Sušička Gorenje DA 82IL - Recenze a test | Arecenze
Menu

Recenze a test Gorenje DA 82IL

71,9 % Celkové hodnocení
 • Třída účinnosti kondenzace A
 • Senzory vlhkosti
 • Systém proti zmačkání
 • Vyšší spotřeba
 • Chybí pokročilejší funkce
12 000 Kč Orientační cena
 • 9,2/10
  Hodnocení efektivity sušení
 • 7,0/10
  Hodnocení spotřeby
 • 8,0/10
  Hodnocení hlučnosti
 • 8,8/10
  Hodnocení vybavení a funkcí
 • 71,9 %
  Celkové
  hodnocení

Souhrnné údaje 

V době psaní recenze (srpen 2020) odpovídaly parametry sušičky Gorenje víceméně standardu, cenou se tento model řadil zhruba do střední hladiny. Energetická třída A++ byla druhá nejlepší na trhu a v porovnání s průměrem, který zahrnuje i nejúspornější modely, měla tato sušičky lehce vyšší spotřebu (o necelých 30 kWh). Počítejte tak s tím, že oproti úpornějším modelům si za provoz tohoto modelu ročně pár desítek až stovek korun připlatíte. Pochválit musíme třídu účinnosti kondenzace A, která nebývá samozřejmostí ani u dražších spotřebičů. Signalizuje, že sušička skvěle těsní a nemusíte se tak obávat unikání vlhkosti do prostředí domácnosti. Hlučnost 65 dB i délku trvání referenčního programu 195 minut můžeme označit za víceméně standardní. Buben sušičky nabídne kapacitu 8 kg, která je vhodná zhruba do čtyřčlenných domácností. Nechybí možnost napojení na odpad, díky které se nemusíte starat o vylévání kondenzační nádržky.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Gorenje

21 % AEG, 16 % Beko, 15 % Bosch, 8 % LG, 6 % Electrolux, 6 % Candy, 5 % Hoover, 5 % Gorenje, 5 % Philco, 5 % Whirlpool, 3 % Indesit, 2 % Lord, 2 % Siemens, 2 % ECG
Typ sušičky

Kondenzační

100 % Kondenzační
Typ motoru

Klasický

50 % Klasický, 45 % Invertorový, 5 % Neuvedeno
Maximální náplň (kg)

8

7,84
Možnost napojení na odpad

Ano

85 % Ano, 15 % Ne
Třída účinnosti kondenzace

A

68 % B, 32 % A
Energetická třída

A++

47 % A+++, 47 % A++, 6 % A+
Roční spotřeba (kWh)

235

205,84
Roční náklady na provoz za rok 2021 (Kč)

940

1 193,92
Hlučnost (dB)

65

64,95
Trvání standardního programu (min)

195

181,27

Vybavení a funkce

Stejně jako základní parametry, ani výbava sušičky Gorenje vás pravděpodobně nijak nepřekvapí, pokud už s tímto typem spotřebiče máte nějakou zkušenosti. Z ne zcela samozřejmých funkcí můžeme zmínit senzory vlhkosti, které umožňují přesnější sušení, a systém proti zmačkání, který otáčením a načechráváním prádla brání vzniku skladů po sušení. Obojí je ale u moderních spotřebičů stále častější. Zbytek výbavy už je opravdu standardní, počítejte s displejem, funkcí časovače, dětskou pojistkou, zvukovým signálem a průhledným víkem bubnu. U dražších (i když často ne o moc) modelů se navíc můžete setkat třeba se Smart funkcemi, parními programy, invertorovým motorem a dalšími technologiemi. Rozměry sušičky není třeba nijak komentovat, v tomto směru se většina modelů drží podobných hodnot. Zkontrolovat si je můžete níže v tabulce.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Samočisticí kondenzátor

Ne

82 % Ne, 18 % Ano
Dětská pojistka

Ano

98 % Ano, 2 % Ne
Displej

Ano

100 % Ano
Průhledné víko bubnu

Ano

98 % Ano, 2 % Ne
Odložený start/konec

Ano

100 % Ano
Vnitřní osvětlení bubnu

Ne

63 % Ano, 35 % Ne, 2 % Neuvedeno
Zvukový signál

Ano

90 % Ano, 6 % Ne, 3 % Neuvedeno
Senzory vlhkosti

Ano

100 % Ano
Smart funkce

Ne

77 % Ne, 23 % Ano
Parní funkce

Ne

89 % Ne, 8 % Ano, 3 % Neuvedeno
Systém proti zmačkání

Ano

89 % Ano, 2 % Ne, 10 % Neuvedeno
Výška (cm)

85

84,84
Šířka (cm)

60

59,89
Hloubka (cm)

62,5

60,91
Hmotnost (kg)

53,1

49,29

Naše hodnocení a závěr

Sušička Gorenje DA 82IL patří do nižší až střední cenové kategorie a její parametry tomu víceméně odpovídají. Nenabídne nejnovější technologické vychytávky, jako je samočisticí kondenzátor nebo invertorový motor, ale drží se dobrého základu, doplněného například o senzory vlhkosti nebo systém proti zmačkání. Parametrově se drží víceméně průměru, její spotřeba potom byla lehce nadprůměrná. Kapacita 8 kg bude dobře vyhovovat čtyřčlenným rodinám a v současnosti jde víceméně o standard. Sušičku Gorenje proto můžeme doporučit spíše méně náročným uživatelům. Těm náročnějším, kterým nevadí si trochu připlatit, by mohla lépe vyhovovat například sušička LG RC91U2AV2W.

12 000 Kč Orientační cena
Autor: Eliška Srncová | Datum: | Produkt: Gorenje DA 82IL | Hodnocení: 71,9 %
Eliška Srncová patří ke služebně nejstarším členům v našem týmu a tématu sušiček se ujala už před více než třemi lety. Dlouhodobě sleduje vývoj těchto spotřebičů i nejnovější trendy, má v malíku také energetické štítky. Poradí vám tak, jaké hodnoty na štítcích hledat, do kterých přístrojů se vyplatí investovat, které funkce můžete oželet a co naopak u sušičky nemůžete postrádat. Sušičky prádla nejsou jediným velkým spotřebičem v jejím záběru, na starosti má také myčky, pračky a další bílou techniku.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Gorenje DA 82IL

Gorenje DA 82IL

12 000 Kč Orientační cena