Vysavač Electrolux EUS8X2DB - Recenze a test | Arecenze
Menu

Recenze a test Electrolux EUS8X2DB

87,1 % Celkové hodnocení

v kategorii Klasické vysavače

Klady a zápory

  • Velký dosah
  • Úsporný model
  • Absence malé hubice
5 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Sáčkovému vysavači Electrolux není v kategorii základních parametrů v podstatě co vytknout. Jeho dosah je nadprůměrný, celkový akční rádius je 12 m, průměr mezi testovanými produkty se přitom v době psaní této recenze (listopad 2018) pohyboval lehce pod 10 m. Díky tomu s ním bez komplikací vysajete i větší místnosti a nebudete muset využívat prodlužovací šňůry. Objem sáčku vysavače 3,5 l nebyl tehdy sice největší, jde ale taktéž o lehce nadprůměrnou hodnotu. Pochválit musíme hlučnost 61 dB, v době porovnání šlo o jednu z nejnižších hodnot. Pro srovnání, průměr se držel okolo 75 dB.

Energetická třída vysavače A+ nebyla v době vzniku recenze rozhodně standardní, většinou jsme se setkávali s třídou A, která sama o sobě také není vůbec špatná. Model EUS8X2DB klasifikujeme jako úsporný, roční náklady se totiž budou pohybovat okolo 85,2 Kč za určitých podmínek, při kterých průměrné náklady dosahovaly až 112 Kč. Pokud jde o účinnost vysávání, model značky Electrolux odvádí vynikající práci na tvrdých podlahách a velmi slušně vysává i koberce. Za účinnost vysávání tvrdých podlah totiž získal hodnocení A, za koberce potom B, velmi často se přitom setkáte s třídou D, tedy ještě o dva stupně horší.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Sáčkový/bezsáčkový

Sáčkový

63 % Sáčkový, 37 % Bezsáčkový
Výrobce

Electrolux

20 % Sencor, 13 % Hoover, 13 % Kärcher, 13 % Electrolux, 13 % ETA, 13 % Rowenta, 7 % Miele, 4 % Concept, 2 % Bosch, 2 % Philips
Objem sáčku/sběrné nádoby (l)

3,5

3,28
Délka napájecího kabelu (m)

9

6,61
Filtr

Omyvatelný Hygiene Filter 12

Hlučnost (dB)

61

73,22
Akční radius (m)

12

9,36
Energetická třída

A+

54 % A, 13 % B, 9 % C, 4 % A+, 4 % A++, 2 % D, 2 % A+++, 11 % Neuvedeno
Třída čistoty vyfukovaného vzduchu

A

65 % A, 13 % D, 7 % B, 4 % E, 2 % C, 9 % Neuvedeno
Třída účinnosti vysávání koberců

B

33 % A, 26 % C, 24 % D, 4 % E, 2 % F, 2 % B, 9 % Neuvedeno
Třída účinnosti vysávání tvrdých podlah

A

83 % A, 4 % B, 4 % C, 9 % Neuvedeno
Příkon (W)

600

735,65

Vybavení, rozměry a funkce

V kategorii vybavení a funkcí nebudeme pouze chválit, tento model má totiž nedostatek. Nemá ve výbavě malou hubici pro dosah mezi/pod nábytek. Tehdy šlo přitom o poměrně standardní součást výbavy. Jinak ale nepostrádá nic zásadního pro provoz. Díky indikátoru plnosti sáčku vždy víte, kdy je čas sáček vyměnit, regulace výkonu zajistí, že se vám hubice „nepřisaje“ na vysávaný povrch. Měkčená kolečka a navíjecí kabel jsou prvky, které se objevují u vysavačů také velmi často, ještě častější je však hubice na tvrdé podlahy, alespoň tu výrobce tohoto modelu vysavače zanechal. Absenci indikátoru zanesení filtru a turbokartáče nehodnotíme nijak negativně, tehdy šlo o prvky, které spíše většina klasických vysavačů nenabízela. Velikostí jde o klasický kousek, taktéž hmotností. Všechny rozměry můžete najít v tabulce níže.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Indikátor plnosti sáčku/nádoby

Ano

70 % Ano, 26 % Ne, 4 % Značka na nádržce
Regulace výkonu

Ano

76 % Ano, 24 % Ne
Hubice na tvrdé podlahy

Ano

87 % Ano, 13 % Ne
Štěrbinová hubice

Ne

91 % Ano, 9 % Ne
Turbokartáč

Ne

63 % Ne, 37 % Ano
Měkčená kolečka

Ano

85 % Ano, 13 % Ne, 2 % Neuvedeno
Navíjecí kabel

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Výška (cm)

26,6

28,19
Šířka (cm)

30,8

30,32
Délka (cm)

40,2

40,05
Hmotnost (kg)

5,98

5,37

Naše hodnocení a závěr

Vysavač Electrolux EUS8X2DB patří mezi modely bez větších nedostatků. Bez problémů si najde své místo v domácnosti s alergiky, poradí si s tvrdými podlahami, ale také s koberci, má velký dosah a dostatečný objem sáčku pro využití i ve větších domech. Jde o tichého pomocníka, jehož provoz vás nebude stát moc peněz, jde o jeden z úsporných modelů v našem srovnávacím testu. Pro dokonalý úklid mu ale schází malá hubice, kterou byste se dostali například mezi nábytek. Tuto vadu na kráse je potřeba vzít určitě v potaz. Jinak ale nemáme, co bychom tomuto vysavači dále vytkli. Pokud je pro vás pořizovací cena zbytečně vysoká a hledáte spíše model pro občasné vysávání, potom můžeme s čistým svědomím doporučit model ETA Manoa 1501.

5 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Electrolux EUS8X2DB | Hodnocení: 87,1 %
Tereza Peterková
Redaktorka
Tereza je redaktorka, která ráda zkoumá a testuje domácí spotřebiče spojené s úklidem. I proto se právě věnuje tématu klasických vysavačů, které i sama otestovala. Díky tomu vám poskytne informace o tom, na co se zaměřit při výběru, jestli zvolit raději sáčkový či bezsáčkový vysavač, jaký filtr je nejlepší a jaké funkce by vysavači neměly chybět. Kromě vysavačů se u nás věnuje i jiným spotřebičům, jako jsou žehličky či tyčové mixéry.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Electrolux EUS8X2DB

Electrolux EUS8X2DB

5 000 Kč Orientační cena