Menu

Electrolux EWS 1254SDU – Recenze, testy a srovnání

77,8 % Celkové hodnocení

v kategorii Nejlepší pračky

Klady

  • Kapacita 5 kg
  • Slim model
  • Dostupná cena

Zápory

  • Lehce nadprůměrná hlučnost
7 500 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Pračka značky Electrolux patří k nejlevnějším v našem srovnávacím testu z ledna 2019, přitom nemůžeme říct, že by byla vyloženě špatná. Patří k modelům s předním plněním a kapacitou 5 kg, což mohou ocenit osoby žijící samostatně, nebo třeba páry. Třída účinnosti praní A není překvapením, je to u dnešních praček standard. Třída účinnosti odstřeďování B byla tehdy nejčastější, a i když není nejlepší, není to zklamání. Zklamat uživatele nemůže ani počet otáček za minutu, 1 200 je totiž takový průměr, který najdete napříč všemi cenovými kategoriemi u nejrůznějších modelů. Dobrý výkon lze shledat také u hlučnosti, kde 58 dB u praní překonává tehdejší průměr jen o 2 dB, 77 dB u odstřeďování je potom průměr.

U spotřeby vody se setkáváme se symbolickou hodnotou 8 999 l. To patří k podprůměrným hodnotám, i když rozdíl činí jen necelých 300 litrů. U spotřeby elektrické energie očekávejte ročně asi 143 kWh, průměr byl jen o 15 kWh vyšší. Když rovnou spočítáme, kolik to bude dělat v nákladech, celkově ročně zaplatíte za provoz této pračky 1 328 Kč. Průměrná částka činila 1 389 Kč, rozdíl je tedy malý. Celkově tento výsledek odpovídá energetické třídě A++, ta byla tehdy nejčastější.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Electrolux

13 % Beko, 11 % AEG, 11 % Gorenje, 11 % Electrolux, 11 % LG, 11 % Whirlpool, 11 % Bosch, 9 % Samsung, 7 % Indesit, 7 % Další
Způsob plnění

Přední

66 % Přední, 20 % Vrchní, 14 % Předem
Slim (max. 50 cm hloubky)

Ano

75 % Ne, 25 % Ano
Maximální kapacita (kg)

5

7,64
Třída účinnosti odstřeďování

B

82 % B, 11 % C, 7 % A
Počet otáček za minutu

1 200

1 278,17
Hlučnost praní (dB)

58

4 % 53, 2 % 49, 95 % Neuvedeno
Hlučnost odstřeďování (dB)

77

74,07

Vybavení a funkce

Pračka si vede velmi dobře také po stránce programů a funkcí. Programů nabízí 11, což byla tehdy jen lehce podprůměrná hodnota. Funkce, které jsme zohledňovali, nabízí pračka všechny. Dětskou pojistku oceníte tehdy, budou-li se kolem pračky motat i děti. Výhodou ale je, že díky tomuto zámku ani vy sami omylem nemůžete nic přenastavit. Displej a možnost odložit start jsou spíše typické prvky. Oceňujeme množstevní automatiku, ta se stává čím dál častější. Upraví množství vody, která vystačí na vyprání konkrétní dávky prádla. Zvuková signalizace, která není překvapivě samozřejmostí, je součástí modelu Electrolux.

Po rozměrové a hmotnostní stránce je pračka výjimečná. Patří totiž k modelům, které lze označit jako slim, těch nebyla v našem srovnávacím testu tehdy ani polovina. Jde o to, že má nižší hloubku než 50 cm, konkrétně má 42 cm. Díky tomu se vejde i do menších koupelen. Šířka 59,5 cm a výška 85 cm jsou už ale typické. Hmotnost 42 kg je poměrně nízká, proto nebude s pračkou problém manipulovat při stěhování ani následném čištění atp.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet programů

11

14,25
Dětská pojistka

Ano

91 % Ano, 5 % Ne, 4 % Neuvedeno
Displej

Ano

95 % Ano, 5 % Ne
Odložený start

Ano

100 % Ano
Množstevní automatika

Ano

98 % Ano, 2 % Ne
Zvukový signál

Ano

63 % Ano, 9 % Ne, 29 % Neuvedeno
Výška (cm)

85

85,73
Šířka (cm)

59,5

56,06
Hloubka (cm)

42

55,96

Naše hodnocení a závěr

Electrolux EWS 1254SDU je lehká slim pračka, hodí se tedy do malých koupelen. Má kapacitu bubnu na 5 kg prádla, což může být na jednu stranu nevýhoda, pro domácnost o dvou členech může jít ale o naprostý ideál. Výhodou je bohatý výběr programů, pračce přes nízkou pořizovací cenu nechybí žádné důležité funkce ani vybavení. Spotřeba víceméně odpovídá kapacitě bubnu. Patří k modelům s lehce vyšší hlučností, zejména u praní. Díky vysokým otáčkám bude prádlo po vyprání vlhké, ale nebude z něj kapat voda, tento kousek bychom se nebáli zkombinovat se sušičkou. Pro větší rodiny bychom volili určitě větší kapacitu bubnu, tu najdete například u modelu Haier HW70 BP14636, která patří také mezi slim pračky.

7 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Electrolux EWS 1254SDU | Hodnocení: 77,8 %
Eliška je seniorní redaktorka a pračkám se věnuje více než tři roky. Dlouhodobě se v této problematice vzdělává z českých i zahraničních zdrojů, a má tak přehled o nejdůležitějších parametrech i nejnovějších technologiích. Díky tomu vám poradí, bez kterých funkcí se neobejdete a co je jen marketingový trik. Vyzná se také v tom, jak se určují hodnoty na energetických štítcích. Kromě praček má na starosti také další velké spotřebiče, jako jsou sušičky prádla nebo myčky.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Electrolux EWS 1254SDU

Electrolux EWS 1254SDU

7 500 Kč Orientační cena