Nejlepší vysavače Dyson a jejich recenze

Nejlepší mezi vysavači Dyson

Dyson Cinetic Big Ball Animal Pro 2

Hodnocení: 75,1 %

Inovace v oblasti vysavačů je u většiny společností omezena na zvýšení sacího výkonu nebo zlepšení filtrace nečistot. Mezi firmy, které významně mění zavedené pořádky novými technologiemi, patří i Dyson. Samotného fungování britského koncernu je totiž postaveno na inovacích a boření zavedených pořádků. A právě o vysavačích z jeho dílny pojednává následující text.

Nejlepší vysavače Dyson dle srovnávacího testu

Pořadí  Celkové pořadí  Vzhled Název produktu Vysávání tvrdých podlah
(max. 10)
Vysávání koberců
(max. 10)
Filtrace
(max. 10)
Spotřeba vysavače
(max. 10)
Orientační
cena
Celkové
hodnocení
Aktuální
cena

1.

76.

Dyson Cinetic Big Ball Animal Pro 2

8,8

7,6

10,0

8,5

16 500 Kč

75,1 %

2.

78.

Dyson Ball Multifloor

8,8

7,6

10,0

8,5

8 000 Kč

75,0 %

3.

80.

Dyson Big Ball Multifloor 2

8,8

7,6

10,0

8,5

8 000 Kč

74,5 %

4.

81.

Dyson Ball Parquet

8,8

7,6

10,0

8,5

10 000 Kč

74,5 %

Parametry nejlepších vysavačů Dyson

Údaj

Dyson Cinetic Big Ball Animal Pro 2

Dyson Ball Multifloor

Dyson Big Ball Multifloor 2

Dyson Ball Parquet

Celkové hodnocení

75,1 %

75,0 %

74,5 %

74,5 %

Orientační cena

16 500 Kč

8 000 Kč

8 000 Kč

10 000 Kč

Sáčkový/bezsáčkový 

Bezsáčkový

Bezsáčkový

Bezsáčkový

Bezsáčkový

Výrobce

Dyson

Dyson

Dyson

Dyson

Objem sáčku/sběrné nádoby (l) 

1,6

2

1,6

2

Hlučnost (dB) 

80

80

80

80

Filtr 

HEPA

HEPA

HEPA

HEPA

Délka napájecího kabelu (m) 

6,5

6,6

6,5

6,6

Akční radius (m) 

10,67

10,5

10,76

10,5

Příkon (W) 

700

600

600

600

Sací výkon (W) 

160

180

Energetická třída 

A

A

A

A

Roční spotřeba (kWh) 

28

23

28

28

Roční náklady na provoz při 4 Kč/kWh (Kč) 

112

92

112

112

Třída čistoty vyfukovaného vzduchu 

A

A

A

A

Třída účinnosti vysávání koberců 

C

C

C

C

Třída účinnosti vysávání tvrdých podlah 

B

B

B

B

Indikátor plnosti sáčku/nádoby 

Ne

Indikátor zanesení filtru 

Ne

Regulace výkonu 

Ano

Ano

Ano

Ano

Hubice na tvrdé podlahy

Ano

Ano

Ano

Ano

Malá hubice 

Ano

Ano

Ano

Ano

Turbokartáč 

Ano

Ne

Ne

Měkčená kolečka 

Ano

Neuvedeno

Neuvedeno

Navíjecí kabel 

Ano

Ano

Výška (cm)

34,7

35,8

30,8

35,8

Šířka (cm)

39,9

26,1

34,7

26,1

Délka (cm)

30,8

51,1

39,9

51,1

Historie značky

Všechno začalo roku 1978 v domě Jamese Dysona. Ten patřil do velké skupiny kutilů, kteří se snažili vymýšlet neotřelá řešení svých problémů s technikou. Kupříkladu vytvořil první prototyp koleček s koulí, která se nezanášela cementem. A když viděl postup při vysávání pilin na pilách, začal experimentovat i s cyklónovou technologií u domácích čističů.

V rozmezí let 1979–1984 vytvořil více než 5 000 prototypů cyklónových vysavačů. Ty fungovaly na podobném principu jako průmyslové odlučovače běžně dostupné v továrních provozech. Zpočátku ovšem Dyson nebyl se svým nápadem příliš úspěšný, protože žádná ze zavedených firem nechtěla jeho technologii zafinancovat.

Jestliže neuspěl na euroatlantickém trhu, našel Dyson pochopení v Japonsku. Tamější společnost Apex zakoupila jeho technologické řešení a začala vyrábět cyklónové vysavače pod názvem G-Force. Počátkem 90. let patřil přístroj mezi nejoblíbenější výrobky v zemi a zároveň se stal jakýmsi symbolem společenského postavení. James Dyson svého obrovského úspěchu využil a založil podnik nesoucí jeho jméno, přičemž vzniklo i výzkumné centrum v hrabství Wiltshire.

Od roku 1993 firma vyráběla vysavače s průhlednou prachovou nádobu, jež se zakrátko staly fenoménem. Model DC01 byl po více než rok a půl nejprodávanějším vysavačem ve Velké Británii. Paradoxem je, že marketingové průzkumy provedené před uvedením modelové řady naznačovaly, že zákazníci si nepřejí prach a nečistoty vidět.

V novém tisíciletí pokračovala firma Dyson ve vývoji nových technologií. Neopomenula se ani bránit proti kopírování svých technologií ze strany konkurence. V poslední době upoutal například vleklý spor s korejským gigantem Samsung.

Kdo a kde vyrábí Dyson

Až do roku 2002 probíhala produkce modelů Dyson v továrně nacházející se v hrabství Wiltshire. Poté, co údajně nedostala firma povolení k rozšíření svých provozů, došlo k přesunu výrobních kapacit do Malajsie. To sice vyvolalo nevoli veřejnosti, ovšem podnik své rozhodnutí nezměnil. V současné době se tak vysavače značky kompletují v malajském městě Johor.

Charakteristika

V současnosti se můžete setkat s více než 50 modely nesoucími označení Dyson. Poznáte je na první pohled podle specifického, futuristicky působícího, designu. Vzhledem k jasně vyhraněnému zaměření firmy na cyklónovou technologii, jsou všechny modely bezsáčkové, určené pro suché vysávání. Kromě klasických konstrukcí se můžete setkat i s tyčovými přístroji.

Valná většina výrobků spadá do nejúspornější třídy dle energetické náročnosti. Výhodou jsou minimální emise prachu, taktéž hodnoceny písmenem A. Obvykle bodují i při čištění tvrdých podlah, ačkoliv občas je možné se setkat i se slabším hodnocením B. Náročnější disciplínu, tedy vysávání koberců tak dobře nezvládají a nezřídka se nacházejí v kategorii C či D.

Ani v oblasti hlučnosti to není žádná hitparáda. Nezřídka dosahují spotřebiče až 80 dB, což je skutečně podprůměr současné produkce. Příkon bývá okolo 700 W a účinnost saní zhruba 300 Wattů. Nezřídka se ovšem setkáte i s účinnosti pouhých 100 W, od čehož se potom odvíjejí i slabá hodnocení čištění jednotlivých druhů podlah.

Vzhledem ke slabším vlastnostem možná překvapí vysoké ceny. Nejlevnější modely se pohybují okolo 8 000 korun. Standardem je ovšem cenovka zhruba 15 000 Kč. Slabší parametry však rozhodně vyváží unikátních technologie, kterých Dyson využívá dost a dost.

Produktové řady

Produktové řady se u firmy Dyson liší podle typu vysavačů. V současné době se můžete setkat s různými modely klasických přístrojů označených jako Ball (Small Ball, Big Ball…). Akumulátorové tyčové přístroje jsou označeny dle řad jako V6–V8. Podobné označení nesou i vysavače ruční, jež jsou v současnosti na trhu v sériích V6 a V7.

Klasické vysavače Ball

Klasické cylindrické vysavače jsou všechny označeny jako Ball (míč). Tato řada se dále dělí podle rozměrů samotného zařízení a jeho sběrné nádoby, avšak vlastnosti jsou u všech velmi podobné. Z hlediska energetické náročnosti patří do nejúspornějších tříd A či A+. Samozřejmostí jsou nízké emise prachu i vysoká účinnost údržby pevných podlah. Horší je situace u vysávání koberců, které si vysloužilo známku C.

Označení Ball rozhodně nebylo zvoleno libovolně. Zařízení má tvar koule, takže se při převržení sám narovná a může pokračovat v bezproblémovém chodu. Pneumatická podlahová hubice je vybavena senzory, monitorujícími vysávaný prostor. Podle toho se automatický nastaví a není potřeba měnit jednotlivé hubice.

Rukojeť je kompletně natáčecí, takže se bez problémů dostanete i do hůře dostupných míst. Odpadní nádoba je vyprazdňována rychle stiskem jediného tlačítko. To uvolní prostor, z něhož odpad zkrátka vypadne do připravené nádoby.

I přes avizovanou nízkou hlučnost musíme zmínit, že počet decibelů se pohybuje okolo 80. V tomto případě se tedy rozhodně nevyplatí vysávat pozdě večer.

Tyčové vysavače

V kategorii tyčových vysavačů z dílny Dyson je možné se v současné době setkat hned se třemi řadami. Ty jsou označeny jako V6, V7 a V8. Technologické jádro je stejné, jednotlivé série se od sebe liší pouze vlastnostmi baterie a kapacitou nádoby. Z hlediska jednotlivých parametrů se příliš neliší od svých klasických souputníků.

Technologie 2 Tier Radial Cyclone využívá celkem 15 cyklón, které nepomáhají zachytit jemný prach. Fungují tak jako dodatečná pomoc klasickému HEPA filtru a rozhodně pomohou ulevit alergikům. Dokonale vyvážené madlo vám umožní bez problémů čistit i prostory nad hlavou. Navíc můžete stiskem jediného tlačítka přeměnit tyčový vysavač v ruční.

Zatímco starší série V6 vydržela na jedno nabití zhruba 20 minut, nejmodernější přístroje označené V8 již jsou schopny na jeden zátah fungovat až 45 minut. Díky tomu snadno vysajete prakticky celý byt, aniž byste museli přístroj dobíjet.

Ruční vysavače

Řada ručních vysavačů vychází z technologie určené pro modely tyčové. Jeho konstrukce je lépe vyvážena tak, aby padla přesně do ruky a usnadnila čištění všech typů povrchů. Ostatní technologie, jako je systém 2 Tier Radial Cyclone či výkonná Li-ion baterie jsou samozřejmě taktéž přítomny.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Nejlepší vysavače Dyson
Průměrné hodnocení 4.8 z 9 hlasů