Historie značky
Roku 1967 spatřila světlo světa firma Beko, založená dvěma muži – Leonem Bejeranem a Vehbi Koçem. Název společnosti byl vytvořen jednoduše z prvních dvou písmen příjmení obou společníků. Společnost dodnes spadá do konglomerátu Arçelik, jež sdružuje největší turecké firmy a patří mezi nejvýznamnější společnosti na světě. Hned od počátku se soustředila na produkci domácích spotřebičů a cílila na co nejnižší cenu.
Obrovský přelom v historii značky znamenala akvizice etablované německé firmy Grundig. Díky ní získalo Beko velké výrobní kapacity a značku s vynikající reputací. Právě pod tímto označením dodnes firma prodává své nejkvalitnější výrobky určené pro náročnější klientelu.
V současné době firmy pokrývá veškerý myslitelný sortiment s domácími spotřebiči. Můžete si zakoupit myčku, mikrovlnku, lednici, pračku i sušičku. Jestliže si tedy chcete vybavit domácnost zařízeními jediného producenta a za patrně nejnižší možnou cenu, máte ideální možnost.
Kdo a kde vyrábí Beko?
Jak již vyplývá z řádků výše, je jasné že se pod označením Beko neskrývá pouze jediný výrobce. Kromě Grundigu používá firma pro své produkty i u nás méně známá označení. Defy, Altus, Blomberg nebo Arctic.
Společnost má velké množství závodů rozprostřených po celém světě. Produkci sušiček se věnuje továrna v jihoafrickém Jacobsu.
Charakteristika
V prvé řadě je nutné zmínit, že sušičky nepatří mezi nejfrekventovanější zboží vycházející z dílen Beko. V zásadě je k dispozici jen několik málo modelů kondenzačního typu, samozřejmě v nižší cenové relaci.
Z hlediska kapacity je možné zakoupit zařízení určená pro 7–8 kilogramů prádla. Ani co do energetické náročnosti to není žádná hitparáda. Drtivá většina modelů je dnes v nejlepší energetické třídě A+++. Maximální hlučnost 66 dB je už poměrně běžná, takže v tomto případě Beko nijak nevybočuje.
Z cenového hlediska firma naplňuje své renomé. Požadovaný finanční obnos se obvykle pohybuje okolo 12 000 Kč, což je o několik tisíc méně než v případě odpovídající konkurence. Se zařízeními nad 20 000 Kč se prakticky není možné setkat, naopak několik modelů je k dispozici za částku nedosahující ani 10 000 Kč.
Produktové řady
Firma Beko v případě svých sušiček rozlišuje dva typy spotřebičů. V prvé řadě se jedná o zařízení označené standardně jako „Sušičky“ a v druhém případě jde o produktovou řadu Superia.
Sušičky
Do kategorie s nepříliš poetickým označením Sušičky spadá naprostá většina modelů. I přes nepříliš lákavý název nabízejí hned několik zajímavých technologií. Pozornost si zaslouží tzv. noční program, který zaručuje až o 50 % nižší míru vydávaného hluku. Díky němu se nemusíte bát zloby svých sousedů. K tichému provozu napomáhá i speciální S-shape těla sušičky, jež zásadním způsobem omezuje vibrace a hluk.
Další zajímavostí je konstrukce bubnu Volumaxx, který je vyšší, ale méně hluboký. Spotřebič v koupelně zabere méně místa, ale kapacita přitom zůstává obdobná jako v případě konkurence. Některým může dobře posloužit i možnost otočit si otevírání dveří podle potřeby.
Superia
Sušičky, označené jako Superia jsou střední třídou se vším všudy. Tomu odpovídá i jejich cena a zejména pak technické parametry. Spadají výhradně do nejúspornější třídy A+++ a jejich hlučnost se pohybuje okolo 65 dB. V zásadě ovšem nepřidávají žádné dodatečné funkce. Jsou ovšem osázeny všemi, které Beko u svých výrobků nabízí.
Technologie
Vzhledem k tomu, že Beko výrazně nerozlišuje své produktové řady dle unikátních technologií, představíme si je všechny najednou. U modelů z řady Superia máte pouze jistotu, že budou k dispozici všechny, zatímco u řady Sušičky se vyskytují jen některé.
Mezi nejdůležitější technologie, které se vyskytují exkluzivně u sušiček z dílny Beko, patří program BabyProtect, senzor FlexiSense a programy Jemné prádlo či Osvěžení prádla.
BabyProtect zajišťuje hygienické a nezávadné vyčištění kojeneckého prádla. Nemusíte se bát, že by vaše ratolesti mohly mít nepříjemnou alergickou reakci.
Senzor sušení FlexiSense umožňuje nastavit optimální míru vlhkosti a požadovanou teplotu sušení. Jednoduše si můžete nastavit požadovaný stupeň sušení, po jehož dosažení se spotřebič automaticky zastaví.
Jak už název Jemné prádlo napovídá, jedná se o program speciálně navržený pro sušení jemných tkanin. Díky nízkým otáčkám bubnu a nízkým teplotám nedojde k ohrožení citlivého materiálu.
Určitě se vám někdy stalo, že prádlo po vytažení ze skříně nepříjemně zapáchalo. Program Osvěžení prádla s těmito zápachy bojuje jemnými otáčkami bubnu. Po vytažení je oblečení hebké a svěží, aniž by bylo nutné jej znovu prát.