Menu

Electrolux EAPC53IS – Recenze, testy a srovnání

73,1 % Celkové hodnocení

v kategorii Nejlepší klasické vysavače

Klady a zápory

  • Ideální na chatu
  • Vyšší hlučnost
  • Horší účinnosti vysávání
2 400 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Model klasického vysavače Electrolux EAPC53IS patří k bezsáčkovým modelům. U těch není objem sběrné nádoby 1,1 l nic výjimečného, spíše jde o průměrnou velikost, i když v porovnání se sáčkovými, kde se setkáte často s více než třílitrovým objemem sáčku, jde o opravdu malou kapacitu. Menší kapacitu nádoby mohou ale využít uživatelé žijící v menších bytech okolo 50 m2, čemu by také odpovídal dosah při vysávání od zásuvky, který činí jen 7,8 m. Tato hodnota nedosahovala při tvorbě této recenze v prosinci 2018 ani průměru, tehdy jsme se setkali se standardním dosahem téměř 10 m.

Spotřebou spadá do energetické třídy A, což je u vysavačů z našeho srovnání obvyklé. Obvyklá je v podstatě i částka, kterou zaplatíte za roční provoz jedenkrát týdně při ploše 87 m2 Činí 106 Kč, což je oproti tehdejší průměrné částce 108 Kč minimální rozdíl. Spotřeba ale není vždy klíčová, při výběru je důležité pohlídat si také účinnosti při vysávání, nechcete-li se při častém používání tohoto pomocníka nervovat. Tento model totiž příliš nezvládá vysávání koberců, se známkou účinnosti jejich vysávání D bychom vás varovali před použitím na koberce s delším vlasem. Tvrdé podlahy zvládá lépe, přesto má jako jeden z mála v tomto případě účinnost vysávání B, drtivá většina modelů získala hodnocení A, tedy nejlepší. Pro použití v domácnosti se silnými alergiky bychom na vašem místě zvážili jiný model, tento může do ovzduší pouštět částečky prachu, účinnost filtrace byla ohodnocena známkou B. Kde se setkáte také s horším výsledkem je hlučnost 78 dB, průměrná tehdy činila asi 73 dB, ale setkat se v našem srovnání můžete i s modely tichými, které mají například pouze 58 dB.

Parametr Tento produkt
Sáčkový/bezsáčkový

Bezsáčkový

Výrobce

Electrolux

Objem sáčku/sběrné nádoby (l)

1,1

Délka napájecího kabelu (m)

5

Filtr

Hygiene Filter 10

Hlučnost (dB)

78

Akční radius (m)

7,8

Energetická třída

A

Třída čistoty vyfukovaného vzduchu

B

Třída účinnosti vysávání koberců

D

Třída účinnosti vysávání tvrdých podlah

B

Příkon (W)

650

Vybavení, rozměry a funkce

Od vysavače s cenovkou okolo 2 000 Kč bychom neočekávali plnou výbavu, modelu Electrolux však chybí například indikátor zanesení filtru nebo turbokartáč. Je ale potřeba upozornit, že těmito prvky neoplývaly ani trojnásobně dražší modely, proto to nepokládáme za velké mínus. Někteří uživatelé ale mohou postrádat indikátor plnosti nádoby, který byl poměrně obvyklý, alespoň v době tvorby této recenze. Pořád se ale můžete spolehnout na regulaci výkonu, malou hubici nebo třeba navíjecí kabel, což jsou standardní prvky. V případě jednotlivých rozměrů oproti průměru postrádá jeden až dva centimetry, což může pomoci těm, kteří mají v malém bytě málo místa, a kde hrají opravdu i dva centimetry velkou roli. S hmotností 4,5 kg jde o spíše lehčí model.

Parametr Tento produkt
Indikátor plnosti sáčku/nádoby

Ne

Regulace výkonu

Ano

Hubice na tvrdé podlahy

Ano

Štěrbinová hubice

Ano

Turbokartáč

Ne

Měkčená kolečka

Ano

Navíjecí kabel

Ano

Výška (cm)

25,5

Šířka (cm)

28,8

Délka (cm)

39,5

Hmotnost (kg)

4,5

Naše hodnocení a závěr

Electrolux EAPC53IS nemá oslnivou výbavu, což ale nemusí být překážka ke koupi. Z nedokonalostí lze snadno udělat přednosti. Při zvážení faktu, že jde o poměrně dostupný vysavač, který je skladný, lehký, má menší dosah a menší objem sběrné nádoby, jde o perfektní model na chatu, kterou využíváte například jen sezónně. Výhodu sběrné nádoby vidíme v tom, že ji můžete jednoduše vysypat po vysávání, nemusíte tak zbytečně vyhazovat poloprázdný sáček a zároveň ve vysavači nemusíte několik týdnů nechat ležet prach a nečistoty. Pokud byste ale rádi vysávali častěji a hledáte tak pomocníka, který bude účinnější a bude mít třeba i větší dosah, v široké nabídce všech vysavačů byste neměli přehlédnout například model Sencor SVC 8.

2 400 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Electrolux EAPC53IS | Hodnocení: 73,1 %
Tereza Peterková
Redaktorka
Tereza je redaktorka, která ráda zkoumá a testuje domácí spotřebiče spojené s úklidem. I proto se právě věnuje tématu klasických vysavačů, které i sama otestovala. Díky tomu vám poskytne informace o tom, na co se zaměřit při výběru, jestli zvolit raději sáčkový či bezsáčkový vysavač, jaký filtr je nejlepší a jaké funkce by vysavači neměly chybět. Kromě vysavačů se u nás věnuje i jiným spotřebičům, jako jsou žehličky či tyčové mixéry.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Electrolux EAPC53IS

Electrolux EAPC53IS

2 400 Kč Orientační cena