Jak vybrat tyčový mixér
S tyčovým mixérem vyrobíte přesnídávky, namixujete koktejly, ale i našleháte šlehačku nebo nasekáte bylinky či cibuli. Vše záleží na konkrétním přístroji a jeho doplňkovém příslušenství, které funkce tohoto malého pomocníka do domácnosti dokáže výrazně rozšířit.
Kromě příslušenství je důležité také nepodcenit různé parametry, jako je výkon motoru, počet otáček, možnost nastavení různých rychlostí nebo délka kabelu a samotná hmotnost mixéru. Je třeba myslet na to, kde mixér budete používat, a nezapomínat, že ho při provozu budete držet v ruce. Snadná manipulace vám tak jistě přijde vhod.
Pokud si důkladně vyberete takový mixér, který bude vyhovovat všem požadavkům, stane se tento produkt věrným pomocníkem ve vaší domácnosti na spoustu let. Jestli váháte nad tím, který bude pro vás ten pravý, pak si přečtěte tento článek. Provede vás krok po kroku výběrem tyčového mixéru prostřednictvím vysvětlení důležitých parametrů i doplňkových funkcí.
Jak vybrat tyčový mixér stručně:
- Ujistěte se, že tyčový mixér je ten pravý mixér pro vás – a to dle pokrmů, na které jej budete potřebovat. V opačném případě zvolte jiný typ mixéru, jako je například ruční šlehač, stolní mixér či smoothie maker, nebo sáhněte po univerzálním kuchyňském robotu.
- Vyberte dostatečně výkonný mixér – znovu dle jídel, která s tímto nástrojem hodláte připravovat. Řiďte se parametry jako příkon a počet otáček. S tvrdšími potravinami si poradí nejméně 15 000 otáček za minutu a příkon alespoň 600 W, zde však vyšší číslo ne v každém případě znamená silnější přístroj.
- Dle preferovaného způsobu použití zvolte model s více nástavci – tyto mixéry disponují odnímatelnou nohou, kterou je navíc možné umývat i v myčce. Větší počet nástavců rozšiřuje možnosti využití, takový mixér ale bývá také cenově náročnější.
- Myslete na komfort při užívání – tyčový mixér musíte stále držet v ruce. Měl by proto být co možná nejlehčí, což nabízí plastové provedení, dbejte však alespoň na nerezovou nohu, ta je zase odolnější. Neopomeňte ani délku přívodního kabelu.
- Rozhodněte se, kolik peněz chcete do nákupu tyčového mixéru investovat – každá cenová hladina nabízí trochu odlišný sortiment, který se liší především v počtu příslušenství.
- Využijte dostupné recenze tyčových mixerů – udělejte si představu o tom, jak si vybraný model vede v praxi.
Typy mixérů
Mixéry jsou kuchyňské spotřebiče, bez kterých se při přípravě pokrmů obejdete jen stěží. Existuje však několik druhů, jejichž primární funkce a použití se více či méně odlišují. S některým připravíte smoothie, jiný vám naseká i led a bylinky a s dalším zase vytvoříte těsto nebo šlehačku. Některé mixéry jsou stolní, jiné tyčové. A právě tyčovým mixérům věnujeme následující kapitoly. V případě, že se chcete dozvědět i o ostatních typech mixérů, doporučujeme vám přečíst si také návody Jak vybrat ruční šlehač, Jak vybrat kuchyňský robot, Jak vybrat stolní mixér nebo Jak vybrat smoothie maker.
Ruční šlehač
Umí šlehat, vyrobíte s ním bramborovou kaši nebo uhnětete těsto. Řeč je o ručním šlehači. Je ideální k výrobě šlehačky nebo našlehání bílků, a pokud má ve výbavě více háků, můžete ho používat univerzálněji. Jak už název napovídá, mixér je do ruky, takže ho musíte celou dobu držet. Proto práce s ním může být poměrně náročná a hůře se s ním manipuluje. Výhodou je třeba dobrá skladnost, jednoduchá údržba nebo rychlé sestavení. Ideální je pro všechny hospodyňky, které často a rády pečou. Více o ručních šlehačích se dozvíte na samostatné stránce.
Tyčový mixér
Pokud chcete připravit dětskou výživu, polévku nebo třeba omáčku, pak bude tyčový mixér ten pravý. Je velmi skladný a zároveň nenáročný na údržbu. Navíc s ním můžete mixovat přímo v hrnci nebo míse, takže neušpiníte další nádobí. Nevýhodou pak je to, že ho při používání musíte neustále držet v ruce, z čehož vás po čase může bolet ruka.
Je vhodný na mixování, ale kynuté těsto s ním neuděláte. Hodí se zejména pro rodiny s dětmi. Doplňkové příslušenství ale může možnosti jeho použití výrazně rozšířit. Běžně se setkáte se šlehací metlou a sekáčkem, u dražších modelů i s různými strouhacími nástavci.
Kuchyňský robot
Kuchyňský robot je nejsložitější ze všech typů mixérů a zároveň je také největší. Umí vše, co ostatní mixéry, a zvládne to navíc bez vaší asistence, stačí ho pouze zapnout. Ideální je na hnětení těsta i šlehání. Pokud vyberete správné příslušenství, může robot fungovat i jako odšťavňovač. Musíte ale počítat s vyšší pořizovací cenou a je také potřeba najít pro robota místo na uskladnění. Má totiž větší rozměry. Kuchyňský robot je určen všem, kteří často vaří a pečou a ocení v kuchyni všestranného pomocníka. Nejen jim se může hodit náš test kuchyňských robotů.
Stolní mixér
Chcete si pořídit jeden mixér, který zvládne většinu funkcí? Pak zvolte stolní mixér. Dokáže rozmixovat ovoce a zeleninu, vyrobíte s ním krémovou polévku a rozdrtíte i led a různá semínka. Těsto na bábovku s ním sice nevyrobíte, ale s litým těstem, například těstem na palačinky, už si poradit dokáže. Mixéry mají nádobu, ve kterém se suroviny mixují. Ta bývá obvykle z plastu nebo skla. Věnovali jsme jim zvláštní stránku.
Smoothie maker
Rádi snídáte nebo svačíte smoothie a hledáte přístroj na jeho přípravu? Pořiďte si smoothie maker. Je malý, skladný, připraví vám ovocné či zeleninové koktejly i nutriční nápoje. Navíc pokrm připravuje v lahvi, kterou si můžete vzít s sebou na cestu. Jeho pořizovací cena je poměrně nízká. S drcením ledu nebo šleháním těsta ale u tohoto přístroje neuspějete, je určen opravdu jen na výrobu smoothie. I pro ně jsme připravili samostatnou stránku.
Příkon
S příkonem je to jednoduché, čím je příkon větší, tím toho pravděpodobně mixér víc zvládne. Slovo pravděpodobně využíváme proto, že některé mixéry i přes vysoký příkon mohou mít nízký výkon kvůli konstrukčním vadám, děje se to ale jen u nejlevnějších mixérů pochybných značek. Pokud má nižší příkon, mixér nedokáže rozmixovat tvrdší suroviny. Záleží tedy, na co chcete mixér využívat. Na mixování měkkých surovin vám bude stačit takový mixér, který má příkon nižší. Minimální příkon u tyčového mixéru je přibližně 150 W. Tato hodnota je ale velmi nízká, proto si raději vyberte nějaký s vyšším příkonem. Ideální je hodnota okolo 600 W.
Hodnota spotřeby u tyčových mixérů není nijak důležitá, protože mixér většinou využíváte krátce, a tak rozdíl ve spotřebě nebude nijak závratný. Proto je zbytečné vybírat ten, který má příkon nejnižší. S tím vám bude mixování trvat delší dobu a neušetříte peníze ani čas. Doporučujeme vám tak zakoupit produkt s vyšším příkonem.
- Příkon alespoň 150 W – Tyčové mixéry mají obvykle příkon 150 W nebo víc. S takto nízkým příkonem si vystačíte na mixování měkčích potravin, jako jsou například jahody nebo banán. Je vhodný především pro nenáročné uživatele, kteří plánují produkt používat jen výjimečně.
- Příkon alespoň 300 W – S takovým příkonem už zvládnete rozmixovat i polévky. Vystačí vám tedy na základní použití. Stále je to ale poměrně nízká hodnota. Doporučujeme ho tedy spíše takovým uživatelům, kteří chtějí mixér používat pouze čas od času.
- Příkon alespoň 600 W – Tento příkon je ideální v případě, že mixér budete používat často a na různé pokrmy. Vyšší příkon by vám měl zaručit, že se mixér snadno nepřehřeje a rozmixujete s ním i tvrdší potraviny. Pokud patříte mezi náročnější uživatele, volte takový tyčový mixér, který má příkon okolo 1 000 W.
Otáčky a rychlost
Počet otáček nože kolem své osy za jednu minutu. V praxi to znamená, že čím větší počet otáček, tím rychleji a také kvalitněji suroviny namixujete. Abyste zvládli namixovat tvrdší suroviny, potřebujete obvykle vyšší počet otáček, aby to mixér lépe utáhl. Například pro mixování ovoce vám bude stačit i 10 000 otáček za minutu, ale pro rozmixování tvrdší zeleniny nebo semínek už budete potřebovat alespoň 15 000 otáček za minutu.
Většina tyčových mixérů nabízí několik stupňů rychlosti. Vybírejte tedy produkty, které tuto možnost mají, usnadní vám práci v kuchyni. Minimální počet rychlostí by měl být tři. Na trhu vak najdete mixéry, které se pyšní dvanácti nebo i více rychlostmi. Takové množství rychlostí už je ale trochu nadsazené a neznamená to, že čím více, tím bude tyčový mixér kvalitnější. Obecně by se dalo říci, že ideálně je mít pět až sedm rychlostí. Mít jich více rozhodně není na škodu, ale už to velký rozdíl v práci nepřinese a nemusíte se bát, že mixér s menším počtem rychlostí je méně kvalitní.
Nejčastěji se rychlost nastavuje plynule otáčením ovladače umístěného na vrchu přístroje. Mixér tak nemusíte vypínat, ale rychlost přizpůsobíte surovině, kterou právě mixujete či šleháte. Setkat se můžete také se systémem jednoho tlačítka. Silou jeho stisku ovlivňujete rychlost bez nutnosti nastavování druhou rukou.
Doba nepřetržitého provozu
Na zpracování pokrmu mixér potřebujete jen chvilku. Od toho se odvíjí i doba nepřetržitého provozu. Ta je obvykle také kratší, a pokud byste mixér chtěli využívat desítky minut, pravděpodobně by to nevydržel a přehřál by se. Pro běžné využití se však nemusíte bát, že by se s mixérem něco stalo.
Doba nepřetržitého provozu je uzpůsobena tak, abyste pohodlně stihli namixovat nejrůznější potraviny. Tento údaj patří mezi ty parametry, které jsou sice pro někoho poměrně důležité, ale obtížně dohledatelné. Obvykle tuto hodnotu najdete pouze v návodu, nebo ani tam ne. Jestliže ale plánujete mixér používat často, nebo s ním připravovat náročné pokrmy, měli byste se po této hodnotě předem pídit. Pro běžné používání ale není příliš významná.
Obecně doporučujeme vybrat mixér, který bude schopný vydržet v provozu alespoň 2 minuty anebo více. Určitě ale nepřekračujte maximální dobu nepřetržitého provozu, ta je stanovena výrobcem a její překročení by mohlo být nebezpečné.
Materiál
Většina tyčových mixérů je vyrobená z plastu. Díky tomuto materiálu jsou mixéry lehké, což je velice důležité, protože mixér budete při používání držet v ruce, a tak je každý gram hned znát. Některé mixéry jsou vyrobené z nerezu. Ty jsou kvalitnější, ale zase musíte počítat s vyšší pořizovací cenou. Nejdůležitější je při výběru materiálu dbát na to, z čeho je vyrobena noha mixéru, protože právě ta přichází do kontaktu s mixovanými pokrmy.
Plast
Tyčový mixér z plastu je levnější. Jeho výhodou je tedy především nízká pořizovací cena. Na druhou stranu se ale daleko snadněji poškrábe, spíše vám hrozí, že se noha zlomí, a stroj není tak odolný vůči teplým pokrmům. Doporučujeme ho hlavně méně náročným uživatelům, kteří mixér nebudou používat každý den a kupují si ho hlavně kvůli mixování studených surovin.
Nerez
Nerez je dražší materiál než plast. Je daleko kvalitnější, odolnější proti poškrábání, nárazům, teplotě a má daleko delší životnost. Pokud patříte mezi náročnější uživatele a chcete tyčový mixér používat pravidelně a na různá jídla, sáhněte po takovém výrobku, který bude mít alespoň nohu z nerezu.
Hmotnost
Čím lehčí mixér, tím snadněji se vám s ním bude manipulovat. Vzhledem k tomu, že mixér musíte při používání držet v ruce, je dobré k tomuto parametru přihlížet. S lehčím mixérem se vám bude lépe manipulovat, nebude vás hned bolet ruka a celkově přístroj budete držet radši. Mixovací doba sice není nijak dlouhá, ale i po minutě už je každý rozdíl znát.
Hlučnost
Tyčové mixéry se řadí mezi hlučnější domácí přístroje, ale jsou tišší než například stolní mixéry. Výhodou je, že máte zapnutý přístroj jen chvilku, takže tento parametr není tak důležitý a při výběru se na něj nemusíte zaměřovat. Pokud se však rozhodujete mezi dvěma typy, pak sáhněte po tom, který je tišší. Daleko důležitější jsou ale jiné parametry a především požadované funkce.
Délka přívodového kabelu
Možná to tak na první pohled nevypadá, ale délka kabelu je podstatný údaj. Než mixér pořídíte, zkontrolujte, kde ve vaší kuchyni máte zásuvky. Pokud je máte nad kuchyňskou linkou, tak to není problém, ale pokud by byly zásuvky trochu dál, pak budete potřebovat delší kabel, který dosáhne dost daleko, a vy tak budete moct mixovat tam, kde vám to více vyhovuje.
Snažte se vybrat takový produkt, který bude mít minimální délku přívodového kabelu alespoň metr a půl a samozřejmě, že čím delší, tím lepší. Vybírat můžete také z modelů se stočenou šňůrou, díky které nebude dlouhý kabel nikde zavazet, ale v případě potřeby se pohodlně natáhne.
Pokud byste rádi používali mixér i mimo dosah elektrické zásuvky, můžete zvolit bezdrátový model. Ten je poháněný baterií, kterou stačí jednou za čas nabít. Těchto mixérů je na trhu ale zatím velice málo, nelze tedy o adekvátním vybírání příliš mluvit. Výhodou je jistě mobilita, slabinou ale vysoká cena a zároveň nízký výkon oproti běžným elektrickým variantám.
Funkce mixéru
V případě, že chcete, aby měl váš mixér funkcí více, bude vás stát více peněz. Čím více těch funkcí ale bude mít, tím častěji a na víc způsobů přístroj využijete. Každý produkt zvládne něco jiného a je potřeba myslet na to, že některé funkce jsou pro vás užitečnější než jiné. Už víte, k čemu tyčový mixér budete využívat? Podle toho tedy přizpůsobte své rozhodování.
- Nastavení rychlosti otáček – Nastavení rychlosti, kterou bude mixér mít, je velmi užitečná funkce. Můžete totiž začít mixovat suroviny nejprve pomalu a potom přidávat rychlost. Každá potravina také potřebuje jinou rychlost. Některé mixéry nabízejí dokonce až dvacet stupňů rychlostí.
- Drcení ledu – Na trhu najdete i tyčové mixéry, které zvládnou drtit led. Jsou to ty dražší a mají jak větší příkon, tak i rychlost otáček. S tím jde ruku v ruce i vyšší pořizovací cena.
- Šlehání – Chcete s pomocí mixéru vyšlehat ze smetany šlehačku anebo ušlehat například vajíčka? I toto zvládne tyčový mixér. Zase je to ale funkce navíc, kterou nezvládá úplně každý produkt, záleží na přítomnosti potřebného vybavení, v tomto případě šlehací metly.
- Sekání – Nasekání cibule nebo oříšků. K tomu potřebujete takový mixér, který má speciální nože a zvládá tuto činnost. V dnešní době už ji má většina tyčových mixérů, ale není to samozřejmost. Proto pokud víte, že chcete mixér používat i na sekání, zkontrolujte, jestli vámi vybraný produkt tuto funkci umožňuje.
- Hnětení – Hnětení je nejméně obvyklá funkce tyčových mixérů. Pokud ale patří mezi vaše požadavky, aby mixér zvládl i toto, není to nereálné.
Funkce turbo
Některé mixéry mají i funkci turbo, neboli pulsní funkci. Ta se hodí na mixování hodně tvrdých věcí, které potřebujete rozmixovat dohladka, nebo třeba v případě, že mixování chcete co nejvíce urychlit. Tahle funkce rozhodně není na škodu, pokud ji ale vámi vybraný mixér nemá, nemusíte se bát, že by některé věci nezvládl. Jen to možná bude trvat o něco déle.
Odnímatelná noha
Někteří výrobci tyčových mixérů nabízejí dva druhy výrobků. S odnímatelnou nohou a tyčové mixéry v celku. Každá varianta má něco do sebe. Mixéry s odnímatelnou nohou se snadněji čistí a jsou skladnější. Na druhou stranu se ale po čase může stát, že se odnímatelná noha nějakým způsobem poškodí, nějaká částečka se odlomí a noha už na mixéru nebude držet. V případě využití různých nástavců je ale odnímatelnost nohy nutná.
Příslušenství
K mixéru lze zakoupit příslušenství, díky kterému můžete funkce mixéru vylepšit. Některé jsou obsahem balení samotného produktu, jiné je potřeba dokoupit zvlášť. Pokud se rozhodnete něco dokoupit, vybírejte příslušenství od stejné značky, jako je váš mixér. Vždy si ověřte, že zakoupený kus bude kompatibilní s vaším přístrojem. V opačném případě by vám byl k ničemu.
- Sekáček – Pokud po mixéru požadujete i možnost sekání různé zeleniny, bylinek nebo oříšků na malé kousky, pak potřebujete sekáček, tedy speciální nádobu s nožem na sekání.
- Šlehač – Mixér je sice primárně na mixování, ale se správným příslušenstvím zvládnete i ušlehat šlehačku nebo sníh z bílků. Řada výrobců ke svým produktům nabízejí i speciální nástavec v podobě šlehací metly, který vám tuto funkci umožní.
- Držák a nástavce – Někteří výrobci nabízí jako příslušenství různé držáky a nástavce, které usnadňují uskladnění přístroje a jeho doplňků.
- Food procesor – Doplněk vyskytující se u dražších modelů. Jedná se o větší nádobu s několika vyměnitelnými strouhacími nástavci a noži. Můžete tak připravit strouhanou zeleninu na salát nebo například nastrouhat sýr.
Cena
Tyčový mixér je poměrně levný produkt. Nejlevnější modely seženete již za pár stovek korun, kvalitnější přístroje se ale dostanou až k několika tisícům. Samozřejmě platí, že nejlevnější výrobek nebude nijak závratně kvalitní a právě kvalita bude stoupat s cenou. Levnější mixéry toho zvládnou namixovat obvykle méně, s dražšími se rozšiřují možnosti a především máte větší šanci, že produkt vydrží delší dobu. Jde o přístroj, který vám může vydržet dlouhé roky, a tak se na něm nevyplatí zcela šetřit. Na ceně se samozřejmě promítá také příslušenství, které mixér vylepšuje a rozšiřuje jeho funkce. Pro představu jsme pro vás sepsali charakteristiky různých cenových kategorií.
Cena do 1 000 Kč
Pokud chcete tyčový mixér, který moc nezatíží vaši peněženku, pak jste v této cenové kategorii správně. Mixéry můžete pořídit už od 200 korun. Musíte ale počítat s nižší kvalitou. Produkty z téhle cenové kategorii budou často z plastu a s nižším výkonem. Vybavení různými nástavci také nepatří mezi výsadu přístrojů v této kategorii.
Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč
V této cenové kategorii si vyberou středně nároční uživatelé. S takovýmto mixérem pohodlně namixujete většinu surovin a pořídíte i nějaké příslušenství navíc. Častěji se objevují nerezové modely a více doplňkového příslušenství.
Cena nad 2 000 Kč
Nároční uživatelé si jistě vyberou v této cenové kategorii ten vhodný produkt do domácnosti. Také pro matky s dětmi bude tato kategorie ideální, protože právě ony budou zřejmě mixér využívat denně. Sáhnete-li po takto drahém produktu, můžete se těšit na nerezové provedení, bohaté doplňkové příslušenství i veliké množství funkcí, které produkty v této cenové kategorii nabízejí. Cena za nejdražší tyčové mixéry se vyšplhá i k několika desítkám korun.
Modelový výběr mixéru
Pro jasnější představu ukážeme, jak postupovat při výběru tyčového mixéru. Pro tento účel jsme vymysleli imaginární produkt. V obchodech však určitě najdete nějaký výrobek s podobnými parametry.
Příkon 600 W
Takovýto příkon u tyčového mixéru už je poměrně vysoký a vystačíte si s ním na mixování většiny surovin. Nemusíte se bát ani toho, že by se mixér velmi rychle přehřál.
Výrobní materiál – plastové tělo, nerezová noha
Většina tyčových mixéru je z plastu. Je to sice materiál, který se rychle poničí, ale na druhou stranu je lehčí a levnější. Nerezová noha je velkou výhodou a má jistě delší životnost než noha vyrobená z plastu. Navíc je odolná vůči vyšším teplotám a umožňuje mixování i teplých pokrmů.
Funkce a příslušenství – nastavení rychlosti otáček, šlehání a sekání
Nastavení rychlosti otáček je standardní funkce, kterou má téměř každý mixér. Pokud k mixéru máte také nástavec na šlehání a sekání, je to veliká výhoda. Produkt využijete na mnoho dalších způsobů, a nebudete tak potřebovat samotný sekáček nebo šlehač, protože tyčový mixér tuto funkci nahradí.
Odnímatelná noha
Odnímatelná noha se snadno omývá a čistí. Na druhou stranu se časem může stát, že se místo, kde se noha připevňuje, opotřebuje a noha přestane sedět tak, jak má.
Cena 1 500 Kč
Mixér za tuto cenu bude stačit jak nenáročnějším uživatelům, tak hospodyňkám, který ho chtějí používat častěji a mají na produkt vyšší nároky.
Dobrý den,
je možné tyčové mixéry a jejich příslušenství mýt v myčce?
Děkuji za odpověď.