Hodnocení: 86,8 %
Eliška je seniorní redaktorka a pračkám se věnuje více než tři roky. Dlouhodobě se v této problematice vzdělává z českých i zahraničních zdrojů, a má tak přehled o nejdůležitějších parametrech i nejnovějších technologiích. Díky tomu vám poradí, bez kterých funkcí se neobejdete a co je jen marketingový trik. Vyzná se také v tom, jak se určují hodnoty na energetických štítcích. Kromě praček má na starosti také další velké spotřebiče, jako jsou sušičky prádla nebo myčky.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze AEG Lavamat 85470SL

AEG Lavamat 85470SL

12 500 Kč Orientační cena