V následujícím článku vám prozradíme, jak vybrat robotický mop, který splní vaše představy o dokonalém úklidu.
- Proč koupit kvalitní robotický mop – Uklidí celou domácnost bez vaší asistence a poradí si i s úklidem koberců či různých typů povrchů. Navíc půjde ovládat na dálku přes aplikaci.
- Nevýhody robotických mopů – Nejde o levnou investici, často zaplatíte více než 10 000 Kč. Pokud si nekoupíte kombinovaný vysavač s mopem, pak budete muset povrch před mopováním vysát.
- Druhy robotických mopů – Rozhodněte, zda si pořídíte robotický mop, nebo robotický vysavač s mopem. Vybírejte podle toho, jaký typ povrchů ve vaší domácnosti převažuje.
- Režimy vytírání – Sledujte, zda robot nabízí suché, nebo mokré mopování, případně jeho kombinaci. Pouze suché mopování není nejlepší volbou do domácností s malými dětmi a alergiky.
- Navigace – Díky kvalitnímu navigačnímu systému se bude mop dobře orientovat v prostoru a nebude se zbytečně vracet na již uklizená místa.
- Ovládání a konektivita – Manuální tlačítka najdete u většiny modelů, ne všechny lze ale propojit s mobilní aplikací a ovládat i ve vaší nepřítomnosti. Vyplatí se investovat do modelu s Wi-Fi připojením.
- Výdrž baterie a napájení – Robotický mop zpravidla čerpá energii z dobíjecího akumulátoru. Většina z moderních pomocníků už dnes nabízí automatické dobíjení během úklidu.
- Objem zásobníku na vodu a nádobky na odpad – Obě nádobky by měly být co největší, aby mop zvládl uklidit celou domácnost bez vaší asistence.
- Filtrace – Alergici a rodiče malých dětí by měli rozhodně sáhnout po modelu s HEPA filtrem, který je dnes běžnou součástí dražším modelů.
- Funkce a vybavení – Funkce a senzory usnadní celkovou obsluhu a zajistí větší efektivitu úklidu. Mopovací utěrky by měly být dobře dostupné skrze budoucí potřebu dokoupení.
- Oblíbené značky – Mezi nejoblíbenější značky robotických mopů patří Roborock, iRobot, Robzone, Rowenta, Xiaomi nebo TESLA.
- Cena – Stanovte si rozpočet na koupi robotického mopu. Zařízení 2v1 dnes pořídíte od 3 000 Kč, avšak cena se může vyšplhat až na 20 000 Kč.
Nákup chytrých pomocníků do domácnosti se vyplatí pořádně promyslet. Prohlédněte si také naše srovnání robotických vysavačů a robotických vysavačů s mopem.
Proč koupit kvalitní robotický mop
Podívejte se, proč se investice do kvalitního robotického mopu vyplatí.
- Svěříte úklid domácnosti chytrému pomocníkovi – Volný čas můžete trávit i jinak než úklidem. Díky výběru kvalitního robotického mopu budete s úklidem spokojení. Robotický mop zbaví podlahu všech nečistot, a vám tak zbyde více času na činnosti, které vás skutečně naplňují.
- Uklidí celou domácnost – Robotické mopy s velkým objemem nádoby na nečistoty a nádržky na vodu zvládnou uklidit celou domácnost bez vaší asistence. Navíc mohou mít různé mopovací utěrky pro různé typy povrchů.
- Poradí si i s úklidem koberců – Při výběru robotického mopu byste měli zvážit, jaké povrchy ve vaší domácnosti převažují. Pokud máte doma také koberce, vyplatí se koupě robotického vysavače 2v1 s funkcí mopování.
- Nabídne snadné ovládání – Rozhodně se vyplatí sáhnout po modelu s možností spárování s mobilní aplikací, skrze kterou můžete robota následně i ovládat a upravovat jeho nastavení.
- Nebude narážet do nábytku – Sledujte, zda je robot vybavený navigací, která ovlivňuje jeho pohyb a orientaci v prostoru. Kvalitní modely s pokročilými systémy navigace mají i dobrou detekci tmavého nábytku, do kterého mohou naopak levnější modely často narážet.
Nevýhody robotických mopů
Jako každý produkt mají i robotické mopy své nevýhody, o kterých se více dočtete v odrážkách níže.
- Za kvalitní model si připlatíte – Skutečně propracované robotické mopy stojí i 20 000 Kč. Není to zrovna malá investice, ovšem je třeba si uvědomit, že vás tento pomocník při úklidu částečně nahradí.
- Méně propracované modely mopují na sucho – Některé robotické mopy mopují pouze na sucho, což například pro alergiky není zrovna ideální, protože může docházet k víření prachu.
- Musíte počítat s předvysátím místnosti – Pokud si nezakoupíte robotický mop s vysavačem, bude nutné před mopováním povrch nejdříve vysát.
Druhy robotických mopů
Před koupí byste si měli rozmyslet, jaký typ úklidu vyžadujete. Pod označením robotický mop můžete dnes na trhu objevit vícero rozdílných produktů. Tento pojem jednak označuje robota pro vytírání tvrdých podlah, ale často také robotický vysavač, který disponuje i funkcí mopování.
- Robotický mop – Vhodný do domácností, kde převažují podlahy. Propracovanější funkce mopování.
- Robotický vysavač s mopem – Ideální do domácností s kombinovanými povrchy (tvrdé podlahy a koberce).
Jestliže u vás doma převažují podlahy, pak je robotický mop ideální volbou. Pakliže ale máte v domácnosti také koberce, zvažte spíše pořízení robotického vysavače s funkcí mopování. Oba typy vám níže podrobněji popíšeme, kromě toho se ale můžete podívat i na shrnutí výhod a nevýhod obou typů, které najdete v tabulce.
Robotický mop
Robotické mopy označují speciální skupinu produktů, které jsou určeny pro zametání a vytírání podlah. Pokud doma koberce nemáte, představují tu nejlepší možnou volbu. Na rozdíl od vysavačů s mopem totiž kladou větší důraz na kvalitu a výkon vytírání. Tuto funkci mají robotické mopy propracovanější, jelikož je pro ně primární. Vytírají všechny typy podlah a některé modely se dokonce dokáží vyhnout kobercům stejně jako třeba pádu ze schodů.
Jejich výběr je však značně omezený, mezi ověřené výrobce robotických mopů patří například iRobot nebo Samsung.
Robotický vysavač s mopem
V nabídce převažují spíše kombinované modely, tedy robotické vysavače s funkcí mopování. Jde o univerzální zařízení, která si poradí s úklidem tvrdých podlah i koberců. Kromě toho, že umí vysávat, zvládnou taky i vytírat. A třeba i bez vašeho dozoru.
Funkce mopování má však u většiny těchto kombinovaných modelů jisté mezery. Vše se zpravidla odvíjí od kvality navigačního systému a senzorů. U levnějších modelů je potřeba počítat s tím, že vysavač nerozpozná povrch, a tak je při mopování nutné místnosti s kobercem zavřít, případně jiným způsobem zabránit, aby vysavač koberec nezamokřil.
Typ | Výhody | Nevýhody | Pro koho / jaký účel se hodí |
Robotický mop |
|
|
Do domácností s tvrdými povrchy
|
Robotický vysavač s funkcí mopování |
|
|
Do domácností s kombinovanými povrchy |
Důležité parametry
Existuje několik důležitých parametrů, na které byste se při výběru robotického mopu měli důkladně zaměřit.
- Režimy vytírání – Hlavní funkcí robotických mopů je mopování. Některé modely nabízejí dva stupně této funkce, suché a mokré vytírání.
- Navigace – Dnes má již většina robotických mopů vlastní navigační systém. Dokážou tak při úklidu pokrýt až 99 % místnosti. Mopy bez navigace jsou méně efektivní.
- Ovládání a konektivita – Robotický mop lze ovládat manuálně pomocí tlačítek na konstrukci či dálkovém ovladači, nebo skrze aplikaci v chytrém mobilním telefonu.
- Výdrž baterie a nabíjení – Běžně se setkáte s robotickými mopy s výdrží okolo 1 hodiny, do větších domácností hledejte modely s delší výdrží a automatickým dokováním.
- Objem zásobníku na vodu a nádobky na odpad – Hraje velkou roli co do komfortu údržby zařízení. Zásobník na vodu mívá objem od 150 až 450 ml, objem nádobky na odpad se pak pohybuje od 0,3 až do 1 litru.
- Filtrace – Pomocí výstupní filtrace robot zbavuje nasátý vzduch nečistot a zabraňuje tomu, aby se šířily zpět do místnosti. Kvalitní filtrace je nezbytná v domácnostech s alergiky a malými dětmi.
- Hlučnost – Míra hlučnosti se standardně pohybuje okolo 60 dB. Hlučnější jsou robotické mopy kombinované s vysavačem.
Režimy vytírání
Mopování je hlavní funkcí robotických mopů a některé modely dokonce nabízí dva stupně této funkce – suché a mokré mopování. Díky tomu si mop poradí s různými úrovněmi znečištění.
- Suché mopování – Funguje tak, že robot nejdříve nasaje či pomocí rotačních kartáčů namete nečistoty pod sebe, (odsaje je) a následně ještě přes podlahu přejede suchým mopovacím nástavcem. Obvykle je na nástavci utěrka z mikrovlákna, která zachytí a posbírá prach, drobné nečistoty i chlupy domácích mazlíčků.
- Mokré mopování – Robot využívá speciální nádržku na vodu. Z ní si vodu dávkuje automaticky sám skrze trysky a pomocí mopovací hlavice poté stírá podlahu. Tímto způsobem zbaví povrch i zaschlých skvrn a šmouh.
Kombinace vysávání a vytírání
Mnoho robotických vysavačů s funkcí mopování umožňuje kombinované vysávání a vytírání. Tento způsob je časově úsporný, protože vysavač v jednom kroku vysaje nečistoty a vytře již vyluxovanou podlahu. Nevýhodou však je, že z prostorových důvodů nemohou mít obě nádobky velký objem, a tak je potřeba myslet na pravidelné vysypávání nečistot a doplňování vody v případě úklidu větších prostorů.
Jaké povrchy uklidí robotický mop?
Robotický mop i vysavač s funkcí mopování dnes můžete používat na všechny tvrdé povrchy od dřevěných parket přes linoleum až po dlažbu. Aby byly výsledky mopování co nejlepší, měla by být uklízená plocha především hladká. Ve větších prohlubních se pak totiž může zadržovat voda, případně se do nich robot hadříkem vůbec nedostane a nevyčistí je.
V některých diskuzích se můžete dočíst, že robotické mopy nejsou vhodné pro vytírání dřevěných podlah, protože je údajně příliš namáčejí, čímž se může po čase povrch zničit. Levnější a méně kvalitní výrobky tuto vadu dříve mít mohly, avšak v současné době se jí výrobci snaží eliminovat. Moderní robotické mopy podlahu zvlhčují naprosto optimálně a leckdy umožňují i individuální nastavení výkonu pro co nejlepší výsledky.
Povrch | Robotický mop | Robotický vysavač |
Linoleum – PVC | ✓ | ✓ |
Plovoucí podlaha | ✓ | ✓ |
Dlažba | ✓ | ✓ |
Koberec | ✕ | ✓ |
Navigace
Způsob, jakým se robot orientuje v prostoru, ovlivňuje výsledky úklidu. Je proto namístě, aby tato část byla co nejpromyšlenější.
- Robot bez navigace – Dnes na tyto modely už téměř nenarazíte. Jde o zastaralé typy pouze s ochrannými senzory, které nevykazují velkou kvalitu úklidu a mohou narážet do nábytku. Při úklidu pokryjí jen přibližně 70 % místnosti.
- Robot s navigací – Dnes mají až na levné výjimky všechny robotické mopy kvalitní navigaci. Zajistí kvalitní úklid a nevrací se na již uklizená místa. Dokážou při úklidu pokrýt až 99 % místnosti.
Robot bez navigace
Levné a starší modely však navigaci v pravém slova smyslu nemají. Disponují pouze ochrannými senzory, pomocí kterých se vyhýbají překážkám dle předem stanovených algoritmů a nárazovými zónami zmírňující případné střety. Jsou sice levnější, ale při úklidu méně efektivní a některá místa mohou vynechávat nebo naopak vícekrát přejíždějí přes již vyčištěné prostory.
Robot s navigací
Naproti tomu robotické vysavače a mopy s navigací využívají moderní technologie, díky kterým se dokáží přizpůsobit prostředí a dokonale uklidit každý kout domácnosti. Cílem je, aby robot uklidil celou plochu a nevracel se často na místa, kde je již uklizeno. K tomu slouží různé senzory, detektory nečistot, kamerové systémy či GPS. Roboty s navigací jsou sice dražší, avšak s výsledky úklidu budete spokojenější.
Ovládání a konektivita
Robotický mop nepracuje zcela sám, musíte jej uvést do provozu nebo alespoň vybrat a nastavit režim úklidu. V závislosti na zpracování můžete robota ovládat buďto manuálně pomocí tlačítek na konstrukci či dálkovém ovladači, nebo skrze aplikaci v chytrém mobilním telefonu.
- Manuální tlačítka – Na většině robotických mopů najdete manuální tlačítka, kterými můžete mop zapnout/vypnout či mu zadat způsob či intenzitu mopování.
- Dálkový ovladač – Levnější či starší robotické mopy bez Wi-Fi jsou dodávány s dálkovým ovladačem, který usnadňuje ovládání mopu v domácnosti. Pomocí ovladače můžete robota navigovat, zadat způsob či intenzitu mopování nebo jej navést do dokovací stanice.
- Wi-Fi a mobilní aplikace – Robotické mopy, které lze ovládat dálkově skrze aplikaci v mobilním telefonu skrze Wi-Fi připojení, poskytují nejvyšší komfort. Díky aplikaci navíc získáte rozšířené možnosti ovládání či statistiky o úklidu.
Wi-Fi konektivita a ovládání na dálku
Nejvyšší komfort pochopitelně poskytují robotické vysavače, které lze ovládat dálkově skrze aplikaci v mobilním telefonu, a to pomocí WiFi. Do smartphonu stačí stáhnout výrobcem doporučenou aplikaci a spárovat ji s robotickým mopem. Poté můžete robota ovládat na dálku i ve vaší nepřítomnosti. Pro tyto účely ale nezapomeňte odstranit z dosahu všechny možné překážky.
Mobilní aplikace toho samozřejmě umí mnohem víc. Nejen, že lze robota ovládat na dálku a plánovat si úklid dopředu, aplikace umožňuje také sledování historie úklidů či nastavení výkonu sání či intenzitu dávkování vody. Některé robotické mopy lze dokonce spárovat i s robotickým vysavačem téže značky – díky tomu mop automaticky vyjede k úklidu po skončení vysávání a vy tak nemusíte myslet na jeho ruční spuštění.
Výdrž baterie a nabíjení
Robotický mop zpravidla čerpá energii z dobíjecího akumulátoru. Jeho výdrž se pak odvíjí nejen od samotné kapacity, ale také od zvoleného programu úklidu a dalších faktorů. Je ideální, aby robotický mop zvládl na jedno nabití uklidit celý byt. Zatímco levnější varianty nedokáží v kuse vytírat ani hodinu, dražší modely již zastanou i několikahodinový úklid. Pro bližší představu zvládne robotický mop vytřít zhruba 50 m2 za hodinu.
- Menší domácnosti – Vystačíte si s robotickým mopem s výdrží zhruba 60 minut.
- Velké domácnosti a rodinné domy – Hledejte modely, které mají výdrž 90 až 120 minut nebo ty, které dokáží během úklidu automaticky zajet do dokovací stanice a poté se vrátit tam, kde úklid přerušily.
V případě, že výdrž baterie pro úklid celého bytu nestačí, je dobré, aby měl robot dvě funkce: jednak by se měl umět sám vrátit zpět do nabíjecí stanice dřív, než se vybije, ale praktické je také vrácení se zpět na místo, kde předtím práci z důvodu vybíjející se baterie přerušil. Tato dvojice funkcí je ale doménou spíše dražších modelů.
Nabíjení
Většina robotických mopů se napájí v době nečinnosti. Disponují vlastní dokovací stanicí, do které robota buďto ručně umístíte, nebo do ní pomocí navigace zajede sám. Doba nabíjení se pohybuje od 2 až do 6 a více hodin.
Objem zásobníku na vodu a nádobky na odpad
Objem nádoby na nečistoty a na vodu hraje velkou roli co do komfortu údržby zařízení. Čím menší nádobky budou, tím častěji se budou dožadovat vaší pozornosti.
- Objem zásobníku na vodu – Obvykle se pohybuje v rozmezí 150 až 450 ml. Menší nádobky na vodu mívají kombinované vysavače s mopem, větší objem pak samostatné robotické mopy.
- Objem nádobky na odpad – Tento parametr řešíte pouze u kombinovaných mopů s vysavačem. Objem nádoby na nečistoty se obvykle pohybuje od 0,3 až do 1 litru.
Při výběru proto zvažte, jak velké prostory bude robot uklízet. Zároveň ale nečekejte nijak ohromující hodnoty, tyto spotřebiče si totiž musí udržet kompaktní rozměry. Zvláště u kombinovaných robotických vysavačů s funkcí mopování mívají zásobníky na vodu malý objem, protože dost místa zabírá již samotná nádoba na prach.
Z toho vyplývá, že kombinované modely se hodí spíše do menších domácností. Pro úklid velkého domu je určitě lepší zakoupit oba tyto robotické pomocníky zvlášť.
Filtrace
Filtrační systém je podstatnou součástí každého robotického mopu i vysavače s funkcí mopování. Zpravidla bývá dvoustupňový – vstupní a výstupní. Pomocí výstupní filtrace robot zbavuje nasátý vzduch nečistot a zabraňuje tomu, aby se šířily zpět do místnosti. Kvalitní filtrace je tak nezbytná nejen v domácnostech s alergiky a malými dětmi, ale také pro osoby s potížemi dýchacích cest či pro majitele domácích mazlíčků.
- Běžně používaná filtrace – V závislosti na pořizovací ceně robota se můžete setkat s klasickými textilními či antialergenními filtry, mezi nejkvalitnější ale patří certifikované HEPA filtry.
- Licencovaná filtrace konkrétní značky – Některé robotické vysavače renomovaných značek mají dokonce své vlastní filtry, například iRobot se pyšní filtry AeroVac (najdete v levnějších modelech) a Aeroforce (najdete v dražších modelech).
HEPA filtrace
HEPA filtry se vyrábí ze skleněných vláken a obecně jsou mnohem odolnější a efektivnější než kterékoliv textilní filtry. Rozdělují se podle účinnosti do několika kategorií, přičemž alergici a rodiče malých dětí by měli volit filtry s co nejvyšší účinností.
Označení HEPA filtru | Účinnost |
EPA 10 | 85 % |
EPA 11 | 95 % |
EPA 12 | 95,5 % |
HEPA 13 | 99,95 % |
Hlučnost
Jedním z méně podstatných, avšak stále důležitých parametrů je hlučnost. Robotické vysavače a mopy bývají sice obvykle méně hlučnější než klasické vysavače, ale i přesto je pravděpodobně během úklidu uslyšíte. Míra hlučnosti se standardně pohybuje okolo 60 dB, avšak najdete tišší i hlučnější modely. Některé robotické mopy a vysavače vydávají také signalizační zvuk při začátku a ukončení úklidu, případně při hlášení chyby.
Hlučnost může být u kombinovaných vysavačů s mopem o něco vyšší, dosahovat může i více než 70 dB. Obvykle se totiž udává maximální hodnota, které vysavače dosahují při vysávání. Samotné mopování je však výrazně tišší, proto se speciální robotické mopy pyšní často nižší hlučností.
Funkce a vybavení
Aby byl úklid robotického mopu co nejefektivnější, měl by být vybaven odpovídajícími funkcemi a senzory. Co nejvíce ovlivňuje obsluhu robota a kvalitu úklidu?
- Dobíjení během úklidu – Ideální funkce do velkých domácností, která v sobě kombinuje jak automatické vrácení robota do nabíjecí stanice, tak i pokračování úklidu na místě, kde před nabíjením skončil.
- Virtuální zeď – Moderní funkce, která pomocí laserového vysílače vytvoří virtuální stěnu. Díky tomu robotický mop pozná, na která místa nemá jezdit. Virtuální zeď se skvěle hodí například pro ohraničení misek domácích mazlíčků, křehkých dekorací nebo třeba dětského koutku s hračkami.
- Dálkové ovládání – Kromě aplikace a manuálních tlačítek na konstrukci mopu lze některé roboty ovládat i skrze dálkový ovladač. Toto příslušenství je nejpraktičtější u modelů, které nepodporují propojení s mobilní aplikací.
- Předvolba místností – Pomocí aplikace ve smartphonu lze v některých případech vytvořit mapu domova. Robotický mop pak můžete ručně vyslat do jednotlivých místností, aby uklidil tam, kde je to aktuálně potřeba.
- Nastavení rozvrhu – Tato funkce je doménou robotických mopů s aplikací, ve které si můžete nastavit rozvrh mopování na konkrétní dny, a to včetně intenzity či režimu mopování. Je však třeba hlídat, aby v tyto dny měl robot plnou nádržku na vodu a případně vyprázdněnou nádobu na nečistoty.
- Rozprašovač – Pokročilé robotické mopy disponují také rozprašovačem, který při mokrém úklidu zvlhčí podlahu.
- UV-C světlo – Při úklidu spolehlivě zlikviduje veškeré bakterie. Funkce je ideální do domácností s malými dětmi a alergiky, protože vytvoří bezpečné a příjemné životní prostředí.
V této části jsme se zaměřili primárně na funkce typické pro robotické mopy. Ty ale pochopitelně mohou přebírat také mnohé funkce, které najdete u robotických vysavačů, protože některé modely slouží i pro vysávání.
Senzory a indikátory
Senzory jsou v rámci vybavení a funkcí robotických mopů nepostradatelné. Pomáhá totiž efektivitě úklidu.
- Senzor proti pádu ze schodů – Jedním z nejběžnějších a nejpraktičtějších senzorů je tento proti pádu ze schodů. Robot díky němu rozezná volný prostor od mopem a ochrání jej před pádem.
- Senzor proti nárazu – Kromě nárazníků mívá robotický mop také senzor proti nárazu zabraňující nechtěnému střetu s nábytkem či dekoracemi.
- Senzor povrchu podlahy – Pakliže máte doma vícero různých povrchů, je mop s touto funkcí nejlepší možnou volbou. Automaticky totiž rozpozná, na jakém povrchu se nachází, a podle toho následně upraví režim úklidu. Tyto mopy dokáží rozlišovat mezi koberci a podlahami a v případě najetí na koberec nadzvednou mop tak, aby nenavlhčily koberec.
- Indikátor plné nádoby na nečistoty – Robot vás díky senzoru informuje, když je nádoba na prach plná a je třeba ji vyprázdnit.
- Detekce vysoké koncentrace nečistot – Některé robotické mopy dokáží identifikovat silně znečištěná místa. Tato místa nejprve důkladněji vyčistí několikanásobným přejížděním po dané oblasti, až pak pokračují v normálním rozvrhu čištění.
Mopovací utěrky
Jednotlivé modely robotických mopů se od sebe mohou lišit zpracováním mopovacího nástavce i provedením samotné utěrky. Nejde přitom jen o velikost a tvar, záleží zejména na materiálu a možnostech využití. Při výběru mopu zároveň přihlédněte k tomu, zda je toto nezbytné příslušenství možné zakoupit také samostatně. Z čeho můžete vybírat?
- Utěrky pro mokrý úklid – Vyrábí se ze savých materiálů, aby zbytečně nezvlčovaly podlahu. Pomáhají rozpouštět mastnotu a špínu přilepenou k podlaze, zároveň však povrch také lepší.
- Utěrky pro suchý úklid – Obvykle využívají elektrostatickou energii pro zachycení i nejjemnějších nečistot, prachu, vlasů a chlupů.
- Pratelné utěrky – Mají tu výhodu, že je lze používat opakovaně. Výrobci zpravidla udávají, po kolika vypráních byste měli utěrku vyhodit.
- Jednorázové utěrky – Nejsou příliš ekonomické ani ekologické. Na druhou stranu je jejich použití mnohem komfortnější, po úklidu je jednoduše vyhodíte a na další úklid si vezmete utěrku novou.
Oblíbené značky
Vsaďte při výběru na oblíbené značky, které u svých výrobků dlouhodobě sklízí kladné uživatelské recenze.
- iRobot – Tato značka se zaměřuje na technicky propracované samostatné robotické mopy. Vyznačují se kvalitní navigací i vysokou efektivitou, avšak je třeba počítat s vyšší pořizovací cenou.
- Robzone – Velmi oblíbená značka produkující vysavače s mopem z vyšší cenové hladiny.
- Roborock – Značka produkuje kombinované vysavače s mopem, které vynikají svými technologiemi a propracovanou navigací. Spadají do střední a vysoké cenové kategorie a u uživatelů jsou velice oblíbené.
Dnes můžete na trhu objevit robotické mopy od nejrůznějších výrobců, avšak vždy je nejlepší vybírat od těch ověřených. Mezi ně patří především iRobot, Robzone, Roborock, Tesla, Xiaomi, Vileda nebo Hobot. Roboty neznámých značek, na které můžete natrefit v supermarketech či e-shopech, se sice mohou jevit jaké cenově výhodnější řešení, avšak v případě potřeby servisu či dokoupení příslušenství se můžete dostat do problémů.
Cena
Ceny robotických mopů se pohybují v řádech tisíců korun. Na první pohled se sice jedná o vysokou sumu, avšak pokud si přepočítáte, kolik času vám zabere ruční vytírání domácnosti, dojdete k závěru, že jde o pomocníka k nezaplacení.
Cena do 4 000 Kč
V nejnižší cenové kategorii je výběr dosti omezený. Najdete zde převážně levnější robotické vysavače s funkcí mopování, které nemají navigaci a jejichž efektivita úklidu se pohybuje někde okolo 70 %. K zástupcům této cenové kategorie patří například Sencor SRV 1000 nebo Symbo D300. Oba modely jsou z hlediska poměru výkonu a ceny přijatelné.
Cena od 4 000 do 8 000 Kč
O něco pestřejší výběr na vás čeká v této střední cenové kategorii. Robotické mopy již mívají navigační systém a disponují praktickými funkcemi či možností změny intenzity dávkování vody. Narazíte zde na pokročilejší modely, mezi kterými najdete mimo jiné i robotické vysavače s mopem od vyhlášené značky iRobot.
Cena od 8 000 Kč
V nejvyšší cenové kategorii objevíte mopy a vysavače renomovaných značek. Jde o zařízení s vysokým výkonem a propracovaným navigačním systémem. Efektivita úklidu dosahuje až 99 %, k čemuž dopomáhají chytré funkce či možnost dálkového ovládání skrze mobilní aplikaci a WiFi. Horní omezení této cenové kategorie prakticky neexistuje, objevíte zde i varianty určené speciálně pro alergiky či majitele domácích mazlíčků.
Dobrý den, máte prosím tip na robotický mop nebo kombinovaný mop s vysavačem do dvoupatrového domu? Na ceně nezáleží, díky.