Menu

Zanussi ZWY61025WI – Recenze, testy a srovnání

76,8 % Celkové hodnocení

v kategorii Nejlepší pračky

Klady a zápory

  • Dostupná cena
  • Nízký počet otáček
  • Lehce vyšší spotřeba
6 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Zanussi ZWY61025WI patřila v době vzniku recenze (srpen 2018) k nejdostupnějším modelům v našem srovnávacím testu. Řadí se k pračkám s horním plněním, které zabírají méně místa na šířku a hodí se tak do menších prostor. Je však potřeba pamatovat na dostatek prostoru nad pračkou, a to právě kvůli víku. Maximální náplň bubnu 6 kg byla v době psaní recenze jednou z nejběžnějších. Jde o ideální kapacitu pro čtyřčlennou rodinu, pro rodinu s větším počtem dětí, a tedy i větším množstvím prádla, bychom však doporučili vyšší objem. Maximální počet otáček je u tohoto modelu přesně 1 000, příliš ji proto nedoporučujeme pro kombinaci se sušičkou, prádlo nebude dostatečně vyždímané, což zvyšuje spotřebu sušičky. O horší míře odstředění informuje koneckonců také třída účinnosti odstřeďování, která je v tomto případě C. Třída účinnosti praní je však A, tedy totožná se zbytkem praček na trhu.

V hodnocení energetické třídy dostala pračka Zanussi známku A++, což je druhá nejúspornější třída na trhu. Její provozní náklady jsou lehce nadprůměrné, rozdíl oproti průměru je ovšem pouze několik desítek korun. Roční náklady v případě elektrické energie dosahují 668 Kč, v době psaní recenze byla průměrná částka asi 600 Kč. Náklady spojené se spotřebou vody jsou 797 Kč, zde se dostáváme lehce pod tehdejší průměr 801 Kč. Nakonec, celkově vás roční provoz této pračky vyjde asi na 1 465 Kč, což je o 65 Kč vyšší hodnota, než ta průměrná.

S hlučností je to v případě této pračky následovně: co se týče praní, je lehce hlučnější, než byl průměr všech praček z našeho hodnocení, počítejte s 57 dB, tehdejší průměr činil 53 dB. Přesto se není čeho bát, nejhlučnější modely se vyšplhaly i nad 60 dB. Odstřeďování je vždy hlučnější, v tomto případě se hodnota 74 dB shodovala s tou průměrnou.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Zanussi

13 % Beko, 11 % AEG, 11 % Gorenje, 11 % Electrolux, 11 % LG, 11 % Whirlpool, 11 % Bosch, 9 % Samsung, 7 % Indesit, 7 % Další
Způsob plnění

Vrchní

66 % Přední, 20 % Vrchní, 14 % Předem
Slim (max. 50 cm hloubky)

Ne

75 % Ne, 25 % Ano
Maximální kapacita (kg)

6

7,64
Třída účinnosti odstřeďování

C

82 % B, 11 % C, 7 % A
Počet otáček za minutu

1 000

1 278,17
Hlučnost praní (dB)

57

4 % 53, 2 % 49, 95 % Neuvedeno
Hlučnost odstřeďování (dB)

74

74,07

Vybavení a funkce

V kategorii výbavy a funkcí podává pračka Zanussi překvapivě dobrý výkon. Počet programů je sice podprůměrný, věříme ale, že i s 8 programy si řada uživatelů vystačí. Dle průzkumů se průměrně v domácnosti pravidelně využívají stejně jen asi 4 programy. K tomu však pračka nabízí další funkce, za které by se ani dvojnásobně dražší modely nemusely stydět. Počítat můžete s dětskou pojistkou, nastavení během praní tedy omylem nezměníte ani vy, ale hlavně ani vaše zvědavé děti. Displej vás bude informovat o aktuálním programu a jeho délce. Díky 6. smyslu pračka sama přizpůsobí během praní množství vody i délku programu, a to podle množství praného prádla. Zvukový signál, který by se mohl zdát jako samozřejmost, řada modelů postrádá, Zanussi jej ale má a vy tak vyprané prádlo v pračce nezapomenete. Pračce tak chybí pouze průhledné víko, s tím se ale u tohoto typu praček (s vrchním plněním), nesetkáte nikdy.

Jak jsme již naznačili, modely s tímto typem plnění volí především uživatelé s omezeným místem v domácnosti, zejména pak tam, kde není prostor na boční víko. Počítejte s rozměry 89 cm na výšku + prostor na víko, se 40 cm do šířky a 60 cm do hloubky. Jde o rozměry víceméně typické pro pračky s vrchním plněním. Hmotnost 60 kg je podprůměrná.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet programů

8

14,25
Dětská pojistka

Ano

91 % Ano, 5 % Ne, 4 % Neuvedeno
Displej

Ano

95 % Ano, 5 % Ne
Odložený start

Ano

100 % Ano
Množstevní automatika

Ano

98 % Ano, 2 % Ne
Zvukový signál

Ano

63 % Ano, 9 % Ne, 29 % Neuvedeno
Výška (cm)

89

85,73
Šířka (cm)

40

56,06
Hloubka (cm)

60

55,96
Hmotnost (kg)

60

65,74

Hodnocení dalších uživatelů

Uživatelé, kteří již pračku Zanussi vyzkoušeli, potvrzují, že za málo peněz se vám dostane dobrého modelu. Pračka dobře pere, má dostatek programů. Jediné, na co si uživatelé stěžují, je hlučnost pračky během ždímání. Pro úplnost informací i tuto zkušenost uvádíme, avšak je nutné mít na paměti, že je vnímání hlučnosti značně individuální a může se měnit mimo jiné v závislosti na prostoru. Hlučnost 74 dB je u praček poměrně běžná, nejde o nic dramatického.

Naše hodnocení a závěr

Model Zanussi ZWY61025WI bude vyhovovat hlavně uživatelům, kteří do pračky nechtějí investovat příliš mnoho peněz, ale hledají vyhovující kvalitu. Tato pračka nabízí trochu menší výběr programů pro praní, celkově jí ale v kategorii funkcí a vybavení nemáme moc co vytknout. Upozornit bychom měli však na nízký počet otáček při praní, který společně s třídou účinnosti odstřeďování C naznačuje, že tento model nebude ideální pro kombinaci se sušičkou, prádlo by bylo příliš vlhké. Jelikož jde o model s horním plněním, počítejte s potřebou místa pro otevření víka. U uživatelů jde o oblíbený kousek, který má jednoduché ovládání, zdá se jim však hlučnější při ždímání. Pokud bydlíte v bytě a hledáte tak co nejtišší pračku, doporučit vám můžeme model Whirlpool TDLR 70230 ZEN s horním plněním.

6 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Zanussi ZWY61025WI | Hodnocení: 76,8 %
Eliška je seniorní redaktorka a pračkám se věnuje více než tři roky. Dlouhodobě se v této problematice vzdělává z českých i zahraničních zdrojů, a má tak přehled o nejdůležitějších parametrech i nejnovějších technologiích. Díky tomu vám poradí, bez kterých funkcí se neobejdete a co je jen marketingový trik. Vyzná se také v tom, jak se určují hodnoty na energetických štítcích. Kromě praček má na starosti také další velké spotřebiče, jako jsou sušičky prádla nebo myčky.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Zanussi ZWY61025WI

Zanussi ZWY61025WI

6 000 Kč Orientační cena