Recenze a test Bosch BGL 4A500 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Bosch BGL 4A500

85,2 % Celkové hodnocení

v kategorii Klasické vysavače

Klady

  • Vynikající v případě vysávání koberců
  • Objem sáčku 4 l

Zápory

  • Hlučnější model
  • Chybí turbokartáč
4 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Klasický vysavač Bosch BGL 4A500 patří k sáčkovým modelům a jako takový má poměrně velkou kapacitu 4 l. Průměrně se setkáte s objemem sáčku nebo sběrné nádoby okolo 2,8 l. I pro větší prostory se tak bude hodit bez toho, abyste museli sáček během vysávání několikrát vysypat či vyměnit. Akční rádius činí 10 m, což není nic závratného, v době psaní recenze (listopad 2018) šlo spíše o průměr, který není ale vůbec špatný. Hlučnost 77 dB je už ale nad průměrem, i když lehce. S podobným hlukem se můžete setkat zhruba 50 kroků od dálnice.

Energetická třída vysavače Bosch má známku A a byla v době vzniku recenze (listopad 2018) nejlepší na trhu. Dobrou zprávou je, že tohoto hodnocení dosahovalo tři čtvrtě modelů. V případě spotřeby na tom není tento vysavač nijak zle, drží se průměru, za roční provoz zaplatíte totiž asi 112 korun. Pokud jde o účinnost vysávání, Bosch odvádí vynikající práci jak na koberci, tak na tvrdých podlahách, to potvrzuje hodnocení A v obou těchto kategoriích. Zejména v případě koberců jsme mile překvapeni, většina vysavačů totiž v této oblasti získala hodnocení C. Dobrou zprávu máme také pro alergiky a astmatiky. S třídou čistoty vyfukovaného vzduchu A a EPA filtrem se můžete spolehnout, že vysavači neunikne téměř žádný prach zpět do ovzduší.

Parametr Tento produkt
Sáčkový/bezsáčkový

Sáčkový

Výrobce

Bosch

Objem sáčku/sběrné nádoby (l)

4

Délka napájecího kabelu (m)

7

Filtr

EPA H 10

Hlučnost (dB)

77

Akční radius (m)

10

Energetická třída

A

Třída čistoty vyfukovaného vzduchu

A

Třída účinnosti vysávání koberců

A

Třída účinnosti vysávání tvrdých podlah

A

Příkon (W)

750

Vybavení, rozměry a funkce

Vysavač je vybaven indikátorem plného sáčku, chybí mu ale indikátor zanesení filtru. Tento indikátor však není automatickou výbavou všech modelů, u většiny jej nenajdete. Nejde ani o tak zásadní prvek, filtr je totiž potřeba čistit zpravidla jednou za půl roku, zcela vyměnit byste jej měli jednou za rok až dva, je nutné vzít v potaz intenzitu vysávání. Nechybí mu však důležitější regulace výkonu při vysávání. V příslušenství vysavače bohužel nenajdeme turbokartáč, ten by pomohl ještě dokonaleji vysát koberce. Na druhou stranu mu ale nechybí malá hubice, hubice na tvrdé podlahy, disponuje měkčenými kolečky a navíjecím kabelem. Velikostně je tento vysavač velmi průměrný a hmotností 4,5 kg bude stále ideální pro častější přenášení, například do patra.

Parametr Tento produkt
Indikátor plnosti sáčku/nádoby

Ano

Regulace výkonu

Ano

Hubice na tvrdé podlahy

Ano

Malá hubice

Ano

Turbokartáč

Ne

Měkčená kolečka

Ano

Navíjecí kabel

Ano

Výška (cm)

26,5

Šířka (cm)

29,5

Délka (cm)

41

Hmotnost (kg)

4,5

Naše hodnocení a závěr

Bosch BGL 4A500 je ve většině ohledů opravdu dobrý. Pokulhává v případě hlučnosti, to však vynahrazuje třídou účinnosti vysávání koberců. Jako jeden z mála v tomto ohledu získal hodnocení A. Je vhodný také na tvrdé podlahy a co se třídy čistoty vyfukovaného vzduchu týče, i ze si vede na výbornou. Body navíc by vysavač získal za větší akční rádius, ale 10m dosah od zásuvky je poměrně slušný výsledek, odpovídá průměru. Vítáme vysoký objem sáčku. Je škoda, že mu z výbavy chybí právě turbokartáč, s ním by bylo vysávání koberců ještě snazší a dokonalejší. Pokud u vás v domácnosti koberce převažují, doporučujeme se na tento prvek zaměřit. Ideální pro milovníky koberců bude model Rowenta Silence Force Extreme RO 6477 EA AAAA.

4 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Bosch BGL 4A500 | Hodnocení: 85,2 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je v našem týmu seniorním redaktorem a hlavou týmu testerů. Protože se zaměřuje právě na testování vysavačů, jejich problematice velmi dobře rozumí. V článku vám vysvětlí například rozdíl mezi HEPA a EPA filtry, ale také proč dle našich testů záleží spíše na těsnění vysavače než na typu filtru. Jeho články a recenze najdete i u aku tyčových či robotických vysavačů.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Bosch BGL 4A500

Bosch BGL 4A500

4 000 Kč Orientační cena