Mezi slim sušičky se řadí modely s menší hloubkou. Hranice mezi standardními a slim sušičkami ale není zcela jasně daná, některé zdroje uvádějí slim sušičky jako modely s hloubkou do 50 cm, jinde v této kategorii najdete i sušičky s hloubkou 60 cm. Ve většině případů se ale dá říct, že běžné sušičky mají hloubku okolo 60 – 69 cm a slim sušičky mívají hloubku 45 – 55 cm.
Jejich hlavní výhodou je úspora místa, mají ovšem také své limity. V následujícím článku se jim proto podíváme na zoubek. Dozvíte se, pro koho jsou slim sušičky vhodné, jaká mají specifika nebo s jakou investicí můžete v jejich případě počítat. Nechybí ani tipy pro výběr sušičky jako takové.
- Pro koho jsou slim sušičky vhodné – hodí se zejména uživatelům, pro které je hlavní prioritou úspora místa a jsou proto ochotní slevit z některých dalších nároků. Dobře zapadnou také do domácnosti s užší pračkou.
- Specifika – jde o modely s menší kapacitou do 7 kg, většinou mají oproti velkým sušičkám také o něco slabší parametry a menší nabídku funkcí.
- Funkce – většinou se nedočkáte sofistikovaných technologií, jako je samočisticí kondenzátor nebo parní funkce, slim sušičky se drží spíše základní výbavy. Najdou se ale i smart modely.
- Cena – zpravidla jde o spotřebiče v nižší až střední cenové třídě, některé seženete už pod 10 000 Kč.
Podle čeho vybírat sušičku
Ještě než se pustíme do slim sušiček, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak obecně postupovat při výběru tohoto spotřebiče. S tím vám pomůže také nás článek Jak vybrat sušičku prádla, kde jsou všechny důležité parametry a funkce podrobně vysvětlené.
Umístění a kapacita
Pro začátek je dobré určit si, jak velkou sušičku vlastně potřebujete. Pro jednotlivce a páry bývá doporučovaná kapacita 6-7 kg, čtyřčlenné rodiny už využijí 8 a více kg. Kapacita jde často ruku v ruce s rozměry, pokud chcete ušetřit místo a pořídit například slim sušičku s menší hloubkou, počítejte s tím, že se budete muset uskromnit i v případě kapacity.
Důležitým faktorem pro umístění sušičky je také přípojka k odpadu. Všechny kondenzační sušičky (tedy prakticky všechny sušičky na trhu) mají uvnitř nádržku na sběr vody odebrané z prádla při sušení. Tuto nádržku je nutné pravidelně vylévat. Většina moderních modelů má ale také možnost připojení na odpad, stejně jako pračky, u takových sušiček potom nutnost vylévání nádržky odpadá.
Pokud tedy budete dávat sušičku do koupelny nebo jiné místnosti s odpadovou přípojkou, pohlídejte si, zda má sušička tuto možnost odvádění kondenzátu, ušetříte si tím dost práce.
Spotřeba a hlučnost
Průměrné roční náklady na sušení prádla se mohou pohybovat od několika set až po několik tisíc. Často se proto vyplatí zainvestovat do úspornějšího modelu s nízkou spotřebou. Údaje o spotřebě najdete na energetickém štítku sušičky, spolu s energetickou třídou, která označuje, jak efektivně nakládá sušička s elektřinou.
Na štítku najdete také informaci o hlučnosti. Většina sušiček vydává hlučnost okolo 65 dB a rozdíly mezi jednotlivými modely jsou v tomto ohledu jen velmi malé, většinou +- 5dB. Pokud ale hledáte co nejtišší model, není na škodu se na hlučnost spotřebiče podívat.
Motor
Co se motoru týče, u sušiček se dnes můžete setkat se dvěma variantami:
- Klasický (uhlíkový) motor
- Invertorový motor
Uhlíkové motory najdete u starších a levnějších modelů, k přenášení elektřiny využívají uhlíkové kartáče. Výhodou je právě nižší cena těchto zařízení, ta je ale vykoupena kratší životností, uhlíkové kartáče se totiž opotřebovávají a v motoru dochází k většímu tření.
Invertorové motory jsou novou generací pohonů, které jsou efektivnější, úspornější a tišší. Na rozdíl od klasických motorů nemají uhlíkové kartáče, méně se opotřebovávají a jejich životnost je potvrzena prodlouženou zárukou, často i na deset let.
Způsob ohřevu
Sušení prádla probíhá pomocí vhánění horkého vzduchu do bubnu sušičky. Existuje několik variant, jak sušičky vzduch ohřívají. Podle toho se dělí na sušičky s topným tělesem, sušičky s tepelným čerpadlem a hybridní sušičky.
Typ ohřevu | Výhody | Nevýhody |
Topné těleso | + Rychlejší sušení
+ Kondenzátor lze vyjmout |
– Vyšší spotřeba |
Tepelné čerpadlo | + Nižší spotřeba energie | – Kondenzátor není vyjímatelný
– Často vyšší pořizovací cena |
Hybridní | + Možnost volby způsobu sušení | – Malá nabídka na trhu |
- Sušičky s topným tělesem – starší a většinou cenově dostupnější varianta, sušení v těchto modelech je poměrně rychlé, ale energeticky náročnější. Výhodou je ale vyjímatelný kondenzátor, který je tak možné poměrně snadno vyčistit.
- Sušičky s tepelným čerpadlem – modernější varianta, jejíž hlavní devízou je úsporný chod, sušička totiž zužitkuje i zbytkové teplo. Tyto modely jsou také vhodnější k sušení jemných tkanin. Kondenzátor je ale v sušičce umístěný napevno, což značně znesnadňuje údržbu. Lepší je v takovém případě volit model se samočisticím kondenzátorem.
- Hybridní sušičky – na trhu se najde také několik modelů, které kombinují obě technologie a vy si můžete podle potřeby vybrat, zda v danou chvíli preferujete rychlejší nebo úspornější sušení. Výběr těchto sušiček je ale poměrně limitovaný, většinou jde také o dražší modely.
Technologie a funkce
Motor není jedinou částí výbavy, ke které je při výběru potřeba přihlédnout. U většiny dnešních sušiček už se nemusíte bát, že by neměly například displej nebo odložený start. O pořizovací ceně ale často rozhodují mnohem pokročilejší funkce, například:
- Parní programy – slouží k dezinfekci a osvěžování prádla, některé programy jsou vhodné i k ošetření suchého prádla.
- Smart funkce – umožňují ovládání sušičky na dálku, diagnostiku závad a stahování nových programů.
- Samočisticí kondenzátor – tento typ kondenzátoru se při sušení automaticky několikrát propláchne zkondenzovanou vodou, čímž zjednodušuje údržbu a předchází některým potenciálním závadám. (Zdroj: Česká televize)
Pro koho jsou slim sušičky vhodné
Sušičky ve slim provedení jsou ideální pro uživatele, kteří chtějí primárně ušetřit místo. Patří mezi ně i majitelé užších praček, pokud totiž chcete postavit sušičku na pračku, měla by mít v zájmu bezpečnosti stejnou nebo menší hloubku než spotřebič pod ní.
S nadšením se ale slim modely pravděpodobně nesetkají u náročnějších uživatelů, kteří hledají špičkové parametry a nejnovější technologie. Oproti klasickým modelům totiž bývají v těchto ohledech trochu pozadu, při pořizování slim modelu je tak lepší připravit se na určité kompromisy.
Specifika slim sušiček
Hlavním rozdílem mezi slim a klasickou sušičkou je hloubka. Zatímco běžné sušičky mívají hloubku i 60 a více cm, modely ve slim provedení mají hloubku pouze 55 cm nebo méně. Díky tomu můžete takovou sušičku postavit i do užší koupelny, ve které byste třeba u klasické sušičky neměli dostatek místa na otevření dvířek.
K menším rozměrům se ale váže i limitovaná kapacita, buben slim sušiček většinou pojme maximálně 7 kg prádla, jsou proto vhodné hlavně pro méně početné domácnosti. Omezené bývají tyto sušičky také na poli parametrů či funkcí. Většinou nemají úplně nejúspornější energetickou třídu nebo nejnižší hlučnost, zpravidla nedisponují ani invertorovým motorem.
Funkce slim sušiček
Z funkcí počítejte u slim modelů hlavně se základem, sem patří primárně displej, časovač a průhledná dvířka bubnu. Poměrně častou funkcí je také zvukový signál, senzory vlhkosti, které upravují délku sušení, nebo systém proti zmačkání, který prádlo po skončení programu obrací a načechrává.
Z pokročilejších technologií se můžete u slim sušiček setkat s vnitřním osvětlením bubnu nebo i smart funkcemi. Naproti tomu parní programy nebo samočisticí kondenzátor neočekávejte.
Cena slim sušiček
Většinu slim sušiček seženete v nižší až střední cenové kategorii, nejlevnější modely už pod 10 000 Kč. Jde o modely se standardními parametry i nabídkou funkcí. U dražších modelů s cenovkou přesahující 12 000 Kč můžete v některých případech narazit například i na smart funkce, parametrově ale nejsou o mnoho lepší než jejich levnější konkurence.
Mozem postavit pracku na susicku? Pracka ma hlbku 47 cm, susicka ma hlbku 60 cm.