Menu

Whirlpool FWG81284W – Recenze, testy a srovnání

78,3 % Celkové hodnocení

v kategorii Nejlepší pračky

Klady

  • Energetická třída A+++
  • Nechybí žádné zásadní funkce
  • Velká kapacita

Zápory

  • Lehce nadprůměrná spotřeba
  • Nižší počet otáček
  • Lehce vyšší hlučnost odstřeďování
8 900 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Pračka Whirlpool patří zhruba do střední cenové kategorie a tomu odpovídají i její parametry. Kapacita 8 kg byla v době psaní recenze (leden 2020) stále ještě jedna z větších na trhu, doporučit ji proto můžeme náročnějším uživatelům nebo početnějším rodinám. Co se týče efektivity, třída účinnosti praní A je pro dnešní pračky povinná, zde tedy nijak nepřekvapí. Třídy účinnosti odstřeďování B je druhá nejlepší a v době psaní recenze byla také nejčastější. S rychlostí ždímání 1 200 otáček za minutu je pračka na doporučované minimální hranici pro použití v kombinaci se sušičkou. Pokud chcete snížit náklady na sušení, doporučili bychom vám spíše model s účinnějším odstřeďováním.

Energetická třída A+++ slibuje úspornou sušičku a model od značky Whirlpool to víceméně plní. Víceméně říkáme proto, že s roční spotřebou 177 kWh přece jen lehce přesahuje tehdejší průměr 150 kWh, je ale třeba přihlédnout k poměrně velké kapacitě a také k tomu, že už je dnes většina praček velmi úsporná. V případě spotřeby vody je na tom tento model ještě o stupeň hůř, za rok využije 11 650 l, průměr byl zhruba 9 400 l. Celkové roční náklady na provoz pračky tak vyjdou na cca 1 687 Kč, což bylo zhruba o 300 Kč více než tehdejší průměr.

Hlučností se pračka držela blízko průměru, u praní s hodnotou 52 dB lehce pod ním, u odstřeďování s hlučností 79 dB zase o několik decibelů přesáhla.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Whirlpool

11 % AEG, 11 % Beko, 11 % Gorenje, 11 % Electrolux, 11 % LG, 11 % Whirlpool, 11 % Bosch, 9 % Samsung, 7 % Indesit, 7 % Další
Způsob plnění

Přední

65 % Přední, 20 % Vrchní, 15 % Předem
Slim (max. 50 cm hloubky)

Ne

76 % Ne, 24 % Ano
Maximální kapacita (kg)

8

7,67
Třída účinnosti odstřeďování

B

84 % B, 9 % C, 7 % A
Počet otáček za minutu

1 200

1 283,42
Hlučnost praní (dB)

52

4 % 53, 2 % 49, 95 % Neuvedeno
Hlučnost odstřeďování (dB)

79

74,11

Vybavení a funkce

Nabídka programů a vybavení pračky Whirlpool je víceméně standardní. Nic zásadního nepostrádá, ale ani nenabídne nic moc neobvyklého. Při praní můžete vybírat ze čtrnácti programů, což byl naprostý standard. Typická je také výbava ve formě displeje, průhledného víka bubnu a odloženého startu. O něco méně běžné, ale stále poměrně obvyklé, jsou funkce jako je množstevní automatika, která optimalizuje délku programu, zvukový signál, který upozorní na konec praní, a dětská pojistka, která zajistí bezpečnost použití.

Rozměry pračky jsou velmi obvyklé, většina modelů se pohybuje blízko hodnot 85 x 60 x 60 a ani tento není výjimkou. Hmotnost 71 kg lehce přesáhla tehdejší průměr, ale nejde o nijak výrazný rozdíl. Všechny míry najdete níže v tabulce.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet programů

14

14,24
Dětská pojistka

Ano

91 % Ano, 5 % Ne, 4 % Neuvedeno
Displej

Ano

95 % Ano, 5 % Ne
Odložený start

Ano

100 % Ano
Množstevní automatika

Ano

98 % Ano, 2 % Ne
Zvukový signál

Ano

64 % Ano, 7 % Ne, 29 % Neuvedeno
Výška (cm)

84,5

85,76
Šířka (cm)

59,5

55,99
Hloubka (cm)

63

56,18
Hmotnost (kg)

71

65,74

Naše hodnocení a závěr

Předem plněná pračka Whirlpool FWG81284W patří do zhruba střední cenové kategorie a víceméně standardní byl i její výkon v tomto srovnání. Její spotřeba je lehce nadprůměrná, pravděpodobně kvůli větší kapacitě, hlučnost víceméně průměrná a efektivita odstřeďování standardní. I v nabídce vybavení a funkcí najdete v podstatě jen položky, se kterými dnes můžete počítat u většiny modelů. Na druhou stranu jí ale také nechybí nic podstatného. Tuto pračku tak můžeme doporučit do početnější domácnosti, ve které si ale její členové nepotrpí na technologické či další vychytávky.

Pokud by vás zajímala pračka v podobné cenové relaci se zajímavější nabídkou funkcí, vhodná alternativa je například model Samsung WW70K5210UW.

8 900 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Whirlpool FWG81284W | Hodnocení: 78,3 %
Eliška je seniorní redaktorka a pračkám se věnuje více než tři roky. Dlouhodobě se v této problematice vzdělává z českých i zahraničních zdrojů, a má tak přehled o nejdůležitějších parametrech i nejnovějších technologiích. Díky tomu vám poradí, bez kterých funkcí se neobejdete a co je jen marketingový trik. Vyzná se také v tom, jak se určují hodnoty na energetických štítcích. Kromě praček má na starosti také další velké spotřebiče, jako jsou sušičky prádla nebo myčky.

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Whirlpool FWG81284W

Whirlpool FWG81284W

8 900 Kč Orientační cena